تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:17540671
۱۳۹۷/۰۴/۲۰ ۰۱:۲۴

استوار و ماندگار

 

 

در ميان آثار هنري و سينمايي آثاري وجود دارند كه نياز است در مقاطع مختلف تاريخي و براي نسل‌هاي مختلف و به قول زنده‌ياد فردين براي آدم‌هاي تازه به نمايش درآيند، تا مخاطبان به ويژه جوانان با ارزش‌ها و هنجارهاي زلال انساني و اخلاقي بيشترآشنا و مانوس شوند. فيلم ارزشمند برزخي‌ها به كارگرداني ايرج قادري با بازي ناصر ملك‌مطيعي، فردين، سعيد راد، ايرج قادري و محمد علي كشاورز يكي از اين آثار است. فيلمي كه در سال 1361 به نمايش درآمد و با استقبال گرم و پرشور مخاطبان مواجه شد و با حاشيه‌هايي كه براي فيلم پديد آمد خيلي زود از پرده پايين كشيده شد و به محاق رفت و بسياري از ارزش‌هاي هنري و محتوايي آن ناديده انگاشته شد. خارج از بحث حاشيه‌هاي فيلم برزخي‌ها كه تامل در آن بدون ترديد براي موافقان و مخالفان فيلم بسيار عبرت‌آموز و راهگشاست، نگاهي گذرا داريم به بازي زنده‌ياد استاد ناصر ملك‌مطيعي در نقش استوار ژاندارمي در اين فيلم جذاب و پرمخاطب، فيلمي كه پس از اكران آن تا سال‌ها زنده‌ياد ملك‌مطيعي و بازيگران مشهورش ممنوع‌الكار شدند؟!

روايت فيلم برزخي‌ها با فرار زندانيان آغاز مي‌شود. در بهمن سال 1357 در بحبوحه شكل‌گيري انقلاب اسلامي مردم به زندان‌ها هجوم مي‌آورند و زندانيان در بند حكومت ستمشاهي را رها مي‌سازند. در اين شرايط ملتهب چند زنداني سابقه‌دار فرصت را مغتنم مي‌شمارند و همراه ساير زندانيان از زندان مي‌گريزند. زندانيان قصد دارند از طريق مرزهاي غربي، ازكشور فرار كنند كه در ميان مسير گرفتار ايست بازرسي نيروهاي انقلابي و سپس ژاندارمري مي‌شوند. با ترفندي از دست آنان نيز مي‌گريزند و در ادامه راه وارد روستايي مرزي در غرب كشور مي‌شوند. در روستا حوادث و رويدادهايي رخ مي‌دهد كه افكار و آرزوهاي آنان دچار تغيير و تحول اساسي مي‌شود و با زيبايي‌ها و حقايقي مواجه مي‌شوند كه در زندگي آنان پيش از اين جايي نداشته است. زندانيان فراري با مشاهده وضعيت مردم روستا خروج از كشور را فراموش مي‌كنند و پابه پاي مردم با متجاوزان بعثي كه مي‌خواهند هست و نيست روستاييان را به تاراج ببرند قهرمانانه به مبارزه برمي‌خيزند. ماجراي فيلم برزخي‌ها در روستايي اتفاق مي‌افتد كه نماد ايران پس از انقلاب است. در اين روستا فرهنگ غني ايراني حاكم است، ميهمان ارج و قرب بالايي دارد، اگر كسي به روستا تعدي و تجاوز كند مردان روستا متجاوز را سرجايش مي‌نشانند، از سلاح‌هاي پيشرفته دشمن، هراسي وجود ندارد، اهالي روستا براي آباداني آن شبانه‌روز تلاش مي‌كنند، علم‌آموزي رايج است، اگر كسي خلاف و خيانتي مرتكب شود سخت مجازات مي‌شود ولو پسر كدخدا باشد، عطوفت و مهرباني و ارزش‌هاي انساني موج مي‌زند، كعبه آمال كدخدا زنجير شدن و گره خوردن دل‌هاي مردم با يكديگر است، زنان صاحب حق و حقوقند و خودشان سرنوشت‌شان را برمي‌گزينند، حفظ حرمت خون شهدا بر زنده‌ها و آيندگان واجب و حياتي است، مردم از آزادي و حق انتخاب و عقيده برخوردارند و حاكم بر سرنوشت خويشند.

