تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:17538892
۱۳۹۷/۰۴/۱۹ ۲۲:۴۵

یکه تازی «نام‌ها» در عرصه آثار دفاع مقدس

یکه تازی «نام‌ها» در عرصه آثار دفاع مقدس
مرجان قندی
خبرنگار
سید یاسر هشترودی از نویسندگان با تجربه و نام آشنای ادبیات حوزه دفاع مقدس متولد 1346 در تهران و در خانواده ‏ای روحانی است. او در زمان جنگ تحمیلی، مسئولیت مرکز مطبوعات جنگ سپاه‏ اهواز را برعهده داشت‏ و از سال 1365 درموضوع ادبیات مقاومت‏ فعالیت می‏ کند. تاکنون‏ آثاری در این‏ زمینه به چاپ رسانده و بیش از 150 عنوان‏ گزارش در مطبوعات‏ نگاشته است. از مهم‌ترین کتاب‌هایی که تاکنون از هشترودی منتشر شده می‌توان به «شهر خاکستری» که شامل سه گزارش از مناطق جنگی است، «گزارش اول، حرفه‌ای و هنرمندانه» که شرح کوتاهی از اولین ساعت بمباران سیانوری حلبچه است، «سلام وطنم» شامل 10 مصاحبه با اسرای آزاد شده ایرانی است، «خواب‌های تلخ عمران»، «آخرین گزارش»، «تالاب‌های سیاه» که گزارش سفر به باکو و عشق آباد است و «مشت مشت گل سپید می‌چیند از خاک» که 10 گزارش از عراق را شامل می‌شود نام برد. با او گفت‌و‌گویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

این روزها مشغول چه فعالیت‌هایی هستید، چرا مدتی است کمتر خبری از شما و آثارتان می‌شنویم؟
درست است حضورم کمرنگ شده اما من همچنان مشغول نوشتن و خواندن کتاب هستم.
چه اثری در دست نوشتن دارید؟
مشغول نوشتن کار داستانی نیستم، مدتی است به حوزه حکمت و فلسفه علاقه‌مند شده‌ام و دراین حوزه بیشتر مطالعه می‌کنم و می‌نویسم. مجموعه‌ای دو جلدی به‌نام‌های «رساله دل» و «رساله عشق» نوشته‌ام که آماده شده و مثل کتاب‌های دیگر منتظر ناشر هستم. معمولاً در این مرحله نویسنده‌ها باید مدتی را در انتظار بگذرانند.
هنوز هم در حوزه دفاع مقدس علاقه‌مند هستید که مطالعه کنید یا اثری بنویسید؟
واقعیت این است که ترجیح می‌دهم از این حوزه فاصله بگیرم. دلیلش هم این است که چند سالی است مراکز فرهنگی خیلی راحت با غیر نویسنده‌ها قرارداد می‌بندند. به دلایلی تصمیم گرفتم از این حوزه فاصله بگیرم و این فرصت را به کسانی بدهم که خیلی با نوشتن مأنوس نیستند!
خیلی حیف است که نویسنده‌هایی مثل شما که آثار ماندگاری در این حوزه به‌جا گذاشتند این‌طوری بخواهند میدان را به گفته شما به غیر نویسنده‌ها واگذار کنند؟
حقیقت این است که ما دوست نداریم حوزه دفاع مقدس را واگذار کنیم اما وقتی کار به ما پیشنهاد نمی‌شود، چه کنیم؟!
بجز کارهای سفارشی شما خودتان سوژه یا ایده‌ای برای پرداختن ندارید؟
آنقدر فضای این حوزه تغییر کرده که آدم واهمه دارد به آن نزدیک شود. نمی‌دانم چطور برایتان توضیح بدهم؛ مسأله این است که در وجود خیلی از نویسنده‌ها دافعه ایجاد کردند تا نتوانند به این حوزه نزدیک شوند. دلیلش هم این است که این حوزه از دست فرهنگیان خارج و به افراد غیرسپرده شده است. فعالیت در این حوزه مثل فضای جنگ نیست که به نظامی‌ها سپرده شود؛ این کار فرهنگ و ادبیات خاص خودش را دارد و... این شد که عطایش را به لقایش بخشیده‌ام.
