تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:17538889
۱۳۹۷/۰۴/۱۹ ۲۲:۴۵

چرا باید بیاموزیم؟

چرا باید بیاموزیم؟نغمه قدیمی
خبرنگار
این روزها سالن چهارسوی تئاتر شهر میزبان اجرای دیر راهبان به‌کارگردانی کیومرث مرادی است. با متنی از محمد چرمشیر و فرهاد مهندس‌پور که نوعی بازخوانی از رمانی به‌همین نام و به نویسندگی فرایرا دوکاسترو است؛ متنی که از همان ابتدا با پرسش آغاز می‌شود: چرا باید بیاموزیم؟ آموختن برای مؤمن چه ضرورتی دارد؟ اما پرسش‌های این دیر سراسر سؤال به همین جا ختم نمی‌شود. پرسش‌ها به جای ماندن در کلیشه‌های ابدی همه دیرها متمایل می‌شود به جنگی میان خیر و شر  و آغازگر این مسیر پر چالش، موقعیتی است که نویسنده برای شخصیت‌های نمایش ساخته است.
در واقع جذابیت داستان که در زمان پیش از سقوط قریب الوقوع فرانسه توسط آلمان‌ها می‌گذرد، نه به‌خاطر شناخت ما از گذشته شخصیت هاست و نه به‌خاطر اتفاقات داستان بلکه دقیقاً در نقطه روبه‌رو شدن شخصیت‌ها با موقعیت است که به وجود می‌آید؛ موقعیتی که آنها را وادار به تفکر و انتخاب می‌کند. انتخابی نصب میان تابلوی «این جا یک دیر است» و قرار گرفتن در مصونیتی دینی یا عدم نصب تابلو و تن دادن به مشیت الهی. این دقیقاً همان نقطه ایست که به تعریف «هانا آرنت» می‌تواند تجلی دهنده ابتذال شر باشد، چرا که از منظر او آنچه آدمی را در موقعیت‌های دشوار و بزنگاه‌های پر اضطرار به سوی عملی شریرانه سوق می‌دهد، نه یک ذات ناپاک و نیتی شرورانه، که ناتوانی در اندیشیدن و تبعیت بی‌چون و چرا از دیگری برای فرار کردن از بار مسئولیت است. پدر مافوق وقتی در برابر شک و تردید پایان‌ناپذیر پدر ژرژ برای نصب تابلو قرار می‌گیرد، نامه‌ای به پاپ اعظم می‌فرستد تا از او چاره‌جویی کند و وجدان ژرژ را آرام نگه دارد. نامه‌ای که همه از جمله پدر میشو جوابش را از پیش می‌دانند؛ نصب تابلو، اعلام بی‌طرفی و حفظ جان راهبان. از دیدگاه آرنت، شر زمانی ظهور می‌کند که انسان ناتوان از اندیشیدن، اراده کردن یا قضاوت کردن است و چون بره‌ای سر به‌راه انتخاب مسیر را به دیگری وا می‌گذارد. او در مقاله اندیشیدن و ملاحظات اخلاقی علت بروز شر انسانی را فلج وجدانی می‌داند، همان چیزی که در این دیر به جز پدر ژرژ باقی راهبان را از هر تفکری ناتوان می‌کند.
نمایش دیر راهبان علاوه بر مسأله انتخاب و وجدان از منظری دیگر هم حائزاهمیت است و می‌تواند نگاهی دوباره به مسأله عشق داشته باشد؛ عشق مسیح به انسان ها (با به دوش کشیدن صلیب گناهشان)، عشق خدا به مسیح (با اراده‌اش برای به صلیب کشیدن مسیح و بازگرداندن او به سمت خودش)، عشق انسان به مسیح و عشق انسان به انسان که گویی در این میان عشق واقعی فقط عشق مسیح به انسان‌هاست.
