تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ابتکار
دسته:ورزشی()
کد خبر:17476276
۱۳۹۷/۰۴/۱۶ ۲۳:۲۳

ردای داور فینال جام جهانی، برازنده علیرضا فغانی

سعید مظفری زاده داور سابق فوتبال ایران در یادداشتی جذاب به تشریح موفقیت علیرضا فغانی در روسیه ۲۰۱۸ پرداخته است.
به گزارش ورزش سه، سال ها است فغانی را می شناسم. او علیرضای دوست داشتنی بر و بچه های داوری ایران است. صبور در کنار تمامی مشکلاتی که جامعه ی داوری، کم و بیش با آن آشنا است؛ همواره به افق هایی بلند می اندیشد. فصل 94-93 لیگ برتر بود که آن بازی معروف(تراکتور سازی ـ نفت) به جنجال کشیده شد و علیرضا از همان روز که زیر شدیدترین هجمه ها خود را تنها یافت به درستی فهمید در این مسیر کسی او را یاری نخواهد کرد مگر موفقیت ها و بزرگی هایی که برای کسب کردن باید از جان مایه گذاشت. همان روزها بود که وزارت ورزشی ها و سیاسی ها و فدراسیون نشینها با هم، هم قسم شدند که فوتبال ایران را از وجود یک داور موفق دیگر محروم کنند و اما فغانی ایستاد و خم به ابرو نیاورد.
روزهای سختی بود؛ یادم می آید من و دوستان دیگر وقتی با فغانی همکلام می شدیم فقط به یک جمله بسنده می کردیم که علیرضا غم و هراس به دل راه نده! بجنگ که صبح زیبای پیروزی نزدیک است.
کمیته داوران فیفا اما بر خلاف کمیته عافیت طلب خودمان فغانی را در قامت یک داور بین المللی زیر نظر داشت و به خوبی درک کرده بود که این جوان رعنای ایرانی می تواند برای سالیانی متوالی عصای دست فیفا در بازی های بزرگ باشد. او را به عنوان داور چهارم به جام باشگاه های جهان(2012) دعوت کرد. علیرضا داور چهارم بازی های مهم مقدماتی، نیمه نهایی و فینال بود. یک سال بعد، فغانی بازهم در جام باشگاه های جهان(2013) بازی هایی چون رجا کازابلانکا و مونتری (یک‌چهارم نهایی) و نیز گوانگ‌ژو اورگراند و اتلتیکو مینیرو (رده‌بندی) را به عنوان داور وسط سوت زد.
مسیر پیش روی علیرضا پر بود از موفقیت؛ کمیته داوران فیفا با اعتماد کامل، فغانی را به جام جهانی 2014 برزیل دعوت کرد و او به عنوان داور چهارم برای روزهای پیش رو یادگرفت و محک خورد؛ حضور به‌عنوان داور چهارم: برزیل و کرواسی (گروه A - افتتاحیه جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴)، کلمبیا و یونان (گروه C)، بلژیک و الجزایر (گروه H)، اروگوئه و انگلستان (گروه D)، کره جنوبی و الجزایر (گروه H)، انگلستان و کاستاریکا (گروه D) و فرانسه و نیجریه (یک‌شانزدهم نهایی).
از این جا به بعد فغانی به عنوان داوری در کلاس جهانی، پای در رقابت های جام ملت های آسیا(2015) نهاد و داور بازی های مهمی چون؛ عربستان سعودی و چین (گروه B)، کویت و کره جنوبی (گروه A)، عراق و ژاپن (گروه D)، ژاپن و امارات متحده عربی (یک‌چهارم نهایی) و در نهایت کره جنوبی و استرالیا (فینال).
آسیا دیگر برای فغانی و تیم همراه او یعنی منصوری و سخندان کوچک شده بود، کمیته ی داوران فیفا خرسند از اعتماد و انتخابی که کرده بود حالا به خود می بالید که روی فغانی سرمایه گذاری مهمی انجام داده است. دو بازی در جام باشگاه های جهان، سهم علیرضای فوتبال ایران بود؛ آمریکا و مازمبه (بازی مقام پنجمی) و این بار خیلی زود راهی فینال شد و ریور پلاته و بارسلونا (فینال) را به خوبی سوت زد. فیفا و کمیته ی داوران فیفا نفس راحتی کشیدند. بازی های المپیک ریو در پیش بود و علیرضا می توانست خیال برگزارکنندگان را برای داشتن یک قاضی قابل اعتماد راحت کند.
