تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:اقتصادی()
کد خبر:17554212
۱۳۹۷/۰۴/۲۰ ۱۴:۲۱

باید به سمت نیروگاه‌های خورشیدی برویم

این روزها در کشورمان با مشکلات و قطعی برق در برخی از ساعات روز مواجه می‌شویم و این مسئله تبدیل به معضلی جدی برای برخی از مردم کشور شده است.

سرویس اجتماعی جوان آنلاین – مهسا گربندی: این روز‌ها در کشورمان با مشکلات و قطعی برق در برخی از ساعات روز مواجه می‌شویم و این مسئله تبدیل به معضلی جدی برای برخی از مردم کشور شده است. باید گفت که با وجود بحران برق و قطعی آن در کشورمان، عجیب است که چرا مسئولان برنامه‌ای برای استفاده از ظرفیت انرژی خورشیدی و برای تامین برق از آن ندارند؟ و چرا اقدامات خود را فقط به تغییر ساعت کاری ادارات محدود کرده‌اند؟ به همین منظور خبرنگار « جوان آنلاین» با بهروز عادل‌شاهیان، عضو انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران گفتگو کرده که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید:

با توجه به مشکلات و قطعی برق در کشور چرا از انرژی خورشیدی برای تامین برق غافل مانده‌ایم؟
صنعت برق در هر کشوری پشتوانه توسعه و جوابگوی نیاز بخش صنعتی، خانگی و کشاورزی آن به حساب می‌آید. باید گفت که اولین، اصلی‌ترین و مهم‌ترین بخش صنعت برق، تولید برق است؛ و روش‌های تولید برق هم شامل نیروگاه‌های حرارتی، نیروگاه‌های هسته‌ای و نیروگاه‌های تجدیدپذیر مانند خورشیدی، بادی، آبی، زباله سوز و ... می‌باشد.

باید گفت که طبق آمار وزارت نیرو تا پایان سال ۹۶، مجموع قدرت نامی نیروگاه‌های تولیدی برق هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی حدود ۷۳ هزارمگاوات بوده است؛ که با توجه به آمار تفصیلی صنعت برق ایران، رشد مصرف ایران بیشتر از رشد میزان احداث نیروگاه‌های تولید برق است؛ و این در حالی است که سهم نیروگاه‌های تجدیدپذیر از کل میزان قدرت نصب شده در کشور کمتر از ۱ درصد بوده که این مقدار با سیاست‌های برنامه توسعه ششم که تا پایان برنامه ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر بایستی به ۵۰۰۰ مگاوات برسند، همخوانی ندارد!

از سوی دیگر باید گفت که به لحاظ منابع انرژی تجدیدپذیر، کشور ایران بسیار غنی محسوب می‌شود؛ برای مثال حداقل میزان تابش خورشید در ایران از حداکثر میزان تابش خورشید در کشور آلمان فراتر بوده، و این در حالی است که در مقایسه با کشور آلمان و یا کشور همسایه همانند ترکیه، ظرفیت کمتری از این انرژی به مرحله احداث رسیده است.

شرایط آب و هوایی کشورمان مناسب برای استفاده از انرژی خورشیدی است؟
از منابع انرژی بسیار مهم در ایران، انرژی تابشی خورشید است. در حدود ۹۰ درصد خاک ایران، حدود ۳۰۰ روز آفتابی بوده که این موجب شده روزانه بطور متوسط حدود ۵ الی ۵.۵ کیلووات ساعت انرژی تابشی داشته باشیم. نکته دیگر در توسعه نیروگاه‌های خورشیدی که دولتمردان بایستی اهمیت ویژه‌ای به آن داشته باشند این است که با توجه به موقعیت ایران و تولید انرژی، فصل تابستان و ماه‌های تیر و مرداد در پیک تولید قرار دارند. از طرفی پیک مصرف برق ایران با توجه به دما هوا و استفاده از سیستم‌های سرمایشی و تهویه مطبوع، در ایران همین موقع از سال است. این بدین معنی است که در صورت استفاده از انرژی خورشیدی، تطابق بسیار مناسبی بین تولید و مصرف وجود داشته و وزارت نیرو مجبور نیست هرساله هزینه‌های هنگفتی را برای تامین این پیک مصرف متحمل شود. ضمن آنکه توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر توسط بخش خصوصی صورت می‌گیرد و منبع خرید برق آن توسط مکانیزمی که در قانون بودجه در عوارض برق مصرفی مشترکین برق دیده شده است، تامین می‌شود؛ بنابراین وظیفه دولت در این بخش تنها نظارت و فراهم کردن زیرساخت‌هاست برای سرمایه گذاران است.

