تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:17538883
۱۳۹۷/۰۴/۱۹ ۲۲:۴۵

تحول ناوگان ریلی با سرعت برق

تحول ناوگان ریلی با سرعت برق


سهیلا یادگاری
خبرنگار
بر اساس سیاست‌های کلان کشور، 30 درصد حمل بار و 20 درصد جابه‌جایی مسافر برعهده راه‌آهن قرار گرفته و برای تحقق این دو هدف بسیار بزرگ، باید اقدامات بزرگی در شبکه ریلی کشور انجام شود. سرعت بالای حمل بار از طریق راه‌آهن، آن را یکی از مزایای استفاده از خطوط ریلی کرده است، برای حمل بار با کشتی بین دو قاره 56 روز زمان نیاز است درحالی که جابه‌جایی همان محموله با ریل در مدت 12 روز امکان‌پذیر می‌شود. توسعه و تکمیل شبکه راه‌آهن ایران با تمرکز بر کریدورهای بین‌المللی ترانزیت کالا و گسترش قطارهای پرسرعت، برقی‌سازی خطوط و استفاده بیشتر از فناوری اطلاعات مهم‌ترین راهبردهای راه‌آهن در سال‌های پیش رو و مورد توجه جدی دولت است. ارزش ترانزیت کالا از طریق خطوط ریلی، در یک دوره 26 ساله تا 2016 میلادی، از کمتر از 6 تریلیون دلار در سال، به مرز 19 تریلیون دلار در جهان رسیده است و ایران با توجه به اینکه یکی از پل‌های ارتباطی قطب‌های اقتصادی جهانی در آسیا و اروپا است می‌تواند در صورت برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری در این زمینه، یکی از کشورهای مهم ترانزیت کالا در جهان باشد.

این روزها نسل لکوموتیوهای دیزلی و دیزل الکترونیک بسرعت در دنیا رو به کاهش است. آمارهای اقتصادی نشان می‌دهد که برقی کردن راه‌آهن یکی از مراحل توسعه و پیشرفت اقتصادی در حمل و نقل هر کشور محسوب می‌شود که موجب افزایش ظرفیت و سرعت حمل بار و مسافر شده و مصرف سوخت و تولید آلاینده‌های زیست محیطی و آلودگی صوتی را کاهش می‌دهد. همچنین به گفته کارشناسان ریلی، برقی کردن راه‌آهن به‌عنوان مقدمه مناسبی برای احداث راه‌آهن سریع‌السیر به‌شمار می‌رود. بر همین اساس سند چشم‌انداز 1404، شرکت راه‌آهن موظف شده است تا 6 هزار کیلومتر خطوط ریلی را برقی‌سازی کند. در چند سال گذشته سرمایه‌گذاری‌ها و اقدامات جدی در زمینه توسعه حمل‌ونقل ریلی رخ داده است. به‌صورت متوسط در دولت یازدهم و دوازدهم بیش از یک میلیارد دلار به‌طور مستقیم از جانب دولت در حمل‌ونقل ریلی سرمایه‌گذاری شده است و این جدا از سرمایه‌گذاری‌هایی است که از طریق سایر منابع جذب‌ شده است. راه‌آهن در سال‌های اخیر شاهد تحولات بسیار بزرگ و جدی بوده است و نیازمند توسعه سریع اقتصادی و فراهم شدن زیرساخت‌های حمل‌ونقل است. همچنین ارتباط با کشورهای همسایه و آسیای میانه، همسایگان جنوبی و افغانستان سبب توسعه اقتصادی کشور می‌شود.
