تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:17538984
۱۳۹۷/۰۴/۱۹ ۲۲:۴۵

پرده برداری از یک تصمیم بزرگ سینمایی

پرده برداری از یک تصمیم بزرگ سینمایینرگس عاشوری
خبرنگار
نمایندگان رسانه‌های خبری آمده بودند تا ابهاماتشان را درباره کم و کیف بیستمین جشن بزرگ سینمای ایران جویا شوند و گلایه‌شان را نسبت به دوره پرانتقاد گذشته مطرح کنند و خواستار برگزاری جشنی در خور فضای فرهنگی و در‌شأن اهالی سینما شوند در حالی که هیأت مدیره و رئیس این دوره جشن خانه سینما به نشست رسانه‌ای آمده بودند تا بگویند امسال از جشن بزرگ و ویژه خبری نیست و قرار است در هزینه‌ها صرفه‌جویی شود. منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما صبح روز سه‌شنبه 19 تیرماه در نشستی که در خانه سینما برگزار شد اعلام کرد که امسال خانه سینما برخلاف رسم هر ساله جشنی بزرگ برگزار نخواهد کرد: «قرار بود یک روز خوش داشته باشیم ولی این یک تصمیم جمعی است. تصمیم گرفتیم جشن سینما را با داوری خوب به قوت اجرا کنیم اما از مراسم بزرگ‌ و هزینه اضافی خودداری می‌کنیم» علی نصیریان با برگزاری جشن‌های فرهنگی و هنری موافق است و آن را باعث ایجاد احترام بین هنرمندان می‌داند و برای تشویق استعدادهای جوان ضروری می‌خواند: «ما باید برای کار و همکاران خود احترام و حرمت قایل باشیم و از موفقیت های آنها لذت ببریم. چندی پیش به اصغر فرهادی گفتم جایزه‌ای که گرفته‌ای انگار من هم سهیمم» با این وجود او نیز گفت: من اینجا فقط به عنوان یک نماد هستم و امیدوارم این برنامه در چارچوب محدود تر و با آبرو، اُنس و الفت برگزار شود. تورج منصوری دبیر هیأت مدیره آکادمی نیز در توضیحات تکمیلی می‌گوید قرار است ماحصل این صرفه‌جویی برای مسائل بیمه‌ای و دیگر اقدامات مربوط به مسائل زیرساختی هزینه شود. لغو جشن بزرگ خانه سینما و هزینه‌های آن، حواشی چند روز اخیر و شائبه‌های مطرح شده در برخی رسانه‌ها را در جست‌وجوی دلایل این تصمیم به ذهن حاضران متبادر می‌کند. «تصمیم امسال ما به هیچ عنوان به شایعه‌ای که پخش شد، مبنی بر اینکه سازمان بازرسی ورود کرده، ارتباط ندارد چون ما سالانه حسابرسی در خانه سینما داریم و هیچ ایرادی درباره حسابرسی‌های خانه سینما تاکنون وجود نداشته است.» و این عبارات پاسخ منوچهر شاهسواری به این ابهامات است. در ادامه مازیار میری که مدیریت اجرایی این جشن را به عهده دارد هزینه جشن سال گذشته را 824 میلیون‌ تومان عنوان می‌کند تا شاید نقطه پایانی باشد بر حاشیه‌های مربوطه.
برهوت برنامه فرهنگی برای همدلی با مردم
با کوچک سازی مراسم ویژه بیستمین جشن بزرگ سینمای ایران که برخی آن را معادل حذف این مراسم تعبیر کرده‌اند درست یک روز پس از اعلام لغو کنسرت نمایش «سی» به نظر می‌رسد دومینوی لغو رویدادهای فرهنگی به منظور همراهی با شرایط معیشتی مردم در حال شکل‌گیری است. زنجیره‌ای که با حلقه انصراف سیروان خسروی از برگزاری کنسرت آغاز شد و حالا با در حالت انتظار قرار گرفتن پروژه «سی» و حذف جشن بزرگ خانه سینما بر حلقه‌های آن افزوده می‌شود. اقدام به حذف چنین برنامه‌هایی اگر چه تحت عنوان همدلی و همراهی با شرایط معیشتی جامعه صورت می‌گیرد اما در بطن خود ابهامات و پرسش‌هایی را هم به همراه دارد. برخی بر این باورند که با وجود کمبود برنامه‌های فرهنگی در کشور، این همراهی می‌توانست در قالب کاستن از هزینه بلیت‌ها یا اجرای رایگان برنامه در مناطق محروم و حتی تخصیص بخشی از سود آن به نیازمندان و... صورت بگیرد تا هم از فضای نشاط و امید در جامعه کم نشود و هم فضای هنری در حالت رخوت و تعطیلی قرار نگیرد. با وجود این به نظر می‌رسد قصه حذف جشن بزرگ سینمای ایران و برگزاری آن در چارچوب محدود روایت متفاوت‌تری دارد و اگر چه از آن دست تصمیماتی است که موافقان بسیار دارد اما با چالش زیر سؤال رفتن نفس برگزاری این مراسم در سال‌های گذشته و انتقاد به فعالیت صنفی خانه سینما هم همراه است. آنچه می‌خوانید واکنش برخی از اهالی سینما به اعلام تصمیم هیأت مدیره خانه سینما در گفت‌وگو با «ایران» است.