چه عامل یا عواملی سبب می‌شود تا نیروگاه‌های خورشیدی در کشورمان توسعه پیدا کند؟
با توجه به هزینه اولیه نیروگاه‌های تجدیدپذیر و اینکه غالبا در کشور‌هایی مثل ایران که دارای منایع فسیلی فراوانی است، توسعه تجدیدپذیر با موانع بیشتری همراه است، رشد و توسعه این صنعت با مکانیزم خرید تضمینی محصول توسط دولت در بلند مدت انجام می‌شود. بودجه مربوط به خرید تضمینی توسط مردم پرداخت و بوسیله سازمان برنامه به ساتبا اختصاص می‌یابد. دولت و دستگاه‌های اجرایی همچون وزارت نیرو، ساتبا، سازمان برنامه و بودجه، مجلس شورای اسلامی و ... حکم تنظیم کننده و نظارتی را عهده‌دار هستند. این در حالی است که وظیفه سازمان برنامه و بودجه کشور تنظیم و تامین به موقع بودجه تامین مالی نیروگاه‌های تجدیدپذیر است؛ که متاسفانه در سال گذشته شاهد چندبار معطلی در پرداخت آن بوده‌ایم.

از طرفی به دلیل اینکه قرارداد‌های خرید تضمینی برق تجدیدپذیر حاوی هیچگونه ضمانت نامه دیگری نیست، از نکات مهم برای سرمایه گذاران، بودجه مطمئن و پایدار و پرداخت به موقع آن است. متاسفانه سال گذشته رغبت سرمایه گذاران در این حوزه کاهش یافت و با ترس از معطلی در دریافت بهای برق خود، سرعت توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر خود را کاهش دادند.

البته باید گفت که بالاخره با تلاش بخش خصوصی فعال در زمینه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، انجمن (سندیکا) انرژی‌های تجدیدپذیر ایران در بهمن ماه ۱۳۹۶ به طور رسمی تشکیل و آغاز به کار کرد؛ و بخش بین الملل این انجمن به طور فعال از بدو تاسیس انجمن ورود کرده و توانسته در اولین اقدام خود تفاهم نامه همکاری با انجمن انرژی خورشیدی آلمان مشتمل بر ۸۰۰ شرکت را منعقد کند.

چرا برق تجدیدپذیر (انرژی خورشیدی) گران است، اما برق فسیلی نه؟!
در حال حاضر قیمت برق در ایران بطور متوسط حدود ۷۰ تومان بر کیلووات ساعت است. با احتساب قیمت جهانی سوخت‌های فسیلی، هزینه‌های الایندگی و زیست محیطی و هزینه‌های استخراج این منابع تمام شدنی، در حال حاضر سهم عمده و غالب (بیش از ۵۰ درصد) هزینه تمام شده تولید برق توسط منابع فسیلی به‌صورت یارانه پرداخت می‌شود. از طرفی قیمت خرید برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر بطور متوسط حدود ۳۷۰ تومان بر کیلووات ساعت انرژی است. این تمایز و تبعیض در پرداخت یارانه، اذهان دولتی و عمومی را به این سو سوق میدهد که برق تجدیدپذیر گران است و بهتر است استفاده از برق فسیلی را تا اتمام همه منابع آن ادامه دهیم!

اما باید گفت که با مقایسه درست و در نظر گرفتن تمام ابعاد، برق فسیلی با بلعیدن یارانه در حال نابودی صنعت برق ایران و بدهکارتر کردن وزارت نیرو به پیمانکاران و نیروگاه‌های تولید برق است. در حالیکه می‌توان از سوخت‌های فسیلی در صنایع پتروشیمی و همچنین صادرات استفاده کرد تا ارزش افزوده بالاتری برای توسعه کشور و تامین بودجه‌های عمرانی ایجاد شود.

متاسفانه بر اساس آمار آژانس بین المللی انرژی، ایران در سال ۲۰۱۶ به لحاظ پرداخت یارانه انرژی دومین کشور در کل جهان بوده است! پرداخت یارانه بیشتر و تعویق جراحی اقتصادی در صنعت برق موجب می‌شود که صنعت و بخش خانگی اهمیت کمتری را نسبت به تصحیح الگوی مصرف خود قائل شوند.
 
بايد به سمت نيروگاهاي خورشيدی برويم
https://www.iea.org/statistics/resources/energysubsidies/


مزایای استفاده از نیروگاه‌های تجدیدپذیر مثل نیروگاه‌های انرژی خورشیدی چیست؟
از مهمترین مزایای نیروگاه‌های تجدیدپذیر عدم نیاز به آب و عدم تولید آلاینده در طول دوره بهره‌برداری آنهاست. ایران از نظر میانگین بارش نسبت به میانگین جهانی، در رده بسیار پایین تری قراردارد؛ و این در حالی است که نیروگاه‌های تجدیدپذیر می‌توانند اثر قابل توجهی در کاهش استفاده از آب‌های زیرزمینی داشته باشند.

