تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:افکار
دسته:اقتصادی()
کد خبر:17466494
۱۳۹۷/۰۴/۱۶ ۱۵:۰۲

مخالفت شرکت ملی نفت با پیشنهاد جهانگیری

اظهارات معاون اول رئیس جمهور درباره عرضه نفت خام صادراتی در بورس انرژی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا، بازتاب وسیعی داشته ولی با واکنش منفی مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران و برخی رسانه‌های حامی دولت مواجه شده است.
به گزارش افکارنیوز،

 پس از خروج آمریکا از برجام، شمارش معکوس بازگشت تحریم‌های این کشور از جمله تحریم‌های نفتی آغاز شده است.

در سال‌های 90 و 91 شدیدترین تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی وضع شد که فروش نفت ایران در برخی از ماه‌ها به کمتر از یک میلیون بشکه رسید، اما براساس آمارهای رسمی، متوسط صادرات نفت کشورمان در سال 91 یک میلیون و 132 هزار بشکه در روز بوده است.

در سال 91 برای بی تاثیرکردن تحریم‌ها از روش‌های مختلفی برای فروش و صادرات نفت استفاده شد. فروش نفت به شرکت های خصوصی داخلی، یکی از این روش‌هایی بود که مذاکرات آن توسط وزارت نفت و مدیریت امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران انجام می‌شد.

براساس برخی اظهارات غیر رسمی در سال‌های 91 و 92 مجموعا با 500 شرکت خصوصی برای فروش نفت مذاکره شد که علی رغم وضعیت بحرانی کشور، فقط 35 شرکت از دیدگاه امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران صلاحیت و توان خرید نفت داشتند که قرارداد‌هایی با این شرکت‌ها امضا شد، اما نهایتا شرکت ملی نفت ایران حاضر شد، صرفا به یکی از این شرکت‌ها نفت بفروشد.

*عرضه نفت خام در بورس انرژی؛ راه مقابله با تحریم‌ها

ورود واسطه‌ها برای فروش نفت از اصلی‌ترین راه‌هایی است که زمان تحریم برای افزایش صادرات نفت استفاده شد، تا با کاهش صادرات نفت و در نتیجه، کاهش درآمدهای نفتی مقابله شود. با وجود موفقیت نسبی فروش نفت به واسطه‌ها، ایراداتی همچون شفاف نبودن سازوکار فروش، قیمت‌گذاری و عرضه را نیز به دنبال داشته است.

«عرضه نفت خام در بورس انرژی» یکی از روش‌هایی است که در میان کارشناسان برای برطرف کردن ایرادات فروش نفت به واسطه‌ها و شرکت‌های خرد است.

ایده اولیه بورس نفت به سال 77 برمی‌گردد که پروژه‌ای درباره امکان سنجی راه‌اندازی بورس نفت توسط موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی اجرایی شد. اجرای بورس نفت از سال 84 به طور جدی‌تر پیگیری شد، تا سرانجام مرحله اول این بورس از بهمن سال 86 با عرضه فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی کار خود را آغاز کرد. اما طبق برنامه‌ریزی انجام شده قرار بر این شد تا نفت خام ایران در مرحله سوم، وارد معاملات بورس نفت شود. اما این کار تا سال 90 به طول انجامید. در 22 تیر سال 90 رسما طی مراسمی با حضور معاون ریاست جمهور و برخی وزرا عرضه نفت فوق سنگین و نفت کوره در بورس آغاز شد.

اما این عرضه نیز با توجه به قیمت پایه اعلامی هیچ کدام از خریداران حاضر آن را نپذیرفتند چراکه معتقد بودند قیمت اعلامی بالاست. اما با جدی شدن تحریم‌های آمریکا در ماه های اخیر، مجددا عرضه نفت خام در بورس توسط برخی مسئولان مطرح شده است. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور از اولین مسئولانی بود که در مراسم روز ملی صنعت و معدن سخنانی را درباره عرضه نفت خام در بورس انرژی بیان کرد که واکنش‌های بسیاری را نیز به دنبال داشت،  جهانگیری گفت: «با کشورهای دوست خود گفتگو کرده‌ایم و راه‌های فروش نفت خود را باز کرده‌ایم.

