تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:ورزشی()
کد خبر:16949487
۱۳۹۷/۰۳/۲۴ ۱۶:۵۳

در انتظار تاکتیکی‌ترین جام جهانی تاریخ

نشریه معتبر تلگراف در مقاله‌ای، به بررسی جام جهانی در 88 سال اخیر پرداخته است تا بداند که آیا جام جهانی 2018 روسیه، یک تورنمت خاطره انگیز خواهد بود یا یک تورنمت، مخصوص فراموشی؟!

ورزش سه: نشریه معتبر تلگراف در مقاله‌ای، به بررسی جام جهانی در 88 سال اخیر پرداخته است تا بداند که آیا جام جهانی 2018 روسیه، یک تورنمت خاطره انگیز خواهد بود یا یک تورنمت، مخصوص فراموشی؟!

 موقعیت‌های بسیار کمی در زندگی به وجود می‌آیند که بتوان در آن‌ها، تاریخ را رقم زد و نام خود یا کشور خود را در تاریخ، نوشت! جام جهانی، یکی از این فرصت‌هاست. از امروز تا 15 جولای و فینال رقابت‌های جام جهانی، بیست و یکمین دوره مهم‌ترین رویداد فوتبالی جهان رقم می‌خورد و قسمتی دیگر از تاریخ محبوب‌ترین ورزش جهان، نوشته می‌شود.

 

علاوه بر آنکه جام جهانی فوتبال، یک فستیوال تمام عیار فوتبالیست؛ این جام، مکان خوبی برای نشان‌دادن پیشرفت‌های دنیای ورزش است. چهارسال فاصله زمانی میان هر جام جهانی با جام جهانی قبل یا بعد از خود، زمان مناسبی است تا پیشرفت در عرصه ورزش، بیش از پیش احساس شود و مردم جهان و به خصوص ورزش دوستان، این تغییرات مثبت را احساس کنند. خود ورزش فوتبال نیز نسبت به گذشته بسیار پیشرفت کرده است و مقایسه جام جهانی 2018 و سبک بازی تیم‌ها با سال 1930 و اولین دوره جام جهانی فوتبال در کشور اروگوئه، تفاوت‌ها را به شما نشان خواهد داد. سایت تلگراف با کمک اپتا، موفق شده است تا داده‌های 84 سال گذشته را مطالعه کند و در نهایت، بیان کند که آیا جام جهانی به اندازه گذشته جذاب و هیجان انگیز است و آیا جام جهانی 2018، یک رویداد فراموش نشدنی خواهد بود یا خیر؟!

 

گل‌های کمتری می‌بینیم!

روز اول بازی‌های جام جهانی 1930 اروگوئه با 8 گل آغاز شد. در روز اول، فرانسه 4-1 مکزیک را شکست داد و آمریکا با 3 گل بر بلژیک فائق آمد. قهرمان اولین دوره رقابت‌های جام جهانی، یعنی تیم میزبان، اروگوئه، توانست تا در 4 بازی، 15 گل را به ثمر برساند و با این تعداد گل بالا، بتواند برای اولین بار جام را بالای سر ببرد. در اولین دوره جام جهانی، تنها یک تساوی رقم خورد، میانگین گل به ازای هر بازی 3.9 بود و میانگین اختلاف گل در پیروزی‌ها، 2.7 گل!
4 دوره بعدی جام جهانی- ایتالیا 1934، فرانسه 1938، برزیل 1950 و سوییس 1954، گل‌های بیشتری را نیز به خود دید و به ترتیب با میانگین 4.1، 4.7، 4 و میانگین خارق‌العاده 5.4 گل در هر بازی، سال‌های خارق‌العاده‌ای را از نظر گلزنی پشت سر گذاشتند!

