تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:17538895
۱۳۹۷/۰۴/۱۹ ۲۲:۴۵

مادربزرگ هایی که امید را به زندگی گره می‌زنند

مادربزرگ هایی که امید را به زندگی گره می‌زنندسهیلا نوری
خبرنگار
اپیزود اول:
دور‌ترین خاطره ذهنش در همین روستا نقش بسته و از کودکی تا به امروز دلبسته زادگاهش است، هرچند که این روزها دیگر خبری از برو بیاهای سابق و جوش و خروش چشمه‌های روستا نیست. خاتون کوثری  بانوی سالخورده که با وجود 85 سال سن، هنوز پشت دستگاه جاجیم بافی می‌نشیند و به یاد روزهای کودکی که کنار دست مادرش می‌نشست و طرح جاجیم ها را به ذهنش می‌سپرد، با صبر و حوصله‌ای که مخصوص سالمندان است، به طرح‌های پررنگ و لعاب، جان می‌بخشد.
اپیزود دوم:
آشنایی با یک مرد مازنی آن هم در روزگار نوجوانی دلیل پایبندی‌اش به روستای خشک، بی‌آب و علف و به دور از امکانات بود، اما حالا که بیش از 10 سال از فوت همسرش می‌گذرد دغدغه زنده نگه داشتن هنری اصیل و هزار رنگ
مریم اسکندریان را در این روستا ماندگار کرده و به این امید که دختران و زنان جوان روستا به بافتن قالی‌هایی که گره از مشکلات مالی‌شان باز می‌کند، تشویق شوند  و با وجود 70 سال سن، مدتی است شروع به آموزش قالیبافی به آنها کرده است.
اپیزود سوم:
مریم عالیشاه مادری شیرین زبان که تنهایی مانع تکاپوی او نشده و در حالی که همواره لبخند به لب دارد، قلبش برای هنری می‌تپد که از کودکی آموزش دیده و هنوز هم دست از انجام آن برنداشته است. گلیم و جاجیم بافی را حتی از آشپزی هم بیشتر دوست دارد و دلیل سلامت و چابکی این روزهایش را هنری می‌داند که بیشتر از 55 سال با او عجین شده و حالا که فرزندانش به خانه بخت رفته‌اند و همسرش به رحمت خدا رفته، وسیله‌ای است برای امرار معاش او، تا روی پای خودش بایستد و چرخ زندگی‌اش را بچرخاند.

متن پیش رو حکایت سه بانوی سالخورده روستایی است که مثلث خشکسالی، کمبود امکانات و مهاجرت زندگی آنها را تحت تأثیر قرار نداده و با وجود همه مشکلاتی که جوانترهای روستا را کم طاقت کرده است، ساعت‌هایی از روز را غرق در هنری می‌شوند که از کودکی آموخته‌اند و بر خلاف دختران و زنان روستا که دیگر انگیزه‌ای برای آنها باقی نمانده و سطح امید به زندگی‌شان بشدت افت کرده، در سایه هنر جاجیم و قالی بافی هنوز به تنهایی امورات زندگی‌شان را می‌گذرانند.
رج هایی از رنج و امید
اهالی روستا خاتون کوثری را «بی‌بی» صدا می‌کنند. روستای قلعه سر در دهستان پشتکوه بخش چهاردانگه شهرستان ساری، در ۱۲۰ کیلومتری جنوب این شهرستان و در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. در سال‌های اخیر که سایه سنگین خشکسالی بر این روستا افتاده، رونق و آبادانی از روستا رخت بسته، کشاورزی و دامداری بسیار محدود شده و زنان و مردان روستا انگیزه‌شان برای زندگی را از دست داده‌اند، اما بی‌بی خاتون که در بخش بالا دست روستا با خانواده تنها فرزندش زندگی می‌کند با همه آنها فرق دارد.
در حال حاضر او تنها زن این روستا است که کارگاه جاجیم بافی‌اش به راه است و با آنکه 85 سال دارد و دست و پاهایش به‌خاطر بافندگی چندین ساله درد می‌کند، هنوز هم برخلاف بسیاری از زنان روستا که انگیزه‌ای برای زندگی ندارند چند ساعتی از روز را به کارگاهش می‌آید و جاجیم می‌بافد.
