تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:سیاسی-فرهنگی()
کد خبر:17536301
۱۳۹۷/۰۴/۱۹ ۱۹:۵۲

گم‌شدن موضوع اباحه در مستند «بی‌راهه»

پخش مستند «بی‌راهه» از شبکه اول سیما که در بخشی از آن اعترافات چند شاخ اینستاگرامی نیز پخش شد، واکنش‌های زیادی را در پی داشت و در نهایت صداوسیما را به واکنش وادار کرد.

پخش مستند «بي‌راهه» از شبكه اول سيما كه در بخشي از آن اعترافات چند شاخ اينستاگرامي نيز پخش شد، واكنش‌هاي زيادي را در پي داشت و در نهايت صداوسيما را به واكنش وادار كرد.
چند روز بعد از پخش مستند «بي‌راهه» از تلويزيون كه واكنش‌هاي مختلفي را در پي داشت، مدير كل روابط عمومي صداوسيما، به نقدهاي وارد شده به عملكرد اين سازمان پاسخ داد.

صداوسيما: خواسته خانواده‌ها بود
محمدحسين رنجبران، مدير كل روابط عمومي صداوسيما، مي‌گويد: وظيفه ذاتي رسانه ملي و خواست مردم به ويژه خانواده‌هاست كه اطلاعات بيشتري در خصوص آسيب‌هاي فضاي مجازي داشته باشند و نبايد وقتي مسئولان مربوط در حوزه فضاي مجازي به وظايف‌شان در ساماندهي فضاي مجازي عمل نمي‌كنند ما دست روي دست بگذاريم و برنامه‌هاي آگاهي‌بخش به خانواده‌ها ارائه نكنيم.
رنجبران با اشاره به همكاري با نيروي انتظامي ادامه مي‌دهد: اين مستند توليد معاونت اجتماعي نيروي انتظامي بوده است. يكي از مهم‌ترين مسئوليت‌هاي مشترك ما و ناجا حركت در مسير پيشگيري است و همان طور كه گفتم بسياري از خانواده‌ها با ما تماس مي‌گيرند و مطالبه جدي در زمينه برنامه‌هاي آگاهي‌بخش در حوزه فضاي مجازي دارند.
اما اصل ماجرايي كه باعث نقد عملكرد صداوسيما شد، چه بود؟ بي‌راهه عنوان مجموعه مستندي است «پيرامون اقدامات و برخوردهاي پليس با جرائم و مفاسد اجتماعي» كه در هر قسمت از آن يكي از معضلات اجتماعي زير ذره بين مي‌رود. در آخرين قسمت پخش شده از مجموعه «بي‌راهه» ويدئويي از صحبت‌هاي «مائده هژبري» و سه رقصنده ديگر كه از خود فيلمبرداري كرده و در فضاي مجازي منتشر مي‌كردند پخش مي‌شود. نحوه پرداخت اين مستند به صحبت‌هاي «مائده» است كه در شرايط روحي نامناسبي قرار داشته و گويا برخلاف نظر سازندگان «بي‌راهه» كه به دنبال متنبه شدن مجرمان احتمالي است، اين تصاوير باعث القاي حس مظلوميت به بيننده شده است.
پخش اين تصاوير موجي از انتقادها را در پي داشت اما رويكرد اصلي اغلب نقدها، صداوسيما بود.

