تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:دانشجو
دسته:سیاسی-اقتصادی()
کد خبر:17544059
۱۳۹۷/۰۴/۲۰ ۰۹:۳۱

«خاموشی‌های تابستانه»؛ چراغی برای ذهن تاریک مخالفان صنعت هسته‌ای؟

مسئله‌ی هسته‌ای، نیاز کشور است؛ این را من بارها گفته‌ام؛ ما تا چند سال دیگر احتیاج داریم بیست هزار مگاوات برق هسته‌ای داشته باشیم؛ این محاسبه‌ی مسئولان ذی‌ربطِ کشور است؛ نیاز به این داریم.
به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو، در یکی دو دهه اخیر که عزم مسئولان نظام جمهوری اسلامی برای پیشبرد صنعت هسته‌ای کشور جزم شده و در این مسیر مجاهدت‌های زیادی به عمل آمده است و چند تن از بهترین فرزندان این آب و خاک نیز به فیض شهادت نائل شده‌اند، به موازات فشار‌های سیاسی و اقتصادی ناجوانمردانه دشمنان ملت ایران به این واسطه، همواره یکی از دستورکار‌های تبلیغاتی رسانه‌های معاند و ضدانقلاب، تخطئه حرکت کشور به سمت دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای بوده است. از انتشار اکاذیب و گزافه‌گویی درخصوص هزینه صرف شده در صنعت هسته‌ای کشور تا همنوایی با دشمنان در پخش دروغ‌های شاخدار پیرامون انحراف برنامه هسته‌ای.

سهم بالای انرژی اتمی در تولید برق کشورهای پیشرفته
یکی از هزاران مزایای صنعت اتمی، تولید برق هسته‌ای است. امروزه کشور‌های پیشرفته عمده برق تولیدی خود را از مدار هسته‌ای بدست می‌آورند. هم اکنون فرانسه با داشتن سهم ۷۵ درصدی برق هسته‌ای از کل تولید برق خود در صدر کشور‌های جهان قرار دارد.

مواجه با خاموشی و ارزش تولید برق هسته‌ای
اخیرا نیز که برخی از شهروندان تهرانی به سبب افزایش بار مصرف برق در فصل گرم سال، با قطعی برق در ساعات معینی از روز مواجه شده‌اند، بیشتر از هرزمان دیگری ارزش صنعت هسته‌ای و نقش آن در تولید برق هسته‌ای نمایان می‌شود.

پیش از انقلاب اسلامی در زمان رژیم طاغوت، آمریکایی‌ها بر آن شدند تا در راستای منافع خود، برق هسته‌ای در ایران تولید کنند؛ بر همین اساس انستیتو استنفورد آمریکا با محاسبه میانگین مصرف برق در ایران و قیمت جهانی نفت اعلام کرد که تا سال ۱۳۷۰، سهم برق هسته‌ای ایران در مدار تولید برق باید به ۱۲ هزار مگاوات برسد.

نقش ایذایی غربی‌ها
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، علاوه بر اینکه آمریکایی‌ها و همپیمانان غربی این کشور، عهد‌های هسته‌ای خود با ایران را از جمله در بحث تولید برق هسته‌ای به فراموشی سپردند تمام عزم خود را جزم کردند تا مانع از پاگیری انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای در داخل ایران اسلامی شوند که البته در مجموع با عنایات خداوند و همت جوانان ایرانی ناکام ماندند، اما به هر حال اقدامات ایذایی و تخریبی آن‌ها آثار خود را داشت؛ از جمله آنکه هدف‌گذاری‌های هسته‌ای کشورمان از جمله در بحث تولید برق اتمی، از برنامه تنظیم شده، عقب افتاد.

علی‌رغم تمام کارشکنی‌ها و دسائس بیگانگان، جوانان ایران اسلامی مسیر توسعه در صنعت هسته‌ای و تولید برق اتمی را پیش گرفته‌اند؛ آنطور که بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی به خبرنگار سیاسی خبرگزاری میزان گفته است، برنامه‌ریزی‌ها برای اینکه ۸ الی ۱۲ درصد برق تولیدی در کشور از مدار هسته‌ای باشد، صورت گرفته است.