زندانيان فراري كه افكار و باورهاي‌شان فرسنگ‌ها با مردم اين روستا فاصله دارد نظاره‌گر زنان و مردان و كودكاني هستند كه براي آزادي و استقلال با متجاوزان تا پاي جان مي‌جنگند و در برابر هموطن‌شان متواضعانه و برادرانه رفتار مي‌كنند. در اين روستا ارزش‌هاي انساني و مفاهيم عرفاني حاكم است كه گمشده و آمال همه انسان‌هاست. زندانيان وقتي وارد چنين جغرافيا و فضايي مي‌شوند در برزخِ ماندن و رفتن قرار مي‌گيرند اما پس از فراز‌و‌فرود‌هايي به فطرت‌شان رجوع مي‌كنند و مانند انسان‌هاي پاك و خوش‌طينت در برابر حقيقت و درستي رفتار اهالي روستا كرنش مي‌كنند. در فيلم برزخي‌ها ناصر ملك‌مطيعي در نقش استوار ژاندارمري است كه با وجود نداشتن سرباز بر اين باور است كه بايد با تمام توان براي كشور تلاش كرد و كمتر نق زد. در سكانسي او وقتي وارد روستا مي‌شود تا زندانيان فراري را دستگير كند با مشاهده وضعيت روستا و روحيه و انگيزه بالاي روستاييان براي مقاومت در برابر متجاوزان عراقي به گروهبان (حسين شهاب) كه در كنارش ايستاده با لحن لوطي‌منشانه مي‌گويد: گروهبان يادته پرسيدي اين روستا چقدر مي‌تونه مقاومت كنه؟

گروهبان: بله، سركاراستوار شما گفتيد نمي‌دونم!

استوار: حالا مي‌دونم گروهبان، تا دنيا هست اين ده هم هست، آره.

استوار (ناصر ملك‌مطيعي) در فيلم اكشن برزخي‌ها با سيمايي پرجذبه و با‌ابهت هميشگي، مامور وظيفه‌شناسي است كه براي انجام ماموريت‌ها و حفظ مرزهاي كشور سر از ‌پا نمي‌شناسد، كمبود نيرو و امكانات، خللي در روحيه او ايجاد نمي‌كند و در برابر متجاوزان بعثي مردانه مي‌ايستد، دانش و تجربه نظامي خود را به‌كار مي‌گيرد و لحظه‌اي از دشمن درنده‌خو غافل نمي‌شود. اين نقش فراموش‌نشدني در اوايل دهه شصت در هدايت و ترغيب جوانان براي اعزام به جبهه‌هاي نبرد و مقابله با متجاوزان بعثي بسيار تاثيرگذار بود. استوار در سكانس پاياني فيلم بر بالين زندانيان فراري (ايرج قادري و سعيد راد) كه به وسيله گلوله‌هاي متجاوزان بعثي غرق در خون هستند، حاضر مي‌شود و دفاع شجاعانه و قهرمانانه آنان را مي‌ستايد و با صورتي مجروح و خون‌آلود اما مصمم به افق‌هاي پيش‌رو مي‌انديشد. ناصر ملك‌مطيعي با بازي درخشان و ماندگار خود در نقش سركاراستوار ژاندارمري به اين نقش هويتي خاص مي‌بخشد؛ هويتي كه پس از سال‌ها در فيلم‌ها هنوز تكرار نشده است. ايفاي نقش ناصر ملك‌مطيعي به سبكي است كه ارزش‌هاي متعالي انساني كه در جامعه كمرنگ شده يا رنگ باخته و همگان تشنه شنيدن و ديدن آن هستند را بازگو مي‌كند و به خيل مخاطباني كه سال‌هاست با اشتياق آثار او را دنبال مي‌كنند اين پيام را مي‌دهد كه مردي و مردانگي در دفاع از حقيقت و عدالت و ايستادگي در برابر زياده‌خواهان و متجاوزان معنا پيدا مي‌كند. شنيدن اين پيام‌ها و توصيه‌هاي ناب و گهربار از قهرمانان واقعي فيلم‌ها در افكار و ناخودآگاه جوانان بسيار تاثيرگذار و حركت‌آفرين است. هنرمندان سرمايه‌هاي عظيم ملي به شمار مي‌آيند و سال‌ها و دهه‌ها طول مي‌كشد تا چنين سرمايه‌هاي گرانبهايي پديد آيند؛ بياييم قدرشان را بيشتر بدانيم.

