تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:نسیم
دسته:مذهبی-فرهنگی()
کد خبر:16952198
۱۳۹۷/۰۳/۲۴ ۲۰:۱۶

طریقه اطعام فقیر در کفاره

همزمان با یافتن ایام ماه مبارک رمضان یکی از سؤالات متداول برخی روزه‌داران این ماه شریف حکم کفاره روزه است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا ماه مبارک رمضان به عنوان برترین ماه سال از جهت عظمت، شرافت و معنویت شناخته می شود. در این ماه مسلمانان از ابتدای وقت نماز صبح تا نماز مغرب باید از خوردن و آشامیدن و مبطلات روزه خودداری کنند. در واقع بر اساس احکام شرعی «نزدیک اذان صبح  از طرف مشرق، سفیده اى رو به بالا حرکت مى کند که آن را فجر اول گویند. موقعى که آن سفیده پهن شد، فجر دوم، و اولِ وقت نماز صبح است. و نیز دقیقاً از همان زمان باید امساک از مبطلات روزه داشت. همچنین مغرب شرعی، وقتى است که سرخى طرف مشرق که بعد از غروب آفتاب پیدا مى شود، از بین برودکه این، اول وقت نماز مغرب و پایان زمان امساک برای روزه است».

حال با پایان یافتن ایام ماه مبارک رمضان یکی از سؤالات متداول برخی روزه داران این ماه شریف حکم کفاره روزه است. کفاره یکی از واجبات مالی پر اهمیت است که بیشترین گستردگی و ابتلا را در بین مسلمانان دارد.  واژه کفاره از ماده «کفر» و به معنی پوشاندن است و در تعریف آن گفته اند: «آنچه از صدقه و روزه و مانند آن گناه را ناچیز کنند». نکته بسیار مهم در کفاره آن است که باید حتماً یا طعام بدهیم یا مطمئن باشیم فقیر صرف طعام کرده است وگرنه از گردن ما ساقط نمی شود.

بیشتر بخوانید: چه زمانی کفاره بر روزه دار واجب می شود

در ادامه به برخی احکام مربوط به کفاره روزه بر اساس فتاوای رهبر معظم انقلاب و آیت الله مکارم شیرازی اشاره می شود

رهبر معظم انقلاب

دادن کفّاره به واجب النفقه
370. آیا کفّاره روزه را می توان به واجب النفقه پرداخت؟
ج) کفّاره روزه را نمی توان به واجب النفقه داد؛ ولی پرداخت آن به خویشاوندان فقیر اشکال ندارد.

پرداختن کفاره به سید
371. آیا غیر سید، می تواند کفّاره روزه را به سید بدهد؟
ج) آری، اشکال ندارد؛ ولی بهتر است به سید ندهد.

مصرف کفّاره در امور فرهنگی
372. آیا کفّاره روزه را می توان در امور فرهنگی، جشن ازدواج و مانند آن صرف کرد؟
ج) خیر، صرف آن در این امور جایز نیست و باید با آن فقیران را اطعام کرد.

طریقه اطعام فقیر در کفّاره 
373. آیا در کفاره ای که باید 60 فقیر را اطعام کرد، می شود به یک فقیر 60 مرتبه غذا داد؟ یا پول آن را به یک فقیر داد تا با آن برای خود طعام تهیّه کند؟
ج) نمی تواند یک فقیر را بیش از یک بار سیر نماید یا به او بیش از یک مدّ طعام بپردازد.

374. آیا دادن پول یک مدّ طعام به فقیر تا با آن غذایی برای خودش بخرد، کافی است؟
ج) اگر اطمینان داشته باشد که فقیر به وکالت از او طعام خریده و سپس آن را به عنوان کفّاره قبول می کند، اشکال ندارد.

دادن ماکارونی به جای نان
375. آیا به جای نان می توان ماکارونی که از جنس نان است به عنوان کفّاره به مستمندان داد؟
ج) مانعی ندارد.

پرداخت اجرت آشپزی برای اطعام فقرا از کفاره
376. اگر شخصی وکیل در غذا دادن به عده ای از مساکین شود، آیا می تواند اُجرت کار و پختن غذا را از اموالی که به عنوان کفّاره به او داده شده است، بردارد؟
ج) مطالبه اجرت کار و پخت غذا برای وی جایز است، ولی نمی تواند آن را بابت کفّاره حساب نماید و یا از اموالی که باید به عنوان کفّاره به فقرا داده شود، بردارد.