واكنش‌ها به «بي‌راهه»
به غير از اظهارات فله‌اي برخي از سايت‌هاي خبري ضدانقلاب و واكنش‌هاي هيجاني افرادي كه معمولاً در فضاي مجازي از هر چيزي براي ايجاد موج منفي عليه كشور استفاده مي‌كنند، اظهارات برخي از چهره‌هاي شناخته‌شده فرهنگي جاي تأمل دارد. شهاب اسفندياري، چهره فرهنگي و رئيس دانشگاه صداوسيما در دو توئيتي كه منتشر كرد، نسبت به اين مستند واكنش نشان داد. وي ابتدا نوشت: چند نكته در اين ماجرا: 1- من هيچ مسئوليتي در «صدا» و «سيما» ندارم. در «دانشگاه صدا و سيما» كار مي‌كنم. 2- ديروز با ديدن اين كليپ منتشر شده، متأسف و ناراحت شدم. نه اخلاقي بود، نه حرفه‌اي و رسانه ملي بابت پخش اين قبيل مصاحبه‌ها در گذشته هزينه سنگيني داده است. وي در توئيت بعدي موضع متعادل‌تري نسبت به صداوسيما اتخاذ كرد و نوشت: صدا و سيما دهها شبكه تلويزيوني ملي، استاني و برون‌مرزي دارد كه در شبانه‌روز حدود ۱۰هزار دقيقه برنامه پخش مي‌كنند. در پخش چنين حجم عظيمي از برنامه زنده و توليدي قطعاً خطاهايي هم رخ خواهد داد اما با يك كليپ يك دقيقه‌اي درباره كل توليد چنين رسانه‌اي نمي‌توان قضاوت كرد. اينكه سواد رسانه و آگاهي نوجوانان نسبت به مخاطرات اجتماعي و قوانين و مقررات موجود درباره انتشار تصاوير خصوصي در فضاي مجازي را بالا ببريم، قطعاً كار لازم و مفيدي است. در بسياري از كشورها هم انجام مي‌شود اما راه آن پخش اعترافات اين‌گونه نيست.
اكبر نوبي، منتقد سينما كه سابقه تهيه‌كنندگي و اجراي برنامه در تلويزيون را دارد، مي‌نويسد: كشاندن ماجراي رقاصه‌اي جوان به نام مائده هژبري به سطح رسانه ملي، نشانگر همان نگاه تكنيكي و عقب‌مانده‌اي است كه در ميان خيل پرشماري از مديران فرهنگي و رسانه‌اي اين كشور حاكميتي مطلق يافته است و پيش از اين در چند يادداشت درباره آن نوشته‌ام.
وي مي‌افزايد: اين كارها، گل زدن به خود است. آنها كه چنين برنامه‌اي را روي آنتن برده‌اند، آشكار مي‌سازند كه نه سواد رسانه‌اي دارند و نه قدرت درك تأثير پيام بر حوزه مخاطب عمومي و نه مي‌دانند كه يك پيام نادرست اگر در زماني نادرست‌تر منتشر شود، مي‌تواند حيثيت يك رسانه را به چالش جدي بكشاند. تقي دژاكام، چهره رسانه‌اي اما نظر ديگري ارائه مي‌كند. وي در واكنش به موج به‌راه‌افتاده در فضاي مجازي، مي‌نويسد: اگر هرچيز سر جاي خودش باشد، هم بايد دزدان مال را بگيرند و هم دزدان حيا و اخلاق را. اگر معلم‌هاي اجتماعي يا اقتصاد سر كلاس حاضر نمي‌شوند، آيا معلم ديني و قرآن مي‌تواند بگويد من هم نمي‌آيم يا مي‌آيم درس نمي‌دهم؟!

مستند قاچاقچي‌ها را هم بسازيد
سايت خبري مشرق در تحليلي پيرامون پخش مستند بي‌راهه مي‌نويسد: صرف‌نظر از نظرات موافقان و مخالفان پخش اين مستند كه بيشتر ناظر به وقت‌شناسي و اولويت‌سنجي در شرايط موجود است و همچنين صحبت‌هاي اين جوانان و ريشه‌هاي پديده‌ «شاخ‌هاي اينستاگرام» - كه با الگوگيري از سلبريتي‌هاي شناخته شده به نقطه كنوني رسيده است، اين حركت توليد مستند از گروه‌هاي بزهكار مي‌تواند الگويي براي شفافيت بيشتر در برخورد با مجرمان و متهمان در ديگر زمينه‌ها باشد؛ اخلالگران بازار ارز و سكه و خودرو و مسكن، قاچاقچياني كه توليدكنندگان داخلي را به روز سياه نشاندند، تروريست‌هاي اقتصادي كه معيشت مردم را هدف قرار داده‌اند، جاسوسان و نفوذي‌ها از محيط زيست تا هسته‌اي، متهمان و محكومان امنيتي و... همگي مواردي هستند كه مردم سال‌هاست انتظار برخورد شفاف و قاطع با آنان را دارند و از به اختصار برده شدن نام آنها در عذاب هستند.
محسن مهديان نيز در يادداشتي كه «فارس» منتشر كرده است، با اشاره به اينكه اين ماجرا سه دسته منتقد داشت؛ يكم جريان ضدانقلاب و دوم اقليت اباحه‌گر و البته دسته سوم كه بخش قابل اعتنايي از جامعه متدين بودند، مي‌نويسد: از دو گروه اول عبور مي‌كنيم، اما گروه سوم دو نكته قابل اعتنا دارند؛ اول اينكه در شرايطي كه كشور درگير موضوعات مهم‌تر اقتصادي است و مطالبه اول كشور مجازات و اعدام مفسدان اقتصادي است، چرا نظام بايد خودش را درگير مباحث دست چندم كند و اما انتقاد ديگر آنها مربوط به پخش اعترافات اين دختر خانم از رسانه ملي است. مهديان در ادامه يادداشت به اين موضوع مي‌پردازد كه « از عدالت مهم‌تر احساس عدالت است. عدليه و نظميه ما بايد به نحوي عمل كند كه مردم احساس بي‌عدالتي و تبعيض نداشته باشند. اين موضوع همان توصيه اكيدي است كه رهبري انقلاب در ديدار اخير با دستگاه قضایي مطرح و به موضوع تبليغات هنرمندانه از عملكرد دستگاه قضایي اشاره كردند. در شرايطي كه كشور تشنه مبارزه با فساد اقتصادي است نبايد به نحوي تبليغات كرد كه مردم احساس كنند عدليه در شناخت اولويت‌ها دچار سردرگمي است.»
مستند «بي‌راهه» قرار بود به موضوع اباحه‌گري در فضاي مجازي بپردازد؛ مستندي كه به خاطر يك اشتباه به يك ضدتبليغ تبديل شد. هوشمندي صداوسيما بايد در اينجا خودش را نشان بدهد كه حداقل پيش از پخش مستند به عواقب اجتماعي آن فكر كند.

