تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:عقیق
دسته:استان ها()
کد خبر:17539007
۱۳۹۷/۰۴/۱۹ ۲۲:۴۵

امام صادق علیه السلام اثبات کردند امت واحده واقعیت است نه رویا!

همیشه این سوال مطرح بوده که چگونه می‌توان به یک انسجام اسلامی و یکپارچگی امت وابسته به پیامبر صل الله علیه وآله رسید در حالی که درون آن مذاهب مختلفی وجود دارد و اندیشه‌های مختلف با ایجاد وضعیت‌های مختلف، نوعی انشقاق پدید می‌آورد.

عقیق:حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی، عضو مجلس خبرگان رهبری و رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی در گفتگویی ضمن تشریح نوع تعامل و ارتباط حضرت صادق آل محمد صل الله علیه وآله با پیروان سایر ادیان، مذاهب و مکاتب گفت: شاید در تاریخ اسلام هیچ مقطعی به اندازه قرن دوم، متضمن یک نسخه عملی دقیق، کارآمد و بدون اشکال برای چگونگی اداره شدن فکر و چگونگی تعامل طرف های مختلف در جامعه وجود نداشته است.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی افزود: اصولا همیشه این سوال مطرح بوده است که چگونه می توان به یک انسجام اسلامی و یکپارچگی امت وابسته به پیامبر صل الله علیه وآله رسید در حالی که درون آن مذاهب مختلف وجود دارد و اندیشه های مختلف هم طبعا راهکارهای مختلف و وضعیت های مختلف ایجاد می کند و نوعی انشقاق پدید می آید.

وی تصریح کرد: این ابهام همیشه وجود داشته است که پروژه وحدت امت که قران آن را مطرح کرده با وجود عینی و عملی اجتناب ناپذیری که همان به صحنه آمدن مذاهب مختلف است، قابل انجام نیست و وحدت امت یک ایده دست نیافتنی می باشد. اما طبعا نمی توان قرآن را به طرح ایده ای دست نیافتنی متهم کرد و چنین اندیشه ناروایی نسبت به قرآن در نظر گرفت. ولی این ابهام همچنان باقی می ماند که اصولا اندیشه های مختلف به ویژه اگر از خاستگاه دین برآیند، وضعیت اجتماعی مختلف ایجاد می کنند و فیمابین این اندیشه های مختلف در قالب مذاهب مختلف، اختلاف های اجتماعی بروز پیدا می کند و این اختلاف ها گاه از کنترل خارج می شود و اوضاع را بدتر از آنچه که بود، کرده و به سمت اشتباه های عملی و حتی جنگ پیش می برد همچنان که نمونه هایی از این قبیل در تاریخ وجود دارد.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی در ادامه به راه حل ها و راهکارهایی که برخی در این مسیر ارائه می دهند اشاره کرد و افزود: برای رفع این ابهام برخی اندیشه وحدت را کنار می گذارند و یا آن در پس پرده جهل و نادیده شدن قرار می دهند که این جفای به قرآن است.

 

وی ادامه داد: برخی نیز به ارائه قرص های مسکن روی می آورند و به جای درمان مشکل، با طرح شعارهایی در جهت «بیایید وحدت داشته باشیم» سعی در تسکین اوضاع دارند شعارهایی که از عمق زیادی برخوردار نیست به این معنا که ناظر به یکپارچگی امت اسلامی نمی باشد. این قرص های مسکن نیز مدتی تاثیر می کند اما بعد وضعیت را بدتر خواهد کرد. لذا با این شعارهای مقطعی و کم بنیه یا شعار دادن هایی که وحدت را می طلبد اما مبتنی بر یک نگاه عمیق و ناظر به یکپارچگی امت اسلامی نیست به راهکاری نخواهیم رسید و نهایت نتیجه ای که به دست می آید وضعیت خنثی و شاید بدتر از پیش است.

