تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:رسا
دسته:سیاسی-فرهنگی()
کد خبر:16948947
۱۳۹۷/۰۳/۲۴ ۱۶:۲۹

باز خوانی انتقادی نواندیشی کدیور در یک اثر

کتاب «مکتب در فرایند نواندیشی»، تحقیقی درباره نواندیشی دکتر محسن کدیور در حوزه شیعه شناسی است و نویسنده دراین اثر، نوگرایی کدیور را در سه قلمروی امامت، فقاهت و مکاتب بازخوانی انتقادی می‌کند.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، نشر معارف، کتاب «مکتب در فرایند نواندیشی؛ بازخوانی انتقادی نواندیشی دکتر محسن کدیور در حوزه شیعه شناسی» را به قلم حسن‌ علی‌پور وحید منتشر کرد.

در معرفی پشت جلد در باره این کتاب چنین آمده است:

 این نوشتار، مطالعه و تحقیقی است درباره نواندیشی دکتر محسن کدیور در حوزه شیعه شناسی. این اثر، نوگرایی محسن کدیور در سه قلمروی امامت، فقاهت و مکاتب را باز خوانی انتقادی می‌کند.

چند سطر زیر می‌توان چکیده‌ای از تئوری کدیور در عرصه امامت را به تصویر کشد:

 «قرائت شیعی از امامت در قرن اول تا پنجم، شکل و محتوایی اعتدالی داشت. شاگردان ائمه(ع) و عالمان شیعه، امامان را " علمای ابرار" و دانشمندان برتر روزگار می‌دانستند، نه بیشتر.

 امامان نیز شأن خویش را فراتر از این نمی‌دیدند و از عصمت، نصب و نص الهی و نبوی، علم غیب و فضایل تمایز آفرین خبری نبود.

 از قرن پنجم به بعد، برداشت شیعه از امامت دچار دسیسه غلات و مفوضه گردید و مسیر غلو را پیمود و فرایند افراط یک هزاره بر جهان تشیع سیطره یافت و تا روزگار ما شتاب گرفت و امروز شیعه برای پیشوایان خود، شئون فرابشری و صفات فرازمینی باور دارد.»

 نویسنده این کتاب را در سه بخش و سه پیوست سامان داده است؛ وی در بخش اول نظریات دکتر کدیور را در حوزه امام شناسی با نگاه منتقدانه بررسی و در بخش دوم ابتکارات و نظارت فقهی ایشان را واکاوی و در بخش سوم، نگاه وی به فرق و مکاتب را شرح داده است.

همچنین نگارنده بخش اول را در 12 فصل با عنوان‌های: جایگاه نصب الهی و نص نبوی در امامت، جایگاه عصمت در امامت، جایگاه علم غیبی و الهی در امامت، جایگاه ولایت باطنی و تکوینی در اندیشه امامت، جایگاه شئون فرابشری در ساحت امامت، شناخت اصحاب از امامت و صفات فرابشری، استحاله تشیع و تحول ماهوی در مفهوم امامت، نظریه علمای ابرار و نسبت آن با امامت، سلب اصالت و حجیت از منابع اعتقادی شیعه، اهل بیت در منابع اهل سنت، نگاه کلان به شیعه‌شناسی کدیور و جمع بندی بخش اول تنظیم کرده است.

 نویسنده در بخش دوم نیز به واکاوی فصل‌های: گستره در شریعت اسلامی، مصاحفه با زن نامحرم از نگاه شریعت پرداخته و وی در بخش سوم نیز به فصل‌های بهائیت، وهابیت و مدرنیسم اشاره کرده است.

