تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:بین الملل()
کد خبر:17438904
۱۳۹۷/۰۴/۱۵ ۱۰:۳۵

تصمیم یا تهدید/ نیروهای نظامی آمریکا چگونه از آلمان خارج خواهند شد؟

پس از حدود یک قرن از حضور نظامی آمریکا در آلمان اکنون زمزمه‌هایی مبنی بر خروج نظامیان آمریکایی به گوش می‌رسد؛ اقدامی که بیشتر به تهدید شبیه است تا تصمیم.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛آلمان همواره جز کشور‌های منتخب و استراتژیک اروپایی بوده که مورد توجه مقامات آمریکا در دوره‌های مختلف قرار گرفته است.

همین اهمیت استراتژیک سبب شد تا نظامیان آمریکایی پس از جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ میلادی در خاک آن مستقر شوند. آمریکایی‌ها در آن زمان به بهانه مقابله با گسترش کمونیسم، آلمان را به عنوان ایستگاه مهم نظامیان خود انتخاب کردند و از آن هنگام تاکنون بیشترین تعداد از نظامیان را در خاک آن مستقر کرده اند.

«آیزنهاور» رئیس جمهوری وقت آمریکا پس از جنگ جهانی دوم دستور انتقال مقر نیرو‌های کشورش از فرانسه به آلمان را صادر کرد. حدود ۱۰ درصد از ۲ میلیون نظامی آمریکایی شرکت کننده در جنگ جهانی در نقاط مختلف و استراتژیک آلمان شرقی/غربی مستقر شدند.


بیشتر بخوانید:آمریکا درصدد خروج نیرو‌های آمریکایی از آلمان 


برخی از صاحبنظران بر این باور بودند که نظامیان آمریکایی پس از جنگ سرد خاک آلمان را ترک می‌کنند، اما در واقع نه تنها چنین چیزی روی نداد بلکه کار به جایی رسید که بیشترین تعداد از نظامیان آمریکایی در آلمان ساماندهی شده و استقرار پیدا کرده اند. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که از سال ۱۹۵۰ میلادی تاکنون بالغ بر ۱۰ میلیون نظامی آمریکایی در خاک آلمان تردد داشته اند.

بر اساس اعلام وزارت دفاع آمریکا که در سال ۲۰۰۷ میلادی منتشر شده بود این کشور در ۳۹ کشور پایگاه نظامی و در ۱۴۰ کشور ایستگاه‌های نظامی دارد. مرکز پژوهش‌های بین المللی کندی در حال حاضر بالغ بر ۸۰۰ پایگاه نظامی در خارج از خاک اروپا دارد.

پس از سال‌های ۲۰۰۰ میلادی نگاه آماری وزارت دفاع آمریکا به نیرو‌های نظامی خود در خارج از مرز‌های این کشور دقیق‌تر و جزیی‌تر بود. بگونه‌ای که تقریبا از سال ۲۰۰۸ میلادی تعداد نظامیان مستقر در اروپا را منتشر می‌کردند. بنا به این گزارش‌ها آلمان در سال ۲۰۰۸ میلادی میزبان حدود ۵۰ هزار نظامی آمریکایی از حدود ۸۰ نظامی مستقر در اروپا بود.

در سال ۲۰۱۲ میلادی نیز پنتاگون اعلام کرد که بیش از ۲۵۰ هزار نظامی خارج از مرز‌های آمریکا مستقر شده اند که از این تعداد حدود ۴۷ هزار نظامی در آلمان حضور داشتند. علی رغم حضور طولانی مدت نیرو‌های نظامی آمریکا در آلمان این موضوع با چالش‌های متعددی نیز روبرو بوده و هست که از آن جمله می‌توان به مخالفت مردم در این باره اشاره کرد.

آغاز مخالفت‌ها با حضور نظامی آمریکا در آلمان

سال ۱۹۹۱ همزمان با اتحاد دو آلمان موسسه‌های نظرسنجی دست به کار شدند. نتایج اکثر این نظرسنجی‌ها حاکی از تمایل شهروندان آلمانی برای عضویت در پیمان‌های بین المللی مانند ناتو بود.