تولید برق هسته‌ای؛ یکی از هزاران دلایلی که اصرار به پیشبرد صنعت هسته‌ای را توجیه می‌کند/ پروژه‌ای که «خاموشی‌ها» را به صفر می‌رساند

تلاش برای دستیابی به ۶ هزار مگاوات برق هسته‌ای
به گفته کمالوندی اگر ظرفیت اسمی مصرف برق کشور در حالت اوج را ۷۰ هزار مگاوات در نظر بگیریم ۸ درصد آن تقریباً حدود ۶ هزار مگاوات می‌شود. به عبارت دیگر باید ظرفیت تولید برق اتمی کشور به ۶ هزار مگاوات برسد؛ و این در حالی است که هم اکنون تنها هزار مگاوات از برق تولیدی در کشور از طریق صنعت هسته‌ای به مدار می‌آید؛ یعنی حداقل ۵ هزار مگاوات کم داریم که اگر حاصل شود قطعا در کاهش مشکل قطعی برقی در فصل گرم سال که بار مصرف افزایش می‌یابد، موثر خواهد بود.

دستیابی به سه هزار ۱۵۰ مگاوات برق هسته‌ای تا ۸ الی ۱۰ سال آینده
برای حصول ۶ هزار مگاوات برق هسته‌ای، نیاز به ۴ نیروگاه هسته‌ای مشابه نیروگاه بوشهر است؛ در حال حاضر هزار مگاوات برق اتمی کشور از نیروگاه بوشهر تامین می‌شود و در صورت احداث فاز‌های دو و سه نیروگاه بوشهر، میزان برق هسته‌ای تولید شده در کشور به سه هزار و ۱۵۰ مگاوات خواهد رسید.

آنطور که کمالوندی به میزان گفته است، فاز‌های ۲ و ۳ نیروگاه بوشهر ظرف ۸ الی ۱۰ سال آینده به بهره‌برداری خواهند رسید. امری که ظرفیت تولید برق هسته‌ای کشور را دو هزار مگاوات افزایش خواهد داد و به عدد سه هزار و ۱۵۰ مگاوات خواهد رساند. این امر بدان معناست که حداقل ظرف ۱۰ سال آینده نیز آن هدف‌گذاری اولیه ناظر بر تولید ۶ هزار مگاوات برق هسته‌ای، محقق نخواهد شد.

مزیت اقتصادی برق اتمی
اما چرا تاکید می‌شود که برق حاصل از نیروگاه اتمی به صرفه‌تر و اقتصادی‌تر از برق حاصل از نیروگاه فسیلی است؟ پاسخ به این سوال بسیار واضح و مبرهن است؛ نخست آنکه سوخت‌های فسیلی از جمله نفت جزو منابع تجدیدناپذیر انرژی محسوب می‌شوند که به هر حال روزی به پایان خواهند رسید و منابع لایزال نیستند. در ثانی باید تاکید شود که برای تولید هزار مگاوات برق از مدار نیروگاه فسیلی، نیاز به صرف ۴۰۰ میلیون دلار نفت است حال آنکه در نیروگاه هسته‌ای، هزینه‌ای که باید برای همین یکهزار مگاوات صرف شود، معادل ۶۰ میلیون دلار خواهد بود؛ بنابراین برقی که از نیروگاه هسته‌ای تولید می‌شود سالانه چندصد میلیون دلار صرفه‌جویی به همراه دارد.

