تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:سلامت
دسته:()
کد خبر:17552747
۱۳۹۷/۰۴/۲۰ ۱۳:۳۵

هر خانه یک نیروگاه برق

سلامت نیوز:برق اضافه‌تان را به وزارت نیرو بفروشید و ماهانه حداقل ٦٠٠هزار تومان بگیرید

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شهروند، برق خانه‌تان را رایگان کنید! حالا قطع مکرر برق نارضایتی تعداد زیادی از شهروندان ایرانی را به دنبال داشته است. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که نه‌تنها می‌توانید برق خانه‌تان را رایگان کنید که حتی درآمد جانبی داشته باشید.

کافی است مانند بسیاری از شهروندان اروپایی برق خانه‌تان را از انرژی خورشید تامین کنید، برای این کار نیاز است تجهیزاتی با عنوان «سلول خورشیدی» در پشت‌بام یا دیواره‌های خانه‌تان به کار بگیرید تا انرژی خورشید را به برق تبدیل کرده و این برق را برای مصارف شخصی به خانه‌هایتان تزریق کند.

البته برای خرید این تجهیزات ناچارید چند‌میلیون تومان هزینه کنید که این هزینه به متراژ خانه‌تان بستگی دارد، اما این سرمایه‌گذاری خیلی زود به جیب‌تان برمی‌گردد و نه‌تنها برقتان رایگان می‌شود که مازاد برق تولیدشده‌تان را وزارت نیرو خریداری می‌کند. در این گزارش به چند و چون ماجرا بیشتر پرداخته‌ایم.

چگونه برقمان را رایگان کنیم؟
بسیاری از روستاهای ایران برقشان رایگان است، زیرا آنها برق مورد نیازشان را از خورشید تهیه می‌کنند، البته هزینه راه‌اندازی تجهیزات برق خورشیدی برای روستاییان را وزارت نیرو پرداخته است. با این حال خانه‌های شهری هم می‌توانند صاحب برق خورشیدی شوند. تنها نکته این است که شهری‌ها باید خودشان هزینه خرید و نصب تجهیزات خورشیدی را بپردازند و در انتها پس از چند ‌سال که هزینه نصب تجهیزات خورشیدی به‌عنوان سرمایه اولیه به جیبتان برگشت، برق خانه‌تان کاملا رایگان می‌شود.


«ایرانی‌ها باید با سرعت بیشتری انرژی‌های تجدیدپذیر مانند خورشید را جدی بگیرند.» این نکته‌ای است که غالب کارشناسان به آن تاکید می‌کنند، زیرا ایران از نظر انرژی خورشیدی صاحب مزیت است. طبق اطلاعات مندرج در وب‌سایت سازمان‌ انرژی‌های تجدیدپذیر، ایران با داشتن ۳۰۰ روز آفتابی در بیش از دوسوم کشور و متوسط تابش ۴/۵ تا ۵/۵ کیلووات ساعت بر مترمربع در روز ازجمله کشورهایی است که پتانسیل بالایی در زمینه انرژی خورشیدی دارد.

این درحالی است که به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی‌‌های تجدیدپذیر معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، در سبد کلی انرژی هنوز تجدیدپذیرها سهم نمایانی ندارند و سهم آنها به کمتر از یک‌درصد و حتی شاید کمتر از نیم‌درصد می‌رسد. سیروس وطن‌خواه می‌گوید: ظرفیت برق تولیدی کشور حدود ۷۰‌هزار مگاوات (هر مگاوات یک‌میلیون وات) نیروگاهی است و کل ظرفیت نصب‌شده تجدیدپذیرها به ۳۵۰مگاوات نمی‌رسد.


اما حالا ایران قصد دارد تا‌ سال ۲۰۳۰ میلادی، ۷۵۰۰ مگاوات برق از انرژی خورشیدی تولید کند که این میزان بیش از ٧ برابر برق تولیدی از نیروگاه اتمی بوشهر خواهد بود. هدف‌گذاری که دستیابی به آن چندان هم دشوار به نظر نمی‌رسد. بررسی‌ها نشان می‌دهد هر مترمربع، هر ساعت به‌طور متوسط ۲۲۰ کیلووات ساعت انرژی تابشی خورشید دریافت می‌کند؛ به عبارت دیگر اختصاص یک‌درصد از کل مساحت کشور با کارآمدی ۱۰‌درصد به انرژی خورشیدی منجر به تولید حدود ۹‌میلیون مگاوات ساعت روزانه انرژی می‌شود.


