تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:ورزشی-اجتماعی()
کد خبر:16949500
۱۳۹۷/۰۳/۲۴ ۱۶:۵۴

اولین رساله «جامعه‌شناسی ورزش» در کشور دفاع شد

نخستین رساله رشته جامعه‌شناسی ورزش در کشور به راهنمایی رئیس فدراسیون ورزش‌های بین‌دانشگاهی جهان در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی دفاع شد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از به نقل از روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، داوود نوری دانشجوی دکتری رشته جامعه‌شناسی ورزش واحد علوم و تحقیقات، الگوی دیپلماسی فوتبال را در رساله خود به راهنمایی بهرام قدیمی رئیس فدراسیون ورزش‌های بین‌دانشگاهی جهان ارائه کرد.

مقطع دکتری رشته جامعه‌شناسی ورزش برای نخستین بار در دنیا توسط بهرام قدیمی در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد شد و اولین دوره پذیرش دانشجو در این رشته مقطع از مهر ماه 93 صورت گرفت.

داوود نوری درباره ضرورت و اهمیت موضوع این رساله، گفت: امروزه ورزش به عنوان یک فعالیت اجتماعی ارتباط زیادی با فرهنگ و توسعه جوامع پیدا کرده است به طوری که جایگاه ورزش در توسعه و پیشرفت جوامع را در سطوح ملی و بین‌المللی قابل مشاهد است.

وی افزود: در برخی از جوامع ورزش، همانند فرهنگ، به بخش جدایی‌ناپذیر زندگی افراد تبدیل شده است. تا جایی که کوفی عنان و بان کی مون- دبیران کل سابق سازمان ملل- از ورزش به عنوان زبان بین‌المللی یاد کرده‌اند. این امر می‌تواند پیوند میان ملت‌ها را آسان‌تر کند. با این تعبیر نقش ورزش و فعالیت‌های ورزشی فراتر از فعالیت‌های صرف بدنی و سلامت، سرگرمی و تفریحی است و به عبارتی نقش مهمی در حوزه‌های گوناگونی نظیر فرهنگ، اقتصاد، محیط‌زیست، گردشگری، سیاست و... پیدا کرده است.

نوری ادامه داد: با توجه به این‌که رشته جامعه‌شناسی ورزش برای نخستین بار است که در مقطع دکتری در کشورمان و حتی در دنیا ایجاد شده است، موضوعات مختلفی را می‌توان در این حوزه مورد تحقیق و پژوهش قرار داد.

وی افزود: دیپلماسی عمومی یکی از موضوعاتی است که در سطح بین‌الملل می‌تواند با مبادله اندیشه‌ها، اطلاعات، ارزش‌ها، سنت‌ها، اعتقادات و دیگر جنبه‌های فرهنگی با هدف تقویت درک متقابل و تفاهم میان ملت‌ها و کشورها از طریق تبیین و ترویج فرهنگ و تمدن بومی و شناخت و درک واقعی فرهنگ‌های سایر کشورها با کانال‌های ارتباطی همچون ورزش منجر به تأمین و توسعه منافع ملی شود.

نوری ادامه داد: دیپلماسی فوتبال به عنوان ابزاری کارآمد و قابل انعطاف در سیاست خارجی کشورها می‌تواند زمینه‌ساز روابط دولت‌ها و نیز افزایش تفاهم میان ملت‌ها و ایجاد صلح و ثبات بین‌المللی شود. به این جهت، امروزه ورزش بخش مهمی از فرهنگ ملل در جهان معاصر به شمار می‌رود. تعدد برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی، مباحث روزنامه‌ها همه نشان از جایگاه ورزش در عرصه ملی و بین‌المللی است.

وی با بیان اینکه موفقیت تیم‌های ورزشی به‌ویژه فوتبال میلیون‌ها نفر را شاد می‌کند، تصریح کرد: برای این شادی و نشاط ملّی به وجود آمده از طریق فوتبال در جامعه نمی‌توان جایگزینی پیدا کرد. از اینروست که دولت‌ها سرمایه‌گذاری زیادی در این زمینه انجام می‌دهند تا مردم خود را خوشحال کنند.

