تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:جام‌جم
دسته:اجتماعی()
کد خبر:17516413
۱۳۹۷/۰۴/۱۹ ۰۶:۴۶

«تغییر ساعت کاری» چقدر جواب داد؟

یک تجربه متفاوت؛ خرق عادتی که خیلی‌ها فکرش را هم نمی‌کردند از پسش برآیند! این، حکایت دو روز ابتدایی هفته سوم تیرماه برای جماعت زیادی از اهالی تهران، البرز، هرمزگان، خوزستان، بوشهر، سیستان و ساکنان خیلی از شهرهای دیگر کشورمان بود که دمایی بالاتر از 45 درجه سانتی‌گراد را در تابستان گرم 97 تجربه می‌کنند!
اتفاقی که باعث شد خیلی‌ها روز کاری‌‌شان را دو ساعت زودتر از همیشه شروع کنند و بالطبع شب قبل دو ساعت زودتر بخوابند، دو ساعت زودتر بیدار شوند و صبحانه خورده و نخورده در عالم خواب و بیداری و با همراهی مستمر خمیازه‌هایی کشدار که نشان از کسر خواب احتمالی‌‌شان داشت در تاریک روشن صبح از خانه بیرون بزنند و راهی محل کارشان شوند. شنبه و یکشنبه و البته امروز برای خیلی‌ها همین‌قدر متفاوت شروع شد و البته قرار است این ماجرا تا آخر تیر ادامه داشته باشد.

حکایت این تغییر ساعت که خیابانهای شهرها را در ساعاتی غیرمعمول شلوغ تر از همیشه کرد، به تصمیم جدید دولت برمیگردد و اعلام تغییر ساعت کاری کارمندان دولتی و مسئولانی که موقع موافقت با پیشنهاد وزارت نیرو، احتمالا یک چشمشان به نشانگر دماسنج بود و هوای تفتیده و گرم خیلی از شهرها و چشم دیگرشان به ۵۶ هزار و ۶۷۲ مگاوات برقی که یازدهم تیرماه را به اوج بار مصرفی سال 97 تبدیل کرد. این وسط تکرار سریال خاموشی برق در شهرهای مختلف کشور هم مزید بر علت شد و فعلا تا پایان تیر یعنی تا 12روز دیگر، یک نسخه سحرخیزانه اجباری ! برای جماعت زیادی از ساکنان شهرهای پرجمعیت و گرم کشور تجویز شده است؛ جماعتی که باید با این تغییر ساعت خودشان را وفق بدهند و شرایطی متفاوت تر را حداقل برای چند روز آینده تجربه کنند.

استاندار تهران البته معتقد است این تغییر ساعت فعالیت به نفع همه مردم بویژه قشر کارمند است. محمدحسین مقیمی درواکنش به اعتراض برخی کارمندان نسبت به تغییر ساعت کاری نهادهای اداری میگوید، این اعتراضها منصفانه نیست. مقیمی برای این حرفش دلیل هم میآورد و میگوید: قبل از این، کارمندان ساکن اطراف پایتخت برای رسیدن به محل کار حداقل دو ساعت در ترافیک سنگین معطل میماندند در صورتی که با تغییر ساعت کار به 6 صبح آنان میتوانند نیم ساعته به تهران برسند. استاندار تهران تاکید میکند: این تغییر ساعت اداری به نفع مردم و کارمندان است زیرا بخشی از ترافیک صبح و عصرگاهی به ساعات غیرپیک منتقل و این امر موجب تسهیل در تردد در معابر پایتخت میشود.