علیرضا فغانی و هم تیمی های او(سخندان و منصوری) که سهم بسیار زیادی در موفقیت های به دست آمده داشتند قدم در آوردگاهی به نام الپیک نهادند دو بازی در مرحله ی گروهی(برزیل و دانمارک و آلمان و مکزیک) و بعد یک راست راهی فینال شدند تا بازی برزیل و آلمان را قضاوت کنند. این ها نه اتفاقی است، نه نتیجه ی شیر و خط بازی پشت در اتاق های نُه توی فیفا؛ این ها نتیجه ساعت ها بررسی بود و برنامه ریزی برای آینده. برای این روزهایی که فیفا مهمترین و سخت ترین بازی های خود را به علیرضا بسپارد و آسوده از تماشای یک فوتبال ناب بی آن که دغدغه ی داوری داشته باشد لذت ببرد.
جام کنفدراسیون ها شاید بتوان گفت آخرین و جدی ترین محک فیفا برای تابستان 2018 روسیه بود. علیرضای ما حالا دیگر به آن درجه از کلاس بالای بین المللی در فوتبال رسیده بود که در انتخاب او و تیم او هیچ درنگی جایز نبود. دو بازی آلمان ـ شیلی و پرتغال ـ شیلی، بازی هایی بود که علیرضا را نامزد سوت زدن در جام جهانی 2018 روسیه کرد.
علیرضا نخست آلمان ـ مکزیک را با موفقیت قضاوت کرد و سپس در بازی صربستان ـ برزیل نشان داد قابلیت هایی دارد که کم کم روزهای اوج فغانی را به تصویر می کشد و در نهایت و تا اینجای ماجرا؛ سنگین ترین و حساس ترین بازی این جام یعنی آرژانتین و فرانسه را با اقتدار سوت زد.
با شناختی که نسبت به کمیته داوران فیفا و نحوه چیدمان ماسیمو بوساکا و عملکرد کولینا دارم به نظرم چینش بازی ها و داوری هایی که به فغانی سپرده شده نشان میدهد که فیفا خواب هایی برای علیرضا دیده است خوابی که در بدترین حالت در یک چهارم و نیمه نهایی تعبیر خواهد شد و در خوش
بینانه ترین حالت در فینال.
ردای داور فینال جام جهانی 2018 روسیه را برازنده علیرضای ایران می دانم البته فوتبال است و اتفاقات اما فیفا بیخود و
بی جهت روی فغانی سرمایه گذاری نکرده است به جرات می توان گفت وقتی سوت بازی فینال المپیک را به فغانی دادند یا فینال جام باشگاه های جهان؛ نامزد اول فینال 2018 روسیه هم با این عملکرد درخشان خود اوست حالا دیگر حضور علیرضا فغانی در فینال جام جهانی یک رویا نیست یک واقعیت است. فیفا می داند اگر علیرضا فغانی را در فینال قرار ندهند و بازی دچار مشکل شود تا مدت ها باید جواب پس بدهد که با حضور فغانی و تیم قدر او چرا دچار تردید شد.
سخنی خودمانی
علیرضا در این فوتبال رشد کرد، اعتبار به دست آورد و
بین المللی شد اما در برهه هایی او را نباید تنها می گذاشتند و گذاشتند. امروز محکم می گویم کسی حق ندارد پشت
موفقیت های علیرضا فغانی پنهان شود، آن ها را به پای خود بنویسد و خواسته باشد در این افتخار بی نظیر سهیم شود. فغانی و همراهان او هرچه کسب کردند و آموختند به تنهایی بوده بدون کمک فدراسیون، بدون همراهی کمیته داوران.
این روزها به این مسئله نیز فکر می کنم آیا کسانی که قصد کنار گذاشتن فغانی از عرصه داوری فوتبال داشتند این روزها به خود آمده اند؟ حاضر هستند مرد و مردانه عذرخواهی کنند یا آماده شده اند برای گرفتن عکس یادگاری در پاویون فرودگام امام خمینی (ره) ؟!
علیرضا فغانی عزیز چه سوت بازی فینال به تو برسد یا نرسد به تو تبریک می گویم ، به تو که در سخت ترین شرایط ایستادی و نشکستی به تو و خانواده ات که سخت ترین روزها را به خاطر موفقیت هایی که تو لایق کسب آن بودی، تحمل کردند.و به رضا سخندان و محمد رضا منصوری که در این مسیر سخت پا پس نگذاشتند و با شایستگی علیرضا را در این مسیر همراهی کردند.