نوری ادامه داد: با توجه به نزدیکی جام جهانی روسیه فرصت خوبی برای تعامل با دیگر کشورها که توانسته‌اند در این رویداد ورزشی شرکت کنند، ایجاد کرده است. استفاده بهینه از این رویدادهای ورزشی می‌تواند در پیشبرد منافع کشورها نقش بسزایی ایفا کند. دیپلماسی ورزش ابزار مهم و یکی از این راه‌هایی است که می‌تواند به تحقق منافع ملّی جامه عمل بپوشاند.

محقق واحد علوم و تحقیقات اضافه کرد: در اکثر کشورهای پیشرفته مانند چین، کره جنوبی، استرالیا، ژاپن و...، دیگر هدف از اعزام ورزشکاران به مسابقات تنها کسب مدال نیست، بلکه کسب منافع بیشتری نظیر منزلت و موقعیت، توسعه صلح و دوستی، معرفی کشورها، رونق اقتصادی، ترویج فرهنگ، نشان دادن قابلیت‌های کشورها و.. از جمله اهداف مهم دربرگیرنده اعزام ورزشکاران در این کشورها است. از آنجایی که ورزش فوتبال به واسطه جذابیت و محبوبیّت جهانی آن به عنوان یکی از فراگیرترین و پرطرفدارترین ورزش‌ها در دنیا مطرح شده است، دیپلماسی فوتبال می‌تواند به تحقق این اهداف کمک شایانی کند.

وی با بیان اینکه در این پژوهش بر اساس روش کیفی داده‌بنیاد (گراندد تئوری)، به ارائه الگوی دیپلماسی فوتبال پرداخته شده است، گفت: جامعه آماری در تحقیق پیش رو متشکل از افراد مطلع و آشنا با ادبیات دیپلماسی و ورزش نظیر اساتید دانشگاه‌ها، مدیران، صاحب نظران و کارشناسان بوده است.

نوری تصریح کرد: از آنجایی که دیپلماسی فوتبال برای نخستین بار در ایران مورد بررسی قرار گرفته است، نتایج این تحقیق می‌تواند به عنوان یک الگوی نظری، راهنمایی برای محققانی باشد که در آینده به دنبال بسط و توسعه آن هستند. به عبارت دیگر این تحقیق یک الگو و مدلی از شرایط علّی، شرایط زمینه‌ای و مداخله‌گر، راهبردها و پیامدهای دخیل در دیپلماسی فوتبال را ارائه می‌دهد.

وی اضافه کرد: بر اساس این تحقیق می‌توان در بحث دیپلماسی فوتبال به عوامل و فعالیت‌های لازم برای دست‌یابی به منافع ملّی در راستای موضوعات فرهنگی، بین‌المللی، اجتماعی، اقتصادی و... دست یافت.

نوری در پایان خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌شود علاوه بر فوتبال در سایر ورزش‌هایی که از طرفداران خوبی برخوردار هستند مانند والیبال، کشتی و... نیز اقدام به انجام پژوهش‌های مشابهی برای آن ورزش‌ها کرد، چراکه این امر می‌تواند در بهبود منزلت و معرفی ایران به سایر کشورها کاربرد مثبتی داشته باشد و منجر به کسب درآمد و سرمایه‌گذاری در این ورزش‌ها نیز بشود.

این تحقیق در قالب رساله دکتری داوود نوری دانشجوی مقطع دکتری رشته جامعه‌شناسی ورزش واحد علوم و تحقیقات با عنوان «طراحی الگوی دیپلماسی فوتبال در ایران» به راهنمایی بهرام قدیمی بنیانگذار رشته جامعه‌شناسی ورزش در تحصیلات تکمیلی و محمد‌علی اصلانخانی از اساتید علوم ورزش در واحد علوم و تحقیقات انجام شده است.

