تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:17477643
۱۳۹۷/۰۴/۱۷ ۰۱:۱۶

مخالف ناسیونالیسم، ناسیونالیست می‌شود؟

 

 

علي مطهري، نماينده محترم مجلس، در آخرين پست اينستاگرامش نوشته است: «در ميان تيم‌هاي شركت‌كننده در جام جهاني فوتبال، تيم‌هايي را مي‌بينيم كه از بازيكناني با مليت ديگر استفاده مي‌كنند؛ به اين بهانه كه تابعيت آن كشور را دارند. اين قضيه رقابت بين ملت‌ها را مخدوش و ناعادلانه كرده است. مثلاً تيم فرانسه كه در آن تعداد قابل توجهي از مليت‌هاي آفريقايي در آن حضور دارند در واقع تيم ملي فرانسه نيست بلكه تيم فرانسه و مستعمرات آفريقايي سابق اوست. اين مطلب را با شدت كمتري مي‌توان درباره تيم‌هاي آلمان و بلژيك نيز صادق دانست. اينكه چند غول آفريقايي را در داخل تيم ملي خود قرار مي‌دهند نشانه ضعف فوتبال آن كشور است. ضمنا اين مطلب نشان مي‌دهد كه اگر كشورهاي آفريقايي امكانات كشورهاي اروپايي را داشتند قطعا قهرمان جام جهاني مي‌شدند. فيفا بايد اين نقص و بي‌عدالتي را برطرف كند بطوري كه تيم ملي هر كشوري فقط از همان مليت تشكيل شده باشد و حتي شامل بازيكنان دو‌رگه نيز نباشد. تيم‌هايي مثل تيم برزيل و آرژانتين واقعا تيم ملي هستند. متاسفانه تيم ملي برزيل در اثر اشتباهات فردي يكي از بازيكنانش در حالي كه استحقاق برد را داشت به تيم چندمليتي بلژيك باخت و طرفداران فراوان خود در سراسر جهان را غمگين و جام جهاني را از بازي زيبا محروم كرد.»

نكته اصلي اين انتقاد علي مطهري از جام جهاني، بلاتشبيه حرف ژان ماري لوپن را تداعي مي‌كند. بي‌شك علي مطهري هم از نظر ديني و هم به لحاظ سياسي ربطي به لوپن ندارد و ما در اينجا قصد مقايسه او را با لوپن نداريم. صرفا به اين نماينده بزرگوار مجلس يادآوري مي‌كنيم كه ظاهر حرف او شباهتي با اظهارنظر لوپن در جريان جام جهاني 2006 دارد. لازم است به اطلاع خوانندگان برسانيم كه لوپن رهبر حزب «جبهه ملي» در فرانسه بود و مردم اين كشور در انتخابات رياست‌جمهوري سال 2002، از ترس به قدرت رسيدن وي، با شعار «دزد از فاشيست بهتر است»، به شيراك راي دادند. ژان ماري لوپن مهم‌ترين چهره سياسي جريان راست افراطي در فرانسه آغاز قرن بيست و يكم بود و به همين دليل فرانسويان او را فاشيست مي‌دانستند. در انتخابات رياست‌جمهوري اخير فرانسه نيز مارين لوپن، دختر ژان ماري لوپن، رقيب امانوئل مكرون بود كه باز هم مردم فرانسه از ترس پيروزي او به مكرون راي دادند. در جام 2006، ژان ماري لوپن گفت وقتي به بازيكنان تيم فرانسه نگاه مي‌كند، اصلا احساس نمي‌كند اين تيم، تيم كشور فرانسه است. در همان زمان، روزنامه‌نگاران فرانسوي به‌شدت از سخن لوپن انتقاد كردند و حرف او را نژادپرستانه دانستند. روند دموكراتيك شدن جهان كنوني با چنين سخناني، كه مبتني بر دركي فرهنگي و نژادي از مفهوم ملت است، مغايرت دارد. ملت در جهان جديد مفهومي سياسي است. توضيح بيشتر اينكه در چند قرن اخير كه مفهوم ملت، مفهومي مهم در انديشه سياسي بوده است، دو درك كلي از اين مفهوم در نوشته‌ها و آراي سياسي متفكران و كنشگران سياسي مطرح بوده. هيتلر هم نمي‌توانست بپذيرد كه سياهپوستان مي‌توانند جزيي از ملت آلمان باشند. اما اگر ملت به معناي سياسي كلمه مبناي داوري درباره آلماني يا فرانسوي بودن افراد قرار گيرد، هر‌كسي كه شهروند يك دولت است، احدي از آحاد ملتي محسوب مي‌شود كه سنگ‌بناي آن دولت است. پس نژاد و رنگ پوست و سابقه فرهنگي و اموري از اين دست، ربطي به اينكه تيري هانري يا كيليان امباپه فرانسوي‌اند يا نه، ندارد. كسي كه در بلژيك به دنيا آمده و با ارزش‌هاي جامعه بلژيك تربيت شده و در جشن و شادي و غم و اندوه ملي بلژيكي‌ها شريك است، بلژيكي محسوب مي‌شود ولو كه سياهپوست يا زردپوست باشد. اينكه علي مطهري مي‌گويد «تيم‌هايي مثل تيم برزيل و آرژانتين واقعا تيم ملي هستند»، البته كه ربطي به آن سخنان ندارد اما به هر حال قابل تامل است و شايد ناشي از همان تلقي فرهنگي از مفهوم ملت باشد؛ دركي كه بسيار مستعد فروغلتيدن به وادي‌هاي غيردموكراتيك باشد. اگر حضور اعقاب يك فرد در يك سرزمين، ملاك تعلق آن فرد به ملت آن سرزمين باشد، پس با همين ملاك مي‌توان سياهپوستان فرانسه و بلژيك و آلمان را هم بلژيكي و فرانسوي و آلماني دانست. يعني بايد اين بازيكنان را غيرفرانسوي و غيرآلماني بدانيم ولي نوه‌ها و نتيجه‌هاي آنها را متعلق به ملت فرانسه و آلمان قلمداد كنيم؟