دیگر مزیت نیروگاه‌های خورشیدی، تطابق پیک تولید آن‌ها (تابستان) با پیک مصرف است؛ که در صورت تامین به موقع بودجه و تسهیل روند سرمایه گذاری و اعتماد بخشی به بخش خصوصی می‌توان شاهد کمک ویژه این نیروگاه‌ها به تولید برق و حمایت از وزارت نیرو در تامین برق مشترکان بود.

متاسفانه باید گفت که در حال حاضر شاهد هستیم که برای واردات تجهیزات خورشیدی تعرفه‌های نسبتا بالایی بسته شده است. این امر در این مقطع از زمان که این طفل نوپا (صنعت تجدیدپذیر) در حال رشد است، مانعی برای گسترش این صنعت محسوب می‌شود؛ بنابراین امید است که با توجه بیشتر مسئولان به صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر از جمله انرژی خورشیدی بها داده شود و برای توسعه آن و پیشرفت کشور تلاش ویژه‌ای صورت گیرد.
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


پیروزی سایپا مقابل مس رفسنجان بغض افتخاری ترکید! /حلالیت مدیرعامل سابق از خبرنگاران 7 تیرانداز اهداف پروازی فردا راهی ایتالیا می‌شوند تمدید مجدد مهلت ثبت‌سفارش بدون انتقال ارز خانه مستوفی الممالک مرکز توانمندسازی کسب وکارهای نوپا می‌شود دادستان انتظامی مالیاتی سازمان مالیات: آخرین اخطار به بانک‌ها / اطلاعات ندهید اعلام جرم می‌کنیم گرجستان: هدف نهایی ما عضویت در ناتو است آخرین وضعیت مطالبات رانندگان و کامیون داران فتحی یکی از مدیران کاربلد و توانمند ورزش ایران است/ استقلال به روزهای خوب خودش بازخواهد گشت کلاهبردار پیامکی میلیاردی دستگیر شد ماجرای فیلمبرداری از حضور زنان در استادیوم‌ها چیست؟ 27 پناهجو در سواحل موریتانی مفقود شدند اجاق گاز مناسب کوهنوردی چه ویژگی هایی دارد؟ سقوط رتبه تلگرام در ایران و جهان سلطانی‌فر: جامعه ورزش باعث شد یک ملت بخندد تجمع هواداران خشمگین مقابل باشگاه استقلال +عکس احتمال تعمیم جنگ تعرفه‌ای آمریکا به «اورانیوم» قوت گرفت عملیات موفق پهپادی یمنی‌ها پالایشگاه ریاض هدف حمله پهپادهای یمنی قرار گرفت روایتی از آخرین وضعیت پرونده مشایی استقلال حریف ترک خود را شش‌تایی کرد بانک‌ها برای تعیین تکلیف تسهیلات یک ماه مهلت دارند وزیر نیرو به سیستان وبلوچستان می‌رود/اجرای فاز 4 آب شیرین کن زاهدان مفتی قدس: حمله به مسجد الاقصی وارد مرحله خطرناکی شده است فتحی انتخاب بسیار خوبی بود/ هواداران به آینده استقلال امیدوار باشند آغاز تمرینات ایرانجوان از پنج شنبه در ورزشگاه شهید مهدوی خسارت 70 تا 100 میلیارد تومانی کم آبی به کشت و صنعت نیشکر در خوزستان جامعه ورزش باعث شد یک ملت بخندد خودروی رهام در شیراز رونمایی شد ناراحتی‌هایی که زعفران به طور قطعی درمان خواهد کرد تمدید مجدد مهلت ثبت‌سفارش بدون انتقال ارز فتحی: هر کاری بتوانم برای جذب تیام و جپاروف انجام می‌دهم چرا در خواب حرف می‌زنیم؟ آزادسازی بلندترین نقطه درعا افتخاری از هیئت مدیره استقلال هم استعفا کرد وزیر بهداشت خواستار جلوگیری از تاسیس کارخانه اقلام دخانی شد موج اظهارات نژاد پرستانه در لهستان در پی قهرمانی فرانسه در جام جهانی سوژه مردمی؛ افشاگری دیرهنگام مدیرعامل استقلال؛ / اشکهای افتخاری؛ به خاطر پدرم می‌روم! مورینیو به دنبال sms؛ پوگبا همبازی رونالدو؟ ماهینی تا 1400 در پرسپولیس ماندنی شد رئیس فراکسیون امید درگذشت پدر محمدجواد حق‌شناس را تسلیت گفت دبیرکل جدید سازمان d8 با ظریف دیدار کرد کلنگ ساخت بیمارستان 64 تختخوابی در جاسک به زمین زده شد درخواست کارگران برای بازنگری دستمزد در شورای عالی کار
