تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:سلامت
دسته:اجتماعی-اقتصادی-استان ها()
کد خبر:17466802
۱۳۹۷/۰۴/۱۶ ۱۵:۱۲

تراژدی آب /2 رودخانه از 5 رودخانه تأمین‌کننده آب خوزستان خشک شده

سلامت نیوز: کمبود آب در استان خوزستان به یک معضل ملی تبدیل شده است. استانی که عنوان پرآب‌ترین استان کشور را از آن خود کرده بود، حالا از مشکل کمبود آب رنج می‌برد.

به گزارش سلامت نیوز، همشهری در ادامه نوشت: آمارها نشان می‌دهد که آورد 5رودخانه‌ای که این استان را سیراب می‌کرد به مرز بحران رسیده و حتی 2رودخانه خشک شده‌اند. این وضعیت بحرانی علاوه بر اینکه حاصل تغییر اقلیم در این بخش است، نتیجه سوءمدیریت در برنامه‌ریزی تخصیص آب به حوزه‌های مختلف است.


تنش در حوضه‌های آبی خوزستان

حمیدرضا خدابخشی، رئیس انجمن‌ صنفی مهندسان آب خوزستان در تشریح وضعیت آب در استان خوزستان به همشهری می‌گوید: به‌طور کلی وضعیت منابع آب استان خوزستان خوب نیست. 2رودخانه این استان تقریبا خشک شده و رودخانه زهره که رودخانه‌ای دائمی بوده، الان تقریبا خشک است. آورد رودخانه مارون هم که در انتها به نام جراحی خوانده می‌شود، به یک‌سوم کاهش پیدا کرده و به قدری ناچیز شده که تنها برای آب شرب و کشت‌های دائم که همان باغات است، استفاده می‌شود. آورد آب در رودخانه کارون و دز هم کمتر از 60درصد است و این کمبود آورد در سال‌های متوالی در حال تکرار است. معاون پیشین طرح و توسعه شبکه‌های آبیاری و زهکشی سازمان آب و برق خوزستان می‌گوید: در طول چند سال اخیر هیچ وقت منابع آبی که باید در رودخانه کارون_دز جاری می‌شده جبران نشده و در نتیجه کل حوضه تحت تنش قرار گرفته است. هم‌اکنون در حوضه رودخانه کرخه که سومین رود بلند ایران است هم شاهد وضعیت نامناسبی هستیم. در این حوضه تنها سال گذشته سالی نرمال بود و مخزن مناسبی پشت سد کرخه بدون ذخیره برفی فراهم شد، این در حالی است که حوضه کرخه هم شدیدا تحت تنش است.کاهش 60درصدی آورد کارون

تمام حوضه‌های آبریز منتهی به استان خوزستان وضعیت نامطلوبی دارند. این را خدابخشی می‌گوید و اضافه می‌کند: میانگین آوردها در تمام این سال‌ها زیر 50درصد بوده است. سال آبی در شهریور‌ماه تمام می‌شود و همان زمان آوردهای آبی را محاسبه می‌کنند اما پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که کارون زیر 9میلیارد مترمکعب آورد داشته یعنی 60درصد نسبت به میانگین درازمدت کاهش آورد داشته است.خرمشهر و آبادان زیر یوغ بالادستی‌ها

این دانش‌آموخته مهندسی منابع آب، در توضیح مشکل کمبود آب و شوری آن در 2شهر آبادان و خرمشهر می‌گوید: در تمام دنیا بیشترین مشکل در پایاب به‌وجود می‌آید. پایاب که پایین‌ترین نقطه تخلیه آبریز است، معمولا به‌خاطر برداشت بالادست دچار مشکل می‌شود. آبادان و خرمشهر نیز در پایین‌ترین نقطه کارون قرار دارند و به مشکل برمی‌خورند. ما در این دو شهر کاهش آورد و کاهش دبی آب داریم. کاهش دبی در پایین‌ترین نقطه باعث پیشروی آب شور دریا در بهمنشیر و کارون شده و این در حالی است که این دو رودخانه منابع تکمیلی آب شرب 2شهر خرمشهر و آبادان هستند.

