تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:جماران
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:16947647
۱۳۹۷/۰۳/۲۴ ۱۵:۱۶

نیروی انسانی عنصر تحول بخش کشاورزی در اردبیل


در عصر تحولات بخش‌های توسعه‌ای؛ نیروی انسانی توانمند و متخصص می‌تواند بازوی تحول به شمار آید که در بخش کشاورزی این ضرورت بیش از گذشته احساس می‌شود.
به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، با توجه به چشم‌انداز توسعه بخش کشاورزی در استان اردبیل توجه به نیروی انسانی متخصص در مجموعه نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی راهبردی‌ترین عامل تحول و تحرک به شمار می‌رود که با اتکا به این نیروها می‌توان تغییر اساسی را ایجاد کرد.  
استان اردبیل که یکی از اصلی‌ترین بخش‌های توسعه‌ای آن کشاورزی با تنوع تولیدات به شمار می‌رود به شدت در بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری نیازمند تحول جدی است که هم در بخش زراعت، هم باغات و هم دام و طیور به راحتی می‌توان با استفاده از توان نیروی انسانی کارآمد هم به ارزش افزوده این بخش و هم تولید کیفی‌تر با قصد و نیت صادرات کمک کرد.
بیشترین فارغ‌التحصیلان استان اردبیل در بخش کشاورزی است اما به رغم تاکید متولیان امر مبنی بر واگذاری کارها به بخش غیردولتی و استفاده از توان نیروهای فارغ‌التحصیل دانشگاهی جوان هنوز آنگونه که شایسته است در بخش کشاورزی به این حوزه بها داده نشده در حالی که سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی می‌تواند بسترساز این مشارکت فراگیر نیروهای متخصصی باشد که هر کدام از آنها می‌توانند نقش محوری در توسعه این بخش برعهده بگیرند.
محقق و متخصص بخش کشاورزی و منابع طبیعی در این زمینه در گفتگو با ایسنا، منطقه اردبیل با اشاره به اینکه نیروی انسانی نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی نقطه عطف چشم‌انداز توسعه بخش کشاورزی است، اظهار کرد: بخش کشاورزی به عنوان یکی از مولفه‌های توسعه‌ای مسئولیت تامین امنیت غدایی، سلامت جوامع و خودکفایی کشورها را در برمی‌گیرد که به دنبال صنعتی شدن این بخش بحث ایجاد اشتغال، افزایش درآمد و محرومیت‌زدایی را نیز به دنبال دارد.
دکتر گیتی ستوده اردبیلی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بخش کشاورزی بیش از 12 درصد از تولید ناخالص داخلی، 20 تا 25 درصد اشتغال و 26 تا 30 درصد صادرات غیر نفتی را به خود اختصاص داده و علاوه بر آن این بخش تأمین کننده 90 درصد مواد اولیه صنایع کشاورزی و غذائی کشور است.
وی بیان کرد: بخش کشاورزی استعدادهای بالقوه‌ای نظیر 400 میلیارد متر مکعب نزولات آسمانی و 3000 کیلومتر مرز دریائی و 30 میلیون هکتار اراضی قابل کشت و 12 میلیون هکتار اراضی جنگلی و 90 میلیون هکتار مراتع و بیش از 5 میلیون بهره‌بردار بخش و تولیدات بیش از 80 میلیون تن و ورود سالیانه 20 هزار دانش‌آموخته در رشته‌های کشاورزی و منابع طبیعی دارد که سبب شده این بخش از جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد ملی برخوردار باشد.  
این محقق بخش کشاورزی و منابع طبیعی تصریح کرد: در استان اردبیل نیز بخش کشاورزی با داشتن تولیدات بیش از 4.5 میلیون تنی انواع محصولات زراعی، باغی و دامی و اشتغالزایی بیش از یک سوم اشتغال استان، وجود 120 هزار بهره‌بردار، وجود کشت و صنعت‌های مدرن، وجود 778 هزار هکتار اراضی، وجود بیش از 5 هزار فارغ‌التحصیل کشاورزی، دانشگاه‌ها و مراکز علمی تخصصی، منابع آب قابل دسترس در سدها و رودخانه‌ها به عنوان یکی از محورهای مهم توسعه‌ای می‌باشد.
ستوده اردبیلی افزود: بنابراین ارتقای کمی و کیفی تولیدات کشاورزی و منابع طبیعی، ارتقای سطح دانش و گسترش فناوری‌های نوین و حفظ و پایداری محیط زیست و منابع پایه تجدیدشونده از مقولاتی هستند که در دستیابی به توسعه پایدار بخش نقش اساسی دارند و منابع انسانی بهعنوان اصلی‌ترین سرمایه در این بخش، نقش محوری را در فرآیند توسعه پایدار ایفا می‌کند.
