تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایلنا
دسته:سیاسی()
کد خبر:17444581
۱۳۹۷/۰۴/۱۵ ۱۶:۲۲

سفر رییس‌جمهور به سوئیس و اتریش نشاندهنده احترام اروپا به ایران بود/ تلاش‌های آمریکا برای منزوی کردن ایران راه به‌جایی نمی‌برد

یک کارشناس بین‌الملل و سیاسی تاکید کرد: سفر رئیس‌جمهوری کشورمان به سوئیس و اتریش در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم به‌خوبی نشان داد که اروپا تمایل زیادی به برقراری تعامل در زمینهٔ مختلف با ایران دارد و اروپا علاقه‌منداست که همکاری‌های طرفین در قالب برجام ادامه پیدا کند.

سفر رئیس‌جمهوری کشورمان به سوئیس و اتریش در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم به‌خوبی نشان داد که اروپا تمایل زیادی به برقراری تعامل در زمینهٔ مختلف با ایران دارد و اروپا علاقه‌مند‌است که همکاری‌های طرفین در قالب برجام ادامه پیدا کند. درواقع فرش قرمزی که سوئیس و اتریش برای حسن روحانی پهن کردند، به‌وضوح نشان داد که تلاش‌های آمریکا برای منزوی کردن ایران راه به‌جایی نبرده است. آنچه در ذیل می‌خوانید ماحصل گفت‌وگوی ایلنا با حسن هانی زاده، کارشناس مسائل بین‌الملل و سیاسی در مورد سفر اخیر رئیس‌جمهوری ایران به سوئیس و اتریش است.

نفس سفر خارجی رئیس‌جمهوری کشورمان یک اقدام امیدوارکننده در راستای گسترش تعاملات بین‌المللی ما محسوب می‌شود، چراکه آمریکا و متحدان منطقه‌ای و اسرائیل می‌کوشند در رسانه‌های بین‌المللی ایران را کشوری منزوی جلوه دهد؛ اما این سفر به‌نوعی باطل کننده این تلاش بود و نشان داد که تحرکات دیپلماتیک ایران به‌رغم ناخشنودی آمریکا و متحدانش ادامه دارد. نظر شما در رابطه با این موضوع چیست؟

سفر حسن روحانی به دو کشور اروپایی سوئیس و اتریش در چهارچوب تلاش ایران برای تشکیل یک جبهه اروپایی در مقابل زیاده‌خواهی آمریکا قابل‌تجزیه و تحلیل است. این سفر نشان می‌دهد که ایران تمایل دارد در چارچوب برجام با کشورهای عضو اتحادیه اروپا همکاری تنگاتنگی در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی داشته باشد و این سفر تأثیر زیادی روی تصمیم‌گیری آینده اتحادیه اروپا در همکاری با ایران در چهارچوب برجام خواهد گذاشت؛ به اعتبار اینکه در حال حاضر اتحادیه اروپا اختلاف‌نظر شدیدی بر سر موضوع تعرفه‌های جدید آمریکا به‌خصوص در موضوع آلومینیوم و فولاد دارد و بنابراین اتحادیه اروپا سعی می‌کند که فاصله خود را با آمریکا افزایش دهد و با ایران همکاری بیشتری داشته باشد. به همین جهت به نظر می‌رسد در حال حاضر شرایط برای همکاری ایران و اتحادیه اروپا فراهم‌شده است.

برخی معتقدند که مشکلات و چالش‌های متعدد اروپا در خصوص مهاجرت، افراط‌گرایی و تروریسم، مواد مخدر و جرائم سازمان‌یافته، نیاز این قاره به همکاری و تعامل سازنده با جمهوری اسلامی ایران که در کلیه زمینه‌های مذکور می‌تواند کمک حال اروپا باشد را افزایش داده است؟

ایران یکی از کشورهای مؤثر در خاورمیانه است و ازآنجایی‌که اروپایی‌ها نسبت به آمریکایی‌ها نزدیک‌تر به خاورمیانه هستند و چسبندگی سیاسی بیشتری به منطقه دارند، لذا اتحادیه اروپا نیازمند همکاری ایران در حوزه‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی است. به‌خصوص که این همکاری می‌تواند درزمینهٔ حل مشکلاتی که در اتحادیه اروپا وجود دارد، بسیار مؤثر باشد. درواقع یکی از دلایل تمایل اروپا برای همکاری با ایران هم تجاربی است که ایران درزمینهٔ مشکلات فعلی کشورهای اروپایی دارد.

