تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:()
کد خبر:17543878
۱۳۹۷/۰۴/۲۰ ۰۹:۲۵

احتمال خروج آمریکا از ناتو

یکی از مهمترین ایراداتی که ترامپ به ناتو می‌گیرد این است که توزیع بودجه ناتو به صورت متناسب و مساوی نیست.

رئیس‌جمهوری آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که انتظار دارد تمام اعضاء ناتو ۲ درصد از درآمد ملی خود را صرف هزینه‌های دفاعی کنند؛ این در حالی است که تنها پنج کشور به تعهد خود در این زمینه پایبند بوده‌اند.»

کلید واژه معروف ترامپ در کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا این بود که «آمریکا نمی تواند هزینه تامین امنیت کشورهای دیگر – حتی همپیمانانش را – بپردازد و این کشورها اگر می خواهند حمایت آمریکا را داشته باشند، بایستی هزینه آن را نیز با جان و دل بخرند.» برای رسیدن به این موضوع ترامپ کارهای زیادی کرده است، خروج از بسیاری از پیمان های دو و چندجانبه و پشت کردن به همپیمانان آمریکا از جمله اروپایی ها، ژاپنی ها، کانادایی ها و ... مصادیقی از تلاش ترامپ برای عملی کردن این وعده انتخاباتی خود بوده است. ترامپ دو وعده انتخاباتی دیگر هم داشته که تاکنون موفق به عملی کردن آن ها نشده است؛ نخست خروج از سازمان ملل متحد و دوم خروج از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو). در خصوص سازمان ملل متحد، خروج از شورای حقوق بشر این سازمان را می توان سنگ بنایی برای خروج از این سازمان عنوان کرد، و باید منتظر روزهای سردیِ روابط آمریکا – سازمان ملل در ماه ها و سال های باقی مانده از ریاست جمهوری ترامپ بود، اما در خصوص خروج از ناتو، مسئله بسیار پیچیده تر از تمام نهادها و ترتیبات بین المللی است که تاکنون آمریکا از آن ها خارج شده است.

خروج از ناتو با اسم رمز هزینه زایی برای آمریکا؟

روزنامه تایمز چاپ لندن در خصوص نشست آتی ناتو نوشته است «در آستانه برگزاری نشست اعضاء پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، طرف‌های اروپایی به‌شدت نگران خروج آمریکا و درنتیجه انحلال این معاهده هستند. رئیس‌جمهوری آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که انتظار دارد تمام اعضاء ناتو ۲ درصد از درآمد ملی خود را صرف هزینه‌های دفاعی کنند؛ این در حالی است که تنها پنج کشور به تعهد خود در این زمینه پایبند بوده‌اند.» ایرادات ترامپ به تصمیمات ناتو در حالی ادامه دارد که بسیاری از کارشناسان این نشست را دارای حساسیت های بسیاری عنوان کرده اند.

نشریه «فوکوس» آلمان در آستانه برگزاری نشست ناتو در مطلبی نوشت «نشست سران ناتوکه در روزهای یازدهم و دوازدهم جولای (۲۰ و ۲۱ تیرماه) در بروکسل برگزار می شود احتمالا حاوی مواد منفجره و بحث های انفجاری است. منظور این نشریه از مواد منفجره «سخنان احتمالی تند ترامپ» در خصوص خروج آمریکا از ناتو یا بر عهده گرفتن هزینه بیشتر آن توسط سایر اعضای ناتو از جمله آلمان است.

استدلالی که ترامپ در بحبوحه انتخابات آمریکا آن را مطرح می کرد این بود که عضویت در ناتو برای آمریکا بجز هزینه دستاوردی دیگری ندارد و آمریکا ضرورتی برای تداوم وضعیتی که در آن صرفا هزینه برای این کشور ایجاد می کند و دستاورد خاصی هم ندارد، نخواهد داشت. اما خروج از ناتو برای آمریکا به قدری پیچیده است که ترامپ بعد از یک سال و نیم از رسیدن به جایگاه تمام کننده در آمریکا، هنوز هم تصمیمی در خصوص آن اتخاذ نکرده است.

