تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:افکار
دسته:اقتصادی()
کد خبر:17453080
۱۳۹۷/۰۴/۱۶ ۰۶:۰۳

هر روغن‌کنجدی را نباید خرید

مصرف محصولات تراریخته و کشت به این شیوه در سال‌های گذشته حواشی و بحث‌های متعددی به‌همراه داشته است با این وجود ظاهرا مجوزهای مربوط به کشت پنبه تراریخته در ایران صادر شده است تا این امر گامی برای ترویج استفاده از محصولات تراریخته باشد.
به گزارش افکارنیوز،

رییس انجمن ایمنی زیستی ایران در کارگاه "ایمنی زیستی و اصحاب رسانه" ضمن تشریح آخرین گزارش سالیانه سرویس بین‌المللی دستیابی و استفاده از کاربرد بیوتکنولوژی کشاورزی (آیسا) به آخرین وضعیت کشت محصولات تراریخته در جهان پرداخت و گفت: در حال حاضر ۱۰ درصد کل زمین‌های زراعی دنیا به زیر کشت این نوع محصولات رفته است.

دکتر بهزاد قره‌یاضی، مجری پروژه توانمندسازی ایمنی زیستی را سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده و از برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای برگزاری کارگاه‌هایی در این زمینه خبر داد.

رییس انجمن ایمنی زیستی ایران در عین‌حال به آخرین گزارش سرویس بین‌المللی دستیابی و استفاده از کاربرد بیوتکنولوژی کشاورزی و وضعیت فعلی کشت محصولات تراریخته در جهان پرداخت و در این باره توضیح داد: بر اساس این گزارش که تنها یک هفته از انتشار آن می‌گذرد، سطح زیر کشت محصولات تراریخته برای نخستین بار در سال ۲۰۱۸ به مرز حدودی ۱۹۰ میلیون هکتار رسیده است.

قره‌یاضی رقم فوق را معادل با ۱۷ درصد کل اراضی زیر کشت محصولات سالیانه دانست و تصریح کرد: در دنیا نزدیک به ۱.۶ میلیارد زمین زارعی وجود دارد که ۲۰۰ الی ۳۰۰ میلیون هکتار آن زیر کشت گیاهان باغی از جمله گردو، بادام و... می‌رود؛ ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون هکتار نیز آیش داریم؟! و بنابراین در مجموع ۱.۱ تا ۱.۲ میلیارد هکتار در دنیا زیر کشت محصولات مختلف می‌رود که ۶۷ درصد آن غلات (گندم، جو، ذرت و برنج) است.

وی این میزان پذیرش و استقبال از محصولات تراریخته را در تاریخ کشاورزی بی‌سابقه توصیف کرد و با اشاره به این که ۱۰۰ سال از فعالیت نهضت ارگانیک و بازگشت به طبیعت در دنیا می‌گذرد، ادامه داد: بدون قضاوت در مورد انجمن موسوم به "ارگانیک" در ایران و با پذیرش آنچه که در اروپا و آمریکا به عنوان ارگانیک عرضه می‌شود، بر اساس آخرین مقاله منتشر شده در این زمینه چُنین دریافت می‌شود که میزان کشت محصولات ارگانیک هنوز به یک درصد سطح زیر کشت محصولات کشاورزی نیز نرسیده است.

رییس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران، خاطر نشان کرد: چُنین برداشت می‌شود که علی‌رغم تبلیغات فراوان در این حوزه اشکالاتی به آن وارد است و افزایش هر ساله سطح زیر کشت محصولات تراریخته نیز این موضوع را تایید می‌کند.

تاثیر یک ساله خشکسالی بر محصولات تراریخته

قره‌یاضی تاکید کرد: در تمام این مدت ۲۲ ساله (۱۹۹۶ تا ۲۰۱۷) که از کشت نخستین محصول تراریخته می‌گذرد، به استثنای یک سال شاهد افزایش سالانه سطح زیر کشت این محصولات بوده‌ایم.

وی تصریح کرد: در سال ۲۰۱۵ با افت یک درصدی این محصولات روبرو بودیم که به دنبال آن جنجال رسانه‌ای "فناوری هراسان" و "انجمن غیر علمی ارگانیک" در کشور مبنی بر این که دوره مصرف محصولات تراریخته به پایان رسیده است، به وجود آمد. 