وانگهي، ما جناب علي مطهري را مدافع مردمسالاري مي‌دانيم. اين حرف كه يك آفريقايي نبايد در تيم ملي فرانسه يا بلژيك بازي كند، اما با مردمسالاري به‌ويژه مردمسالاري ديني همخواني ندارد. آقاي مطهري كه هميشه از موضع اسلام‌گرايانه، نسبت به هر‌گونه ظهورات ناسيوناليسم در ايران حساسيت نشان مي‌دهند، خوب است كه در بحث از تيم‌هاي حاضر در جام جهاني، ملاك‌هاي اسلامي را مد نظر قرار دهند و با ملاك‌هاي ناسيوناليستي غليظ درباره اين تيم و آن تيم قضاوت نكنند. مگر نه اينكه سياهپوست و سفيدپوست مي‌توانند عضو امت اسلام يا عضو ملت ايران باشند؟ پس چرا نتوانند عضو ملت فرانسه يا ملت آلمان و بلژيك باشند؟ مهم همكاري و تلاش دوستانه سفيدپوستان و سياهپوستان در كنار هم در قالب يك تيم است. بگذريم كه آفريقايي‌ها اصولاً بازيكنان تراز اول فوتبال جهان نبوده‌اند. آفريقايي‌هايي هم كه در اروپا به دنيا آمده‌ و فوتبال را آموخته‌اند، در بهترين حالت بازيكناني همتراز ساير بازيكنان بزرگ دنياي فوتبال بوده‌اند. اوزه‌بيو و ژرژ وه‌آ و زيدان و تيري هانري بهتر از جرج بست و ماركو فان‌باستن و پلاتيني و مارادونا نبودند. همگي، چه آفريقايي‌تبار چه اروپايي‌تبار، بازيكناني استثنايي بودند كه با امكانات اروپايي‌ به بام فوتبال جهان رسيدند. اين تفكر هم كه سياهان در فوتبال بهتر از سفيدها هستند و مشكل قاره آفريقا فقط فقدان امكانات كافي است، باز مصداق ديگري از نگرش نژادي است.

