تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:نسیم
دسته:اقتصادی()
کد خبر:17542083
۱۳۹۷/۰۴/۲۰ ۰۷:۵۲

زعفرانی ایرانی با برند سایر کشورها! / چرا زعفران ایرانی سهمی در بازار جهانی ندارد؟

با اینکه زعفران یکی از محصولات استراتژیک کشورمان محسوب می‌شود اما مسائل مختلف با سد راه توسعه صادرات، از سرخی روز افزون آن کاسته است.

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، زعفران یکی از محصولات استراتژیک کشاورزی در کشور مان محسوب می شود که توسعه صادرات آن می تواند ارزش افزوده مناسبی رانصیب کشور کند این درحالی است که مسائل و موضوعات مختلف با  سد راه صادرات از سرخی روز افزون آن کاسته و آتشی بر جان تولیدکنندگان انداخته است.

آمارها نشان می دهد علی رغم آنکه زعفران جز سه محصول عمده صادراتی در بخش کشاورزی است اما همچنان بیشترین حجم صادرات این محصول به زعفران فله ای اختصاص دارد که به این ترتیب با وجود تولید بیش از 90 درصد زعفران دنیا در ایران، سهم چندانی از بازارهای جهانی نداریم چرا که پس از صادرات فله به کشورهای اروپایی به ویژه اسپانیا و همچنین افغانستان، این محصول  پس از فرآوری و بسته بندی مجدد به عنوان تولیدات داخلی به دیگر کشورها صادر می شود که این امر موجب شده نام  زعفران ایرانی در بازارهای جهانی بر سر زبان  ها نباشد.

البته ماجرا تنها به این جا ختم نمی شود چرا که قاچاق پیاز زعفران در سایه غفلت مسئولان در حال خروج  از مرزهای کشور است که این امر  برای بزرگترین تولیدکننده زعفران یک خطر به شمار می رود. اگر متولیان این صنعت توجهی به این موضوع نداشته باشند، درآینده ای نه چندان دور با افزایش سطح زیر کشت محصول در کشورهای رقبا، دیگر جایی در بازارهای هدف نخواهیم داشت. 

براین اساس به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین وضعیت صادرات فله، قاچاق پیاز زعفران و دیگر مشکلات پیش روی تولیدکنندگان با خبرشویم:

رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی با انتقاد از صادرات فله ای طلای سرخ ایرانی اظهار کرد: با توجه به آنکه بیش از 90 درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود،اما متاسفانه این محصول ارزشمند ایرانی به اسم سایر کشورها ناشی از صادرات فله به بازارهای هدف صادر می شود.

وی افزود: بسیاری از کشورهای توسعه یافته روی برند و بسته بندی محصولات خود کار می کنند در حالیکه تجار ایرانی اقدام به صادرات فله ای محصولات نظیر کشمش،پسته، زعفران و ... می کنند که درنهایت این امر موجب سواستفاده بسیاری از رقبا می شود.

نورانی با اشاره به اینکه در ایران چند شرکت به صورت محدود روی بسته بندی صادراتی محصولات خود کار می کنند،بیان کرد: این امر کافی نیست،چرا که بسیاری از کشورهای پیشرفته برای هر یک از صادرکنندگان خود ،کد شناسه ای روی محصول درج می کنند تا در صورت بروز مشکل،صادرکننده مربوط مورد انتقاد قرار گیرد.

این مقام مسئول با انتقاد از جدی نگرفتن بحث برندینگ درایران گفت: با وجود آنکه این امر ضرر و زیان هنگفتی به محصولات با ارزش و منحصر به فرد ایرانی وارد کرده است، اما تا کنون در هیچ از یک رسانه ها تبلیغات وسیعی برای کالاهای ایرانی صورت نگرفته است و از آن جا که بسیاری از صادرکنندگان خرده پا و جز هستند، نتوانسته اند برای تبلیغات نشان تجاری خود در دنیا هزینه های بازاریابی را پرداخت کنند. درنهایت این امر منجر به سو استفاده افغان ها و دیگر رقبا از زعفران ایرانی و بسته بندی و صادرات مجدد آن به بازارهای هدف شده است.

وی ادامه داد: با وجود آنکه بیش از 90 درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود، اما متاسفانه آمار صادراتی کمتر از اسپانیاست در حالیکه تولید زعفران در اسپانیا یک دهم ایران نیست.