نفت خام ایران در بورس داخلی عرضه خواهد شد و بخش خصوصی، شفاف نفت بخرد صادر کند. به میزانی که نیاز داشته باشیم، بخش خصوصی در تناژهای مختلف وارد عرصه شده است برنامه ما این است که در کاهش فروش نفت خود، حتما کاری کنیم که آمریکایی ها را به شکست بکشانیم. این در دولت و وزارت نفت برنامه‌ریزی شده است و مطمئنیم که نفت را در حد نیاز خواهیم فروخت».

*مخالفان عرضه نفت در بورس انرژی چه می‌گویند؟

مطرح شدن عرضه نفت خام در بورس نفت توسط معاون ریاست جمهوری واکنش‌های بسیاری را در بین مدیران شرکت‌ ملی نفت و همچنین رسانه‌ها به دنبال داشت. سعید خوشرو مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران بلافاصله در واکنشی به سخنان جهانگیری این پیشنهاد را غیرقابل اجرا دانست و گفت: «درصورت وجود تقاضای واقعی برای شرکت‌های پالایشی داخلی، حتی اگر توان پالایشی داخلی اندکی داشته باشند، نفت خام را عرضه می‌کنیم و این نفت خام مختص پالایشگاه‌های داخلی است و کارکرد صادراتی ندارد. قبل از فروش نفت به پالایشگرهای داخلی، هم توانایی‌های پالایشی و هم توانایی‌های مالی آن شرکت به دقت بررسی می‌شود».

محسن قمصری، مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران نیز یکی دیگر از مخالفان عرضه نفت در بورس انرژی است و دلایل خود درباره این موضوع را در کتاب «ناگفته‌های فروش نفت ایران» و همچنین در مصاحبه با برخی رسانه ها در سال‌های اخیر اعلام کرده است. قمصری، زمینه‌سازی برای فساد، دلال‌بازی، ضعف سازوکار IT و نبود زیرساخت بورس و ناتوانی شرکت داخلی در خرید و تامین سرمایه نفت را به عنوان دلایل مخالفت خود با فروش نفت در بورس بیان می‌کند.

واکنش برخی روزنامه های حامی دولت هم به این موضوع نسبتا منفی بود. شرق، دنیای اقتصاد و اعتماد در قالب یاداشت و گزارش‌هایی به تحلیل عرضه نفت در بورس پرداختند و عمدتا با توجه به شرایط فعلی بخش خصوصی، آن را غیرقابل اجرا دانستند. حتی  طرح این موضوع توسط اسحاق جهانگیری به «نفت جهانگیری» تشبیه شده است!

*آیا امکان عرضه نفت در بورس انرژی وجود دارد؟

مدیران فعلی قبلی گذشته اموربین الملل شرکت ملی نفت ایران یکی از اصلی‌ترین دلایل خود را درباره عدم عرضه نفت در بورس را ضعف ساختاری بورس، مشکلات IT و عدم توانایی نظام بانکی برای ورود به این نوع فروش نفت بیان می‌کنند.

به عنوان مثال، قمصری در کتاب «ناگفته‌های فروش نفت ایران» درباره این موضوع می‌گوید: «با توجه به مشکلات بانکی و چند نرخی بودن ارز هم که شرکت‌های تجاری خارجی امکان حضور ندارند. پس می‌توان گفت: بورس ما زیرساخت‌های یک بورس را ندارد و بیشتر شبیه به یک حراجی است».

این درحالی است که سید علی حسینی، مدیرعامل بورس انرژی درباره ناتوانی بورس انرژی برای خرید و فروش نفت گفت: «ما هم عرضه فیزیکی نفت خام را می‌توانیم انجام بدهیم. کما این که برای خود شرکت ملی نفت ما تا الآن در چند مرحله محموله‌های نفت کوره بزرگ -سی و پنج هزار تنی- را فروختیم. پس بنابراین می‌توان این مدل استفاده کرد.

در مورد معاملات کاغذی هم در بازار سرمایه، چندین سال است که تجربه معاملات آتی را داریم. هم به لحاظ نرم‌افزاری هم به لحاظ مقرارات هیچ محدودیتی نداریم. اصطلاحا تکنولوژی این معاملات را در داخل کشور بومی کردیم».