وی اضافه کرد: در حال حاضر به دلیل وضعیت اقتصادی کشور و در راستای صنعتی شدن بخش کشاورزی، نظام بخشیدن به مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی به منظور تحقق اهداف مورد نظر در بخش امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است.
این کارشناس بخش کشاورزی یادآور شد: ضروری است تا سیاست‌های اجرایی کشور به نحو مطلوبی از نیروی انسانی موجود در بخش استفاده کند و برای رسیدن به این هدف ما نیازمند سازماندهی دانش‌آموختگان، تعیین حدود وظائف فنی و حرفه ای، نظارت بر فعالیت، توانمندسازی حرفه‌ای اعضا، حمایت از حقوق مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی، تلاش در راستای حسن اجرای قوانین و مقررات مربوط به امور کشاورزی، حمایت از تشکل‌های صنفی و حرفه‌ای، روزآمد کردن دانش در بین اعضا و گسترش آن، مشارکت در نظــام بـرنـامـه‌ریـزی و سیاستگزاری بخش، ارتقاء اخلاق حرفه‌ای و ساماندهی اشتغال دانش‌آموختگان در راستای اصلاح ساختار نیروی انسانی هستیم تا زمینه برای ارتقاء مدیریت و بهره‌وری در بخش هموار شود.  
ستوده اردبیلی اظهار کرد: در سال‌های اخیر زمانی که از این پتانسیل استفاده شده و دانش با همراهی مهارت، مدیریت و اخلاق حرفه‌ای بوده ما شاهد رشد و افزایش بهره‌وری بوده‌ایم.
وی گفت: با یک بررسی اجمالی برعملکرد تولید کنندگان نمونه که یا خود کارشناس بودند و یا از نظر کارشناسی استفاده کرده‌اند ما شاهد رشد متوسط سه برابر میانگین تولید کشور در محصولات مختلف بودیم و این سند ارزشمندی است که رعایت اصول علمی و فنی در تولید را تائید می‌کند.
محقق و متخصص بخش کشاورزی تصریح کرد: دانش‌آموختگان رشته‌های کشاورزی و منابع طبیعی با سازماندهی مناسب و ارتقای توانمندی‌های آنان در زمینه مهارت‌های فنی و حرفه‌ای می توانند در کنار کشاورزان زحمتکش که دارای تجربیات ارزشمند و دانش بومی قابل توجه هستند تحول چشمگیری را در توسعه بخش کشاورزی ایجاد کنند.  
ستوده اردبیلی بیان کرد: در حال حاضر به منظور نیل به اهداف راهبردی بخش با توجه به چشم‌انداز 20 ساله لازم است با توجه به چالش‌های بخش کشاورزی به موضوعات مهمی نظیر سرمایه‌های انسانی و نقش‌آفرینی آنها در توسعه، ایجاد تعادل در بخش‌های اقتصادی و ارتقای توان رقابتی بخش با افزایش بهره‌وری و سیاست‌های حمایتی مؤثر و هدفمند در این بخش توجه شود.
وی همچنین توجه به ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی، مشارکت تشکل‌ها و تولیدکنندگان و نخبگان بخش در سیاستگذاری‌ها و برنامه ریزی‌های بخش کشاورزی را از دیگر موارد مهم در این بخش اعلام کرد و گفت: ضروری است تا توجه به توسعه روستاها به عنوان کانون‌های زندگی تولیدکنندگان، تأمین صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی، رعایت الزامات زیست محیطی و سلامت تولیدات در سیاست‌های اجرائی بخش به جد پرداخته شود.
محقق و متخصص بخش کشاورزی و منابع طبیعی خاطرنشان کرد: سازمان نظام مهندسی به عنوان بزرگترین تشکل تخصصی بخش کشاورزی ضمن مشارکت و اهتمام به موضوعات مذکور با ارائه طرح‌ها و نظرات کارشناسی می‌تواند در تحقق اهداف مذکور نقش‌آفرین باشد.

ستوده اردبیلی در پایان یادآور شد: اگر این برنامه‌ریزی به صورت دقیق تدوین و در بخش کشاورزی با توجه به موارد قانونی موجود نظیر برنامه توسعه ای کشور، قانون افزایش بهره‌وری، قانون نظام جامع دامپروری و اصل 44 قانون اساسی به آن توجه شود، می‌توان علاوه بر افزایش کمی و کیفی تولیدات و تامین امنیت غذایی در رشد اقتصادی و خودکفایی کشور نیز سهیم بوده و شاهد ایجاد اشتغال پایدار فارغ‌التحصیلان نیز باشیم.