به گفته نورانی توزیع زعفران با برند اسپانیا به بازارهای دنیا موجب شده که ترنول آن کشور بیش از ایران باشد.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه گرفتن ضرر در هر زمانی منفعت است،اظهار کرد: این گونه نیست که مسئولان و صادرکنندگان ایرانی بگویند که دیگر نمی توان برای جلوگیری از سو استفاده رقبا کاری را انجام داد چرا که نبود متولی صادرات و هدف گذاری برای این امر یکی از دلایل اصلی سو استفاده رقبا در بازارهای هدف به شمار می رود.

وی درپایان تصریح کرد: در گذشته سازمان توسعه صادرات داشتیم که هم اکنون این سازمان به توسعه تجارت تغییر یافته است، اما بیشترین حرف و حدیث ها متوجه واردات بوده و همواره از صادرات غافل شده ایم.

سرنخ اصلی سو استفاده از زعفران ایرانی در دست دولت است

علی حسینی عضو شورای ملی زعفران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی ،با بیان اینکه سرنخ اصلی سو استفاده رقبا از زعفران ایرانی دست دولت است، اظهار کرد: وقتی دولت  شرایطی  فراهم می کند که به صورت قانونی و غیر قانونی زعفران و پیاز زعفران توسط افغان ها یا شرکای ایرانی از کشور خارج شود،بدیهی است که با معضل سو استفاده از محصول به نام ایرانی در بازارهای هدف به اسم سایر کشورها روبرو شویم.

وی افزود: با توجه به آنکه در سیاست جدید ارزی دولت،صادرات به افغانستان از سپردن تعهد ارزی و بازگشت ارز 4200 تومانی به سیستم بانکی مستثنی است؛بنابراین سو استفاده از برند ایرانی ناشی از مقررات ایجاد شده توسط دولت است.

حسینی ادامه داد: با وجودآنکه زعفران ایرانی به سمت افغانستان سرازیر می شود، این امر جای سوال است که چرا باید مقررات صادرات زعفران به افغانستان مستثنی از کشورهای دیگر باشد و همواره ما با دست خود سودهای هنگفتی را نصیب افغان ها کنیم.

این مقام مسئول با انتقاد از قاچاق بی رویه پیاز زعفران بیان کرد: با توجه به توسعه سطح زیر کشت زعفران در افغانستان این امر جای سوال است که چرا دولت از خروج غیر قانونی پیاز زعفران جلوگیری نمی کند.

وی ادامه داد: با وجود کشت زعفران در افغانستان و مصرف ناچیز محصول در این کشور، تا کنون هیچ یک از مسئولان از خود سوال نکرده اند که چه بلایی سر این حجم از صادرات زعفران ایرانی به افغانستان می آید.

 عضو شورای ملی زعفران با اشاره به ضرورت توقف صادرات این محصول ارزشمند ایرانی به افغانستان بیان کرد: بنده معتقدم که هرچه سریع تر باید جلوی صادرات رسمی و غیر رسمی این میزان زعفران به افغانستان گرفته شود چرا که صادرات یک گرم زعفران به افغانستان خیانت به کشاورزان است.

وی با بیان اینکه با صادرات فله ای زعفران به افغانستان، منافع ملی به تاراج می رود، تصریح کرد: این درحالی است که با وجود هشدارهای متعدد گوش شنوایی نیست چرا که  هم اکنون شاهد خروج انبوه زعفران و پیاز زعفران از مرزها هستیم، ما از افغان ها مهمان نوازی می کنیم اما آنها این سرمایه ملی را به تاراج می برند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

#وزارت جهاد کشاورزی #صادرات #نسیم آنلاین #زعفران ایرانی #اقتصاد مقاومتی #دولت دوازدهم #افغانستان #توسعه #ایران اکونومیست #طلای سرخ ایران #محصولات استراتژیک کشاورزی #شورای ملی زغفران #صادارت فله ای زعفران #بازار جهانی #قاچاق #زعفرانی ایرانی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


