تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:17538885
۱۳۹۷/۰۴/۱۹ ۲۲:۴۵

کافه نشینی با طعم اسپرسو!

کافه نشینی با طعم اسپرسو!رضافرخی
خبرنگار
بعضی‌ها دنجش را دوست دارند و بعضی‌ها مدرن و در این بین هستند کسانی که بشدت با آن احساس نوستالژیک پیدا می‌کنند و به این باور دارند که باید همیشه جایی ثابت باشد تا پس از آنکه به آنجا وارد شدند از جمله نوستالژیک«همان همیشگی» استفاده کنند.
کافه‌ها این روزها شلوغ است، شلوغ‌تر از همیشه، مملو از نسل جوانی که بشدت به کافه نشینی شبانه علاقه‌مند شده و هر چند شب یک بار در یکی از کافه‌های تهران دو نفری یا چند نفری جمع می‌شوند تا از همه چیز صحبت کنند. هرچند که دراین بین برخی‌ها هم هستند که سری به کافه‌ها می‌زنند تا در تنهایی یک جای دنج کتاب بخوانند.کتاب خواندن هایی که شاید در نهایت منجر به یک بحث چندجانبه هم بشود.
از جمله‌های رفیق تا یک ملودارم عاشقانه
دربین کافه نشین‌ها از همه سنین هم دیده می‌شود اما آنچه معلوم است کافه‌ها در قرق جوان‌هاست. جوان‌هایی که بیشتر آنها مجرد هستند یا با این کافه نشینی لحظه‌های خود را پرمی‌کنند و حتی خاطره دوستی از دست رفته را زنده می‌کنند یا اینکه به‌صورت دسته جمعی به این بحث های خوشمزه کافه‌ای با یک اسپرسو داغ عادت کرده‌اند.
دیگر از تعطیلی زودهنگام کافه‌ها مثل گذشته هم خبری نیست.بلکه برخی از کافه‌های معروف و پاتوقی، تا نیمه‌های شب باز هستند. موضوعی که سبب شده تا آنهایی هم که شاغلند از کافه نشینی جا نمانند و حتی در روزهای میانی هفته سری به یک کافه بزنند.
وقتی وارد یکی از همین کافه‌های تهران در میدان ولیعصر می‌شویم جا برای نشستن نیست، تنها میزی دونفره است که نصیب ما می‌شود.البته یک صندلی‌اش و دیگری خالی! دقیقاً بغل دست من دو پسر نشسته‌اند که در حال صحبت هستند.یکی از آنها برای دیگری یک جمله از چگوارا را نقل قول می‌کند.«هر چه رفتنی است بگذار برود من چیزی را که به التماس آلوده باشد  نمی‌خواهم، حتی زندگی را»، (البته این جملات را با همان حالت عوامانه و گفت‌و‌گوی صمیمی می‌گوید) انگار این دوست می‌خواهد به دوستش در مورد ماجرایی دلداری بدهد. اما آن طرف ماجرا برعکس قصه درام این دو، ماجرا شاد است. دختر و پسرهایی که انگار دانشگاهشان همین نزدیکی است دور هم جمع شده‌اند. بحث، بحث استاد است و کلاس و اینکه کدام استاد نمره می‌دهد و کدام ناخن خشک است!یکی از پسرها هم ادای استاد را در می‌آورد وهمه می‌خندند.درمیان خنده‌ها گاهی از آینده هم صحبت می‌کنند، یکی از مهاجرت می‌گوید یکی از ماندن و ساختن، بحث‌هایی که بیشتر با جمله «حالا ببینیم چه پیش می‌آید» قطع می‌شود.
هرچقدر که ما تنهاییم انگار میز بغلی این گونه نیست! در میزی که تنها به اندازه کمتر از نیم متر با میز من فاصله دارد پسر ودختری نشسته‌اند که گویی نامزدند. پسر ناراحت و مغموم و دختر در حال دلداری، هرچه هست ماجرا بدجور پیچ خورده. یک قصه عاشقانه پرگره که انگار یک کاپوچینو ملو هم گرهش را باز نمی‌کند و تنها این کاپوی شیرین نقش مسکن را بازی می‌کند.