از سویی دیگر روسیه نیز که شماری از نظامیان خود را در آلمان مستقر کرده بود در سال ۱۹۹۵ میلادی تصمیم به خروج آن‌ها گرفت. همزمان این ذهنیت ایجاد شد که آمریکا نیز دست به اقدامی مشابه بزند، اما چنین رویدادی محقق نشد و واشنگتن بر آن شد تا به دلیل اهمیت استراتژیک آلمان آن را پایگاه اصلی نیرو‌های خود تعیین کند. همین سبب شد علاوه بر برخی مخالفت‌های داخلی حضور نظامیان آمریکا در آلمان مورد اعتراض‌های بین المللی نیز واقع شود.

دهه ۶۰ میلادی نخستین جرقه‌های مخالفت با حضور نظامی آمریکا در آلمان زده شد. دولت آلمان با در پیش گرفتن سیاست عامه پسند تا مدتی مانع از شدت یافتن اعتراض‌های داخلی و خارجی به حضور نظامی آمریکا در خاک کشور شد.

اما شرایط دوام زیادی نداشت تا در نهایت در تاریخ ۱۲ دسامبر سال ۱۹۷۹، زمانی که پیش بینی می‌شد مذاکرات خلع سلاح آمریکا و شوروی به شکست منجر شود ایالات متحده آمریکا تصمیم گرفت تا صد‌ها فروند از موشک‌های خود را در آلمان مستقر کند. همین سبب بروز بزرگ‌ترین جنبش علیه حضور نظامی آمریکا در آلمان شد.

این جنبش نه تنها از سوی سیاستمداران بلکه از جانب مشاهیر ادبی آلمان نیز مورد تائید و استقبال قرار گرفت، چرا که آن‌ها بر این باور بودند که عملکرد آمریکا به همگان وانمود می‌کند که آلمان مستعمره او است. این جنبش نیز نتوانست باعث خروج نظامیان آمریکایی از آلمان شود، چرا که آمریکایی‌های آلمان را به پناهگاهی طولانی مدت برای خود تصور کرده بودند.

مخالفان حضور نظامی آمریکا، اما از پای ننشستند و بار دیگر همزمان با اقدامات واشنگتن برای حمله نظامی به عراق تاکید کردند که با دلایل سیاست‌های ضدجنگ باید مانع از بکارگیری آمریکایی‌ها از خاک آلمان شد. این اعتراضات بطور صوری مورد موافقت دولت آلمان بود، اما در عمل از فعالیت آمریکا در پایگاه‌های هوایی مستقر در این کشور ممانعتی به عمل نیاوردند.

آمریکا که در خلال این سال‌ها تنها به حضور نظامی در آلمان اکتفا نکرده بود، حدود ۲۰ سلاح هسته‌ای نیز در پایگاه هوایی رامشتاین جای داده بود. مخاطرات جانی این بار مردم آلمان را برانگیخت تا دست به اعتراضات گسترده دیگری در سال ۲۰۰۴ میلادی بزنند. زنجیره انسانی در برابر پایگاه رامشتاین نیز نتوانست عاملی برای خروج آمریکایی‌ها از آلمان شود. شرایط همانند گذشته پیش رفت تا جایی که در حال حاضر شمار نظامیان آمریکایی در ۲۵۰ پایگاه در خاک آلمان به ۳۵ هزار نظامی رسیده است. این رقم بر اساس گزارش وزارت دفاع آمریکا بالاترین تعداد حضور نظامی آمریکا در میان کشور‌های اروپایی است.

پایگاه‌های مهم آمریکا در آلمان

درمیان پایگاه‌های مستقر در آلمان پایگاه نظامی رامشتاین از اهمیت ویژه‌ای برای آمریکایی‌ها برخوردار بوده و هست. زیرا می‌توانند از آن پایگاه ۵۰ کشور از قاره‌های مختلف را مورد هدف قرار دهند. از سویی دیگر فرماندهی آمریکایی‌ها در اشتوتگارت نیز می‌تواند ۸۹ کشور را مورد هدف قرار دهد.

