تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:()
کد خبر:17450655
۱۳۹۷/۰۴/۱۵ ۲۳:۴۵

بسته بقای برجام

مذاکرات حساس مقام‌های دیپلماتیک ایران و 1+4 با توافق برای حفظ برجام و ادامه گفت‌وگوها تا حصول نتیجه به پایان رسید. هتل نام‌آشنای «کوبورگ» در شهر وین روز گذشته در شرایطی میزبان وزیران خارجه ایران و کشورهای طرف برجام بود که کمتر از دو هفته به سومین سالروز این توافق باقی مانده است.
مذاکرات حساس مقام‌های دیپلماتیک ایران و 1+4 با توافق برای حفظ برجام و ادامه گفت‌و‌گوها تا حصول نتیجه به پایان رسید. هتل نام‌آشنای «کوبورگ» در شهر وین روز گذشته در شرایطی میزبان وزیران خارجه ایران و کشورهای طرف برجام بود که کمتر از دو هفته به سومین سالروز این توافق باقی مانده است. توافقی که با خروج امریکا، 1+4 بار مسئولیت حفظ آن را به دوش کشیده و می‌کوشد با آماده کردن راهکارهای عملیاتی سازنده، ایران را به ادامه تعهداتش دلگرم کند. با این حال وزیران خارجه 5 کشور در حالی روز جمعه با یکدیگر دیدار کردند که یک روز پیش از آن رئیس جمهوری ایران با وقوف از محتوای بسته پیشنهادی کشورهای اروپایی، در دو گفت‌و‌گوی تلفنی با آنگلا مرکل و امانوئل مکرون، سران آلمان و فرانسه، راهکارهای تعیین شده را مأیوس‌کننده و ناکافی دانست و آنها را به کوشش سازنده‌تر برای ارائه روش‌های سازنده و زمانبندی شده فراخواند. این پیش‌مقدمه کافی بود تا وزیر امور خارجه ایران در بدو ورود به وین، در پیامی از همتایانش از قدرت‌های اروپایی بخواهد تا پیشنهادهای قابل راستی‌آزمایی و قابل اجرا بدهند. او گفت در هفته‌های اخیر طرف‌های اروپایی وعده‌های کلی و مبهم داده‌اند. درکنار این هشدارها بود که فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان نشست دیروز با قرائت بیانیه‌ای ازتوافق برای حفظ برجام و ادامه مذاکرات پیرامون آن خبر داد و خواستار پایبندی همه طرف‌ها به تعهدات برجامی‌شان شد.  از سوی دیگر وزیر امور خارجه ایران هم در جمع خبرنگاران از محتوای مذاکرات صورت گرفته در وین ابراز رضایت کرد و راهکارهای پیشنهادی به ایران را قابل اجرا اما ناکافی و غیردقیق دانست. او چشم‌انداز نجات برجام را بر پایه اراده‌ای که نمایندگان ایران دیروز از پنج کشور مذاکره‌کننده در وین برای حفظ برجام دیدند، ممکن دانست و تأکید کرد:«آنچه شنیدیم عملی است.» با این وصف به نظر می رسد مذاکرات دیروز کفه بقای برجام را سنگین تر کرد.
توافق بر لزوم ادامه صادرات نفت و گاز و تولیدات پتروشیمی ایران
نشست برجامی کوبورگ که نزدیک به دو ساعت و نیم طول کشید با قرائت بیانیه فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و تأکید بر ادامه یافتن مذاکرات هسته‌ای پایان یافت. در بیانیه یاد شده آمده است:«تمام طرف‌های برجام بر لزوم ادامه اجرای این توافق و پایبندی به تعهداتشان تأکید و توافق کردند که صادرات نفت و گاز و تولیدات پتروشیمی ایران باید ادامه یابد و بعلاوه نشست‌های کمیسیون مشترک، از جمله در سطح وزیران ادامه داشته باشد. در ادامه شرکت‌کنندگان توافق کردند تا به پیشرفت‌ها برای حفظ برجام تحت بازبینی دقیق ادامه دهند و کمیسیون مشترک، از جمله در سطح وزیران کماکان تشکیل جلسه دهد تا تلاش‌های مشترک به پیش رانده شود.» این بیانیه همچنین افزوده است: «طرف‌های توافق بر لزوم ادامه صادرات نفت و گاز و تولیدات پتروشیمی ایران تأکید کرده‌ و خواستار ترغیب به سرمایه‌گذاری در ایران شده‌اند.» موگرینی بعد از قرائت این بیانیه در پاسخ به پرسش خبرنگاران از تضمین اعتبار صادرات برای شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی خبر داد و گفت: «اتحادیه اروپا با بازنگری در مقررات بازدارنده خود می‌خواهد ادامه کار شرکت‌های اروپایی در بازار ایران را ممکن کند.» به گفته وی «اتحادیه اروپا از بانک سرمایه‌گذاری اروپا نیز برای حفظ برجام استفاده خواهد کرد.»