قضای نماز و روزه ترک شده و کفّاره آن
377. اینجانب متأسفانه به دلیل کاهلی و... نتوانسته ام برخی از روزه و نمازهای سال های قبل را قضا نمایم اکنون و در حال حاضر چگونه می توانم قضای روزه ها و نمازها را به جای آورم؟
ج) روزه هایی که از روی عذر خورده اید قضای آن واجب است و در فرض مذکور که تا رمضان آینده قضا نکرده اید واجب است علاوه بر قضا برای هر روز یک مدّ طعام (هفتصد و پنجاه گرم گندم، جو، آرد و مانند آن را) به فقیر بدهید و روزه هایی که عمداً نگرفتید واجب است ضمن قضای آنها برای هر روز یا شصت روز روزه بگیرید یا شصت مسکین را اطعام کنید. چنانچه در شهر خود دسترسی به شصت فقیر ندارید واجب است کفاره را به شهر دیگری ببرید و اگر آن هم میسّر نیست واجب است منتظر بمانید تا در آینده به شصت فقیر در شهر خود دسترسی پیدا کنید. و اگر کمتر از عددی که می خواهید وجود داشت، می توانید بطور مکرر طعام را به آنان بدهید تا عدد را تکمیل کنید و احتیاط آن است که تکرار را در ایام متعدد انجام دهید.و اما نمازهایی که به هر جهت فوت شده واجب است قضا شود و کفاره ندارد.

کفّاره زمان کودکی
378. اگر در زمان کودکی در منزل پدری کفّاره روزه شامل فرد شود، دادن کفّاره بر عهده کیست؟ 
ج) بر شخص نابالغ کفّاره واجب نیست و اگر بالغ شده و کفّاره به عهده او آمده، باید خودش بپردازد ولی ادای آن فوری نیست.

کفاره روزه پدر بعد از فوت 
379. اگر شخصی فوت کند، چه کسی باید کفّاره روزه او را بپردازد؟ آیا بر پسران و دختران وی دادن کفّاره واجب است یا شخص دیگری هم می تواند آن را بدهد؟
ج) کفّاره روزه که بر پدر واجب است، اگر به نحو تخییری بوده است، یعنی وی هم توانایی روزه گرفتن را داشته و هم اطعام را، در این صورت اگر بتوان آن را از تَرَکه خارج کرد، از آن برداشت می شود و در غیر این صورت بنا بر احتیاط بر پسر بزرگتر واجب است که روزه را بگیرد.
 

آیت الله مکارم شیرازی

پرداخت دو کفاره
مسألۀ 1408- اگر روزه دار روزۀ خود را به چیز حلالی باطل کند، بعد کار حرامی که روزه را باطل می کند انجام دهد احتیاط واجب آن است برای هر کدام یک کفّاره بدهد.

مسألۀ 1411- هرگاه به گفته کسی که سخنش قابل اعتماد نیست و می گوید مغرب شده افطار کند، بعد بفهمد مغرب نبوده، قضا و کفّاره بر او واجب است.

مسألۀ 1412- هرگاه روزۀ خود را عمداً باطل کند، بعد به مسافرت برود، کفّاره از او ساقط نمی شود، ولی اگر عمداً روزۀ خود را باطل کند بعد عذری مانند حیض یا نفاس یا بیماری برای او پیدا شود کفّاره بر او واجب نیست.

کفاره روزه شک در زمان روزه
مسألۀ 1413- هرگاه یقین کند که آن روز اوّل ماه رمضان است و عمداً روزۀ خود را باطل کند، بعد معلوم شود که آخر شعبان بوده، کفّاره بر او واجب نیست.

مسألۀ 1414- همچنین اگر شک کند آخر رمضان است یا اوّل شوال و عمداً روزه را باطل کند بعد معلوم شود روز عید بوده کفّاره ندارد.

کفاره نزدیکی با همسر در حالت روزه داری
مسألۀ 1415- هرگاه روزه دار در ماه رمضان با همسر خود که روزه دار است جماع کند چنانچه او را مجبور کرده باشد باید کفّارۀ روزۀ خود و زنش را هر دو بدهد و اگر او به جماع راضی بوده، بر هر کدام یک کفّاره واجب می شود، ولی اگر اجبار به مفطرات دیگر کند گناه کرده، امّا کفّاره بر هیچ کدام واجب نیست، امّا آن کسی که روزه اش را خورده باید قضا کند.

میران فوریت در پرداخت کفاره
مسألۀ 1419- به جا آوردن کفّاره واجب فوری نیست ولی نباید طوری باشد که بگویند کوتاهی می کند.

مسألۀ 1420- اگر چند سال بگذرد و کفّاره را به جا نیاورد چیزی بر آن اضافه نمی شود.

