تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:بین الملل()
کد خبر:17542871
۱۳۹۷/۰۴/۲۰ ۰۸:۴۷

آیا ترامپ آمریکا را از ناتو هم خارج می‌کند؟

کلید واژه معروف ترامپ در کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا این بود که «آمریکا نمی تواند هزینه تامین امنیت کشورهای دیگر – حتی همپیمانانش را – بپردازد و این کشورها اگر می خواهند حمایت آمریکا را داشته باشند، بایستی هزینه آن را نیز با جان و دل بخرند.» برای رسیدن به این موضوع ترامپ کارهای زیادی کرده است، خروج از بسیاری از پیمان های دو و چندجانبه و پشت کردن به همپیمانان آمریکا از جمله اروپایی ها، ژاپنی ها، کانادایی ها و ... مصادیقی از تلاش ترامپ برای عملی کردن این وعده انتخاباتی خود بوده است. ترامپ دو وعده انتخاباتی دیگر هم داشته که تاکنون موفق به عملی کردن آن ها نشده است؛ نخست خروج از سازمان ملل متحد و دوم خروج از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو). در خصوص سازمان ملل متحد، خروج از شورای حقوق بشر این سازمان را می توان سنگ بنایی برای خروج از این سازمان عنوان کرد، و باید منتظر روزهای سردیِ روابط آمریکا – سازمان ملل در ماه ها و سال های باقی مانده از ریاست جمهوری ترامپ بود، اما در خصوص خروج از ناتو، مسئله بسیار پیچیده تر از تمام نهادها و ترتیبات بین المللی است که تاکنون آمریکا از آن ها خارج شده است.

خروج از ناتو با اسم رمز هزینه زایی برای آمریکا؟

روزنامه تایمز چاپ لندن در خصوص نشست آتی ناتو نوشته است «در آستانه برگزاری نشست اعضاء پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، طرف‌های اروپایی به‌شدت نگران خروج آمریکا و درنتیجه انحلال این معاهده هستند. رئیس‌جمهوری آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که انتظار دارد تمام اعضاء ناتو ۲ درصد از درآمد ملی خود را صرف هزینه‌های دفاعی کنند؛ این در حالی است که تنها پنج کشور به تعهد خود در این زمینه پایبند بوده‌اند.» ایرادات ترامپ به تصمیمات ناتو در حالی ادامه دارد که بسیاری از کارشناسان این نشست را دارای حساسیت های بسیاری عنوان کرده اند.

نشریه «فوکوس» آلمان در آستانه برگزاری نشست ناتو در مطلبی نوشت «نشست سران ناتوکه در روزهای یازدهم و دوازدهم جولای (۲۰ و ۲۱ تیرماه) در بروکسل برگزار می شود احتمالا حاوی مواد منفجره و بحث های انفجاری است. منظور این نشریه از مواد منفجره «سخنان احتمالی تند ترامپ» در خصوص خروج آمریکا از ناتو یا بر عهده گرفتن هزینه بیشتر آن توسط سایر اعضای ناتو از جمله آلمان است.

استدلالی که ترامپ در بحبوحه انتخابات آمریکا آن را مطرح می کرد این بود که عضویت در ناتو برای آمریکا بجز هزینه دستاوردی دیگری ندارد و آمریکا ضرورتی برای تداوم وضعیتی که در آن صرفا هزینه برای این کشور ایجاد می کند و دستاورد خاصی هم ندارد، نخواهد داشت. اما خروج از ناتو برای آمریکا به قدری پیچیده است که ترامپ بعد از یک سال و نیم از رسیدن به جایگاه تمام کننده در آمریکا، هنوز هم تصمیمی در خصوص آن اتخاذ نکرده است.

نشست چهارشنبه و پنجشنبه ناتو در بلژیک برای ترامپ که عادت به شرکت در نشست های بین المللی و متعاقبا خارج شدن از آن ها را دارد، می تواند یک نقطه عطف باشد. بی اهمیت نشان دادن ترتیبات بین المللی توسط ترامپ بلافاصله بعد از شرکت در این ترتیبات صورت گرفته است. برای مثال شرکت آمریکا در نشست جی ۷، شرکت در نشست آب و هوایی و ... از جمله این موارد بوده است. حال رهبران ناتو منتظر هستند تا ببینند که ترامپ در خصوص ناتو چه در ذهن می پروراند؛ آیا از این پیمان امنیت دسته جمعی غرب خارج خواهد شد؟ آیا ناتو روزهای آخر خود را سپری می کند؟