شما از نویسندگان پیشکسوت دفاع مقدس هستید و می‌توانیم بگوییم جوانی‌تان را در این راه صرف کرده اید، وضعیت امروز ادبیات جنگ را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
من معتقدم یک وجهی از لذت مطالعه و آثاری که مخاطب را جذب می‌کند نام نویسنده‌ای است که روی جلد کتاب می‌آید. شما ناخودآگاه از کسی که یک بار کار خوبی خوانده اید وقتی دوباره روی کتابی اسم آن را ببینید جذب می‌شوید که اثر تازه‌اش درباره چیست اما نسبت به اسامی نویسنده‌هایی که نمی‌شناسید کمتر این شوق را دارید. متأسفانه این روزها اسامی روی جلد کتاب‌های دفاع مقدس کمتر اسامی نویسنده‌های نام آشناست. در صورتی که یکی از بزرگترین جاذبه‌های حوزه ادبیات نام نویسنده هاست که فقط اسم نیست پشت نام آنها بلکه یک احساس درونی است که مخاطب نسبت به کارهایی که از او خوانده ایجاد شده است و اینکه به نظرم آثار جدید آن جذابیت قبل را ندارند و آن شیفتگی که قبلاً در آثار وجود داشت در مخاطب ایجاد نمی‌کنند. خیلی‌ها از این موضوع که نام نویسنده روی جلد کتاب اهمیت دارد غافل هستند و نمی‌دانند این موضوع بار سنگینی از جذب مخاطب را به دوش می‌کشد.
شما موافق این نیستید که نویسنده‌های جوان با تحقیق و پژوهش بروند دنبال اینکه آثاری را در این حوزه تألیف کنند؟
معمولاً این‌طور باید باشد که بخش عمده‌ای از کار را به دست کسانی که حرفه‌ای هستند بسپارند و در کنار آنها به جوان‌ها هم میدان بدهند تا آنها هم کار و خودشان را مطرح کنند. اما مشکل الان این است که این موضوع برعکس شده یعنی کلیت فضا را جوان‌ها گرفته‌اند چون آنها به قراردادهایی با مبلغ پایین راضی هستند و نویسنده‌هایی که در این حوزه فعال بوده‌اند کاملاً رانده شده‌اند که این راه درستی نیست.
با این شرایط، فکر می‌کنید ادبیات جنگ تا چه حد در ارتباط با نسل جوان موفق بوده است؟
در ادبیات نمی‌توانید زمان تعیین کنید. من هنوز که هنوز است اگر کتاب «بیگانه» یا «طاعون» آلبر کامو را به دستم برسانند بازهم با اشتیاق آنها را می‌خوانم. زمان گذاشتن برای اینکه بدانیم یک کار اثر خودش را گذاشته یا نه درست نیست. اگر اثری امروز مخاطب خاص خودش را پیدا نکند، قطعاً در طول زمان آنجایی که ارزشش را دارد پیدا می‌کند و می‌رود سرجای خودش می‌نشیند. الان در مورد اثرگذاری ادبیات جنگ نمی‌شود صحبت کرد غیر اینکه تا همین الان تأثیر خیلی خوبی داشته و مخاطبان را خیلی خوب جذب کرده است. ولی این همه آن چیزی نیست که قرار است اتفاق بیفتد، آینده بهتر می‌تواند در مورد آثار مهم و با ارزش قضاوت کند.
کمی هم درباره آثار شما صحبت کنیم، چه قشری بیشتر از کتاب‌هایتان استقبال می‌کنند؟
این سؤال را مایل نیستم پاسخ بدهم.
کتابی خوانده اید که ذهنیت‌تان را متحول کرده باشد؟
کتاب «حماسه هویزه» نصرت‌الله محمودزاده.
چه چیز این کتاب روی شما تأثیر گذاشت؟
مهم‌ترین ویژگی که معمولاً در کتاب‌های دفاع مقدس وجود دارد استقامتی است که ما فکر می‌کنیم در حد یک استقامت انسانی نیست یعنی قدرتی که از یک آدم یک ابر انسان می‌سازد. این ابر انسان برای امریکایی‌ها یک معنا دارد برای ما ایرانی‌ها معنای دیگری دارد چون فرهنگ هایمان متفاوت است. آنها می‌روند شخصیت‌هایی مثل «سوپرمن» و «مرد عنکبوتی» را می‌سازند و اما ما به‌ دنبال ما به ازای خارجی آن هستیم که با عقل خودمان هم سازگاری داشته باشد. اینکه ابر انسان‌های داستان ما استقامت و کارآیی‌شان درحدی است که دور از ذهن و دور از دسترس نیست. نویسنده باید این حس را به مخاطب بدهد که می‌تواند به شخصیت قهرمان داستان تبدیل شود. این نکته یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی است که در مخاطب باید بیفتد او شخصیت داستان را طوری ببیند که با خودش بگوید شدنی است و من هم می‌توانم به این درجه برسم.
