تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایکنا
دسته:فرهنگی()
کد خبر:17537764
۱۳۹۷/۰۴/۱۹ ۲۱:۳۲

فکر نمی‌کردم پسرم بر اثر مجروحیت به شهادت برسد/ پسرم، مزد سختی‌های ما را داد

گروه جهاد و حماسه مادر شهید محمدجلال ملک‌محمدی گفت: با خودم می‌گفتم پسر من که از اینها تنومندتر و قوه بدنی‌اش بیشتر است، مگر می‌شود که خوب نشود؟ اما خدا خواسته بود که جلال شهید شود. خدا مزد سختی‌ها و دردهایش را داد. عزتی نصیبش کرد که نامش در تاریخ ثبت شود.

رد نشود//

 به گزارش ایکنا به نقل از حریم حرم، انگار ذره ذره وجودم در این مصاحبه آب می‌شود. تمام مصاحبه بغض است و دلتنگی. مادر شهید افتخار می‌کند به راهی که فرزندش رفته است؛ به این که سرباز امام زمان(عج) بوده و او را پیش حضرت زهرا(س) رو سفید کرده است. اما مادر است و هزار آرزوی نگفته در مورد پسرش. مادر است و هزار دلبستگی به فرزندی که خود دو فرزند خردسال دارد. به گمانم هر بار که این بچه‌ها را می‌بیند بیش از پیش دلتنگ می‌شود. هر بار در حرف‌ها، نگاه‌ها و حرکات این بچه‌ها «جلالش» را می‌جوید؛ می‌بیند و دل می‌دهد و دل می‌کند. سخت است حال مادری که پسرش سراسر سکوت بوده است و اکنون پسرش را، برای ما از زبان دوستانش نقل می‌کند. این عظمت و بزرگی را نه در تعریف‌های جلال از خود، که در چشمان دریایی او درک کرده است و اکنون از دوستانش شنیده است.

مادر شهید محمد جلال ملک محمدی در ابتدای گفتگو با ما از روزهای منتهی به مجروحیت پسرش می‌گوید؛ از روزهایی که با ایام روزه داری ماه مبارک رمضان در هوای گرم تابستان وحضور جلال در عراق به عنوان مستشار نظامی مصادف شده بود: «چند سال آخر پشت سر هم مأموریت می‌رفت. حدود 5 سال در عراق بود. گاهی مأموریت‌هایش همزمان با ماه مبارک رمضان بود. با وجود دمای بسیار بالای عراق، تمام روزه‌هایش را می‌گرفت. من که از او می‌پرسیدم، می‌گفت: «ما توی اتاق هستیم. جایمان هم خیلی خوب است». من هم خیالم راحت می‌شد و باور می‌کردم. اما یکی از دوستانش برای ما تعریف کرد هوای منطقه به حدی گرم بود که موقع بازگشت به مقرّ، به صورت نوبتی داخل یخچالی که در مقر قرار داشت، می‌رفتیم تا کمی سرد شویم. در همان روزها برای یکی از آشنایان نوشته بود: «منتظرم هر چه زودتر افطار شود و بتوانم آب بخورم.» چند بار نوشته بود: «آب... آب... آب» روزی هم که مجروح شد، همراه با سه نفر از دوستانش بوده، هر چهار نفر روزه بوده‌اند.»

وقتی جلال بود خیال همه راحت بود

راز داری شهید ملک محمدی در طول 5 سال حضور در جبهه مقاومت به عنوان مستشار نظامی، باعث شده خانواده شهید نیز اطلاعات چندانی از فعالیت‌های او در عراق نداشته باشند. از این رو مادر شهید روایت‌های مختصری که از دوستان شهید شنیده را برای ما نقل می‌کند: «خیلی چیزها را به ما نمی‌گفت. اوائل که به مأموریت می‌رفت، می‌گفتم کجایی؟ می‌گفت: ما شمالیم. می‌پرسیدم پس چرا تلفن ماهواره‌ای است؟ صدا دیر می‌رسد. چیزی نمی‌گفت. به خاطر همین رازداری هم درجه ‌نظامی‌اش بالاتر می‌رفت. از دوستانش شنیدیم که در این اواخر، فرمانده توپخانه شده بود. هیچ‌کس نمی‌توانست در مورد مسائل کاری و نظامی از او حرفی بشنود. بعد از شهادتش ما این مسائل را از دوستانش می‌شنویم.