یک تنهایی عمیق با سیگارهای کنار پنجره
 وقتی انتهای کافه را هم نگاه می‌کنیم، پسری تنها نشسته و کتاب می‌خواند. آنقدر در خواندن فرورفته که معلوم نیست در کتاب غرق شده یا در فکرهای خودش.هرچه هست صورتش خوشحال نیست، هرچند که هراز گاهی هم به دختر و پسرها با حسرت نگاهی می‌کند و دوباره چشم‌هایش را به کتاب می‌دوزد.
ته کافه هم یک میز کوچک است که چند نفری آنجا نشسته‌اند. وقتی از کافه دار اجازه می‌خواهم که آنجا بنشینم او می‌گوید: آنجا برای اسموکینگ است! قهوه تلخ با پک‌های عمیق درمیان همهمه و نورکم کافه. چه حس عجیبی، آن هم با آهنگ تازه سالارعقیلی که در حال پخش در کافه است، باید دلگیرم نکنی، از دنیا سیرم نکنی، چون گریه زنجیر غم است، بنده زنجیرم نکنی، دریا بودم....
رستوران را فراموش کن، کافه در اولویت!
همه این ماجراها آن هم در یک روز نشان می دهد که کافه‌ها این روزها به پای ثابت تفریحات جوان‌ها مبدل شده‌اند، روشنفکرها، جوانان اهل شعر و ادب و بحث‌های فلسفی و عشاق والبته جمع‌های دوستانه. انگار حتی برخی نه برای شادی بلکه برای غصه خوردن هم دیگر پای ثابت کافه‌ها شده‌اند. حتی برخی‌ها با این کافه‌نشینی عادت شام خوردن را فراموش کرده‌اند و به جای غذا به کیک ونوشیدنی داغ و سرد عادت کرده‌اند و همین می‌شود که شبها درمیان دوراهی رستوران و کافه، اولویت با یک کافه دنج است.هر کافه‌ای هم که بخواهد خیلی مدرن و لوکس باشد شاید در ابتدای کار جذاب برسد، اما در ادامه از رقابت جا می‌ماند. چرا که کافه بروهای حرفه‌ای، کافه‌های دنج با تم کمی کهنه را به خیلی لوکس ترها ترجیح می‌دهند.
افزایش فضای گفت‌و‌گو با شب‌نشینی کافه ای
در همین حال وقتی به‌ظاهر ماجرا نگاه می‌کنیم، متوجه خواهیم شد که این مسأله هم جدای از تحولات جدید جامعه ایران و سبک زندگی جوانانش نیست.
آن چنان که به باور صاحب‌نظران جامعه جوان ایرانی این روزها به‌سوی فضای تعامل بیشتر با یکدیگر پیش می‌رود، فضای تعاملی که یک جنبه مثبت دارد و آن ترویج فرهنگ گفت‌و‌گو با یکدیگر است. گفت‌و‌گویی که به نوعی می‌تواند کاهش دهنده خشونت‌ها و تنش‌ها باشد. کافه‌ها این امکان را در اختیار نسل جوان قرار می‌دهد. به نوعی آنها از تنش‌ها و خستگی‌های روزمره به کنج کافه‌ها می‌روندتا فکرشان را آزاد کنند و با یکدیگر گفت‌و‌گو کنند، گفت‌و‌گویی که حتی ممکن است گاهی بی‌سوژه باشد اما به نوعی تبادل انرژی روحی هم محسوب می‌شود.
