تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:شفاف
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:17549865
۱۳۹۷/۰۴/۲۰ ۱۲:۰۸

اجلاس ناتو زیر سایه پدیده ترامپ

اجلاس سران ناتو 11 و 12 ژوئیه در بروکسل در بحبوحه‌ای برگزار می‌شود که روابط فراآتلانتیکی به‌سبب اقدامات و مواضع ترامپ بیش از هر زمان دیگری تحت فشار است و چالش‌های داخلی و خارجی متعدد، انسجام داخلی و کارآیی خارجی ناتو را تحت‌تاثیر قرار داده است.

به گزارش شفاف، بهزاد احمدی کارشناس ناتو در یادداشتی نوشت: نشست سران هر دو سال یک بار برگزار و در آن وضعیت و دورنمای تهدیدات امنیتی فراروی غرب بحث و بررسی و تصمیمات مهم در زمینه آنها اتخاذ می‌شود. در سال‌های اخیر به‌دلیل حاد و متعدد شدن موضوعات امنیت بین‌المللی، ناتو ضرورت بیشتری را برای نشست سران احساس می‌کند. با روی‌کار آمدن ترامپ و تشکیک او در کارآمدی این سازمان و ماده 5 آن نیز، می‌توان از سایه انداختن پدیده ترامپ بر سر نشست سران و نگرانی از رفتار غیرقابل پیش‌بینی او سخن گفت. ناکامی نشست نیم‌روزه ماه مه سال پیش در بروکسل (2017) و ملاقات ترامپ در چند روز آینده با پوتین در هلسینکی، از دیگر دلایل اهمیت نشست سران در بروکسل است.

تقویت روابط فراآتلانتیکی، تقویت حضور ناتو در دریای سیاه، و تقویت تلاش‌ها علیه تهدیدات هیبریدی از مهم‌ترین اهداف نشست اعلام شده است و بازدارندگی و دفاع، ایجاد ثبات (Stability Projection)، تقویت مشارکت ناتو و اتحادیه اروپا، مدرنیزه کردن ناتو، پیوستن مونته‌نگرو به ناتو، بحث تقسیم هزینه‌ها (Burden Sharing)، ضدتروریسم و ضدشورش، امنیت انسانی، امنیت و کنترل مرزها، به اشتراک گذاشتن اطلاعات (Intelligence Sharing)، امنیت دریانوردی و امنیت سایبری ازجمله مهم‌ترین موضوعات اعلامی نشست سران هستند. به‌رغم طیف گسترده موضوعات مطرح‌شده میزان موفقیت اجلاس تا حد زیادی به میزان موفقیت آن برای فائق آمدن بر چالش‌های درونی و بیرونی فراروی ناتو بستگی دارد؛ حائز اهمیت اینکه امروزه چالش‌های داخلی بیش از خارجی تداوم حیات و کارآمدی ناتو را تهدید می‌کنند. مهم‌ترین چالش‌های فراروی ناتو عبارتند از:

ـ فقدان روایت وجودی (Existential Narrative): امروزه دیگر بحث سنتی امنیت و قدرت‌افکنی امنیتی پاسخگوی دلایل وجودی ناتو نیست، و افزایش شمار مناطق بحران‌خیز، بحران آوارگان و رشد تروریسم و تهدیدات نامتقارن، تلفیق امنیت و سیاست داخلی و خارجی را ضروری ساخته است. بنابراین ناتو بیش از هر زمان دیگری نیازمند روایت یا ابرروایتی برای توجیه وجود خود است.

ـ تزلزل در انسجام داخلی (Cohesion) و تداوم پایداری (Resilience): برهم خوردن اتحاد سیاسی به‌واسطه مواضع و اقدامات ترامپ و ناتوانی در نمایش آن بزرگ‌ترین سرمایه ناتو را درمعرض تهدید قرار داده است.