به گویش مازنی از اولین مرتبه‌ای گفت که پای کارگاه جاجیم بافی نشست؛ 7 سالم بود که مادرم بافتن جاجیم را به من یاد داد. آن زمان‌ها بیشتر دخترهای روستا بافتن جاجیم را بلد بودند. من هم مثل همه آنها این کار را انجام می‌دادم تا کمک خرج پدر و مادرم باشم، بعدها هم که ازدواج کردم جاجیم بافی را در خانه شوهرم ادامه دادم. آن زمان‌ها زن و شوهر با هم کار می‌کردند تا زندگی را اداره کنند، اما از هم توقع زیادی نداشتند.
بی‌بی‌خاتون حتی تعداد انگشت شماری از بافته‌های زیبایش را هم برای خودش نگه نداشته زیرا او از همان ابتدا تاکنون این هنر پرمشقت را دنبال کرده تا کمک خرج خانواده‌اش باشد، برای همین است که می‌گوید وقتی تعداد جاجیم‌هایی که می‌بافت به سه یا چهار تخته می‌رسید، آنها را می‌فروخت تا در ازای پولی که از فروش هنر دستانش می‌گرفت، جو، گندم، برنج و سایر مایحتاج زندگی را بخرد.
می گوید، زنان روستا علاقه‌ای به یاد گرفتن جاجیم بافی و حوصله این کار پرزحمت را ندارند، در عوض مردهایشان معمولاً به شهرهای دامغان، سمنان و ساری می‌روند تا در کارخانه‌های آنجا کار کنند و خرج زندگی هایشان را تأمین کنند.
بی بی‌خاتون تنها یک فرزند دارد و از زمانی که همسرش از دنیا دفته با خانواده پسرش زندگی می‌کند. نه تنها دست از زندگی نشسته که با لبخند و حوصله برای نوه‌ها و نتیجه‌هایش داستان‌های زندگی تعریف می‌کند. هرچند که زندگی‌های امروز را بسیار سخت‌تر از زندگی سابق می‌داند، اما هنوز روزها را با امید و علاقه دنبال می‌کند و تنها ناراحتی‌اش این است که دیگر توان روزگار جوانی را ندارد.
بی‌بی‌خاتون روزگار قدیم را بیشتر از امروز دوست دارد و می‌گوید؛ درست است که سال‌های قبل امکانات زندگی نداشتیم، اما خشکسالی نبود و کشاورزی و دامداری به راه بود. آن وقت‌ها خبری از سردرد، پا درد، فشارخون و خیلی از مریضی‌های امروز نبود و دل مردم خوش‌تر بود. اما حالا گرانی زندگی را خیلی سخت کرده و برای اهالی روستای بی‌آب و علف ما خیلی سخت است که مثل شهری‌ها برای خریدن مواد غذایی به بازار بروند.
 رنگ زندگی
اصالتش به مهدی شهر استان سمنان بر می‌گردد. این طور که می‌گفت وقتی 6 سال داشت، در حیاط خانه‌شان در شهرستان شاهرود زنی زندگی می‌کرد که به بیشتر از 20 نفر از زنان و دختران محل قالیبافی یاد می‌داد. همین باعث شد که هر روز به آنجا برود و از آن زن کاشانی قالیبافی را آموزش ببیند. بعدها که با یک مرد مازنی ازدواج کرد، به روستای پِشِرت از توابع شهرستان کیاسر آمد و حالا با وجود اینکه سال‌هاست همسرش از دنیا رفته در همین روستا زندگی می‌کند.
مریم اسکندریان 70 ساله که دوست داشت دختران روستا هم مانند او قالیباف شوند و بتوانند مخارج زندگی‌شان را تأمین کنند، از مدتی قبل تصمیم گرفت این هنر را به آنها آموزش دهد، به‌همین خاطر ابتدا نوه‌اش را به این هنر علاقه‌مند کرد و از آن به بعد تعدادی از دختران روستا هم به خانه‌اش می‌آیند و او در نهایت مهربانی و آرامش، این هنر پر از رنگ و نقش را به آنها آموزش می‌دهد تا به قول خودش با رفتن او این هنر نمیرد.