زندگی میان مردم

احمد طالبی‌نژاد
منتقد سینما
تصمیم عاقلانه و درست حذف مراسم جشن خانه سینما نشأت گرفته از نگاه صادقانه علی نصیریان است که می‌توانست به اعتبار حکمی که گرفته بر برگزاری جشن پافشاری کند اما او در این مملکت زندگی می‌کند و از وضعیت معیشتی مردم آگاه است.‌شأن نزول جشن و اهداف آن هرچه که باشد مهم نیست، شرایط امروز جامعه حکم می‌کند به هر قیمتی که شده از این ولخرجی‌ها جلوگیری کنیم. وقتی در جشنواره فجر فیلم‌ها دیده می‌شود، داورها و منتقدان رأی می‌دهند و آثار منتخب معرفی می‌شوند برگزاری دیگر جشن‌ها و جایزه دادن‌های دوباره چه ضرورتی دارد. اینجا هالیوود نیست که گلدن گلوب داشته باشیم و هم اسکار و هم جشنواره موردی مثل ساندنس و شیکاگو و... اینجا ایران است با مقتضیات جغرافیایی و فرهنگی خودش. در دوره‌ شکننده شرایط اقتصادی امروز برگزاری جشن خانه سینما دهن کجی به مردم است و نتیجه‌ای جز هدر دادن سرمایه ندارد. به امید آنکه هزینه این جشن‌ها صرف مسائل زیر ساختی و رفاهی قشر آسیب‌پذیر شود تا نفع فرهنگی و اقتصادی داشته باشد. حتی امسال می‌شود از جشنواره فجر و جشنواره کودک هم چشم‌پوشی کرد.

کمای صنفی

علیرضا داودنژاد
نویسنده و کارگردان
به‌طور کلی منافع فعالیت صنفی در سینما را متوجه اکثریت اعضای صنوف نمی‌بینم. در شرایطی که اصلی‌ترین مشکل سینما ناامنی بازار و ناامنی شغلی است و هیچ تصمیم جدی برای رفع آن وجود ندارد برای من سینماگر چه اهمیتی دارد که برای یک شب اهالی سینما را به روی سن دعوت کنند و به آنها جایزه بدهند یا ندهند. در شرایطی که اصلی‌ترین مسائل سینما مسکوت مانده است چه اهمیتی دارد که یک شب جشن بگیرند یا نگیرند. من می‌گویم مشکل بیکاری را باید حل کرد و شما می‌گویید هزینه جشن را خرج بیکارها بکنیم؟! من می‌گویم صنف باید زمینه فعالیت حرفه را فراهم کند تا کسی بیکار نشود و پاسخ می‌شنویم که حالا یک جشن صنفی را تعطیل می‌کنیم تا هزینه‌اش صدقه بیکاری شود.
در شرایطی که با ساماندهی بازار VOD و ویدئو ظرفیت تولید سینمای ایران می‌تواند هزار فیلم باشد آن را با ناامن کردن بازار به 70 فیلم محدود کرده‌اند و آن وقت برای رفع بیکاری می‌خواهند جشن نگیرند. به اعتقاد من این گونه فعالیت صنفی عبث است و همه چیز در ادامه یک کمای صنفی پیش‌ می رود.
این خبر را به اشتراک بگذارید