تعاملی که بین ایران و اروپا وجود دارد، می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که اروپا نقش ایران را به‌عنوان یک کشور مقتدر و بزرگ در غرب آسیا به‌خوبی پذیرفته است و به همین دلیل می‌کوشد تا بر اساس اصل حفظ منافع دوسویه تعاملات خود با ایران را گسترش داده و تقویت کند؟

طبیعتاً ایران کشوری است که بر اقتصاد مقاومتی تکیه کرده و در چهار دهه گذشته بارها با ایجاد راهکارهای اقتصادی، سیاسی و امنیتی توانسته از بحران‌های مختلف عبور کند و حالا یک کشور مقتدر و بزرگ است که در مقابل فشارهای آمریکا هم ایستادگی خواهد کرد و این موضوعی است که اروپایی‌ها به آن واقف هستند. به‌عنوان‌مثال اقتدار ایران به‌گونه‌ای است که در خصوص تحریم نفتی هم گزینه‌های مناسبی دارد و آخرین گزینه هم بستن تنگه هرمز است که در این صورت بازار نفت جهانی متلاطم خواهد شد و حتی قیمت هر بشکه نفت ممکن است به ۳۰۰ دلار افزایش پیدا کند.

به نظر می‌رسد اروپایی‌ها برای حفظ پرستیژ خود به‌شدت علاقه‌مند به همراهی با ایران در ابعاد سیاسی، امنیتی و اقتصادی هستند. تلقی شما از این مسئله چیست؟

اتحادیه اروپا ضمن اینکه به‌نوعی با سیاست‌های آمریکا همسو است، ولی با بسیاری از سیاست‌های دونالد ترامپ مخالف هم هست. شرایطی که ترامپ به وجود آورده بسیاری از منافع منطقه‌ای و جهانی کشورهای عضو اتحادیه اروپا را به خطر انداخته و به همین دلیل اتحادیه اروپا درصدد است که از ظرفیت اقتصادی، نفتی، امنیتی و نظامی ایران برای حفظ منافع خود استفاده کند و طبیعتاً این هم یک نوع چالش بین اتحادیه اروپا و آمریکا ایجاد می‌کند ولی به‌هرحال اتحادیه اروپا به دلیل منافع خود ناچار است که با ایران همکاری کند.

اتحادیه اروپا ممکن است اختیار شرکت‌های خصوصی بزرگ و فراملیتی را نداشته باشد اما بر شرکت‌های کوچک داخلی که ارتباط تجاری با آمریکا ندارند، نفوذ دارد و می‌تواند در این زمینه تعامل صددرصدی خود را با ایران حفظ کند. به نظر شما در ادامه چنین اتفاقی رخ می‌دهد؟

در سفر رئیس‌جمهوری به اروپا مسئله همکاری بین بانک‌های سوئیس و اتریش و ایران موردبحث قرار گرفت و مقرر شد که این سه کشور همکاری‌هایی در تبادل دلار و ارز داشته باشند که این می‌تواند گشایشی در همکاری‌های تجاری و بانکی باشد. این در حالی است که شرکت‌های کوچک اروپایی که تعامل آن‌چنانی اقتصادی و تجاری با آمریکا ندارند بارها تمایل خود را برای همکاری با ایران اعلام کرده‌اند و این می‌تواند فضایی برای همکاری بین شرکت‌های ایرانی و شرکت‌های خصوصی و کوچک اروپایی در چارچوب برنامه‌های مشترک تبادلات تجاری ایجاد کند.

به نظر شما استقبال دو کشور اروپایی از رئیس‌جمهوری کشورمان در اوج فشارهای آمریکا به اروپا علیه ایران، می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که اختلافی جدی در نوع نگاه و تعامل اروپا و آمریکا بر سر ایران و برجام وجود دارد و ایران توانسته است با درایت، معاملات فرا آتلانتیکی را برهم زده یا روی آن تأثیرگذار باشد؟

نگاه اتحادیه اروپا به ایران در مقایسه با نگاه آمریکا به ایران، نگاه توأم با احترام است. به این دلیل که ایران در طول سال‌های گذشته همکاری بسیار زیادی در مقابله با گروه‌های تروریستی داشته و حضور ایران در بسیاری از مناطق بحران‌زده مانند سوریه و عراق برای مقابله با گروه‌های تروریستی موجب شده که بسیاری از خطرات متوجه اروپا نشود و این موجب شده که اتحادیه اروپا با احترام به ایران نگاه کند. به همین دلیل اتحادیه اروپا تمایل شدیدی دارد که خارج از فشارهای آمریکا با ایران همکاری‌های اقتصادی، امنیتی و سیاسی داشته باشد ولی به‌هرحال کشورهای اروپایی به دلیل تبادل تجاری با آمریکا و اینکه آمریکایی‌ها حضور و نفوذ فوق‌العاده زیادی در مسائل نظامی دارند، ممکن است به‌صورت آرام و غیر شفاف با ایران تعامل داشته باشند.