کیفیت پرداخت کفاره
مسألۀ 1421- کسی که برای کفّاره روزه، اطعام شصت فقیر را انتخاب کرده باید به هر کدام یک مد طعام (تقریبا 750 گرم) بدهد و نمی تواند چند مد را به یک نفر بدهد، مگر اینکه دسترسی به شصت فقیر پیدا نکند، ولی اگر اطمینان داشته باشد که فقیر طعام را به عیالات خود می دهد و با آنها می خورد، می تواند برای هر یک از عیالات او، هر چند صغیر باشند، یک مد به آن فقیر بدهد.

کفاره خوردن روزه قضا
مسألۀ 1422- کسی که قضای روزۀ ماه رمضان را گرفته جایز نیست بعد از ظهر روزه را باطل کند و اگر عمداً چنین کاری کند باید به 10 نفر فقیر هر کدام یک مد طعام بدهد و اگر نمی تواند باید سه روز پی درپی روزه بگیرد.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

#نسیم آنلاین
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image


آخرین خبرها از پرونده متهمان ایرانشهر حاج صفی در تیم منتخب دور دوم جام جهانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا خبر داد:توافق وزیر بهداشت با نجفی برای ساخت و ساز غیرمجاز! سیاست‌های اجتماعی علت اصلی اعتیاد است «یخ چال» را به جشنواره فیلم فجر می‌رسانم ماجرای ملک میلیاردی میرحسین چیست؟ +عکس بازدید رئیس مجلس از پروژه آزادراه تهران - شمال مردی که بعد از ۳۴ سال آروغ زد! عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رسولان هواداران ایران با تجمع مقابل هتل نگذاشتند رونالدو استراحت کند/ درخواست رونالدو: بگذارید بخوابم، ممنون! اعزام ۱۵۰۰ زوج دانشجوی جاماندگان دوره‌های قبل به مشهد آغاز شد/ برگزاری این دوره تا پایان تابستان دشمن به دنبال سرکوب روحیه شهادت طلبی ملت است دهن‌کجی پاریس!/ فرانسه نمی‌خواهد ننگ «گروهک تروریستی منافقین» را از خود بزداید؟ «وصیت نامه شهدا» در مدارس و مراکز دانشگاهی تدریس شود نامه مذاکره با آمریکا محصول یک پروژه توافقی میان بازیگران داخلی و خارجی است نخست وزیر ترکیه انتخابات را یک نقطه عطف دانست کلانتری: از صدور مجوز شکار برای آمریکایی‌ها بی‌اطلاعم/ مهم این است که سلامت گله حفظ شود جمهوری‌خواهان در انتخابات محلی قبرس شمالی پیروز شدند زلزله شدید یونان را تکان داد تجمع جمعی از معلمان حق التدریس مقابل مجلس بخشودگی جرائم بیمه‌ای کارفرمایان موثرترین اقدام تامین اجتماعی در جهت حمایت از تولید است فلاحت پیشه رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس و سیاست خارجی شد پیش بینی مسابقات جام جهانی 2018 و جوایز نفیس و متنوع ریحون «کاتیوشا» بعد از «دلم می‌خواد» روی پرده می رود تجاوز به زنان و تهیه فیلم سیاه برای اخاذی کرباسیان: تبادلات اطلاعات اقتصادی با گرجستان الکترونیکی شود/ فعال‌سازی کارت‌های بانکی سامانه «نیما» تولیدکنندگان و واردکنندگان را سرگردان کرده است گلستان به زودی شاهد فرونشست زمین خواهد بود/ پایان عمر سد وشمگیر مراسم تشییع پیکر شهید «دایی‌پور» در تهران برگزار شد بنگاه‌های املاک یک پای گرانی اخیر مسکن هستند شاید امیری مامور مهار رونالدو شد راه حل یک نماینده برای کاهش ۳۰۰۰ تومانی دلار پشت پرده زلزله و حمله به سازمانها و نهادها پکرمن:مقابل لهستان، حق تکرار اشتباه نداشتیم معامله توافقی ارز آزاد شد بازار ارز ثانویه درحال تعیین تکلیف/ مصون سازی اقتصاد از التهابات اخیر با مدل جدید ارزی فولاد مبارکه در همۀ حوزه‌ها، به ویژه در بخش سلامت، یک سازمان متعالی است بهبود سیستم احراز هویت و امنیت سایبری اندروید عرضه ۳۰ هزار تُن نفتا در بورس انرژی حضور ایران در عراق و سوریه مشروع است/شهید دایی‌پور الگوی دانشگاه و عرصه جهاد است اعضای پنجم شورای شهر تهران لیست املاک و دارایی خود را منتشر می کنند؟ آیت الله عیسی قاسم راهی بیمارستان شد حاج صفی در تیم منتخب هفته دوم جام جهانی+عکس مزار پیامبر اکرم (ص) چگونه از تخریب وهابیون در امان مانده است؟ دستور دادستان کل کشور درباره پوشاندن جرایم ایرانشهر