 

جام جهانی 1954 سوییس، علاوه بر بیشترین میانگین گل‌زده به ازای بازی، بیشترین اختلاف گل میان تیم پیروز و تیم بازنده را با 3.3 گل در اختیار دارد. در این دوره همچنین پرگل‌ترین بازی تاریخ جام‌های جهانی میان اتریش و سوییس که با برتری 7-5 اتریش همراه بود و همچنین یکی از پرگل‌ترین پیروزی‌های تاریخ جام جهانی با برتری 9-0 مجارستان مقابل کره‌جنوبی نیز اتفاق افتاد. نکته عجیب ماجرا اینجاست که این آمار اکنون به میانگین 1.7 گل به ازای هر بازی رسیده است!


اگر گلزنی تنها معیار شما برای جذاب‌بودن یک بازی فوتبال است، قطعا تورنمت‌های گذشته برای شما جذاب‌تر بوده‌اند اما اگر بازی‌های فوتبال مدارس را نگاه کرده باشید، قطعا در می‌یابید که گلزنی، تنها عامل جذابیت و کیفیت فوتبال نیست. در این زمینه، بسیاری از فوتبال‌دوستان واقعی نیز با ما هم‌عقیده هستند.

 

استاندارد‌ها بالاتر رفته است!

برای اینکه بتوانیم به درستی گفته‌های بالا دررابطه با این موضوع که تنها گلزنی جذابیت و کیفیت را معین نمی‌کند، نیاز به نوشتن متن پایین وجود داشت. در سال 1966، اولین دوره‌ای که اطلاعات درباره دقت‌شوت بازیکنان وجود دارد، در هر بازی به طور متوسط 39.5 شوت به ثبت می‌رسید! از این تعداد، 30 درصد راهی چارچوب دروازه می‌شد و تنها 7 درصد، وارد چارچوب دروازه‌ها می‌شد. 48 سال بعد و در جام جهانی 2014 برزیل، تعداد شوت به ازای هر بازی بسیار کاهش یافته بود اما درصد دقت شوت بازیکنان، بسیار بالاتر بود و این امر، نشان دهنده این موضوع است که در فوتبال نوین امروز، شوت‌های کمتر اما دقیق‌تری را به سوی دروازه‌ها شاهد بوده‌ایم. جام جهانی برزیل 2014، با داشتن 26.5 شوت به ازای هر بازی، کمترین تعداد از این نظر و با دقت 10.5 درصد، بیشترین دقت شوت را به خود اختصاص داده بود تا آمار، گواهی ادعای فوق باشد.

 

نکته‌ای که به وضوح قابل دریافت است این است که فوتبال نوین و مدرن امروزی، بسیار سریعتر و قدرتمندانه‌تر از فوتبال سال‌های 1960 است و این نشان‌دهنده پیشرفت خوب فوتبال است. پیشرفت در دقت شوت، یکی از نکات مثبت است اما نکته مثبت دیگر، کمتر شدن اختلاف گل میان تیم برنده و بازنده در سال‌های گذشته است. این اختلاف در اولین دوره جام جهانی، 3 گل و در جام جهانی 1954 سوییس، 3.3 گل بود اما در 6 تورنمت اخیر، این آمار به چیزی حدود 1.7 گل رسیده است. بدون شک سطح کیفی تیم‌های فوتبال در دوره‌های گذشته جام جهانی به هم نزدیک تر شده است و تیم‌های ضعیف‌تر، می‌توانند یک دفاع مستحکم ارائه دهند و کار را برای تیم مقابل سخت کنند.

 

در انتظار تاکتیکی‌ترین جام جهانی تاریخ

 

مالکیت توپ بیشتر!