#دانشگاه آزاد #واحد علوم و تحقیقات #جامعه شناسی ورزش #داوود نوری
این خبر را به اشتراک بگذارید


نتیجه بازی بلژیک و تونس در جام جهانی/ پیروزی پُر گل بلژیک برابر تونس بلژیک 5-2 تونس؛ یک دست، مقتدر، جذاب طلب 700 میلیارد ریالی بیمارستان بهشتی کاشان از بیمه تامین اجتماعی افرایش دما و ورود مارهای سمی به منزل شهروندان خمین/ نیروهای آتش نشانی در حالت آماده باش استقبال اندک و بی‌سابقه تماشاگران از تیم ملی والیبال قرارداد 130 میلیون دلاری "اسپیس ایکس" با نیروی هوایی آمریکا ظرفیت آزادی تکمیل نشد/ تذکر گوینده سالن به تماشاگران بلژیک 5 تونس 1/ جشنواره گل بلژیک در برابر تونس کی‌روش: رویای ملت ایران را روی دوشم احساس می‌کنم | نگران داوری هستم جدیدترین ناوشکن ایرانی با نام دنا می‌آید یاسمن یزدانی قهرمان تنیس رده سنی زیر 10 سال دختران کشور شد تکرار قهرمانی دختران البرزی در تکواندوی قهرمانی خردسالان کشور جدیدترین آمار درباره سرطان و شیوع آن در ایران | مهم‌ترین دلایل بروز سرطان در ایران جریمه 100 دلاری نخست وزیر کانادا به خاطر گرفتن دو عینک آفتابی تضعیف شدید دمکراسی در جهان؛ آمریکا در صدر شناسایی یک زن در ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس تکلیف سپنتا نیکنام باز هم معلوم نشد لغو حضور پویول نشانه حکومت ملوک‌الطوایفی در صداوسیماست کارگروه برخورد مالیاتی با سوداگران ارز، سکه، مسکن و خودرو تشکیل شد هشدار به تلگرامی‌ها؛ کشف یک بدافزار جدید نظرسنجی‌ها، ائتلاف‌ها و صف‌آرایی احزاب در انتخابات ترکیه فرمانده جدید پایگاه هوایی شهید دوران منصوب شد نقش تعیین کننده اصناف در مدیریت بازار دولت سوریه از حمایت مردم سوریه برخوردار است قتل نوجوان تربت‌جامی با ضربات چاقو به دیدن زیبایی و شکوه بیایید! وداع با صدرالدین شجره ازدواج 2 بازیگر سریال تاج و تخت+عکس بلژیک 5 - تونس 2/ پیروزی پر گل شیاطین سرخ در روز حذف عقاب‌ها انفجار در ورزشگاه محل سخنرانی رئیس‌جمهوری زیمبابوه/ شماری از دولتمردان زخمی شدند تست ساده شخصیت شناسی که میزان وابستگی شما به اطرافیان‌تان را آشکا می‌کند رئیس‌جمهور چین: باید هدایت اصلاحات جهانی را برعهده بگیریم ظرفیت‌های فناورانه رفسنجان از نگاه وزیر تظاهرات موافقان «برگزیت» در خیابان‌های انگلیس در جریان است انفجاری مهیب گردهمایی رئیس‌جمهوری زیمبابوه را به لرزه در آورد نامه قدردانی کاظم جلالی از رهبر انقلاب حمله جنگنده‌های عراقی به داعش در سوریه پیام تسلیت انجمن روزنامه‌نگاران دفاع مقدس در پی گذشت اسدالله مشایخی توطئه مخالفان دین در نقض سفر حج اسفبار بودن وضعیت باغ وحش اراک شهردار منطقه 2: در عرصه 120 هکتاری برج میلاد هیچ اختیاری نداریم! پیروی نکردن از هوی و هوس، مبنای قضاوت باید باشد انتصاب سرپرست دانشگاه آزاد واحد ورامین منتظر ابلاغ دستورالعمل کاهش فقر مطلق هستیم/ مراجعه 300 هزار زوج در آستانه ازدواج به مراکز ژنتیک دانش آموزان خراسان شمالی درگرایش به موادمخدر پاکترین هستند بیش از 15 هزار مترمربع زمین ملی خراسان شمالی رفع تصرف شد 70 هزار میلیارد ریال در گردشگری قم سرمایه گذاری شد 650 میلیارد ریال برای آبادانی شهرستان سرباز اختصاص یافت 4 روستای چابهار از نعمت روشنایی برق بهره مند شدند بیش از هشت هزار میلیارد ریال به آبادان و خرمشهر اختصاص یافت
