تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:17538893
۱۳۹۷/۰۴/۱۹ ۲۲:۴۵

مبادا «چشم امیدمان» بخوابد

مبادا «چشم امیدمان» بخوابد


دکتر قاسم کاکایی
رئیس دانشکده الهیات دانشگاه شیراز
 امید از اموری است که در بعد «فردی» و «اجتماعی» قابل بررسی است. برای تحلیل اینکه چگونه می‌توان امید را در جامعه گسترش داد می‌توانیم امید فردی را الگو قرار دهیم و سپس آن را به جامعه به‌عنوان یک واحد زنده و ارگانیک تسری دهیم. امید مقوله‌ای «روانشناختی» و البته «اخلاقی» است. امید، هم خود محصول «اندیشه» است و هم تأثیرگذار بر «اندیشه» و «انگیزه» است.
فرق است بین زنده بودن ارگانیکی و زندگی کردن انسانی. ما در جهان فیزیکی نفس می‌کشیم ولو جبراً. اما در جهانی زندگی می‌کنیم که افکار، اندیشه‌ها، احساسات و حتی خیالات ما آن را می‌سازد. این ادراکات به نوبه خود ما را به سوی آمال، آرزوها و آرمان‌ها سوق داده و «ایجاد انگیزه» می‌کند، اصلاً خود ما «اندیشه»‌ایم و غیر آن هیچ. به قول مولانا:
‌ای برادر تو همه اندیشه‌ای
مابقی تو استخوان و ریشه‌ای
اینجا است که بیم و امید، شادی و حزن معنا پیدا می‌کند. متعلق بیم و امید چیزی است مربوط به آینده و متعلق شادی یا حزن، چیزی است مربوط به گذشته یا حال. خود این صفات باعث می‌شوند تا رفتارهای مختلفی از انسان سر بزند؛ حرکت کند، بشتابد یا زانوی غم بغل گیرد و بنشیند، مواظبت و پیشگیری کند یا تلاش و برنامه‌ریزی.
 «امید» و «رفاه» اگرچه هر دو، اموری مثبت هستند اما «رفاه» امری بیرونی و عینی و «امید» امری ذهنی و درونی است. بنابراین، نقش اصلی را اندیشه، معرفت و ادراک بازی می‌کند؛ اگر اندیشه مطابق واقع نباشد، امید واهی یا بیم بی‌مورد به وجود می‌آید و آرزوهای بلند و محقق نشده، یأس و ناامیدی به وجود می‌آورند. نشناختن استعدادها، توانمندی‌ها و داشته‌ها، ارزیابی غلط از مشکلات و موانع و بزرگ دانستن آنها نیز موجب ترس بی‌مورد و بیم بی‌جا می‌شود. همین‌طور است اگر امکانات و توانمندی‌ها را نبینیم و صرفاً به مشکلات بیندیشیم.
احتمالا واژه «استسباع» را شنیده‌اید؛ استسباع یعنی، کسی که در بیابان حیوان درنده‌ای را در نزدیک خود ببیند و هیبت آن حیوان به قدری باشد که وی جز به چشم، دندان و زور و پنجه آن حیوان نیندیشد که در این صورت قطعاً ترس همه وجودش را می‌گیرد و هیچ اندیشه دیگری، مثل فرار یا مبارزه در او شکل نمی‌گیرد، می‌ایستد و حرکت نمی‌کند و طعمه آن حیوان می‌شود.
برای مثال، اگر مسیری را به عرض 20 سانتی متر و طول 100 متر روی زمین برای شما مشخص کنند و به شما بگویند در این مسیر شروع به دویدن کن. شما براحتی در این مسیر خواهید دوید و به خط پایان خواهید رسید. بدون آنکه از مسیر منحرف شوید. اما اگر همین مسیر را در یک ارتفاع 1000متری از زمین قرار دهند آنقدر رعب و وحشت بر بسیاری از افراد حاکم می‌شود و آنقدر به افتادن فکر می‌کنند و به پایین می‌نگرند که نه آن جاده را می‌بینند و نه توان خودشان را. اینجا است که این افراد نمی‌توانند قدم از قدم بردارند. چه بسا ترس آنقدر وجودشان را می‌گیرد که می‌افتند. در حالی که نه مسیر تنگ‌تر و نه توان ما کمتر شده است؛ تنها چیزی که فرق کرده، نوع اندیشه و وضعیت روانی ما است. بندبازها را دیده‌اید که در سیرک روی بندها راه می‌روند و به تنها چیزی که فکر نمی‌کنند، افتادن است و به تنها چیزی که می‌اندیشند، رفتن است.