ـ تشدید شکاف فراآتلانتیکی و تاثیر ترامپ بر این شکاف: چند نگاه آمریکایی قائل به این شکاف نیست؛ اما از دید اروپا تناقضات بین اروپا و آمریکا (خروج از توافق پاریس، برجام، انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، جنگ تجاری و تعرفه‌ها، حوادث تلخ نشست اخیر گروه 7 و...) و تفاوت اولویت‌ها ازیکسو و رفتار هژمونیک و یک‌جانبه آمریکا، حمایت‌گری اقتصادی ملی آن و پیوند زدن مسائل امنیتی با اقتصادی ازسوی دولت ترامپ ازسوی‌دیگر، اتحاد فراآتلانتیکی را با بحران روبه‌رو کرده است. هرچند نباید در شدت این بحران یا میزان جدایی اروپا از آمریکا اغراق کرد؛ اما بین این دو در عرصه عمل و در داخل ناتو نیز بر سر راهبرد ناتو درقبال مسائل مختلف ازجمله مشارکت‌های مدیترانه‌ای یا استراتژی ناتو برای جنوب، تقسیم هزینه‌ها، راهبرد درقبال روسیه، طرح‌های دفاعی اروپا (نظیر طرح مداخله اروپایی (EII،(PESCO، و استقلال راهبردی اروپا) اختلاف وجود دارد.

ازسوی‌دیگر، در زمینه رویکردی نیز بین این دو افتراق دیده می‌شود؛ به‌عنوان مثال اتحادیه اروپا بیشتر بر حفظ صلح، جلوگیری از منازعه و تقویت امنیت بین‌المللی تاکید دارد؛ حال آنکه آمریکا بیشتر برضد تروریسم تاکید می‌ورزد، یا اتحادیه اروپا خود را قدرتی هنجاری و مبتنی بر حاکمیت قانون بین‌المللی تعریف می‌کند و لذا برهم زدن برجام ازسوی ترامپ را خلاف تقویت امنیت و ثبات بین‌المللی و حفظ صلح و جلوگیری از منازعه می‌بیند اما ترامپ اصولا به بنیان‌های ارزشی و قدرت‌افکنی اروپایی توجهی ندارد و به گسترش شکاف‌های درون اتحادیه اروپا بیش از پیش کمک می‌کند.

ـ تشدید اختلاف‌های درون اروپایی ناتو: علاوه‌بر شکاف بین آمریکا و اروپا در زمینه مسائل، اولویت‌ها و راهبردهای ناتو، بین اعضای اروپایی ناتو نیز اختلاف‌های مهمی دیده می‌شود. خواست اصلی اعضای ناتو در شرق اروپا بحث بازدارندگی و دفاع است که تمرکز اصلی آن بر روی روسیه و تقویت حضور ناتو در بال شرقی آن است؛ درحالی‌که خواست متحدان در جنوب، بحث ثبات‌سازی و مبارزه با تروریسم است که تمرکز آن بر پیرامون جنوبی اروپا یعنی منطقه ساحل و منا است و مهاجرت و تروریسم را بزرگ‌ترین تهدید فراروی اروپا می‌داند و متحدان در غرب بیشتر بر روی برنامه مشترک با آمریکا برای افزایش تحرک نظامی نیروهای متحد در داخل اروپا تاکید دارند و به‌همین‌دلیل نیز آلمان یکی از مقرهای لجستیکی جدید ناتو را در خاک خود افتتاح کرده است. 

درهمین‌رابطه بحث بر سر نوع رابطه دفاعی بریتانیا با اتحادیه اروپا (ماهواره گالیه، پروژه‌های استقلال راهبردی در زمینه پهپادها و فناوری سایبری) خود از دیگر مسائل بحث‌برانگیز است. علاوه‌براین، در داخل اتحادیه اروپا بر سر مسائل بنیادین نظیر خیزش راست افراطی، مهاجرت و نحوه اصلاحات داخلی و اقتصادی تنش‌های جدی در جریان است و بدبینی به آینده اتحادیه اروپا به یکی از نقاط عطف خود رسیده است.

ـ رابطه با ترکیه: در سال‌های اخیر رابطه ناتو با یکی از مهم‌ترین اعضایش یعنی ترکیه دچار چالش شده است. دلیل اصلی این چالش به روابط دشوار و مساله‌برانگیز ترکیه با قبرس، یونان و اتحادیه اروپا، رویکرد ترکیه به بحران‌های بعد از بهار عربی مانند سوریه، نقش احتمالی ناتو در کودتای اخیر ترکیه و روابط خوب و فزاینده ترکیه با روسیه و خرید اس400 از این کشور بازمی‌گردد.