از دیگر پایگاه‌های مهم آمریکا در آلمان می‌توان به پایگاه «لند اشتول» اشاره کرد. پایگاهی که آمریکایی‌ها اذعان دارند بزرگترین مرکز پزشکی نظامی آن‌ها در خارج از خاک این کشور است. این مرکز پزشکی نظامی جزو نزدیکترین مراکز پزشکی آمریکا به خاورمیانه نیز بشمار می‌آید. پایگاه بئوم هولدر نیز به لحاظ دارا بودن بیشترین تعداد نظامی آمریکایی حائز اهمیت است.

از دیگر پایگاه‌های آمریکایی که دارای اهمیت بیشتری به دیگر پایگاه‌ها هست می‌توان به پایگاه هنری، بئوم برگ، کایزرسلاترن و آنسباخ اشاره کرد. همه این‌ها به صراحت نشان می‌دهد که آلمان را اگر قلب ناتو قلمداد کنیم، اشتباه نکرده ایم.

زمزمه‌های خروج از آلمان

اینکه چرا در همه این سال‌ها و با این حجم از مخالفت‌ها آلمان حاضر به خروج آمریکا از این کشور نشده از دو منظر قابل بررسی است: ۱-آلمان به ازای در اختیار گذاشتن پایگاه‌های نظامی به آمریکایی‌ها مبالغی از این کشور دریافت می‌کند که در چرخه اقتصادی این کشور به کار می‌آید. ۲- آلمان از جنگ خسته است. ژرمن‌ها پس از جنگ جهانی دوم دیگر تاب و تحمل ورود در یک جنگ دیگر را ندارند. آن‌ها ترجیح می‌دهند که در سایه حضور نظامی آمریکا در خاک خود آرامش را تجربه کنند.

با توجه به همه شرایط این روز‌ها زمزمه خروج نظامیان آمریکایی از آلمان بگوش می‌رسد. نخستین و تنها موضع گیری دولت آمریکا را در این خصوص وزیر دفاع این کشور انجام داد.

«جیمز ماتیس» با طبیعی خواندن تصمیم به بررسی خروج نظامیان از آلمان متذکر شد که پنتاگون باید هر از چند گاهی شرایط مالی حضور نظامیان خارج از کشور را مورد بررسی قرار دهد. این در حالی است که برخی رسانه‌ها عدم فرمانبری آلمان‌ها در خصوص افزایش بودجه نظامی ناتو از سوی برلین اعلام کرده اند. نکته‌ای که رئیس جمهوری آمریکا از زمان آغاز بکار خود بر آن اصرار داشته است.

موضع کشور‌های اروپایی از انتشار این خبر نگران کننده اعلام شد، چرا که با توجه به شرایط کنونی جامعه بین الملل آن‌ها نیز علاقمند به حضور نظامیان آمریکا در خاک آلمان هستند.

با توجه به همه آنچه که مورد بررسی قرار دادیم باید به این نکته نیز توجه داشت که موضوع خروج نظامیان آمریکایی می‌تواند در راستای یک بهره وری استراتژیک بشمار آمده و واشنگتن در پی کسب امتیازات بیشتر از کشور‌های اروپایی و بخصوص آلمان باشد.

بی شک آمریکا با از دست دادن پایگاه‌های خود در آلمان فاصله‌ای تا خلع سلاح شدن در حوزه وسیعی از جامعه بین الملل نخواهد داشت و تحقق این مورد تا حد زیادی دور از تصور است که آمریکای جنگ طلب به سمت خلع سلاح شدن گام بر دارد، آن هم در روز‌هایی که رئیس جمهوری وقت آمریکا بدنبال جلب نظر ژرمن‌ها برای پرداخت هزینه‌های بیشتر به ناتو است.

نمی‌توان به راحتی پذیرفت که آمریکا دیگر گوشه چشمی به حضور در این کشور را ندارد. در آستانه برگزاری نشست ناتو می‌توان به صراحت گفت که طرح خروج نظامیان از آلمان با ترفند افزایش بودجه نظامی ناتو، حقه‌ای بیش نیست.

