تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:جهان
دسته:بین الملل-سیاسی()
کد خبر:17455173
۱۳۹۷/۰۴/۱۶ ۰۹:۱۲

معاهده درعا سندی بر خارجی بودن بحران سوریه

دیروز این تروریست‌ها نبودند که در مقابل مقاومت ملت سوریه سر تعظیم فرود آوردند، بلکه آمریکا و غرب و سعودی و کشورهای هم سوی با آنها مجبور به پذیرش شکست شدند.
روزگذشته تروریست ها در بصری الشام در جنوب پذیرفتند سلاح بر زمین بگذارند، سازمان منع سلاح های شیمیایی ماجرای ادعایی استفاده دولت سوریه از سلاح های شیمیایی را در دوما بی سند خواند و اسراییل قنیطره را مورد حمله هوایی قرار داد. این تحولات در شرایطی صورت می پذیرد که از موجودیت جدیدی بنام حراس الدین بجای النصره تحت حمایت ترکیه در سوریه سخن گفته می شود.

تاملی در این مسائل به خوبی نشان می دهد که بحران سوریه بر خلاف آنچه ادعا می شد در ادامه تحولات موسوم به بهار عربی در هفت سال پیش صورت نپذیرفته است و دقیقا و تحقیقا ریشه هایی خارجی داشته و از بیرون از مرزهای سوریه به ملت و دولت سوری تحمیل شده است.

در آخرین ساعات شب گذشته و پس از فراز و فرودهای چند روزه ای که بلاخره با وساطت اردن به نتیجه رسید، گروه های تروریستی خود را مجبور به تسلیم کردن سلاح های سنگین و نیمه سنگین به حکومت دیدند.

آنها همچنین پذیرفتند یا در سایه حاکمیت دولت بمانند یا رهسپار ادلب شوند. در معاهده بصری الشام همچنین مقرر شد دولت سوریه حاکمیت خود را بر طول مرزهای سوریه و اردن تثبیت کند و در عین حال رانده شدگان و مهاجرین به مناطق خود بازگردند و نهادهای حکومتی مجددا در مناطق جنوبی به خدمت رسانی مشغول شوند.

استقبال دولت سوریه از معاهده جنوب در شرایطی صورت پذیرفت که ارتش سوریه دست برتر را در عرصه جنگ داشت و هرگونه مقاومتی در این میدان از پیش محکوم به شکست بود. همچنین این معاهده صدق سخن بشار اسد را تایید کرد که همواره تاکید می کند راه را برای بازگشت مخالفان باز گذاشته است. اما چرا مخالفان سرسخت اسد میز مذاکره را بر ادامه نبرد ترجیح دادند؟

جواب کاملا روشن است. در شرایطی که چند روز پیش امریکا در کمال ناباوری تروریست های جنوب سوریه، انقضائ تاریخ مصرف ایشان را اعلام داشت و به صراحت اعلام داشت از این پس چشم به حمایت های امریکا نداشته باشند، دور از انتطار نبود که سعودی و دیگرحامیان مالی و تسلیحاتی ایشان نیز بر شیوه امریکا عمل کنند و حمایت های خود را از جماعت مسلح بردارند.

معنای این اقدام آن است که از یک سو در خلال هفت سال گذشته دولت سوریه نه با مخالفین و معترضانی از جنس مخالفینی داخلی که در سایر کشورها متداول است نبرد می کرده، بلکه با جماعتی کاملا مسلح و البته به ظاهر داخلی _و در واقع خارجی_ در نبرد بوده است، جماعتی که از ناحیه غرب و برخی دولت های عربی منطقه و در راس آنها سعودی تجهیز و تسلیح می شده اند از دیگر سو تسلیم تروریست ها به معنای آن است که در مقابل ملت و دولت سوریه این نه مسلحین که امریکا، سعودی و دیگر کشورهای همراه امریکا هستند که حقیقتا شکست خورده اند، چه آنکه اگر توان مقاومت داشتند حتما به نبرد ادامه می دادند و همه این مسائل یعنی آنکه بحران هفت ساله سوریه بحرانی تحمیلی از خارج و نه داخلی بوده است.

اعلام دیروز سازمان منع سلاح های شیمیایی مبنی بر عدم دستیابی به شواهدی مبنی بر استفاده از سلاح شیمیایی در دوما که چند ماه پیش و در اوج پیروزی های دولت سوریه در پاکسازی پایتخت از تروریست ها مورد ادعا قرار گرفت در کنارتوافق بصری الشام، دستاورد بزرگی برای حکومت سوریه بود.

اتهام به حکومت سوریه در آن زمان به شکلی هدفمند و از بیرون از مرزها و با هدف تحریک افکارعمومی و تدارک حمله وسیع و همه جانبه علیه نظام بشار اسد طراحی شد، که البته دستیابی به شواهدی از جمله کودکی که ادعا می شد در جریان استفاده از سلاح شیمیایی مصدوم شده است این تلاش غربی _عربی را ناکام گذارد.