حجاب از احکام ضروری اسلام و از مسلمات تأکیدشده در کتاب، سنت و فقه اسلامی است، تصریح قرآن بر پوشش زنان و تکرار چند باره آن نشان‌دهنده اهمیت بالا و تعیین‌کننده حجاب در روابط اجتماعی و مناسبات فرهنگی است؛ اما آقای کدیور را می‌توان از نویسندگانی دانست که به تازگی برداشت‌های جدید از حجاب مطرح کرده است؛ از این رو نویسنده درباره دیدگاه کدیور درباره حجاب ضروری زن در بخش دوم چنین آورده است:

 آقای کدیور در برخی از گفتارها و نوشتارهای خویش، پوشاندن گردن به بالا و زانو و بازو به پایین را برای زنان لازم نمی‌داند. کدیور ضمن تقسیم حکم حجاب به دو حکم اولی واجب و ثانوی متغیر، حکم اولی واجب را زیرگردن تا زانو و از کتف تا آرنج می‌داند که حکم ثابت و همیشگی زنان در اسلام در مقابل نامحرم است و تغییر زمانه در آن راهی ندارد و همچنین حکم ثانوی و متغیر را همان پوشش شناخته شده، یعنی پوشش بدن به جز وجه و کفین و قدمین می­‌شمارد. به فتوای ایشان این پوشش رایج را که همه به عنوان حجاب می‌شناسند؛ وابسته به عرف و شرایط زمانی و مکانی تغییر می‌کند و حکم قطعی و دائمی بر وجوب آن نداریم .

 مراجعه به متون فقهی و تفسیری و در ذیل آیات حجاب به روشنی نشان می‌دهد که هیچ فقیه مسلمان به جواز عریان بودن گردن و بالاتر و زانو و بازو و پایین‌تر فتوا نداده است و با گشت و گذاری گذرا در فقه و حدیث و تفسیر، فتوای آقای کدیور در حوزه قران، روایی، فقهی چالش برانگیر و ساختارشکن می‌نماید.

جدایی نهاد دین از حکومت یا سکولاریسم از ارمغان‌های آقای کدیور برای ملت خود است و در حالی که این اندیشه چند قرن قبل تولد یافت و اکنون مراحل بن بست خود را سپری می‌کند؛ نواندیشان آن را سوغات سیر و سیاحت خویش در فلسفه غرب  دانسته وآن را برای ملت خود به سوغات اورده اند؛ از این رو نویسنده در فصل مدرنیسم از بخش سوم درباره نظریه جدایی دین از سیاست چنین آورده است:

تفکر توحیدی و مردم سالاری دینی و نه غربی، آزادی مقید به شریعت نه لیبرالیسم، و جمهوریت مقید به اسلام و نه لیبرال دموکراسی غربی بود که نجات بخش افتاد و این ملت را از یوغ استبداد و استعمار رهانید.

 اکنون نیز تفکر برخاسته از دین است که در برابر ستمگران و سلطه جهانی تاب و توان تحمل و مقاومت دارد؛ نه تفکری که تولید خود آنهاست. لبنان و فلسطین و اسلام خواهی معاصر را همین اندیشه وحیانی بیدار کرد، نه لیبرالیسم و سکولاریسم.

حاکمیت امامت و فقاهت بود که نه تنها مجال ظهور خاورمیانه جدید را با محوریت اسرائیل نداد، که زمزمه‌های فروپاشی و سیل معکوس مهاجرت صهیونیست و شکست‌های نظامی و سیاسی را بر آنان تحمیل کرد.

جناب کدیور!! رؤیای غاصبان و متجاوزان «از نیل تا فرات» را اسلام سیاسی و نظام فقاهتی آشفته ساخت یا سکولاریسم دینی و تفکیک شده از سیاست؟

 نشر معارف، کتاب «مکتب در فرایند نواندیشی؛ بازخوانی انتقادی نواندیشی دکتر محسن کدیور در حوزه شیعه شناسی» را با شمارگان 1000 نسخه، در قطع رقعی و 296 صفحه به قیمت 10000 تومان منتشر کرده است. /998/ن ۶۰۲/ش

 

 

 

 

  

#کتاب «مکتب در فرایند نواندیشی» #محسن کدیور #نشر معارف
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