علی یکی از کافه نشین‌های ثابت که دانشجو است و با دوستش همیشه به اینجا می‌آید می‌گوید: در ابتدا تفننی بود. اما بعد از مدتی به عادتی تبدیل شد و حتی حالا برای آمدن به اینجا از قبل در فکرمان دنبال سوژه برای حرف زدن با دوستمان هستیم. حتی بعد از مدتی رفت و آمد به اینجا توانسته‌ایم با غریبه‌هایی که به اینجا می‌آیند هم ارتباط برقرار کنیم و گاهی بحث هایمان در موضوعات فلسفی و سیاسی کلی داغ می‌شود.
پرکردن تنهایی در کنار غریبه‌های آشنا
از سوی دیگر برخی از جامعه شناسان مسأله افزایش حضور جوانان در کافه را بی‌ارتباط با افزایش آمار تجرد در جامعه نمی‌دانند.
برخی کارشناسان به این مسأله باور دارند که به هر صورت میل به مجردی به هر دلیلی سبب گسترش احساس تنهایی در بین جوانان شده و کافه‌ها مکانی هستند که می‌توان این تنهایی گاهاً ملال آور را پر کرد. چرا که حتی جوانانی که سال‌هاست تنها هستند و به نوعی علاقه‌ای به ازدواج ندارند تلاش می‌کنند گاهی با حضور در کافه‌ها و گفت‌و‌گو یا حتی حضور در این مکان در کنار دیگران تنهایی خود را جبران کنند. این علامت بدی نیست، شاید آن را به این تعبیر کرد که جوانان نسل جدید کم کم به این نتیجه رسیده‌اند که زندگی رانمی توان به تنهایی ادامه داد.آن طور که حتی اگر نخواهند با همراه به کافه بیایند تنها حضور پیدا می‌کنند تا روزمرگی هایشان را به شلوغی غریبه‌هایی بسپارند که در کنار آنها می‌نشینند.
اینجا همه فکر می‌کنند شبیه به همند!
از سوی دیگر شلوغی این مکان‌ها نشان می‌دهد کافه‌ها بخشی از زندگی مدرن جوان امروزی ایرانی شده‌اند و قطعاً حضور جوانها درآنها افزایش پیدا می‌کند، چرا که به طور ناخودآگاه کافه‌ها با حضور افراد غریبه یک نوع جامعه کوچک هستند که افراد درآن حس هم شکلی دارند. آن‌طور که به‌صورت ناخودآگاه این حس پنهان درآنها ایجاد می‌شود که افرادی که به این مکان‌ها می‌آیند شبیه خودشان هستند یا از لحاظ فکری به هم نزدیکند. این مسأله درمیان آنها آرامش ایجاد می‌کند و به نوعی سبب تکرار رفتن به جایی مثل کافه می‌شود.
حالا با تمام این شرایط و مسائل به نظر می‌رسد که بخشی از جامعه جوان ایرانی این روزها به نتایجی رسیده، آن هم اینکه انزوا و در خانه نشستن یا حتی در تنهایی فرو رفتن نه حال‌ها را خوب می‌کند و نه گرهی را باز می کند. هرچند که ممکن است کافه رفتن هم چاره کار نباشد اما از هیچ بهتر است، آن هم وقتی پای یک قهوه داغ در میان باشد.