این خبر را به اشتراک بگذارید


«مافیای گندم» تکذیب شد مکرون تحت فشار رفتار خشونت آمیز محافظش قرار گرفت بازدید العبادی از پایگاه حشد شعبی در بغداد گزارش تسنیم|چرا اصلاح طلبان دیگر نمی‌گویند، «کار دولت قبل است»؟ ملت ایران برای پیروزشدن در جنگ اقتصادی اسیر تبلیغات شرق و غرب نشوند رهبر انقلاب: دولت در چشم مردم یک گروه توانا و کارآمد باشد/همانند تیم ایران مقابل اسپانیا باشید افزایش دمای هوا در بیشتر مناطق کشور عکس/ زندگی سخت جنگ‌زدگان یمنی‌ شهنازی: بازدید از اردوهای تیم‌های اعزامی به مسابقات آسیای ادامه خواهد داشت/ سهمیه پاراگلایدر بعید است افزایش پیدا کند صعود دو نماینده ایران به فینال کاراته دانشجویان جهان نارنجی وفادار قراردادش را تمدید کرد (عکس) صعود 3 سابریست ایران به جدول 64 نفره طرح سناتور آمریکایی برای تحریم برخی مقام‌های ایران بازیکن تیم ملی ایرلند به تراکتورسازی پیوست زمان و مکان مراسم ختم پدر وحید حقانیان عقب‌نشینی نتانیاهو از سخنانش درباره مجاب کردن ترامپ سودان و مصر بر ضرورت حل اختلافات تاکید کردند عملیات اجرایی زمین چمن مصنوعی آستارا آغاز شد خاموش کردن آتش هورالعظیم در خاک عراق آغاز شد سینما و هنر کیارستمی مخاطبانش را در گیلان فراخواند افزایش تولید نفت در میدان یاران شمالی کلید خورد جرم و جنایت در انگلیس همچنان رکورد می‌زند سفر هیات آمریکایی به ترکیه برای مذاکره درباره ایران دستور ترامپ برای دعوت پوتین به واشنگتن ظریف خواستار خروج اروپا از سایه آمریکا شد درخواست آلمان از هند برای ادامه خرید نفت ایران فرماندهی مرکزی آمریکا: هیچ اطلاعی از توافق خروج نیروهای آمریکایی از سوریه ندارم دشمن از تفرقه میان مسلمانان سود می‌برد آیت‌الله مکارم شیرازی: جلوی گرانی لجام گسیخته گرفته شود بالن‌ها برای کنیا اینترنت فراهم می‌کنند یک دندانپزشک به ازای هر 2500 نفر جمعیت در کشور فعالیت می‌کند آخرین تحولات عراق: کشف انبار مهمات داعش/ اولویت‌های دولت آینده عراق از نگاه حکیم پستی که علی پروین در فضای مجازی درباره یک پرسپولیسی+عکس تهاتر بدهی‌ها معوقات بانکی را کاهش می‌دهد تاخیر 2 ماهه در پرداخت حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی گرمای عجیب با دمای بالای 50 درجه در راه خوزستان جزییات برنامه 5 میلیون دلاری کی‌روش برای آماده‌سازی تا جام ملت‌ها دلایل و درمان‌های لرز کردن مرز عاشقی در سیستان و بلوچستان میزبان زائران غیر ایرانی/ورود 1150 زائر پاکستانی از مرز میرجاوه کمبود ذخیره نیروگاهی و افزایش بیش از اندازه مصرف سبب بروز خاموشی‌ها می‌شود جشنواره «شیر بلال» در شهرستان سیمرغ از سیمرغ «پایتخت شیربلال» تا تاکید بر نظارت بیشتر از بازار تدارکات کشاورزان استقبال باشکوه مردم جزیره هرمز از پرچم حرم حضرت فاطمه معصومه (س) +تصاویر بازی با موش‌ها، ضجه کودک و زندگی در خانه‌ای نزدیک به ویرانی/تیر خلاصی که اعتیاد، برفقر خانواده‌ای در تویسرکان زد+فیلم برگزاری نمایش آبداران توسط گروه هنری فردا در پارک ورودی شهرلنده+تصاویر برخورد جدی با گران‌فروشان و سودجویان در آمل/ بازرسی مستمر 5 نهاد در بازار روحانی وعده رفع حصر را فراموش کرد تورم، در دوران احمدی‌نژاد بالا رفت درخواست آلمان از هند برای ادامه خرید نفت ایران