او می‌افزاید: یک منبع دیگری هم به نام طرح غدیر برای تأمین آب شرب آبادان و خرمشهر وجود دارد که از کرخه آب وارد می‌کند. این منبع قرار نبود همه نیاز را تأمین کند. حال وقتی پیشروی آب شور در بهمنشیر و کارون اتفاق می‌افتد و در آب شهری پمپاژ می‌شود، بر کیفیت آبی که از طرح غدیر وارد می‌شود، تأثیر می‌گذارد و آن را شور می‌کند. از طرفی در تابستان با افزایش مصارف مواجهیم و پرتی بالای 50درصد در شبکه آب داریم چون شبکه توزیع آب در شهرهای خوزستان قدمتی بالای 50سال دارد و پرت شبکه زیاد است.

خدابخشی ادامه می‌دهد: به‌طور کلی مجموعه‌ای از عوامل همچون برداشت آب برای کشت نیشکر، برداشت آب بالادست و انتقال بین حوضه‌ای، پمپاژ آب شور دریا و افزایش مصرف آب و... موجب شوری آب رودخانه بهمنشیر و کارون شده است که البته این امر تا چند روز آینده مرتفع خواهد شد و کل آب آبادان و خرمشهر از طرح غدیر بهره‌مند می‌شوند.

او در پاسخ به این پرسش که سهم سد گتوند در شوری آب چقدر است، می‌گوید: طبق برآوردهایی که دانشگاه تهران انجام داده و هم‌اکنون آخرین مستندی است که در دسترس داریم، سد گتوند حدود 25درصد در شوری آب کارون در شرایط نرمال مؤثر است. این آمار را برای شرایط خشکسالی نداریم اما اثرش بیشتر است.


سهم‌خواهی آب

رئیس انجمن صنفی مهندسان آب خوزستان دلایل این نابسامانی‌ها را ضعف در الگوی مصرف و مدیریت منابع آب می‌داند و تصریح می‌کند: در یک کلام، الگوی مصرف در کل حوزه‌ها به‌ویژه حوزه کشاورزی الگوی مناسبی نیست. در حوضه کرخه ما شاهدیم که استان‌های بالادست مدعی تخصیص آب هستند و سهم‌خواهی می‌کنند. هم‌اکنون با پیشرفت تکنولوژی و امکانات تاسیساتی این امکان فراهم شده که آب تا ارتفاع یک هزار متری پمپاژ شود بنابراین استان‌هایی که در ارتفاع قرار دارند و قبلا کشاورزی نمی‌کردند، خواهان فعالیت در زمینه کشاورزی شده‌اند و این مسئله هم تنها به‌دلیل ضعف در بخش‌های دیگر تأمین شغل برای افراد است.

او با ابراز تأسف از اینکه سرمایه‌گذاری لازم برای صنعت، نوآوری‌ها و فناوری‌های جدید انجام نمی‌شود، یادآور می‌شود: ظرفیت‌های شغلی در سایر بخش‌ها فعال نمی‌شود و مردمی که به‌دنبال شغل هستند یا باید سراغ استفاده از چوب و درخت و جنگل بروند، یا سراغ زمین و آب و اشتغال در حوزه کشاورزی؛ اتفاقی که در استان‌های بالادست و خوزستان رخ داده و به همین دلیل در این استان‌ها با گسترش بی‌رویه کشاورزی مواجه بودیم.لزوم اصلاح رویکرد در حوزه آب

خدابخشی با تأکید بر اینکه در مدیریت منابع کشور با ضعف جدی مواجه هستیم، تصریح می‌کند: مسئله آب در کشور مسئله‌ای فرابخشی است که حاکمیت در طول دوران به مدیریت آن نپرداخته بنابراین تفکر حاکم بر استفاده از این منبع حیات‌بخش تفکر مناسبی نیست.