"شاهرخ دایی پور" به قافله شهدای مدافع حرم پیوست دانلود؛ خوشحالی جالب تیته بعد از به ثمر رسیدن گل اول برزیل به کاستاریکا (جام جهانی 2018) سردار «شاهرخ دایی پور» به جمع شهدای مدافع حرم پیوست فهرست 1339 قلم کالای ممنوعه وارداتی+ جدول پیش بازی بلژیک-تونس؛ یکی برای صدرنشینی می‌جنگد دیگری برای بقا! عکس/ مراسم تشییع پیکر صدرالدین شجره واردات 1339 کالا ممنوع شد+ سند واردات 1339 قلم کالا ممنوع شد + سند ثبت سفارش 1339 ردیف کالا ممنوع شد بانوان کارآفرین پردیس و دماوند با "حامی بانو" ثبت شدند واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها از شایعه تا واقعیت خبر اخراج آقازاده‌ها از آمریکا + تصاویر وزیر صنعت واردات 1339 قلم کالا به کشور را ممنوع کرد + سند واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد واردات 1339 قلم کالا ممنوع شد + سند عناوین روزنامه‌های ورزشی 2 تیر 97/ سردار، سرباز وظیفه شناس کی‌روش +تصاویر وداع مردم تهران با معلم «اخلاق در خانواده» 21 هزار نفرزیر پوشش بیمه کشاورزان و عشایر استان یزدهستند مهمترین عناوین روزنامه‌های صبح کشور 2 تیر 97 فیلم | گل‌های برزیل به کاستاریکا را در 40 ثانیه ببینید توضیح خرم آبادی درباره هاتگرام و تلگرام طلایی برزیل 2 - کاستاریکا صفر/ پیروزی شیرین سلسائو در وقت تلف شده پرواز حجاج از 27 تیر به سمت سرزمین وحی ترامپ اروپا را تهدید به وضع تعرفه 20 درصدی خودرو کرد مراسم تودیع و معارفه رئیس عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی مراسم تشییع پیکر حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی برگزار شد عکس/ مراسم تشییع حجت الاسلام حسینی واردات 1339 قلم کالا ممنوع شد دلار بازهم گران شد/ نرخ ارز بانکی امروز 2 تیر 97 باورهای غلط درباره مدیتیشن معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران: احتمال خروج ایران از برجام در هفته‌های آینده وجود دارد رمز موفقیت نیروهای مسلح؛ حرکت در مسیر تحقق تدابیر رهبری /پیروزی و موفقیت در گرو همدلی و تعامل همگانی امیرعبداللهیان: مجلس واکنش اروپا به بد عهدی آمریکا را رصد می‌کند/بریسول: اروپا خواهان باقیماندن ایران در برجام است اسد اسماعیلی گوینده خبر رادیو و تلویزیون درگذشت «لادن طباطبایی» بدون حجاب در برنامه تلویزیونی ظاهر شد (+عکس) خلاصه والیبال ایران و کره جنوبی در 1 تیر 97 +فیلم انتقال آب از دریای عمان به استان‌های مرکزی بسیار پر هزینه است/ راهکارهای جایگزین تامین آب در ایران روزنامه جمهوری اسلامی: بالاخره پیروزی تیم فوتبال، پیروزی اسلام و نظام است، یا توطئه علیه امام زمان؟ گل دقیقه 97 نیمار تاریخ ساز شد جام جهانی/ برنامه روز دهم؛ شنبه 2 تیر / مصاف حیثیتی برای آلمان زنگنه: تصمیم امروز اوپک حفظ توافق قبلی بود/توافق پیشین اوپک با تاکید بر پایبندی 100 درصدی اعضا حفظ شد رضایت تیم مذاکره کننده ایران از نتایج نشست اوپک: توانستیم سهم تهران را در بازار حفظ کنیم / زنگنه: نتیجه نشست 174 اوپک همان بود که در روز اول ورود به وین گفته بودم+ ویدیو پیکر «صدرالدین شجره» تشییع شد «مأمور بدرقه» متهم از کلانتری‌ها حذف خواهد شد قول یک ماهه وزیر برای ترکاندن حباب قیمت خودرو تو کجا بودی وقتی … از شایعه تا واقعیت خبر اخراج آقازاده‌ها از آمریکا+ تصاویر فاز نخست مجتمع فرهنگی و هنری شهرستان کلیبر احداث می‌شود

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me