تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:اجتماعی-اقتصادی()
کد خبر:17458023
۱۳۹۷/۰۴/۱۶ ۱۰:۳۵

صرفه جویی 1500 مگاوات برق با اجرای تغییر ساعت کار در 16 استان

بعد از 15 استان (خوزستان، البرز، گیلان، مازندران، زنجان، ایلام، قزوین، کرمانشاه، لرستان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، هرمزگان، مرکزی، سمنان و گلستان) تغییر ساعات کاری به ادارات دولتی تهران هم رسید. از امروز تا پایان تیرماه کارکنان و شاغلان تهرانی دو ساعت زودتر در محل کار حاضر می‌شوند.

ایران آنلاین/ بعد از 15 استان (خوزستان، البرز، گیلان، مازندران، زنجان، ایلام، قزوین، کرمانشاه، لرستان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، هرمزگان، مرکزی، سمنان و گلستان) تغییر ساعات کاری به ادارات دولتی تهران هم رسید. از امروز تا پایان تیرماه کارکنان و شاغلان تهرانی دو ساعت زودتر در محل کار حاضر می‌شوند. چندی پیش بود که هیأت وزیران مصوبه‌ای را گذراند که ساعت کاری ادارات دولتی در شهرهایی که دمای آن تا 45 درجه برسد باید به 5.30تا 13.30 تغییر یابد اما این بند از مصوبه که مربوط به دمای 45 درجه بود حذف شد و در نهایت اعضای هیأت دولت این اختیار را به استانداران دادند که ساعت کار ادارات دولتی را مدیریت کنند. حالا بر اساس بخشنامه‌ای که استانداری تهران به همه دستگاه‌های اجرایی، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، بانک‌ها و دیگر نهادهای عمومی غیردولتی و شهرداری‌های استان ابلاغ کرده ساعت کار ادارات مستقر در استان تهران به استثنای مراکز خدمات‌رسان تا پایان تیرماه سال‌جاری از ساعت ۶ شروع و ساعت ۱۴ پایان می‌یابد البته مراکز درمانی و خدمات‌رسانی از این مصوبه مستثنی هستند.
هر چند این اقدام استانداری تهران در واکنش به افزایش گرمای هوا و در راستای کاهش مصرف برق و انرژی در ادارات دولتی و نیز حذف خاموشی‌های اخیر در تهران صورت می‌گیرد اما ماجرای تغییر ساعات کاری ادارات دولتی و شبه دولتی از ساعت 6 صبح تا 14 ظهر موجی از واکنش‌های برخی از کاربران را در شبکه‌های اجتماعی به‌دنبال داشته است. به‌طوری که الهه کولایی استاد دانشگاه و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با انتشار توئیتی خواستار لغو مصوبه استانداری تهران شد. او در توئیترش نوشت: «معاون امور زنان رئیس جمهوری برای لغو مصوبه استانداری تهران اقدام کند. چگونه زنان شاغل دارای فرزندان کوچک ساعت شش صبح سر کار حاضر شوند؟» علاوه بر این برخی از مادران شاغل در ادارات دولتی نیز با طرح این پرسش که کدام مهدکودکی از ساعت 6 صبح باز است؟ به این تصمیم اعتراض کردند.
آنها در این باره نوشته‌اند: باید قبل از این تصمیم با مهدکودک‌ها و کلاس‌های تابستانی هماهنگی می‌شد تا زنان کارمند و کودکان‌شان آواره نشوند. در این میان واکنش کارمندانی که از شهرهای کرج، اسلامشهر، ورامین، شهریار، پردیس و... عازم تهران می‌شوند نیز درخور توجه است. یکی از کاربران در این خصوص گفته است: «چند سال کرج زندگی می‌کردم برای اینکه 7.30صبح بانک باشم حدود 5.30 از فردیس راه می‌افتادم حالا با تغییر ساعت کاری باید نیمه شب از خانه بیرون بیاییم بالاخره تکلیف آن بخش از کارمندانی که از شهرهای اقماری به تهران می‌آیند، چیست؟» یکی از پرسنل‌های زن وزارت بهداشت هم در توئیتر خود می‌نویسد: ما برای آمدن به تهران هر روز ساعت6 از کرج حرکت می‌کردیم و پس از دو ساعت ترافیک نزدیک ساعت 8 به محل کار‌مان می‌رسیدیم اما حالا باید حداقل ساعت 30/4 دقیقه از خانه بزنیم بیرون آن هم در تاریکی که هیچ وسیله نقلیه‌ای نیست.