ظریف: بسته اروپایی‌ها قابل اجراست
وزیر امور خارجه ایران نیز پس از نشست کمیسیون مشترک وزیران خارجه کشورهای طرف برجام، در کنفرانسی خبری از گفت‌و‌گوهای سازنده و جدی با وزیران خارجه 1+4 خبر داد و با اشاره به اینکه این اولین جلسه کمیسیون مشترک در سطح وزراست و تا پیش از آن هیچوقت کمیسیون مشترک در سطح وزیران نبوده است، گفت: «ایران این حق را محفوظ داشته که در برابر تخلف رسمی و بزرگ امریکا از برجام به درخواست اعضای دیگر برجام اقدامات خود را به تعویق انداخته تا مطمئن شود منافع ایران تأمین می‌شود.» ظریف افزود: «همه اعضای باقیمانده بر حفظ برجام و تعهدات خود در حوزه مختلف از ادامه فروش نفت تا روابط بانکی و حمل و نقل و همکاری‌های تجاری و سرمایه‌گذاری و...، تأکید کردند.» به گزارش تسنیم، وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به بیانیه نشست کمیسیون مشترک وزیران خارجه طرف‌های برجام که از سوی موگرینی خوانده شد، گفت:‌ «این بیانیه در کنار اقدامات عملی است. ما دو روز پیش بسته‌ای را در تهران دریافت کردیم که رئیس جمهوری روحانی گفت کافی نیست. امروز در جلسه توضیحات بیشتری شنیدیم. برخی حوزه‌ها مثل نفتی و بانکی را بیشتر توضیح دادند. الان آنچه مهم است، آنچه به‌عنوان تعهد و اقدامات مطرح شده که الزاماً همه‌اش علنی اعلام نشده باید عملی شود تا ببینیم منافعش را می‌بریم. زمانبندی هم وجود دارد که مطابق زمانبندی تحریم امریکاست. یعنی باید تا قبل از اجرای تحریم‌های امریکا عملیاتی شود. همین‌طور فعال شدن بانک سرمایه‌گذاری اروپا که در تاریخ مشخص انجام می‌شود و بقیه اقدامات هم باید در قالب زمانبندی باشد.»
ظریف در ادامه تصریح کرد:‌ «ایران همواره به عهد خود پایبند بوده و اکنون هم هست، اما درقالب برجام این امکان را داریم که اگر به مصلحت کشور نبود به خاطر نقض امریکا اقدامات خود را انجام دهیم. الان کسی نتوانسته مشکل خروج امریکا از برجام را حل کند. و این مسأله  هنوز باقی مانده است لذا ایران حق اجرای اقداماتی دارد. تصمیم داریم این تعهدات را به تهران منتقل کنیم و مسئولان راجع به ادامه موضوع تصمیم می‌گیرند.»
آنچه شنیدیم عملی است
ظریف با بیان اینکه براساس پیش‌بینی‌هایی که صورت گرفته، در مرحله اول ما این فرصت را خواهیم داد که این تعهدات را عملیاتی کنند، اظهار داشت: «نحوه عملیاتی شدن آن را امروز برای ما توضیح دادند، اما باید ببینیم در صحنه اجرا چگونه عملیاتی می‌کنند و البته اقدامات خود را در نظر داریم در صورتی که موفق به عملیاتی شدن درست تعهداتشان نشوند، ما اقدام کنیم».ظریف افزود: «آنچه ما امروز از روش‌های عملیاتی شنیدیم کاملاً روش‌های عملی است و معتقدیم اگر این اراده سیاسی که اینجا نشان دادند، در سطوح مختلف اعمال شود، می‌توان کار را بدون مشکل به پیش برد.»
پیام مهم اروپا 
برای جامعه اقتصادی ایران
وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد:‌ «اروپا آماده حمایت از شرکت‌ها و هموارکردن مسیر تبادلات بانکی است و این پیام مهمی برای جامعه اقتصادی است که با اطمینان به آینده کار کنند. بقیه کشورهای جهان در کنار امریکا برای اعمال فشار نیستند و حتی در برابر آنها هستند. ما می‌توانیم با استفاده از ظرفیت داخلی و همکاری بین‌المللی مسیر شکوفایی ایران را با سربلندی دنبال کنیم. آنها بالاترین کاری را که یک دولت می‌تواند انجام دهد تعهد کردند اما اینکه آیا این تعهد کافی است حتماً کافی نیست. اما تضمین‌ها، اقدامات متقابلی هستند که ما می‌توانیم در صورتی که آنها تعهداتشان را انجام ندهند، انجام دهیم. این تهدید نیست این واقعیتی است که در برجام هم بر آن تأکید شده است.»