دوستانش برای ما نقل کردند که در عراق، زبان عربی را مثل زبان مادری صحبت می‌کرد. با نیروهای مردمی عراق که کار می‌کرد، به قدری مسلط صحبت می‌کرد که کسی نمی‌دانست ایرانی است اما حتی یک بار هم به ما که خانواده‌اش بودیم، نگفت که زبان عربی‌اش تا این اندازه خوب شده است. جلال برای یادگرفتن همه چیز تلاش می‌کرد. پشتکارش خیلی خوب بود.

یکی از دوستانش می‌گفت مدیریتش بسیار قوی و خوب بود و در کارش مهارت زیادی داشت. وقتی خط مقدم حضور داشت، تمام محور را مدیریت می‌کرد. انگار که به جای یک نفر، ده نفر بود. فرمانده‌اش می‌گفت وقتی جلال اینجا بود ما خیالمان راحت بود که همه چیز با نظم و به خوبی پیش می‌رود.»

اخلاص و پشتکار، راز شخصیت منحصر به فرد جلال

این همه اخلاص و رازداری از کجا آمده است؟ چطور بخشی از ابعاد وجودی جلال، حتی برای مادرش بعد از شهادت شناخته می‌شود. نظر مادر شهید را جویا می‌شوم: «ما وظیفه‌ای داشتیم اما به نظرم پشتکار خودش و اخلاصی که در کارش داشت، او را به اینجا رساند. البته از بچگی در بسیج، مسجد و مراسمات مذهبی محرم و صفر بزرگ شد. قبل از اینکه وارد سپاه شود و به مأموریت‌های متعدد برود، در اردوهای جهادی شرکت می‌کرد. به مناطق محروم می‌رفت، به ویژه جنوب کرمان. از دوستانش شنیدم وقتی اردوی جهادی می‌رفت، کسی به گرد پایش نمی‌‌رسید.

روزی که شهید شد دوستانش می‌گفتند ما تا حالا از جلال نشنیدیم که بگوید من خسته‌ام. حتی در اوج سختی و زیادی کارها. حتی جایی که دیگران خسته می‌شدند و همراهی‌اش نمی‌کردند، جلال کار را تعطیل نمی‌کرد. مثلا در یکی از اردوهای جهادی، زمانی که بچه‌ها خسته بوده‌اند، پیشنهاد می‌دهد بروند کاری را انجام دهند اما همه گفته‌اند خسته‌ایم. خودش تنها رفته، با سختی کار را به پایان رسانده است. بعد از بازگشت به دوستانش بدون اینکه از کسی ناراحت شده باشد، گفته اگر می‌آمدید خیلی بهتر بود.

در تمام کارهایش، اخلاص داشت. هرگز کاری را برای خودنمایی نمی‌کرد. هیچ‌وقت از کارهایش برای ما تعریف نمی‌کرد. من اغلب اینها را بعد از شهادتش از دوستانش شنیده‌ام.

هیچ وقت از شهادت با من حرفی نزد. فقط گاهی به شوخی می‌گفت: «مامان! پنج تا بچه داری، باید خمسش را در راه خدا بدی». من حرف‌هایش را به شوخی گرفتم. اما روزهای آخر وصیت مختصری به دوستانش کرده بود که کیفیت مراسمات چگونه باشد و کجا دفن شود. به دوستانش گفته بود مرا به مقبره ‌شهدای شهرک شهید محلاتی، محل زندگی‌مان، ببرید. آنجا دو دور طواف دهید. مراسم‌ها را در مسجد انصارالحسین که از بچگی آنجا بزرگ شده‌ام، برگزار کنید. ولی تا آخرین لحظه که می‌توانست صحبت کند، هیچ حرفی از شهادت به من نزد.»