 براساس آمار، کشور ما دارای 196 کیلومتر راه‌آهن برقی در حال بهره‌برداری است، این یعنی شرکت راه‌آهن باید تا 10 سال آینده حدود 5831 کیلومتر خطوط برقی به خطوط ریلی خود اضافه کند. به همین منظور طرح برقی‌سازی راه‌آهن گرمسار – اینچه برون برای رسیدن به این هدف طراحی شد. درحقیقت در جریان سفرولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به تهران در سال 94 و پیرو همکاری‌های دو کشور این قرارداد به امضا رسید. این طرح  (EPCF) به طول 495 کیلومتر، با هدف افزایش ظرفیت حمل بارهای ترانزیتی به‌عنوان یکی از طرح‌های با اهمیت در توسعه روابط دو کشور ایران و روسیه تعریف شده و با تصویب هیأت وزیران در دستور کار راه‌آهن قرار گرفت. در همین زمینه شرکت راه‌آهن بین‌الملل روسیه (RZDI) از سوی دولت روسیه به‌عنوان پیمانکار اصلی قرارداد به راه‌آهن ایران معرفی شد تا این اقدام با استفاده از تکنولوژی و تجربه طرف های خارجی به بهترین وجه صورت پذیرد. حالا شاهد آن هستیم که این طرح به تحقق پیوسته و به این ترتیب اتصال روسیه و کشورهای آسیای میانه از طریق شرق دریای خزر در ادامه این طرح به بنادر جنوبی ایران و خلیج فارس محقق می‌شود.
  تأمین مالی پروژه
باید توجه داشت که مزایا و اهمیت حمل و نقل در کشور آنقدر زیاد است که با وجود اعمال فشار و تحریم‌های کشورهای خارجی برکشورمان و کمبود منابع، مجلس، پیرو بیانات رهبر معظم انقلاب بر آن شد تا منابع انجام این طرح را تأمین کند.
 ارزش قرارداد پروژه برقی‌سازی گرمسار – اینچه برون 1.2 میلیارد یورو است و برهمین اساس 15درصد از هزینه طرح از محل منابع داخلی و صندوق توسعه کشور و85 درصد از محل وام دولتی روسیه تأمین می‌شود.
 در این طرح، برقی‌سازی مسیر، تأمین لکوموتیوهای برقی، ساخت و تجهیز دپوهای تعمیراتی لکوموتیو، اصلاح مسیر، سازه‌های فنی و تونل ها، توسعه خطوط ایستگاه‌ها، ارتقای سیستم علائم و ارتباطات و تأمین ماشین‌آلات نگهداری شبکه برق در نظر گرفته شده است. در نتیجه این طرح، سرعت بهره‌برداری 120 الی 160 کیلومتر بر ساعت و ظرفیت مسافری 7 زوج قطار مسافری در این مسیر خواهد شد. همچنین شرکت راه‌آهن قادر خواهد بود تا در این مسیر با سرعت 100 کیلومتر بر ساعت، ظرفیت بار را سالانه به 9 الی 10 میلیون تن برساند.
امتیازاتی که نباید نادیده گرفته شود
باید در نظر داشت که این طرح امتیازات متعدد ملی – اقتصادی و اجتماعی در مسیر دارد و نبایستی در بررسی این طرح از امتیازات آن غافل شد.
از جمله امتیازات ملی این طرح، توسعه صادرات و واردات، افزایش درآمد ارزی، کاهش مصرف سوخت و اتلاف انرژی به شمار می‌آید که هریک از این اهداف در سطح ملی کارایی بسیار بالایی در اقتصاد کشور دارد. همچنین این طرح اهداف اقتصادی را نیز به‌دنبال دارد که می‌توان به افزایش تناژ حمل بار و ظرفیت جابه‌جایی مسافر، افزایش سرعت بهره‌برداری کاهش زمان سیر، کاهش بهای تمام‌ شده حمل بار و مسافر، کاهش هزینه‌های بهره‌برداری، تعمیر و نگهداری اشاره کرد. توسعه اقتصادی در هر بخشی از کشور توسعه اجتماعی را نیز به‌دنبال دارد به نحوی که اجرای این طرح اشتغالزایی، افزایش قابلیت اطمینان و ایمنی سفر، افزایش جذابیت سفر برای مسافر، کمک به توسعه اجتماعی و رفاه ساکنان شهرها و مناطق مجاور مسیر، را به‌دنبال دارد. در نهایت این طرح اهداف محیط زیستی را نیز دنبال می‌کند که می‌توان به کاهش آلودگی‌های ناشی از سوخت‌های فسیلی، امکان بازیافت انرژی مصرف‌شده، کاهش هزینه‌های پاکسازی محیط زیست، کاهش آلودگی صوتی را از جمله این اهداف عنوان کرد.