یک متر پنل خورشیدی چقدر کارایی دارد؟
همانطور که اشاره شد در ٩٠‌درصد خاک ایران، بیش از ٣٠٠ روز آفتابی وجود دارد که میزان تابش خورشیدی در این روزها حدود ١٨٠٠ تا ٢٢٠٠ کیلووات ساعت بر مترمربع است. در بیشتر مناطق ایران به ازای هر مترمربع بیش از ٥ کیلووات ساعت انرژی رایگان از خورشید دریافت می‌شود. یک لامپ ٢٠ واتی برای این‌که ١٠ ساعت در روز روشن باشد، به ٢٠٠ وات ساعت انرژی نیاز دارد. به این ترتیب، با درنظرگرفتن این‌که در هر مترمربع ٥‌هزار ساعت انرژی خورشیدی رایگان دریافت می‌شود، می‌توان با انرژی دریافتی از يك مترمربع از سطح ٢٥ لامپ ٢٠ واتی را به مدت ١٠ ساعت در روز روشن نگه داشت. بر این اساس، با اندک توجهی به انرژی خورشیدی می‌توان بدون نیاز به نیروگاه‌های دیگر برای تولید برق و انرژی در کشور از نیروگاه‌های خورشیدی استفاده کرد.


هر پنل خورشیدی چند؟


قیمت پنل‌های خورشیدی بین ٦ تا ٣٠‌میلیون تومان متغیر است و براساس استفاده و نوع مصرف نیز قیمت آن متفاوت است. آنگونه که معاون توسعه بخش غیردولتی ساتبا می‌گوید: هر کیلو وات پنل خورشیدی حدود ٦‌میلیون تومان هزینه دارد، البته ممکن است نوسانات نرخ ارز در ماه‌های گذشته قیمت این نیروگاه‌های کوچک خانگی را کمی بالاتر برده، اما با وجود گرانی ماه‌های اخیر باز هم نصب پنل‌های خورشیدی صرفه اقتصادی بالایی دارد. اما یک نوع آن هم هست که ارزان و قابل حمل بوده و قیمت آن زیر یک‌میلیون است، این پنل می‌تواند تا ۸ ساعت یک لامپ را روشن نگه دارد و بیشتر کوهنوردها از آن استفاده می‌کنند. درواقع برای استفاده از هر کدام از این پنل‌ها باید مشخصات جا و مکانتان را در موقع خرید ارایه کنید تا براساس نیاز و استفاده پنل مورد نیاز به شما
ارایه شود.


چقدر هزینه کنیم؟
پنل‌های خورشیدی با قابلیت تولید یک کیلووات برق چیزی حدود ٦ تا ٣٠میلیون تومان هزینه دارد که این رقم با توجه به کیفیت برندهای پنل خورشیدی تعیین می‌شود. یک خانه ٩٠متری معمولا ماهانه ٥,٥ کیلووات برق در روز مصرف می‌کند و به این ترتیب اگر بخواهید برای این خانه پنل‌های خورشیدی بخرید نیاز دارید حداقل ٣٣میلیون تومان هزینه کنید تا تجهیزات مربوط به برق خورشیدی را بخرید.


برای محاسبه توان مورد نیاز ابتدا باید میزان مصرف انرژی خانه را به دست آورید. این میزان بر روی قبوض برق درج شده است و هر کاربر می‌تواند از طریق قبض برق خود میانگین مصرف ماهانه خود را به دست آورد.

اما به طور میانگین برای یک خانه ٩٠متری این مقدار به طور متوسط سالانه در حدود ١٦٥کیلووات ساعت در ماه یا به عبارتی در حدود ٥/٥ کیلووات ساعت در روز است. البته در روزهای تابستان که کولر روشن است این مقدار بیشتر می‌شود و نوع کولر آبی یا گازی توان متفاوتی را مصرف می‌کنند. حال اگر کاربری بخواهد از نیروی خورشیدی برای خانه خود استفاده کند با توجه به لوازم برقی باید توان مصرفی روزانه خود را به دست آورد. در ادامه جدول توان مصرفی وسایل برقی معمول در یک خانه ٩٠ متری آورده شده است.