من از ویکی شیعه خبر نداشتم/شبهه حالت تخریبی دارد شرکت‌های تسیا نخ نوین و رضا نخ مورد بازدید استاندار خراسان رضوی قرار گرفت. خودروی جدید شرکت سایپا رونمایی شد سیگار، عمر را کوتاه می‌کند قاتل دختر 10 ساله دشتستانی دستگیر شد / مادر مرتکب قتل شده یا ناپدری؟ همراه اول تنها روابط عمومی 8 ستاره سرآمدی ایران «ملک عبداللَّه» اولین پادشاه اردن هاشمی ترور شد استاندار خراسان شمالی در آیین اختتامیه سومین جشنواره موسیقی مقامی مطرح کرد: لزوم توجه وسعت در مفاهیم ارزشمند موسیقی مقامی خراسان شمالی بیمارستان 350 تخت‌خوابی شهید مفتح ورامین افتتاح می‌شود. رسمی؛ آنتونیو استوکس، مهاجم ایرلندی به تراکتورسازی تبریز پیوست پرداخت تسهیلات 200 میلیون ریالی اشتغال به مددجویان کمیته امداد روغن گران نمی‌شود تحصیل دانشجویان 85 کشور دنیا در دانشگاه‌های ایران افتخارآفرینی بانوان فارس در مسابقات قهرمانی هندبال امیدهای کشور مشارکت و همکاری 25 هزار تشکل غیر دولتی با سازمان بهزیستی در سطح کشور تماشاخانه هودی پر از خوابگرد شد با حضور 82/49 درصد سهامداران صورت‌های مالی بیمه آسیا به تصویب رسید سیاست موازنه مثبت یا منفی؟ معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد: ضرورت برنامه ریزی برای شناساندن جایگاه موسیقی مقامی خراسان شمالی دمای هوای تهران 40 درجه می‌شود 5 مصدوم در پی تصادف 2 موتور سیکلت کشف بیش از 170 هزار نخ سیگار قاچاق در قزوین جزئیات کشف 5 تن مواد افیونی در استان البرز نجات کودک 4 ساله پس از غرق شدگی از کام مرگ پایان 6 سال رابطه عاشقانه زوج معروف هالیوود لیست کالاهای ممنوعه برای حجاج اعلام شد پزشکان سرشناس تمایلی به بیمه‌شدن ویزیت ندارند پای دلار 7500 تومانی به نیما باز شد حمله پهپادهای یمنی به نشست فرماندهان مزدوران سعودی در مارب درخواست 13 میلیاردی تیام از استقلال سردار وحید حقانیان عزادار پدر شد آغاز طرح پیشگیری از معلولیت در خانواده‌های دارای دو فرزند معلول در میبد فعالیت 9 کمپ ترک اعتیاد در اردبیل واریز 1800 تومان از هر دلار دولتی در جیب عده‌ای خاص! ورود 10 دستگاه اتوبوس به حومه قنیطره برای انتقال تروریست‌های مسلح آغاز عملیات اجرایی آبشیرینکن 35000 متر مکعبی بوشهر در هفته دولت یک فروند هواپیمای f14 در پایگاه شهید بابایی بازآماد شد همراه اول تنها روابط عمومی 8 ستاره سرآمدی ایران استقبال از 41 اتوبوس حامل شهروندان محاصره‌شده الفوعه و کفریا در حومه حلب/پهپادهای ایرانی مسئولیت حفاظت و تأمین امنیت اتوبوس‌ها را دارند+تصا سیل در «رمشک» 2 میلیارد تومان خسارت وارد کرده است طی سه ماهه اول 97 تعریف جدیدی از اقتدار برنده جایزه ادبی «آرتور سی. کلارک» معرفی شد زندگی 7 هزار معلول تهرانی با مشکلات معیشتی/ وجود 2841 نفر مجهول‌الهویه تاکید نماینده سبزوار درمجلس و تکذیب مدیرعامل شرکت غله منطقه 5 کشور «ملک عبداللَّه» اولین پادشاه اردن هاشمی ترور شد نود و سومین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان زنجان/ سفر قریب الوقوع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان زنجان برنامه قطع برق تهران در روزهای پنجشنبه و شنبه بوئینگ 18 میلیارد دلار تیتانیوم از روسیه خریداری می‌کند جزئیات تازه از اقدامات «س. ح» / زورگیری، تعرض و اخاذی شاهکارهای آقای خواننده پاپ+تصاویر

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me