به‌گفته وی، باید متناسب با شرایط موجود برنامه‌ریزی انجام شود. سازگاری با کم‌آبی و وضعیت محیط‌زیستی شعار نیست بلکه واقعیتی است که باید به آن توجه شود تا وضع موجود را بتوان اصلاح کرد.

او درباره تغییر اقلیم در خوزستان هم می‌گوید: وقتی در یک بازه زمانی متوسط دما در منطقه‌ای افزایش یا کاهش پیدا کند و بارش‌ها هم به همان شکل کاهش یا افزایش داشته باشد، تغییر اقلیم به‌وجود آمده؛ معضلی که دامنگیر استان خوزستان و استان‌های بالادست آن شده است. خدابخشی با بیان اینکه افزایش بی‌سابقه دما در استان خوزستان کاملا مشهود است، می‌افزاید: سال پیش در شهر اهواز 45روز دمایی بالای 50 درجه داشتیم. در حوضه‌های آبخیز هم مانند حوضه زهره و مارون به‌طور مداوم خشکسالی داریم که اینها همه نشان‌دهنده تغییرات اقلیم نه‌تنها در استان خوزستان بلکه در جنوب غرب کشور است.گلایه از کاهش ‌کیفیت آب

او در پاسخ به این پرسش که مردم از پایین بودن کیفیت آب هم گلایه دارند، توضیح می‌دهد: 2 تا 3سال پیش طرح جامعی با نام طرح احیای کارون مصوب شد که طبق این طرح قرار بود تصفیه‌خانه‌های فاضلاب ایجاد شود تا پساب‌ها را کنترل کند اما متأسفانه بودجه به آن تخصیص نیافت و این طرح، اجرایی نشد. اگر این طرح اجرا شود، رودخانه کارون به شرایط اولیه خود که منبعی خوب برای شرب بود، نزدیک خواهد شد.


راهکارهای مقابله با بحران آب


رئیس انجمن صنفی مهندسان آب خوزستان درباره راهکارهای موجود برای برون‌رفت از معضل کمبود آب می‌گوید: در شرایط موجود تنها راهی که وجود دارد، مدیریت بحران است. در بلندمدت هم باید در روش کشت نیشکر که بخش عمده‌ای از منابع آبی را صرف می‌کند، تجدید نظر کرد. به‌طور حتم باید تغییر روش در آبیاری کشت نیشکر داشته باشیم و در این زمینه سرمایه‌گذاری کنیم. حمیدرضا خدابخشی با بیان اینکه باید الگوی کشت مناسب با مزیت اقتصادی بالاتر و مصارف کمتر به‌کار گرفته شود، ادامه می‌دهد: باید آمایش آب محور کار شود. به‌عنوان مثال نباید به جایی که قابلیت تولید مطلوب و بهینه ندارد، سهمیه آب تخصیص دهیم. همچنین باید جلوی انتقال آب از سرشاخه‌های استان خوزستان گرفته شود چرا که تنش و بارگذاری روی حوضه آبی را بیشتر می‌کند و باید هر منطقه متناسب با وضعیت خود مدیریت و برنامه‌ریزی شود.