 

حجت الاسلام مبلغی یادآور شد: اصولا اگر از یک مطلب قرآنی به طرح چیزی بپردازیم که عملی نمی شود کاری ناشایست خواهد بود. اعم از اینکه خودمان عمل نکنیم یا زمینه و مجال و فضایی برای عملی شدن آن وجود نداشته باشد. بنابراین طرح چنین مطلبی مضرتر از عدم طرح آن است. لذا همچنان این بحث باقی می ماند که چگونه می توان بین واقعیت موجود که شکل گیری مذاهب مختلف است و ایده قرآنی که طرح یکپارچگی امت اسلامی است، جمع کرد؟

 

وی خاطرنشان کرد: رفتن افراد در جامعه به سوی فکرهای مختلف، امری گریزناپذیر است چون انسان ها همه یک جور فکر نمی کنند، شرایط یکسان نیست و تفاوت های تکوینی در انسان وجود دارد و اختلافاتی از این دست همیشه بین افراد وجود داشته است. قرآن نیز وجود این اختلافات را تایید کرده و آن را نوعی پیش فرض گرفته است آنجا که می فرماید: « فَبَشِّرْ عِبَادِ  الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ ...»  یعنی اقوال گاهی متعدد می شود و دستیابی به حقیقت، بین چند گروه دست به دست می گردد و باید دید کدام بر حق است. در این شرایط طبیعی است که اختلاف فکری به وجود خواهد آمد و اختلاف فکری در بسیاری از اوقات منشاء اختلافات اجتماعی می شود. موید قرآنی این اختلافات فکری نیز همین آیه است که « یستعمون القول ...» لذا چگونه می توان بین این واقعیت و وحدت امت جمع کرد؟

 

حجت الاسلام مبلغی تصریح کرد: امام صادق علیه السلام در قرن دوم جواب این معضل را داده است. به شرط آنکه محافل علمی این جواب را در دستور کار مطالعات خود قرار داده و به شکل دقیق اجزا و مولفه های آن را شناسایی کنند و این نسخه اساسی فرید و وحید در طول تاریخ را بررسی و با یک نگاه عالمانه و ناظر به شرایط روز مطرح نموده و همه به آن التزام داشته باشند.

 

این عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: اگر بخواهیم خلاصه نسخه ای که حضرت ان را به صورت سیره عملی و قولی ارائه فرموده است و در زندگی ایشان یک تبلور تام، مکرر و منسجم داشته که از ابتدا تا انتهای عمر شریف شان ادامه یافته در مقابل خود قرار دهیم، خلاصه این نسخه آن است که ما باید به چند مولفه توجه داشته باشیم: نخستین مولفه، «مرزبندی علمی» است! اصولا هر مذهبی دارای «اندیشه های پایه» و «اندیشه های شاخه ای» است.

 

حجت الاسلام مبلغی خاطر نشان کرد: امام صادق علیه السلام نیز که مذهب اهل بیت را در قرن دوم رشد دادند، چنان نبود که مرزهای علمی و فکری این مذهب را با سایر مذاهب برجسته و مشخص نکنند بلکه به صورت تام و کامل این مرزها را مشخص نموده و به شکل شفاف ارایه می کردند. خود اهل سنت نیز در میانشان مرزهایی وجود داشت که این مرزها را با گفتگو و مناظرات مداوم در بین خود ارایه می کردند. امام صادق علیه السلام بر تبیین نقاط اساسی و ماهوی چه از حیث روشی و منهجی و چه از حیث فردی و شاخه ای تلاش کردند و این تلاش کاملا در رفتار و مشی ایشان تجلی داشته است. 

 

مولفه دومی که این محقق و پژوهشگر اسلامی در این زمینه به آن اشاره کرد «قایل شدن به وحدت علم» است. این مولفه در روش و شیوه حضرت کاملا منعکس بود. بسیاری از اوقات اتباع مذاهب، اختلافات مدرسه ای را عاملی برای تکه پاره کردن «علم واحد» قرار می دهند. یعنی چندگانگی علمی درست می کنند؛ مانند علم شیعه، علم سنی و ... که این برخلاف روش صادق آل محمد صل الله علیه وآله است.