حال باید دید بالاخره مدیران امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران حاضر می شوند، نفت خام صادراتی را در بورس انرژی عرضه کنند یا مخالفت سفت و سخت آن‌ها در برابر اجرای این راهکار مقابله با تحریم‌های آمریکا ادامه خواهد داشت؟

 

#تحریم نفتی #جهانگیری #شرکت ملی نفت
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


امواج وای فای موجب سقط جنین می‌شود فغانی: خداحافظی در کار نیست، تا جام ملت‌ها هستم رونمایی از مستند شهید «محرابی» در مشهد پذیرفتن بی‌قید و شرط برجام اروپایی فرصت‌سوزی است چابهار بهترین موقعیت برای تولید محصولات صادرات محور را دارد کارتون خواب فرانسه؛ زلزله امید و شادخواهی عروسک خیمه‌شب‌بازی پوتین مأمنی به نام ریاضی رهاشدن از رانت، نفت و اقتصاد ضدتوسعه و تولید آی لاو روسیه خانم سفیر در انتظار اعزام به فنلاند گفت‌وگوی اجتماعی علیه تحریم ملاقات شگفتی‌ساز هلسینکی مواضع برجامی پوتین در دیدار با ترامپ محکم بود توضیح دادستان درباره پخش فیلم مائده هژبری اعتراض علی مطهری و چند نکته بانوان اسکواش‌بازدر پی درخشش کی‌روش خواهان بازگشت آزمون به تیم ملی شد نه رئیس آمد نه ورزشکاران شانس مدال دارم دست‌خط استقلال، پرسپولیس را قهرمان سوپرجام کرد بسته‌شدن پنجره جمعیتی در ایران تا 15 سال دیگر خبر کمر خمیده تأمین‌کنندگان دارو شورا از پسِ تخلفاتِ شهرداری برنمی‌آید دستورات جدید برای بافت فرسوده و حاشیه شهرها گالری جهان گالری جهان هند؛ مانسون در راه است فرانسه؛ قهرمان بارانی جام فلسطین؛ از زمین و آسمان مرگ می‌بارد رخداد حادثه‌ها پنج قاره 2 متهم به همسرکشی پای میز محاکمه پیتزایی که 38 میلیون تومان آب خورد اعتراف به قتل زن مسافرکش در پارک چیتگر «روز بیست‌ویکم» در تالار مهرگان هوای باغ نکردیم و دور باغ گذشت جارچی آمار تماشاگران 3 مجموعه تئاتری تا 22 تیر سرنوشت فیلم‌های پشت خط اکران راویان تنهایی قلعه کلمات شکسپیر و شرکا، قرن پرفاجعه بیستم و داستانی از گلی ترقی ادبیات به وساطت فروید ترجمه‌ای دیگر از عقاید یک دلقک جنگ در بیمارستان روانی سانح، تفنن تقدیر و ویلنیست بی‌انگشت
فغانی داور فوتبال و همسرش اعتراف تکان دهنده قاتل مریم فرجی+جزئیات تشکیل شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان‌ها/ انتصاب رؤسای دانشگاه‌های بزرگ به عنوان مدیران شبکه‌های استانی واکنش عادل فردوسی‌پور به شایعه منتشرشده در فضای مجازی دستگیری اعضای باند کلاهبرداری در پوشش اعزام دانشجو به خارج از کشور در یاسوج واکنش کی‌روش به خداحافظی آزمون از تیم ملی مستمری و مابه التفاوت افزایش سه ماه مستمری مددجویان امشب پرداخت می‌شود ایمن‌سازی تاور کج شده در محدوده چهارراه طالقانی کرج؛ ساختمان مجاور تخلیه شد تشییع مادر شهیدان ردانی پور پرسپولیس به عنوان قهرمان سوپر جام معرفی شد فروش پیتزای 38 میلیون تومانی در میدان ونک فرزند علم الهدی دستگیر شده است؟! /ماجرای شایعه ارتباط پسر علم الهدی با سلطان سکه بیانیه سازمان پدافند غیرعامل کشور درباره اظهارات وزیر ارتباطات: سازمان پدافند غیرعامل از برگزاری شوهای رسانه‌ای تخریبی