لباس‌های نامتعارف پلیس‌های زن لبنان اسامی برندگان مسابقه «پا به پای آفتاب» اعلام شد واردات لباس رییس جمهور ممنوع شد فوت خواننده مشهور بختیاری بخاطر بیماری قلبی حضور پر رنگ مردم ترکیه پای صندوق‌های رای روحانی در توچال +عکس آغاز جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی گرانی‌ها با حضور جهانگیری تصاویری از بازدید روحانی از تله‌کابین توچال دانلود؛واکنش کریستیانو رونالدو به سر و صدای هواداران ایرانی مقابل هتل محل اقامت بازیکنان تیم ملی پرتغال زمین لرزه در زنگی آباد وداع با پیکر مطهر سردار شهید دایی‌پور در معراج شهدا+فیلم و عکس واکنش‌های توییتری به توچال رفتن روحانی +تصاویر خودکشی هوادار لیونل مسی در هند اولین تصاویر از عروسی بازیگران «بازی تاج و تخت» واکنش رونالدو به سروصدای ایرانی ها مقابل هتل پرتغالی ها! +فیلم نمایش بازی ایران - پرتغال در ورزشگاه آزادی روحانی با لباس ورزشی در توچال+ تصاویر انتقام گیری سیاسی از حریف در جام جهانی/ مهاجمان کوزوو نشان ارتش آزاد را به نمایش گذاشتند (+ عکس) بلیت تماشای بازی ایران و پرتغال در ورزشگاه آزادی ارزان شد کریمی: برای حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی نقش اصلی را وزارت ورزش داشت/ نواقص استادیوم آزادی در پخش بازی پرتغال رفع می‌شود سکه بازهم گران شد/ قیمت سکه امروز 3 تیر 97 وداع با شهید مدافع حرم "شاهرخ دایی پور" استاد ایرج اسدی چهره ماندگار ادبی دشتی درگذشت زلزله در بازار طلا و سکه/ دلار 8800 تومان شد + جدول عکس‌های متفاوت روحانی در تله کابین توچال هشدار مدافع سابق تیم ملی درمورد رونالدو دو پیام حضور روحانی در توچال +عکس رییس جمهوری که دغدغه اقتصادی دارد/بازدید روحانی از تله‌کابین توچال + عکس شروع جنگ اقتصادی توسط آمریکا لباس آمریکایی روحانی در «توچال» +عکس ظریف در اتاق بازرگانی تمجید کونته از مجید حسینی پیروزی اردوغان در نظرسنجی آنلاین انتخابات ترکیه بازدید رئیس جمهور از تله‌کابین توچال+ تصاویر نظر شما درباره این عکس چیست؟ فینال مسابقات تنیس 500 امتیازی هاله 2018؛ پایان شکست ناپذیری فدرر در چمن با شکست مقابل کوریچ لحظات ترور رئیس جمهور زیمباوه سرلشکر باقری انتصاب حجت الاسلام و المسلمین ادیانی به ریاست سازمان عقیدتی سیاسی ناجا را تبریک گفت نگاهی به مراسم عروسی جان اسنو و ایگریت دادستان کل کشور: شرمم می‌آید بگویم آن شب در استادیوم آزادی چه گذشت واکنش طنز به توچال رفتن روحانی +عکس جلوگیری از خروج 10 میلیارد دلار ارز از کشور قلعه نویی: آزمون کار 2 بازیکن را برای ما انجام می‌دهد؛ تفکر کی روش این است که از یک سوم تیمش دفاع کند طبق گزارش رسمی ما آسیب‌دیده‌های حادثه ایرانشهر تنها 4 مورد است/قوه قضائیه موضوع را دقیق و سریع پیگیری کند پبش فروش بلیط‌های استادیوم آزادی امروز عصر آغاز خواهد شد فهرست 1339 کالای ممنوعه وارداتی/از خودرو تا پوشاک واکنش رئیس مجلس به سوالی درباره تدبیر دولت در زمینه کنترل گرانی؛ «امیدوارم خدا به همه شما صبر بدهد» تشییع پیکر شهید مرزبان جلال بهبودی طرقی "قبیله گرایی در اتاق اصناف رواج پیدا کرده است" لیست 1339 کالای ممنوعه وارداتی +سند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me