بسته‌های اینترنت 200 هزار تومانی همراه اول لغو می‌شود ساعت بازی بلژیک و تونس در جام جهانی ادعای فدراسیون دانشمندان آمریکایی: روسیه یک انبار تسلیحات هسته‌ای در سواحل دریای بالتیک دارد استقبال مسکو از آتش بس موقت دولت افغانستان با طالبان تاج پادشاهی بریتانیا بر سر حامد کمیلی شکایت سارق از مال باخته به سبک سعودی‌ها ترامپ: اجازه نمی‌دهم آمریکا به کمپ مهاجران تبدیل شود مراسم بزرگداشت حجت الاسلام و المسلمین احمد احمدی برگزار شد نیمی از ثروت جهان در دست میلیونرها «سونامی» این هفته تمام می‌شود جام جهانی 2018 روسیه-گروه g. تساوی سه شیرها مقابل تونس در نیمه اول بیانیه وزارت خارجه سوئیس درباره سفر رئیس جمهور ایران به این کشور وزرای خارجه روسیه و آمریکا درباره مسائل کره شمالی و سوریه گفت‌وگو کردند رویترز: مدیرعامل شرکت aud آلمان دستگیر شد افزایش حواله ارزی واردات تا 5 میلیون دلار امارات به اتباع کشورهای درگیر جنگ اقامت می‌دهد تشکیل «باشگاه خریداران نفت» توسط هند و چین گزارش زنده بازی, انگلیس 1-تونس 1 / هیجان بالا در وولگوگارد دیدار نتانیاهو و پادشاه اردن در امان رئیس جمهور آمریکا دستور تشکیل نیروی فضایی داد همه این اتفاقات طی 3 روز رخ داد! شادی جالب «شریفی‌نیا» +عکس «نقی معمولی» بازی ایران و اسپانیا را پیش‌بینی کرد احتمال انفجار قیمت مسکن در اثر سیاست تعیین قیمت شهید چمران، اسوه‌ی علم و جهاد بود آغاز طرح فروش متنوع محصولات گروه سایپا درخشش دوندگان گلستانی در مسابقات کشوری بهسازی راه جم- سیراف 180 میلیارد ریال نیاز دارد انگلیس 1 - تونس 1؛ تا دقیقه 46 دانمارک به پرداخت غرامت به قربانیان شکنجه در جنگ عراق اعتراض کرد امارات: عملیات در الحدیده ادامه می‌یابد گفت و شنود؛ معالجه! مراسم بزرگداشت علیرضا یکرنگیان مدافع کره جنوبی ادامه جام جهانی را از دست داد سلبریتی‌ها از واقعیت‌ها دور هستند سرمربی پاناما: بازنده‌ای سربلند بودیم ظریف: رژیم صهیونیستی 80 کلاهک هسته‌ای دارد جزییاتی تازه از مصدومیت شدید روزبه چشمی اختیارات تنظیم بازاری وزیر صنعت به معاون وزیر واگذار شد دیدار نتانیاهو و پادشاه اردن در امان شناسایی و مجازات اخلال‌گران دانه‌درشت اولین گام برای حل مشکلات اقتصادی مردم می‌بینند «نوکیسه‌ها» حق بیشتری برای خود قائل هستند نماینده گمرک در ایستگاه‌های ناجا مستقر می‌شود تجمع دانشجویان و همراهی اساتید دانشگاه تهران/اعتراض به احکام سنگین برای دانشجویان/ لیست اساتید همراه صالحی: از منافع ملی به نحو احسن دفاع می‌کنیم استفاده ابزاری ترامپ از اختلافات داخلی سران آلمانی درباره «مهاجرت» اعتراض دانمارک به حکم یک دادگاه درباره پرداخت غرامت به قربانیان شکنجه در جنگ عراق تساوی انگلیس مقابل تونس در نیمه اول کواکبیان: نتیجه‌ای از فیلترینگ نمی‌گیریم فرهاد جعفری، نویسنده آزاد شد
