تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:بهداشت و سلامت()
کد خبر:17437339
۱۳۹۷/۰۴/۱۵ ۰۷:۰۵

چرا دست‌ها و انگشت‌هایتان کرخت می‌شوند؟

دست‌های شما دارای بعضی از حساس‌ترین گیرنده‌های لمسی در تمام بدن‌تان هستند و همه‌ی این گیرنده‌های لمسی توسط شبکه‌ای از عصب‌ها به مغز متصل‌اند. حتی اگر یکی از این عصب‌ها آسیب ببیند مغزتان نمی‌تواند تمام اطلاعات حسی دستهای‌تان را که ارسال می‌شوند دریافت کند. در نتیجه دچار کرختی خواهد شد.

برترین ها - ترجمه از هدی بانکی: دستهای شما دارای بعضی از حساس‌ترین گیرنده‌های لمسی در تمام بدن‌تان هستند و همه‌ی این گیرنده‌های لمسی توسط شبکه‌ای از عصب‌ها به مغز متصل‌اند. حتی اگر یکی از این عصب‌ها – یا بخشی از این عصب‌ها – به طریقی آسیب ببیند یا تحت فشار قرار بگیرد، مغزتان نمی‌تواند تمام اطلاعات حسی دستهای‌تان را که ارسال می‌شوند دریافت کند. نتیجه‌ی این نارسایی می‌تواند کرختی و بی‌حسی باشد. حالا علت این بی‌حسی چه می‌تواند باشد؟

سندرم تونل کارپال

یکی از شایع‌ترین دلایل کرختی دستها سندرم تونل کارپال است؛ مشکلی که به دلیل فشردگی عصب میانی دست به وجود می‌آید.

سندرم تونل کارپال در میان افرادی که زمان زیادی با کامپیوتر کار می‌کنند شابع است، مخصوصا اگر میز کار جوری باشد که لازم شود مچ دست‌ را روی لبه‌ی میز یا سطحی سفت قرار دهید و تایپ کنید یا موس را در دست بگیرید. سندرم تونل کارپال علاوه بر کرختی علائمی چون احساس مور مور شدن یا تورم در انگشتها، مخصوصا انگشت شست، اشاره و نشانه و میانی می‌شود. اگر این علائم برای‌تان آشناست باید زودتر با پزشک خود در میان بگذارید. این سندرم اگر برای مدت طولانی درمان نشده باقی بماند ممکن است برای حل مشکل، نیاز به عمل جراحی پیدا کنید.

چرا دستها و انگشت‌های‌تان کرخت می‌شوند؟

بیماری آرنج تنیس باز

اگر تنیس باز هستید یا در فعالیت‌هایی شرکت دارید که نیازمند پیچش‌های مکرر دست، مچ و یا آرنج است پس در معرض بیماری آرنج تنیس باز یا اپی کندلیت هستید. این بیماری از ضعیف شدن یا سابیدگی تاندون‌هایی ناشی می‌شود که دور آرنج قرار گرفته‌اند. بیماری آرنج تنیس باز در مرحله‌ی شدید خود به صورت درد در آرنج یا ساعد دست بروز می‌کند، اما علائم اولیه‌ی آن شامل کرختی یا مور مور شدن در دستها می‌شود. اگر با هر یک از علائم گفته شده روبرو شدید، فعالیت خود را برای مدتی متوقف کنید. اگر دوباره با شروع فعالیت علائم برگشتند به پزشک مراجعه کنید.

اختلالات تیروئید

شاید این اولین چیزی نباشد که به ذهن خطور می‌کند اما اختلال تیروئید می‌تواند منجر به بی‌حسی دستها شود. کم کاری تیروئید اگر تشخیص داده نشده و درمان نشده باقی بماند می‌تواند موجب آسیب به عصب‌هایی شود که اطلاعات را بین مغز شما و نخاع‌تان و باقی بدن ردوبدل می‌کنند. مخصوصا اگر سایر علائم کم کاری تیروئید شامل ریزش مو، افزایش وزن، تمام وقت احساس سرما کردن را نیز دارید، وس باید حتما با پزشک‌تان درمیان بگذارید.