رییس انجمن ایمنی زیستی ایران علت افت یک درصدی این محصولات در سال ۲۰۱۵ را خشکسالی اعلام کرد و با بیان این که در آن سال سطح زیر کشت کل محصولات پایین آمده است، اظهار کرد: جنجال رسانه‌ای مذکور امروز در برابر افزایش سرسام آور محصولات تراریخته سکوت کرده است.

قره‌یاضی همچنین از به سطح اشباع رسیدن محصولات تراریخته در کشور‌های کشت کننده این محصولات خبر داد و افزود: برای مثال در کشور برزیل که ۶۰ میلیون هکتار سویا و ذرت کشت می‌شود، ۵۰.۲ درصد میلیون هکتار یا معادل ۹۴ درصد آن ذرت و سویای تراریخته است. 

وی ادامه داد: ۹۴.۵ درصد هر آنچه که کشور آمریکا کشت می‌شود، محصول تراریخته است و در آرژانتین تقریباً هیچ محصول غیر تراریخته‌ای وجود ندارد.

رییس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران، در ادامه خاطر نشان کرد: البته این آمار درباره محصولاتی است که نوع غیر تراریخته آن وجود ندارد؛ برای مثال گردو نوع تراریخته ندارد و اگر آرژانتین هم این محصول را تولید می‌کند از نوع غیرتراریخته است.

تکذیب خودکشی به دلیل رواج محصولات تراریخته

دکتر قره‌یاضی همچنین از کشت ۱۰۰ درصدی پنبه تراریخته در پاکستان خبر داد و اضافه کرد: در هندوستان نیز ۹۳ درصد سطح زیر کشت پنبه از نوع تراریخته است؛ بنابراین این ادعا که ۳۰۰ هزار نفر در هند به خاطر این نوع محصولات خودکشی کرده‌اند، اساساً کذب است.

وی با اشاره مجدد به اشباع محصولات تراریخته در کشور‌های فوق ادامه داد: کشور‌های نامبرده تنها در صورتی می‌توانند در توسعه سطح زیر کشت محصولات تراریخته سهم داشته باشند که محصولات جدیدی را عرضه کنند.

رییس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران، خاطر نشان کرد: از قضای حادثه این امر آغاز شده است و در حال حاضر در آمریکا، یونجه، چغندر قند، پاپایا (خربزه درختی)، کدو، بادمجان و البته سیب که نوع تراریخته آن در فقط در آمریکا موجود است به صورت تراریخته عرضه می‌شود.

جای خالی سیب و پرتقال تراریخته در ایران

قره‌یاضی اعلام کرد: در ایران میوه‌های تراریخته همچون سیب، پرتقال و... نداریم و تا ۲۰ یا ۳۰ سال آینده نیز نخواهیم داشت؛ نه به این خاطر که این محصولات بد است، بلکه فعلا وجود ندارد.

وی ادامه داد: در آمریکا دو نوع سیب زمینی تراریخته به بازار عرضه شده است که سوختن آن‌ها در حین سرخ کردن ممکن نیست و ماده سرطان‌زای "آکریلامید" که بر اثر سوختن روغن سیب‌زمینی تولید می‌شود نیز در محصولات تراریخته ایجاد نمی‌شود؛ بنابراین در حال حاضر از این فاز که محصولات تراریخته را به منظور کاهش مصرف سموم مورد تغییر قرار دهیم درآمده‌ایم.

رییس انجمن ایمنی زیستی ایران در ادامه با بیان این که امسال سطح محصولات تراریخته نسبت به سال قبل سه درصد افزایش پیدا کرده، اظهار کرد: در حال حاضر کشت محصولات تراریخته در ۲۴ کشور صورت می‌گیرد و دو کشور اروپایی اسپانیا و پرتغال کشور‌هایی هستند که بیش از ۱۳۱ هزار هکتار محصول تراریخته را در دل اروپا کشت می‌کنند.