منبع:  روزنامه دنیای اقتصاد

این خبر را به اشتراک بگذارید


معنای زندگی، ضرورت و کارکرد نبوت نقش مناقشات سیاست خارجی در نوسانات اقتصادی چیست؟ پنج موضوع و پنج سناریو «بزدلانه و شرم آور» مؤلفه‌های تحقق احساس شادمانی در اسلام کره جنوبی، چین، مالزی و بزریل برای اشتغالزایی چه کردند؟ سارق بانک با دستان خودش گرفتار شد! اقدامات تلافی‌جویانه جدید اتحادیه اروپا علیه آمریکا خواص جگر مرغ نماینده مصری: جنبش فتح و حماس را آشتی دادیم دیده‌بان حقوق‌بشر حکم روزنامه‌نگار مراکشی را ظالمانه خواند واکنش فتحی به سرپرستی باشگاه استقلال مایکروویو هوشمند غذای کاربر را آماده می‌کند تصادف مرگبار اتوبوس و کامیونت خبرگزاری فرانسه: خروج محاصره شدگان فوعه و کفریا آغاز شد ورود 10 آمبولانس حامل مجروحان دو شهرک کفریا و الفوعه به حومه حلب چگونه نزدیکی آمریکا به روسیه، اروپا را تضعیف می‌کند؟ احتمال خانه تکانی در پاستور/برخورد ناموثر با بدحجابی/تیغ دو لبه مذاکره با آمریکا/تحریم فرصت نیست؛ اما … اشمایکل جایگزین کورتوآ در چلسی؟ ارائه مدل ارزیابی تکنولوژی پایدار در حوزه حمل‌ونقل شهری تهران منطق تصمیم گیری روسیه در سیاست خارجی عمو خسرو و شاه‌نقش‌های تلویزیونی +تصاویر مجارستان از توافق مهاجرت سازمان ملل خارج می‌شود شروط «سیاسی بودن» از نگاه رئیسی مرگ یک گردشگر آلمانی بخاطر رعد و برق +عکس هواپیمای مورد علاقه ترامپ همرنگ هواپیمای پوتین است ماجرای جمع آوری داروی کنترل فشارخون چیست؟ تزریق 800 تانک جدید به سازمان رزم ارتش و سپاه سران جهان به ترامپ و همسرش چه هدایایی داده‌اند؟ / عکس راهکار پیچیده مدیر عامل برق تهران برای کاهش مصرف! / عکس روش‌های آمریکایی‌ها برای شکنجه فرزندان مهاجران: از آزار جنسی تا آب‌های غیربهداشتی سامان جلیلی خواننده تیتراژ «وقتشه» +فیلم فاجعه‌بار بودن اعداد و ارقام مربوط به مصرف سوخت و تولید آلاینده‌های دوران بلوغ روابط‌عمومی‌هاست احتمال تعمیم جنگ تعرفه‌ای آمریکا به «اورانیوم» قوت گرفت عمو خسرو و شاه‌نقش‌های تلویزیونی +تصاویر زن و شوهر نوزاد مریض را به بیمارستان نبردند تا مُرد! +رتصاویر نیروهای مردمی یمن: خارجی‌ها عربستان را ترک کنند وخامت حال عمومی محمد عبادی دوبلور پیشکسوت سلبریتی‌های باسواد هم داریم/تصاویر جودوکاران اعزامی به بازی‌های آسیایی جاکارتا معرفی شدند این روزها چرخ تولید در بیرجند لنگ می‌زند صفحه اول روزنامه همشهری چهارشنبه 27 تیر اوقات شرعی بیست و هشتم تیر شیراز واکنش سناتورهای آمریکایی به عقب نشینی ترامپ از سخنانش درباره روسیه یکی به نعل، یکی به میخ! مجارستان از توافق مهاجرت سازمان ملل خارج می‌شود آرئولا گزینه اصلی رم برای جانشینی آلیسون؛ سیلسن، اولسن و کاسپر اشمایکل سایر گزینه‌ها هستند فراکسیون امید درباره اقتصاد با روحانی دیدار می‌کند ماجرای قرائت مفاتیح بدون نیاز به عینک در حرم امام رضا (ع)