در خواست پلیس برای شناسایی متهم پیش بازی سوئد - کره جنوبی همایش انقلاب اسلامی در منظومه فکری امام خمینی برگزار می‌شود هواداری که با پژو پارس به جام جهانی رفت! (عکس) زنی در تهران شوهرش را در بشکه به آتش کشید+اعترافات قیمت خودروهای داخلی در بازار امروز 28 خرداد 97 + جدول حمله مردم ایرانشهر به داروخانه باند متجاوزین! همه چیز درباره ماجرای تجاوز به 41 دختر در ایرانشهر موسویان: ترامپ با خروج از برجام ایران را به سمت بلوک شرق هل داد/ نفوذ نتانیاهو در کاخ سفید از وزیر امور خارجه و حتی کنگره هم بیشتر است حجت الاسلام ادیانی به ریاست سازمان عقیدتی سیاسی ناجا منصوب شد سانسور خبری کشته شدن 100 سرباز آمریکایی، اسرائیلی، سعودی و اماراتی متجاوز به یمن سعید کریمی به پرسپولیس پیوست (عکس) حکم قصاص «محمد ثلاث» اجرا شد عناوین روزنامه‌های ورزشی 28 خرداد 97/ شگفتی بزرگ با قضاوت فغانی +تصاویر کریمی به پرسپولیس پیوست +عکس گفتگوی ویژه، استاد دانشگاه: انحصار همه جانبه در صنعت خودرو داریم داستان ویلای مصادره‌ای سرلشکر فیروزآبادی در لواسان چه کسی جانشین روزبه چشمی در تیم ملی می‌شود؟ توصیه‌های رهبر انقلاب به رئیس جدید سازمان عقیدتی سیاسی ناجا زنی که شوهرش را کشت و در پشت بام آتشش زد! /عکس قیمت دلار و نرخ ارز امروز 28 خرداد 97 +جدول پیشنهاد وام 100 میلیاردی برای پیام‌رسانهای ایرانی بازی ایران و اسپانیا از تلویزیون پخش خواهد شد طولانی‌ترین روز سال 97 کی است؟ قضاوت قاطعانه در روز شگفتی جام اهانت آمریکا به تیم ملی والیبال ایران عامل انتشار خبر کذب تجاوز در ایرانشهر تحت تعقیب قرار می‌گیرد نگذارید مساجد دولتی شود لزوم بررسی بیشتر ماجرای ثبت سفارش در زمان ممنوعه/ مقصر گرانی خودرو واردکنندگان هستند یا تصمیمات لحظه‌ای؟ پیش‌بینی محسن تنابنده از بازی‌های ایران در جام جهانی واکنش‌ها به ماجرای عدم تخلیه ویلای 10 هزارمتری توسط سرلشکر فیروزآبادی/ زاکانی: متاسفم/ دبیر جنبش عدالتخواه: قرار بود اردیبهشت تخلیه کند اما نکرد از اندیمشک تا مسکو به عشق ایران 5 درصدپیش فروش سکه درانحصار 50 نفر مصرف‌کنندگان نباید هزینه سودجویی عده‌ای را بپردازند/ سودجویان اقتصادی آماده برخوردی قاطع باشند خرید خودرو از بازار رسمی امکان پذیر نیست فوتبال 65 هزار تومانی در برج میلاد! شروط 47 گانه ترامپ برای اون! ازدواج بازیگر مرد 43 ساله با مدل 20 ساله حجت الاسلام والمسلمین توسلی فر درگذشت |جزییات مراسم تشییع و خاکسپاری خاکسپاری پیکر حجت الاسلام والمسلمین توسلی در حرم کریمه اهل‌بیت صادرات گاز ایران به ارمنستان مطابق قرارداد باید افزایش یابد یک نامه و کلی حاشیه +تصاویر اولویت‌های جدید تامین ارز مشخص شد انتصاب حجت‌الاسلام ادیانی به ریاست سازمان عقیدتی سیاسی ناجا روحانی: هیچ مانعی برای گسترش روابط نیست؛ تهران همچنان در کنار دوحه خواهد بود/ سیاست ایران، تعامل و گفت‌وگو برای پایان دادن به اختلافات در منطقه است/ شیخ تمیم بن حمد: دوحه مصمم به توسعه روابط با تهران است اصل ماجرای «ویلای لواسان» چیست؟ وزیر ورزش پاداش ملی‌پوشان فوتبال را پرداخت کرد +عکس پژمانفر: مناظره تکلیف cft را روشن می‌کند (ویدئو) هواداری که با پرشیا از اندیمشک به روسیه رفت! کی‌روش: رتبه اول گروه نه فروشی است و نه اجاره داده می‌شود

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me