آیا نزدیک شدن نتایج تیم‌ها به یکدیگر، نشان‌دهنده جذاب‌تر شدن فوتبال است؟ شاید برای بسیاری از فوتبال‌دوستان، این موضوع چندان اهمیتی نداشته باشد. کشور‌های ضعیف‌تر در حال حاضر، بیشتر به دنبال تقویت خط دفاع خود هستند تا آنکه خط آتش خود را تقویت کنند و دیوار دفاعی چنین تیم‌هایی، می‌تواند در مقابل فوق‌ستاره‌هایی مانند مسی و رونالدو نیز مقاومت کند! در چنین شرایطی، تیم‌های ضعیف‌تر با سیستم های تدافعی‌تری همانند 1-5-4 به مصاف حریفان می‌روند و امیدوارند تا تیم حریف با یک اشتباه، موقعیت ضدحمله را در اختیار تیمشان قرار دهد و آن‌ها با فرصت‌طلبی، بر حریف فائق آیند. تیم‌های قدرتمندتر نیز در واکنش به این موضوع، یک مهاجم یا گاها همه مهاجمان خود را بر روی نیمکت می‌گذارند و با بازی دادن به هافبک‌ها، میانه میدان را مال خود کرده و مالکیت توپ را از آن خود می‌کنند.

 

این اتفاقات سبب شده است تا تعداد تیم‌هایی که از سیستم 2-4-4 و 3-3-4 استفاده می‌کردند کاهش یابد و شاهد افزایش مربیانی که با سیستم 1-5-4 تیم خود را به میدان می‌فرستند، باشیم. میانگین تعداد پاس به ازای هر بازی نیز نسبت به جام‌های جهانی گذشته افزایش پیدا کرده است. در جام جهانی 2014 برزیل، 856 پاس به ازای هر بازی صادر شده است و این در حالیست که در جام جهانی 1966، 766 پاس به ازای هر بازی به ثبت رسیده است.

 

منتقدان معتقدند که این سبک بازی و این حجم از مالکیت توپ، بسیار بیهوده است و پاس‌ها بیشتر در خط هافبک و خط دفاعی ارسال می‌شوند. جام جهانی بیستم در کشور برزیل، اولین جام‌جهانی بود که در آن، کمتر از 15 درصد پاس‌ها در یک سوم پایانی زمین ارسال شده‌اند!

 

اسپانیا در راه کسب اولین قهرمانی خود در جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی، تنها 8 گل به ثمر رساند اما موفقیت آن‌ها در کسب سه تورنمت مهم به صورت متوالی( یورو 2008، جام جهانی 2010 و یورو 2012) نشان‌دهنده این موضوع است که آن‌ها تیم بسیار قوی بودند و حتی به گفته بسیاری از کارشناسان، یکی از زیباترین فوتبال‌های تاریخ را اجرا می‌کردند.

 

استفاده از مالکیت توپ، اگر به درستی صورت بگیرد، می‌تواند موجب نتایج درخشانی شود مانند منچسترسیتی پپ گواردیولا، بارسلونا پپ گواردیولا و یا اسپانیا دل‌بوسکه در سال 2010 اما اگر مالکیت توپ به درستی انجام نشود، فرجامی جز لوییزفن‌خال در انتظار مربی تیم نخواهد بود!

 

این سبک بازی مالکانه، سبب شده است تا قابلیت بازی با پا و ارسال پاس‌های دقیق، برای بقیه پست‌ها نیز امری بسیار مهم و حیاتی باشد و در این مورد، شاید جوهارت، دروازبان مطرح انگلیسی، بیشترین ضربه را دید. اکنون دیگر دقت‌پاس، حتی برای دروازبان‌ها نیز یکی از نکات مهم تلقی می‌شود.

 

کمتر شدن تعداد مهاجمان در زمین، سبب کاهش تعدادگل‌ها شده است و برای جبران این کمبود، هافبک‌های تهاجمی نیز برای گلزنی، تلاش بسیاری را انجام می‌دهند اما گاها، موفق نمی‌شوند. این امر سبب شده‌است تا در آمار گلزنی آقای‌گل‌های جام‌های جهانی نیز کاهش و رکود به وجود بیاید. اگر رونالدو لوییز نازاریو دلیما در سال 2002 که با زدن 8 گل آقای گل شد فاکتور بگیریم، آخرین فردی که موفق به زدن بیش از 6 گل در یک تورنمت شده باشد،گرژگورژ لاتو، مهاجم تیم ملی لهستان در جام جهانی 1974 است که با زدن 7 گل، آقای گل شد. علی‌رغم اینکه فرمت برگزاری فعلی رقابت‌ها، یک بازی بیشتر از بازی‌های ژوست‌فونتین برای تیم ملی فرانسه در سال 1958 را رقم می‌زند اما با توجه به تاکتیک‌های فعلی، رکورد فونتین برای زدن 13 گل در یک جام‌جهانی، به این زودی‌ها شکسته نخواهد شد.