#هانی‌زاده
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


اعدام یک نفر در ایالت تگزاس اوج انزوای آمریکای ترامپ مظنه واحدهای 100 متری در تهران تاثیر برنامه‌های پرورشی بر جامعه پذیری دانش آموزان دوره ابتدایی نقش صبرِ مربی در فرایند تربیت دینی و راهکارهای تقویت آن رأی موافق مجلس عوام به برنامه برگزیت دولت انگلیس طالبان برای مذاکره با آمریکا پیش‌شرط تعیین کرد اتهام دخالت روسیه درانتخابات‌آمریکا مضحک است پادشاه پیشین اسپانیا متهم به پولشویی شد کلسترول بالا، علل و درمان بیشتر بد انیم خواص ماهی خواص گوجه‌فرنگی برای سلامت اقدامات عملیاتی گروه 1+4 شروع شده است اظهار اعتماد و اعلام حمایت پیام دیدار هیأت دولت با رهبری اگر وزیر بودم و مشکلی را حل نمی‌کردم استعفا می‌دادم! تئاتر برخی خوانندگان تاریخ مصرف دارند عوامل فیلم «دشمن زن» تجمع کردند تلاشمان بر شفاف‌سازی است رضا عطاران بازیگر اولین فیلم مجید صالحی شد مشکل تجارت، قاچاق است نه کارت‌های بازرگانی گزارش نوسان قیمت طلای‌سیاه بین 70 تا 80 دلار پرداخت ارز دولتی متوقف نمی‌شود «شفافیت» فضای اقتصاد را امن می‌کند صادرات برق ایران به عراق متوقف شد چهره‌ها ‌ باشگاه اقتصادی تهاتر در زمان تحریم اجتناب‌ناپذیر است رشد نقدینگی خطرناکتر از ارز مقاومت در برابر حذف مجوزهای زائد افزایش قیمت کالاهای وارداتی حداکثر 17 درصد چرا پوتین، ایران را با ترامپ معامله نمی‌کند؟ تعارف در تغییر سهم زنان در دولت بیشتر شده است؟ اختیار برای توریست‌های خارجی را محترم بشمارید تشکیل پارلمان اصلاحات با 290 نفر از نمایندگان ادوار امتناع در رونمایی از «خیلی محرمانه» بایدها و نبایدهای تصویب fatf کار منتقدان نقد است اما از رفقا حمایت کنند دشمن روی بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاری می‌کند ارتش در اوج آمادگی است لزوم آمایش سرزمین برای ساخت پروژه‌های‌عمرانی اقدامات برای مهار آلودگی خزر مشخص شود تالاب‌های کشور در آستانه نابودی بهره‌برداری از فولادسبا در اوج خشکی زاینده‌رود آب به چشمه علی برگشت دولت لایحه شفافیت را تقدیم مجلس می‌کند الو آرمان
اعتراف تکان دهنده قاتل مریم فرجی+جزئیات فغانی داور فوتبال و همسرش تشکیل شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان‌ها/ انتصاب رؤسای دانشگاه‌های بزرگ به عنوان مدیران شبکه‌های استانی واکنش عادل فردوسی‌پور به شایعه منتشرشده در فضای مجازی دستگیری اعضای باند کلاهبرداری در پوشش اعزام دانشجو به خارج از کشور در یاسوج واکنش کی‌روش به خداحافظی آزمون از تیم ملی مستمری و مابه التفاوت افزایش سه ماه مستمری مددجویان امشب پرداخت می‌شود ایمن‌سازی تاور کج شده در محدوده چهارراه طالقانی کرج؛ ساختمان مجاور تخلیه شد تشییع مادر شهیدان ردانی پور پرسپولیس به عنوان قهرمان سوپر جام معرفی شد فروش پیتزای 38 میلیون تومانی در میدان ونک فرزند علم الهدی دستگیر شده است؟! /ماجرای شایعه ارتباط پسر علم الهدی با سلطان سکه بیانیه سازمان پدافند غیرعامل کشور درباره اظهارات وزیر ارتباطات: سازمان پدافند غیرعامل از برگزاری شوهای رسانه‌ای تخریبی نمی‌هراسد/منافع ملی را پای اهداف سیاسی ذبح