آغاز تحول فناوری در حوزه ریلی
به گفته وزیر راه در مراسم افتتاح این پروژه، برقی‌سازی راه‌آهن گرمسار – اینچه برون در حقیقت آغاز تحول فناوری در حوزه ریلی به شمار می‌رود. عباس آخوندی در این باره اظهار داشت: در نتیجه این اقدام سرعت قطار در این مسیر ۲ برابر و حمل بار ۴ برابر می‌شود. نکته مهم این پروژه آن است که همزمان تحول حوزه ریلی بواسطه رشد تکنولوژی، شاهد تبدیل لکوموتیوها از شکل دیزلی به لکوموتیوهای برقی هستیم که این امر حمل بار مضاعف با سرعت و ایمنی بیشتر را به همراه دارد. وزیر راه و شهر‌سازی با یادآوری اینکه در سه ماه گذشته توافق شده بود که پروژه برقی‌سازی گرمسار – اینچه برون در ۱۱تیر ماه افتتاح شود، افزود: همزمانی این اقدام با خروج امریکا از برجام نشاندهنده آن است که تهدیدهای امریکا نمی‌تواند مانع همکاری دیگر کشورها با ایران شود.
سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری برای توسعه ریلی
دراین باره مدیرعامل راه‌آهن گفت: برقی‌سازی مسیر گرمسار- اینچه برون، راه‌آهن را به هدف افزایش حمل بار  تا ۳۰ درصد نزدیک  کرد. سعید محمد‌زاده با تأکید بر اینکه برقی‌سازی این مسیر موجب تقویت کریدور شمال – جنوب می‌شود، افزود: این اتفاق ماحصل مذاکرات گسترده میان مقامات ایران و روسیه است.
برقی‌سازی 6 هزار کیلومتر خطوط راه‌آهن در دستور کار
 در همین حال همزمان با آغاز عملیات اجرایی این طرح معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن تأکید کرد که برقی‌سازی نزدیک به ۶ هزار کیلومتر خطوط راه‌آهن براساس تکالیف سند 1404 در دستور کار راه‌آهن است و عملیات اجرایی پروژه برقی‌سازی راه‌آهن گرمسار- اینچه برون به‌عنوان یکی از طرح‌های با اهمیت در این زمینه به شمار می‌رود و موجب توسعه بیشتر روابط دو کشور ایران و روسیه می‌شود. با توجه به اهمیت برقی‌سازی راه آهن گرمسار- اینچه برون در افزایش ظرفیت حمل و نقل کریدور شمال - جنوب، طرف روسی متعهد شده این پروژه طبق قرارداد طی چهار سال و چهار ماه به اتمام برسد. بر‌اساس قرارداد امضا شده، کارشناسان ایرانی در روسیه، ایران یا برخی کشورهای جهان آموزش‌های لازم را می‌بینند که می‌تواند تحولات بزرگی را در صنعت حمل و نقل ریلی ایران به وجود آورد. برای تکمیل ناوگان این خط، ساخت ۲کارخانه لکوموتیوسازی و مرکز آموزش کارکنان در دستور کار قرار می‌گیرد تا نیازهای این پروژه تأمین شود.