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


رونمایی از مستند شهید «محرابی» در مشهد پذیرفتن بی‌قید و شرط برجام اروپایی فرصت‌سوزی است چابهار بهترین موقعیت برای تولید محصولات صادرات محور را دارد کارتون خواب فرانسه؛ زلزله امید و شادخواهی عروسک خیمه‌شب‌بازی پوتین مأمنی به نام ریاضی رهاشدن از رانت، نفت و اقتصاد ضدتوسعه و تولید آی لاو روسیه خانم سفیر در انتظار اعزام به فنلاند گفت‌وگوی اجتماعی علیه تحریم ملاقات شگفتی‌ساز هلسینکی مواضع برجامی پوتین در دیدار با ترامپ محکم بود توضیح دادستان درباره پخش فیلم مائده هژبری اعتراض علی مطهری و چند نکته بانوان اسکواش‌بازدر پی درخشش کی‌روش خواهان بازگشت آزمون به تیم ملی شد نه رئیس آمد نه ورزشکاران شانس مدال دارم دست‌خط استقلال، پرسپولیس را قهرمان سوپرجام کرد بسته‌شدن پنجره جمعیتی در ایران تا 15 سال دیگر خبر کمر خمیده تأمین‌کنندگان دارو شورا از پسِ تخلفاتِ شهرداری برنمی‌آید دستورات جدید برای بافت فرسوده و حاشیه شهرها گالری جهان گالری جهان هند؛ مانسون در راه است فرانسه؛ قهرمان بارانی جام فلسطین؛ از زمین و آسمان مرگ می‌بارد رخداد حادثه‌ها پنج قاره 2 متهم به همسرکشی پای میز محاکمه پیتزایی که 38 میلیون تومان آب خورد اعتراف به قتل زن مسافرکش در پارک چیتگر «روز بیست‌ویکم» در تالار مهرگان هوای باغ نکردیم و دور باغ گذشت جارچی آمار تماشاگران 3 مجموعه تئاتری تا 22 تیر سرنوشت فیلم‌های پشت خط اکران راویان تنهایی قلعه کلمات شکسپیر و شرکا، قرن پرفاجعه بیستم و داستانی از گلی ترقی ادبیات به وساطت فروید ترجمه‌ای دیگر از عقاید یک دلقک جنگ در بیمارستان روانی سانح، تفنن تقدیر و ویلنیست بی‌انگشت تکرارِ تراژیکِ یک کمدی رویداد
فغانی داور فوتبال و همسرش اعتراف تکان دهنده قاتل مریم فرجی+جزئیات تشکیل شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان‌ها/ انتصاب رؤسای دانشگاه‌های بزرگ به عنوان مدیران شبکه‌های استانی واکنش عادل فردوسی‌پور به شایعه منتشرشده در فضای مجازی دستگیری اعضای باند کلاهبرداری در پوشش اعزام دانشجو به خارج از کشور در یاسوج واکنش کی‌روش به خداحافظی آزمون از تیم ملی مستمری و مابه التفاوت افزایش سه ماه مستمری مددجویان امشب پرداخت می‌شود ایمن‌سازی تاور کج شده در محدوده چهارراه طالقانی کرج؛ ساختمان مجاور تخلیه شد تشییع مادر شهیدان ردانی پور پرسپولیس به عنوان قهرمان سوپر جام معرفی شد فروش پیتزای 38 میلیون تومانی در میدان ونک فرزند علم الهدی دستگیر شده است؟! /ماجرای شایعه ارتباط پسر علم الهدی با سلطان سکه بیانیه سازمان پدافند غیرعامل کشور درباره اظهارات وزیر ارتباطات: سازمان پدافند غیرعامل از برگزاری شوهای رسانه‌ای تخریبی نمی‌هراسد/منافع ملی را پای اهداف سیاسی ذبح نکنیم وزیر نیرو عذرخواهی کرد برگزیدگان آزمون دستیاری تقدیر شدند پیشنهاد مضحک اروپایی‌ها برای خرید نفت از ایران برنامه مدیریت اضطراری