جلسات وزیران 
در حاشیه مجمع عمومی
ظریف در ادامه از برگزاری احتمالی جلسات برجامی وزیران در حاشیه مجمع عمومی خبر داد و گفت: «امروز قرار شد جلسات متخصصین ما که بسیار مهم است به‌صورت فشرده‌تر انجام شود تا مطمئن شویم آنچه امروز ارائه شد جنبه اجرایی دارد و همه جوانب را در نظر گرفته است. بسته پیشنهادی اروپا قابل اجرا بود اما کافی و دقیق نبود. امروز برخی نکات که دیده نشده بود در بیانیه مطرح شد. در جلسه به‌صورت شفاهی هم پیشنهاداتشان را به‌صورت جزئی مطرح کردند که کارشناسان ما در حال بررسی هستند تا ببینیم هر کدام از این پیشنهادها چطور می‌تواند نیازهای ما را پوشش دهد.»
وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه تصمیم‌گیری در سطح عالی کشور راجع به زمانبندی اقدامات صورت گرفته و جزئیات پیشنهاد شده است، انجام خواهد شد، افزود: «هیأت نظارت تصمیم‌گیری لازم را درباره اصل و نحوه ورود به اقدامات مشخص کرده است.» وی توضیح داد: «مثلاً اعلام شده قوانین مسدود‌کننده اتحادیه اروپا تا قبل از اولین روز اجرایی شدن تحریم‌های امریکا عملیاتی خواهد شد، همین‌طور فعال شدن بانک سرمایه‌گذاری اروپا در زمان مناسب انجام خواهد شد و تاریخش مشخص است و بقیه اقدامات باید در یک قالب زمانبندی باشد.»
رایزنی‌های دوجانبه ظریف 
در حاشیه نشست کوبورگ
ظریف و موگرینی چراغ مذاکرات 5 کشور طرف توافق هسته‌ای را روز گذشته با صبحانه کاری روشن کردند. در این صبحانه کاری که لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهوری، مجید تخت‌روانچی، معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری و سید عباس عراقچی، معاون سیاسی رئیس جمهوری و هلگا اشمید معاون موگرینی حضور داشتند، دو طرف درباره موضوع ابعاد مختلف دستور کار نشست وین گفت‌و‌گو کردند. وزیر امور خارجه بعد از این دیدار با وزیران خارجه چین و روسیه هم جداگانه دیدار و گفت‌و‌گو کرد. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه هم با همتای چینی خود دیداری دوجانبه داشت و بعد از این دیدار تأکید کرد که مسکو و پکن به‌دنبال حفظ توافق هسته‌ای و اجرای کامل آن هستند. وانگ یی، وزیر خارجه چین هم تأکید داشت که چین می‌خواهد با اروپایی‌ها همکاری داشته باشد تا اقدامات بی‌وقفه برای حفظ و اجرای برجام صورت گیرد.
فرانسه: ایران تهدید نکند
اما مقام‌های آلمان و فرانسه در خلال دیدارهای روز گذشته در وین کوشیدند ایران را متقاعد کنند که لغو برجام به اقتصاد این کشور بیشتر ضربه خواهد زد. هایکو ماس وزیر خارجه آلمان که برای نشست ایران و کشورهای دیگر طرف توافق هسته‌ای در وین به سر می‌برد به خبرنگاران گفت: «ما می‌خواهیم آینده برجام را، از طریق اینکه ایران بتواند منافع اقتصادی خود را از این توافق به دست آورد، تضمین کنیم.» وزیر خارجه آلمان با‌ وجود حمایت از خواسته‌های برجامی ایران گفت که «اتحادیه اروپا نمی‌تواند همه خساراتی را که با خروج شرکت‌ها از ایران به وجود می‌آید به طور کامل جبران کند.» وزارت خارجه آلمان نیز بعد از پایان مذاکرات دیروز در توئیتر به نقل از «ماس» نوشت: «توافق هسته‌ای با ایران اروپا را امن‌تر می‌کند. ما با فرانسه، انگلیس، چین، روسیه، ایران و اتحادیه برای حفظ این توافق همکاری می‌کنیم». وزیر خارجه فرانسه هم خواستار پایان یافتن تهدید‌های ایران در زمینه توقف تعهدات هسته‌ای این کشور شد. ژان ایو لودریان پیش از سفر به وین برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام در گفت‌وگو با یک شبکه رادیویی فرانسوی گفت: «ایران باید دست از تهدیدات خود بردارد، در این صورت ما می‌توانیم راه‌حل‌هایی را بیابیم تا تهران بتواند از امتیازات اقتصادی لازم برخوردار شود.» او در عین حال گفت که بعید است کشورهای اروپایی بتوانند پیش از نوامبر در زمینه بسته اقتصادی به منظور حفظ توافق هسته‌ای به توافق برسند.