ما تا چند سال دیگر احتیاج داریم بیست هزار مگاوات برق هسته‌ای داشته باشیم
در همین رابطه مقام معظم رهبری در تاریخ ۱۹ اردیبهشت سال جاری در دانشگاه فرهنگیان، فرمودند: آن وقتی که مسئله‌ی هسته‌ای و تحریم‌ها شروع شده بود، بودند کسانی از معاریف این کشور و مسئولان سطح بالا که به بنده مراجعه می‌کردند و می‌گفتند «شما چه اصراری دارید که روی این مسئله‌ی هسته‌ای می‌ایستید؟ چه اصراری دارید؟ خب آمریکایی‌ها بهانه‌گیری می‌کنند، بدجنسی می‌کنند، خباثت می‌کنند؛ بگذارید کنار، خودمان را راحت کنیم»؛ این را به من می‌گفتند. البتّه این حرف غلط بود، چون مسئله‌ی هسته‌ای، نیاز کشور است؛ این را من بار‌ها گفته‌ام؛ ما تا چند سال دیگر احتیاج داریم بیست هزار مگاوات برق هسته‌ای داشته باشیم؛ این محاسبه‌ی مسئولان ذی‌ربطِ کشور است؛ نیاز به این داریم؛ خب از کجا [بیاوریم]؟ آن روزی که ما نیاز پیدا کردیم، می‌گویند شما امروز نفت دارید؛ خب این نفت ابدی که نیست؛ آن روزی که این نفت در اختیار این کشور نبود یا با این شدّت و فراوانی نبود، آن‌وقت ما باید تازه شروع کنیم به دنباله‌ی انرژی هسته‌ای و امکانات هسته‌ای؟ آن روز باید شروع کنیم؟ نسل‌های آن روز، ما را لعنت نخواهند کرد که آن وقتی که شما باید شروع می‌کردید، شروع نکردید؟ این حرف غلط بود که «ما چه احتیاجی داریم»؛ چرا، احتیاج داریم.

به هر ترتیب علی‌رغم همه سنگ اندازی‌ها و بدخواهی‌های دشمنان مردم ایران، دانشمندان جوان این مرز و بوم در حال حرکت به سمت توسعه صنعت هسته‌ای صلح آمیز کشورمان از جمله بالابردن ظرفیت تولید برق اتمی در کشور هستند و به گفته علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشور، برنامه این سازمان برای میان‌مدت تولید ۸ هزار مگاوات و در بلندمدت ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای است. این مهم قطعا برای دانشمندان مومنی که در نهایت حیرت غربی‌ها ظرف چند سال کشور را به غنی سازی ۲۰ درصد رساندند، با عنایات الهی به راحتی قابل حصول است.

معدود افرادی هستند که همیشه عَلَم مخالفت با صنعت هسته‌ای در دست دارند و معتقدند چه نیازی به صنعت هسته‌ای داریم و از هزینه سنگین این صنعت سخن می‌گویند در حالی که به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی اگر به تمام پول‌هایی که به سازمان انرژی اتمی پرداخت شده است، نظری بیندازیم و همه موارد را به قیمت دلار روز در نظر بگیریم، این هزینه رقمی بیش از ۵ تا ۶ میلیارد نخواهد شد.

حال امید می‌رود زنگ هشدار «خاموشی‌های تابستانه» برق، چراغی برای ذهن تاریک مخالفان صنعت هسته‌ای باشد؛ البته شاید.
 
منبع: میزان
#تولید برق هسته ای #6 هزار مگاوات #بهروز کمالوندی #علی اکبر صالحی #نیروگاه بوشهر #نیروگاه فسیلی #قطعی برق #تابستان #خواندنی #وزارت نیرو #صنعت هسته‌ای #گوناگون #خاموشی #انرژی اتمی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