این خبر را به اشتراک بگذارید


نارنجی وفادار قراردادش را تمدید کرد (عکس) صعود 3 سابریست ایران به جدول 64 نفره طرح سناتور آمریکایی برای تحریم برخی مقام‌های ایران بازیکن تیم ملی ایرلند به تراکتورسازی پیوست زمان و مکان مراسم ختم پدر وحید حقانیان عقب‌نشینی نتانیاهو از سخنانش درباره مجاب کردن ترامپ سودان و مصر بر ضرورت حل اختلافات تاکید کردند عملیات اجرایی زمین چمن مصنوعی آستارا آغاز شد خاموش کردن آتش هورالعظیم در خاک عراق آغاز شد سینما و هنر کیارستمی مخاطبانش را در گیلان فراخواند افزایش تولید نفت در میدان یاران شمالی کلید خورد جرم و جنایت در انگلیس همچنان رکورد می‌زند سفر هیات آمریکایی به ترکیه برای مذاکره درباره ایران دستور ترامپ برای دعوت پوتین به واشنگتن ظریف خواستار خروج اروپا از سایه آمریکا شد درخواست آلمان از هند برای ادامه خرید نفت ایران فرماندهی مرکزی آمریکا: هیچ اطلاعی از توافق خروج نیروهای آمریکایی از سوریه ندارم دشمن از تفرقه میان مسلمانان سود می‌برد بالن‌ها برای کنیا اینترنت فراهم می‌کنند یک دندانپزشک به ازای هر 2500 نفر جمعیت در کشور فعالیت می‌کند آخرین تحولات عراق: کشف انبار مهمات داعش/ اولویت‌های دولت آینده عراق از نگاه حکیم پستی که علی پروین در فضای مجازی درباره یک پرسپولیسی+عکس تهاتر بدهی‌ها معوقات بانکی را کاهش می‌دهد تاخیر 2 ماهه در پرداخت حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی گرمای عجیب با دمای بالای 50 درجه در راه خوزستان جزییات برنامه 5 میلیون دلاری کی‌روش برای آماده‌سازی تا جام ملت‌ها دلایل و درمان‌های لرز کردن مرز عاشقی در سیستان و بلوچستان میزبان زائران غیر ایرانی/ورود 1150 زائر پاکستانی از مرز میرجاوه کمبود ذخیره نیروگاهی و افزایش بیش از اندازه مصرف سبب بروز خاموشی‌ها می‌شود جشنواره «شیر بلال» در شهرستان سیمرغ از سیمرغ «پایتخت شیربلال» تا تاکید بر نظارت بیشتر از بازار تدارکات کشاورزان استقبال باشکوه مردم جزیره هرمز از پرچم حرم حضرت فاطمه معصومه (س) +تصاویر بازی با موش‌ها، ضجه کودک و زندگی در خانه‌ای نزدیک به ویرانی/تیر خلاصی که اعتیاد، برفقر خانواده‌ای در تویسرکان زد+فیلم برگزاری نمایش آبداران توسط گروه هنری فردا در پارک ورودی شهرلنده+تصاویر برخورد جدی با گران‌فروشان و سودجویان در آمل/ بازرسی مستمر 5 نهاد در بازار روحانی وعده رفع حصر را فراموش کرد تورم، در دوران احمدی‌نژاد بالا رفت درخواست آلمان از هند برای ادامه خرید نفت ایران افزایش تولید و اشتغال با ایجاد زنجیره ارزش رئیس‌جمهور سابق کره جنوبی به 8 سال حبس محکوم شد افشای مکالمه مسی و سامپائولی در جام‌جهانی نصب سپهتن روی خودروهای سنگین تعلیق و بیمه تکمیلی رانندگان رایگان شد سرمایه گذاران خُرد سبدی از سهام خریداری کنند/تشریح دلایل نوسانات شاخص بورس واژگونیِ کشتی گردشگری در آب‌های آمریکا / 8 نفر کشته شدند درست کردن مکعب روبیک زیر ده ثانیه 5 استان کشور در خط بحران آب برگزاری جشن دهه کرامت به همت ناحیه مقاومت بسیج محلات تلاش سفیر فرانسه در صنعا در حمایت از طرح سازمان ملل هیلی: شورای حقوق بشر "بزرگترین شکست" را به سازمان ملل وارد کرد