هزینه اولیه این پنل‌ها حداقل حدود ٦میلیون تومان به ازای هر کیلووات است. پنل‌های خورشیدی قابلیت نصب بر روی پشت‌بام تمامی ساختمان‌ها را دارند. این مولدها طوری طراحی شده‌اند که با اتصال به پشت کنتور برق خانه‌ها در ابتدا از برق تولیدی مولد خورشیدی استفاده و در صورت مصرف بیشتر، از برق شبکه سراسری استفاده می‌کنند. پنل‌های خورشیدی هزینه نگهداری خاصی ندارند و انرژی‌های خورشیدی حاصل از آنها تا دو روز ذخیره سازی می‌شوند و می توان از آنها استفاده کرد.


گفتنی است؛ شرکت‌های خاصی وجود دارند که این تجهیزات را برای شما تهیه و نصب می‌کنند.


برق اضافه‌تان را بفروشید
پس از این‌که هزینه تجهیزات و نصب پنل‌های خورشیدی یا همان سلول‌های خورشیدی با برق رایگان خانه‌تان درآمد، می‌توانید برق مازادتان را به وزارت نیرو بفروشید. آن‌گونه که محمدتقی زعفران‌چی‌زاده، معاون توسعه بخش غیردولتی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر به «شهروند» می‌گوید هر کیلو وات نیروگاه خورشیدی کوچک، سالانه چیزی حدود ١٨٠٠ کیلو وات ساعت برق به شبکه تزریق می‌کند، برقی که شرکت توزیع برق هر کیلو وات ساعت آن را به قیمت ٨٠٠ تومان از سرمایه‌گذاران در این بخش خریداری می‌کند. یک حساب‌کتاب سرانگشتی به خوبی نشان می‌دهد که اگر یک نیروگاه ٥ کیلو واتی روی پشت‌بام منزلتان نصب کنید، ماهانه چیزی حدود ٦٠٠‌هزار تومان می‌توانید درآمد کسب کنید.

این رقم معادل یارانه ماهانه ١٣ نفر است، به عبارت دیگر اگر هزینه نصب یک نیروگاه ٥کیلو واتی حدود ٣٠‌میلیون تومان برای شما آب بخورد بعد از حدود
٥٠ ماه می‌توانید از سرمایه‌گذاری خود سود کسب کنید و تا ٢٠‌سال (با فرض ثابت‌بودن قیمت‌ها) ١١٥‌میلیون درآمد کسب کنید.


هر کیلو وات برق خورشیدی چند؟


به منظور ترویج استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر وزارت نیرو حاضر به خرید برق تولیدی پنل‌های خورشیدی نصب‌شده روی ساختمان‌هاست. آنگونه که در اطلاعیه ساتبا آمده، نرخ پایه هر کیلو وات ساعت برق حاصل از انرژی‌های خورشیدی با ظرفیت ١٠٠ کیلو وات و کمتر ٧٠٠ تومان و با ظرفیت ٢٠ کیلو وات و کمتر ٨٠٠ تومان خریداری می‌شود.

نرخ برق در آلمان ١٠ برابر ایران
در حالی دولت هر کیلووات برق را به قیمت ۶۶ تومان می‌فروشد که متوسط قیمت خرید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر بیش از ۴۰۰ تومان است. به گفته فلاحتیان، معاون وزیر نیرو، در آلمان که بیش از ۷۰‌هزار مگاوات نیروگاه‌های تجدیدپذیر دارد، نرخ برق به ازای هر کیلووات ساعت حداقل حدود ۱۰ برابر ایران است، یعنی یک شهروند آلمانی هر کیلووات ساعت برق را به قیمت ۲۰سنت یورو معادل ۸۰۰ تومان می‌خرد، درحالی‌که این مقدار برق در ایران حدود ۶۰ تومان فروخته می‌شود.

او می‌افزاید: وقتی شهروند آلمانی برق دولتی را ۱۵ برابر یک ایرانی می‌خرد، طبیعی است که استفاده از سلول فتوولتائیک که برق آن ۱۰ سنت یورو و معادل نصف قیمت برق دولتی است، مقرون به صرفه باشد. در ایران اما به دلیل این‌که قیمت حامل‌های انرژی بشدت یارانه‌ای است، متاسفانه در طول سال‌های گذشته در سبد تولید برق کشور سهم قابل توجهی به انرژی‌های تجدیدپذیر اختصاص نیافته است. یک راهنمایی کاربردی برای اینکه برق خانه‌تان را از خورشید تامین کنید