سخت‌ترین روزهای زندگی مادر

شهید ملک محمدی پس از مجروحیت، بیش از یک ماه در بیمارستان بستری بود. مادر شهید، از سخت‌ترین روزهای زندگی‌اش، یعنی روزهای بستری بودن جلال در بیمارستان برای ما روایت می‌کند: «شب‌های قدر، مراسم‌های احیای حرم امام رضا (ع) را از تلویزیون بیمارستان دنبال می‌کرد. شبی که شیخ حسین انصاریان مراسم احیاء را برگزار می‌کرد، پدرش بیمارستان کنارش بود. برای من تعریف کرد وسط پخش مراسم، چند لحظه خوابش برد. وقتی بیدار شد، گفت: «چرا من را بیدار نکرده‌اید؟ می‌خواستم مراسم احیاء را تا آخر ببینم و دعاهایش را بخوانم.» ماه رمضان برای ما خاطره‌ای شده که هرگز آن را فراموش نمی‌کنیم.

چهل روزی که در بیمارستان بود، همۀ ‌زندگی من را تحت‌الشعاع خودش قرار داد به نحوی که نمی‌توانم فکرم را جمع کنم و از قبل از آن روزها حرف زیادی بزنم. درد زیادی داشت اما اصلاً به روی خودش نمی‌آورد. دوستانش که می‌آمدند، با آن‌ها می‌گفت و می‌خندید. حتی سه روز آخر که در آی سی یو بود، که بدترین روزهای زندگی من بود، دوستانش می‌آمدند از پشت شیشه او را می‌دیدند و با او حرف می‌زدند. در آی سی یو دست‌های مریض را به تخت می‌بندند اما حتی در آن حال هم با آن‌ها شوخی می‌کرد. دست‌هایش بسته بود، پایش را برای آن‌ها تکان می‌داد و می‌خندیدند.

در هیچ لحظه‌ای نمی‌خواست کسی را ناراحت کند با این که تمام بدنش آسیب دیده بود و تب و لرزهای خیلی شدید می‌کرد اما صبرش زیاد بود. انگار خدا به او صبر ایوب را داده بود. در بیمارستان خیلی به او سخت گذشت اما در نهایت خدا او را خرید.»

خدا خواسته بود که جلال شهید شود

داعشی‌ها، داخل تله‌های انفجاری دست‌سازشان، ساچمه، میخ‌های ریز و مواد شیمیایی می‌ریزند. این مواد شیمیایی حالت سمی دارند. برای همین وقتی منفجر شده بود، روی بدن شهید ملک محمدی اثری مثل حفره‌های کوچک باقی گذاشته بود. از طرف دیگر بدن جلال به دارویی هم که پزشکان تجویز کرده بودند، حساسیت نشان داده بود. این اتفاقات باعث رقم خوردن روزهای سختی برای جلال و خانواده‌اش در بیمارستان شد: «جلال بچۀ ‌ضعیفی نبود. یَلی بود برای خودش. گرچه جراحت‌هایش زیاد بود اما اصلاً فکر نمی‌کردم به خاطر آن‌ها شهید شود. با خودم می‌گفتم با این زخم‌ها برای بچه ‌من اتفاقی نمی‌افتد. اما کارم گریه بود. قبل از انتقالش به آی سی یو، وقتی به ملاقاتش رفتم، خواب بود. به پدرش گفتم: «چرا همش خوابه؟ چرا بیدار نمی‌شه؟» گفت: «بذار بخوابه. دیشب تا صبح خیلی درد کشیده. بهش مُسَکن قوی زده‌اند.» دلم طاقت نیاورد، کنارش نشستم. سرم را روی سینه‌اش گذاشتم و گریه می‌کردم. چشم چپش ترکش خورده بود و فقط چشم راستش می‌دید. چشم راستش را باز کرد و گفت: «مامان! چرا اینقدر گریه می‌کنی؟» گفتم: «پس کی خوب می‌شی؟» دوباره چشمش را بست. نمی‌دانم خوابش برد یا بیهوش شد. اما دیگر حرفی نزد.