نشست چهارشنبه و پنجشنبه ناتو در بلژیک برای ترامپ که عادت به شرکت در نشست های بین المللی و متعاقبا خارج شدن از آن ها را دارد، می تواند یک نقطه عطف باشد. بی اهمیت نشان دادن ترتیبات بین المللی توسط ترامپ بلافاصله بعد از شرکت در این ترتیبات صورت گرفته است. برای مثال شرکت آمریکا در نشست جی ۷، شرکت در نشست آب و هوایی و ... از جمله این موارد بوده است. حال رهبران ناتو منتظر هستند تا ببینند که ترامپ در خصوص ناتو چه در ذهن می پروراند؛ آیا از این پیمان امنیت دسته جمعی غرب خارج خواهد شد؟ آیا ناتو روزهای آخر خود را سپری می کند؟

یکی از مهمترین ایراداتی که ترامپ به ناتو می گیرد این است که توزیع بودجه ناتو به صورت متناسب و مساوی نیست و کشورهای دیگر عضو ناتو باید بودجه های خود برای این سازمان و هزینه های این سازمان را از دوش آمریکا بر دارند. ترامپ بارها گفته است که نمی تواند افزایش بودجه ناتو از سوی آمریکا را بپذیرد. ترامپ در ماه ژوئن ۲۰۱۸ نامه ای به آلمان و سایر اعضای اروپایی ناتو نوشت و در آن قید کرد که صبر آمریکا در این خصوص رو به لبریز شدن است. اساس این ایراد ترامپ از آن جا ناشی می شود که ۴ سال پیش و در سال ۲۰۱۴ بود که کشورهای عضو ناتو در نشست سالانه خود توافق کردند که تا ۱۰ سال بعد یعنی در سال ۲۰۲۴ کشورهای عضو بایستی ۲ درصد تولید ناخالص ملی خود را به ناتو اختصاص دهند. این موضوع در نامه ای که در ژوئن توسط ترامپ برای کشورهای اروپایی و آلمان نوشته شده بود، به عنوان یک شکایت مطرح شده بود. البته دولت آلمان خود را موظف کرده است که هزینه های دفاعی خود را تا سال ۲۰۲۴ از حدود ۱.۳۴ درصد تولید ناخالص ملی به ۱.۵ درصد تولید ناخالص ملی افزایش دهد. اما این موضوع نیز ترامپ را متقاعد نخواهد کرد. ترامپ این نامه خطاب به «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان نوشته است در حالیکه آلمان از رونق اقتصادی خوبی برخوردار است، این قابل تحمل نیست که ایالات متحده هزینه دفاع از آن را بپردازد. او در پایان این نامه با لحنی تند نوشته است: آنگلا مرکل! من بیش از این نمی‌توانم از تو و آلمان دفاع کنم. همه باید سهم خود را به طور برابر پرداخت کنند.

موضوع اصلی ترامپ پرداخت هزینه است و انتقاد اصلی او نسبت به سیاستی است که تاکنون توسط ایالات متحده در خصوص اروپایی ها مطرح و اجرا شده است. در زمان اوباما بیش از ۷۰ درصد هزینه ناتو توسط آمریکا تامین می شد و این موضوع همیشه محل انتقاد ترامپ و سایر اعضای محافظه کار آمریکایی بوده است. یکی دیگر از ایراداتی که ترامپ به ناتو می گیرد این است که هزینه نگه داری بیش از ۳۵ هزار نیروی آمریکا در آلمان بر دوش آمریکا است. در این خصوص زمزمه هایی مطرح شده است که حکایت از این موضوع دارد که ترامپ قصد بازگرداندن واحدهای یگان آمریکا در آلمان را دارد. موضوعی که در صورتی که اتفاق بیفتد فلسفه وجودی ناتو را از بین خواهد برد.

استراتژی دیگر ترامپ چیست؟

از مجموع مباحث مطرح شده در خصوص مواضع احتمالی ترامپ درباره ناتو چنین بر می آید که ترامپ معتقد است که اگر ناتو می خواهد آمریکا در این سازمان بماند، باید هزینه کشورهای دیگر خصوصا آلمان افزایش یابد. یک استراتژی دیگر ترامپ نیز این است که نشست ناتو را به قدری داغ و پر بحث کند که بتواند موضوعی برای گفت و گو با پوتین در روزهای آتی داشته باشد. در همین زمینه توماس یاگر یکی از نشانه های بد برای اروپا را دیداری دانست که ترامپ بلافاصله بعد از پایان نشست ناتو در ۱۶ جولای بارئیس جمهور روسیه در هلسینگی خواهد داشت و گفت: ترامپ می تواند نشست ناتو را با کوله باری از اختلافات ترک کرده و سپس درباره اختلافات جهانی با پوتین بحث کند؛ همان گونه که وی بعد از اجلاس جی هفت با رهبر کره شمالی در سنگاپور گفتگو کرد.