مهران مدیری وام 3 میلیاردی از ثامن الحجج دریافت کرده است؟! عناوین روزنامه‌های ورزشی 27 تیر 97/ از قهرمانی پرسپولیس تا یک پایان باز! +تصاویر شایعه تخلف مالی دو مجری مشهور تلویزیون تاکید برتقویت امادگی بیمه‌ها برای مقابله با تحریم برنامه مدیریت اضطراری برق شهرستان‌های آذربایجان غربی / 27 تیرماه برنامه قطعی برق امروز 27 تیر تهران اعلام شد انتقادات تند دالیچ، از دولت کرواسی جلسه شبانه شفر با جپاروف و تیام آیین تودیع و معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برگزار شد فرزند علم الهدی چند شغل دارد؟ خواننده پاپ ایران به جرم تجاوز دستگیر شد! ماجرای هشت بار درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی آیت‌الله حسین حق‌شناس تنگستانی درگذشت مهران مدیری وام 3 میلیاردی از ثامن الحجج دریافت کرده است؟! 93 دختر مجرد، مادر شدند هفدهمین نمایشگاه بین المللی خودرو شیراز چرخش 180 درجه‌ای وزیر علوم و تائید بازرسی آژانس از دانشگاه‌ها/ حرکت قطار بازرسان به سوی دانشگاه شهید بهشتی صالحی خبر داد؛ تکمیل کارخانه روتورسازی برای تحقق 190 هزار سو/ طرح پیشران هسته‌ای، جلوتر از زمان‌بندی در حال انجام است بازداشت خواننده مطرح به جرم تجاوز مربیان بزرگ وقتی شرایط بازی تغییر می‌کند، ارنج تیم را تغییر می‌دهند/ نمی‌دانم چرا دولت نمی‌تواند برای مشکلات تصمیم‌گیری کند اولین نشست از سلسله نشست‌های "رسانه، افکار عمومی و بازنمایی رویداد با حضور صادق زیباکلام، شمس مستوفی و منصور مظفری برگزار خواهد شد دریافت‌های میلیاردی دو مجری از موسسه ثامن الحجج پیشرفته‌ترین دستگاه لیزر چشم دنیا در بیمارستان لبافی‌نژاد راه اندازی شد دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن الحجج رومینا را به انبار بردم؛ بهنام هم آمد، از کجا معلوم من این کار را کرده باشم! اسراییل برای جنگ جدید غزهآماده می‌شود پست جدید برای سردارسلامی در سپاه اسماعیل کوثری: مشکلات کشور به دولت بر می‌گردد/ همه مسئولیت‌ها بر عهده قوه‌مجریه است / رئیس جمهور و وزرا باید به مسائل اقتصادی رسیدگی کنند یادداشتی بر مجموعه مستند "غوغای بی هیاهو" تجلیل از برترین‌های آزمون دستیاری تجاوز یک مربی ورزشی به یکی از نوآموزان در شیراز/متهم دستگیر شد سردار سلامی با حفظ سمت «معاون هماهنگ‌کننده سپاه» شد افتخاری از استقلال کناره گیری کرد خبر مربی ورزشی متجاوز در شیراز بازداشت شد ولایتی: یمن اگر بخواهد کمکش می‌کنیم برنامه امروز قطع برق در تهران +فایل دانلود مدیریت جهادی و انقلابی اولویت سازمان عقیدتی سیاسی ارتش است افزایش 14 درصدی دریافتی مددجویان مقصر بدحجابی آموزش‌وپرورش، دانشگاه‌ها و روحانیت هستند/ فضای مجازی منشاء بسیاری از پرونده‌های منافی عفت خطر سقوط جرثقیل در چهارراه طالقانی کرج/خیابان مسدود شد هدیه و تسهیلات میلیاردی موسسه ثامن الحجج به دو مجری نامدار تلویزیون حضور سرزده روحانی در منزل جانباز 70 درصد دریافت‌های میلیاردی مهران مدیری و احسان علیخانی دو مجری مشهور تلویزیون از موسسه ثامن الحجج! / واردات برنج و خرید و فروش بازیکن هندبال سردار آبرومند از معاونت هماهنگ کننده سپاه رفت واکنش ظریف به دیدار پوتین و ترامپ ● مراسم چهلمین روز درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی در دانشگاه تهران برگزار شد پرونده مربی ورزشی متجاوز در شیراز در سریع‌ترین زمان با صدور کیفرخواست به محاکم کیفری یک استان ارسال شد جزئیات پرونده تجاوز شیراز از زبان دادستان بنر جنجالی در بوشهر و ممنوعیت پوشیدن آستین کوتاه در قزوین!

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me