تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایرنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:17543660
۱۳۹۷/۰۴/۲۰ ۰۹:۱۷

اجلاس ناتو زیر سایه پدیده ترامپ

تهران- ایرنا- اجلاس سران ناتو 11 و 12 ژوئیه در بروکسل در بحبوحه‌ای برگزار می‌شود که روابط فراآتلانتیکی به‌سبب اقدامات و مواضع ترامپ بیش از هر زمان دیگری تحت فشار است و چالش‌های داخلی و خارجی متعدد، انسجام داخلی و کارآیی خارجی ناتو را تحت‌تاثیر قرار داده است.

بهزاد احمدی کارشناس ناتو در یادداشتی در روزنامه دنیای اقتصاد، نوشت: نشست سران هر دو سال یک بار برگزار و در آن وضعیت و دورنمای تهدیدات امنیتی فراروی غرب بحث و بررسی و تصمیمات مهم در زمینه آنها اتخاذ می‌شود. در سال‌های اخیر به‌دلیل حاد و متعدد شدن موضوعات امنیت بین‌المللی، ناتو ضرورت بیشتری را برای نشست سران احساس می‌کند. با روی‌کار آمدن ترامپ و تشکیک او در کارآمدی این سازمان و ماده 5 آن نیز، می‌توان از سایه انداختن پدیده ترامپ بر سر نشست سران و نگرانی از رفتار غیرقابل پیش‌بینی او سخن گفت. ناکامی نشست نیم‌روزه ماه مه سال پیش در بروکسل (2017) و ملاقات ترامپ در چند روز آینده با پوتین در هلسینکی، از دیگر دلایل اهمیت نشست سران در بروکسل است.

تقویت روابط فراآتلانتیکی، تقویت حضور ناتو در دریای سیاه، و تقویت تلاش‌ها علیه تهدیدات هیبریدی از مهم‌ترین اهداف نشست اعلام شده است و بازدارندگی و دفاع، ایجاد ثبات (Stability Projection)، تقویت مشارکت ناتو و اتحادیه اروپا، مدرنیزه کردن ناتو، پیوستن مونته‌نگرو به ناتو، بحث تقسیم هزینه‌ها (Burden Sharing)، ضدتروریسم و ضدشورش، امنیت انسانی، امنیت و کنترل مرزها، به اشتراک گذاشتن اطلاعات (Intelligence Sharing)، امنیت دریانوردی و امنیت سایبری ازجمله مهم‌ترین موضوعات اعلامی نشست سران هستند. به‌رغم طیف گسترده موضوعات مطرح‌شده میزان موفقیت اجلاس تا حد زیادی به میزان موفقیت آن برای فائق آمدن بر چالش‌های درونی و بیرونی فراروی ناتو بستگی دارد؛ حائز اهمیت اینکه امروزه چالش‌های داخلی بیش از خارجی تداوم حیات و کارآمدی ناتو را تهدید می‌کنند. مهم‌ترین چالش‌های فراروی ناتو عبارتند از:

ـ فقدان روایت وجودی (Existential Narrative): امروزه دیگر بحث سنتی امنیت و قدرت‌افکنی امنیتی پاسخگوی دلایل وجودی ناتو نیست، و افزایش شمار مناطق بحران‌خیز، بحران آوارگان و رشد تروریسم و تهدیدات نامتقارن، تلفیق امنیت و سیاست داخلی و خارجی را ضروری ساخته است. بنابراین ناتو بیش از هر زمان دیگری نیازمند روایت یا ابرروایتی برای توجیه وجود خود است.

ـ تزلزل در انسجام داخلی (Cohesion) و تداوم پایداری (Resilience): برهم خوردن اتحاد سیاسی به‌واسطه مواضع و اقدامات ترامپ و ناتوانی در نمایش آن بزرگ‌ترین سرمایه ناتو را درمعرض تهدید قرار داده است.