 

ایران آنلاین /

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


هدیه خاص پوتین به ترامپ +عکس اولین تصویر رونالدو با پیراهن یوونتوس+عکس شوراها قدرت خود را باور داشته باشند/ آموزش شوراها در اولویت قرار گیرد «مریم رجوی» به دام کلاه‌سفیدها افتاد +عکس 3 بازیکن استقلال در استقلال خوزستان+تصاویر ایران امن‌ترین کشور منطقه برای سرمایه گذاری دیدار وزیر ارشاد با هنرمندان پیشکسوت شاهین فرهت دبیر سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر شد توافق واشنگتن و پیونگ یانگ برای جستجوی اجساد نظامیان کشته شده آمریکا در جنگ کره کشته شدن 5 زن و کودک یمنی در حمله هوایی عربستان به یک جشن عروسی در «الجوف» جهانگیری: تحریم‌ها علیه ملت و کشور بزرگ ایران کارساز نیست امضاء توافقنامه گمرکی ایران با جمهوری آذربایجان و نخجوان اختفای کالاهای وارداتی با ارز رسمی جرم است تاکید وزیر نفت بر پای بندی اعضا به تصمیمات اوپک پدر شهیدان «گلابچی» به فرزندان شهیدش پیوست وزیر کار: با پول‌پاشیدن شغل ایجاد نمی‌شود ملحمدره؛ ماسوله غرب کشور سفیر چین: راه حل رفع اختلافات، مذاکره است نه فشار اولین فیلم منتشر شده از آیت الله عیسی قاسم در بیمارستان لندن حملات پهپادی نیروهای یمنی علیه متجاوزان سعودی در ساحل غربی/ بمباران گسترده جنگنده‌های سعودی علیه شهروندان یمنی فهم و شعور جهانی اولی‌ها! وزرای صهیونیست یگدیگر را به درز اخبار متهم کردند آواره شدن 35 هزار شهروند یمنی در استان الحدیده گام دیگر دولت برای مبارزه با فساد یک خبر دندانی برای دانش‌آموزان ابتدایی جهانگیری در جمع سفرای خارجی: ایران حبس شدنی نیست وزیر اطلاعات: دستگیری یک گروه داعشی در ایران سیاست شیطانی «معامله‌ی قرن» تحقق پیدا نخواهد کرد +سخن نگاشت جابری انصاری با وزیر خارجه لبنان دیدار کرد رهبر انقلاب در سال 97 برای مردم و برای حل مشکل اقتصادی چه اقداماتی انجام داده‌اند؟ +فیلم کشف وسایل نقلیه سرقتی در 25 تیرماه 1397 اخراج و برخورد فیزیکی با خبرنگار معترض در نشست ترامپ و پوتین/عکس خانم گل تیم ملی بانوان به سپیدرود پیوست دستگیری یک گروه داعشی در ایران نیمار در برنامه‌های زیدان جایی نداشت! ادعای فیات؛ اعتصاب برای رونالدو دروغ بود خصوصی‌ها بگذارند در تحریم مشکل دارویی نداریم خط و نشان مدارس غیردولتی برای دانشگاه فرهنگیان! شمار قربانیان سیل در هند به 29 نفر رسید موافقت با افزایش 20 درصدی کرایه حمل تانکر‌های سوخت اهدای نشان ویژه ناپلئون به ستاره‌های فرانسه بیرانوند برای ماندن در پرسپولیس توافق کرد کشته شدن 12 غیرنظامی در حمله مسلحانه در مالی واکنش العبادی به اعتراضات ملت عراق پایان سریال آنام هوشمندانه و تاثیر گذار بود رازهای سلامت و تناسب اندام ژاپنی‌ها نیروهای سد معبر شهرداری رشت حمایت قاطع می‌خواهند زردآلو و خواص آن برای کبد، چشم‌ها و گوارش ماهی سالمون اصل چه خواصی دارد؟ آیا خون نیز می‌گندد؟