چرا دستها و انگشت‌های‌تان کرخت می‌شوند؟

کیست

کیست گانگلیون، تومور خوش خیمی است که می‌تواند هر جایی از بدن‌تان شکل بگیرد اما معمولا در اطراف مفاصل تشکیل می‌شود. کیست گانگلیون بسیار شایع است، و اگر در روی مچ دست بوجود بیاید، کرختی و بی‌حسی از علامت‌های آن است. این کیست گاهی خود به خود برطرف می‌شود اما اگر نشد و با درد و بی‌حسی مکرر همراه بود، می‌توان با عمل ساکشن، مایعات کیست را تخلیه کرد.

سندرم گیلن باره

سندرم گیلن باره یک اختلال خود ایمنی است که سیستم ایمنی شما به اشتباه عصب‌های‌تان را مورد حمله قرار داده و موجب آسیبی می‌شود که نتیجه‌اش کرختی دستهاست. این سندرم معمولا همراه با بیماری تنفسی، آنفلوآنزای معده یا سایر انواع بیماریهای عفونی است. از دیگر نشانه‌های سندرم گیلن باره می‌توان به احساس سوزن سوزن شدن در انگشتهای دست و پا، قوزک پا و یا مچ دست، ضعف در پاها، عدم هماهنگی در راه رفتن، ضربان قلب تند، عدم کنترل مناسب دفع ادرار یا مدفوع و مشکل در حرکات صورت مانند جویدن اشاره کرد.

بیماری لایم

بیماری لایم تنها در اثر گزش یک نوع کنه به انسان منتقل می‌شود. علائم اولیه‌ی بیماری لایم شامل خستگی مفرط، راش‌ یا بثور پوستی و علائمی مشابه آنفلوآنزا مانند تب و لرز یا بدن درد می‌شود. این بیماری اگر درمان نشود، مفصل درد و کرختی دستها و پاها می‌تواند از نشانه‌های مراحل پیشرفته‌تر بیماری لایم باشد.

چرا دستها و انگشت‌های‌تان کرخت می‌شوند؟
ام اس

مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس بیماری است که سیستم ایمنی به پوشش محافظ اطراف سلول‌های عصبی که غلاف میلین نام دارد حمله می‌کند و این اتفاق می‌تواند موجب کرختی دست‌ها شود. هر چند ام اس در هر سنی می‌تواند بوجود بیاید اما بیشتر در سنین 20 تا 30 سالگی روی می‌دهد و زنان دو برابر مردان در معرض این بیماری‌اند. علائم می‌توانند در هر جایی از بدن روی بدهند و ضعف عضلانی و دو بینی، زنگ خطری است که می‌تواند با کرختی دست‌ها نیز همراه باشد.

سکته مغزی

کرختی دستها یا مور مور شدن آنها می‌تواند علامتی از سکته‌ی مغزی باشد. سایر علائم اولیه شامل یک وری شدن لبخند، بریده بریده حرف زدن یا مشکل در فکر کردن، سرگیجه و تاری دید می‌شود. اگر همه‌ی این نشانه‌ها را دارید باید هر چه زودتر خود را به بیمارستان برسانید. حتی اگر جوان هستید هم ممکن است دچار سکته‌ی مغزی بشوید. حدود 10 درصد از تمام قربانیان سکته‌ی مغزی، جوان‌تر از 45 سال هستند. داشتن اندام متناسب و فعالیت بدنی دلیل نمی‌شود که خطر سکته‌ی مغزی برای‌تان وجود نداشته باشد.

دیابت

حتما می‌دانید که تکرر ادرار، تشنگی مفرط و بالا بودن قند خون همگی از علامت‌های پیش دیابت هستند. اما خیلی از آنهایی که در مراحل پیشرفته‌ی دیابت نوع دوم هستند، این موضوع را تشخیص نمی‌دهند. اگر درمان شروع نشود، ممکن است بی‌حسی دستها می‌تواند نتیجه‌ی آسیب عصبی مرتبط با دیابت باشد. تاری دید، مشکل کلیوی و نارسایی قلبی همگی عوارض ناشی از دیابت کنترل نشده‌اند.

چرا دستها و انگشت‌های‌تان کرخت می‌شوند؟
بیماری ریناد

اگر کرختی همراه با سردی انگشت‌ها باشد ممکن است بیماری دیناد داشته باشید؛ بیماری که عروق کوچک‌تری که خون را به پوست می‌رسانند، باریک شده و جریان خون محدود می‌شود. بیماری ریناد می‌تواند واقعا طاقت فرسا باشد و بعضی از بیماران با سفید یا کبود شدن انگشتان مواجه می‌شوند. کارشناسان هنوز مطمئن نیستند علت این بیماری چیست اما معلوم شده که زنان بیشتر از مردان مستعد این بیماری‌اند و اینکه معمولا بین سنین 15 و 30 سالگی بروز می‌کند.

