تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایرنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:17542606
۱۳۹۷/۰۴/۲۰ ۰۸:۳۴

هراس در اروپا، تنش در ناتو

نشست سران 29 کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) امروز و فردا در بروکسل برگزار خواهد شد؛ اعضای این سازمان در حالی در بروکسل گردهم آمده‌اند که انتشار اخبار مربوط به نامه‌های هشدارآمیز دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، به رهبران 9 کشور عضو ناتو درباره سهم پایین بودجه دفاعی آنها، این گردهمایی را تحت‌الشعاع خود قرار داده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا در ماه ژوئن در نامه‌هایی به رهبران کشورهای آلمان، ایتالیا، اسپانیا، هلند، بلژیک، نروژ، لوکزامبورگ،کانادا و پرتغال از آنان خواست بودجه دفاعی و سهم پرداختی خود در ناتو را افزایش دهند؛ در غیر این صورت آمریکا در سیاست‌های خویش در زمینه حضور نظامی در سایر کشورها تجدید نظر خواهد کرد. با وجود این «تقویت محور آتلانتیک» در کنار موضوعاتی مانند آمادگی برای تهدیدهای جدید فراروی ناتو، حضور در دریای سیاه، مقابله با تهدیدهای سایبری و هایبریدی، پشتیبانی از مأموریت‌های سازمان در افغانستان و عراق، تعمیق همکاری‌ها با اتحادیه اروپا و بررسی سطح تعاملات با دو کشور گرجستان و اوکراین، در دستور کار اجلاس پیش‌رو قرار خواهد داشت.

**بازدارندگی و دفاع
تقویت و افزایش حضور نظامی ناتو در مرزهای شرقی و مهار روسیه از جمله سیاست‌های مهمی است که ناتو برای خود تعریف کرده و در گردهمایی پیش‌رو اولویت‌های مربوط به آن، تصویب نهایی خواهد شد. در این چارچوب، تمرکز ناتو در‌حال‌حاضر صرفا بر گسیل نیروها به سمت شرق نیست، بلکه توانمندی جابه‌جایی سریع نیروها در مواقع اضطراری نیز مدنظر و بسیار حائز اهمیت است؛ بنابراین براساس تصمیم‌های گرفته‌شده در نشست مقدماتی وزرای دفاع ناتو در هفتم و هشتم ژوئن، روی ایجاد یک برنامه ابتکار آمادگی ناتو با عنوانی موسوم به «چهار 30» توافق خواهد شد و بر‌این‌اساس تا سال 2020 ائتلاف از ظرفیت دفاعی آماده شامل30 گردان مکانیزه 30 اسکادران هوایی و30 فروند کشتی جنگی در زمانی کمتر از 30 روز برخوردار خواهد شد.

در گردهمایی پیش‌رو قرار است بیانیه مشترک جدید همکاری با اتحادیه اروپا به امضای دبیر کل ناتو؛ دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا و جان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا برسد. اتحادیه اروپا و ناتو روی همکاری در 74 پروژه یا اقدام مشترک توافق کرده‌اند؛ این اقدامات طیف وسیعی از کار مشترک در بخش‌هایی مانند همکاری‌های سایبری و هایبریدی، مقابله با تروریسم، همکاری‌های دریایی (حوزه مدیترانه و دریای اژه) و... را شامل می‌شود. در‌عین‌حال رویکرد ناتو حمایت از تقویت بنیه دفاعی اتحادیه اروپاست، تا‌جایی‌که این اقدامات در وضعیت موازی‌کاری قرار نگیرد و با سیاست‌های ناتو حالت هم‌پوشانی پیدا کند.

**نوسازی ساختار
نوسازی و چابک‌سازی ساختار ناتو از سیاست‌هایی است که از زمان پایان جنگ سرد تاکنون تداوم یافته است. در آن زمان پرسنل ناتو در ساختار فرماندهی بالغ بر 20 هزار نفر در 33 مقر مختلف بودند که در‌حال‌حاضر این تعداد به هفت‌ هزار نفر در هفت مقر تقلیل یافته است. انعطاف‌پذیری، کار‌آمدی و ارتقای توانمندی‌ها برای اهدافی خاص مانند مقابله با تهدیدهای سایبری از دیگر رویکردهای ناتو برای تطابق با شرایط جدید است. درعین‌حال در نشست امسال درباره تأسیس دو مرکز فرماندهی جدید تصمیم‌گیری خواهد شد.