بنابراین، فکر و اندیشه در این امور، حرف اول را می‌زند. باید «خود»، «استعداد»، «محیط» و «مشکلات»مان را بخوبی بشناسیم و در مسیر خویش «شجاعت»، «اعتماد» و «توکل» را با این شناخت، همراه کنیم. امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: «خدا رحمت کند کسی را که بداند از کجا است، در کجا است و به سوی کجا روان است.»
همه این امور که در بعد فردی محل تأمل قرار گرفت، در مورد «جامعه» نیز صادق است. جامعه به شناخت خود، استعدادها و نیز مشکلات و موانعش احتیاج دارد. در جامعه باید «معرفت»، «عشق» و «محبت» ایجاد کرد تا آرمان‌آفرینی نماید و شور و حرارت بیافریند. معرفت و عشق و محبت همه باید صادق، بجا و بحق باشد و در مسیر رسیدن به آن آرمان باشد. چرا که چنین شناختی است که «امید» می‌آفریند.
اگر شکستی رخ دهد، ممکن است که غم و حزنی پیدا شود، ولی همواره باید امید به آینده بر حزن نسبت به شکست گذشته فائق آید. اگر پیروزی به‌دست آمد، غرور آن پیروزی باید باور ما را تقویت کند و بر امید ما بیفزاید نه آنکه ما را مغرور سازد و از رفتن باز دارد.
ترس علاوه بر اینکه ویژگی منفی است گاه می‌تواند مثبت هم باشد. «ترس مثبت» در شناخت موانع و مشکلات پیش می‌آید و وقتی توأم با شناخت توانمندی باشد، باعث مواظبت، احتیاط و حزم می‌شود. اما «ترس منفی» از «خیال کاذب» پیدا می‌شود؛ بیش از حد بزرگ دیدن موانع و مشکلات و دست کم گرفتن توانمندی‌ها و امکانات باعث چنین ترسی می‌شود. قرآن کریم در آیه 175 سوره آل عمران فرموده است: «این شیطان است که دوستان و مریدان خود را می‌ترساند» اما چگونه؟ با دروغ گفتن، با بزرگ کردن مشکلات و موانع، با وسوسه و تردید و کم رنگ کردن داشته‌ها و امکانات.
 به این اعتبار، «اعتماد» با تکیه به واقعیت و داشته‌ها، نقش مهمی در امید دارد که اعتماد به خدا در رأس آن است. اعتماد به یکدیگر، اعتماد به داشته‌ها و اعتماد به مسئولان. همه اینها در مورد خود مسئولان نیز ساری و جاری است. آنان نیز نیاز به امید و اعتماد دارند؛ اعتماد به خدا، مردم و داشته‌ها.
رسانه‌ها نقش مهمی در ساختن «امید» و «اعتماد» یا نابود کردن آن دارند؛ می‌توانند نقش رحمانی بازی کنند یا نقش شیطانی. ایمان و تکیه به خدا انسان‌ها را مؤمن بار می‌آورد و وقتی فرد مؤمن شد، قابل‌اتکا شده، اعتماد اجتماعی بالا می‌رود و امید به یکدیگر افزایش می‌یابد.
 اعتماد دوطرفه «مردم» و «مسئولان» بزرگترین عاملی است که می‌تواند امیدآفرین باشد. اگر این اعتماد از دست برود به تبع آن، «امید» نیز از بین می‌رود و به خفتگی می‌انجامد. در این فضا، حتی «اعتراض» نشانه امید است. اعتراض قانونی نشانه «اعتماد» است چراکه مردم حس می‌کنند این اعتراض قانونی می‌تواند موجب تغییر و بهبود شرایط‌‌شان شود؛ آنان امید به تغییر دارند.
اما اگر راه اعتراض بسته شد، دیگر امیدی در کار نخواهد بود و سردی و افسردگی رخ می‌دهد. دو رکن اصلی جامعه یعنی «مسئولان» و «قانون» باید موجب امید و اعتماد در مردم شوند. اما آنان که به جای «امید»، یأس و به جای «عشق»، نفرت و به جای «شناساندن»، دروغ و به جای ایجاد «آرمان واقعی»، انتظار و توقع بیجا را در جامعه پمپاژ می‌کنند، دانسته یا ندانسته (به تأیید آیه 175 سوره آل‌عمران) در راه شیطان گام برمی‌دارند و اگر تعلق خاطری به درخت جامعه و انقلاب داشته باشند، باید گفت اینان کسانی‌اند که بر سر شاخ نشسته و بن می‌برند.