منبع:مهر

انتهای پیام/

#آمریکا #خواندنی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


هدیه خاص پوتین به ترامپ +عکس اولین تصویر رونالدو با پیراهن یوونتوس+عکس شوراها قدرت خود را باور داشته باشند/ آموزش شوراها در اولویت قرار گیرد «مریم رجوی» به دام کلاه‌سفیدها افتاد +عکس 3 بازیکن استقلال در استقلال خوزستان+تصاویر ایران امن‌ترین کشور منطقه برای سرمایه گذاری دیدار وزیر ارشاد با هنرمندان پیشکسوت شاهین فرهت دبیر سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر شد توافق واشنگتن و پیونگ یانگ برای جستجوی اجساد نظامیان کشته شده آمریکا در جنگ کره کشته شدن 5 زن و کودک یمنی در حمله هوایی عربستان به یک جشن عروسی در «الجوف» جهانگیری: تحریم‌ها علیه ملت و کشور بزرگ ایران کارساز نیست امضاء توافقنامه گمرکی ایران با جمهوری آذربایجان و نخجوان اختفای کالاهای وارداتی با ارز رسمی جرم است تاکید وزیر نفت بر پای بندی اعضا به تصمیمات اوپک پدر شهیدان «گلابچی» به فرزندان شهیدش پیوست وزیر کار: با پول‌پاشیدن شغل ایجاد نمی‌شود ملحمدره؛ ماسوله غرب کشور سفیر چین: راه حل رفع اختلافات، مذاکره است نه فشار اولین فیلم منتشر شده از آیت الله عیسی قاسم در بیمارستان لندن حملات پهپادی نیروهای یمنی علیه متجاوزان سعودی در ساحل غربی/ بمباران گسترده جنگنده‌های سعودی علیه شهروندان یمنی فهم و شعور جهانی اولی‌ها! وزرای صهیونیست یگدیگر را به درز اخبار متهم کردند آواره شدن 35 هزار شهروند یمنی در استان الحدیده گام دیگر دولت برای مبارزه با فساد یک خبر دندانی برای دانش‌آموزان ابتدایی جهانگیری در جمع سفرای خارجی: ایران حبس شدنی نیست وزیر اطلاعات: دستگیری یک گروه داعشی در ایران سیاست شیطانی «معامله‌ی قرن» تحقق پیدا نخواهد کرد +سخن نگاشت جابری انصاری با وزیر خارجه لبنان دیدار کرد رهبر انقلاب در سال 97 برای مردم و برای حل مشکل اقتصادی چه اقداماتی انجام داده‌اند؟ +فیلم کشف وسایل نقلیه سرقتی در 25 تیرماه 1397 اخراج و برخورد فیزیکی با خبرنگار معترض در نشست ترامپ و پوتین/عکس خانم گل تیم ملی بانوان به سپیدرود پیوست دستگیری یک گروه داعشی در ایران نیمار در برنامه‌های زیدان جایی نداشت! ادعای فیات؛ اعتصاب برای رونالدو دروغ بود خصوصی‌ها بگذارند در تحریم مشکل دارویی نداریم خط و نشان مدارس غیردولتی برای دانشگاه فرهنگیان! شمار قربانیان سیل در هند به 29 نفر رسید موافقت با افزایش 20 درصدی کرایه حمل تانکر‌های سوخت اهدای نشان ویژه ناپلئون به ستاره‌های فرانسه بیرانوند برای ماندن در پرسپولیس توافق کرد کشته شدن 12 غیرنظامی در حمله مسلحانه در مالی واکنش العبادی به اعتراضات ملت عراق پایان سریال آنام هوشمندانه و تاثیر گذار بود رازهای سلامت و تناسب اندام ژاپنی‌ها نیروهای سد معبر شهرداری رشت حمایت قاطع می‌خواهند زردآلو و خواص آن برای کبد، چشم‌ها و گوارش ماهی سالمون اصل چه خواصی دارد؟ آیا خون نیز می‌گندد؟