این خبر را به اشتراک بگذارید


هدیه خاص پوتین به ترامپ +عکس اولین تصویر رونالدو با پیراهن یوونتوس+عکس شوراها قدرت خود را باور داشته باشند/ آموزش شوراها در اولویت قرار گیرد «مریم رجوی» به دام کلاه‌سفیدها افتاد +عکس 3 بازیکن استقلال در استقلال خوزستان+تصاویر ایران امن‌ترین کشور منطقه برای سرمایه گذاری دیدار وزیر ارشاد با هنرمندان پیشکسوت شاهین فرهت دبیر سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر شد توافق واشنگتن و پیونگ یانگ برای جستجوی اجساد نظامیان کشته شده آمریکا در جنگ کره کشته شدن 5 زن و کودک یمنی در حمله هوایی عربستان به یک جشن عروسی در «الجوف» جهانگیری: تحریم‌ها علیه ملت و کشور بزرگ ایران کارساز نیست امضاء توافقنامه گمرکی ایران با جمهوری آذربایجان و نخجوان اختفای کالاهای وارداتی با ارز رسمی جرم است تاکید وزیر نفت بر پای بندی اعضا به تصمیمات اوپک پدر شهیدان «گلابچی» به فرزندان شهیدش پیوست وزیر کار: با پول‌پاشیدن شغل ایجاد نمی‌شود ملحمدره؛ ماسوله غرب کشور سفیر چین: راه حل رفع اختلافات، مذاکره است نه فشار اولین فیلم منتشر شده از آیت الله عیسی قاسم در بیمارستان لندن حملات پهپادی نیروهای یمنی علیه متجاوزان سعودی در ساحل غربی/ بمباران گسترده جنگنده‌های سعودی علیه شهروندان یمنی فهم و شعور جهانی اولی‌ها! وزرای صهیونیست یگدیگر را به درز اخبار متهم کردند آواره شدن 35 هزار شهروند یمنی در استان الحدیده گام دیگر دولت برای مبارزه با فساد یک خبر دندانی برای دانش‌آموزان ابتدایی جهانگیری در جمع سفرای خارجی: ایران حبس شدنی نیست وزیر اطلاعات: دستگیری یک گروه داعشی در ایران سیاست شیطانی «معامله‌ی قرن» تحقق پیدا نخواهد کرد +سخن نگاشت جابری انصاری با وزیر خارجه لبنان دیدار کرد رهبر انقلاب در سال 97 برای مردم و برای حل مشکل اقتصادی چه اقداماتی انجام داده‌اند؟ +فیلم کشف وسایل نقلیه سرقتی در 25 تیرماه 1397 اخراج و برخورد فیزیکی با خبرنگار معترض در نشست ترامپ و پوتین/عکس خانم گل تیم ملی بانوان به سپیدرود پیوست دستگیری یک گروه داعشی در ایران نیمار در برنامه‌های زیدان جایی نداشت! ادعای فیات؛ اعتصاب برای رونالدو دروغ بود خصوصی‌ها بگذارند در تحریم مشکل دارویی نداریم خط و نشان مدارس غیردولتی برای دانشگاه فرهنگیان! شمار قربانیان سیل در هند به 29 نفر رسید موافقت با افزایش 20 درصدی کرایه حمل تانکر‌های سوخت اهدای نشان ویژه ناپلئون به ستاره‌های فرانسه بیرانوند برای ماندن در پرسپولیس توافق کرد کشته شدن 12 غیرنظامی در حمله مسلحانه در مالی واکنش العبادی به اعتراضات ملت عراق پایان سریال آنام هوشمندانه و تاثیر گذار بود رازهای سلامت و تناسب اندام ژاپنی‌ها نیروهای سد معبر شهرداری رشت حمایت قاطع می‌خواهند زردآلو و خواص آن برای کبد، چشم‌ها و گوارش ماهی سالمون اصل چه خواصی دارد؟ آیا خون نیز می‌گندد؟