#خشکسالی #رودخانه کارون #سدسازی #سد گتوند
این خبر را به اشتراک بگذارید


تسلیت شبانه فتح‌الله‌زاده و قلعه‌نویی به برادران مجیدی اعتراف توتی به علت جدایی آلیسون از رم/ توتی: رقم آلیسون آنقدر بالا بود که نمی‌شد گفت نه کاهش 20 درصدی تولید تخم مرغ تا کنکور برچیده نشود، مشکلات حل نمی‌شوند عواقب استفاده از وسایل چند بار مصرف در اتاق عمل تعدیل سود کنترل بیماری‌ها با کلید خودمراقبتی حضور متفاوت صالحی در «من دیوانه نیستم» نگاهی به موفقیت‌های سومین مرحله از عملیات رمضان مادر شهیدان «غلامرضا و محمدصادق خدری» به فرزندان شهیدش پیوست لزوم مخالفت مسئولان با اشرافی‌گری و رانت‌خواری محسنین و نیکوکاران؛ دریافت‌کننده رحمت خاص الهی‌ دو فصلنامه علمی پژوهشی صحیفه مبین به ایستگاه 59 رسید موسسه خیریه سنا با هدف حمایت از کودکان بی‌سرپرست در همدان راه اندازی شد دوبله «ولایت عشق» به زبان بومی سنگال امارات و چین 13 توافق‌نامه و یادداشت همکاری امضا کردند/اعطای عالی‌ترین نشان امارات به جینپینگ کلید حل مشکلات در دستان کنکور مخالفت مقامات سابق آمریکایی با احضار مترجم ترامپ اردوی کمانداران جانباز و معلول آغاز می‌شود اعلام زمان برگزاری اختتامیه نخستین جشنواره قرآنی آیه‌های مهربانی برگزاری جلسه هیئت رئیسه شورای شهر رشت برای بررسی استعفای شهردار سه کبدی کار سیستان و بلوچستان همراه تیم ملی کبدی ایران راهی هندوستان شدند حضور تیم تنیس بانوان همدان در مسابقات لیگ دسته 2 باشگاه‌های کشور افتتاح رسمی شهر کتاب در اصفهان تیم‌های فرانسوی و انگلیسی به دنبال جذب سامان قدوس دیدار هیئت سرمایه گذاران ترکیه با استاندار هرمزگان کناره گیری شهردار رشت برگزاری مرحله پایانی اردوی تیم ملی وزنه برداری پیش از حضور در جاکارتا نجات 6 نفر توسط آتش نشانان همدانی 8 سرباز افغان در درگیری با طالبان جان باخت بازگشت ووشوکار هرمزگانی از مسابقات جهانی برنامه‌های صدای شبکه آفتاب در سی ام تیر ماه 97 خداحافظی با نمایش «تو مشغول مردنت بودی» / وزیر ارشاد به تالار قشقایی رفت چگونه استعدادهای کودکانمان را شناسایی کنیم؟ مدیر ثامن‌الحجج تهدید کرد+سیف: دارم حباب می‌ترکونم! فیلم | کوچک‌ترین اتفاقاتی که همه را هیجان‌زده می‌کند اراک و سیرجان میزبان مسابقات کشتی جام یادگار امام (ره) شدند فوتبال آمریکا می‌تواند با کی‌روش پیشرفت کند/سرمربی ایران با فوتبال ایالات متحده غریبه نیست آینده‌ی آمریکا در منطقه خاورمیانه توسط چینی‌ها تهدید می‌شود طلاب فعال و مستعد در عرصه آموزش شناسایی می‌شوند گزارش بانک مرکزی از گرانی 9 گروه کالایی تاریخ تکرار شد، روحانی در راه خاتمی و هاشمی منابع گیاهی حاوی آهن را بشناسید رد شایعه شیوع وبا در «نوشهر» چرا ممکن است زوتر از موعد یائسه شوید نشست جهان ایرانی در خانه وارطان برگزار می‌شود جایزه ملی «سینمای 100» اهدا می‌شود مازندران در اجرای طرح «ایران مهارت» پیشگام است ریسک‌های خطرناک سه گانه بورس اولویت‌های پژوهشی «پژوهشکده ارتباطات» اعلام شد