مرکز فرماندهی نخست با هدف حفظ ارتباط میان دو سوی آتلانتیک (اروپا با کانادا و آمریکا) قرار است به پیشنهاد آمریکا در «نورفولک»، ایالت ویرجینیا تأسیس شود و مرکز دوم که کارکرد لجستیکی برای تحرک نیروها در اروپا خواهد داشت، در «یو‌.ال‌.ام» آلمان گشایش خواهد یافت.همچنین سهیم‌شدن در مسئولیت‌ها، مشارکت در مأموریت‌ها و توزیع عادلانه هزینه‌ها از مسائل مهم مورد بحث در نشست سران امسال است. درعین‌حال این موضوع یکی از مهم‌ترین موضوعات محل اختلاف میان آمریکا و برخی کشورهای اروپایی است و با به‌قدرت‌رسیدن دونالد ترامپ شدت یافته است.

از سال 2014 که کشورهای عضو در نشست سران در ولز بریتانیا توافق کردند از کاهش هزینه‌های دفاعی دست بردارند و به مرور به میزان استاندارد تعریف‌شده اختصاص دو درصد در تولید ناخالص داخلی خود به بودجه دفاعی برسند، این مسیر رو به پیشرفت بوده است، اما با وجود این دولتمردان آمریکا این میزان رشد را کافی نمی‌دانند؛ برای مثال کشور آلمان درحال‌حاضر به‌عنوان قدرتمندترین اقتصاد اروپا یک درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به بودجه دفاعی اختصاص داده است، درحالی‌که این رقم برای ایالات متحده چهار درصد است. ازهمین‌روست که ترامپ در نامه اخیر خود به آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، گفت: توجیه این موضوع بسیار دشوار است که چرا برخی کشورها در مسئولیت امنیت جمعی ناتو و ادای سهم خود مشارکت ندارند، درحالی‌که سربازان آمریکایی در خارج از مرزها قربانی می‌شوند؟

او همچنین دوشنبه در دو توییت متوالی از وضعیت نامتوازن پرداخت هزینه‌های ناتو به‌شدت گلایه کرد و مدعی شد براساس اطلاعاتی، آمریکا 90 درصد هزینه‌های ناتو را می‌پردازد، درحالی‌که بسیاری از کشورها به سهم دو درصدی خود نرسیده‌‌اند و در صدر آنها اتحادیه اروپاست که 151 میلیارد دلار مازاد تجاری با آمریکا دارد و در مقابل موانع بزرگ تجاری برای (صادرات) کالاهای آمریکایی ایجاد کرده است که پذیرفتنی نیست.

در مجموع می‌توان گفت ناتو کماکان تلاش برای بازسازی هویت و ساختار خود را در قالب تأمین امنیت جمعی ائتلاف غرب در دستور کار دارد، اما با موانع و اختلافات درونی نیز مواجه است. اگرچه دبیر کل ناتو اختلافات بر سر موضوعاتی مانند توافق هسته‌ای با ایران، تغییرات آب‌و‌هوایی و توافق پاریس، تعرفه‌ها و مراودات تجاری را در اردوگاه اعضای ناتو موضوع جدیدی نمی‌داند و به‌نوعی سعی می‌کند آن را طبیعی جلوه‌ دهد، اما واقع امر این است که تحولات اخیر به‌ویژه تجربه ناکام نشست سران هفت کشور صنعتی (G7) در ماه ژوئن و رفتار دونالد ترامپ در قبال همکاری با سایر سازمان‌ها و توافقات بین‌المللی در آستانه برگزاری نشست سران ناتو منشأ نگرانی‌هایی شده است.

در کنار موارد یادشده، برنامه ملاقات آتی رئیس‌جمهوری آمریکا با «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهوری روسیه که قرار است 16 جولای و چهار روز پس از پایان اجلاس سران ناتو در بروکسل، در هلسینکی انجام شود، به‌نوعی می‌تواند با سیاست‌های اجرائی مربوط به اولویت دستور کار این نشست قدری زاویه پیدا کند، درنتیجه این دیدار حتی اگر دستاورد چندانی در راستای کاهش تنش‌های فی‌مابین نداشته باشد، نمی‌تواند فی‌نفسه بر فضای روانی حاکم بر اجلاس بی‌تأثیر باشد.