برق شهرستان‌های آذربایجان غربی / 27 تیرماه احتمال قطعی آب تبریز عکس/ مار کبرا شعبده بازی ایرانی را گزید برنامه قطع برق تهران در 26 تیر اعلام شد حسام‌الدین آشنا: زمان آن است که با آمریکای ضدترامپ گفت‌وگو کنیم/ ترامپ به پوتین که می‌رسد پاهایش شل می‌شود فیلم: مردی که با چاقو جواب درخواست طلاق همسرش را داد! پوتین برنده دیدار با ترامپ بود؛ او یک توپ فوتبال هدیه داد و معلوم نیست چه هدیه بزرگتری گرفت که مدام لبخند می‌زد / ترامپ به قواعد پیش از دوران هیتلر بازگشته برنامه قطعی برق امروز 26 تیرماه تهران اعلام شد+جدول ابراهیم فیاض: دورهمی کثیف‌ترین برنامه از لحاظ اخلاقی است/ مهران مدیری روابط جنسی خارج از خانواده را ترویج می‌کند/ او در حضور فردوسی پور تبلغ همجنس بازی کرد (+فیلم) اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 26 تیرماه+جدول واکنش سازمان پدافند غیرعامل به اظهارات وزیر ارتباطات سلطانی‌فر: مقام معظم رهبری فرمودند تیم اقتصادی دولت مثل تیم ملی فوتبال تلاش کند/ برخی فکر می‌کردند در جام جهانی زنگ تفریح می‌شویم راهکارهای گسترش و ترویج فر هنگ مطالعه و کتابخوانی و رفع مشکلات صنعت چاپ بررسی شد/ تاکید بر مشوق‌های مادی و معنوی و ایجاد فضای رقابتی و جذاب برای ترویج فرهنگ کتابخوانی جزئیات قتل مریم فرجی دانشجوی بازداشتی حوادث دی ماه+ اعترافات نامزدش آخرین وضعیت تخصیص ارز مسافرتی مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی امشب واریز می‌شود واکنش رسول جعفریان به رزومه عجیب خالق ایده «تکه‌تکه کردن کره زمین» آتش سوزی مجتمع کامپیوتر در خیابان ولیعصر (عج) / سوختگی دو تن در حادثه تشییع و خاکسپاری مادر شهید حجت الاسلام ردّانی پور استقلال انصراف داد، پرسپولیس برنده سوپرجام اعلام شد مستمری و یارانه مددجویان کمیته امداد به همراه افزایش 14 درصدی امشب واریز می‌شود جان کری: ترامپ کاملا از پوتین فریب خورد نقل قول وزیر از رهبر انقلاب: تیم اقتصادی مانند تیم ملی فوتبال باشد فیلم/ هکر صفحه اینستا گرام مریم رجوی و سلطنت طلبان از اهدافش می‌گوید زلزله 4.9 دهم ریشتری سنخواست را لرزاند/2 تیم فوریت‌های پزشکی برای ارزیابی به مناطق زلزله زده اعزام شدند/ برخی از خانه‌های روستایی خسارت دیدند دانلود؛ استقبال پرشور مردم کرواسی از تیم ملی کشورشان رئیس کمیته امداد: مستمری مددجویان به همراه یارانه امشب واریز می‌شود پرسپولیس 3 بر 0 برنده بازی مقابل استقلال و قهرمان سوپرجام شد تجلیل از برترین‌های آزمون دستیاری وزارت اطلاعات: دروغ زاکانی بی شرمانه بود! فروریختن ورزشگاه میزبان جام جهانی 2018 به دلیل بارندگی + فیلم کارت معامله‌ای به نام «ایران» برای طرف‌های مذاکراتی/ زمان تجدید نظر در رابطه با فرانسه نرسیده است؟ راه آهن گیلان پیچیده‌ترین مسیر ریلی کشور است استقلال: از سوپرجام انصراف نداده‌ایم +عکس

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me