نکنیم وزیر نیرو عذرخواهی کرد برگزیدگان آزمون دستیاری تقدیر شدند پیشنهاد مضحک اروپایی‌ها برای خرید نفت از ایران برنامه مدیریت اضطراری برق شهرستان‌های آذربایجان غربی / 27 تیرماه احتمال قطعی آب تبریز برنامه قطع برق تهران در 26 تیر اعلام شد فیلم: مردی که با چاقو جواب درخواست طلاق همسرش را داد! حسام‌الدین آشنا: زمان آن است که با آمریکای ضدترامپ گفت‌وگو کنیم/ ترامپ به پوتین که می‌رسد پاهایش شل می‌شود اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 26 تیرماه+جدول عکس/ مار کبرا شعبده بازی ایرانی را گزید ابراهیم فیاض: دورهمی کثیف‌ترین برنامه از لحاظ اخلاقی است/ مهران مدیری روابط جنسی خارج از خانواده را ترویج می‌کند/ او در حضور فردوسی پور تبلغ همجنس بازی کرد (+فیلم) برنامه قطعی برق امروز 26 تیرماه تهران اعلام شد+جدول پوتین برنده دیدار با ترامپ بود؛ او یک توپ فوتبال هدیه داد و معلوم نیست چه هدیه بزرگتری گرفت که مدام لبخند می‌زد / ترامپ به قواعد پیش از دوران هیتلر بازگشته واکنش رسول جعفریان به رزومه عجیب خالق ایده «تکه‌تکه کردن کره زمین» سلطانی‌فر: مقام معظم رهبری فرمودند تیم اقتصادی دولت مثل تیم ملی فوتبال تلاش کند/ برخی فکر می‌کردند در جام جهانی زنگ تفریح می‌شویم واکنش سازمان پدافند غیرعامل به اظهارات وزیر ارتباطات مستمری و یارانه مددجویان کمیته امداد به همراه افزایش 14 درصدی امشب واریز می‌شود راهکارهای گسترش و ترویج فر هنگ مطالعه و کتابخوانی و رفع مشکلات صنعت چاپ بررسی شد/ تاکید بر مشوق‌های مادی و معنوی و ایجاد فضای رقابتی و جذاب برای ترویج فرهنگ کتابخوانی جزئیات قتل مریم فرجی دانشجوی بازداشتی حوادث دی ماه+ اعترافات نامزدش تشییع و خاکسپاری مادر شهید حجت الاسلام ردّانی پور مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی امشب واریز می‌شود آتش سوزی مجتمع کامپیوتر در خیابان ولیعصر (عج) / سوختگی دو تن در حادثه آخرین وضعیت تخصیص ارز مسافرتی اسراییل برای جنگ جدید غزهآماده می‌شود جان کری: ترامپ کاملا از پوتین فریب خورد استقلال انصراف داد، پرسپولیس برنده سوپرجام اعلام شد نقل قول وزیر از رهبر انقلاب: تیم اقتصادی مانند تیم ملی فوتبال باشد تجلیل از برترین‌های آزمون دستیاری رئیس کمیته امداد: مستمری مددجویان به همراه یارانه امشب واریز می‌شود فیلم/ هکر صفحه اینستا گرام مریم رجوی و سلطنت طلبان از اهدافش می‌گوید جزئیات پرداخت مستمری به مددجویان/فروش سوهانک و دلخوری وزیر بهداشت زلزله 4.9 دهم ریشتری سنخواست را لرزاند/2 تیم فوریت‌های پزشکی برای ارزیابی به مناطق زلزله زده اعزام شدند/ برخی از خانه‌های روستایی خسارت دیدند پرسپولیس 3 بر 0 برنده بازی مقابل استقلال و قهرمان سوپرجام شد وزارت اطلاعات: دروغ زاکانی بی شرمانه بود! راهکار دولت برای کمک به بنگاه‌های اقتصادی/ نوبخت: افراد طلبکار از دولت و بدهکار به بانک‌ها اسناد تسویه بگیرند فروریختن ورزشگاه میزبان جام جهانی 2018 به دلیل بارندگی + فیلم چهارماه حقوق سال 97 کارگران عمران پرداخت شده است/ معوقات حقوق مربوط به سالهای گذشته است

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me