در حالی که کاربران فضای مجازی با انتخاب هشتگ#ساعت_6 انتقادهای زیادی را نسبت به تصمیم اخیر استانداری تهران مبنی بر تغییر شیفت کاری ادارات دولتی داشتند عده‌ای هم تغییر ساعت کاری از6 صبح تا 14 ظهر را با توجه به وضعیت خاموشی‌ها و بی‌برقی کار درستی می‌دانند و عنوان می‌کنند این اقدام در راستای حفاظت محیط زیست و صرفه‌جویی در انرژی مصرفی بوده است. البته برخی از فعالان شبکه‌های اجتماعی نیز معتقدند۲۰ تا ۲۵ درصد از مصرف برق در ساعات پیک مصرف یعنی بین ۱۲ تا ۱۷ مربوط به ادارات است و ۷۰ درصد مصرف ادارات در این ساعات به وسایل سرمایشی تعلق دارد.
پیش از این استانداری تهران نیز به‌منظور صرفه‌جویی در مصرف برق و عبور از زمان پیک مصرف برق در نخستین ماه داغ تابستان از سازمان‌های دولتی درخواست کرده بود سیستم‌های سرمایش خود را در دمای 25 درجه سانتیگراد تنظیم و حداکثر تا ساعت 13.30خاموش کنند، اما حالا پیرو ‌دستورالعمل اعلامی تمامی تدابیر لازم برای رفت و آمد کارمندان در این تغییر ساعت اندیشیده شده به شکلی که مترو، اتوبوس‌ها و وسایل حمل و نقل عمومی یک ساعت زودتر و از ساعت 5 صبح آغاز به کار خواهند کرد این در حالی است که هیچ تغییری در ورود و خروج خودروهای‌های سرویس‌دهی به محدوده طرح ترافیک ایجاد نخواهد شد.اگرچه تغییر ساعت کار ادارات موجب اعتراض برخی از کارمندانی شده است که با وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس و‌ مترو رفت و آمد می‌کنند اما پیمان سنندجی مدیر عامل شرکت واحد اتوبوسرانی اعلام کرده ساعت کاری خطوط این شرکت نیز به‌دنبال تغییر ساعت کاری ادارات استان تهران تغییر کرده و از ساعت ۵ صبح فعالیت اتوبوس‌ها شروع می‌شود.بنا به اعلام شرکت واحد اتوبوسرانی، خطوط بی‌آرتی که خطوط شبانه‌روزی هستند و پیک کاری آنها پیش از این از ساعت ۰۵:۳۰ بامداد آغاز می‌شد، پیک کاری‌شان به ۰۴:۳۰ تغییر کرد و از ساعت ۰۴:۳۰ در این خطوط با افزایش اتوبوس و کاهش سرفاصله‌ها به مسافران خدمات‌رسانی می‌کنند.شهرداری تهران نیز به‌منظور سرویس‌دهی مطلوب و تسهیل رفت و آمد کارمندان با وسایل حمل و نقل عمومی زمان فعالیت مترو را افزایش داده و مترو تهران یک ساعت زودتر آغاز به کار خواهد کرد.
از سوی دیگر اجرای این مصوبه با اعتراض مادران شاغل نیز روبه رو شده و آنها در پیام تلگرامی از دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور شهروندی درخواست چاره‌اندیشی در این باره کرده‌اند. بر همین اساس روز گذشته شهیندخت مولاوردی در نامه‌ای از رئیس سازمان بهزیستی کشور درخواست کرد؛برای رفاه حال والدین و فرزندان‌شان مهدهای کودک استان تهران ساعت پذیرش کودکان تحت نظارت را به 6 صبح تغییر دهند. سازمان بهزیستی تهران نیز برای تسهیل شرایط خانواده‌ها و زنان شاغل، ساعت کار مهدهای کودک را از روز شنبه ١۶ تیرماه از ساعت ۶ صبح تا ١۴ تغییر داده و مهدهای کودک از امروز از ساعت 6 صبح فعال هستند.
به گفته «داریوش بیات نژاد» مدیر کل بهزیستی استان تهران، بهزیستی دخالتی در تصمیم کاهش ساعت کار اداری نداشته و با وجود این تغییرات همچنان برنامه‌های آموزشی و مراقبتی کافی در مهدهای کودک به طور منظم ارائه خواهد شد. گفتنی است با توجه به بخشنامه استانداری شرکت‌های خصوصی و برخی از کارخانجات مشمول اجرای این طرح نیستند و آنها همچنان طبق روال گذشته ساعت کاری خود را دارند.