روزهای سختی بود که بر ما گذشت اما خیلی صبر کرد و چیزی نمی‌گفت. ما به رضای خدا راضی هستیم. خدا را شکر، راهی را که دوست داشت رفت. وقتی نتوانی کاری برای پسرت انجام دهی، سخت‌تر است. الان هم با خودم فکر می‌کنم من نتوانستم کاری برایش انجام دهم. من راضی‌ام به رضای خدا. تا خدا نخواهد چیزی نمی‌شود. برخی بیماران جراحت‌هایی بدتر از پسر من داشتند اما زنده ماندند. گاهی اتاق‌های دیگر می‌رفتم. مجروحین فاطمیون را می‌دیدم، همه لاغر و ضعیف بودند. ولی خوب شده و مرخص می‌شدند. با خودم می‌گفتم پسر من که از اینها تنومندتر و قوۀ ‌بدنی‌اش بیشتر است، مگر می‌شود که خوب نشود؟ اما خدا خواسته بود که جلال شهید شود. خدا مزد سختی‌ها و دردهایش را داد. عزتی نصیبش کرد که نامش در تاریخ ثبت ‌شود.

شاکرم که سرباز امام زمان (عج) بوده است

گرچه بغض و تُن صدای مادر می‌گوید این درد کنار آمدنی نیست اما از خودش می‌پرسم: کی با این درد کنار آمدید؟ از سؤالم تعجب می‌کند و می‌گوید: «این درد کنار آمدنی نیست. تا روزی که بمیرم، نمی‌توانم با این درد کنار بیایم. مگه می‌شود کنار آمد؟ البته خدا را شکر می‌کنم که با شهادت از پیش ما رفت. قبل از شهادتش یک بار برادرم به من گفت: «خواهرم! نذار بره. می‌بینی که داعشی‌ها چه کارهایی می‌کنند». گفتم: «برادر من! اگر بگویم نرو، بیاید و در تهران تصادف کند و از دست برود، من چه کنم؟ بهتر است راهی که خودش دوست دارد برود. خدا اگر خواست نگهش می‌دارد و اگر خواست او را می‌برد. من نمی‌توانم چنین حرفی بزنم». شاید اگر من می‌گفتم راضی نیستم، نرو، نمی‌رفت اما اگر تهران برایش اتفاقی می‌افتاد... الان پیش حضرت زهرا (س) روسفید هستم چون سرباز امام زمان (عج) بوده و جانش را برای امام زمان (عج) داده است.»

خدا را شکر؛ پسرم مزد سختی‌های ما را داد

از شهید ملک محمدی دو دختر به یادگار مانده است. هنگام شهادت، یکی از دختران او یک ساله بود و دیگری دو ساله. مادر شهید از جای خالی جلال در خانواده می‌گوید: «دخترش بیش از حد پدرش را دوست داشت، الان هم می‌گوید: «دلم برای باباجلالم تنگ شده.» در وصیتنامه‌اش خطاب به دخترش نوشته: «من همیشه کنار تو هستم» کل خانواده‌مان این داغ را تحمل می‌کنند. همه در این داغ سختی کشیدیم. مگر شوخی است؟ برای خودم، بچه‌ها و همسرم ضربۀ ‌سختی بود. پدرش می‌گوید: «شهید داده‌ای. باید طاقت بیاوری. باید صبر کنی.»