 

در انتظار تاکتیکی‌ترین جام جهانی تاریخ

 

محافظت بیشتر از بازیکنان!

تمامی این مسائل، با کمک داور‌های مدرن به حقیقت پیوسته است؛ چراکه این داور‌ها به خوبی از بازیکنان حمایت می‌کنند. جام جهانی 1990، یکی از خشن‌ترین و دفاعی‌ترین جام‌های جهانی فوتبال بوده است و به همین دلیل، بسیار بدنام است. پس از آن جام‌جهانی، قوانین سخت‌گیرانه‌تری در قبال مسائل داوری مطرح شد. این تغییرات در نهایت سبب کمتر شدن تعداد خطا‌ها در جام جهانی 1994 ایالات متحده آمریکا شد.


داور‌ها پس از آن جام‌جهانی، در دادن کارت نیز بی‌رحمانه‌تر عمل کردند؛ برای مثال در جام جهانی سال 1978، به ازای هر 24 خطا، یک کارت از جیب داور خارج می‌شد و این آمار، در مقابل آمار یک کارت به ازای هر 10 خطای جام جهانی 2014، بسیار تعجب‌برانگیز است.

 

روسیه 2018 چگونه خواهد بود؟!

جام‌های جهانی، دیگر آن تعداد گل را که قبلا به خود می‌دیدند، نمی‌بینند. در حالیکه تعداد گل‌ها و شوت‌ها بسیار کاهش یافته است، استاندارد کلی بازی‌ها به شدت افزایش یافته است و رقابت‌ها بسیار سخت‌تر و دشوارتر شده. بازی‌ها بسیار تاکتیکی‌تر شده‌اند اما دیگر به سختی می‌توان با بازی‌ها ارتباط احساسی برقرار کرد؛ مگر آنکه شما یک اسپانیایی باشید!

 

حمایت و مراقبت بیشتر داوران از بازیکنان تیم‌ها، سبب شده است تا بازیکنان بزرگ، بتوانند تلاش بسیار زیادی برای موفقیت‌ تیم‌هایشان انجام دهند. برزیل 2014، یک جام‌جهانی بسیار زیباتر از جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی بود و این به دلیل وجود بازیکنانی همانند خامس رودریگز است که با گلزنی و انجام حرکات خارق‌العاده، سرنوشت بازی را تغییر می‌دادند. در نتیجه، جام جهانی 2014 بیشترین تعداد گل در یک جام جهانی از سال 1998 به این سمت و بیشترین دقت شوت در جام‌های جهانی از سال 1966 به این سو را به نام خود ثبت کرد.

 

در فوتبال مدرن امروز، دیگر بازی‌ها قابل پیشبینی نیست و تیم‌های ضعیف نیز بار‌ها و بارها دست به شگفتی‌سازی زده‌اند که در این مورد، ایسلند با برتری 2-1 مقابل انگلستان در یورو 2016، یکی از مهمترین این اتفاقات را رقم زده است. همه این‌ها نشان‌دهنده این موضوع است که جام جهانی 2018، می‌تواند یک تورنمت فوق‌العاده جذاب و تماشایی باشد.