ـ تشدید شکاف فراآتلانتیکی و تاثیر ترامپ بر این شکاف: چند نگاه آمریکایی قائل به این شکاف نیست؛ اما از دید اروپا تناقضات بین اروپا و آمریکا (خروج از توافق پاریس، برجام، انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، جنگ تجاری و تعرفه‌ها، حوادث تلخ نشست اخیر گروه 7 و...) و تفاوت اولویت‌ها ازیکسو و رفتار هژمونیک و یک‌جانبه آمریکا، حمایت‌گری اقتصادی ملی آن و پیوند زدن مسائل امنیتی با اقتصادی ازسوی دولت ترامپ ازسوی‌دیگر، اتحاد فراآتلانتیکی را با بحران روبه‌رو کرده است. هرچند نباید در شدت این بحران یا میزان جدایی اروپا از آمریکا اغراق کرد؛ اما بین این دو در عرصه عمل و در داخل ناتو نیز بر سر راهبرد ناتو درقبال مسائل مختلف ازجمله مشارکت‌های مدیترانه‌ای یا استراتژی ناتو برای جنوب، تقسیم هزینه‌ها، راهبرد درقبال روسیه، طرح‌های دفاعی اروپا (نظیر طرح مداخله اروپایی (EII،(PESCO، و استقلال راهبردی اروپا) اختلاف وجود دارد.

ازسوی‌دیگر، در زمینه رویکردی نیز بین این دو افتراق دیده می‌شود؛ به‌عنوان مثال اتحادیه اروپا بیشتر بر حفظ صلح، جلوگیری از منازعه و تقویت امنیت بین‌المللی تاکید دارد؛ حال آنکه آمریکا بیشتر برضد تروریسم تاکید می‌ورزد، یا اتحادیه اروپا خود را قدرتی هنجاری و مبتنی بر حاکمیت قانون بین‌المللی تعریف می‌کند و لذا برهم زدن برجام ازسوی ترامپ را خلاف تقویت امنیت و ثبات بین‌المللی و حفظ صلح و جلوگیری از منازعه می‌بیند اما ترامپ اصولا به بنیان‌های ارزشی و قدرت‌افکنی اروپایی توجهی ندارد و به گسترش شکاف‌های درون اتحادیه اروپا بیش از پیش کمک می‌کند.

ـ تشدید اختلاف‌های درون اروپایی ناتو: علاوه‌بر شکاف بین آمریکا و اروپا در زمینه مسائل، اولویت‌ها و راهبردهای ناتو، بین اعضای اروپایی ناتو نیز اختلاف‌های مهمی دیده می‌شود. خواست اصلی اعضای ناتو در شرق اروپا بحث بازدارندگی و دفاع است که تمرکز اصلی آن بر روی روسیه و تقویت حضور ناتو در بال شرقی آن است؛ درحالی‌که خواست متحدان در جنوب، بحث ثبات‌سازی و مبارزه با تروریسم است که تمرکز آن بر پیرامون جنوبی اروپا یعنی منطقه ساحل و منا است و مهاجرت و تروریسم را بزرگ‌ترین تهدید فراروی اروپا می‌داند و متحدان در غرب بیشتر بر روی برنامه مشترک با آمریکا برای افزایش تحرک نظامی نیروهای متحد در داخل اروپا تاکید دارند و به‌همین‌دلیل نیز آلمان یکی از مقرهای لجستیکی جدید ناتو را در خاک خود افتتاح کرده است.

درهمین‌رابطه بحث بر سر نوع رابطه دفاعی بریتانیا با اتحادیه اروپا (ماهواره گالیه، پروژه‌های استقلال راهبردی در زمینه پهپادها و فناوری سایبری) خود از دیگر مسائل بحث‌برانگیز است. علاوه‌براین، در داخل اتحادیه اروپا بر سر مسائل بنیادین نظیر خیزش راست افراطی، مهاجرت و نحوه اصلاحات داخلی و اقتصادی تنش‌های جدی در جریان است و بدبینی به آینده اتحادیه اروپا به یکی از نقاط عطف خود رسیده است.

ـ رابطه با ترکیه: در سال‌های اخیر رابطه ناتو با یکی از مهم‌ترین اعضایش یعنی ترکیه دچار چالش شده است. دلیل اصلی این چالش به روابط دشوار و مساله‌برانگیز ترکیه با قبرس، یونان و اتحادیه اروپا، رویکرد ترکیه به بحران‌های بعد از بهار عربی مانند سوریه، نقش احتمالی ناتو در کودتای اخیر ترکیه و روابط خوب و فزاینده ترکیه با روسیه و خرید اس400 از این کشور بازمی‌گردد.