#اصلاح امور #اعتراض مردم #دکتر قاسم کاکایی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image


کره شمالی گزارش‌ها درباره وجود تاسیسات هسته‌ای مخفی را تکذیب کرد موگرینی: باید از ترامپ پرسید از نظرش چه کسی "دوست" است توئیت معاون رئیس جمهور برای مسجد جامع ساری آغاز رایزنی فعالان اقتصادی با حضور جهانگیری و ظریف 3200 خانواده پشت نوبت فرزندخواندگی دانشجویان برتر دانشگاه آزاد به عنوان هیأت علمی اتخاب می‌شوند جوابیه انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی به خبر تابناک پشت صحنه فیلم سینمایی ولورین تساوی پرسپولیس مقابل گل‌گهر سیرجان در دیداری دوستانه جزئیات دستور رهبری برای سنجش پارازیت‌ها قطع برق شیرین شهر و 11 روستای مجاور به‌مدت 18 روز جمع‌آوری داروی «والزارتان» در 22 کشور پایان ماجرای طبقه نهم ساختمان شرکت ارتباطات زیرساخت/ اثری از سرورهای هاتگرام و تلگرام نبود ممنوع الخروجی و بازجویی از برخی مسئولان وزارت صنعت و معدن بیشترین قاچاق چوب در کدام مناطق است؟ ایران و هند بر اهمیت حفظ برجام تاکید کردند بازدید سلطانی‌فر و صالحی امیری از اردوی تیم ملی واترپلو فرار شاهزاده اماراتی به قطر بسته‌های ضدتحریم بازبینی شد نوبخت اعلام کرد؛ تصمیمات جدید ستاد اقتصاد مقاومتی/ بسته‌های ضدتحریم بازبینی شد از روشی فوق العاده برای شارژ تلفن همراه تا گجتی که خواب شما را تنظیم می‌کند واکنش رسانه‌های انگلیسی به چتر «پوتین» در مراسم اهدای مدال جام جهانی 2018 آمریکا برای جنگ یمن، رهبران سعودی را به کاخ سفید فراخواند حضور خبرنگاران در طبقه نهم ساختمان دیتاسنتر مرکز امام خمینی (ره) +فیلم مسکو: متهم‌کردن روسیه به دخالت در برگزیت کذب است تمدید قرار داد «خلعتبری» با تیم فوتبال پدیده قطع برق صنایع تیر خلاص به تولید است فرسودگی 35 درصدی شبکه توزیع آب شهری استان مکان یابی 26 نقطه در شهرستان سربیشه برای ایستگاههای دیجیتال صلح و سازش اختلاف 9 ساله در باوی گلایه مندی مردم از خاموشی‌های مکرر و خارج از برنامه اعلام شده برق شعله‌های آتش برز خاموش شد هایکو ماس: اروپا نباید بیش از این به آمریکا تکیه کند سخنگوی دولت: بسته‌های ضدتحریم بازبینی شد/جلسه فوق‌العاده برای اتصال خطوط ریلی بنادر جنوب به شبکه سراسری موگرینی: هیچ اقدام جدیدی برای حفظ توافق هسته‌ای در کار نیست مرگ فجیع دختر نوجوان در شهرک غرب دیدار تدارکاتی؛ پرسپولیس 2-2 گل گهر سیرجان؛ شاگردان برانکو به تساوی رضایت دادند انگلستان 2018 در برابر انگلستان 1990؛ کدام بازیکنان در این دو جام جهانی، عملکرد بهتری داشتند؟ بازپس‌گیری ارتفاعات راهبردی و 4 روستا در جنوب سوریه حمله هوایی مجدد رژیم صهیونیستی به اهدافی در نوار غزه خبر معاون رئیس جمهور در مورد مسجد جامع ساری حفظ سهمیه فوتسال بانوان خراسان رضوی در لیگ برتر تمام مشکلات ورزشگاه آزادی برای دیدار سوپرجام؛ از بر نداشتن داربست‌ها تا تعمیر تونل و سرویس بهداشتی + عکس قهرمانی فرانسه در جام جهانی 2018 چقدر آب خورد؟ شرایط پرسپولیس برای فصل جدید بررسی شد برانکو: نگران رفتن بیرانوند نبودم/ وضعیتمان در نیم‌فصل اول، بحرانی است آذربایجان‌شرقی| سنگر حجاب دژ مستحکمی در مقابل توطئه‌های دشمنان است هدف دولت جلوگیری از خروج آب و تثبیت حقابه است خبر پخش زنده سخنرانی سردار سلیمانی در غزه، صهیونیست‌ها را دستپاچه کرد بسیاری از مردان غربی حسرت داشتن همسران عفیف دارند/ آمار وحشتناک قتل نوزدان توسط مادران اروپایی
اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! +عکس انتشار عکس نماینده مجلس با دختران بی‌حجابش! +عکس لحظه‌ای از جام جهانی که صداوسیما سانسور نکرد + عکس ● مواضع رئیس جمهور در اروپا مقتدرانه بود با مفاسد اقتصادی هم مقتدرانه برخورد کنید داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس حاشیه‌های اهدای جام جهانی؛ اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! عکسی تاریخی از شادی مکرون بعد گل فرانسه خلاصه فینال جام جهانی 2018 و اختتامیه جنجال بزرگ در مراسم اهدای مدال به اعضای فرانسه/ سرقت یک مدال با هماهنگی پوتین؟ + عکس خلاصه بازی فینال جام جهانی 2018 روسیه؛ فرانسه 4 کرواسی 2 + فیلم تصاویر و حاشیه‌های فینال جام جهانی 2018 چهره ویژه دیدار فینال؛ خانم رئیس جمهور! نمایی تاریخی از لحظه شادی مکرون و ناراحتی کیتاروویچ پس از گل اول فرانسه به کرواسی (عکس) فیلم/ خلاصه بازی فرانسه و کرواسی در فینال جام جهانی 2018/ تاج گذاری خروس‌ها بعد از دو دهه جشن پایانی جام جهانی فوتبال 2018 روسیه مراسم اهدای جام قهرمانی 2018 روسیه اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 25 تیر دختری که جیمی جامپ فینال جام جهانی بود + عکس اینجا همه چیز برای سیر معنوی آماده است/ خوشنویسی را مدیون امام رضا (ع) هستم چهره ویژه کرواسی در روسیه 2018؛ / رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! قاب‌های مشترک رئیس جمهور کرواسی و مکرون / تصاویر تصویری خاص از دو رییس جمهوری کرواسی و فرانسه در جام جهانی فینال جام جهانی 2018-دیدار تیم‌های فوتبال فرانسه و کرواسی رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس تلویزیون در دوراهی سانسور کردن یا نکردن مراسم اهدای جام/پافشاری مطهری بر مواضع‌اش درباره دورگه‌های تیم ملی فرانسه/دستور رئیس‌جمهور برای ادامه حضور زنان در ورزشگاه‌ها داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ/ خوب شد فغانی داور نشد! /عکس خلاصه فینال جام جهانی 2018 و مراسم اهدای جام پاسخ روحانی به وزیر ورزش درباره حضور زنان در استادیوم مراسم اهدای کاپ قهرمانی جام جهانی بدون سانسور صداوسیما پخش شد/فردوسی پور: رئیس جمهور کرواسی همه را بغل کرد، مردم هم دیدند و اتفاقی هم نیفتاد پاسخ مهم سپاه پاسداران به دونالد ترامپ کنایه فوتبالی عادل فردوسی پور به علی مطهری خوشحالی ویژه رئیس جمهور فرانسه پس از قهرمانی در جام جهانی ویدئو / اهداء مدال و جام قهرمانی 2018 روسیه دستگیری دو تن از اراذل و اوباش هوادار زندانی معروف اسرائیل به حلب حمله کرد سرقت مدال طلا در مراسم اهدای جام جهانی 2018 + عکس "فرانسه" فاتح جام جهانی 2018 شد + فیلم و تصاویر چهار جیمی جامپ در فینال جام جهانی +فیلم دزدی در مراسم اهدای جام جهانی 2018 +فیلم همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی (عکس) «کامیار شاپور» فرزند فروغ درگذشت رئیس جمهور کرواسی: به هر حال ما بر قله فوتبال جهان ایستادیم دانلود؛ شادی بازیکنان فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی بعد از بازی با کرواسی همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی پاسخ صدا و سیما به حاشیه‌های پویول و استیلی مدالی که در فینال جام جهانی از سوی این فرد به سرقت رفت! (عکس) مراسم اهداء جام جهانی 2018 روسیه اعلام برنامه قطع برق شهر تهران برای امروز 25 تیر +فایل دانلود

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me