یکی از مهمترین ایراداتی که ترامپ به ناتو می گیرد این است که توزیع بودجه ناتو به صورت متناسب و مساوی نیست و کشورهای دیگر عضو ناتو باید بودجه های خود برای این سازمان و هزینه های این سازمان را از دوش آمریکا بر دارند. ترامپ بارها گفته است که نمی تواند افزایش بودجه ناتو از سوی آمریکا را بپذیرد. ترامپ در ماه ژوئن ۲۰۱۸ نامه ای به آلمان و سایر اعضای اروپایی ناتو نوشت و در آن قید کرد که صبر آمریکا در این خصوص رو به لبریز شدن است. اساس این ایراد ترامپ از آن جا ناشی می شود که ۴ سال پیش و در سال ۲۰۱۴ بود که کشورهای عضو ناتو در نشست سالانه خود توافق کردند که تا ۱۰ سال بعد یعنی در سال ۲۰۲۴ کشورهای عضو بایستی ۲ درصد تولید ناخالص ملی خود را به ناتو اختصاص دهند. این موضوع در نامه ای که در ژوئن توسط ترامپ برای کشورهای اروپایی و آلمان نوشته شده بود، به عنوان یک شکایت مطرح شده بود. البته دولت آلمان خود را موظف کرده است که هزینه های دفاعی خود را تا سال ۲۰۲۴ از حدود ۱.۳۴ درصد تولید ناخالص ملی به ۱.۵ درصد تولید ناخالص ملی افزایش دهد. اما این موضوع نیز ترامپ را متقاعد نخواهد کرد. ترامپ این نامه خطاب به «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان نوشته است در حالیکه آلمان از رونق اقتصادی خوبی برخوردار است، این قابل تحمل نیست که ایالات متحده هزینه دفاع از آن را بپردازد. او در پایان این نامه با لحنی تند نوشته است: آنگلا مرکل! من بیش از این نمی‌توانم از تو و آلمان دفاع کنم. همه باید سهم خود را به طور برابر پرداخت کنند.

موضوع اصلی ترامپ پرداخت هزینه است و انتقاد اصلی او نسبت به سیاستی است که تاکنون توسط ایالات متحده در خصوص اروپایی ها مطرح و اجرا شده است. در زمان اوباما بیش از ۷۰ درصد هزینه ناتو توسط آمریکا تامین می شد و این موضوع همیشه محل انتقاد ترامپ و سایر اعضای محافظه کار آمریکایی بوده است. یکی دیگر از ایراداتی که ترامپ به ناتو می گیرد این است که هزینه نگه داری بیش از ۳۵ هزار نیروی آمریکا در آلمان بر دوش آمریکا است. در این خصوص زمزمه هایی مطرح شده است که حکایت از این موضوع دارد که ترامپ قصد بازگرداندن واحدهای یگان آمریکا در آلمان را دارد. موضوعی که در صورتی که اتفاق بیفتد فلسفه وجودی ناتو را از بین خواهد برد.

استراتژی دیگر ترامپ چیست؟

از مجموع مباحث مطرح شده در خصوص مواضع احتمالی ترامپ درباره ناتو چنین بر می آید که ترامپ معتقد است که اگر ناتو می خواهد آمریکا در این سازمان بماند، باید هزینه کشورهای دیگر خصوصا آلمان افزایش یابد. یک استراتژی دیگر ترامپ نیز این است که نشست ناتو را به قدری داغ و پر بحث کند که بتواند موضوعی برای گفت و گو با پوتین در روزهای آتی داشته باشد. در همین زمینه توماس یاگر یکی از نشانه های بد برای اروپا را دیداری دانست که ترامپ بلافاصله بعد از پایان نشست ناتو در ۱۶ جولای بارئیس جمهور روسیه در هلسینگی خواهد داشت و گفت: ترامپ می تواند نشست ناتو را با کوله باری از اختلافات ترک کرده و سپس درباره اختلافات جهانی با پوتین بحث کند؛ همان گونه که وی بعد از اجلاس جی هفت با رهبر کره شمالی در سنگاپور گفتگو کرد.  