چرا اروپا محصولات تراریخته را به جهان سوم صادر نمی‌کند؟

قره‌یاضی، اروپاییان و نیز کشور چین را بزرگترین کشور‌های وارد کننده تراریخته اعلام کرد و گفت‌: بر خلاف برخی از ادعا‌های کذب؛ اروپاییان هیچ گاه این محصولات را به کشور‌های جهان سوم صادر نمی‌کنند. 

وی شرایط کشور‌هایی از جمله ایران برای پذیرش محصولات تراریخته را دارا بودن مجوز مصرف در کشور تولید کننده و نیز مصرف آن به صورت واقعی اعلام کرد و در این‌باره توضیح داد: چنانچه فرض شود کشوری محصول تراریخته تولید کرده است و خود آن را مصرف نمی‌کند، اجازه واردات آن محصول به ایران، داده نمی‌شود.

رییس انجمن علوم زراعت و نباتات ایران از برگزاری جلسات هفتگی با حضور سازمان دامپزشکی، معاونت زارعت، وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی، انجمن‌های علمی و انجمن گروه زارعت و اصلاح نباتات به ریاست معاونت وزیر کشاورزی خبر داد و گفت‌: در این جلسات درخواست‌ها برای واردات محصولات تراریخته مورد بررسی قرار گرفته است و پس از انجام آزمایشات بر طبق اصول این شرط نیز مطرح است که چند کشور پیشرفته به محصول مورد نظر مجوز داده و در حال مصرف آن باشند.

قره‌یاضی، مفید واقع شدن محصولات تراریخته در اقتصاد کشور‌ها را یادآور شد و گفت‌: در هندوستان بذر تراریخته نخستین بار در سال ۲۰۰۲ وارد شد و به تدریج تا سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ همه کشت و کار کشاورزان به نوع تراریخته تغییر کرد.

وی با اشاره به این که هندوستان به یکی از بزرگترین وارد کنندگان پنبه تبدیل شده است، اضافه کرد: در پاکستان نیز از سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ سطح زیر کشت پنبه تراریخته به ۸۰ درصد کل پنبه تولیدی این کشور افزایش پیدا کرد که به این معنای آن است که این رویه طی سال‌ها به صورت پنهانی دنبال می‌شده است.

رییس انجمن علوم زراعت و نباتات ایران ۸۰ درصد سطح زیر کشت پنبه، ۷۷ درصد سطح زیر کشت سویا، ۳۲ درصد سطح زیر کشت ذرت و ۳۰ درصد کلزا را از نوع تراریخته اعلام و خاطر نشان کرد: در این میان کسانی که می‌گویند محصولات غیر تراریخته را وارد کنید، با اصول بازرگانی و تامین مواد غذایی آشنایی لازم را ندارند.

قره‌یاضی افزود: اکثر محصولات کشاورزی در دنیا در محل تولید به مصرف می‌رسند و هیچ محصولی به صورت ۱۰۰ درصد مورد تبادل قرار نمی‌گیرد؛ مثلا تنها چهار تا شش درصد محصول برنج مورد تبادل بین‌المللی قرار می‌گیرد؛ بنابراین چُنین نیست که درصد‌های مربوط به سطح کشت محصولات تراریخته درباره تبادلات جهانی آن‌ها نیز صدق کند.

وی اظهار کرد: با وجود توانمندی پژوهشگران و تراز بین‌المللی آن‌ها به دلیل عدم وجود تولید این نوع محصولات در داخل کشور مجبور به وارد کردن آن‌ها هستیم.

عمده ذرت وارداتی تراریخته است/ هر روغن کنجدی برای خرید مناسب نیست

رییس انجمن ایمنی زیستی ایران با اشاره به اینکه محصولات تراریخته عمدتاً از آرژانتین و برزیل وارد می‌شود از واردات سویا از کشور اوکراین خبر داد و گفت‌: عمده ذرتی که از اوکراین وارد می‌شود از نوع تراریخته است.

قره‌یاضی گزارشات آیسا را گزارش دولت‌ها خواند و خاطر نشان کرد: سطح زیر کشت محصولات تراریخته در دنیا بسیار بیشتر از آن چیزی است که در گزارشات آمده است.

وی محصولات تراریخته وارداتی را روغن و دانه‌های روغن از جمله روغن سویا، ذرت و کلزا اعلام کرد و با اشاره به این که در هیچ کجای دنیا کنجد تراریخته یافت نمی‌شود، تاکید کرد: روغن کنجدی را خریداری کنید که آرم‌های "سیب سلامت و مهر استاندارد" داشته باشد.