 انتهای پیام

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


یادمان شهدای همدان در قراویز احداث شود توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در مناطق حاشیه‌نشین استان گلستان‌ 2800 شغل از ابتدای امسال در استان گلستان ایجاد شده است بنای یادبود 70 سال تاریخچه پورشه؛ جذاب‌ترین نماد گودوود 2018 گرمای هوا تغییر ساعت کاری ادارات مازندران را ماندگار کرد بارشهای رگباری نیمه شمالی خراسان رضوی را فرا می‌گیرد بازرسی از مجتمع‌های آبی مشهد آغاز شد 51 پروانه استاندارد در خراسان رضوی باطل شد مشکلات اقتصادی کشور متأثر از جنگ روانی دشمنان است فروپاشی صفوف گروه‌های تروریستی و پیشروی سریع ارتش در جنوب جهانبخش رکورد هلندی‌ها را جا به جا می‌کند خواص شگفت انگیز هلو در درمان بیماری‌ها شکایت مادر از فرزندان طمعکار برای مطالبه مهریه! کاهش 99 درصدی کشفیات قاچاق لوازم آرایشی اروپا باید برای تنها ماندن آماده شود مشکلات کامیون‌داران برخوار زیر ذره‌بین مسئولان/ لزوم همکاری شبکه بهداشت برای صدور کارت هوشمند رانندگان آیت‌الله حسینی‌بوشهری: کمیته امداد زمینه اشتغال روستاییان در روستاها را فراهم کند سرقت‌های به عنف و خشن در گلستان کاهش یافت دومین شماره نشریه "اقرأ" منتشر شد 10 تا 12 درصد محوطه بنادر دراشغال کالاهای متروکه است درباره آقای نخست‌وزیر چه بخوانیم دشمنی ترامپ با رسانه‌ها فرصتی برای دیپلماسی ایرانی ساعت کاری ادارات مازندران یکماه تغییر کرد شکارچیان قوچ وحشی در منطقه سالوک دستگیر شدند پایان ماجرای کودک ربایی پسربچه 5 ساله مصدومیت 12 نفردر پی زلزله تازه‌آباد/اعزام تیم‌های امدادی به منطقه انگیزه‌مند کردن مردم برای پرداخت «مالیات بر ارزش افزوده» مهم است نگاهی که به «کلاته نظر» افتاد/ راه اندازی پویش نذر آب توسط خیران صحن علنی مجلس شورای اسلامی - 31 تیر 97 سرمربی کرواسی پیشنهاد خیره‌کننده ایران را رد کرد/ دالیچ: پیشنهادهای اینچنینی اهمیتی برایم ندارند رئیس fatf مامور اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد تعطیلات جالب بیرانوند و فرزندش کف سر شما هم خارش دارد؟ اطلاعیه مجمع تشخیص درباره تصاویر جنجالی دیروز جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درگذشت آیت‌الله مرتضی تهرانی را تسلیت گفت ملّت ایران جنایت اخیر اشرار در کردستان را هرگز فراموش نخواهد کرد بیانیه دبیرخانه کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین در محکومیت مصوبه پارلمان رژیم صهیونیستی اولین قسمت از برنامه گفتگومحور شوکران فردا شب روی آنتن می‌رود برگی تازه از توزیع رانت درواردات خودرو دولت‌های اروپایی بدهکارتر شدند «صبا» میزبان «حقوق کودکان» به روایت پوستر شد سفیر جدید ایران که چادری شد/دومین تغییر پوشش زنان دولت ترور امام جماعت مسجدی در عدن انتقاد جالب و هنرمندانه یک زن آمریکایی از ترامپ! آشنایی نسل جوان با مبانی فکری ائمه اطهار (ع) رکورد جهانی شکستن 500 سنگ توسط مهدی نمازی انجام شد زلزله در کوهدشت و نورآباد لرستان احساس شده است بازارگاه‌های اینترنتی به شفافیت بازار مسکن کمک می‌کند تعطیلی 70 شرکت حمل و نقلی در رابطه با مشکلات رانندگان