1500 مگاوات صرفه جویی ناشی از تغییر ساعت کار
در پی اجرای تغییر ساعات کار ادارات و کارکنان دولت در برخی استان‌های کشور پیک (اوج) مصرف از کانال هشدار دهنده ۵۶ هزار مگاوات اواسط هفته گذشته خارج و خاموشی در نقاط مختلف کشور کاهش یافت. به طوری که وزیر نیرو در واکنش به این اتفاق اظهارداشت: اگر صرفه‌جویی ناشی از تغییر ساعات کار ادارات در تعدادی از استان‌ها صورت نمی‌گرفت، دچار خاموشی بیشتری می‌شدیم، وی افزود: با تغییر ساعت کار برخی ادارات 1500 مگاوات در اوج بار در میزان مصرف برق صرفه‌جویی شد که در واقع 11 تیر ماه سال 97 در مقایسه با سال گذشته اوج بار مصرفی کشور بود.
وی ادامه داد: امیدوارم روزهای گرم به قله خود رسیده باشد و شاهد کاهش دما پس از این تاریخ باشیم؛ در غیر این صورت مصرف ما بیش از مصرف پیش بینی شده در سال 97 خواهد بود البته جای نگرانی در این بخش وجود ندارد به شرط آن که صحیح مصرف کردن و صرفه‌جویی‌ها خارج از انتظار باشد یعنی مصرف‌کنندگان بخش‌های عمومی، صنعت و خانگی همراهی‌های لازم را با وزارت نیرو داشته باشند.
اردکانیان با بیان اینکه از حدود 57 هزار مگاوات اوج بار حدود 21 هزار مگاوات مصرف دستگاه‌های سرمایشی است، یادآور شد: از این مقدار حدود 4 هزار و 500 مگاوات سهم سازمان‌های دولتی است که دولت با دو تصویب‌نامه به وزارت نیرو اجازه داد تا با همکاری نزدیک با استانداری‌ها ساعت کار ادارات را در استان‌های مختلف و در تمام کشور بر حسب نیاز تغییر دهد.
وزیر نیرو با بیان اینکه پس از پایان ساعت کار تیم‌های شرکت‌های توزیع برق موظف شدند که پیمایش لازم را انجام دهند، تصریح کرد: در صورت عدم توجه نسبت به قطع برق تمامی دستگاه‌هایی که از این دستور تبعیت نکنند اقدام می‌شود. همچنین براساس گزارش شرکت مدیریت شبکه برق ایران، اوج مصرف برق دیروز (چهاردهم تیرماه) به 54 هزار و 266 مگاوات رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال یک هزار و 98 مگاوات کاهش یافت.
مصرف ۲۵ درصد برق تهران مربوط به ادارات دولتی است
مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ نیز می‌گوید: ۲۵ درصد مصرف برق شهر تهران یعنی ۱۲۰۰ مگاوات مربوط به ادارات دولتی و وزارتخانه‌ها است که ۶۰ درصد آن صرف وسایل سرمایشی می‌شود. حسین صبوری با اشاره به اینکه بیشترین مصرف برق در زمان اوج مصرف روز(12 تا 16) است، می‌افزاید: 4.5 میلیون مشترک در تهران بزرگ وجود دارد که 13 درصد مشترکین کشور را شامل می‌شود و 10 درصد انرژی کشور را مصرف می‌کنند، 9 درصد پیک بار کشور در تابستان در شهر تهران اتفاق می‌افتد. وی در ادامه می‌گوید: براساس این مصوبه دستگاه‌های دولتی موظفند مصرف برق خود را نسبت به زمان مشابه پارسال 10 درصد کاهش دهند و مولدهای اضطراری را به مدار بیاورند و بعد از وقت اداری سیستم سرمایشی خود را خاموش کنند و در ساعات اداری نیز دمای محیط را در دمای 25 درجه تنظیم کنند.