*منبع:روزنامه دنیای اقتصاد،1397،4،20
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131

اجلاس ناتو زیر سایه پدیده ترامپ #سياسي #دنياي اقتصاد #رفتار هژمونيك و يك‌جانبه آمريكا #تشديد شكاف فراآتلانتيكي
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


مصاحبه / ثبت یکصدمین پل تاریخی لرستان در فهرست آثار ملی کشور قطعی برق در اصفهان تا اواخر مرداد ادامه دارد قاریان آیات مرتبط با اقتصاد و معیشت مردم را در محافل تلاوت کنند قانون حمایت از حقوق معلولان چگونه مدیریت استراتژیک تیم خود را گسترش دهیم؟ آیا واقعا می‌توان سیگار را برای همیشه ترک کرد؟ شکایت وزارت ورزش و جوانان از مدیر ایرانی برنامه‌های تیام/پلیس فتا وارد میدان شد! رعایت قانون الزام کسب و کار نوین/شهروندان را بی اعتماد نکنید دانلود؛ استقبال مردم چین از کریستیانو رونالدو گل‌های بازی میلان 2-0 نوارا (دیدار دوستانه) دانلود؛ گل‌های ماندگار بوندسلیگا - فرانک ریبری به آینتراخت فرانکفورت (فصل 2015/16) بونوچی در پاسخ به هوادار میلان که خواهان ماندن او شده بود: خودم می‌دانم چکار کنم؛ تو لازم نیست بگویی سامان قدوس در آستانه خروج از اوسترشوند؛ آمیان فرانسه و دو باشگاه انگلیسی به دنبال جذب مهاجم تیم ملی نشست فوق‌العاده نتانیاهو با وزیر جنگ در پی تحولات نوار غزه محکومیت جهانی تصویب قانون نژادپرستانه «کشور یهود» توسط رژیم صهیونیستی محمد هاشمی: باید از تجربه جهانی برای حل مشکلات اقتصادی بهره بگیریم ظریف: اروپاییان باید استقلال درتصمیم‌گیری داشته باشند تعریف جدید از اسرائیل! علم بهتر است یا ثروت؟! آمریکا در 6 ماه 2018، بیش از کل 2017 سلاح فروخت سمپوزیومی برای رونق گردشگری نامه آدیداس؛ قطع همکاری و تحریم تیم ملی ایران؟ از پاوربانک استفاده نکنید، وقتی … ماشین‌سازی جایگزین گسترش فولاد در لیگ برتر شد جنگنده‌های اسرائیلی نوارغزه را بمباران کردند برگزاری المپیاد فکری صالحین در ایام دهه کرامت ویژه حلقات صالحین در شهرستان کلات هیأت‌های اندیشه‌ورز آماده خدمت‌رسانی بیشتر در دهه چهارم انقلاب اسلامی آیا ارزان‌فروشی سکه و ثروت‌های ملی تدبیر است؟! آتش جنگ کفر و اسلام با پذیرش قطعنامه خاموش نشد درخواست سازمان ملل برای ایجاد گذرگاه امنیتی به منظور خروج آوارگان برگزاری همایش اسکیت سواران به مناسبت دهه کرامت 3 دروازه‌بان سرشناس آماده حضور در پرسپولیس جذب اعضای هیات علمی فقط بر اساس آیین‌نامه پرونده سپنتا نیکنام فردا در مجمع تشخیص بررسی می‌شود جهانبخش از فوتبال هلند می‌رود دانشجویان بدهکار دانشگاه اراک خوابگاه نمی‌گیرند شتری که دل به اتوبان زد! +فیلم تک تیراندازهای یمنی 9 مزدور سعودی را کشتند جنگ تجاری به تولیدکنندگان پرچم امریکا در چین رسید معرفی 7 نماینده روحانی به مجلس برای بررسی سؤال حمایت علنی امریکا از تظاهرات عراق شستن خودرو با شیلنگ 1000 پوند جریمه دارد مفسد در هر مقام و جایگاهی باید تحت تعقیب قرار گیرد مهاجم ایرانی تبار 14 تن را در لوبک آلمان مجروح کرد آیا استفاده از توالت ایرانی موجب افتادگی رحم می‌شود؟ یک میلیارد تومان به توسعه کارآفرینی کرج اختصاص یافت ترافیک در کندوان و هراز سنگین است مربیان هاپیکدو کشور با قوانین جدید فدراسیون جهانی آشنا شدند تامین آب شرب مردم جزو وظایف دولت است تلاش کارگران در این هوای گرم جای تقدیر دارد کاروان زیر سایه خورشید وارد شهرکرد شد