#ناتو
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


یک ایستگاه مترو در فرانسه به نام دشان نامگذاری شد + عکس توافق کورتوا با رئال مادرید راه حلی برای عبور از پل صراط/عملی که صورت را نورانی می‌کند رئیس کنگره آمریکا: روسیه کشوری شرور است ما در آسیب‌خیزترین نقطه شهریم اعتراف تکان دهنده قاتل «مریم فرجی» / خفه‌اش کردم چون گفت بجای من می‌خواهد با استادش ازدواج کند! کشتار خرس با اسلحه شکاری در ارتفاعات ماسال جشنواره «زیر سایه خورشید»، گامی موثر در جهت زنده کردن امامت و ولایت در جامعه تابلوئی اسرار آمیز در خانه زن ساخورده+عکس شناسایی اجساد 10 تن از جان باختگان سانحه اتوبوس سنندج - تهران ایران به زودی می‌فهمد که اروپا توان حفظ برجام را ندارد پیروزی نیروهای سوریه در قنیطره تاکید ایران و پاکستان بر مبارزه مشترک با تروریسم 11 روستای کوت عبدلله چشم به راه برق پایدار هستند سفیر پیشین آمریکا در ناتو: حمایت از منافقین احمقانه است تشتت در داخل حزب محافظه‌کار انگلیس بر سر برگزیت پیش بینی فرسودگی شغلی بر اساس شیوه‌های حل مسئله و کیفیت زندگی ورزشکاران جهان در شبکه‌های اجتماعی؛ 17 جولای 2018 تغییرات گسترده در کادر مدیریتی میلان؛ خروج فاسونه و میرابلی قطعی است معامله پرسودی که حجت‌الاسلام قرائتی به مردم پیشنهاد داد+فیلم عراقچی: ایران و هند برای پیشبرد روابط جدی هستند علت خطرناک بودن آب و هوای ابری چیست؟ افتخار بازنشستگی برای نخستین کارمند دانشگاه آزاد اسلامی فریدن روش تعویض پیراهن رونالدو از رئال به یوونتوس حریف بعدی آبی پوشان مشخص شد ایران به زودی می‌فهمد که اروپا توان حفظ برجام را ندارد واکنش مدیر شبکه سه به نامه منتسب به فردوسی‌پور +عکس تل‌آویو برای احتمال حمله به غزه آماده می‌شود «العبادی» از معترضان عراقی خواست برای شناسایی تخریب‌گران همکاری کنند نهمین همایش فصلی خبرنگاران افتخاری بسیج قم برگزار شد + تصاویر مذاکرات عضویت مقدونیه و آلبانی در اتحادیه اروپا از سرگرفته می‌شود ایران به زودی می‌فهمد که اروپا توان حفظ برجام را ندارد روحیه بالای خانواده شهدا و جانبازان برای ما درس و نشان‌دهنده مسیر مستقیم است یک پیشکسوت خوشنام به جای توفیقی/ زمانی هم با موج تغییرات استقلال می‌رود فغانی: خداحافظی در کار نیست، تا جام ملت‌ها هستم/ خارجی‌ها عملکرد تیم ملی را تحسین می‌کردند توضیح مطهری درباره جنجال رئیس جمهور کرواسی واردات 55 تن باک بنزین موتورسیکلت به کشور اعلام حمایت ترامپ از نهادهای اطلاعاتی آمریکا ادعایی بیش نیست! توجه ویژه دانشگاه رازی به تحقیقات کاربردی در ارتقای استادان جاده‌های انگلیس خودروهای برقی را شارژ می‌کنند مشکل شوری آب حفار شرقی خرمشهر تا مرداد ماه برطرف می‌شود اجلاس سران کشورهای حاشیه خزر در قزاقستان برگزار می‌شود چلسی برای فروش هازارد و کورتوا با رئال مادرید در حال مذاکره است پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در 26 تیر کشتار خرس با اسلحه شکاری در ارتفاعات ماسال بازیگر زن پیشکسوت: حالم بد نیست احتمال اقدام نظامی ارتش اسرائیل در غزه قدیمی‌ترین نان جهان با قدمت 14 هزار سال کشف شد