حملات هوایی روز گذشته اسرائیل به قنیطره در روز گذشته نیز در حالی صورت پذیرفت که توافق بصری الشام که در حقیقت به معنای تیرخلاص به تروریست ها در درعا و سویدا بود در حال نهایی شدن بود. طبیعی است که با این اقدام اسرائیل کوشید تا نسبت به نزدیکی ارتش سوریه به مرزهای خود در جولان اشغالی هشدار دهد و در عین حال برای مسلحین پیام حمایت امیز بفرستد. یقینا برای اسرائیل بسیار سخت خواهد بود که مجددا ارتش سوریه را در مرزهای خود تحمل کند و در عین حال نظاره گر رونق گرفتن اقتصاد سوریه در سایه باز شدن مرزهای این کشور با اردن شود.

کلام آخر در این باب توجه به رخ نمایی گروه جدید تروریستی در ادلب است که با نام حراس الدین و توسط ترکیه تشکیل و تجهیز شده است. هدف ترکیه از تشکیل این جماعت حفظ گروه تروریستی النصره در سایه نامی جدید و البته با همان کارکرد است. صرف نظر از اینکه تروریست های رانده شده از جنوب به این گروه بپیوندند یا نه و پیش از هرگونه قضاوتی درباره اینکه النصره و سایر تروریست ها آیا در زیر این اسم تن به تجمیع می دهند یا خیر، واقعیت را می توان در یک جمله خلاصه کرد و آن اینکه بحران سوریه تحمیلی است و ریشه ای کاملا خارجی و تحمیلی دارد.
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