#کرختی دست ها #بی حسی دست ها #ام اس #سلامت دست ها
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image


خبر قتل فجیع برادران دوقلو در زاهدان صحت ندارد طلا ارزان شد/ یورو 9441 تومان+ جدول رئیس کل دادگستری استان مرکزی از مرکز خیریه توانبخشی اراک بازدید کرد صحبت‌های نهاوندیان در مورد دیدار هیات دولت با رهبر معظم انقلاب زهرا نعمتی از جام جهانی آلمان حذف شد آخرین مهلت ارسال آثار به دوسالانه خوشنویسی اعلام شد لیست شرکتهای مجاز به صادرات فرآورده‌های نفتی منتشر شد 90 درصد ادارات استان سمنان ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر دارند 533 خانوار مددجوی کمیته امداد اصفهان خانه دار شدند تابستان گردی در طبیعت زیبای ماسال اعضای کابینه در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟ تعرفه‌های اینترنت تا پایان تابستان آزاد سازی می‌شود استقلال افتضاح‌ترین شرایط ممکن را دارد/چطور برنامه‌ریزی کردند جام را به پرسپولیس هدیه بدهند؟ محمدجواد حق‌شناس عزادار شد جنگ تجاری آمریکا «نابودکننده اعتماد» در اقتصاد جهانی است گفتمان انقلاب اسلامی، فرصت‌ها و چالش‌ها لحظات به یادماندنی جام جهانی 2018 باید با روحیه جهادی و با همدلی و همکاری برای توسعه و آبادانی کشور تلاش کرد مصاف تیم فوتسال مس سونگون ورزقان باتیم نماینده مازندران هدررفت بی‌رویه آب شرب در بحران کم‌آبی + فیلم رشد جهشی گردشگری خلخال در آینده نزدیک محقق می‌شود گازرسانی به 29 شهر و 1131 روستای کردستان مراکز پژوهشی 3 قوه را در کنار هم قرار دادیم خا لی بودن 60 درصد حجم مخازن سد‌های لرستان مهار شدن آتش افتاده به جان تاریخ دیدار تعدادی از معلولان نخبه استان با استاندار افتتاح اولین مجتمع خدمات پیشگیری و ارتقای سلامت زندگی غرب کشور 85 درصد از اسکلت تیم‌مان را حفظ کردیم رشد 35 درصدی پرداخت تسهیلات در بانک مسکن افزایش ظرفیت تولید برق از هفته اول مرداد رتبه اول بانک سپه در جشنواره ملی انتشارات فروش محصولات فولادی روسیه و قزاقستان به ایران کاهش یافت اهدای دیپلم افتخار به روابط عمومی بانک توسعه تعاون سازمان ملل به اعتراضات عراق واکنش نشان داد هشدار مفتی قدس نسبت به فاجعه حفاری‌ها در زیر مسجدالاقصی کشف کالای برقی قاچاق در رشت شکایت بانک تجارت قزوین از دریافت کننده ارز دولتی آمادگی 250 گروه جهادی برای همکاری با کمیته امداد قزوین پایان مسابقات ناین بال جام شهید حسین بنی اردلان آیت الله خاتمی امام جمعه این هفته تهران است نوسانات ارز و اشتیاق باغداران یزدی به صادرات میوه افشاگری از سوءاستفاده مافیای غله در خرید تضمینی گندم پارلمان هند رای عدم اعتماد به دولت مودی را بررسی می‌کند 28 رئیس فدراسیون به بازیهای آسیایی می‌روند مصرف روزانه گاز کشور به 521 میلیون مترمکعب رسید مترجم نشست پوتین و ترامپ به کنگره آمریکا احضار می‌شود تلاش اروپا برای ایجاد کانال‌های مالی با ایران تلاش دموکرات‌ها برای معرفی یک نامزد جدید در انتخابات آینده نظر واقعی امام درباره پایان جنگ چه بود؟