فغانی داور فوتبال و همسرش اعتراف تکان دهنده قاتل مریم فرجی+جزئیات تشکیل شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان‌ها/ انتصاب رؤسای دانشگاه‌های بزرگ به عنوان مدیران شبکه‌های استانی دستگیری اعضای باند کلاهبرداری در پوشش اعزام دانشجو به خارج از کشور در یاسوج واکنش عادل فردوسی‌پور به شایعه منتشرشده در فضای مجازی واکنش کی‌روش به خداحافظی آزمون از تیم ملی پرسپولیس به عنوان قهرمان سوپر جام معرفی شد مستمری و مابه التفاوت افزایش سه ماه مستمری مددجویان امشب پرداخت می‌شود ایمن‌سازی تاور کج شده در محدوده چهارراه طالقانی کرج؛ ساختمان مجاور تخلیه شد تشییع مادر شهیدان ردانی پور فروش پیتزای 38 میلیون تومانی در میدان ونک فرزند علم الهدی دستگیر شده است؟! /ماجرای شایعه ارتباط پسر علم الهدی با سلطان سکه بیانیه سازمان پدافند غیرعامل کشور درباره اظهارات وزیر ارتباطات: سازمان پدافند غیرعامل از برگزاری شوهای رسانه‌ای تخریبی نمی‌هراسد/منافع ملی را پای اهداف سیاسی ذبح نکنیم وزیر نیرو عذرخواهی کرد برگزیدگان آزمون دستیاری تقدیر شدند پیشنهاد مضحک اروپایی‌ها برای خرید نفت از ایران برنامه مدیریت اضطراری برق شهرستان‌های آذربایجان غربی / 27 تیرماه احتمال قطعی آب تبریز اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 26 تیرماه+جدول برنامه قطع برق تهران در 26 تیر اعلام شد عکس/ مار کبرا شعبده بازی ایرانی را گزید فیلم: مردی که با چاقو جواب درخواست طلاق همسرش را داد! برنامه قطعی برق امروز 26 تیرماه تهران اعلام شد+جدول حسام‌الدین آشنا: زمان آن است که با آمریکای ضدترامپ گفت‌وگو کنیم/ ترامپ به پوتین که می‌رسد پاهایش شل می‌شود پوتین برنده دیدار با ترامپ بود؛ او یک توپ فوتبال هدیه داد و معلوم نیست چه هدیه بزرگتری گرفت که مدام لبخند می‌زد / ترامپ به قواعد پیش از دوران هیتلر بازگشته ابراهیم فیاض: دورهمی کثیف‌ترین برنامه از لحاظ اخلاقی است/ مهران مدیری روابط جنسی خارج از خانواده را ترویج می‌کند/ او در حضور فردوسی پور تبلغ همجنس بازی کرد (+فیلم) سلطانی‌فر: مقام معظم رهبری فرمودند تیم اقتصادی دولت مثل تیم ملی فوتبال تلاش کند/ برخی فکر می‌کردند در جام جهانی زنگ تفریح می‌شویم راهکارهای گسترش و ترویج فر هنگ مطالعه و کتابخوانی و رفع مشکلات صنعت چاپ بررسی شد/ تاکید بر مشوق‌های مادی و معنوی و ایجاد فضای رقابتی و جذاب برای ترویج فرهنگ کتابخوانی واکنش سازمان پدافند غیرعامل به اظهارات وزیر ارتباطات آخرین وضعیت تخصیص ارز مسافرتی تشییع و خاکسپاری مادر شهید حجت الاسلام ردّانی پور جزئیات قتل مریم فرجی دانشجوی بازداشتی حوادث دی ماه+ اعترافات نامزدش واکنش رسول جعفریان به رزومه عجیب خالق ایده «تکه‌تکه کردن کره زمین» آتش سوزی مجتمع کامپیوتر در خیابان ولیعصر (عج) / سوختگی دو تن در حادثه مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی امشب واریز می‌شود جان کری: ترامپ کاملا از پوتین فریب خورد استقلال انصراف داد، پرسپولیس برنده سوپرجام اعلام شد فیلم/ هکر صفحه اینستا گرام مریم رجوی و سلطنت طلبان از اهدافش می‌گوید مستمری و یارانه مددجویان کمیته امداد به همراه افزایش 14 درصدی امشب واریز می‌شود رئیس کمیته امداد: مستمری مددجویان به همراه یارانه امشب واریز می‌شود زلزله 4.9 دهم ریشتری سنخواست را لرزاند/2 تیم فوریت‌های پزشکی برای ارزیابی به مناطق زلزله زده اعزام شدند/ برخی از خانه‌های روستایی خسارت دیدند پرسپولیس 3 بر 0 برنده بازی مقابل استقلال و قهرمان سوپرجام شد تجلیل از برترین‌های آزمون دستیاری نقل قول وزیر از رهبر انقلاب: تیم اقتصادی مانند تیم ملی فوتبال باشد فروریختن ورزشگاه میزبان جام جهانی 2018 به دلیل بارندگی + فیلم نباید اجازه دهیم منافع ملی تحت تاثیر قرار گیرد/خداحافظی سردار آزمون از تیم ملی هیچ منطقی ندارد نحوه پرداخت غرامت خودروسازان فرانسوی به ایران وزارت اطلاعات: دروغ زاکانی بی شرمانه بود! حضور سرزده روحانی در منزل جانباز 70 درصد عضو هیات مدیره استقلال، انصراف آبی‌ها را از حضور در سوپرجام اعلام کرد/ پرسپولیس به مقام قهرمانی رسید

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me