 

این عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: در نگاه آن حضرت علم فقه «یک علم» است با چند مدرسه مختلف! که یکی از آن مدارس مدرسه اهل بیت علیهم السلام است، لذا امام در فرمایشی که در جلسه منصور دوانیقی ارائه می کنند به روش تطبیق و مقارنه روی آورده و کاملا یکپارچگی علم از کلام ایشان معلوم می شود. حضرت در این مجلس هر سوالی را که جواب می دهند به صورت مجزا نظر عراقی ها، حجازی ها و پیروان اهل بیت را بیان می کنند که عراقی ها چنین می گویند، حجازی ها چنین اعتقادی دارند و ما اهل بیت نیز چنین می گوییم.

 

حجت الاسلام مبلغی افزود: این نشان می دهد که امام در چهارچوب وحدت علم فقه سخن می گوید چون در غیر این صورت ادبیات بهم می خورد، تفاهم ها از بین می رود و اصولا معلوم نیست که جواب ها ناظر به چه چیزی است؟ این مسئله در آن زمان به شکل کامل در جامعه جریان داشته است. نمونه دیگر این موضوع زمانی است که امام سجاد علیه السلام  «زهری» (از فقهای اهل سنت) را به عنوان یک فقیه می شناسند و این دلالت می کند که اصولا فقه فقها در جامعه اسلامی بر مبنای وحدت فقه مقصود است با این تفاوت که مدرسه اهل بیت می گوید ما فقه را اینگونه می بینیم و این درست است و مدرسه اهل سنت نیز همین ادعا را دارد. ولی آنچه مسلم است این است که یک ادبیات واحد تحت عنوان «فقه» وجود دارد با اختلاف های مدرسه ای! البته این اختلاف ها بی اهمیت هم نیست بلکه بسیار مهم است اما همه آنها از درون یک چهارچوب وحدت علمی شکل می گیرد و طبیعتا هر مدرسه حق را با خود می داند.

 

این پژوهشگر و محقق دینی تصریح کرد: دو علمی شدن فقه دو حالت دارد؛ در یک صورت ما رسما اعلام می کنیم که «علم فقه ما» و «علم فقه اهل سنت»؛ اما در یک شکل این به صورت رسمی وجود ندارد بلکه در عمل دیده می شود یعنی عملا گفتگو و تفاهمی نیست، به رسمیت شناختن یکدیگر وجود ندارد، و... اما باید این را اشاعه داد تا به آن مولفه مقصود و مدنظر امام صادق علیه السلام برسیم.منبع:شبستان
#حجت الاسلام مبلغی #امت واحده #امام صادق
این خبر را به اشتراک بگذارید