تبیین مدل کیفیت خدمات الکترونیکی بانک بر اساس هوش رقابتی بررسی تاثیر مدیریت کیفیت جامع بر عملکرد مالی شرکت‌های شهرک صنعتی پژوهشی در تعمیم ادلۀ وفای به شرط به شرط ابتدایی تاثیر خلاقیت و شیوه‌های نوآورانه دانش پلیسی در پیشگیری و کشف جرم افزایش انتقادهای داخلی از نتانیاهو درمانی جدید برای بیماران مبتلا به سرطان حفظ اندیشه‌های علامه شهید عارف الحسینی مهم‌ترین وظیفه ما است حمایت مرعشی از تیم اقتصادی دولت پژمانفر: همچنان آماده مناظره با موافقان لایحه cft هستیم سه راهکار برای بازگشت ارز خانگی به چرخه اقتصاد گردشگاه ملی باباامان را چقدر می‌شناسید؟ چرا معلمان با کتاب‌های درسی جدید همسو نشدند؟ جمهوری‌آذربایجان یک نظامی ارمنستان را اسیر کرد یکپارچگی؛ مؤثرترین قدرت بازدارنده بانی روضه در خط مقدم جبهه چه کسی بود؟ ماجرای نامه آیت‌الله مشکینی (ره) به امام راحل دلالان مسکن مهر پردیس دستگیر شدند کشف روستایی که 100 سال عقب است! +تصاویر مجری چادری سیما: می‌گفتند چرا باید آنقدر مقید باشی؟ علت آتش سوزی بازارچه دستفروشان کرج مشخص شد آتشفشان ناشناخته در قمر مشتری شهادت دو نوجوان فلسطینی در حین بازی در پارک سریال 87 متر اثری شاخص از کیانوش عیاری برای تلویزیون است/ادامه ضبط تا زمستان 98 یک نماینده مجلس: کابینه دولت نیاز به تغییر دارد آتیلا حجازی: آقایان افتخاری و توفیقی! تا بیرون‌تان نکردند خودتان بروید تظاهرات در «هلسینکی» همزمان با ورود ترامپ ‌تمایل سرمایه‌گذاران خارجی برای انعقاد قرارداد با شهرداری اهواز در کوتاه‌ترین زمان مرگبارترین خطراتی یک فضانورد در فضا اقتصاد کشور معطل اروپایی‌ها نشود /بریگزیت بی بریگزیت؟ /خطار محاسبه در بازارها چهار جیمی جامپ فینال جام جهانی چه کسانی بودند؟ +تصاویر خودزنی به سبک سعودی‌های مستقر در مرز یمن دشمن دنبال تصاحب بازار خاورمیانه از طریق ایران است پارک شناور ساخته شده از ضایعات پلاستیکی قصر محمود خاوری در کانادا+فیلم 3 کشته بر اثر درگیری نظامیان سعودی با یکدیگر در مرز یمن تحریم‌ها گریبان فغانی را هم گرفت! احتمال دو قلو شدن فرزند به چه عواملی بستگی دارد؟ ناتعین‌گرایی و فاعلیت الهی از منظر دیوید بارتالامیو تأملی فقهی در مدلول ماده 440 قانون مجازات اسلامی چرا معلمان با کتاب‌های درسی جدید همسو نشدند؟ حمله رژیم صهیونیستی به فرودگاه النیرب سوریه ما برای همین اذان و نماز با دشمن می‌جنگیم شب تاریخی ووشو؛ جوانان ایران قهرمان شدند امسال 266 میلیارد تومان مالیات در استان زنجان تقسیط شده است "هوندا" خودروی الکتریکی می‌سازد بازیگر مشهوری که دچار شوک و وحشت شد! /عکس
اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! +عکس لحظه‌ای از جام جهانی که صداوسیما سانسور نکرد + عکس قیمت طلا و سکه امروز 24 تیر 97 +جدول شرایط دریافت ارز دولتی تغییر کرد یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد عکسی تاریخی از شادی مکرون بعد گل فرانسه قتل در ساری؛ مردی همسر و دختر خود را به قتل رساند جسد کوهنورد گمشده تنگستانی پیدا شد نمایی تاریخی از لحظه شادی مکرون و ناراحتی کیتاروویچ پس از گل اول فرانسه به کرواسی (عکس) 11 مدیر دولتی که پاداش نجومی گرفتند +جزئیات پاسخ روحانی به وزیر ورزش درباره حضور زنان در استادیوم حاشیه‌های اهدای جام جهانی؛ اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! فیلم: استندآپ کمدی علی صبوری در برنامه خندوانه گزارش زنده فینال جام جهانی؛ فرانسه - کرواسی، ترکیب دو تیم مشخص شد مراسم اهدای کاپ قهرمانی جام جهانی بدون سانسور صداوسیما پخش شد/فردوسی پور: رئیس جمهور کرواسی همه را بغل کرد، مردم هم دیدند و اتفاقی هم نیفتاد سلطان سکه؛ "حمید مظلومین" است/ او سال 91 هم دستگیر شد ولی … زندگی دوگانه «لاکچری»‌های انقلابی؛ روایتی تاسف بر انگیز از حزب‌اللهی‌های «برندپوش» رد دروغی دیگر از کریمی‌قدوسی تشییع پیکر شهید امنیت در شهر شاهو زمان مسابقات تیم ملی در جام ملت‌ها اعلام شد ماجرای انگشت اشاره به سوی آسمان؛ فقط خدا/ توضیح فغانی درباره حرکت جنجالی خنداننده شو/استندآپ کمدی آیت بی غم + فیلم مراسم اهدای جام قهرمانی 2018 روسیه دختری که جیمی جامپ فینال جام جهانی بود + عکس انتشار عکس نماینده مجلس با دختران بی‌حجابش! +عکس جسد کوهنورد گم شده تنگستانی پیدا شد داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس اطلاعیه باشگاه پرسپولیس درباره رقم انتقال رفیعی برنامه روزانه قطع برق در البرز منتشر شد (24 تیرماه) + جدول دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت با رهبری/تشریح شرایط و الزامات مقابله با نقشه‌های کنونی دشمن کنایه فوتبالی عادل فردوسی پور به علی مطهری آخرین قیمت سکه و طلا امروز 24 تیر عکس/ هدیه رئیس جمهور کرواسی به پوتین شبکه درمانی وبیمه‌ای تامین اجتماعی خوزستان در شان مردم نیست فینال جام جهانی 2018-دیدار تیم‌های فوتبال فرانسه و کرواسی ویدئو / اهداء مدال و جام قهرمانی 2018 روسیه مدیرکل امور عشایر لرستان معرفی شد سلطان سکه؛ "حمید مظلومین" است رییس جمهور کرواسی پیراهن شماره 9 تیم ملی را به پوتین اهدا کرد رییس جمهور کرواسی پیراهن شماره 9 تیم ملی را به پوتین اهدا کرد حکم ناظم مدرسه معین صادر شد / حبس و شلاق برپایی نمایشگاه نقاشی گروهی «از رنگها بشنو» در لاهیجان دخل و خرج خانوارها به روایت بانک مرکزی درآمد داوران جام‌جهانی تامین زیرساخت‌ها کلید بهره مندی از تزانزیت در دریای خزر/بخش خصوصی بازوی تقویت ظرفیت‌های بندری توضیح فغانی درباره حرکت جنجالی برانکو: من هم مثل بیرانوند چند پیشنهاد دارم، اما سر تمرین می‌آیم/ فدراسیون بگوید سوپرجام داریم یا نه مهمان جنجالی «حالا خورشید» بازداشت شد هدیه ویژه رئیس جمهور کرواسی به پوتین + عکس ترزا می: ترامپ به من گفت که درباره برگزیت، از اتحادیه اروپا شکایت کنم

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me