فیلم | واکنش عجیب همسر ترامپ بعد از روبوسی با پوتین سوژه رسانه‌ها شد سقوط مرگبار از طبقه ششم سینما آزادی تصویری ناگوار از خودکشی یک جوان در سینما آزادی پسر جوان ازطبقه ششم سینما آزادی سقوط کرد/ظاهرا علت فوت خودکشی بوده است مراسم خاکسپاری «کامیار شاپور» سقوط جوان 21 ساله از طبقه ششم سینما آزادی جزئیات پرونده تجاوز خواننده پاپ نزاع دسته جمعی در نهاوند یک کشته بر جای گذاشت/ دستگیری 12 نفر+ تصاویر فغانی: توانایی فنی داور آرژانتینی موجب قضاوت در فینال نشد/ رونالدو فوق العاده مغرور است زمان و مکان مراسم ختم پدر وحید حقانیان وداع باشکوه با فرزند فروغ تصویری ناگوار از خودکشی یک جوان در سینما آزادی سوژه: بدون حجاب در سلف اساتید دانشگاه بهشتی سقوط جوان 21 ساله از طبقه ششم سینما آزادی چه کسانی از تحریم نفت ایران برد می‌کنند؟ ستاره پرسپولیس با ترابزون توافق قطعی کرد علم‌الهدی: اگر جواب من فحش است، چرا به فرزندان من فحش می‌دهید؟ / خوب است مسئولان، آستان قدس را الگوی خود قرار دهند؛ اگر مانند آستان قدس در اقتصاد، دست به حرکات بزرگ بزنند، مردم مشکلی نخواهند داشت سقوط جوان 21 ساله از طبقه ششم سینما آزادی چرا بانک مرکزی به دنبال انتشار گزارش علیه بنده بود؟ /آقای سیف در بانک مرکزی چه خبر است؟ تشییع بی فروغ فرزند «فروغ» (+عکس) تصاویر: نماز جمعه تهران / 29 تیر 97 آتش سوزی در یک شرکت صنعتی در خمین/ 2 کارگر جان خود را ازدست دادند مرکل: آمریکا دیگر قابل اتکا نیست پیش بینی شرایط بازار مسکن در ماههای آتی استقلال با حضور کریمی نبیتچی بالکان را شکست داد آقای گل لیگ اسکاتلند و سلتیک به تراکتورسازی پیوست فغانی: هازارد بسیار بااخلاق و به همان اندازه رونالدو مغرور بود؛ اینفانتینو گفت که شما استحقاق بیشتری داشتید مسئولین نظام و مردم گوش به فرمان مقام معظم رهبری باشند/ دولت و قوه قضائیه به گونه‌ای عمل کنند که مردم امیدوار شوند آیت‌الله مکارم شیرازی: جلوی گرانی لجام‌گسیخته گرفته شود مستند «جام زهر» بی‌بی‌سی و سه نکته‌ی کمتر گفته شده اجرای 2 طرح ترافیکی ویژه از فردا در پایتخت سقوط جوان 21 ساله از طبقه ششم سینما آزادی همه چیز درباره دو خرید فوق العاده سرخپوشان؛ تبریز در قرق بریتانیایی‌ها (فیلم) براثر آتش سوزی و انفجار در شرکت صنعتی پویا خمین دو نفر جان باختند اغواگری دختر و نجابت پسر ایرانی از نگاه شبکه 2 سیمای ملی! آیت‌الله مرتضی تهرانی دار فانی را وداع گفت پیروزی استقلال مقابل نماینده ترکمنستان/ کریمی بازی کرد، صیادمنش گل زد زمان و مکان مراسم ختم پدر وحید حقانیان آتش سوزی در یک شرکت صنعتی در خمین کل کل احسان علوان زاده و آرمین سهرابیان؛ جنگ سرخابی‌ها در اینستاگرام (عکس) فیلم جنجالی تلویزیون؛ پسری که بخاطر مزاحمت یک دختر، از پنجره بیرون می‌پرد! لیبرمن، غزه را به حمله همه‌جانبه تهدید کرد زمانبندی قطع برق امروز شنبه 30 تیرماه در استان یزد+جدول اگر جواب من فحش است آن فحش را به فرزندان من ندهید/دل آدم کباب می‌شود، وقتی یک زن ضعیفه پریشان می‌گوید … پیام تسلیت فرمانده و رئیس سازمان عقیدتی ارتش به "وحید حقانیان" انفجار مهیب در شهرک صنعتی خمین/حریق مهار شد/علت آتش سوزی در دست بررسی + عکس و اسامی کشته شدگان همسر «ابوعمر الشیشانی» در ترکیه بازداشت شد زمان و مکان مراسم ختم پدر وحید حقانیان تیراندازی مرگبار به سمت آمبولانس هلال احمر حمله با چاقو در اتوبوسی در آلمان

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me