عناوین روزنامه‌های ورزشی 27 تیر 97/ از قهرمانی پرسپولیس تا یک پایان باز! +تصاویر شایعه تخلف مالی دو مجری مشهور تلویزیون مهران مدیری وام 3 میلیاردی از ثامن الحجج دریافت کرده است؟! واکنش عادل فردوسی‌پور به شایعه منتشرشده در فضای مجازی ایمن‌سازی تاور کج شده در محدوده چهارراه طالقانی کرج؛ ساختمان مجاور تخلیه شد مستمری و مابه التفاوت افزایش سه ماه مستمری مددجویان امشب پرداخت می‌شود تشییع مادر شهیدان ردانی پور فروش پیتزای 38 میلیون تومانی در میدان ونک پرسپولیس به عنوان قهرمان سوپر جام معرفی شد فرزند علم الهدی دستگیر شده است؟! /ماجرای شایعه ارتباط پسر علم الهدی با سلطان سکه برنامه مدیریت اضطراری برق شهرستان‌های آذربایجان غربی / 27 تیرماه جلسه شبانه شفر با جپاروف و تیام وزیر نیرو عذرخواهی کرد برنامه قطعی برق امروز 27 تیر تهران اعلام شد پیشنهاد مضحک اروپایی‌ها برای خرید نفت از ایران احتمال قطعی آب تبریز ابراهیم فیاض: دورهمی کثیف‌ترین برنامه از لحاظ اخلاقی است/ مهران مدیری روابط جنسی خارج از خانواده را ترویج می‌کند/ او در حضور فردوسی پور تبلغ همجنس بازی کرد (+فیلم) فرزند علم الهدی چند شغل دارد؟ راهکارهای گسترش و ترویج فر هنگ مطالعه و کتابخوانی و رفع مشکلات صنعت چاپ بررسی شد/ تاکید بر مشوق‌های مادی و معنوی و ایجاد فضای رقابتی و جذاب برای ترویج فرهنگ کتابخوانی ماجرای هشت بار درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی استقلال انصراف داد، پرسپولیس برنده سوپرجام اعلام شد مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی امشب واریز می‌شود سه کشته در سانحه رانندگی آزاد راه سلفچگان به ساوه+تصاویر هفدهمین نمایشگاه بین المللی خودرو شیراز آتش سوزی مجتمع کامپیوتر در خیابان ولیعصر (عج) / سوختگی دو تن در حادثه استقلال: از سوپرجام انصراف نداده‌ایم +عکس افتخاری از استقلال کناره گیری کرد خبر نقل قول وزیر از رهبر انقلاب: تیم اقتصادی مانند تیم ملی فوتبال باشد رومینا را به انبار بردم؛ بهنام هم آمد، از کجا معلوم من این کار را کرده باشم! دریافت‌های میلیاردی دو مجری از موسسه ثامن الحجج خطر سقوط تاور جرثقیل در چهارراه طالقانی کرج اسراییل برای جنگ جدید غزهآماده می‌شود جان کری: ترامپ کاملا از پوتین فریب خورد تجلیل از برترین‌های آزمون دستیاری فرزند علم الهدی دستگیر شده است؟! /ماجرای شایعه ارتباط پسر علم الهدی با سلطان سکه آیین تودیع و معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برگزار شد پرسپولیس 3 بر 0 برنده بازی مقابل استقلال و قهرمان سوپرجام شد استاندار تهران: آغاز ساعت کاری ادارات از اول مرداد؛ 6: 30 صبح خطر سقوط جرثقیل در چهارراه طالقانی کرج/خیابان مسدود شد بازدید وزیر ورزش و جوانان از پروژه‌های ورزشی زاهدان و زابل وزارت اطلاعات: دروغ زاکانی بی شرمانه بود! ● مراسم چهلمین روز درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی در دانشگاه تهران برگزار شد چهارماه حقوق سال 97 کارگران عمران پرداخت شده است/ معوقات حقوق مربوط به سالهای گذشته است افزایش 14 درصدی دریافتی مددجویان برنامه امروز قطع برق در تهران +فایل دانلود تمجید مقام معظم رهبری از عملکرد بیرانوند آخرین وضعیت زمین‌خواری 230 هکتاری در شرق تهران/ارتباط مدیر یک رسانه با "روزچنگ" برای تخریب قضات تصاویر: پاساژ دراکولا در تهران پلمپ شد بنر جنجالی در بوشهر و ممنوعیت پوشیدن آستین کوتاه در قزوین!

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me