صحنه نمایش با پوتین‌های جنگی که به دور زنگ‌های کلیسا آویزان است و گویی در نقش محافظان دیر، در هربار به صدا درآمدنشان ذهن مخاطب را به سوی هدف و مدلول هدایت می‌کند، از ویژگی چشم نواز و اندیشمندانه طراحی صحنه نمایش است. تمهید کارگردان در استفاده از دکور مناسب، طراحی صحنه قوی و استفاده درست از نور و همچنین طراحی ظریف، فنی و قابل توجه صدا، به فضا‌سازی نمایش کمک می‌کند. هرچند هرکدام از این عناصر می‌تواند در جایگاه خود به میزان قابل توجهی در رخ نمود روانی شخصیت‌ها تأثیر‌گذار باشد اما با این همه در این میان پازل گمشده‌ای به‌نام کاراکتر خودنمایی می‌کند، چیزی که باید فرای صحنه و دکور و از دل بازی‌ها، دیالوگ‌ها و مکث و سکوت‌ها بیرون آید.
اجرا با طراحی لباس و گریم مناسب و استفاده بجا و درست از افکت و موسیقی و صدا از همان ابتدا تلاش می‌کند شانه به شانه این متن قدرتمند فضا را برای مخاطب ملموس سازد و دنیای نمایشنامه را برای تماشاچی خلق کند. اما چیزی که قوی‌تر از هر علتی مانع ورود تماشاگر به دنیای پرسش و پاسخ‌های بی‌انتهای نمایش می‌شود شاید عدم توجه به ساخته شدن عمیق شخصیت‌ها و عدم تأکید بر استعاره‌هایی است که در سرتاسر متن حضور دارد. بر این‌ها پرداخت کلیشه‌ای به تصویر پدر مافوق در بعضی صحنه‌ها و تبدیل کردنش به رجل دینی آشنا و تکراری و نقب زدن به طنزی گاه و بیگاه برای از دست نرفتن ریتم یا جذب مخاطب شاید نخستین کاری است که به ذهن هر کارگردان تازه کاری برسد اما نشاندنش روی کلمات و دیالوگ‌های عمیق و درگیر‌کننده دیر راهبان آن هم از کارگردانی نام آشنا حتماً انتخابی غیرهوشمندانه است. به همین علت است که باعث می‌شود توالی صحنه‌ها و سیر تغییر تحول و تردید پدر مافوق در درستی و غلطی تصمیمی که می‌خواهد بگیرد از بین می‌رود و مخاطب با تکه‌های به هم نچسبیده و پراکنده‌ای از شخصیت‌پردازی این کاراکتر مواجه می‌شود که به هم چسباندنش گاهی دشوار به نظر می‌رسد. با این همه اما می‌توان نمایش دیر راهبان را تلاشی آبرومند برای ایجاد چالشی مهم در ذهن مخاطب خواند؛ تلاشی برای بیان دغدغه‌های انسانی، چرا که به گفته کیومرث مرادی، کارگردان این نمایش، هنر مدرن هنر اندیشه و انتخاب است، هنری که در آن تلاش می‌شود بی‌هیچ قضاوتی از انسان‌ها برای انسان‌ها سخن گفت.