گره ترافیک صبحگاهی باز شد

حکایت خیابانهای پایتخت در این چندروز گذشته بعد از اجرای تغییر ساعت اداری هم مهر تائیدی است بر این ادعا؛ گره کور خودروهایی که همیشه از ساعت 7 تا 9 صبح به خیابانها سرازیر میشدند و ترافیکی چندکیلومتری را در سطح شهر بهوجود میآوردند، در این چند روز باز شده است! رانندههای تاکسی، اتوبوس و بقیه وسایل حمل و نقل عمومی هم مثل جماعت کارمند، زودتر از همیشه به دل خیابان زدهاند تا از خنکی ساعات ابتدایی صبح بیشترین بهره را ببرند و همین موضوع باعث تغییر پیک ترافیک صبحگاهی شده است. موضوعی که مورد توجه معاون اجتماعی و فرهنگی ترافیک پلیس راهور ناجا هم قرار میگیرد. آن هم وقتی که سرهنگ عینا... جهانی به ما میگوید: در اجرای مصوبه هیات وزیران مبنی بر تغییر ساعات کاری ادارات در سطح شهرهایی مانند تهران، اهواز و... به واسطه افزایش دمای هوا، همانطور که پیشبینی میشد تغییراتی هم در وضعیت تردد و توزیع بار ترافیکی بهوجود آمد. به این ترتیب عزیمت زودتر از معمول کارکنان نهادهای دولتی، بانکها و... موجب شد الگوی شکلگیری ترافیک در سطح معابر شهرهای کشور تغییر کند. تغییری که معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا از آن صحبت میکند، تغییر قابل توجهی است که باعث کاهش حجم بار ترافیکی شهرهای شلوغ کشور در ساعات پیک ترافیک صبحگاهی یعنی 7 تا 9 صبج شده است؛ تغییری که باعث شده در ساعات 5 تا 5و30 دقیقه صبح که مردم همیشه معابر را خلوت میدیدند، با ترافیکی روان در سطح شهرها مواجه شویم. سرهنگ جهانی با اشاره به همین موضوع میگوید: بهواسطه تغییر ساعات کاری ادارات، شاهد توزیع مناسبتری از سفر در سطح شهرها هستیم و در مجموع هرچقدر توزیع بار ترافیکی در ساعات و زمانهای مختلفی از روز صورت بپذیرد، قطعا از زمان پیک ترافیک کاسته خواهد شد و زمینه آرامش بیشتر و سادگی برای تردد در سطح شهر فراهم خواهد شد و پلیس از این موضوع استقبال میکند. معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا البته پیشبینی میکند این تجربه که بهواسطه صرفهجویی انرژی حاصل شده، قابل تعمیم به ایام پیک ترافیک در آغاز سال تحصیلی مدارس، ایام قبل از عید نوروز و... نیز باشد؛ البته با بررسی بیشتر و کار کارشناسی دقیقتر.

گلایه؛ از کمبود تاکسی تا تغییر ساعت مهدهای کودک

با تمام این تفاسیر موج انتقادها که بیشتر از کمبود وسایل نقلیه عمومی و نگرانی کارمندانی که فرزند مهدکودکی داشتند در آخرین روز هفته گذشته در خیلی از رسانهها منعکس شد، با همکاری نهادهایی مثل بهزیستی، اتوبوسرانی، تاکسیرانی و مترو و اعلام تغییر ساعت فعالیت، حالا به حداقل رسیده است. گرچه هنوز تعداد زیادی از خانوادهها ماندهاند و کودکی که مجبورند یک ساعت زودتر بیدارش کنند تا حداقل سر ساعت 6 به مهدکودک تحویل دهند و خودشان با نیم ساعت تاخیر، ساعت 6و30 دقیقه در محل کارشان حاضر شوند و یک مرخصی نیم ساعته اجباری را برای چند روز تجربه کنند.

با این حال وزیر نیرو معتقد است اگر صرفهجویی ناشی از تغییر ساعات کار ادارات در تعدادی از استانها صورت نمیگرفت، خاموشیهای بیشتری در انتظار مردم بود.

رضا اردکانیان به صرفه جویی 1500 مگاوات برق در اوج بار با تغییر ساعت کار برخی ادارات در چند روز اخیر اشاره میکند و میگوید: به عنوان مثال در استان خوزستان از ۱۵ خرداد که این طرح اجرایی شده، به طور میانگین حدود یکهزار مگاوات پیک برق کاهش پیدا کرده است.

اجرای طرح تغییر ساعات زیر ذرهبین کمیسیون انرژی

در دنیای اعداد و ارقام وقتی پای مصرف برق به میان میآید، زنگ خطر خاموشی هم به صدا در میآید، زنگ خطری که شهرهای زیادی را از ابتدای تابستان درگیر کرده و حالا قرار است اجرای این طرح، از بار این خاموشیها بکاهد. کوروش کرم پور حقیقی، دبیر دوم کمیسیون انرژی مجلس اما به ما میگوید هر طرحی وقتی برای اولین بار اجرا میشود، هم نقاط قوت دارد هم ضعف، اما باید با خویشتنداری، نظارت و دقت بیشتر و بهره گرفتن از نظرات افراد متخصص، نقاط ضعف را برطرف کرد. این عضو کمیسیون انرژی،نقدهای وارد شده به طرح تغییر ساعات اداری را قبول دارد اما میگوید کمیسیون تمام زوایای مختلف اجرای این طرح را رصد میکند و وزارت نیرو هم موظف شده تمام گزارشهای مثبت و منفی و اثرات مختلف اجرای طرح را برای آنها ارسال کند و ادامه این طرح منوط است به نتیجه این گزارشها. او البته موفقیت این طرح را به همکاری مردم با دولت هم وابسته میداند و میگوید: مردم ما همیشه با دولت و نظام در همه امور همکاری دارند و قطعا اگر در اجرای این طرح هم همکاری کنند، دولت به هدف خود، یعنی کاهش مصرف برق در ایام گرم سال میرسد.