تصاویر | اجرای ارکستر سمفونیک تهران با رهبری یک نوازنده جوان فیلم | واکنش عجیب همسر ترامپ بعد از روبوسی با پوتین سوژه رسانه‌ها شد استاندار خراسان شمالی در آیین اختتامیه سومین جشنواره موسیقی مقامی مطرح کرد: لزوم توجه وسعت در مفاهیم ارزشمند موسیقی مقامی خراسان شمالی «ملک عبداللَّه» اولین پادشاه اردن هاشمی ترور شد رسمی؛ آنتونیو استوکس، مهاجم ایرلندی به تراکتورسازی تبریز پیوست روغن گران نمی‌شود پرداخت تسهیلات 200 میلیون ریالی اشتغال به مددجویان کمیته امداد تحصیل دانشجویان 85 کشور دنیا در دانشگاه‌های ایران نجات کودک 4 ساله پس از غرق شدگی از کام مرگ پایان 6 سال رابطه عاشقانه زوج معروف هالیوود جزئیات کشف 5 تن مواد افیونی در استان البرز آغاز طرح پیشگیری از معلولیت در خانواده‌های دارای دو فرزند معلول در میبد درخواست 13 میلیاردی تیام از استقلال لیست کالاهای ممنوعه برای حجاج اعلام شد پای دلار 7500 تومانی به نیما باز شد حمله پهپادهای یمنی به نشست فرماندهان مزدوران سعودی در مارب فعالیت 9 کمپ ترک اعتیاد در اردبیل واریز 1800 تومان از هر دلار دولتی در جیب عده‌ای خاص! آغاز عملیات اجرایی آبشیرینکن 35000 متر مکعبی بوشهر در هفته دولت سیل در «رمشک» 2 میلیارد تومان خسارت وارد کرده است طی سه ماهه اول 97 تماشاخانه هودی پر از خوابگرد شد معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد: ضرورت برنامه ریزی برای شناساندن جایگاه موسیقی مقامی خراسان شمالی دمای هوای تهران 40 درجه می‌شود 5 مصدوم در پی تصادف 2 موتور سیکلت با حضور 82/49 درصد سهامداران صورت‌های مالی بیمه آسیا به تصویب رسید سیاست موازنه مثبت یا منفی؟ «ملک عبداللَّه» اولین پادشاه اردن هاشمی ترور شد سقوط جوان 21 ساله از طبقه ششم سینما آزادی تعریف جدیدی از اقتدار برنده جایزه ادبی «آرتور سی. کلارک» معرفی شد جزئیات پرونده تجاوز خواننده پاپ فغانی: توانایی فنی داور آرژانتینی موجب قضاوت در فینال نشد/ رونالدو فوق العاده مغرور است نزاع دسته جمعی در نهاوند یک کشته بر جای گذاشت/ دستگیری 12 نفر+ تصاویر زمان و مکان مراسم ختم پدر وحید حقانیان سایت مصری؛ کی‌روش به دنبال توافق با تیم ملی! وداع باشکوه با فرزند فروغ چه کسانی از تحریم نفت ایران برد می‌کنند؟ در دیدار اخیر رهبر انقلاب با هیات دولت چه گذشت؟ علم‌الهدی: اگر جواب من فحش است، چرا به فرزندان من فحش می‌دهید؟ / خوب است مسئولان، آستان قدس را الگوی خود قرار دهند؛ اگر مانند آستان قدس در اقتصاد، دست به حرکات بزرگ بزنند، مردم مشکلی نخواهند داشت مسئولین نظام و مردم گوش به فرمان مقام معظم رهبری باشند/ دولت و قوه قضائیه به گونه‌ای عمل کنند که مردم امیدوار شوند سقوط جوان 21 ساله از طبقه ششم سینما آزادی آیت‌الله مکارم شیرازی: جلوی گرانی لجام‌گسیخته گرفته شود فغانی: هازارد بسیار بااخلاق و به همان اندازه رونالدو مغرور بود؛ اینفانتینو گفت که شما استحقاق بیشتری داشتید کردستان بزرگترین تولیدکننده طلا برنامه زمان بندی قطع برق در استان قزوین در 29 تیرماه تصویری از کشتی بانوان در ایران سقوط مرگبار از طبقه ششم سینما آزادی آقای گل لیگ اسکاتلند و سلتیک به تراکتورسازی پیوست پیام تسلیت فرمانده و رئیس سازمان عقیدتی ارتش به "وحید حقانیان"

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me