کاهش مصرف برق با همکاری شهروندان
 

محمد حسین مقیمی استاندار تهران درباره تغییر ساعات کار در ادارات دولتی در استان تهران  می‌گوید: در شهرستان‌های استان تهران نیز ساعت کاری از 6:30 صبح تا 13.30 تعیین شده است. وی می‌افزاید: با توجه به این تغییر ساعت کاری تدابیر لازم برای رفت و آمد کارمندان تدبیر شده به شکلی که ساعت کار مترو، اتوبوس‌ها و وسایل حمل و نقل عمومی نیز تغییر کرده و از ساعت 5 صبح به شهروندان ارائه خدمات خواهند داشت.استاندار تهران در خصوص فعالیت دفاتر پلیس+10 نیز می‌گوید تغییر ساعت فعالیت چنین مراکزی به عهده خود آنها گذاشته شده که باید پس‌از تصمیم‌گیری ساعت کاری خود را به اطلاع مردم برسانند.مقیمی از همه شهروندان درخواست کرد با همکاری در اجرای این بخشنامه و تغییر ساعت کاری در استان تهران موجبات کاهش مصرف برق در سطح استان را فراهم کند تا هر چه زودتر از زمان پیک مصرف برق در این فصل عبور کنیم.ایران آنلاین /

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


بازار رایانه‌های شخصی رونق گرفت تنها اختلاف استقلال برای تمدید باستاره‌اش شانزدهمین جشنواره بین‌المللی رضوی در اردبیل به کار خود پایان داد مراکز "مراقبت داخل منزل" در گیلان افزایش می‌یابد عکس/ علیرضا جهانبخش با ظاهری جدید آخرین خبر از جزئیات قتل "وحید مرادی" + عکس شهبازی ترجمه‌هایش از رابرت کوهن را می‌خواند ادعای یک روزنامه بلژیکی: پیشنهاد 225 میلیون یورویی رئال مادرید برای جذب هازارد و کورتوا عوارض خروجی 440 هزار تومانی کجا هزینه شد؟ دریاچه مخرگه، بزرگ‌ترین آینه طبیعی ایران پ‌ک‌ک مدعی کشته شدن 8 سرباز ترکیه در عراق شد آخرین قیمت محصولات کیا موتورز در بازار + جدول اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران درخواست باشگاه پرسپولیس از رضا نوروزی بارش باران و وزش باد در برخی از استان‌ها توسک: خطر واقعی برای اقتصاد جنگ تعرفه‌ای و پیش‌بینی ناپذیری است، نه تجارت آزاد همایش اساتید بسیجی حوزه‌های علمیه اعزام دانش‌آموزان طرح استعدادهای برتر قرآنی فارس به اردوی پایانی محکومیت 258 نفر از عوامل آشوب‌های اسفندماه کار بازار مبل مشهد از رکود گذشته است/چین وترکیه بازارهای صادراتی مبل مشهد را گرفتند/نمایشگاهها بلای جان تولید کننده شده‌اند مجرمین خطرناک و خشن از قاعده مجازات جایگزین حبس مستثنی هستند دانشگاه صنعتی اراک دانشجو می‌پذیرد فیلم/ خط و نشان سردار غیب پرور برای ترامپ صندوق بین‌المللی پول نرخ رشد اقتصادی ترکیه را کاهش داد پروازهای خرم‌آباد - مشهد برقرار می‌شود ظرفیت‌های گردشگری استان مرکزی بررسی و شناسایی شد هکرهای هندی آیفون را هک کردند! استخدام کارشناس حسابداری در تهران تقدیم به دوست هکر کلاه سفیدم بلاتکلیفی در شورای آموزش پزشکی عمادملت اروپا به دنبال فعال‌سازی حساب‌های بانک مرکزی ایران است شمار شهدا به 140 نفر رسید واکنش مدیر شبکه سه به نامه جعلی منتسب به عادل فردوسی‌پور +عکس 5 کشته در سانحه سقوط بالگرد در کره جنوبی محکومیت 258 نفر از عوامل آشوب‌های اسفندماه محکومیت 258 نفر از عوامل آشوب‌های اسفندماه/ آغاز تحقیقات گسترده در پرونده خودروهای وارداتی و سکه اجرای 250 برنامه به مناسبت دهه کرامت در استان یزد ضرورت حفظ حجاب چیست؟ + فیلم پیگیری رئیس مجلس برای حذف کنکور/ قول مساعد برای پرداخت پاداش پایان خدمت استادان نحوه کمک به فرد گرمازده در فصل تابستان + اینفوگرافی دلیل تعویض زودهنگام کانته در فینال جام جهانی فاش شد افزایش مراکز مراقبت پرستاری در منزل به 1800 مرکز ویزیت رایگان بیماران کم بضاعت در شاندرمن عامل نفوذی طالبان شش نظامی افغان را در شمال افغانستان کشت سامانه سامد پل ارتباطی مردم و مسئولان + فیلم رنگ و احساس در یک قاب +گزارش بازار خودرو به ثبات رسیده است رونمایی از مجموعه کتاب‌های بارگاه امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) واکنش ریاست جمهوری افغانستان به تصمیم مذاکرات مستقیم آمریکا با طالبان