مینا مولایی

گروه جامعه

#تغییر ساعت کاری
این خبر را به اشتراک بگذارید


ووشوکار سیستان و بلوچستان با مدال جهانی به زاهدان بازگشت برنامه 5 میلیون دلاری کی‌روش تقدیر ویژه استاندار کهگیلویه و بویراحمد از مدیرعامل آب منطقه‌ای استان برگزاری جشنواره‌های فرهنگی در روستاهای اطراف تهران باعث همدلی شهروندان می‌شود بیماری‌هایی که ریشه در کودکی تان دارد مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی بلاتکلیف است علائم شایع سرطان خونِ کودکان برتری تیم بانوان ایران مقابل روآندا/ امروز، جدال با ژاپن برای حفظ جایگاه نهم اکران مردمی فیلم «دلم میخواد» در پردیس ملت قتل عروس باردار و خواهر شوهرش در یک شب + عکس جسد عروس ماجرای جانبازی که نور بالا می‌زد/ از قول من به خواهرانم بگو حجاب‌شان را رعایت کنند دشمنان اسلام را مزاحم منافع نامشروع خود می‌دانند/لزوم پاسخگویی به شبهات با ادبیات صحیح پیگیری ارائه آموزش‌های لازم در زمینه پیشگیری از اعتیاد گمرک مانع ترخیص 155 دستگاه خودروی قاچاق شد آلیسون بکر، گران‌ترین دروازه بان دنیا شد مذاکرات رم با نمایندگان مالکوم آغاز شده است؛ جالوروسی آماده ارائه اولین پیشنهاد رسمی به بوردو راننده در اتاقک متلاشی شده دوو " سی ال او "گرفتار شد+عکس مطالبه از قوه قضائیه چه زمانی محقق می‌شود؟ / سران قوا جنگ دشمن را باور کنند/مطالبه اصلی مردم و کشور با انتقال 85 میلیون یورویی به لیورپول/ آلیسون بکر گران‌ترین دروازه بان دنیا شد بازداشت مرد دو زنه به اتهام قتل همسر تجلیل از برگزیدگان آزمون تفسیر سوره نور در دانشگاه آزاد اسلامی بوکان آلیسون: پیوستن به لیورپول گام بزرگی در زندگی من است؛ خوشحالم که دوباره کنار صلاح بازی می‌کنم در دیدار هیأت دولت با رهبر انقلاب چه گذشت؟ حضور پرشور نسل امروز در مساجد سبب ناامیدی بدخواهان نظام می‌شود حضور علی لاریجانی در کمیسیون اجتماعی برای بررسی نیازهای تقنینی کشور در حوزه آسیب‌های اجتماعی دکتر واعظی درگذشت پدر معاون امور ویژه دفتر مقام معظم رهبری را تسلیت گفت دبیر شورای عالی امنیت درباره بازدید نمایندگان آژانس از دانشگاه‌ها روشنگری کند پزشکیان: پیگیر مشکل ارزی تولیدکنندگان هستیم مدیریت اقتصاد حج نیازمند صداقت در عمل مسئولان است/ سر حجاج کلاه نگذاریم شیعیان در زیارت موضع سیاسی خود را مشخص می‌کنند عاقبت به خیری با اطاعت از، ولی فقیه حاصل می‌شود/سپاه و بسیج مکمل یکدیگر هستند عبور پروازهای بین المللی از آسمان بلژیک تا اطلاع‌ثانوی ممنوع شد هوش مصنوعی برای حل مشکلات لاینحل انسان‌ها آموزش می‌بیند آخرین گروه اتوبوس‌های ساکنان فوعه و کفریا به حومه حلب رسید مهار حریق در نیزارهای حاشیه رودخانه کارون مردم سیستان و بلوچستان از بوی بد و متعفن آب گلایه دارند دعوت ترامپ از پوتین برای سفر به آمریکا دانلود؛ تشکر باشگاه آاس رم از آلیسون بکر 794 اثر به دبیرخانه جشنواره مطبوعات قم ارسال شد وضعیت اقتصادی کشور مانعی برای تولید کننگان ایجاد نمی‌کند اختصاص وام به تنهایی منجر به اشتغالزایی نمی‌شود رسمی؛ «بکر» راهی لیورپول شد نسخه مردانه نظرسنجی جنجالی آمد پروانه سلحشوری: اگر نهادهای متفاوت با یک متهم همکاری نکنند، او نمی‌تواند بگریزد/ خاوری را نشان می‌دهند درحال خریدن گوشت درکانادا است! حضور کاروان زیرسایه خورشید در کردستان استفاده انگلیس از «کودکان جاسوس» در عملیات‌های محرمانه گرمای عجیب در راه خوزستان