این خبر را به اشتراک بگذارید


جلسه اقتصاد مقاومتی کیفیت خدمات بهداشتی ایران در عرصه جهانی بالاست هند در بنگلادش و سریلانکا بندر می‌سازد بررسی گزارش برجامی وزارت خارجه در مجلس افزایش سالانه تا 14 درصدی سقف تعهدات بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری ورود آقازاده‌ها به تبلیغات محیطی/ فوتبال در محاصره «ژن»‌های خوب! موصل از آزادی تا امروز/ سازمان ملل: 2 میلیون عراقی هنوز آواره‌اند طرح رهگیری محصولات دخانی اجرایی می‌شود؟ هماهنگی منابع مالی غیرمتشکل از طریق بازار سرمایه وزیر اطلاعات: رسانه‌ها مروج امید باشند با پای دل گام در طریق الرضا چرا نقش‌آفرینی ما در «شمال» کمرنگ شد؟ زوم اپ: مانامو، رویکردی نوین در آموزش زبان انگلیسی فارس| روشنایی حرم مطهر شاهچراغ (ع) جهت صرفه جویی در مصرف برق کاهش یافت گیلان| مسئولان به مقوله حجاب توجه کافی ندارند مشکلات مالی کریدور اقتصادی چین و پاکستان را با خطر توقف کامل مواجه کرد جشنواره ملی آئین‌های نمایش رضوی در یاسوج به کار خود پایان داد ترکاشوند: به بیرانوند پیشنهاد جدایی نداده‌ام وفاداری به واقعیت سخت‌ترین کار در زندگینامه‌نویسی است افتتاح خط تولید موشک هوا به هوای فکور سخنان ترامپ علیه ایران «جنگ روانی» است/ آمریکا غلط می‌کند که بخواهد علیه ما اقدامی انجام دهد خانعلی‌زاده: اتحادیه اروپا متزلزل‌تر از آن است که بخواهد مشکلات اقتصادی ما را حل کند/ هنوز امنیت اروپا وابسته مستقیم به امضای ساکن کاخ سفید است ای صاحب فال، چرا نمی‌میری؟! بسته عدس برای آشنا قلم طلایی برای سید محمود دعایی محاصره اقتصادی ایران؟ پیشنهاد روسیه، واکنش احتمالی اوپک آخرین اخبار استقلال از زبان سرپرست جدید باشگاه: اینجا استقلال است و ما اسیر جو موجود نمی‌شویم خط‌کشی‌های حاشیه‌دار در روزهای داغ ثبت‌نام دانش‌آموزان طنز؛ سامانه قبر دولتی هم راه افتاد؟! شباهت عجیب بازیکن فرانسوی به لیونل مسی حسین کیانی در تدارک اجرای دو نمایش در "تئاتر شهرزاد" کاهش 67 درصدی صادرات مواد معدنی در لرستان کاپیتان تیم ملی والیبال بانوان: تا لیگمان قوی نشود پیشرفت بانوان در آسیا کند خواهد بود اجرای پروژه‌های محور فارسیان آبشار لوه و برج پایش محیط در پارک ملی گلستان تکمیل موزه و بازارچه صنایع‌دستی، بهسازی مسیر و اجرای روشنایی کبودوال آمادگی میراث‌فرهنگی استان تهران برای حمایت فنی از طرح مرمت خانه مستوفی‌الممالک همایش تاریخ و فرهنگ نمین برگزار می‌شود حسینی نمی‌تواند از استقلال جدا شود! عکس/ تشییع پیکر مرحوم آیت الله مرتضی تهرانی پاسخ ایرانیان به اظهارات مداخله‌جویانه پمپئو +تصاویر مراسم تشییع استاد محمد علی مرادی هشدار جوانان اصولگرا و اصلاح‌طلب به روحانی درباره طرح «اصلاح قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان» ساداتی نژاد: انفعال وزیر علوم درقبال بازرسی آژانس از برخی دانشگاه‌ها عجیب است اعضای هیأت رئیسه فراکسیون امید با رئیس‌جمهور دیدار کردند تیراندازی به خودروی دیپلمات آمریکایی در گوآتمالا صعود 20 پله‌ای ایران در رده‌بندی جهانی دولت الکترونیک با این کرم پودرها زیباتر شوید! کاهش ساعت کاری ادارات و نهادهای دولتی تا اطلاع ثانوی ادامه دارد نهاوندیان: التهابات اقتصادی را با روحیه همگرایی و تعاون می‌توان آرام کرد