دکتر قره‌یاضی ضمن تاکید بر لزوم خریداری کنجد بسته‌بندی شده و فرا دما دیده از افزوده شدن ویتامین دی و آنتی اکسیدان به این نوع روغن در کارخانه خبر داد و اضافه کرد: روغن‌هایی که غیر از این نوع و در حضور مشتری تهیه می‌شود مورد تایید نیست. 

وی در ادامه دیگر محصول تراریخته وارداتی را خوراک دام شامل ذرت، سویا، کنجاله ذرت و کنجاله سویا و کنجاله کلزا عنوان کرد و یادآور شد: بیش از ۹۰ درصد خوراک دام ما وارداتی و از نوع تراریخته است.

پنبه، استارتی برای ورود ایران به عرصه تراریخته‌ها

رییس انجمن علوم زراعت و نباتات ایران از ارزش مالی ۱۷ میلیارد دلاری بذر تراریخته در سال ۲۰۱۷ در دنیا خبر داد و گفت‌: این موضوع با در نظر گرفتن این نکته مطرح می‌شود که هر یک کیلوگرم بذر، ۱۰۰ کیلوگرم محصول می‌دهد و بنابراین فروش این محصولات در دنیا حدود ۱۰۰‌ها میلیارد دلار ارزش دارد. این در حالی است که سهم جمهوری اسلامی ایران از این بازار تنها واردات پنج میلیارد دلاری آن است!

وی با بیان این که ما از ابتدای امر طرفدار تولید ملی محصولات تراریخته بوده‌ایم، اظهار کرد: حالا می‌توانید از قول بنده نقل کنید که قطعاً امسال پنبه تراریخته مجوز کشت و کار و مصرف را از سوی سه نهاد سازمان محافظت محیط زیست، وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی دریافت خواهد کرد.

رییس انجمن علوم زراعت و نباتات ایران ادامه داد: این محصول به صورت آزمایشی و در سال آینده به صورت تجاری کشت خواهد شد.

وی صادر شدن مجوز برای کشت پنبه تراریخته را به نوعی خط‌شکنی عنوان کرد و یادآور شد: امیدواریم این موضوع راه را برای کشت سایر این نوع محصولات هموار کند.

کاهش ۳۷ درصدی مصرف حشره‌کش‌ها

قره‌یاضی خبر خوب برای محیط زیست را کاهش ۴۵.۲ درصدی مصرف حشره کش و نیز کاهش ۳۷ درصدی آفت کش‌های شیمیایی اعلام کرد و گفت‌: این در حالی اتفاق داده که میزان محصولات ۲۲ درصد افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: در طی ۲۵ سال گذشته استفاده از علف کش‌ها در همه محصولات افزایش پیدا کرده است، اما این میزان در محصولات تراریخته با شیب آرام‌تری افزایش داشته و نوع آن بی ضرر شده است.

رییس انجمن علوم زراعت و نباتات ایران در ادامه تاکید کرد: سازمان بهداشت جهانی و سازمان خواروبار جهانی اعلام کردند که آزمایشات و گزارشات طی ۴۰ سال گذشته نشان می‌دهند که استفاده از کلایفوسیت در محصولات تراریخته تهدیدی برای سلامت انسان‌ها محسوب نمی‌شود.

قره‌یاضی با اشاره به این که ممنوعیت مطلق استفاده محصولات تراریخته در مجلس شورای اسلامی رای نیاورده است، تصریح کرد: ممنوعیت واردات این محصولات در صورت عدم رعایت ایمنی زیستی و سایر قوانین بین‌المللی تصویب شده است و البته این نیز مطرح شد که تنها آن دسته از قوانین بین‌المللی مطرح است که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده باشد.