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


حمایت گسترده بانوان دامغانی از مواضع امام جمعه درباره حجاب+تصاویر توقف پرسپولیس مقابل گل گهر سیرجان پرداخت 111 میلیارد ریال غرامت به کشاورزان خسارت دیده توسط بانک کشاورزی استان بوشهر پرداخت 117 میلیارد و 700 میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج توسط بانک کشاورزی استان همدان صدور بیش از 30 میلیارد ریال ضمانتنامه برای مشتریان بانک کشاورزی استان همدان کره شمالی گزارش‌ها درباره وجود تاسیسات هسته‌ای مخفی را تکذیب کرد موگرینی: باید از ترامپ پرسید از نظرش چه کسی "دوست" است توئیت معاون رئیس جمهور برای مسجد جامع ساری آغاز رایزنی فعالان اقتصادی با حضور جهانگیری و ظریف 3200 خانواده پشت نوبت فرزندخواندگی دانشجویان برتر دانشگاه آزاد به عنوان هیأت علمی اتخاب می‌شوند جوابیه انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی به خبر تابناک پشت صحنه فیلم سینمایی ولورین تساوی پرسپولیس مقابل گل‌گهر سیرجان در دیداری دوستانه جزئیات دستور رهبری برای سنجش پارازیت‌ها آیت الله جوادی آملی: مسلمانان چین الهی فکرکردن را تبلیغ کنند قطع برق شیرین شهر و 11 روستای مجاور به‌مدت 18 روز جمع‌آوری داروی «والزارتان» در 22 کشور می‌خواهیم از ادامه صادرات نفت ایران اطمینان یابیم پایان ماجرای طبقه نهم ساختمان شرکت ارتباطات زیرساخت/ اثری از سرورهای هاتگرام و تلگرام نبود ممنوع الخروجی و بازجویی از برخی مسئولان وزارت صنعت و معدن بیشترین قاچاق چوب در کدام مناطق است؟ ایران و هند بر اهمیت حفظ برجام تاکید کردند بازدید سلطانی‌فر و صالحی امیری از اردوی تیم ملی واترپلو فرار شاهزاده اماراتی به قطر بسته‌های ضدتحریم بازبینی شد نوبخت اعلام کرد؛ تصمیمات جدید ستاد اقتصاد مقاومتی/ بسته‌های ضدتحریم بازبینی شد از روشی فوق العاده برای شارژ تلفن همراه تا گجتی که خواب شما را تنظیم می‌کند واکنش رسانه‌های انگلیسی به چتر «پوتین» در مراسم اهدای مدال جام جهانی 2018 آمریکا برای جنگ یمن، رهبران سعودی را به کاخ سفید فراخواند حضور خبرنگاران در طبقه نهم ساختمان دیتاسنتر مرکز امام خمینی (ره) +فیلم مسکو: متهم‌کردن روسیه به دخالت در برگزیت کذب است تمدید قرار داد «خلعتبری» با تیم فوتبال پدیده قطع برق صنایع تیر خلاص به تولید است فرسودگی 35 درصدی شبکه توزیع آب شهری استان مکان یابی 26 نقطه در شهرستان سربیشه برای ایستگاههای دیجیتال صلح و سازش اختلاف 9 ساله در باوی گلایه مندی مردم از خاموشی‌های مکرر و خارج از برنامه اعلام شده برق شعله‌های آتش برز خاموش شد هایکو ماس: اروپا نباید بیش از این به آمریکا تکیه کند سخنگوی دولت: بسته‌های ضدتحریم بازبینی شد/جلسه فوق‌العاده برای اتصال خطوط ریلی بنادر جنوب به شبکه سراسری موگرینی: هیچ اقدام جدیدی برای حفظ توافق هسته‌ای در کار نیست مرگ فجیع دختر نوجوان در شهرک غرب دیدار تدارکاتی؛ پرسپولیس 2-2 گل گهر سیرجان؛ شاگردان برانکو به تساوی رضایت دادند انگلستان 2018 در برابر انگلستان 1990؛ کدام بازیکنان در این دو جام جهانی، عملکرد بهتری داشتند؟ بازپس‌گیری ارتفاعات راهبردی و 4 روستا در جنوب سوریه حمله هوایی مجدد رژیم صهیونیستی به اهدافی در نوار غزه خبر معاون رئیس جمهور در مورد مسجد جامع ساری حفظ سهمیه فوتسال بانوان خراسان رضوی در لیگ برتر تمام مشکلات ورزشگاه آزادی برای دیدار سوپرجام؛ از بر نداشتن داربست‌ها تا تعمیر تونل و سرویس بهداشتی + عکس
اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! +عکس انتشار عکس نماینده مجلس با دختران بی‌حجابش! +عکس لحظه‌ای از جام جهانی که صداوسیما سانسور نکرد + عکس ● مواضع رئیس جمهور در اروپا مقتدرانه بود با مفاسد اقتصادی هم مقتدرانه برخورد کنید داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس حاشیه‌های اهدای جام جهانی؛ اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! عکسی تاریخی از شادی مکرون بعد گل فرانسه خلاصه فینال جام جهانی 2018 و اختتامیه جنجال بزرگ در مراسم اهدای مدال به اعضای فرانسه/ سرقت یک مدال با هماهنگی پوتین؟ + عکس خلاصه بازی فینال جام جهانی 2018 روسیه؛ فرانسه 4 کرواسی 2 + فیلم تصاویر و حاشیه‌های فینال جام جهانی 2018 چهره ویژه دیدار فینال؛ خانم رئیس جمهور! نمایی تاریخی از لحظه شادی مکرون و ناراحتی کیتاروویچ پس از گل اول فرانسه به کرواسی (عکس) فیلم/ خلاصه بازی فرانسه و کرواسی در فینال جام جهانی 2018/ تاج گذاری خروس‌ها بعد از دو دهه جشن پایانی جام جهانی فوتبال 2018 روسیه مراسم اهدای جام قهرمانی 2018 روسیه اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 25 تیر دختری که جیمی جامپ فینال جام جهانی بود + عکس اینجا همه چیز برای سیر معنوی آماده است/ خوشنویسی را مدیون امام رضا (ع) هستم چهره ویژه کرواسی در روسیه 2018؛ / رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! قاب‌های مشترک رئیس جمهور کرواسی و مکرون / تصاویر تصویری خاص از دو رییس جمهوری کرواسی و فرانسه در جام جهانی فینال جام جهانی 2018-دیدار تیم‌های فوتبال فرانسه و کرواسی رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس تلویزیون در دوراهی سانسور کردن یا نکردن مراسم اهدای جام/پافشاری مطهری بر مواضع‌اش درباره دورگه‌های تیم ملی فرانسه/دستور رئیس‌جمهور برای ادامه حضور زنان در ورزشگاه‌ها داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ/ خوب شد فغانی داور نشد! /عکس خلاصه فینال جام جهانی 2018 و مراسم اهدای جام پاسخ روحانی به وزیر ورزش درباره حضور زنان در استادیوم مراسم اهدای کاپ قهرمانی جام جهانی بدون سانسور صداوسیما پخش شد/فردوسی پور: رئیس جمهور کرواسی همه را بغل کرد، مردم هم دیدند و اتفاقی هم نیفتاد پاسخ مهم سپاه پاسداران به دونالد ترامپ کنایه فوتبالی عادل فردوسی پور به علی مطهری خوشحالی ویژه رئیس جمهور فرانسه پس از قهرمانی در جام جهانی ویدئو / اهداء مدال و جام قهرمانی 2018 روسیه دستگیری دو تن از اراذل و اوباش هوادار زندانی معروف اسرائیل به حلب حمله کرد سرقت مدال طلا در مراسم اهدای جام جهانی 2018 + عکس "فرانسه" فاتح جام جهانی 2018 شد + فیلم و تصاویر چهار جیمی جامپ در فینال جام جهانی +فیلم دزدی در مراسم اهدای جام جهانی 2018 +فیلم همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی (عکس) «کامیار شاپور» فرزند فروغ درگذشت رئیس جمهور کرواسی: به هر حال ما بر قله فوتبال جهان ایستادیم دانلود؛ شادی بازیکنان فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی بعد از بازی با کرواسی همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی پاسخ صدا و سیما به حاشیه‌های پویول و استیلی مدالی که در فینال جام جهانی از سوی این فرد به سرقت رفت! (عکس) مراسم اهداء جام جهانی 2018 روسیه اعلام برنامه قطع برق شهر تهران برای امروز 25 تیر +فایل دانلود

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me