قصه بتول خانم، یک تراژدی امیدوار پذیرش روزانه 3 تا 5 کودک سرراهی در شیرخوارگاه‌ها گزارش تصویری مردی که اسلحه می‌کشید، شاکی شد اعدامی‌ای که بعد از 6 سال دو تن سکه خرید تریبون سرنوشت هاتگرام به ابردزدی گره خورد سیاست شیطانی آمریکا درباره فلسطین هرگز محقق نخواهد شد بخش خصوصی همانند دوران جنگ با دولت همکاری کند خانم کیتاروویچ و حسرت‌های ما ممنوعیت جنجالی یک‌روزه «مارگون» کابوس فراموشی بهانه لغو سوپرجام جور شد! صفحه شهرونگ مردی که اسلحه می‌کشید، شاکی شد نگران آینده «بارانا» هستم پشت پرده شایعه خداحافظی فردوسی‌پور پرونده بسته شده، دنبال نکنیم تحسین جهانی برای بانوی شطرنجی راننده نیسان آبی، شاکی جدید سردار! درخواست آمریکا برای برقراری رابطه با ایران، 10 ماه بعد از روی کار آمدن «ترامپ» فتاحی: شاید گسترش نتواند در ورزشگاه خانگی اش به میدان برود سازمان تامین اجتماعیِ "باز" لازم داریم والیبال بانوان جام باشگاه‌های آسیا؛ پیکان مغلوب نماینده اندونزی شدند محکومیت ناظم مدرسه معین به حبس، انفصال و شلاق برنامه‌ای برای جذب نیرو در شهرداری تهران وجود ندارد/ نامه محرمانه به افشانی در خصوص تخلفات برج‌باغ‌ها زمینه توسعه علمی و آموزشی در کشور فراهم شود حرکت لاک پشتی بیمه اجتماعی روستاییان در مازندران بیانیه‌ی اساتید سراسر کشور خطاب به رئیس‌جمهور در خصوص بازداشت و احکام صادره برای دانشجویان/ روند قضایی پرونده هارا متوقف کنید جمهوری اسلامی در متن جنگ هوشمند و ترکیبی قرار دارد/ «شورای نگهبان» پایگاه اصلی صیانت از نظام اسلامی است کوتاه کردن دست سودجویان برداشت شن و ماسه با ساماندهی مجوزها رئیس دانشگاه علامه طباطبائی به عنوان عضو شورای هماهنگی کشوری شبکه ملی جامعه و دانشگاه منصوب شد رئیس شورای هماهنگی کشوری و دبیر شورای سیاست‌گذاری شبکه ملی جامعه و دانشگاه منصوب شد رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور را به عنوان «مدیر شبکه ملی جامعه و دانشگاه استان» منصوب کرد معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی منصوب شد همکاری‌های مشترک میان ایران و چین در حوزه‌ی فناوری‌نانو افزایش می‌یابد پیشگیری راهبرد مقابله با بلای خانمان سوز اعتیاد است 150 دانشجو در مسابقات بوکس قهرمانی کشور رقابت می‌کنند 40 پیشکسوت کشتی همدان به رقابت‌های کشوری اعزام شدند دهلی نو به رغم فشارها، متحد ایران باقی می‌ماند 6 میلیون لیتر سوخت هواپیما در سیستان و بلوچستان عرضه شد سهمیه آب غدیر آبادان به 135 هزار متر مکعب افزایش یافت اتحادیه اروپا خواستار تجارت آزاد با مالزی است عطایی پس از یک دهه از کاله مازندران جدا شد سال تحصیلی آینده 2 کنکور متفاوت برگزار می‌شود یک شرکت دریافت کننده ارز دولتی در قزوین جریمه شد نیویورکر: سرسپردگی ترامپ به پوتین ثابت شد دشمنان برای کوبیدن بیداری اسلامی متحد شده‌اند سفر وزیر اطلاعات به استان زنجان زمان برگزاری چهارمین جلسه محاکمه رامین