فغانی داور فوتبال و همسرش اعتراف تکان دهنده قاتل مریم فرجی+جزئیات پاسخ مهم سپاه پاسداران به دونالد ترامپ تشکیل شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان‌ها/ انتصاب رؤسای دانشگاه‌های بزرگ به عنوان مدیران شبکه‌های استانی دستگیری اعضای باند کلاهبرداری در پوشش اعزام دانشجو به خارج از کشور در یاسوج عجیب‌ترین اتفاقات جام جهانی 2018 بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و چین درباره برجام مدیرعامل موسسه اعتباری ثامن الحجج بازداشت شد/او وثیقه 4000 میلیاردی را تامین نکرد بیانیه سازمان پدافند غیرعامل کشور درباره اظهارات وزیر ارتباطات: سازمان پدافند غیرعامل از برگزاری شوهای رسانه‌ای تخریبی نمی‌هراسد/منافع ملی را پای اهداف سیاسی ذبح نکنیم بازدید خبرنگاران از طبقه نهم ساختمان مخابرات تهران "مائده هژبری" حتی یک شب هم بازداشت نبود اما باید بازداشت می‌شد/ چرا به فحاشی "این دختر" اعتراضی نمی‌کنند؟ واکنش کی‌روش به خداحافظی آزمون از تیم ملی پرسپولیس به عنوان قهرمان سوپر جام معرفی شد دولت پاکستان باید با تروریست‌ها جدی‌تر برخورد کند برنامه مدیریت اضطراری برق شهرستان‌های آذربایجان غربی / 26 تیرماه واکنش عادل فردوسی‌پور به شایعه منتشرشده در فضای مجازی دانلود؛ اولین روز حضور رونالدو در باشگاه یوونتوس دکتر ظریف در جمع فعالان اقتصادی: مشروعیت، پیشرفت وقدرت ایران از مردم نشات می‌گیرد /اراده سیاسی در جهان برای ادامه حضور فعال در ایران علیرغم … پدر داماد روحانی 3 میلیون یورو ارز دولتی گرفته است اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 26 تیرماه+جدول کولیندا کیتاروویچ؛ قهرمان جام دل‌ها مستند «دخترها باید بدانند» چگونه «عفاف و حجاب» شد؟ فرزند علم الهدی دستگیر شده است؟! /ماجرای شایعه ارتباط پسر علم الهدی با سلطان سکه گزارش تصویری مراسم ترحیم جانباختگان حادثه تصادف اتوبوس سنندج برگزیدگان آزمون دستیاری تقدیر شدند انگلیس از جنگنده نسل ششم خود و رقیب «اف-35» رونمایی کرد + تصویر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان منصوب شد جای خالی مدافع سرسخت توسعه پایدار سقوط آزاد جوان 20 ساله از روی پل طبیعت در اتوبان مدرس حسام‌الدین آشنا: زمان آن است که با آمریکای ضدترامپ گفت‌وگو کنیم/ ترامپ به پوتین که می‌رسد پاهایش شل می‌شود برنامه قطع برق تهران در 26 تیر اعلام شد (تصاویر) طرح جمع آوری 238 نفر از اوباش تهران سفر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شهرستانهای آوج و بویین زهرا جزئیاتی از بازداشت و آزادی "کارآموز کمک خلبانی" | شکایت از رشیدپور اروپا آمادگی همکاری بازرگانی و ترانزیت با ایران دارد/ زیان 10 میلیارد دلاری اروپا از قطع صادرات به ایران غواص «در دری» پایان سریال آنام هوشمندانه و تاثیر گذار بود پایان تنهاییِ یک عابر خاموش برنامه‌های دولت در حمایت از بخش خصوصی تغییر نکرده است/ دستگاه‌های اجرایی باید اداره کشور در شرایط تحریم را دستور کار قرار دهند سلطانی‌فر: مقام معظم رهبری فرمودند تیم اقتصادی دولت مثل تیم ملی فوتبال تلاش کند/ برخی فکر می‌کردند در جام جهانی زنگ تفریح می‌شویم نشست خبری پوتین و ترامپ درباره ایران فیلم: مردی که با چاقو جواب درخواست طلاق همسرش را داد! برگزاری هفتمین جلسه ستاد مرکزی اربعین/ تصویب برنامه 2 کمیته فرهنگی آموزشی و اطلاع رسانی و مستندسازی جزئیات قتل مریم فرجی دانشجوی بازداشتی حوادث دی ماه+ اعترافات نامزدش اختتامیه ششمین جشنواره باروت خیس/ تصاویر پایان ماجرای طبقه نهم ساختمان شرکت ارتباطات زیرساخت/ اثری از سرورهای هاتگرام و تلگرام نبود اختصاصی تسنیم/مدیرعامل موسسه ثامن‌الحجج بازداشت شد آخرین وضعیت تخصیص ارز مسافرتی واکنش سازمان پدافند غیرعامل به اظهارات وزیر ارتباطات بازداشت دو هوادار خونخواه وحید مرادی

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me