عروسی لاکچری پسر آقای سفیر و ادعای بی خبری پدر! / عروس خانم مشغول تبدیل چادر به پوشش راحت‌تر! / فرزند سفیر باش و هر چه خواهی کن! + تصاویر ماجرای عروسی پسر سفیر ایران در دانمارک عکس/ مراسم ختم پدر "وحید حقانیان" مراسم ترحیم پدر وحید حقانیان یا حضور مسئولان کشوری و لشکری برگزار شد + تصاویر میهمانان مراسم ختم پدر «وحید حقانیان» اطلاعیه وزارت اطلاعات درباره فعالیت دوتابعیتی‌ها در دولت پاسخ وزارت اطلاعات درباره فعالیت مدیران دوتابعیتی در کشور روحانی خطاب به ترامپ: با دم شیر بازی نکن فروش خاک ممنوع شد روحانی خطاب به ترامپ: با دم شیر بازی نکن! وزیر ارتباطات: خبری از فیلترینگ اینستاگرام نیست/ امضای 6 وزیر پای نامه رفع فیلتر توییتر (تصاویر) آتش‌سوزی در برج پارامیس منطقه 22 تهران پاسخ وزارت اطلاعات درباره مدیران دو تابعیتی توضیحات «شریعتمداری» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو مَرد شرف هستیم/ دو راه داریم؛ تسلیم یا مقاومت/ ایران آقاست و هرگز نوکر کسی نخواهد شد/ تنگه‌های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنهاست/ هر گاه اروپا به توافق با ما نزدیک شد، کاخ سفید نگذاشت/ به آدمکش‌های داعش سلاح و پول دادید و ادعای حقوق بشر دارید؟ پاسخ وزارت اطلاعات به اظهارات یک نماینده مجلس درباره مدیران دوتابعیتی وزیر ارتباطات: من مسئله فیلتر نیستم که در مورد فیلتر نشدن قول بدهم/ خبری از فیلترینگ اینستاگرام نیست/ منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم / در مورد رفع فلیتر تلگرام نظری ندارم من مسئول فیلترینگ نیستم که قول بدهم معاون وزیر آموزش و پرورش: اجازه فروش اموال دولتی را نداریم ‌روحانی: آقای ترامپ! با دُم شیر بازی نکن پاسخ وزارت اطلاعات به ادعاها درباره دوتابعیتی‌ها نمایندگان ناباب را از مجلس بیرون بریزید! انتقال و فروش خاک به خارج از کشور ممنوع شد/تعیین مجازات برای خاطیان در هفته گذشته 19 نفر غرق شدند وزارت اطلاعات فعالیت مدیران دوتابعیتی در پست‌های حساس و مدیریتی را رد کرد پاسخ روابط عمومی وزارت اطلاعات به اظهارات یکی از نمایندگان مجلس درباره مدیران دو تابعیتی پاسخ وزارت اطلاعات به اظهارات یکی از نمایندگان درباره مدیران دو تابعیتی ملت ایران اهل تعامل است اما عزت خود را حراج نخواهد کرد سرپرست سازمان اورژانس کشور: در هفته گذشته 19 نفر غرق شدند کدام گوشی‌ها ارز 4200 تومانی می‌گیرند؟ پاسخ وزارت اطلاعات درباره مدیران دو تابعیتی افزایش قیمت سکه و طلا توضیحات وزارت اطلاعات درباره مدیران دوتابعیتی هفته گذشته 19 نفر غرق شدند/ هشدار به خانواده‌ها یک سال و نیم اخیر می‌خواستند ارتش آمریکا را وادار به اقدام نظامی کنند ملت ایران عزت خود را حراج نمی‌کند/ دشمنان تئوری ریاضت اقتصادی را برای ملت ما در نظر گرفته‌اند وزیر ارتباطات: درباره فیلتر نشدن اینستاگرام قول نمی‌دهم! واکنش وزارت اطلاعات به ادعای فعالیت مدیران دوتابعیتی پیک مصرف برق 56 هزار مگاواتی شد پیک مصرف برق به بیش از 56 هزار مگاوات رسید از امشب دریاهای کشور مواج می‌شود پاسخ وزارت اطلاعات به اظهارات یکی از نمایندگان مجلس درباره مدیران دوتابعیتی /44 درصد کلاس‌های درس خوزستان ایمن هستند وزارت اطلاعات: فعالیت مدیران دوتابعیتی در پست‌های حساس کشور رد می‌شود فساد در سازمان خصوصی‌سازی وجود ندارد/واقعی نبودن قیمت‌ها از موانع اصلی خصوصی‌سازی واکنش وزارت اطلاعات به صحبت‌های یک نماینده پاسخ وزارت اطلاعات به اظهاراات یکی از نمایندگان درباره دوتابعیتی‌ها 13 کیلوگرم ماده مخدر پان در خودرو کشف شد کدام برندها خودرویی وفادارترین مشتریان را دارند؟ پاسخ وزارت اطلاعات به اظهارات یکی از نمایندگان درباره دوتابعیتی‌ها

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me