انتشار عکس نماینده مجلس با دختران بی‌حجابش! +عکس داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس ● مواضع رئیس جمهور در اروپا مقتدرانه بود با مفاسد اقتصادی هم مقتدرانه برخورد کنید داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس اینجا همه چیز برای سیر معنوی آماده است/ خوشنویسی را مدیون امام رضا (ع) هستم جنجال بزرگ در مراسم اهدای مدال به اعضای فرانسه/ سرقت یک مدال با هماهنگی پوتین؟ + عکس قاب‌های مشترک رئیس جمهور کرواسی و مکرون / تصاویر چهره ویژه دیدار فینال؛ خانم رئیس جمهور! تصویری خاص از دو رییس جمهوری کرواسی و فرانسه در جام جهانی اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 25 تیر رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ/ خوب شد فغانی داور نشد! /عکس تلویزیون در دوراهی سانسور کردن یا نکردن مراسم اهدای جام/پافشاری مطهری بر مواضع‌اش درباره دورگه‌های تیم ملی فرانسه/دستور رئیس‌جمهور برای ادامه حضور زنان در ورزشگاه‌ها «کامیار شاپور» فرزند فروغ درگذشت خلاصه فینال جام جهانی 2018 و مراسم اهدای جام پاسخ مهم سپاه پاسداران به دونالد ترامپ اسرائیل به حلب حمله کرد دلایل رد صلاحیت مینو خالقی و احمدی نژاد از زبان «کدخدایی» / حضور زنان در ورزشگاه اشکالی ندارد دزدی در مراسم اهدای جام جهانی 2018 +فیلم رئیس جمهور کرواسی: به هر حال ما بر قله فوتبال جهان ایستادیم سانسور نکردن رییس جمهور کرواسی توسط صدا و سیما +فیلم بازدید خبرنگاران از طبقه نهم ساختمان مخابرات تهران عکس: همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی (عکس) سرقت مدال طلا در مراسم اهدای جام جهانی 2018 + عکس دستگیری دو تن از اراذل و اوباش هوادار زندانی معروف دانلود؛ شادی بازیکنان فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی بعد از بازی با کرواسی دزدی در فینال جام جهانی؟! / زنی که مدال را در جیبش گذاشت +فیلم مدالی که در فینال جام جهانی از سوی این فرد به سرقت رفت! (عکس) اعلام برنامه قطع برق شهر تهران برای امروز 25 تیر +فایل دانلود آغاز واگذاری 900 هزار سکه پیش‌فروش 3 ماهه مراسم اهداء جام جهانی 2018 روسیه همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی جدول زمان‌بندی قطعی برق تهران، امروز 25 تیر پاسخ صدا و سیما به حاشیه‌های پویول و استیلی سرقت مدال در مراسم توزیع مدال جام جهانی 2018! +فیلم دولت پاکستان باید با تروریست‌ها جدی‌تر برخورد کند اداره کشور نباید به خاطر عدم اختیار کافی وزرا معطل شود/ تاکید رهبری بر فعالیت همزمان 2 ستاد اقتصادی برای مدیریت شرایط پیش رو "مائده هژبری" حتی یک شب هم بازداشت نبود اما باید بازداشت می‌شد/ چرا به فحاشی "این دختر" اعتراضی نمی‌کنند؟ ناطق نوری: طرح پیشنهاد مذاکره با آمریکا از سر دلسوزی، حرام نیست / مذاکره، در شرایط فعلی، عملی و به مصلحت نیست / صلاحدید در چنین مواردی به عهده رهبری معظم انقلاب است بیمارستان تازه آباد آسیب دید فیلم: جشن قهرمانی تیم ملی فرانسه در جام جهانی 2018 همه مسلمانان نسبت به مکه و مدینه حق یکسانی دارند/ کسانی که سیاست را از اسلام جدا می‌کنند، اسلام را نفهمیده‌اند/ سیاست شیطانی آمریکا درباره فلسطین هرگز محقق نخواهد شد عکس/ شادی مکرون و غم رئیس جمهور کرواسی تصاویری زیبا از جشن قهرمانی فرانسه دیوار بی‌اعتمادی مردم نسبت به مسوولان هر روز رفیع‌تر می‌شود مهاجرت مستاجران از پایتخت تشکیل پرونده برای بالغ بر 4 هزار نفر بیمار اعصاب و روان در مراکز درمانی تابعه تامین اجتماعی گیلان بازداشت و آزادی خلبان افشاگر

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me