 

#پنبه #سرطان #مجلس شورای اسلامی #وزارت جهاد کشاورزی #هندوستان
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


برانکو: به دنبال قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا هستیم تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر اذهان مردم اسباب بازی‌هایی که موجب اختلال در باروری می‌شوند واکنش باشگاه پرسپولیس به مصاحبه وکیل امیری جزئیات جدید از تجاوز به نوآموز ورزشی نوجوان شیرازی نتانیاهو با نخست‌وزیر مجارستان هم درباره ایران حرف زد روحانیون نقش اساسی در در ترویج فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی برعهده دارند خمارلو: باشگاه پرسپولیس تمام شرط‌های امیری را پذیرفت استقرار واحد پزشکی قانونی در آرامستان باغ رضوان واکنش هواداران پرسپولیس به رنگ لباس حریف سرخپوشان باشگاه پرسپولیس به مصاحبه وکیل امیری واکنش نشان داد تصویر جالب هفته نامه تایم بعد از دیدار پوتین و ترامپ + عکس جلوی عمه‌درمانی‌ها و خاله‌تراپی‌ها را بگیرید استخدام طراح معمار در یک شرکت محدوده تجریش استخدام طراح مسلط و حرفه‌ای در منسوجات عرفان در تهران استخدام مدیر فروش در یک موسسه معتبر آموزشی در تهران استخدام طراح گرافیست در شرکت طراحان مراگرافیک در تهران اعزام 100 نفر از افراد بی بضاعت اردبیل به مشهد مقدس تصادف در محور گلپایگان –دهق تزلزل مقدسات، هدف هجمه‌های اقتصادی دشمن شیشه گری، هنر باستانی ایرانیان سفر نماینده ویژه پوتین به تهران: «پوتین به ترامپ گفت که تحریم‌های ایران زیانبار است» واکنش ایران به ادعای سرقت اسناد محرمانه هسته‌ای ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن تلاش برخی جریان‌ها برای سوءاستفاده از یک استعفای معمولی تلاش برخی جریان‌ها برای سوءاستفاده از یک استعفای معمولی ارزانترین ارز به صنعت طیور اختصاص یافته است/محصولات کشاورزی کم آب با عملکرد بالا باید تولید کنیم ریشه هیئات مذهبی در تاریخ ایران/ نشاط اجتماعی تقویت شود ژاپن 6 هزار بمب اتم می‌تواند بسازد آیت الله مکارم شیرازی: باید از وسایل روز برای نشر فرهنگ اسلامی استفاده کرد پندار خمارلو: با کلیه خواسته‌های وحید امیری موافقت کردیم؛ از مصاحبه وکیل او متعجبم! علت تصادفات جاده‌ای؛ از خطای انسانی تا نقص فنی/ 18 تا 30 ساله‌ها بیشترین مقصران تصادف در مازندران 3 بازیکن گلستانی به اردوی تیم ملی بسکتبال جوانان دعوت شدند قسط اول پاداش پایان خدمت فرهنگیان پرداخت شد استخدام برنامه نویس در تهران مردم از وعده و وعید عبور کرده‌اند و به دنبال عمل هستند در جستجوی «مسیح» در حرم شاهچراغ سرمربی بلژیک: / فرانسه زشت بازی کرد و قهرمان جهان شد تمرین اختصاصی بیرانوند در شهید کاظمی بازگشت زودهنگام اوزیل به تمرینات آرسنال توضیحات احسان علیخانی: (ا-ع) من نیستم، اشتباه گرفته‌اید ایران درحال خشک‌شدن است/استان‌های شمالی دچار خشکسالی شده‌اند عربستان قرارداد خرید 5 ناو جنگی از اسپانیا را امضا کرد برخوردهای کلیشه‌ای در حوزه عفاف و حجاب باید کنار گذاشته شود قاتل فراری در فیروزآباد دستگیر شد تأکید «عباس» بر قطع روابط رام‌الله با واشنگتن آژیرهای خطر در شهرک‌های صهیونیست‌نشین اطراف نوار غزه به صدا درآمد ترامپ دوباره از اتحادیه اروپا انتقاد و از دیدارش با پوتین تمجید کرد