نمی‌هراسد/منافع ملی را پای اهداف سیاسی ذبح نکنیم وزیر نیرو عذرخواهی کرد برگزیدگان آزمون دستیاری تقدیر شدند پیشنهاد مضحک اروپایی‌ها برای خرید نفت از ایران برنامه مدیریت اضطراری برق شهرستان‌های آذربایجان غربی / 27 تیرماه احتمال قطعی آب تبریز عکس/ مار کبرا شعبده بازی ایرانی را گزید برنامه قطع برق تهران در 26 تیر اعلام شد حسام‌الدین آشنا: زمان آن است که با آمریکای ضدترامپ گفت‌وگو کنیم/ ترامپ به پوتین که می‌رسد پاهایش شل می‌شود فیلم: مردی که با چاقو جواب درخواست طلاق همسرش را داد! پوتین برنده دیدار با ترامپ بود؛ او یک توپ فوتبال هدیه داد و معلوم نیست چه هدیه بزرگتری گرفت که مدام لبخند می‌زد / ترامپ به قواعد پیش از دوران هیتلر بازگشته برنامه قطعی برق امروز 26 تیرماه تهران اعلام شد+جدول ابراهیم فیاض: دورهمی کثیف‌ترین برنامه از لحاظ اخلاقی است/ مهران مدیری روابط جنسی خارج از خانواده را ترویج می‌کند/ او در حضور فردوسی پور تبلغ همجنس بازی کرد (+فیلم) اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 26 تیرماه+جدول واکنش سازمان پدافند غیرعامل به اظهارات وزیر ارتباطات سلطانی‌فر: مقام معظم رهبری فرمودند تیم اقتصادی دولت مثل تیم ملی فوتبال تلاش کند/ برخی فکر می‌کردند در جام جهانی زنگ تفریح می‌شویم راهکارهای گسترش و ترویج فر هنگ مطالعه و کتابخوانی و رفع مشکلات صنعت چاپ بررسی شد/ تاکید بر مشوق‌های مادی و معنوی و ایجاد فضای رقابتی و جذاب برای ترویج فرهنگ کتابخوانی جزئیات قتل مریم فرجی دانشجوی بازداشتی حوادث دی ماه+ اعترافات نامزدش آخرین وضعیت تخصیص ارز مسافرتی مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی امشب واریز می‌شود واکنش رسول جعفریان به رزومه عجیب خالق ایده «تکه‌تکه کردن کره زمین» آتش سوزی مجتمع کامپیوتر در خیابان ولیعصر (عج) / سوختگی دو تن در حادثه تشییع و خاکسپاری مادر شهید حجت الاسلام ردّانی پور استقلال انصراف داد، پرسپولیس برنده سوپرجام اعلام شد مستمری و یارانه مددجویان کمیته امداد به همراه افزایش 14 درصدی امشب واریز می‌شود جان کری: ترامپ کاملا از پوتین فریب خورد نقل قول وزیر از رهبر انقلاب: تیم اقتصادی مانند تیم ملی فوتبال باشد فیلم/ هکر صفحه اینستا گرام مریم رجوی و سلطنت طلبان از اهدافش می‌گوید زلزله 4.9 دهم ریشتری سنخواست را لرزاند/2 تیم فوریت‌های پزشکی برای ارزیابی به مناطق زلزله زده اعزام شدند/ برخی از خانه‌های روستایی خسارت دیدند دانلود؛ استقبال پرشور مردم کرواسی از تیم ملی کشورشان رئیس کمیته امداد: مستمری مددجویان به همراه یارانه امشب واریز می‌شود پرسپولیس 3 بر 0 برنده بازی مقابل استقلال و قهرمان سوپرجام شد تجلیل از برترین‌های آزمون دستیاری وزارت اطلاعات: دروغ زاکانی بی شرمانه بود! فروریختن ورزشگاه میزبان جام جهانی 2018 به دلیل بارندگی + فیلم کارت معامله‌ای به نام «ایران» برای طرف‌های مذاکراتی/ زمان تجدید نظر در رابطه با فرانسه نرسیده است؟ راه آهن گیلان پیچیده‌ترین مسیر ریلی کشور است استقلال: از سوپرجام انصراف نداده‌ایم +عکس

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me