این خبر را به اشتراک بگذارید


زمان بازگشت کولاکوویچ به ایران مشخص شد موگرینی درخواست آمریکا برای منزوی کردن ایران را رد کرد از کودتا اطلاع داشتیم، اما به ترکیه کمک نکردیم در طبقه نهم شرکت ارتباطات زیرساخت چه خبر است پیروزی مقاومت در جنگ 33 روزه مایه فخر تونسی‌ها ظریف: فشارهای سیاسی پایدار نیست/ایران توانسته است به قدرتمندترین و امن‌ترین کشور منطقه تبدیل شود تا زمانی که ایران برجام را اجرا می‌کند، پشتیبان تهران هستیم/ پشتیبانی‌مان نباید به شعار سیاسی محدود باشد ‌خبرنگاران آذربایجان شرقی به لباس خادمی امام رضا (ع) ملبس می‌شوند 44 درصد ساکنان سرزمین‌های اشغالی حماس را پیروز می‌دانند اخراج خبرنگار معترض به کنفرانس‌مطبوعاتی ترامپ و پوتین گسترش روابط اقتصادی ایران و چین پوتین توپ جام جهانی را به ترامپ هدیه داد/حالا توپ در زمین امریکا است شکایت ایران از آمریکا به دلیل نقض عهدنامه مودت است دفتر تجاری سفارت فرانسه در مسکو تعطیل شد اتفاق عجیب در کنفرانس‌مطبوعاتی ترامپ و پوتین «مریم رجوی» به دام کلاه‌سفیدها افتاد پیش‌نویس لایحه شفافیت منتشر شد پاسخ سازمان پدافند غیرعامل به اقدام وزیر ارتباطات تحولات فلسطین|اذعان به ناتوانی ارتش پیشرفته اسرائیل در برابر بادبادک‌های آتش‌زا جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی شهروندان سوری را هدف قرار دادند استقلال مقابل رباط مراکش متوقف شد فعالیت 2500 شرکت دانش بنیان و استارت‌آپی توسط جوانان تحصلیکرده شهرهای برتر آمریکا در کسب و کار دیجیتالی کدامند؟ تحولات سوریه|آزادسازی تپه راهبردی "الحاره" در درعا؛ آمریکا بار دیگر به البوکمال حمله کرد نشست خبری در هلسینکی/ ترامپ: با پوتین درباره افزایش فشار به ایران صحبت کردم / پوتین: نگرانی روسیه را بابت خروج آمریکا از برجام به ترامپ انتقال دادم رئیس اتاق بازرگانی: ایجاد سالیانه 791 هزار شغل جدید/ بهبود 7 پله‌ای در شاخص رقابت پذیری اقتصاد احکام تأمین اجتماعی و بهزیستی تصاویر/ برگزاری دوره آموزشی طرح ولایت ویژه خواهران بسیجی طلبه در اراک پوتین: نگرانی‌ خود را درباره خروج آمریکا از برجام مطرح کردیم/ ترامپ: درباره اهمیت اعمال فشار بر ایران صحبت کردم تمثال منفورترین چهره استکبار برای بار دوم به ترامپ رسید/ تقدیر از مجاهدتهای سرلشکر سلیمانی خبرنگار معترض به کنفرانس ترامپ و پوتین اخراج شد ضیاءالدین دری: امیدم به دعاهای مردم است تصاویر/ گرمای تهران ترکیه خروج کامل نیروهای ی. پ.گ از منبج سوریه را تکذیب کرد چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی فرصتی برای بیان دستاوردها است حجاب یک اسلحه است سفر خطرناک مهاجر خارجی برای ورود به ایران اقدام نمادین سواری با اتوبوس میان ادیانی در بروکلین + تصاویر cr7 و چالشی جدید؛ / زنده؛ اولین کفرانس مطبوعاتی رونالدو در یوونتوس اتحادیه اروپا قانون مسدود کننده برای حفظ برجام را تصویب کرد ایران در ماههای اخیر، مذاکرات فشرده‌ای رابا شرکای برجام انجام داده سلطانی فر: تیم ملی را با تدارک مناسب به جام جهانی فرستاده بودیم؛ امیدوارم مشکل سربازی ملی پوشان حل شود 100 بازیکن برتر تاریخ جام جهانی (بخش پایانی - نفرات 5 تا 1)
اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! +عکس انتشار عکس نماینده مجلس با دختران بی‌حجابش! +عکس لحظه‌ای از جام جهانی که صداوسیما سانسور نکرد + عکس ● مواضع رئیس جمهور در اروپا مقتدرانه بود با مفاسد اقتصادی هم مقتدرانه برخورد کنید داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس حاشیه‌های اهدای جام جهانی؛ اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! اینجا همه چیز برای سیر معنوی آماده است/ خوشنویسی را مدیون امام رضا (ع) هستم جنجال بزرگ در مراسم اهدای مدال به اعضای فرانسه/ سرقت یک مدال با هماهنگی پوتین؟ + عکس تصاویر و حاشیه‌های فینال جام جهانی 2018 خلاصه فینال جام جهانی 2018 و اختتامیه خلاصه بازی فینال جام جهانی 2018 روسیه؛ فرانسه 4 کرواسی 2 + فیلم عکسی تاریخی از شادی مکرون بعد گل فرانسه چهره ویژه دیدار فینال؛ خانم رئیس جمهور! قاب‌های مشترک رئیس جمهور کرواسی و مکرون / تصاویر فیلم/ خلاصه بازی فرانسه و کرواسی در فینال جام جهانی 2018/ تاج گذاری خروس‌ها بعد از دو دهه تصویری خاص از دو رییس جمهوری کرواسی و فرانسه در جام جهانی نمایی تاریخی از لحظه شادی مکرون و ناراحتی کیتاروویچ پس از گل اول فرانسه به کرواسی (عکس) مراسم اهدای جام قهرمانی 2018 روسیه چهره ویژه کرواسی در روسیه 2018؛ / رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! دختری که جیمی جامپ فینال جام جهانی بود + عکس اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 25 تیر جشن پایانی جام جهانی فوتبال 2018 روسیه رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس فینال جام جهانی 2018-دیدار تیم‌های فوتبال فرانسه و کرواسی رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس تلویزیون در دوراهی سانسور کردن یا نکردن مراسم اهدای جام/پافشاری مطهری بر مواضع‌اش درباره دورگه‌های تیم ملی فرانسه/دستور رئیس‌جمهور برای ادامه حضور زنان در ورزشگاه‌ها داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ/ خوب شد فغانی داور نشد! /عکس خلاصه فینال جام جهانی 2018 و مراسم اهدای جام «کامیار شاپور» فرزند فروغ درگذشت اسرائیل به حلب حمله کرد پاسخ روحانی به وزیر ورزش درباره حضور زنان در استادیوم مراسم اهدای کاپ قهرمانی جام جهانی بدون سانسور صداوسیما پخش شد/فردوسی پور: رئیس جمهور کرواسی همه را بغل کرد، مردم هم دیدند و اتفاقی هم نیفتاد کنایه فوتبالی عادل فردوسی پور به علی مطهری دزدی در مراسم اهدای جام جهانی 2018 +فیلم خوشحالی ویژه رئیس جمهور فرانسه پس از قهرمانی در جام جهانی ویدئو / اهداء مدال و جام قهرمانی 2018 روسیه پاسخ مهم سپاه پاسداران به دونالد ترامپ "فرانسه" فاتح جام جهانی 2018 شد + فیلم و تصاویر عکس: همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی دانلود؛ شادی بازیکنان فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی بعد از بازی با کرواسی دلایل رد صلاحیت مینو خالقی و احمدی نژاد از زبان «کدخدایی» / حضور زنان در ورزشگاه اشکالی ندارد همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی (عکس) رئیس جمهور کرواسی: به هر حال ما بر قله فوتبال جهان ایستادیم سانسور نکردن رییس جمهور کرواسی توسط صدا و سیما +فیلم چهار جیمی جامپ در فینال جام جهانی +فیلم سرقت مدال طلا در مراسم اهدای جام جهانی 2018 + عکس دستگیری دو تن از اراذل و اوباش هوادار زندانی معروف جدول زمان‌بندی قطعی برق تهران، امروز 25 تیر مدالی که در فینال جام جهانی از سوی این فرد به سرقت رفت! (عکس)

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me