 

مترجم: محمد مهدی موسی‌پور
منبع: تلگراف

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


شورای رقابت قیمت 85 درصد از خودروهای کشور را تعیین می‌کند / سیل نقدینگی حاشیه بازار خودرو را ایجاد کرده است ورود تک‌تیراندازان به سواحل غربی پس از عملیات «منحصر به فرد» نیروهای یمنی نتیجه بازی بلژیک و تونس در جام جهانی/ پیروزی پُر گل بلژیک برابر تونس بلژیک 5-2 تونس؛ یک دست، مقتدر، جذاب طلب 700 میلیارد ریالی بیمارستان بهشتی کاشان از بیمه تامین اجتماعی افرایش دما و ورود مارهای سمی به منزل شهروندان خمین/ نیروهای آتش نشانی در حالت آماده باش استقبال اندک و بی‌سابقه تماشاگران از تیم ملی والیبال شیاطین سرخ بال‌های عقاب‌های کارتاژ را چیدند/صعود بلژیک با تحقیر تونس قطعی شد ادن آزارد برترین بازیکن بلژیک-تونس قرارداد 130 میلیون دلاری "اسپیس ایکس" با نیروی هوایی آمریکا ظرفیت آزادی تکمیل نشد/ تذکر گوینده سالن به تماشاگران بلژیک 5 تونس 1/ جشنواره گل بلژیک در برابر تونس کی‌روش: رویای ملت ایران را روی دوشم احساس می‌کنم | نگران داوری هستم جدیدترین ناوشکن ایرانی با نام دنا می‌آید یاسمن یزدانی قهرمان تنیس رده سنی زیر 10 سال دختران کشور شد تکرار قهرمانی دختران البرزی در تکواندوی قهرمانی خردسالان کشور جدیدترین آمار درباره سرطان و شیوع آن در ایران | مهم‌ترین دلایل بروز سرطان در ایران جریمه 100 دلاری نخست وزیر کانادا به خاطر گرفتن دو عینک آفتابی تضعیف شدید دمکراسی در جهان؛ آمریکا در صدر شناسایی یک زن در ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس تکلیف سپنتا نیکنام باز هم معلوم نشد لغو حضور پویول نشانه حکومت ملوک‌الطوایفی در صداوسیماست کارگروه برخورد مالیاتی با سوداگران ارز، سکه، مسکن و خودرو تشکیل شد هشدار به تلگرامی‌ها؛ کشف یک بدافزار جدید نظرسنجی‌ها، ائتلاف‌ها و صف‌آرایی احزاب در انتخابات ترکیه فرمانده جدید پایگاه هوایی شهید دوران منصوب شد نقش تعیین کننده اصناف در مدیریت بازار دولت سوریه از حمایت مردم سوریه برخوردار است قتل نوجوان تربت‌جامی با ضربات چاقو به دیدن زیبایی و شکوه بیایید! وداع با صدرالدین شجره ازدواج 2 بازیگر سریال تاج و تخت+عکس بلژیک 5 - تونس 2/ پیروزی پر گل شیاطین سرخ در روز حذف عقاب‌ها انفجار در ورزشگاه محل سخنرانی رئیس‌جمهوری زیمبابوه/ شماری از دولتمردان زخمی شدند تست ساده شخصیت شناسی که میزان وابستگی شما به اطرافیان‌تان را آشکا می‌کند رئیس‌جمهور چین: باید هدایت اصلاحات جهانی را برعهده بگیریم ظرفیت‌های فناورانه رفسنجان از نگاه وزیر تظاهرات موافقان «برگزیت» در خیابان‌های انگلیس در جریان است انفجاری مهیب گردهمایی رئیس‌جمهوری زیمبابوه را به لرزه در آورد نامه قدردانی کاظم جلالی از رهبر انقلاب حمله جنگنده‌های عراقی به داعش در سوریه پیام تسلیت انجمن روزنامه‌نگاران دفاع مقدس در پی گذشت اسدالله مشایخی توطئه مخالفان دین در نقض سفر حج اسفبار بودن وضعیت باغ وحش اراک شهردار منطقه 2: در عرصه 120 هکتاری برج میلاد هیچ اختیاری نداریم!