#نیروگاه برق #پنل خورشیدی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


مربیگری در آرژانتین برای سیمئونه زود است! روبیو: برابر اسپانیای زخمی بدشانس بودید هازارد با هر تیمی هماهنگ می‌شود بررسی متد نقل‌وانتقالاتی کشورهای اروپایی منابع فلسطینی اعلام کردند: جزئیات پیشنهاد مصر برای اجرای توافق آشتی ملی آمریکایی‌ها در 4 سال گذشته چند بار مواضع نیروهای عراقی را هدف قرار دادند؟ + نقشه میدانی قاسمی، قهرمانی کشتی گیران ایران را تبریک گفت ششمین اردوی تدارکاتی اسلالوم آقایان برگزار می‌شود شفافیت عامل پیشگیری فساد مدرسه مجازی برنامه­ نویسی به زبان­ مادری راه اندازی می‌شود توسعه شبکه مخابراتی در روستاها باید سرعت بگیرد تحولات چشمگیری در حوزه بهداشت ایجاد شده است ادعای روزنامه پیروزی؛ دست ردِ پرسپولیس به درآمدزاییِ هفت میلیاردی از ترانسفر بیرانوند به اروپا رسمی؛ هری فورستر، بازیکن فصل پیش گلاسکورنجرز به تراکتورسازی پیوست دانلود؛ خوشحالی به سبک پل پوگبا توسط امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه مسکو: طرح غرب برای خارج کردن کلاه سفیدها از سوریه تعجب‌آور نیست روسیه: با اقدام یونان مقابله به مثل می‌کنیم تلاش ناکام برای ترور معاون عبد ربه منصور هادی در مأرب سقوط ارزش طلای سیاه در بازار جهانی/ نفت اوپک در مرز 72 دلار مایکروویو هوشمند غذای کاربر را آماده می‌کند 14 اختراع با ارزش و عجیبی که به دست کودکان ساخته شده‌اند+تصاویر 4 مجروح در سانحه رانندگی محور نیکشهر به چابهار پلاستیک‌آباد! ماجرای حذف سختی کار از احکام کارگزینی فرهنگیان هری فوریستر به تراکتورسازی پیوست فتحی سرپرست باشگاه استقلال شد/ ابقای توفیقی و انتخاب ملکی به عنوان رئیس هیات‌مدیره کلید موفقیت کشور تاکنون دلبستگی مردم به نظام بوده است ایرانی‌ها چه غذاهایی را بیشتر می‌خورند؟ وقوع 2 انفجار مهیب در شهر کرکوک عراق گزارش تکان‌دهنده|ناگفته‌هایی از تجارت جنسی و مواد مخدر در میان تروریست‌های داعش عباس عبدی: شفافیت اراده قوی و نهاد مدنی قدرتمند می‌خواهد آیت الله خاتمی امام جمعه این هفته تهران است فعالان اقتصادی مناطق آزاد به سمت تولید با کیفیت حرکت کنند وزارت امور خارجه: ادعای دو تابعیتی بودن پروین فرشچی کذب و بی اساس است هیلی: شورای حقوق بشر علیه ایران ساکت بود دانلود؛ واکنش بازیکنان فرانسه در شبکه‌های اجتماعی پس از بازگشت به کشورشان خانواده معظم شهدا مایه فخر ملت و عزت کشور هستند تصمیمی برای ورود خانواده‌ها به ورزشگاه‌ها اتخاذ نشده ارائه لیست تخلفات الیاس حضرتی به وزارت کشور سلامی، معاون هماهنگ‌کننده سپاه شد برخورد قاطعانه ولایتی برای مصرف داخلی به طرف در ِخروج رئیس‌ها و وزیرها و مشاورها و چوپان‌ها بحران خشکسالی از آنچه می‌بینید به شهرها نزدیک‌تر است آرزو دارم با رهبر انقلاب دیدار کنم آرزو دارم با رهبر انقلاب دیدار کنم بدون نقش‌آفرینی زنان تحولات اجتماعی رقم نخواهد خورد چیزی شبیه لیان‌شامپو