مهران مدیری وام 3 میلیاردی از ثامن الحجج دریافت کرده است؟! شایعه تخلف مالی دو مجری مشهور تلویزیون همه چیز درباره خودروی جدید سایپا + عکس ● 4 طلا و یک برنز دیگر در انتظار فرنگی‌کاران جوان ایران رسمی؛ هری فورستر، بازیکن فصل پیش گلاسکورنجرز به تراکتورسازی پیوست رهام معرفی شد، محصول جدید سایپا با پلتفرم sp100 تاکید برتقویت امادگی بیمه‌ها برای مقابله با تحریم برنامه قطعی برق امروز 27 تیر تهران اعلام شد انتقادات تند دالیچ، از دولت کرواسی آیین تودیع و معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برگزار شد ماجرای هشت بار درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی فرزند علم الهدی چند شغل دارد؟ خواننده پاپ ایران به جرم تجاوز دستگیر شد! مهران مدیری متهم به دریافت 3 میلیارد وام از ثامن‌الحجج +فیلم آیت‌الله حسین حق‌شناس تنگستانی درگذشت 93 دختر مجرد، مادر شدند مهران مدیری وام 3 میلیاردی از ثامن الحجج دریافت کرده است؟! چرخش 180 درجه‌ای وزیر علوم و تائید بازرسی آژانس از دانشگاه‌ها/ حرکت قطار بازرسان به سوی دانشگاه شهید بهشتی اعلام اسامی قبول شدگان آزمون تخصصی پایه دهم هنرستان هنرهای زیبای دختران اولین نشست از سلسله نشست‌های "رسانه، افکار عمومی و بازنمایی رویداد با حضور صادق زیباکلام، شمس مستوفی و منصور مظفری برگزار خواهد شد اسم دو سلبریتی در لیست بدهکاران میلیاردی ثامن الحجج بازداشت علاءالدین بروجردی تکذیب شد گسست‌های دموکراسی آناتولی عناوین روزنامه‌های ورزشی 28 تیر 97/ سوپرجام به کمیته انضباطی رفت +تصاویر دریافت‌های میلیاردی دو مجری از موسسه ثامن الحجج بازداشت خواننده مطرح به جرم تجاوز پست جدید برای سردارسلامی در سپاه دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن الحجج دفتر «منوچهر متکی» دریافت وام چندین میلیاردی را تکذیب کرد رومینا را به انبار بردم؛ بهنام هم آمد، از کجا معلوم من این کار را کرده باشم! صالحی خبر داد؛ تکمیل کارخانه روتورسازی برای تحقق 190 هزار سو/ طرح پیشران هسته‌ای، جلوتر از زمان‌بندی در حال انجام است افشاگری نماینده مجلس: مافیای گندم بخشی از گندم را با «خاک» و «شن» مخلوط می‌کنند/این مافیا با خیس کردن گندم هزاران تن بر وزن گندمها اضافه می‌کنند مربیان بزرگ وقتی شرایط بازی تغییر می‌کند، ارنج تیم را تغییر می‌دهند/ نمی‌دانم چرا دولت نمی‌تواند برای مشکلات تصمیم‌گیری کند دریافت‌های میلیاردی مهران مدیری و احسان علیخانی دو مجری مشهور تلویزیون از موسسه ثامن الحجج! / واردات برنج و خرید و فروش بازیکن هندبال مربی ورزشی متجاوز در شیراز بازداشت شد سفر وزیر ارتباطات به بهبهان برنامه امروز قطع برق در تهران +فایل دانلود پیشرفته‌ترین دستگاه لیزر چشم دنیا در بیمارستان لبافی‌نژاد راه اندازی شد تسهیلات و هدیه میلیاردی موسسه ثامن الحجج به دو مجری نامدار تلویزیون تجاوز یک مربی ورزشی به یکی از نوآموزان در شیراز/متهم دستگیر شد مدیریت جهادی و انقلابی اولویت سازمان عقیدتی سیاسی ارتش است یادداشتی بر مجموعه مستند "غوغای بی هیاهو" مقابله با تهاجم رسانه‌ای ماموریت قرارگاه جنگ نرم سپاه /سردار آبرومند بر موضوعات جنگ نرم تسلط دارد ولایتی: یمن اگر بخواهد کمکش می‌کنیم هدیه و تسهیلات میلیاردی موسسه ثامن الحجج به دو مجری نامدار تلویزیون سردار سلامی با حفظ سمت «معاون هماهنگ‌کننده سپاه» شد احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران شد ابلاغ برنامه محرومیت زدائی از سیستان به 18 دستگاه اجرایی/آغاز تدوین برنامه محرومیت زدائی بلوچستان اسماعیل کوثری: مشکلات کشور به دولت بر می‌گردد/ همه مسئولیت‌ها بر عهده قوه‌مجریه است / رئیس جمهور و وزرا باید به مسائل اقتصادی رسیدگی کنند افتخاری از استقلال کناره گیری کرد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me