 

این خبر را به اشتراک بگذارید


معنای زندگی، ضرورت و کارکرد نبوت نقش مناقشات سیاست خارجی در نوسانات اقتصادی چیست؟ پنج موضوع و پنج سناریو «بزدلانه و شرم آور» مؤلفه‌های تحقق احساس شادمانی در اسلام کره جنوبی، چین، مالزی و بزریل برای اشتغالزایی چه کردند؟ سارق بانک با دستان خودش گرفتار شد! اقدامات تلافی‌جویانه جدید اتحادیه اروپا علیه آمریکا خواص جگر مرغ نماینده مصری: جنبش فتح و حماس را آشتی دادیم دیده‌بان حقوق‌بشر حکم روزنامه‌نگار مراکشی را ظالمانه خواند واکنش فتحی به سرپرستی باشگاه استقلال مایکروویو هوشمند غذای کاربر را آماده می‌کند تصادف مرگبار اتوبوس و کامیونت خبرگزاری فرانسه: خروج محاصره شدگان فوعه و کفریا آغاز شد ورود 10 آمبولانس حامل مجروحان دو شهرک کفریا و الفوعه به حومه حلب چگونه نزدیکی آمریکا به روسیه، اروپا را تضعیف می‌کند؟ احتمال خانه تکانی در پاستور/برخورد ناموثر با بدحجابی/تیغ دو لبه مذاکره با آمریکا/تحریم فرصت نیست؛ اما … اشمایکل جایگزین کورتوآ در چلسی؟ ارائه مدل ارزیابی تکنولوژی پایدار در حوزه حمل‌ونقل شهری تهران منطق تصمیم گیری روسیه در سیاست خارجی عمو خسرو و شاه‌نقش‌های تلویزیونی +تصاویر مجارستان از توافق مهاجرت سازمان ملل خارج می‌شود شروط «سیاسی بودن» از نگاه رئیسی مرگ یک گردشگر آلمانی بخاطر رعد و برق +عکس هواپیمای مورد علاقه ترامپ همرنگ هواپیمای پوتین است ماجرای جمع آوری داروی کنترل فشارخون چیست؟ تزریق 800 تانک جدید به سازمان رزم ارتش و سپاه سران جهان به ترامپ و همسرش چه هدایایی داده‌اند؟ / عکس راهکار پیچیده مدیر عامل برق تهران برای کاهش مصرف! / عکس روش‌های آمریکایی‌ها برای شکنجه فرزندان مهاجران: از آزار جنسی تا آب‌های غیربهداشتی سامان جلیلی خواننده تیتراژ «وقتشه» +فیلم فاجعه‌بار بودن اعداد و ارقام مربوط به مصرف سوخت و تولید آلاینده‌های دوران بلوغ روابط‌عمومی‌هاست احتمال تعمیم جنگ تعرفه‌ای آمریکا به «اورانیوم» قوت گرفت عمو خسرو و شاه‌نقش‌های تلویزیونی +تصاویر زن و شوهر نوزاد مریض را به بیمارستان نبردند تا مُرد! +رتصاویر نیروهای مردمی یمن: خارجی‌ها عربستان را ترک کنند وخامت حال عمومی محمد عبادی دوبلور پیشکسوت سلبریتی‌های باسواد هم داریم/تصاویر جودوکاران اعزامی به بازی‌های آسیایی جاکارتا معرفی شدند این روزها چرخ تولید در بیرجند لنگ می‌زند صفحه اول روزنامه همشهری چهارشنبه 27 تیر اوقات شرعی بیست و هشتم تیر شیراز واکنش سناتورهای آمریکایی به عقب نشینی ترامپ از سخنانش درباره روسیه یکی به نعل، یکی به میخ! مجارستان از توافق مهاجرت سازمان ملل خارج می‌شود آرئولا گزینه اصلی رم برای جانشینی آلیسون؛ سیلسن، اولسن و کاسپر اشمایکل سایر گزینه‌ها هستند فراکسیون امید درباره اقتصاد با روحانی دیدار می‌کند ماجرای قرائت مفاتیح بدون نیاز به عینک در حرم امام رضا (ع)