انتهای پیام انتهای پیام
#کشاورزی #منطقه اردبیل #نیروی انسانی
این خبر را به اشتراک بگذارید


کشته شدن 4 نظامی لیبی در انفجار تروریستی تغییر الگوی مصرف، راه مقابله با بحران کم آبی سازمان ملل با حمایت از برجام علیه یکجانبه گرایی ترامپ بایستد تأملی بر قوانین جابه‌جایی پناهندگان افغانستانی در ایران دولت برای رفع نابسامانی‌های اقتصادی نیاز به مدیریت جهادی و انقلابی دارد واکاوی ابعاد جدید پروژه عادی‌سازی روابط میان اعراب و صهیونیسم شمارش معکوسِ بطلان آخرین کارت ایالات متحده برای بازی در سوریه برای ارزیابی رفتارهای آمریکا، رفتار nike با ایران کافی است کی‌روش: با صعود به مرحله دوم باید به بازیکن‌های ایران تعظیم کرد اینفوگرافیک | افزایش صادرات کالا در 2 ماهه نخست سال 97 جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی برگزار می‌شود نامه اصلاح طلبان برای مذاکره مستقیم با آمریکا برخلاف خواستگاه عمومی است/ 22 بهمن و روز قدس رفراندوم سالانه جمهوری اسلامی است اتحادیه اروپا علیه آمریکا وارد عمل شد نفقه زنان شاغل چگونه محاسبه می‌شود؟ از تصویب لایحه اخذ وام از آمریکا تا ریاست مجدد کاظم جلالی بر مرکز پژوهش‌های مجلس مربی لبنانی فوتبال: تیم ایران یک تیم با شخصیت و آینده روشن است برای خرید پژو 405 چقدر باید هزینه کرد؟ شلوغی در «کُنج اقامه» / آمریکا، فرانسه و انگلیس در حال کشتار مردم یمن/ نگاهی به 4 شهید موتلفه پس از 53 سال/ رژیم صهیونیستی چگونه «محو» می‌شود؟ بخاطر اختلافی که با خواهرمان داشتیم با روسری خفه‌اش کردیم مرد عقیم، برای دریافت دیه فرزندش به دادگاه مراجعه کرد! توئیت راموس برای زنان ایران چالش بخش کشاورزی گلستان/ کشت شالی خطری جدی برای آب استان گلستان است ترزا می: از دیدن تصاویر جداسازی کودکان مهاجر از والدینشان در آمریکا شوکه شدم فرانسه درصدد پیروزی مقابل پرو/ تقابل جذاب یاران مسی و کروات‌ها در جام جهانی راز جذابیت جام جهانی چیست؟ گلایه آیت‌الله معلمی به ترویج تفکر شاهنشاهی در قائم‌شهر تصاویری از شادی مردم تهران پس از بازی دیدنی تیم ملی ایران و اسپانیا کدام اعضای اقتصادی دولت در معرض تغییر هستند؟ مرد عقیم، برای دریافت دیه فرزندش به دادگاه مراجعه کرد! حجت‌الاسلام قرائتی: خاک حوزه و دانشگاه را باید عوض کرد/ هیچ‌گاه روزنامه نمی‌خوانم و فیلم نمی‌بینم شوخی با سبک بازی ایران مقابل اسپانیا عکسی قدیمی و بامزه از خانم بازیگر پرحاشیه همه ما زمانی مهاجر بوده‌ایم واکنش قائم‌مقام شبکه 3 به قهر فردوسی‌پور از برنامه لایحه برگزیت دولت انگلیس تصویب شد جزئیات تازه از پرونده وزیر اسرائیلی متهم به جاسوسی برای ایران توافق سران اروپا برای محدود کردن شمار مهاجران خرازی با نخست وزیر واتیکان دیدار و گفتگو کرد فیلم/ روایت رهبر انقلاب از سیاست ظالمانه مهاجرتی در آمریکا چگونه گرمازدگیتان را درمان کنید؟ تمجید از تیم ملی فوتبال در صفحه اول روزنامه‌ها کشته شدن چهار نظامی لیبی در انفجار انتحاری راهکارهایی برای صرفه جویی در مصرف آب نمرات بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران مقابل اسپانیا پست همایون شجریان درباره استاد شجریان ازدواج همجنسگرایان در خانواده سلطنتی انگلیس چالش‌های اتاق فکر در ایران چه زمانی و با چه پولی خانه بخریم؟ اعمال سهمیه می‌تواند عدالت آموزشی را در کشور زیر سئوال ببرد مرگ مشکوک زنی که با مردگلفروش رابطه داشت