*منبع: روزنامه شرق؛ 1397،4،20
**گروه اطلاع رسانی**2059**2002

هراس در اروپا، تنش در ناتوهراس در اروپا، تنش در ناتوهراس در اروپا، تنش در ناتو #سياسي #شرق #چالش هاي جهاني #انحاديه اروپا
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image


معنای زندگی، ضرورت و کارکرد نبوت نقش مناقشات سیاست خارجی در نوسانات اقتصادی چیست؟ پنج موضوع و پنج سناریو «بزدلانه و شرم آور» مؤلفه‌های تحقق احساس شادمانی در اسلام کره جنوبی، چین، مالزی و بزریل برای اشتغالزایی چه کردند؟ سارق بانک با دستان خودش گرفتار شد! اقدامات تلافی‌جویانه جدید اتحادیه اروپا علیه آمریکا خواص جگر مرغ نماینده مصری: جنبش فتح و حماس را آشتی دادیم دیده‌بان حقوق‌بشر حکم روزنامه‌نگار مراکشی را ظالمانه خواند واکنش فتحی به سرپرستی باشگاه استقلال مایکروویو هوشمند غذای کاربر را آماده می‌کند تصادف مرگبار اتوبوس و کامیونت خبرگزاری فرانسه: خروج محاصره شدگان فوعه و کفریا آغاز شد ورود 10 آمبولانس حامل مجروحان دو شهرک کفریا و الفوعه به حومه حلب چگونه نزدیکی آمریکا به روسیه، اروپا را تضعیف می‌کند؟ احتمال خانه تکانی در پاستور/برخورد ناموثر با بدحجابی/تیغ دو لبه مذاکره با آمریکا/تحریم فرصت نیست؛ اما … اشمایکل جایگزین کورتوآ در چلسی؟ ارائه مدل ارزیابی تکنولوژی پایدار در حوزه حمل‌ونقل شهری تهران منطق تصمیم گیری روسیه در سیاست خارجی عمو خسرو و شاه‌نقش‌های تلویزیونی +تصاویر مجارستان از توافق مهاجرت سازمان ملل خارج می‌شود شروط «سیاسی بودن» از نگاه رئیسی مرگ یک گردشگر آلمانی بخاطر رعد و برق +عکس هواپیمای مورد علاقه ترامپ همرنگ هواپیمای پوتین است ماجرای جمع آوری داروی کنترل فشارخون چیست؟ تزریق 800 تانک جدید به سازمان رزم ارتش و سپاه سران جهان به ترامپ و همسرش چه هدایایی داده‌اند؟ / عکس راهکار پیچیده مدیر عامل برق تهران برای کاهش مصرف! / عکس روش‌های آمریکایی‌ها برای شکنجه فرزندان مهاجران: از آزار جنسی تا آب‌های غیربهداشتی سامان جلیلی خواننده تیتراژ «وقتشه» +فیلم فاجعه‌بار بودن اعداد و ارقام مربوط به مصرف سوخت و تولید آلاینده‌های دوران بلوغ روابط‌عمومی‌هاست احتمال تعمیم جنگ تعرفه‌ای آمریکا به «اورانیوم» قوت گرفت عمو خسرو و شاه‌نقش‌های تلویزیونی +تصاویر زن و شوهر نوزاد مریض را به بیمارستان نبردند تا مُرد! +رتصاویر نیروهای مردمی یمن: خارجی‌ها عربستان را ترک کنند وخامت حال عمومی محمد عبادی دوبلور پیشکسوت سلبریتی‌های باسواد هم داریم/تصاویر جودوکاران اعزامی به بازی‌های آسیایی جاکارتا معرفی شدند این روزها چرخ تولید در بیرجند لنگ می‌زند صفحه اول روزنامه همشهری چهارشنبه 27 تیر اوقات شرعی بیست و هشتم تیر شیراز واکنش سناتورهای آمریکایی به عقب نشینی ترامپ از سخنانش درباره روسیه یکی به نعل، یکی به میخ! مجارستان از توافق مهاجرت سازمان ملل خارج می‌شود آرئولا گزینه اصلی رم برای جانشینی آلیسون؛ سیلسن، اولسن و کاسپر اشمایکل سایر گزینه‌ها هستند فراکسیون امید درباره اقتصاد با روحانی دیدار می‌کند ماجرای قرائت مفاتیح بدون نیاز به عینک در حرم امام رضا (ع)