مهران مدیری وام 3 میلیاردی از ثامن الحجج دریافت کرده است؟! شایعه تخلف مالی دو مجری مشهور تلویزیون همه چیز درباره خودروی جدید سایپا + عکس ● 4 طلا و یک برنز دیگر در انتظار فرنگی‌کاران جوان ایران رسمی؛ هری فورستر، بازیکن فصل پیش گلاسکورنجرز به تراکتورسازی پیوست رهام معرفی شد، محصول جدید سایپا با پلتفرم sp100 تاکید برتقویت امادگی بیمه‌ها برای مقابله با تحریم برنامه قطعی برق امروز 27 تیر تهران اعلام شد انتقادات تند دالیچ، از دولت کرواسی آیین تودیع و معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برگزار شد ماجرای هشت بار درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی فرزند علم الهدی چند شغل دارد؟ خواننده پاپ ایران به جرم تجاوز دستگیر شد! مهران مدیری متهم به دریافت 3 میلیارد وام از ثامن‌الحجج +فیلم آیت‌الله حسین حق‌شناس تنگستانی درگذشت 93 دختر مجرد، مادر شدند مهران مدیری وام 3 میلیاردی از ثامن الحجج دریافت کرده است؟! چرخش 180 درجه‌ای وزیر علوم و تائید بازرسی آژانس از دانشگاه‌ها/ حرکت قطار بازرسان به سوی دانشگاه شهید بهشتی اعلام اسامی قبول شدگان آزمون تخصصی پایه دهم هنرستان هنرهای زیبای دختران اولین نشست از سلسله نشست‌های "رسانه، افکار عمومی و بازنمایی رویداد با حضور صادق زیباکلام، شمس مستوفی و منصور مظفری برگزار خواهد شد اسم دو سلبریتی در لیست بدهکاران میلیاردی ثامن الحجج بازداشت علاءالدین بروجردی تکذیب شد گسست‌های دموکراسی آناتولی عناوین روزنامه‌های ورزشی 28 تیر 97/ سوپرجام به کمیته انضباطی رفت +تصاویر دریافت‌های میلیاردی دو مجری از موسسه ثامن الحجج بازداشت خواننده مطرح به جرم تجاوز پست جدید برای سردارسلامی در سپاه دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن الحجج دفتر «منوچهر متکی» دریافت وام چندین میلیاردی را تکذیب کرد رومینا را به انبار بردم؛ بهنام هم آمد، از کجا معلوم من این کار را کرده باشم! صالحی خبر داد؛ تکمیل کارخانه روتورسازی برای تحقق 190 هزار سو/ طرح پیشران هسته‌ای، جلوتر از زمان‌بندی در حال انجام است افشاگری نماینده مجلس: مافیای گندم بخشی از گندم را با «خاک» و «شن» مخلوط می‌کنند/این مافیا با خیس کردن گندم هزاران تن بر وزن گندمها اضافه می‌کنند مربیان بزرگ وقتی شرایط بازی تغییر می‌کند، ارنج تیم را تغییر می‌دهند/ نمی‌دانم چرا دولت نمی‌تواند برای مشکلات تصمیم‌گیری کند دریافت‌های میلیاردی مهران مدیری و احسان علیخانی دو مجری مشهور تلویزیون از موسسه ثامن الحجج! / واردات برنج و خرید و فروش بازیکن هندبال مربی ورزشی متجاوز در شیراز بازداشت شد سفر وزیر ارتباطات به بهبهان برنامه امروز قطع برق در تهران +فایل دانلود پیشرفته‌ترین دستگاه لیزر چشم دنیا در بیمارستان لبافی‌نژاد راه اندازی شد تسهیلات و هدیه میلیاردی موسسه ثامن الحجج به دو مجری نامدار تلویزیون تجاوز یک مربی ورزشی به یکی از نوآموزان در شیراز/متهم دستگیر شد مدیریت جهادی و انقلابی اولویت سازمان عقیدتی سیاسی ارتش است یادداشتی بر مجموعه مستند "غوغای بی هیاهو" مقابله با تهاجم رسانه‌ای ماموریت قرارگاه جنگ نرم سپاه /سردار آبرومند بر موضوعات جنگ نرم تسلط دارد ولایتی: یمن اگر بخواهد کمکش می‌کنیم هدیه و تسهیلات میلیاردی موسسه ثامن الحجج به دو مجری نامدار تلویزیون سردار سلامی با حفظ سمت «معاون هماهنگ‌کننده سپاه» شد احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران شد ابلاغ برنامه محرومیت زدائی از سیستان به 18 دستگاه اجرایی/آغاز تدوین برنامه محرومیت زدائی بلوچستان اسماعیل کوثری: مشکلات کشور به دولت بر می‌گردد/ همه مسئولیت‌ها بر عهده قوه‌مجریه است / رئیس جمهور و وزرا باید به مسائل اقتصادی رسیدگی کنند افتخاری از استقلال کناره گیری کرد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me