پول؛ دلیل لغو حضور کارلوس پویول در برنامه فردوسی پور حضور پویول در برنامه 2018 لغو شد لادن طباطبایی در شبکه «من و تو» بدون حجاب لایی دیدنی وحید امیری به پیکه +فیلم عادل قهر کرد؛ پویول آواره شد! گلایه‌های فردوسی پور بخاطر جلوگیری از حضور کارلوس پویول در رسانه ملی +فیلم غیبت عجیب عادل فردوسی پور در بخش اول برنامه 2018 پویول نشد، عادل قهر کرد، درب آزادی باز شد؟ بازتاب جهانی بازی دلاورانه ایران مقابل اسپانیا (عکس) کارلوس پویول در تهران /عکس گربه روسی برنده دیدار ایران - اسپانیا را پیش بینی کرد حضور پویول در برنامه فردوسی‌پور لغو شد بازتاب لایی تاریخی امیری به پیکه در آاس (عکس) چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (706) مرگ سه عضو یک خانواده در حادثه رانندگی اولین سؤالی که بد از مرگ از انسان پرسیده می‌شود/راه حلی برای رفع تنگدستی ماجرای قهر ناگهانی فردوسی پور از تلویزیون واکنش چهره‌ها به باخت پیروزمندانه تیم ملی فوتبال ایران در مقابل ستارگان اسپانیا +تصاویر فردوسی پور: نمی‌دانم به پویول چه بگویم غیبت مشکوک عادل فردوسی‌پور در استودیو 2018 گربه پیشگو روسی برنده دیدار ایران و اسپانیا را معرفی کرد حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی+فیلم حمایت مالی اروپا از ارتقای سه محصول کشاورزی ایران ارقام پیشنهادی افزایش تولید نفت اوپک نمی‌تواند واقعی باشد کمتر سه ساعت تا بازی اسپانیا و ایران/ استقبال خوب هواداران+تصاویر دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر (عج) منقش به «با هم قهرمانیم» شد+ عکس پاسخ منفی استقلال به درخواست جپاروف دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء: � مستشاران آمریکایی از ابتدای جنگ سوریه در کنار تروریست‌ها بودند حواشی 2018 ادامه دارد/غیبت عجیب عادل فردوسی پور در بخش اول برنامه حضور پویول در برنامه فردوسی پور بعلت نامعلوم لغو شد پیش بازی فرانسه - پرو؛ بازی مرگ و زندگی برای پرو ماجرای قهر عادل فردوسی پور از برنامه "2018" چه بود؟ پویول نشد، عادل قهر کرد، استادیوم آزادی باز شد حضور پویول در برنامه فردوسی‌پور لغو شد؟ غیبت مشکوک عادل فردوسی‌پور در استودیو 2018 رسانه‌های اسرائیلی مطرح کردند: پیروزی اطلاعاتی ایران علیه اسرائیل با استفاده از یک وزیر اسرائیلی حضور پویول در برنامه فردوسی‌پور لغو شد عکس دسته جمعی چهره‌ها در جام جهانی روسیه دانلود؛ گل مردود ایران مقابل اسپانیا با گزارش عربی رئوف خلیف بازگشت عادل به برنامه 2018/ فردوسی پور: متاسفم و عذرخواهی می‌کنم با رئیس قوه قضائیه برای رفع مشکلات دانشجویان اغتشاشات اخیر مذاکره کرده‌ام پرتغال با چاشنی شانس 3 امتیاز گرفت/ بعد از مصر مراکش هم خداحافظی کرد استوری فیفا برای بازی ایران و اسپانیا+عکس دستور رئیس جمهور برای توقف گرانی‌ها رونالدو: از گلزنی خوشحالم اما مهم پیروزی بود مجری خبرساز این روزهای تلویزیون کیست؟ نقض یکی از شروط قبولی در دوره دکتری توسط دانشگاه‌ها/ افرادی وارد دوره دکتری می‌شوند که صلاحیت علمی ندارند زینب طاهری بازداشت شد واقعه تکان دهنده پیرانشهر و ناگفته‌های 3 مقام آگاه قیمت خودروهای داخلی در بازار امروز 30 خرداد 97 + جدول

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me