انتشار عکس نماینده مجلس با دختران بی‌حجابش! +عکس داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس ● مواضع رئیس جمهور در اروپا مقتدرانه بود با مفاسد اقتصادی هم مقتدرانه برخورد کنید داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس اینجا همه چیز برای سیر معنوی آماده است/ خوشنویسی را مدیون امام رضا (ع) هستم جنجال بزرگ در مراسم اهدای مدال به اعضای فرانسه/ سرقت یک مدال با هماهنگی پوتین؟ + عکس قاب‌های مشترک رئیس جمهور کرواسی و مکرون / تصاویر چهره ویژه دیدار فینال؛ خانم رئیس جمهور! تصویری خاص از دو رییس جمهوری کرواسی و فرانسه در جام جهانی اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 25 تیر رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ/ خوب شد فغانی داور نشد! /عکس تلویزیون در دوراهی سانسور کردن یا نکردن مراسم اهدای جام/پافشاری مطهری بر مواضع‌اش درباره دورگه‌های تیم ملی فرانسه/دستور رئیس‌جمهور برای ادامه حضور زنان در ورزشگاه‌ها «کامیار شاپور» فرزند فروغ درگذشت خلاصه فینال جام جهانی 2018 و مراسم اهدای جام پاسخ مهم سپاه پاسداران به دونالد ترامپ اسرائیل به حلب حمله کرد دلایل رد صلاحیت مینو خالقی و احمدی نژاد از زبان «کدخدایی» / حضور زنان در ورزشگاه اشکالی ندارد دزدی در مراسم اهدای جام جهانی 2018 +فیلم رئیس جمهور کرواسی: به هر حال ما بر قله فوتبال جهان ایستادیم سانسور نکردن رییس جمهور کرواسی توسط صدا و سیما +فیلم بازدید خبرنگاران از طبقه نهم ساختمان مخابرات تهران عکس: همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی (عکس) سرقت مدال طلا در مراسم اهدای جام جهانی 2018 + عکس دستگیری دو تن از اراذل و اوباش هوادار زندانی معروف دانلود؛ شادی بازیکنان فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی بعد از بازی با کرواسی دزدی در فینال جام جهانی؟! / زنی که مدال را در جیبش گذاشت +فیلم مدالی که در فینال جام جهانی از سوی این فرد به سرقت رفت! (عکس) اعلام برنامه قطع برق شهر تهران برای امروز 25 تیر +فایل دانلود آغاز واگذاری 900 هزار سکه پیش‌فروش 3 ماهه مراسم اهداء جام جهانی 2018 روسیه همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی جدول زمان‌بندی قطعی برق تهران، امروز 25 تیر پاسخ صدا و سیما به حاشیه‌های پویول و استیلی سرقت مدال در مراسم توزیع مدال جام جهانی 2018! +فیلم دولت پاکستان باید با تروریست‌ها جدی‌تر برخورد کند اداره کشور نباید به خاطر عدم اختیار کافی وزرا معطل شود/ تاکید رهبری بر فعالیت همزمان 2 ستاد اقتصادی برای مدیریت شرایط پیش رو "مائده هژبری" حتی یک شب هم بازداشت نبود اما باید بازداشت می‌شد/ چرا به فحاشی "این دختر" اعتراضی نمی‌کنند؟ ناطق نوری: طرح پیشنهاد مذاکره با آمریکا از سر دلسوزی، حرام نیست / مذاکره، در شرایط فعلی، عملی و به مصلحت نیست / صلاحدید در چنین مواردی به عهده رهبری معظم انقلاب است بیمارستان تازه آباد آسیب دید فیلم: جشن قهرمانی تیم ملی فرانسه در جام جهانی 2018 همه مسلمانان نسبت به مکه و مدینه حق یکسانی دارند/ کسانی که سیاست را از اسلام جدا می‌کنند، اسلام را نفهمیده‌اند/ سیاست شیطانی آمریکا درباره فلسطین هرگز محقق نخواهد شد عکس/ شادی مکرون و غم رئیس جمهور کرواسی تصاویری زیبا از جشن قهرمانی فرانسه دیوار بی‌اعتمادی مردم نسبت به مسوولان هر روز رفیع‌تر می‌شود مهاجرت مستاجران از پایتخت تشکیل پرونده برای بالغ بر 4 هزار نفر بیمار اعصاب و روان در مراکز درمانی تابعه تامین اجتماعی گیلان بازداشت و آزادی خلبان افشاگر

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me