انتشار عکس نماینده مجلس با دختران بی‌حجابش! +عکس داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس ● مواضع رئیس جمهور در اروپا مقتدرانه بود با مفاسد اقتصادی هم مقتدرانه برخورد کنید داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس اینجا همه چیز برای سیر معنوی آماده است/ خوشنویسی را مدیون امام رضا (ع) هستم جنجال بزرگ در مراسم اهدای مدال به اعضای فرانسه/ سرقت یک مدال با هماهنگی پوتین؟ + عکس قاب‌های مشترک رئیس جمهور کرواسی و مکرون / تصاویر چهره ویژه دیدار فینال؛ خانم رئیس جمهور! تصویری خاص از دو رییس جمهوری کرواسی و فرانسه در جام جهانی اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 25 تیر رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ/ خوب شد فغانی داور نشد! /عکس تلویزیون در دوراهی سانسور کردن یا نکردن مراسم اهدای جام/پافشاری مطهری بر مواضع‌اش درباره دورگه‌های تیم ملی فرانسه/دستور رئیس‌جمهور برای ادامه حضور زنان در ورزشگاه‌ها «کامیار شاپور» فرزند فروغ درگذشت خلاصه فینال جام جهانی 2018 و مراسم اهدای جام پاسخ مهم سپاه پاسداران به دونالد ترامپ اسرائیل به حلب حمله کرد دلایل رد صلاحیت مینو خالقی و احمدی نژاد از زبان «کدخدایی» / حضور زنان در ورزشگاه اشکالی ندارد دزدی در مراسم اهدای جام جهانی 2018 +فیلم رئیس جمهور کرواسی: به هر حال ما بر قله فوتبال جهان ایستادیم سانسور نکردن رییس جمهور کرواسی توسط صدا و سیما +فیلم بازدید خبرنگاران از طبقه نهم ساختمان مخابرات تهران عکس: همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی (عکس) سرقت مدال طلا در مراسم اهدای جام جهانی 2018 + عکس دستگیری دو تن از اراذل و اوباش هوادار زندانی معروف دانلود؛ شادی بازیکنان فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی بعد از بازی با کرواسی دزدی در فینال جام جهانی؟! / زنی که مدال را در جیبش گذاشت +فیلم مدالی که در فینال جام جهانی از سوی این فرد به سرقت رفت! (عکس) اعلام برنامه قطع برق شهر تهران برای امروز 25 تیر +فایل دانلود آغاز واگذاری 900 هزار سکه پیش‌فروش 3 ماهه مراسم اهداء جام جهانی 2018 روسیه همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی جدول زمان‌بندی قطعی برق تهران، امروز 25 تیر پاسخ صدا و سیما به حاشیه‌های پویول و استیلی سرقت مدال در مراسم توزیع مدال جام جهانی 2018! +فیلم دولت پاکستان باید با تروریست‌ها جدی‌تر برخورد کند اداره کشور نباید به خاطر عدم اختیار کافی وزرا معطل شود/ تاکید رهبری بر فعالیت همزمان 2 ستاد اقتصادی برای مدیریت شرایط پیش رو "مائده هژبری" حتی یک شب هم بازداشت نبود اما باید بازداشت می‌شد/ چرا به فحاشی "این دختر" اعتراضی نمی‌کنند؟ ناطق نوری: طرح پیشنهاد مذاکره با آمریکا از سر دلسوزی، حرام نیست / مذاکره، در شرایط فعلی، عملی و به مصلحت نیست / صلاحدید در چنین مواردی به عهده رهبری معظم انقلاب است بیمارستان تازه آباد آسیب دید فیلم: جشن قهرمانی تیم ملی فرانسه در جام جهانی 2018 همه مسلمانان نسبت به مکه و مدینه حق یکسانی دارند/ کسانی که سیاست را از اسلام جدا می‌کنند، اسلام را نفهمیده‌اند/ سیاست شیطانی آمریکا درباره فلسطین هرگز محقق نخواهد شد عکس/ شادی مکرون و غم رئیس جمهور کرواسی تصاویری زیبا از جشن قهرمانی فرانسه دیوار بی‌اعتمادی مردم نسبت به مسوولان هر روز رفیع‌تر می‌شود مهاجرت مستاجران از پایتخت تشکیل پرونده برای بالغ بر 4 هزار نفر بیمار اعصاب و روان در مراکز درمانی تابعه تامین اجتماعی گیلان بازداشت و آزادی خلبان افشاگر

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me