واکنش رومینیگه به شایعات نقل و انتقالات بایرن فال روزانه 30/ 04/ 1397 مردم عراق منتظر عملکرد مسئولان هستند/ شعار توخالی نتیجه منفی دارد دفاع آمریکا از حملات رژیم صهیونیستی به غزه عجیب‌ترین چشمه طبیعی جهان در حال خشکیدن لزوم احترام متقابل والدین و فرزند در کلام پیامبراکرم (ص) +تصویرنوشته «بلوری‌ها» در نوفل‌لوشاتو روی صحنه می‌رود خدا را در نظر بگیرید و از جَو سازی‌های اشخاص نادان پیروی نکنید چند طرح صنعت پتروشیمی غیرفعال است؟ +جدول شش سناتور به کنگره آمریکا لایحه تحریم مالی ترکیه را ارائه داد آیا جکوزی به درمان کمر درد کمک می‌کند؟ دیدگاه رهبر انقلاب درباره دست زدن در هیأت مصوبه نژادپرستانه رژیم صهیونیستی و آغاز دور تازه کوچ اجباری فلسطینیان مهران مدیری در دفاع از خود در ماجرای موسسه ثامن الحجج ویدئو منتشر کرد+فیلم زمان و مکان مراسم ختم پدر وحید حقانیان اعلام شد تعیین وضعیت استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیان نهضت‌سوادآموزی در صحن علنی مجلس قاسمی: آپارتاید در فلسطین اشغالی برچیده خواهد شد برنامه دانشگاه تهران برای نحوه دسترسی به پایان‌نامه‌ها دنیا بعد از ظهور امام زمان (عج) چگونه خواهد شد؟ گفت و شنود کیهان با عنوان "دزد دریایی" دانلود؛ تیزر باشگاه بارسلونا برای تور تابستانی این تیم در آمریکا (با زیرنویس فارسی) سوسیس‌خورها شیدا می‌شوند آثار مثبت و برکات یاد مرگ در زندگی انسان مهدوی کیا مربی تیم زیر 21 ساله‌های هامبورگ شد فیلم: توضیحات مهران مدیری درباره اتهامات مالی اخیر برگزاری اردوی آماده‌سازی تیم ملی اینلاین هاکی بانوان مدیر رم 3 ماه محروم شد بنزما در واکنش به صحبت‌های دی لورنتیس: این هم یک دیوانه؛ باید به لیست دیوانه‌ها اضافه کرد! دانلود؛ بازی‌های ماندگار - بارسلونا 3-1 منچستریونایتد (2011) ارتش رژیم صهیونیستی مدعی شد: حمله هوایی گسترده جنگنده‌های اسراییل علیه اهداف جنبش حماس سخنگوی وزارت امور خارجه: اقدام پارلمان رژیم صهیونیستی تأیید دیگری بر ماهیت و رویکرد نژادپرستانه این رژیم است پربیننده‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24 ساعت گذشته سازوکارهای «رانت‌زدا» از کانال بورس کالا اهرم‌های مهار جنگ تجاری تهدید مواد اولیه در صنایع پایین دست پتروشیمی رکوردشکنی قیمت‌ها در بازار آتی اکبر عبدی به عیادت جمشید مشایخی رفت چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟ هلدینگ خلیج فارس 8/5 میلیارد دلار سرمایه گذاری در دست اجرا دارد رهبر شیعیان بحرین سه‌شنبه آینده عمل جراحی می‌شود خلاصه بازی رم 1-1 آولینو (دوستانه) پرونده انتقال حسینی به ترابزون دوباره گشوده شد/ مدافع استقلال در آستانه توافق نهایی امیری با پشت سر گذاشتن تست پزشکی به ترابزون‌اسپور می‌پیوندد بازگشت موشک ایرانی به تیم محبوب؛ / مهدوی‌کیا مربی زیر 21 ساله‌های هامبورگ شد امیرآبادی فراهانی: دشمن می‌خواهد مردم را به انقلاب بدبین کند آخرین جزئیات دستگیری واردکننده خودروهای لوکس ستاد فرماندهی جنگ اقتصادی، «تیم اقتصادی» دولت است ظریف: فروش نفت در برابر کالا جزو بسته همکاری ایران و روسیه نیست چه کسانی می‌خواهند ایران جهنم باشد؟!