قاب‌های مشترک رئیس جمهور کرواسی و مکرون / تصاویر اینجا همه چیز برای سیر معنوی آماده است/ خوشنویسی را مدیون امام رضا (ع) هستم جنجال بزرگ در مراسم اهدای مدال به اعضای فرانسه/ سرقت یک مدال با هماهنگی پوتین؟ + عکس «کامیار شاپور» فرزند فروغ درگذشت پاسخ مهم سپاه پاسداران به دونالد ترامپ دلایل رد صلاحیت مینو خالقی و احمدی نژاد از زبان «کدخدایی» / حضور زنان در ورزشگاه اشکالی ندارد اسرائیل به حلب حمله کرد اعتراف تکان دهنده قاتل مریم فرجی+جزئیات جدول زمان‌بندی قطعی برق تهران، امروز 25 تیر دزدی در مراسم اهدای جام جهانی 2018 +فیلم سانسور نکردن رییس جمهور کرواسی توسط صدا و سیما +فیلم عجیب‌ترین اتفاقات جام جهانی 2018 بازدید خبرنگاران از طبقه نهم ساختمان مخابرات تهران دستگیری دو تن از اراذل و اوباش هوادار زندانی معروف "مائده هژبری" حتی یک شب هم بازداشت نبود اما باید بازداشت می‌شد/ چرا به فحاشی "این دختر" اعتراضی نمی‌کنند؟ بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و چین درباره برجام واکنش رسول جعفریان به رزومه عجیب خالق ایده «تکه‌تکه کردن کره زمین»! دولت پاکستان باید با تروریست‌ها جدی‌تر برخورد کند آغاز واگذاری 900 هزار سکه پیش‌فروش 3 ماهه مدالی که در فینال جام جهانی از سوی این فرد به سرقت رفت! (عکس) ریزش قیمت سکه در بازار/قیمت سکه امروز 25 تیر 97 دانلود؛ اولین روز حضور رونالدو در باشگاه یوونتوس اداره کشور نباید به خاطر عدم اختیار کافی وزرا معطل شود/ تاکید رهبری بر فعالیت همزمان 2 ستاد اقتصادی برای مدیریت شرایط پیش رو ناطق نوری: طرح پیشنهاد مذاکره با آمریکا از سر دلسوزی، حرام نیست / مذاکره، در شرایط فعلی، عملی و به مصلحت نیست / صلاحدید در چنین مواردی به عهده رهبری معظم انقلاب است بیمارستان تازه آباد آسیب دید دکتر ظریف در جمع فعالان اقتصادی: مشروعیت، پیشرفت وقدرت ایران از مردم نشات می‌گیرد /اراده سیاسی در جهان برای ادامه حضور فعال در ایران علیرغم … رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست اندرکاران حج: سیاست شیطانی آمریکا درباره فلسطین هرگز محقق نخواهد شد گزارش تصویری مراسم ترحیم جانباختگان حادثه تصادف اتوبوس سنندج همه مسلمانان نسبت به مکه و مدینه حق یکسانی دارند/ کسانی که سیاست را از اسلام جدا می‌کنند، اسلام را نفهمیده‌اند/ سیاست شیطانی آمریکا درباره فلسطین هرگز محقق نخواهد شد برنامه مدیریت اضطراری برق شهرستان‌های آذربایجان غربی / 26 تیرماه جای خالی مدافع سرسخت توسعه پایدار دسته گل پوتین برای رییس جمهور کرواسی برنامه‌های دولت در حمایت از بخش خصوصی تغییر نکرده است/ دستگاه‌های اجرایی باید اداره کشور در شرایط تحریم را دستور کار قرار دهند جزئیاتی از بازداشت و آزادی "کارآموز کمک خلبانی" | شکایت از رشیدپور پایان سریال آنام هوشمندانه و تاثیر گذار بود پایان تنهاییِ یک عابر خاموش (تصاویر) طرح جمع آوری 238 نفر از اوباش تهران کرواسی و رییس جمهوری که ستاره شد (+عکس) مستند «دخترها باید بدانند» چگونه «عفاف و حجاب» شد؟ بزرگداشت جانباختگان حادثه اتوبوس در سنندج پدر داماد روحانی 3 میلیون یورو ارز دولتی گرفته است شماره 17/ مسابقه پیامکی «بشارت 1452» جزئیات دستگیری دو هوادار «وحید مرادی» کولیندا کیتاروویچ؛ قهرمان جام دل‌ها پایان ماجرای طبقه نهم ساختمان شرکت ارتباطات زیرساخت/ اثری از سرورهای هاتگرام و تلگرام نبود زمان واریز یارانه تیرماه 97 اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 26 تیرماه+جدول اختصاصی تسنیم/مدیرعامل موسسه ثامن‌الحجج بازداشت شد تیر «ضدانقلاب» این بار هم به سنگ خورد/ واقعیت فوت «مریم فرجی» چه بود؟ + تصاویر اروپا آمادگی همکاری بازرگانی و ترانزیت با ایران دارد/ زیان 10 میلیارد دلاری اروپا از قطع صادرات به ایران

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me