نزدیکی‌های غروب بود که از مزرعه برگشت. به همراه دختر و عروسش برای چیدن عدس رفته بود. وارد حیاط خانه که شدم با وجود خستگی‌اش از کار، با لبخند و آغوش باز استقبال کرد. تنها چند دقیقه‌ای زمان خواست تا دست و صورتش را بشوید و خیلی زود به اتاق برگشت. پشت دار قالی نشست. طرحی بسیار سخت، با رنگ‌های زنده و زندگی بخش را می‌بافت. به نیمه‌های قالی رسیده بود و همزمان که رج به رج می‌بافت از آرامشی گفت که از این هنر می‌گرفت: «قالیبافی کار پاکیزه‌ای است. به جای اینکه مثل خیلی از زن‌ها بیرون خانه بنشینم و وقتم را بیهوده تلف کنم، در خانه خودم می‌نشینم، کارم را انجام می‌دهم و درآمد کسب می‌کنم. برای همین این کار را خیلی دوست دارم و از آن آرامش می‌گیرم.»
او اگرچه جاجیم و گلیم بافی را هم می‌داند اما بیشتر از همه به‌ قالیبافی علاقه دارد. هرچه باشد در کارش موفق است و تاکنون چندین مرتبه در سطح استان به‌عنوان قالیباف نمونه مورد قدردانی قرار گرفته است؛ «شوهرم دامدار بود و تعداد زیادی گوسفند داشت. من در تمام آن سال‌ها از پشم گوسفندها نخ می‌ریسیدم، آنها را رنگ می‌کردم و قالی می‌بافتم برای همین در قالیبافی تجربه زیادی دارم. تا به حال بیشتر از 100 قالی بافته‌ام و به جز چند تای آنها را که به بچه هایم یادگاری داده‌ام، باقی قالی‌ها را فروخته‌ام و به زخم‌های زندگی زده‌ام.
او که از میان رنگ نخ‌ها، سفید، بنفش و سبز را بیشتر از بقیه دوست دارد، می‌گوید: کنار هم قرار گرفتن رنگ‌ها بیشتر از 60 سال است که زندگی من را خوشرنگ کرده است و حالا که پا به سن گذاشته‌ام خوشحالم که دختران جوان روستا هم دارند این هنر را از من یاد می‌گیرند تا زندگی آنها هم رنگی شود.
از این هنر لذت می برم
پیرزنی شیرین زبان که چهره مهربانش عجیب به دل می نشیند، ساکن روستای اروست از توابع شهرستان کیاسر است. از سر باغ  بر می‌گشت و در حالی که بقچه غذایش را در دست داشت، آرام آرام پله های خانه را بالا رفت. در چهره اش نه تنها نشانی از خستگی نبود که چشمانش برق هم می زد.  وقتی فهمید می خواهم برایم از هنری بگوید که سال‌ها است با آن خو گرفته خوشحال تر شد. دستگاه چوبی نخ ریسی اش را آورد و آن را کنار جاجیم نیمه کاره ای که بافته بود گذاشت و شروع به تعریف کرد؛  6 ساله بودم که مادرم جاجیم بافی را به من یاد داد. درست یادم نیست چند ساله بودم، ولی سن و سال زیادی نداشتم که ازدواج کردم. شوهرم مرد خیلی خوبی بود و      نمی گذاشت زیاد کارهای بیرون از خانه را انجام بدهم که خسته بشوم برای همین وقت زیادی داشتم تا جاجیم های مختلف ببافم و با فروش آنها در خرج زندگی کمک حال شوهرم باشم.
مریم عالیشاه بانوی 65 ساله روستایی که شمرده شمرده صحبت می‌کرد، ادامه داد: چند سالی است که شوهرم از دنیا رفته و من تنها شده‌ام. برای همین مجبورم همه کارهای زندگی را به تنهایی انجام بدهم. 6فرزند داشتم که همه ازدواج کرده‌اند و برای خلاص شدن از خشکسالی و بی‌امکاناتی روستا در شهر سمنان زندگی می‌کنند برای همین کارهای کشاورزی هم به گردن من افتاده و خدارا شکر تا الان به‌کمک کسی نیاز نداشتم.
خاله مریم که نقشه‌ها را از همان قدیم به ذهن سپرده و بدون اینکه به نقشه‌ای نگاه کند جاجیم‌هایی زیبا می‌بافد، این هنر را دلیل همه انرژی‌اش می‌داند و می‌گوید: این هنر مثل ورزش کردن می‌ماند برای همین است که من از زن‌های روستا که جاجیم نمی‌بافند سالم و سرحال‌تر هستم و می‌توانم به تنهایی هم کشاورزی کنم، هم جاجیم ببافم و هم سفارش بگیرم.