تصاویر | اجرای ارکستر سمفونیک تهران با رهبری یک نوازنده جوان فیلم | واکنش عجیب همسر ترامپ بعد از روبوسی با پوتین سوژه رسانه‌ها شد سقوط جوان 21 ساله از طبقه ششم سینما آزادی سقوط مرگبار از طبقه ششم سینما آزادی جزئیات پرونده تجاوز خواننده پاپ نزاع دسته جمعی در نهاوند یک کشته بر جای گذاشت/ دستگیری 12 نفر+ تصاویر زمان و مکان مراسم ختم پدر وحید حقانیان وداع باشکوه با فرزند فروغ فغانی: توانایی فنی داور آرژانتینی موجب قضاوت در فینال نشد/ رونالدو فوق العاده مغرور است تصویری ناگوار از خودکشی یک جوان در سینما آزادی سوژه: بدون حجاب در سلف اساتید دانشگاه بهشتی تصویری ناگوار از خودکشی یک جوان در سینما آزادی در دیدار اخیر رهبر انقلاب با هیات دولت چه گذشت؟ سقوط جوان 21 ساله از طبقه ششم سینما آزادی چه کسانی از تحریم نفت ایران برد می‌کنند؟ علم‌الهدی: اگر جواب من فحش است، چرا به فرزندان من فحش می‌دهید؟ / خوب است مسئولان، آستان قدس را الگوی خود قرار دهند؛ اگر مانند آستان قدس در اقتصاد، دست به حرکات بزرگ بزنند، مردم مشکلی نخواهند داشت مسئولین نظام و مردم گوش به فرمان مقام معظم رهبری باشند/ دولت و قوه قضائیه به گونه‌ای عمل کنند که مردم امیدوار شوند فغانی: هازارد بسیار بااخلاق و به همان اندازه رونالدو مغرور بود؛ اینفانتینو گفت که شما استحقاق بیشتری داشتید تصاویر: نماز جمعه تهران / 29 تیر 97 استقلال با حضور کریمی نبیتچی بالکان را شکست داد آیت‌الله مکارم شیرازی: جلوی گرانی لجام‌گسیخته گرفته شود همه چیز درباره دو خرید فوق العاده سرخپوشان؛ تبریز در قرق بریتانیایی‌ها (فیلم) برنامه زمان بندی قطع برق در استان قزوین در 29 تیرماه پسر جوان ازطبقه ششم سینما آزادی سقوط کرد/ظاهرا علت فوت خودکشی بوده است آتش سوزی در یک شرکت صنعتی در خمین/ 2 کارگر جان خود را ازدست دادند تصویری از کشتی بانوان در ایران زمان و مکان مراسم ختم پدر وحید حقانیان مرکل: آمریکا دیگر قابل اتکا نیست اگر جواب من فحش است آن فحش را به فرزندان من ندهید/دل آدم کباب می‌شود، وقتی یک زن ضعیفه پریشان می‌گوید … پیام تسلیت فرمانده و رئیس سازمان عقیدتی ارتش به "وحید حقانیان" آتش سوزی در یک شرکت صنعتی در خمین چرا بانک مرکزی به دنبال انتشار گزارش علیه بنده بود؟ /آقای سیف در بانک مرکزی چه خبر است؟ اعلام برنامه‌های دولت برای تولید و اشتغال زایی/ افزایش دوره‌های کار ورزی با حداقل دستمزد 324 هزار تومان شوخی بیرانوندی مهناز افشار در اکران «دلم می‌خواد» ستاره پرسپولیس با ترابزون توافق قطعی کرد سقوط جوان 21 ساله از طبقه ششم سینما آزادی آقای گل لیگ اسکاتلند و سلتیک به تراکتورسازی پیوست پیروزی استقلال مقابل نماینده ترکمنستان/ کریمی بازی کرد، صیادمنش گل زد حمله با چاقو در اتوبوسی در آلمان انفجار مهیب در شهرک صنعتی خمین/حریق مهار شد/علت آتش سوزی در دست بررسی + عکس و اسامی کشته شدگان کل کل احسان علوان زاده و آرمین سهرابیان؛ جنگ سرخابی‌ها در اینستاگرام (عکس) تشییع بی فروغ فرزند «فروغ» (+عکس) براثر آتش سوزی و انفجار در شرکت صنعتی پویا خمین دو نفر جان باختند دلیل سقوط «هواپیمای atr تهران-یاسوج» اعلام شد قیمت خودروهای داخلی در بازار امروز 29 تیر 97 + جدول لیبرمن، غزه را به حمله همه‌جانبه تهدید کرد ارکستر سمفونیک تهران مستند «جام زهر» بی‌بی‌سی و سه نکته‌ی کمتر گفته شده فیلم جنجالی تلویزیون؛ پسری که بخاطر مزاحمت یک دختر، از پنجره بیرون می‌پرد! نامه انصارالله یمن به پوتین

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me