خودروی جدید سایپا با نام "رهام" رونمایی شد/تصاویر من از ویکی شیعه خبر نداشتم/شبهه حالت تخریبی دارد خودروی جدید شرکت سایپا رونمایی شد رشد مصرف 8 درصدی برق در البرز؛ احتمال تعطیلی شنبه (30 تیر) خواننده پاپ به یک دختر تجاوز و از او اخاذی کرد سیگار، عمر را کوتاه می‌کند بیمارستان 350 تخت‌خوابی شهید مفتح ورامین افتتاح می‌شود. رسمی؛ آنتونیو استوکس، مهاجم ایرلندی به تراکتورسازی تبریز پیوست همراه اول تنها روابط عمومی 8 ستاره سرآمدی ایران نجات کودک 4 ساله پس از غرق شدگی از کام مرگ کشف بیش از 170 هزار نخ سیگار قاچاق در قزوین پایان 6 سال رابطه عاشقانه زوج معروف هالیوود استاندار خراسان شمالی در آیین اختتامیه سومین جشنواره موسیقی مقامی مطرح کرد: لزوم توجه وسعت در مفاهیم ارزشمند موسیقی مقامی خراسان شمالی آغاز طرح پیشگیری از معلولیت در خانواده‌های دارای دو فرزند معلول در میبد تماشاخانه هودی پر از خوابگرد شد ورود 10 دستگاه اتوبوس به حومه قنیطره برای انتقال تروریست‌های مسلح مشارکت و همکاری 25 هزار تشکل غیر دولتی با سازمان بهزیستی در سطح کشور پزشکان سرشناس تمایلی به بیمه‌شدن ویزیت ندارند روغن گران نمی‌شود همراه اول تنها روابط عمومی 8 ستاره سرآمدی ایران افتخارآفرینی بانوان فارس در مسابقات قهرمانی هندبال امیدهای کشور یک فروند هواپیمای f14 در پایگاه شهید بابایی بازآماد شد معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد: ضرورت برنامه ریزی برای شناساندن جایگاه موسیقی مقامی خراسان شمالی دمای هوای تهران 40 درجه می‌شود 5 مصدوم در پی تصادف 2 موتور سیکلت استقبال از 41 اتوبوس حامل شهروندان محاصره‌شده الفوعه و کفریا در حومه حلب/پهپادهای ایرانی مسئولیت حفاظت و تأمین امنیت اتوبوس‌ها را دارند+تصا درخواست 13 میلیاردی تیام از استقلال طی سه ماهه اول 97 پرداخت تسهیلات 200 میلیون ریالی اشتغال به مددجویان کمیته امداد تحصیل دانشجویان 85 کشور دنیا در دانشگاه‌های ایران تعریف جدیدی از اقتدار نود و سومین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان زنجان/ سفر قریب الوقوع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان زنجان سیاست موازنه مثبت یا منفی؟ سیل در «رمشک» 2 میلیارد تومان خسارت وارد کرده است تاکید نماینده سبزوار درمجلس و تکذیب مدیرعامل شرکت غله منطقه 5 کشور زندگی 7 هزار معلول تهرانی با مشکلات معیشتی/ وجود 2841 نفر مجهول‌الهویه برنامه قطع برق تهران در روزهای پنجشنبه و شنبه ‌برنامه امروز قطع برق تبریز در 5 منطقه منتشر شد +جدول قطعی حمله پهپادهای یمنی به نشست فرماندهان مزدوران سعودی در مارب واریز 1800 تومان از هر دلار دولتی در جیب عده‌ای خاص! بوئینگ 18 میلیارد دلار تیتانیوم از روسیه خریداری می‌کند برنده جایزه ادبی «آرتور سی. کلارک» معرفی شد بازگشت همه سفرای ایران به تهران واکنش م. م و ح. ص به وام گرفتن از ثامن الحجج با حضور 82/49 درصد سهامداران صورت‌های مالی بیمه آسیا به تصویب رسید جزئیات تازه از اقدامات «س. ح» / زورگیری، تعرض و اخاذی شاهکارهای آقای خواننده پاپ+تصاویر پای دلار 7500 تومانی به نیما باز شد فعالیت 9 کمپ ترک اعتیاد در اردبیل «ملک عبداللَّه» اولین پادشاه اردن هاشمی ترور شد جزئیات کشف 5 تن مواد افیونی در استان البرز

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me