مهران مدیری وام 3 میلیاردی از ثامن الحجج دریافت کرده است؟! عناوین روزنامه‌های ورزشی 27 تیر 97/ از قهرمانی پرسپولیس تا یک پایان باز! +تصاویر شایعه تخلف مالی دو مجری مشهور تلویزیون همه چیز درباره خودروی جدید سایپا + عکس رهام معرفی شد، محصول جدید سایپا با پلتفرم sp100 تاکید برتقویت امادگی بیمه‌ها برای مقابله با تحریم برنامه قطعی برق امروز 27 تیر تهران اعلام شد انتقادات تند دالیچ، از دولت کرواسی فرزند علم الهدی چند شغل دارد؟ جلسه شبانه شفر با جپاروف و تیام آیین تودیع و معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برگزار شد خواننده پاپ ایران به جرم تجاوز دستگیر شد! ماجرای هشت بار درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی مهران مدیری وام 3 میلیاردی از ثامن الحجج دریافت کرده است؟! 93 دختر مجرد، مادر شدند آیت‌الله حسین حق‌شناس تنگستانی درگذشت چرخش 180 درجه‌ای وزیر علوم و تائید بازرسی آژانس از دانشگاه‌ها/ حرکت قطار بازرسان به سوی دانشگاه شهید بهشتی هفدهمین نمایشگاه بین المللی خودرو شیراز اعلام اسامی قبول شدگان آزمون تخصصی پایه دهم هنرستان هنرهای زیبای دختران صالحی خبر داد؛ تکمیل کارخانه روتورسازی برای تحقق 190 هزار سو/ طرح پیشران هسته‌ای، جلوتر از زمان‌بندی در حال انجام است دریافت‌های میلیاردی دو مجری از موسسه ثامن الحجج مربیان بزرگ وقتی شرایط بازی تغییر می‌کند، ارنج تیم را تغییر می‌دهند/ نمی‌دانم چرا دولت نمی‌تواند برای مشکلات تصمیم‌گیری کند اولین نشست از سلسله نشست‌های "رسانه، افکار عمومی و بازنمایی رویداد با حضور صادق زیباکلام، شمس مستوفی و منصور مظفری برگزار خواهد شد پست جدید برای سردارسلامی در سپاه مربی ورزشی متجاوز در شیراز بازداشت شد مهران مدیری متهم به دریافت 3 میلیارد وام از ثامن‌الحجج +فیلم بازداشت خواننده مطرح به جرم تجاوز رومینا را به انبار بردم؛ بهنام هم آمد، از کجا معلوم من این کار را کرده باشم! بازداشت علاءالدین بروجردی تکذیب شد برنامه امروز قطع برق در تهران +فایل دانلود پیشرفته‌ترین دستگاه لیزر چشم دنیا در بیمارستان لبافی‌نژاد راه اندازی شد دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن الحجج دریافت‌های میلیاردی مهران مدیری و احسان علیخانی دو مجری مشهور تلویزیون از موسسه ثامن الحجج! / واردات برنج و خرید و فروش بازیکن هندبال اسراییل برای جنگ جدید غزهآماده می‌شود تجاوز یک مربی ورزشی به یکی از نوآموزان در شیراز/متهم دستگیر شد احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران شد هدیه و تسهیلات میلیاردی موسسه ثامن الحجج به دو مجری نامدار تلویزیون افتخاری از استقلال کناره گیری کرد یادداشتی بر مجموعه مستند "غوغای بی هیاهو" سردار سلامی با حفظ سمت «معاون هماهنگ‌کننده سپاه» شد اسماعیل کوثری: مشکلات کشور به دولت بر می‌گردد/ همه مسئولیت‌ها بر عهده قوه‌مجریه است / رئیس جمهور و وزرا باید به مسائل اقتصادی رسیدگی کنند سردار آبرومند از معاونت هماهنگ کننده سپاه رفت مدیریت جهادی و انقلابی اولویت سازمان عقیدتی سیاسی ارتش است ولایتی: یمن اگر بخواهد کمکش می‌کنیم واکنش ظریف به دیدار پوتین و ترامپ اهدای جوایز تیم ملی کرواسی به موسسه کودکان/ دالیچ، دولت را به شدت کوبید تسهیلات و هدیه میلیاردی موسسه ثامن الحجج به دو مجری نامدار تلویزیون ● مراسم چهلمین روز درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی در دانشگاه تهران برگزار شد پرونده مربی ورزشی متجاوز در شیراز در سریع‌ترین زمان با صدور کیفرخواست به محاکم کیفری یک استان ارسال شد مقصر بدحجابی آموزش‌وپرورش، دانشگاه‌ها و روحانیت هستند/ فضای مجازی منشاء بسیاری از پرونده‌های منافی عفت

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me