مهران مدیری وام 3 میلیاردی از ثامن الحجج دریافت کرده است؟! شایعه تخلف مالی دو مجری مشهور تلویزیون همه چیز درباره خودروی جدید سایپا + عکس ● 4 طلا و یک برنز دیگر در انتظار فرنگی‌کاران جوان ایران رسمی؛ هری فورستر، بازیکن فصل پیش گلاسکورنجرز به تراکتورسازی پیوست رهام معرفی شد، محصول جدید سایپا با پلتفرم sp100 تاکید برتقویت امادگی بیمه‌ها برای مقابله با تحریم برنامه قطعی برق امروز 27 تیر تهران اعلام شد انتقادات تند دالیچ، از دولت کرواسی آیین تودیع و معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برگزار شد ماجرای هشت بار درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی فرزند علم الهدی چند شغل دارد؟ خواننده پاپ ایران به جرم تجاوز دستگیر شد! مهران مدیری متهم به دریافت 3 میلیارد وام از ثامن‌الحجج +فیلم آیت‌الله حسین حق‌شناس تنگستانی درگذشت 93 دختر مجرد، مادر شدند مهران مدیری وام 3 میلیاردی از ثامن الحجج دریافت کرده است؟! چرخش 180 درجه‌ای وزیر علوم و تائید بازرسی آژانس از دانشگاه‌ها/ حرکت قطار بازرسان به سوی دانشگاه شهید بهشتی اعلام اسامی قبول شدگان آزمون تخصصی پایه دهم هنرستان هنرهای زیبای دختران اولین نشست از سلسله نشست‌های "رسانه، افکار عمومی و بازنمایی رویداد با حضور صادق زیباکلام، شمس مستوفی و منصور مظفری برگزار خواهد شد اسم دو سلبریتی در لیست بدهکاران میلیاردی ثامن الحجج بازداشت علاءالدین بروجردی تکذیب شد گسست‌های دموکراسی آناتولی عناوین روزنامه‌های ورزشی 28 تیر 97/ سوپرجام به کمیته انضباطی رفت +تصاویر دریافت‌های میلیاردی دو مجری از موسسه ثامن الحجج بازداشت خواننده مطرح به جرم تجاوز پست جدید برای سردارسلامی در سپاه دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن الحجج دفتر «منوچهر متکی» دریافت وام چندین میلیاردی را تکذیب کرد رومینا را به انبار بردم؛ بهنام هم آمد، از کجا معلوم من این کار را کرده باشم! صالحی خبر داد؛ تکمیل کارخانه روتورسازی برای تحقق 190 هزار سو/ طرح پیشران هسته‌ای، جلوتر از زمان‌بندی در حال انجام است افشاگری نماینده مجلس: مافیای گندم بخشی از گندم را با «خاک» و «شن» مخلوط می‌کنند/این مافیا با خیس کردن گندم هزاران تن بر وزن گندمها اضافه می‌کنند مربیان بزرگ وقتی شرایط بازی تغییر می‌کند، ارنج تیم را تغییر می‌دهند/ نمی‌دانم چرا دولت نمی‌تواند برای مشکلات تصمیم‌گیری کند دریافت‌های میلیاردی مهران مدیری و احسان علیخانی دو مجری مشهور تلویزیون از موسسه ثامن الحجج! / واردات برنج و خرید و فروش بازیکن هندبال مربی ورزشی متجاوز در شیراز بازداشت شد سفر وزیر ارتباطات به بهبهان برنامه امروز قطع برق در تهران +فایل دانلود پیشرفته‌ترین دستگاه لیزر چشم دنیا در بیمارستان لبافی‌نژاد راه اندازی شد تسهیلات و هدیه میلیاردی موسسه ثامن الحجج به دو مجری نامدار تلویزیون تجاوز یک مربی ورزشی به یکی از نوآموزان در شیراز/متهم دستگیر شد مدیریت جهادی و انقلابی اولویت سازمان عقیدتی سیاسی ارتش است یادداشتی بر مجموعه مستند "غوغای بی هیاهو" مقابله با تهاجم رسانه‌ای ماموریت قرارگاه جنگ نرم سپاه /سردار آبرومند بر موضوعات جنگ نرم تسلط دارد ولایتی: یمن اگر بخواهد کمکش می‌کنیم هدیه و تسهیلات میلیاردی موسسه ثامن الحجج به دو مجری نامدار تلویزیون سردار سلامی با حفظ سمت «معاون هماهنگ‌کننده سپاه» شد احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران شد ابلاغ برنامه محرومیت زدائی از سیستان به 18 دستگاه اجرایی/آغاز تدوین برنامه محرومیت زدائی بلوچستان اسماعیل کوثری: مشکلات کشور به دولت بر می‌گردد/ همه مسئولیت‌ها بر عهده قوه‌مجریه است / رئیس جمهور و وزرا باید به مسائل اقتصادی رسیدگی کنند افتخاری از استقلال کناره گیری کرد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me