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


حمایت گسترده بانوان دامغانی از مواضع امام جمعه درباره حجاب+تصاویر توقف پرسپولیس مقابل گل گهر سیرجان پرداخت 111 میلیارد ریال غرامت به کشاورزان خسارت دیده توسط بانک کشاورزی استان بوشهر صدور بیش از 30 میلیارد ریال ضمانتنامه برای مشتریان بانک کشاورزی استان همدان کره شمالی گزارش‌ها درباره وجود تاسیسات هسته‌ای مخفی را تکذیب کرد توئیت معاون رئیس جمهور برای مسجد جامع ساری آغاز رایزنی فعالان اقتصادی با حضور جهانگیری و ظریف 3200 خانواده پشت نوبت فرزندخواندگی دانشجویان برتر دانشگاه آزاد به عنوان هیأت علمی اتخاب می‌شوند جوابیه انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی به خبر تابناک پشت صحنه فیلم سینمایی ولورین تساوی پرسپولیس مقابل گل‌گهر سیرجان در دیداری دوستانه جزئیات دستور رهبری برای سنجش پارازیت‌ها آیت الله جوادی آملی: مسلمانان چین الهی فکرکردن را تبلیغ کنند قطع برق شیرین شهر و 11 روستای مجاور به‌مدت 18 روز جمع‌آوری داروی «والزارتان» در 22 کشور می‌خواهیم از ادامه صادرات نفت ایران اطمینان یابیم پایان ماجرای طبقه نهم ساختمان شرکت ارتباطات زیرساخت/ اثری از سرورهای هاتگرام و تلگرام نبود ممنوع الخروجی و بازجویی از برخی مسئولان وزارت صنعت و معدن بیشترین قاچاق چوب در کدام مناطق است؟ ایران و هند بر اهمیت حفظ برجام تاکید کردند بازدید سلطانی‌فر و صالحی امیری از اردوی تیم ملی واترپلو فرار شاهزاده اماراتی به قطر بسته‌های ضدتحریم بازبینی شد نوبخت اعلام کرد؛ تصمیمات جدید ستاد اقتصاد مقاومتی/ بسته‌های ضدتحریم بازبینی شد از روشی فوق العاده برای شارژ تلفن همراه تا گجتی که خواب شما را تنظیم می‌کند واکنش رسانه‌های انگلیسی به چتر «پوتین» در مراسم اهدای مدال جام جهانی 2018 آمریکا برای جنگ یمن، رهبران سعودی را به کاخ سفید فراخواند حضور خبرنگاران در طبقه نهم ساختمان دیتاسنتر مرکز امام خمینی (ره) +فیلم مسکو: متهم‌کردن روسیه به دخالت در برگزیت کذب است تمدید قرار داد «خلعتبری» با تیم فوتبال پدیده قطع برق صنایع تیر خلاص به تولید است فرسودگی 35 درصدی شبکه توزیع آب شهری استان مکان یابی 26 نقطه در شهرستان سربیشه برای ایستگاههای دیجیتال صلح و سازش اختلاف 9 ساله در باوی گلایه مندی مردم از خاموشی‌های مکرر و خارج از برنامه اعلام شده برق شعله‌های آتش برز خاموش شد هایکو ماس: اروپا نباید بیش از این به آمریکا تکیه کند سخنگوی دولت: بسته‌های ضدتحریم بازبینی شد/جلسه فوق‌العاده برای اتصال خطوط ریلی بنادر جنوب به شبکه سراسری موگرینی: هیچ اقدام جدیدی برای حفظ توافق هسته‌ای در کار نیست مرگ فجیع دختر نوجوان در شهرک غرب دیدار تدارکاتی؛ پرسپولیس 2-2 گل گهر سیرجان؛ شاگردان برانکو به تساوی رضایت دادند انگلستان 2018 در برابر انگلستان 1990؛ کدام بازیکنان در این دو جام جهانی، عملکرد بهتری داشتند؟ بازپس‌گیری ارتفاعات راهبردی و 4 روستا در جنوب سوریه حمله هوایی مجدد رژیم صهیونیستی به اهدافی در نوار غزه خبر معاون رئیس جمهور در مورد مسجد جامع ساری حفظ سهمیه فوتسال بانوان خراسان رضوی در لیگ برتر تمام مشکلات ورزشگاه آزادی برای دیدار سوپرجام؛ از بر نداشتن داربست‌ها تا تعمیر تونل و سرویس بهداشتی + عکس قهرمانی فرانسه در جام جهانی 2018 چقدر آب خورد؟ شرایط پرسپولیس برای فصل جدید بررسی شد
اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! +عکس انتشار عکس نماینده مجلس با دختران بی‌حجابش! +عکس لحظه‌ای از جام جهانی که صداوسیما سانسور نکرد + عکس ● مواضع رئیس جمهور در اروپا مقتدرانه بود با مفاسد اقتصادی هم مقتدرانه برخورد کنید داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس حاشیه‌های اهدای جام جهانی؛ اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! عکسی تاریخی از شادی مکرون بعد گل فرانسه خلاصه فینال جام جهانی 2018 و اختتامیه جنجال بزرگ در مراسم اهدای مدال به اعضای فرانسه/ سرقت یک مدال با هماهنگی پوتین؟ + عکس خلاصه بازی فینال جام جهانی 2018 روسیه؛ فرانسه 4 کرواسی 2 + فیلم تصاویر و حاشیه‌های فینال جام جهانی 2018 چهره ویژه دیدار فینال؛ خانم رئیس جمهور! نمایی تاریخی از لحظه شادی مکرون و ناراحتی کیتاروویچ پس از گل اول فرانسه به کرواسی (عکس) فیلم/ خلاصه بازی فرانسه و کرواسی در فینال جام جهانی 2018/ تاج گذاری خروس‌ها بعد از دو دهه جشن پایانی جام جهانی فوتبال 2018 روسیه مراسم اهدای جام قهرمانی 2018 روسیه اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 25 تیر دختری که جیمی جامپ فینال جام جهانی بود + عکس اینجا همه چیز برای سیر معنوی آماده است/ خوشنویسی را مدیون امام رضا (ع) هستم چهره ویژه کرواسی در روسیه 2018؛ / رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! قاب‌های مشترک رئیس جمهور کرواسی و مکرون / تصاویر تصویری خاص از دو رییس جمهوری کرواسی و فرانسه در جام جهانی فینال جام جهانی 2018-دیدار تیم‌های فوتبال فرانسه و کرواسی رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس تلویزیون در دوراهی سانسور کردن یا نکردن مراسم اهدای جام/پافشاری مطهری بر مواضع‌اش درباره دورگه‌های تیم ملی فرانسه/دستور رئیس‌جمهور برای ادامه حضور زنان در ورزشگاه‌ها داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ/ خوب شد فغانی داور نشد! /عکس خلاصه فینال جام جهانی 2018 و مراسم اهدای جام پاسخ روحانی به وزیر ورزش درباره حضور زنان در استادیوم مراسم اهدای کاپ قهرمانی جام جهانی بدون سانسور صداوسیما پخش شد/فردوسی پور: رئیس جمهور کرواسی همه را بغل کرد، مردم هم دیدند و اتفاقی هم نیفتاد پاسخ مهم سپاه پاسداران به دونالد ترامپ کنایه فوتبالی عادل فردوسی پور به علی مطهری خوشحالی ویژه رئیس جمهور فرانسه پس از قهرمانی در جام جهانی ویدئو / اهداء مدال و جام قهرمانی 2018 روسیه دستگیری دو تن از اراذل و اوباش هوادار زندانی معروف اسرائیل به حلب حمله کرد سرقت مدال طلا در مراسم اهدای جام جهانی 2018 + عکس "فرانسه" فاتح جام جهانی 2018 شد + فیلم و تصاویر چهار جیمی جامپ در فینال جام جهانی +فیلم دزدی در مراسم اهدای جام جهانی 2018 +فیلم همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی (عکس) «کامیار شاپور» فرزند فروغ درگذشت رئیس جمهور کرواسی: به هر حال ما بر قله فوتبال جهان ایستادیم دانلود؛ شادی بازیکنان فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی بعد از بازی با کرواسی همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی پاسخ صدا و سیما به حاشیه‌های پویول و استیلی مدالی که در فینال جام جهانی از سوی این فرد به سرقت رفت! (عکس) مراسم اهداء جام جهانی 2018 روسیه اعلام برنامه قطع برق شهر تهران برای امروز 25 تیر +فایل دانلود

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me