کودک‌ربایی در تهران برای 10 میلیون تومان! تعقیب قضایی عاملان شهادت 11 رزمنده سپاه تصاویر/ تشییع پیکرهای 11 شهید عملیات تروریستی در مریوان زلزله 5.7 ریشتری رویدر در هرمزگان را لرزاند اطلاعیه وزارت اطلاعات درباره فعالیت دوتابعیتی‌ها در دولت امروز سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم ندارد؛ آقای ترامپ! با دُم شیر بازی نکن/ صلح با ایران مادر صلح‌ها و جنگ با ایران مادر جنگ‌هاست مسیح مهاجری: اول نمایندگان ناباب را از مجلس بیرون بریزید، بعدا بروید سراغ عوض کردن وزیران روحانی خطاب به ترامپ: با دم شیر بازی نکن! حسن روحانی خطاب به دونالد ترامپ: با دم شیر بازی نکن، پشیمان‌کننده است/ تنگه‌های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنهاست وزیر ارتباطات: خبری از فیلترینگ اینستاگرام نیست/ منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم در سازمان خصوصی سازی فساد نداریم/دولتی‌ها در برابر خصوصی سازی مقاومت می‌کنند وزش باد شدید در شمال شرق و نوار شرقی کشور روحانی خطاب به ترامپ: با دم شیر بازی نکن روحانی: برجام تصمیم نظام بود! / ترامپ هم تهدید است هم فرصت! پاسخ وزارت اطلاعات درباره فعالیت مدیران دوتابعیتی در کشور فساد در سازمان خصوصی سازی نیست روایت حامی پروپاقرص روحانی از بده بستان‌های مفسده‌انگیز سازمان خصوصی سازی دچار فساد نیست/مقاومت‌ها زیاد است آذری جهرمی: خبری از فیلترینگ اینستاگرام نیست/ منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم بدنبال اصلاح روابط عربستان، امارات و بحرین با ایران هستیم/ تنگه‌های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنهاست روحانی: امروز سخن گفتن با آمریکا معنایی جز «تسلیم» ندارد مسیح مهاجری: اول نمایندگان ناباب را از مجلس بیرون بریزید، بعدا بروید سراغ عوض کردن وزیران اینستاگرام فیلتر نمی‌شود؛ توئیتر آزاد می‌شود؟! آقای ترامپ! با دُم شیر بازی نکن پشیمان کننده است مجلس از عناصر نایاب پاکسازی شود/ خانه تکانی باید از مجلس شروع شود/ مردم تحمل ادامه این وضعیت را ندارند روحانی: آقای ترامپ با دُم شیر بازی نکن، پشیمان خواهی شد جهرمی: خبری از فیلترینگ اینستاگرام نیست ملت ایران اهل تعامل است اما عزت خود را حراج نمی‌کند سرنوشت کودک ربایی 10 میلیونی از امشب دریاهای کشور مواج می‌شود تعقیب قضایی عاملان شهادت 11 رزمنده سپاه رییس جمهور: آقای ترامپ! با دُم شیر بازی نکن/ تجلیل از از نقش سپاه در پاسداری از ایران در سازمان خصوصی سازی فساد نداریم/دولتی‌ها در برابر خصوصی سازی مقاومت می‌کنند پوری‌حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‌سازی نداریم دو سال از برنامه احیای دریاچه ارومیه عقب هستیم/ لزوم تامین حق آبه دریاچه تا پایان سال 98 انتقال و فروش خاک به خارج از کشور ممنوع شد/تعیین مجازات برای خاطیان کدام گوشی‌ها ارز 4200 تومانی می‌گیرند؟ پوری‌حسینی: فساد در سازمان خصوصی‌سازی نداریم از امشب دریاهای کشور مواج می‌شود سرنوشت کودک ربایی 10 میلیون تومانی تعقیب قضایی عاملان شهادت 11 رزمنده سپاه برجام، شکست توطئه 12 ساله علیه فناوری هسته‌ای ایران بود پوری‌حسینی: فساد در سازمان خصوصی‌سازی نداریم سازمان خصوصی سازی دچار فساد نیست/مقاومت‌ها زیاد است مسیح مهاجری: نمایندگان ناباب را از مجلس بیرون بریزید! تعقیب قضایی عاملان شهادت 11 رزمنده سپاه برجام تصمیم یکپارچه تمام ارکان نظام بود/ تنگه‌های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنهاست تعقیب قضایی عاملان شهادت 11 رزمنده سپاه فوت 19 نفر بر اثر غرق شدگی طی هفته گذشته/ در مناطق پرخطر به افراد آموزش شنا ندهید وزارت اطلاعات فعالیت مدیران دوتابعیتی در پست‌های حساس و مدیریتی کشور را رد کرد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me