توئیت ظریف درباره شکایت ایران از آمریکا به دادگاه لاهه دیدار پوتین و ترامپ در هلسینکی فنلاند +عکس جهانگیری: اداره کشور در شرایط تحریم دستور کار اول دولت است سولانا: اعتراف می‌کنم از کودتا اطلاع داشتیم، اما به ترکیه کمک نکردیم واکنش مطهری به تصاویر پخش شده از رییس‌جمهور زن کرواسی در تلویزیون بیرانوند بالاخره در تمرین پرسپولیس حاضر شد +عکس گفتگوی تلفنی اردوغان و ترامپ درباره سوریه 50 نفر از خریداران عمده سکه در اختیار پلیس /جزییات پرونده سلطان سکه ب‌ام‌و x6 جدید در راه است +عکس افزایش قیمت نفت در صورت تداوم تنش‌های تجاری در جهان اصفهان| روحیه سلحشوری عشایر سبب ماندگاری نظام اسلامی شد آغاز بررسی پرونده بدهکاران بانکی در کمیته معوقات بانکی گلستان یارانه دولت به قطار حومه‌ای، 6 برابر پول بلیت جریمه تخلف ساختمانی باید بر اساس نرخ روز محاسبه شود حوزه علمیه نمی‌تواند با روش 50 سال قبل پاسخ‌گویی نیازهای روز باشد تلاش آمازون در حمایت از تغذیه سالم شرایط پرسپولیس برای شروع فصل و قراردادهای جدید بررسی شد بیمه سلامت بیش از یک سوم جمعیت استان مرکزی را زیرپوشش دارد فتاحی: نامه‌ای درباره عدم آمادگی ورزشگاه آزادی به دست‌مان نرسیده است/ چرا استقلال نباید در سوپرجام بازی کند؟! استیلی: امارات غافلگیرمان کرد ادعای رسانه‌های برزیلی: زیدان تمایلی به جذب نیمار برای رئال مادرید نداشت مهمترین هدف دولت در حوضه داخلی جلوگیری از خروج آب است انتقال تجارب بیابان زدائی ایران به دیگر کشورها، درآمدزاست پیشکسوتان هنرمند پیشتاز کمک به اقتصاد فرهنگ و هنر باشند سنسورهای هشدار آتش سوزی در جنگل‌ها نصب می‌شود جام جهانی، نام ایستگاه‌های متروی پاریس را تغییر داد پیشکسوت باشگاه: بحران استقلال آتش زیر خاکستر است انفجار در معدن ذغال سنگ گرجستان چهار کشته بر جای گذاشت اعزام 565 مبلغ دینی به بقاع متبرکه اصفهان درسال 97/ وجود 718 امامزاده در استان کارگزاران حج هر خدمتی انجام می‌دهند برای جلب رضای خدا باشد دیدار جمعی از اساتید مدارس علمیه چین با آیت الله العظمی جوادی آملی اردوگاه شهید باهنر تهران فروخته شد/ نامه گلایه‌آمیز حاجی‌بابایی به رئیس‌جمهور جمع‌آوری داروی «والزارتان» در 22 کشور؛ وزارت بهداشت ورود کند روزنامه کویتی: عراق روند صدور ویزا برای ایرانی‌ها را متوقف کرد/ این اقدام عراق می‌تواند در واکنش به توقف انتقال برق ایران به بغداد باشد خروج ایران از سوریه در دستور کار مذاکرات ترامپ-پوتین است؟ ظریف: از آمریکا به دیوان دادگستری بین‌المللی شکایت کردیم بیرانوند پس از ماندن در پرسپولیس به تمرین آمد (عکس) بهداشت و پیشگیری یکی از کارهای مهم حوزه سلامت است آتش بازی برج ایفل پس از قهرمانی در جام جهانی +فیلم اتحاد منطقه‌ای در مقابل تحریم نفت از سوی دشمنان پرچم متبرک کریمه میهمان ندامتگاه مرکزی بندرعباس شد تکذیب تصاویر خاص دختر جوان از سوی نماینده زابل روزنامه کویتی: عراق روند صدور ویزا برای ایرانی‌ها را متوقف کرد/ این اقدام عراق می‌تواند در واکنش به توقف انتقال برق ایران به بغداد باشد بازیکن آلمانی در آستانه پیوستن به استقلال میانگین قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت دو مسئول آموزش و پرورش تهران عزل شدند/ تخلف در ثبت‌نام ظریف خبر داد: شکایت ایران از آمریکا نزد دیوان دادگستری بین المللی کاهش 18 درصدی جرائم در دهلران 70 روز تا افتتاح راه آهن قزوین-رشت/شمارش معکوس آغاز شد کیم‌جونگ اون فرمان عفو عمومی صادر می‌کند
اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! +عکس انتشار عکس نماینده مجلس با دختران بی‌حجابش! +عکس لحظه‌ای از جام جهانی که صداوسیما سانسور نکرد + عکس ● مواضع رئیس جمهور در اروپا مقتدرانه بود با مفاسد اقتصادی هم مقتدرانه برخورد کنید داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس حاشیه‌های اهدای جام جهانی؛ اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! عکسی تاریخی از شادی مکرون بعد گل فرانسه رییس جمهور کرواسی، پیراهن تیم ملی کشورش را به ولادیمیر پوتین هدیه کرد خلاصه فینال جام جهانی 2018 و اختتامیه خلاصه بازی فینال جام جهانی 2018 روسیه؛ فرانسه 4 کرواسی 2 + فیلم تصاویر و حاشیه‌های فینال جام جهانی 2018 دختری که جیمی جامپ فینال جام جهانی بود + عکس فیلم/ خلاصه بازی فرانسه و کرواسی در فینال جام جهانی 2018/ تاج گذاری خروس‌ها بعد از دو دهه چهره ویژه دیدار فینال؛ خانم رئیس جمهور! جنجال بزرگ در مراسم اهدای مدال به اعضای فرانسه/ سرقت یک مدال با هماهنگی پوتین؟ + عکس جشن پایانی جام جهانی فوتبال 2018 روسیه مراسم اهدای جام قهرمانی 2018 روسیه نمایی تاریخی از لحظه شادی مکرون و ناراحتی کیتاروویچ پس از گل اول فرانسه به کرواسی (عکس) تصویری خاص از دو رییس جمهوری کرواسی و فرانسه در جام جهانی فینال جام جهانی 2018-دیدار تیم‌های فوتبال فرانسه و کرواسی اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 25 تیر خلاصه فینال جام جهانی 2018 و مراسم اهدای جام تلویزیون در دوراهی سانسور کردن یا نکردن مراسم اهدای جام/پافشاری مطهری بر مواضع‌اش درباره دورگه‌های تیم ملی فرانسه/دستور رئیس‌جمهور برای ادامه حضور زنان در ورزشگاه‌ها رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس مراسم اهدای کاپ قهرمانی جام جهانی بدون سانسور صداوسیما پخش شد/فردوسی پور: رئیس جمهور کرواسی همه را بغل کرد، مردم هم دیدند و اتفاقی هم نیفتاد رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس پاسخ روحانی به وزیر ورزش درباره حضور زنان در استادیوم کنایه فوتبالی عادل فردوسی پور به علی مطهری قاب‌های مشترک رئیس جمهور کرواسی و مکرون / تصاویر داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ/ خوب شد فغانی داور نشد! /عکس ویدئو / اهداء مدال و جام قهرمانی 2018 روسیه چهره ویژه کرواسی در روسیه 2018؛ / رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! گزارش زنده فینال جام جهانی؛ فرانسه - کرواسی، ترکیب دو تیم مشخص شد خوشحالی ویژه رئیس جمهور فرانسه پس از قهرمانی در جام جهانی دانلود؛ شادی بازیکنان فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی بعد از بازی با کرواسی «کامیار شاپور» فرزند فروغ درگذشت همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی (عکس) سرقت مدال طلا در مراسم اهدای جام جهانی 2018 + عکس چهار جیمی جامپ در فینال جام جهانی +فیلم اسرائیل به حلب حمله کرد عکس/ هدیه رئیس جمهور کرواسی به پوتین دزدی در مراسم اهدای جام جهانی 2018 +فیلم پاسخ صدا و سیما به حاشیه‌های پویول و استیلی دستگیری دو تن از اراذل و اوباش هوادار زندانی معروف مدالی که در فینال جام جهانی از سوی این فرد به سرقت رفت! (عکس) رئیس جمهور کرواسی: به هر حال ما بر قله فوتبال جهان ایستادیم مراسم اهدا جام جهانی 2018 روسیه اعلام برنامه قطع برق شهر تهران برای امروز 25 تیر +فایل دانلود جدول زمان‌بندی قطعی برق تهران، امروز 25 تیر

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me