"شاهرخ دایی پور" به قافله شهدای مدافع حرم پیوست دانلود؛ خوشحالی جالب تیته بعد از به ثمر رسیدن گل اول برزیل به کاستاریکا (جام جهانی 2018) سردار «شاهرخ دایی پور» به جمع شهدای مدافع حرم پیوست فهرست 1339 قلم کالای ممنوعه وارداتی+ جدول پیش بازی بلژیک-تونس؛ یکی برای صدرنشینی می‌جنگد دیگری برای بقا! عکس/ مراسم تشییع پیکر صدرالدین شجره واردات 1339 کالا ممنوع شد+ سند واردات 1339 قلم کالا ممنوع شد + سند ثبت سفارش 1339 ردیف کالا ممنوع شد بانوان کارآفرین پردیس و دماوند با "حامی بانو" ثبت شدند واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها از شایعه تا واقعیت خبر اخراج آقازاده‌ها از آمریکا + تصاویر وزیر صنعت واردات 1339 قلم کالا به کشور را ممنوع کرد + سند واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد واردات 1339 قلم کالا ممنوع شد + سند عناوین روزنامه‌های ورزشی 2 تیر 97/ سردار، سرباز وظیفه شناس کی‌روش +تصاویر وداع مردم تهران با معلم «اخلاق در خانواده» 21 هزار نفرزیر پوشش بیمه کشاورزان و عشایر استان یزدهستند مهمترین عناوین روزنامه‌های صبح کشور 2 تیر 97 فیلم | گل‌های برزیل به کاستاریکا را در 40 ثانیه ببینید توضیح خرم آبادی درباره هاتگرام و تلگرام طلایی برزیل 2 - کاستاریکا صفر/ پیروزی شیرین سلسائو در وقت تلف شده پرواز حجاج از 27 تیر به سمت سرزمین وحی ترامپ اروپا را تهدید به وضع تعرفه 20 درصدی خودرو کرد مراسم تودیع و معارفه رئیس عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی مراسم تشییع پیکر حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی برگزار شد عکس/ مراسم تشییع حجت الاسلام حسینی واردات 1339 قلم کالا ممنوع شد دلار بازهم گران شد/ نرخ ارز بانکی امروز 2 تیر 97 باورهای غلط درباره مدیتیشن معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران: احتمال خروج ایران از برجام در هفته‌های آینده وجود دارد رمز موفقیت نیروهای مسلح؛ حرکت در مسیر تحقق تدابیر رهبری /پیروزی و موفقیت در گرو همدلی و تعامل همگانی امیرعبداللهیان: مجلس واکنش اروپا به بد عهدی آمریکا را رصد می‌کند/بریسول: اروپا خواهان باقیماندن ایران در برجام است اسد اسماعیلی گوینده خبر رادیو و تلویزیون درگذشت «لادن طباطبایی» بدون حجاب در برنامه تلویزیونی ظاهر شد (+عکس) خلاصه والیبال ایران و کره جنوبی در 1 تیر 97 +فیلم انتقال آب از دریای عمان به استان‌های مرکزی بسیار پر هزینه است/ راهکارهای جایگزین تامین آب در ایران روزنامه جمهوری اسلامی: بالاخره پیروزی تیم فوتبال، پیروزی اسلام و نظام است، یا توطئه علیه امام زمان؟ گل دقیقه 97 نیمار تاریخ ساز شد جام جهانی/ برنامه روز دهم؛ شنبه 2 تیر / مصاف حیثیتی برای آلمان زنگنه: تصمیم امروز اوپک حفظ توافق قبلی بود/توافق پیشین اوپک با تاکید بر پایبندی 100 درصدی اعضا حفظ شد رضایت تیم مذاکره کننده ایران از نتایج نشست اوپک: توانستیم سهم تهران را در بازار حفظ کنیم / زنگنه: نتیجه نشست 174 اوپک همان بود که در روز اول ورود به وین گفته بودم+ ویدیو پیکر «صدرالدین شجره» تشییع شد «مأمور بدرقه» متهم از کلانتری‌ها حذف خواهد شد قول یک ماهه وزیر برای ترکاندن حباب قیمت خودرو تو کجا بودی وقتی … از شایعه تا واقعیت خبر اخراج آقازاده‌ها از آمریکا+ تصاویر فاز نخست مجتمع فرهنگی و هنری شهرستان کلیبر احداث می‌شود

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me