در حالی که می‌گفت «در این دوره زمانه اگر یک آدم سالم دیدی به او سلام برسان » خندید و ادامه داد: من هم بعد از این همه کار کردن ناتوان شده ام ولی باز هم چون کار می‌کنم از بیشتر زن‌های روستا سالم‌تر هستم و به جای اینکه مثل آنها بی‌حوصله باشم و تن به کارهای سخت ندهم، از جاجیم بافی لذت می‌برم.

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image


یک نماینده مجلس: حضور زنان، علت برکناری مدیرعامل ورزشگاه آزادی نیست حال عمومی جمشید مشایخی خوب است/ دو عمل جراحی موفقیت آمیز بود عکس یادگاری کی‌روش با داوران افتخارآفرین ایرانی حمایت گسترده بانوان دامغانی از مواضع امام جمعه درباره حجاب+تصاویر توقف پرسپولیس مقابل گل گهر سیرجان پرداخت 111 میلیارد ریال غرامت به کشاورزان خسارت دیده توسط بانک کشاورزی استان بوشهر پرداخت 117 میلیارد و 700 میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج توسط بانک کشاورزی استان همدان صدور بیش از 30 میلیارد ریال ضمانتنامه برای مشتریان بانک کشاورزی استان همدان کره شمالی گزارش‌ها درباره وجود تاسیسات هسته‌ای مخفی را تکذیب کرد موگرینی: باید از ترامپ پرسید از نظرش چه کسی "دوست" است توئیت معاون رئیس جمهور برای مسجد جامع ساری آغاز رایزنی فعالان اقتصادی با حضور جهانگیری و ظریف 3200 خانواده پشت نوبت فرزندخواندگی دانشجویان برتر دانشگاه آزاد به عنوان هیأت علمی اتخاب می‌شوند جوابیه انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی به خبر تابناک پشت صحنه فیلم سینمایی ولورین تساوی پرسپولیس مقابل گل‌گهر سیرجان در دیداری دوستانه جزئیات دستور رهبری برای سنجش پارازیت‌ها آیت الله جوادی آملی: مسلمانان چین الهی فکرکردن را تبلیغ کنند قطع برق شیرین شهر و 11 روستای مجاور به‌مدت 18 روز جمع‌آوری داروی «والزارتان» در 22 کشور می‌خواهیم از ادامه صادرات نفت ایران اطمینان یابیم پایان ماجرای طبقه نهم ساختمان شرکت ارتباطات زیرساخت/ اثری از سرورهای هاتگرام و تلگرام نبود ممنوع الخروجی و بازجویی از برخی مسئولان وزارت صنعت و معدن بیشترین قاچاق چوب در کدام مناطق است؟ ایران و هند بر اهمیت حفظ برجام تاکید کردند بازدید سلطانی‌فر و صالحی امیری از اردوی تیم ملی واترپلو فرار شاهزاده اماراتی به قطر بسته‌های ضدتحریم بازبینی شد نوبخت اعلام کرد؛ تصمیمات جدید ستاد اقتصاد مقاومتی/ بسته‌های ضدتحریم بازبینی شد از روشی فوق العاده برای شارژ تلفن همراه تا گجتی که خواب شما را تنظیم می‌کند واکنش رسانه‌های انگلیسی به چتر «پوتین» در مراسم اهدای مدال جام جهانی 2018 آمریکا برای جنگ یمن، رهبران سعودی را به کاخ سفید فراخواند حضور خبرنگاران در طبقه نهم ساختمان دیتاسنتر مرکز امام خمینی (ره) +فیلم مسکو: متهم‌کردن روسیه به دخالت در برگزیت کذب است تمدید قرار داد «خلعتبری» با تیم فوتبال پدیده قطع برق صنایع تیر خلاص به تولید است فرسودگی 35 درصدی شبکه توزیع آب شهری استان مکان یابی 26 نقطه در شهرستان سربیشه برای ایستگاههای دیجیتال صلح و سازش اختلاف 9 ساله در باوی گلایه مندی مردم از خاموشی‌های مکرر و خارج از برنامه اعلام شده برق شعله‌های آتش برز خاموش شد هایکو ماس: اروپا نباید بیش از این به آمریکا تکیه کند سخنگوی دولت: بسته‌های ضدتحریم بازبینی شد/جلسه فوق‌العاده برای اتصال خطوط ریلی بنادر جنوب به شبکه سراسری موگرینی: هیچ اقدام جدیدی برای حفظ توافق هسته‌ای در کار نیست مرگ فجیع دختر نوجوان در شهرک غرب دیدار تدارکاتی؛ پرسپولیس 2-2 گل گهر سیرجان؛ شاگردان برانکو به تساوی رضایت دادند انگلستان 2018 در برابر انگلستان 1990؛ کدام بازیکنان در این دو جام جهانی، عملکرد بهتری داشتند؟ بازپس‌گیری ارتفاعات راهبردی و 4 روستا در جنوب سوریه حمله هوایی مجدد رژیم صهیونیستی به اهدافی در نوار غزه
اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! +عکس انتشار عکس نماینده مجلس با دختران بی‌حجابش! +عکس لحظه‌ای از جام جهانی که صداوسیما سانسور نکرد + عکس ● مواضع رئیس جمهور در اروپا مقتدرانه بود با مفاسد اقتصادی هم مقتدرانه برخورد کنید داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس حاشیه‌های اهدای جام جهانی؛ اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! عکسی تاریخی از شادی مکرون بعد گل فرانسه خلاصه فینال جام جهانی 2018 و اختتامیه جنجال بزرگ در مراسم اهدای مدال به اعضای فرانسه/ سرقت یک مدال با هماهنگی پوتین؟ + عکس خلاصه بازی فینال جام جهانی 2018 روسیه؛ فرانسه 4 کرواسی 2 + فیلم تصاویر و حاشیه‌های فینال جام جهانی 2018 چهره ویژه دیدار فینال؛ خانم رئیس جمهور! نمایی تاریخی از لحظه شادی مکرون و ناراحتی کیتاروویچ پس از گل اول فرانسه به کرواسی (عکس) فیلم/ خلاصه بازی فرانسه و کرواسی در فینال جام جهانی 2018/ تاج گذاری خروس‌ها بعد از دو دهه جشن پایانی جام جهانی فوتبال 2018 روسیه مراسم اهدای جام قهرمانی 2018 روسیه اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 25 تیر دختری که جیمی جامپ فینال جام جهانی بود + عکس اینجا همه چیز برای سیر معنوی آماده است/ خوشنویسی را مدیون امام رضا (ع) هستم چهره ویژه کرواسی در روسیه 2018؛ / رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! قاب‌های مشترک رئیس جمهور کرواسی و مکرون / تصاویر تصویری خاص از دو رییس جمهوری کرواسی و فرانسه در جام جهانی فینال جام جهانی 2018-دیدار تیم‌های فوتبال فرانسه و کرواسی رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس تلویزیون در دوراهی سانسور کردن یا نکردن مراسم اهدای جام/پافشاری مطهری بر مواضع‌اش درباره دورگه‌های تیم ملی فرانسه/دستور رئیس‌جمهور برای ادامه حضور زنان در ورزشگاه‌ها داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ/ خوب شد فغانی داور نشد! /عکس خلاصه فینال جام جهانی 2018 و مراسم اهدای جام پاسخ روحانی به وزیر ورزش درباره حضور زنان در استادیوم مراسم اهدای کاپ قهرمانی جام جهانی بدون سانسور صداوسیما پخش شد/فردوسی پور: رئیس جمهور کرواسی همه را بغل کرد، مردم هم دیدند و اتفاقی هم نیفتاد پاسخ مهم سپاه پاسداران به دونالد ترامپ کنایه فوتبالی عادل فردوسی پور به علی مطهری خوشحالی ویژه رئیس جمهور فرانسه پس از قهرمانی در جام جهانی ویدئو / اهداء مدال و جام قهرمانی 2018 روسیه دستگیری دو تن از اراذل و اوباش هوادار زندانی معروف اسرائیل به حلب حمله کرد سرقت مدال طلا در مراسم اهدای جام جهانی 2018 + عکس "فرانسه" فاتح جام جهانی 2018 شد + فیلم و تصاویر چهار جیمی جامپ در فینال جام جهانی +فیلم دزدی در مراسم اهدای جام جهانی 2018 +فیلم همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی (عکس) «کامیار شاپور» فرزند فروغ درگذشت رئیس جمهور کرواسی: به هر حال ما بر قله فوتبال جهان ایستادیم دانلود؛ شادی بازیکنان فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی بعد از بازی با کرواسی همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی پاسخ صدا و سیما به حاشیه‌های پویول و استیلی مدالی که در فینال جام جهانی از سوی این فرد به سرقت رفت! (عکس) مراسم اهداء جام جهانی 2018 روسیه اعلام برنامه قطع برق شهر تهران برای امروز 25 تیر +فایل دانلود

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me