من از ویکی شیعه خبر نداشتم/شبهه حالت تخریبی دارد شرکت‌های تسیا نخ نوین و رضا نخ مورد بازدید استاندار خراسان رضوی قرار گرفت. خودروی جدید شرکت سایپا رونمایی شد سیگار، عمر را کوتاه می‌کند قاتل دختر 10 ساله دشتستانی دستگیر شد / مادر مرتکب قتل شده یا ناپدری؟ همراه اول تنها روابط عمومی 8 ستاره سرآمدی ایران «ملک عبداللَّه» اولین پادشاه اردن هاشمی ترور شد استاندار خراسان شمالی در آیین اختتامیه سومین جشنواره موسیقی مقامی مطرح کرد: لزوم توجه وسعت در مفاهیم ارزشمند موسیقی مقامی خراسان شمالی بیمارستان 350 تخت‌خوابی شهید مفتح ورامین افتتاح می‌شود. رسمی؛ آنتونیو استوکس، مهاجم ایرلندی به تراکتورسازی تبریز پیوست پرداخت تسهیلات 200 میلیون ریالی اشتغال به مددجویان کمیته امداد روغن گران نمی‌شود تحصیل دانشجویان 85 کشور دنیا در دانشگاه‌های ایران افتخارآفرینی بانوان فارس در مسابقات قهرمانی هندبال امیدهای کشور مشارکت و همکاری 25 هزار تشکل غیر دولتی با سازمان بهزیستی در سطح کشور تماشاخانه هودی پر از خوابگرد شد با حضور 82/49 درصد سهامداران صورت‌های مالی بیمه آسیا به تصویب رسید سیاست موازنه مثبت یا منفی؟ معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد: ضرورت برنامه ریزی برای شناساندن جایگاه موسیقی مقامی خراسان شمالی دمای هوای تهران 40 درجه می‌شود 5 مصدوم در پی تصادف 2 موتور سیکلت کشف بیش از 170 هزار نخ سیگار قاچاق در قزوین جزئیات کشف 5 تن مواد افیونی در استان البرز نجات کودک 4 ساله پس از غرق شدگی از کام مرگ پایان 6 سال رابطه عاشقانه زوج معروف هالیوود لیست کالاهای ممنوعه برای حجاج اعلام شد پزشکان سرشناس تمایلی به بیمه‌شدن ویزیت ندارند پای دلار 7500 تومانی به نیما باز شد حمله پهپادهای یمنی به نشست فرماندهان مزدوران سعودی در مارب درخواست 13 میلیاردی تیام از استقلال سردار وحید حقانیان عزادار پدر شد آغاز طرح پیشگیری از معلولیت در خانواده‌های دارای دو فرزند معلول در میبد فعالیت 9 کمپ ترک اعتیاد در اردبیل واریز 1800 تومان از هر دلار دولتی در جیب عده‌ای خاص! ورود 10 دستگاه اتوبوس به حومه قنیطره برای انتقال تروریست‌های مسلح آغاز عملیات اجرایی آبشیرینکن 35000 متر مکعبی بوشهر در هفته دولت یک فروند هواپیمای f14 در پایگاه شهید بابایی بازآماد شد همراه اول تنها روابط عمومی 8 ستاره سرآمدی ایران استقبال از 41 اتوبوس حامل شهروندان محاصره‌شده الفوعه و کفریا در حومه حلب/پهپادهای ایرانی مسئولیت حفاظت و تأمین امنیت اتوبوس‌ها را دارند+تصا سیل در «رمشک» 2 میلیارد تومان خسارت وارد کرده است طی سه ماهه اول 97 تعریف جدیدی از اقتدار برنده جایزه ادبی «آرتور سی. کلارک» معرفی شد زندگی 7 هزار معلول تهرانی با مشکلات معیشتی/ وجود 2841 نفر مجهول‌الهویه تاکید نماینده سبزوار درمجلس و تکذیب مدیرعامل شرکت غله منطقه 5 کشور «ملک عبداللَّه» اولین پادشاه اردن هاشمی ترور شد نود و سومین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان زنجان/ سفر قریب الوقوع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان زنجان برنامه قطع برق تهران در روزهای پنجشنبه و شنبه بوئینگ 18 میلیارد دلار تیتانیوم از روسیه خریداری می‌کند جزئیات تازه از اقدامات «س. ح» / زورگیری، تعرض و اخاذی شاهکارهای آقای خواننده پاپ+تصاویر

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me