افتتاح نخستین هنرستان گردشگری در سمنان ساخت فیلم مستند «هنرِ مردان خدا» در گیلان کشف بیش از 29 کیلوگرم تریاک در آباده واکنش احمدی نژاد به دلایل رد صلاحیتش در انتخابات ریاست جمهوری 96 پشت‌پرده حقوق‌های نجومی برخی دستگاه‌ها ثبت گلیم چهل ماشوله روستای بیدکردویه شهرستان بافت تجلیل از مقام شامخ امامزادگان انتشار دوکتاب مکالمه وگرامر انگلیسی در نیشابور در سروآباد پروژه جدید اجرا نخواهد شد سیر صعودی قیمت طلا کهگیلویه وبویراحمد جزء استان‌های ناامین غذایی کشور گستردن فرش‌های ابریشم مراغه در نمایشگاه شانزدهم مهلت 20 روزه برای تعطیلی مغازه‌های تصفیه آب بندرعباس جشن زیر سایه خورشید در نقاط مختلف استان آغاز اردوهای جهادی دانشجویان علوم پزشکی خوی بخشش؛ به حرمت پرچم بارگاه امام رضا ع درجیرفت ششمین مرکز یادگیری محلی در زندان لاکان راه اندازی می‌شود/کسب رتبه اول استان در ارزیابی کشوری سوادآموزی ما در یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی هستیم ‌حمایت فراکسیون امید از مواضع روحانی درباره آمریکا ابقا باهنر به عنوان دبیرکل جامعه‌اسلامی مهندسین کمیته راهبری شهر هوشمند بوشهر تشکیل شد بی‌ثباتی قیمت‌ها در بازار آشفته کهگیلویه و بویراحمد کمپین اعمال فشار ترامپ علیه ایران بی نتیجه است جلسه اقتصاد مقاومتی کیفیت خدمات بهداشتی ایران در عرصه جهانی بالاست پیوست فرهنگی مکمل قوانین و اقدامات قضایی است با پای دل گام در طریق الرضا تاکید محیط زیست بر اصلاح قوانین فعالیت‌های معدنی معاون استاندار: به دنبال افزایش نشاط دانشجویان قم هستیم هند در بنگلادش و سریلانکا بندر می‌سازد بانوان در کاهش آسیب‌های اجتماعی نقش آفرینی کنند بررسی گزارش برجامی وزارت خارجه در مجلس افزایش سالانه تا 14 درصدی سقف تعهدات بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری ورود آقازاده‌ها به تبلیغات محیطی/ فوتبال در محاصره «ژن»‌های خوب! موصل از آزادی تا امروز/ سازمان ملل: 2 میلیون عراقی هنوز آواره‌اند طرح رهگیری محصولات دخانی اجرایی می‌شود؟ هماهنگی منابع مالی غیرمتشکل از طریق بازار سرمایه وزیر اطلاعات: رسانه‌ها مروج امید باشند چرا نقش‌آفرینی ما در «شمال» کمرنگ شد؟ زوم اپ: مانامو، رویکردی نوین در آموزش زبان انگلیسی فارس| روشنایی حرم مطهر شاهچراغ (ع) جهت صرفه جویی در مصرف برق کاهش یافت گیلان| مسئولان به مقوله حجاب توجه کافی ندارند مشکلات مالی کریدور اقتصادی چین و پاکستان را با خطر توقف کامل مواجه کرد جشنواره ملی آئین‌های نمایش رضوی در یاسوج به کار خود پایان داد ترکاشوند: به بیرانوند پیشنهاد جدایی نداده‌ام وفاداری به واقعیت سخت‌ترین کار در زندگینامه‌نویسی است افتتاح خط تولید موشک هوا به هوای فکور سخنان ترامپ علیه ایران «جنگ روانی» است/ آمریکا غلط می‌کند که بخواهد علیه ما اقدامی انجام دهد خانعلی‌زاده: اتحادیه اروپا متزلزل‌تر از آن است که بخواهد مشکلات اقتصادی ما را حل کند/ هنوز امنیت اروپا وابسته مستقیم به امضای ساکن کاخ سفید است