خودروی جدید سایپا با نام "رهام" رونمایی شد/تصاویر رهام معرفی شد، محصول جدید سایپا با پلتفرم sp100 همه چیز درباره خودروی جدید سایپا + عکس عناوین روزنامه‌های ورزشی 28 تیر 97/ سوپرجام به کمیته انضباطی رفت +تصاویر رسمی؛ هری فورستر، بازیکن فصل پیش گلاسکورنجرز به تراکتورسازی پیوست ● 4 طلا و یک برنز دیگر در انتظار فرنگی‌کاران جوان ایران رشد مصرف 8 درصدی برق در البرز؛ احتمال تعطیلی شنبه (30 تیر) خواننده پاپ به یک دختر تجاوز و از او اخاذی کرد سیگار، عمر را کوتاه می‌کند همراه اول تنها روابط عمومی 8 ستاره سرآمدی ایران کشف بیش از 170 هزار نخ سیگار قاچاق در قزوین تاکید نماینده سبزوار درمجلس و تکذیب مدیرعامل شرکت غله منطقه 5 کشور مهران مدیری متهم به دریافت 3 میلیارد وام از ثامن‌الحجج +فیلم بوئینگ 18 میلیارد دلار تیتانیوم از روسیه خریداری می‌کند استقبال از 41 اتوبوس حامل شهروندان محاصره‌شده الفوعه و کفریا در حومه حلب/پهپادهای ایرانی مسئولیت حفاظت و تأمین امنیت اتوبوس‌ها را دارند+تصا یک فروند هواپیمای f14 در پایگاه شهید بابایی بازآماد شد پزشکان سرشناس تمایلی به بیمه‌شدن ویزیت ندارند زندگی 7 هزار معلول تهرانی با مشکلات معیشتی/ وجود 2841 نفر مجهول‌الهویه همراه اول تنها روابط عمومی 8 ستاره سرآمدی ایران نود و سومین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان زنجان/ سفر قریب الوقوع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان زنجان برنامه قطع برق تهران در روزهای پنجشنبه و شنبه واکنش م. م و ح. ص به وام گرفتن از ثامن الحجج ‌برنامه امروز قطع برق تبریز در 5 منطقه منتشر شد +جدول قطعی بازگشت همه سفرای ایران به تهران تاکید برتقویت امادگی بیمه‌ها برای مقابله با تحریم واکنش منوچهرمتکی و "ح. ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج/متکی: شکایت می‌کنم خودروی جدید سایپا رونمایی شد گزارش شرق از جزئیات تخلفات درموسسه ثامن الحجج برق کدام مناطق قم امروز پنجشنبه قطع می‌شود؟ اسم دو سلبریتی در لیست بدهکاران میلیاردی ثامن الحجج واکنش منوچهرمتکی و «ح. ص» به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن‌الحجج اعلام ساعت قطع برق در استان قزوین در 28 تیرماه حداکثر قیمت قبر در بهشت زهرا 16 میلیون تومان نبض بازار سهام - 1397/04/28 جزئیات تازه از اقدامات «س. ح» / زورگیری، تعرض و اخاذی شاهکارهای آقای خواننده پاپ+تصاویر گسست‌های دموکراسی آناتولی جزئیات پرونده تعرض و اخاذی خواننده پاپ کلنگ ساخت بیمارستان 64 تختخوابی در جاسک به زمین زده شد حاشیه‌های فایل صوتی گفتگوی یک نماینده مجلس با یک زن اعلام اسامی قبول شدگان آزمون تخصصی پایه دهم هنرستان هنرهای زیبای دختران واکنش به گزارش‌ها درباره موسسه ثامن الحجج / «ح. ص»: 880 میلیون تسهیلات گرفتم، 1.2 میلیارد برگرداندم؛ یک ریال هم بدهی ندارم / حقوق دخترم 700 هزار تومان بود قیمت طلا و سکه امروز 28 تیر 97 +جدول فرد متهم به تجاوز در شیراز، مربی دفاع شخصی نبوده است بازداشت علاءالدین بروجردی تکذیب شد پذیرش بدون کنکور 87 درصد برق کدام مناطق قم امروز پنج شنبه قطع می‌شود؟ سفر وزیر ارتباطات به بهبهان اقدام خیرخواهانه علی دایی برای کودکان بی‌سرپرست در حاشیه دیدار دوستانه سایپا-مس رفسنجان (عکس) دفتر «منوچهر متکی» دریافت وام چندین میلیاردی را تکذیب کرد خودروی جدید شرکت سایپا رونمایی شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me