عروسی لاکچری پسر آقای سفیر و ادعای بی خبری پدر! / عروس خانم مشغول تبدیل چادر به پوشش راحت‌تر! / فرزند سفیر باش و هر چه خواهی کن! + تصاویر ماجرای عروسی پسر سفیر ایران در دانمارک عکس/ مراسم ختم پدر "وحید حقانیان" مراسم ترحیم پدر وحید حقانیان یا حضور مسئولان کشوری و لشکری برگزار شد + تصاویر میهمانان مراسم ختم پدر «وحید حقانیان» اطلاعیه وزارت اطلاعات درباره فعالیت دوتابعیتی‌ها در دولت پاسخ وزارت اطلاعات درباره فعالیت مدیران دوتابعیتی در کشور (تصاویر) آتش‌سوزی در برج پارامیس منطقه 22 تهران روحانی خطاب به ترامپ: با دم شیر بازی نکن فروش خاک ممنوع شد پاسخ وزارت اطلاعات درباره مدیران دو تابعیتی توضیحات «شریعتمداری» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو مَرد شرف هستیم/ دو راه داریم؛ تسلیم یا مقاومت/ ایران آقاست و هرگز نوکر کسی نخواهد شد/ تنگه‌های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنهاست/ هر گاه اروپا به توافق با ما نزدیک شد، کاخ سفید نگذاشت/ به آدمکش‌های داعش سلاح و پول دادید و ادعای حقوق بشر دارید؟ انتقال و فروش خاک به خارج از کشور ممنوع شد/تعیین مجازات برای خاطیان وزارت اطلاعات فعالیت مدیران دوتابعیتی در پست‌های حساس و مدیریتی را رد کرد پاسخ روابط عمومی وزارت اطلاعات به اظهارات یکی از نمایندگان مجلس درباره مدیران دو تابعیتی پاسخ وزارت اطلاعات به اظهارات یکی از نمایندگان درباره مدیران دو تابعیتی ملت ایران اهل تعامل است اما عزت خود را حراج نخواهد کرد افزایش قیمت سکه و طلا واکنش وزارت اطلاعات به ادعای فعالیت مدیران دوتابعیتی هفته گذشته 19 نفر غرق شدند/ هشدار به خانواده‌ها یک سال و نیم اخیر می‌خواستند ارتش آمریکا را وادار به اقدام نظامی کنند وزیر ارتباطات: من مسئله فیلتر نیستم که در مورد فیلتر نشدن قول بدهم/ خبری از فیلترینگ اینستاگرام نیست/ منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم / در مورد رفع فلیتر تلگرام نظری ندارم وزیر ارتباطات: درباره فیلتر نشدن اینستاگرام قول نمی‌دهم! من مسئول فیلترینگ نیستم که قول بدهم معاون وزیر آموزش و پرورش: اجازه فروش اموال دولتی را نداریم ‌روحانی: آقای ترامپ! با دُم شیر بازی نکن وزارت اطلاعات: فعالیت مدیران دوتابعیتی در پست‌های حساس کشور رد می‌شود واکنش وزارت اطلاعات به صحبت‌های یک نماینده پاسخ وزارت اطلاعات به اظهارات یکی از نمایندگان مجلس درباره مدیران دوتابعیتی /44 درصد کلاس‌های درس خوزستان ایمن هستند فساد در سازمان خصوصی‌سازی وجود ندارد/واقعی نبودن قیمت‌ها از موانع اصلی خصوصی‌سازی 13 کیلوگرم ماده مخدر پان در خودرو کشف شد کدام برندها خودرویی وفادارترین مشتریان را دارند؟ پاسخ وزارت اطلاعات به اظهارات یکی از نمایندگان درباره دوتابعیتی‌ها پاسخ مکرر وزارت اطلاعات درباره‌ی مدیران دو تابعیتی وزارت اطلاعات از انتصاب افراد فاقد صلاحیت ممانعت کرده است فعالیت 210 دو تابعیتی در دولت در وضعیت فعلی امیدی به اجرای سند تحول آموزش و پرورش نیست/تا کی می‌خواهند مطالعه و کار پژوهشی کنند؟ پاسخ روابط عمومی وزارت اطلاعات به اظهارات یکی از نمایندگان مجلس در خصوص مدیران دو تابعیتی 70 شرکت حمل‌ونقل در رابطه با مشکلات رانندگان تعطیل شد کودک‌ربایی در تهران برای 10 میلیون تومان! از امشب دریاهای کشور مواج می‌شود واگذاری 30 هزار واحد مسکن به مددجویان کمیته امداد پیک مصرف برق به بیش از 56 هزار مگاوات رسید شروع اردوی تهران با دو پولادمرد مازندرانی 11 درصد پرونده‌های ارجاعی طلاق در گیلان منجر به سازش شد هنوز بیش از 7000 قربانی جنگ بوسنی مفقود هستند هر 10 دقیقه یک کودک یمنی می‌میرد! / آماری تاسف بار از وضعیت کنونی یمن + فیلم کدام گوشی‌ها ارز 4200 تومانی می‌گیرند؟

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me