تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:اقتصادی-سیاسی()
کد خبر:17554961
۱۳۹۷/۰۴/۲۰ ۱۴:۴۱

مسبب اصلی مشکلات اقتصادی کشور "ظریف" است نه وزیر اقتصاد

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی معتقد است مسببان اصلی بروز مشکلات اقتصادی کنونی کشور، شخص رییس جمهور و وزیر امور خارجه هستند.

به گزارش شمانیوز، "احمد علیرضا بیگی" در گفتگوی اختصاصی در خصوص مشکلات اقتصادی بوجود آمده در کشور، به خبرنگار "شمانیوز" گفت: مدتی پیش که در جریان التهابات ارزی بوجود آمده، دولت قیمت دلار را 4200 تومان اعلام و خرید و فروش ارز خارج از ضوابط مصوب را قاچاق تلقی نمود، تصور می کردیم دولت برنامه مدون و مشخصی برای کنترل نرخ ارز دارد اما به مرور مشخص شد که هیچ برنامه مدونی برای کنترل بازار وجود ندارد.

وی اظهارداشت: اخیرا در مجلس از وزیر صنعت ، معدن و تجارت سوال شد که چرا در سه ماه اخیر به همه کالاها و متقاضیان، ارز دولتی تعلق گرفت و اکنون محدودیت برای اختصاص ارز ایجاد کرده اید اعلام کرد که آن زمان به همه ارز دادیم و فکر می کردیم مشکلی در این زمینه وجود ندارد اما حالا می بینیم از عهده آن بر نمی آییم و به همین دلیل اختصاص ارز را محدود کردیم.

وی افزود: این حرف جای تعجب دارد و به معنای آن است که دولت برنامه مشخصی نداشته و در این شرایط حساس کشور و جنگ شدید اقتصادی، دولت منابع ارزی کشور را حراج نموده است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس ادامه داد: این یک واقعیت تلخ است که دولت به واسطه نداشتن انسجام در سیاست های اقتصادی در این شرایط حساس، منابع ارزی کشور را بذل و بخشش نموده و اکنون دچار کمبود منابع ارزی شده است.

وی بیان کرد: براساس آمار موجود در سه ماه اول امسال برای واردات کالا به کشور 16 میلیارد دلار ثبت سفارش صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه سال قبل 60 درصد افزایش را نشان می دهد.در شرایطی که کشور در یک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار دارد چرا دولت با گشاده دستی این مقدار ارز برای واردات کالا اختصاص می دهد.

او تصریح کرد: به دلیل همین بی برنامگی ها امروز حتی برای تامین ارز خرید مواد اولیه صنایع و کارخانجات هم مشکل داریم که متاسفانه این شرایط بوجود آمده بسیار خطرناک بوده و فقدان برنامه ریزی دارد کشور را به یک ورطه هولناکی سوق می دهد.

نماینده مردم تبریز ، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی مقصر اصلی مشکلات اقتصادی بوجود آمده را دولت دانست و گفت: شرایط کنونی کشور و التهابات ارزی بوجود آمده محصول سیاست های نامناسب دولت در 5 سال گذشته است.

وی ادامه داد: دولت برای مهار تورم و ثابت نگه داشتن نرخ ارز، پول را از جامعه جمع کرد و به سمت بانک ها هدایت نمود و برای سپرده مردم سودهای قابل توجهی مقرر کرد و این باعث شد مردم منابع مالی خود را در مسیر تولید قرار ندهند.ضمن اینکه بانک ها نیز نمی توانستند این سودها را پرداخت کنند و بانک ها مجبور بودند از سپرده هایی که جذب می کنند سود مردم را بدهند و این موجب بوجود آمدن یک شکاف عمیق بین دارایی و بدهی بانک ها شد و در نهایت تولید نقدینگی در جامعه افزایش پیدا کرد و ما به اندازه این نقدینگی در دست مردم که در بانک ها بود کالا و خدمات نداشتیم که ارایه کنیم.در نتیجه دولت به این نتیجه رسید که از قدرت اسکناس کم کند برای اینکه بتواند میزان کالا و خدماتی که می شود با این نقدینگی تهیه کرد را تامین کند.

بیگی اظهارداشت: این یک واقعیت تلخی است که ظرف یک سال اخیر یعنی از خرداد سال گذشته تا خرداد امسال ارزش پول ملی 82 درصد کاهش پیدا کرده و در واقع مردم 82 درصد از ثروت خود را از دست داده اند و مسئولیت این مشکل متوجه دولت است.

وی در پاسخ به این پرسش که تغییر تیم اقتصادی دولت چقدر می تواند در مهار مشکلات رخ داده موثر باشد تاکید کرد: تغییر در تیم اقتصادی دولت بدون تغییر در نگرش های اقتصادی کاری بی نتیجه است.نگرش دولت به مقوله اقتصاد از ابتدا دچار اشکال بود و آن نگرش باعث بروز مشکلات کنونی است.

او بیان کرد: مجلس اکنون درصدد است وزیر اقتصاد، وزیر صنعت ، معدن و تجارت و وزرایی که دست اندرکار مسایل اقتصادی هستند را استیضاح کند اما بنده معتقدم این وزرا تقصیری در بوجود آمدن مشکلات اقتصادی کنونی ندارند.اقدامات این وزرا محصول یک اشتباه محاسباتی بوده که باید عامل و مسبب بروز این اشتباه محاسباتی مورد سوال و بازخواست قرار بگیرد.

بیگی در ادامه خاطرنشان ساخت:مقصر اصلی بروز این مشکلات نگرش شخص رییس جمهور و اشتباه محاسباتی وزیر امور خارجه است.این وزیر خارجه بوده که در جریان برجام خوش بینی بیش از حد در دولت ایجاد نموده و شخص رییس جمهور که نگرش مثبت نسبت به مواضع نظام سلطه و اروپا در جریان برجام داشته به این امید که این اعتماد سبب برانگیخته شدن لطف طرف های مقابل شود اما این چنین نشد و او اکنون دچار یک ناکامی شده است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: تیم اقتصادی دولت براساس اطلاعاتی که رییس جمهور و وزیر خارجه به آنها داده بودند در مسایل اقتصادی اتخاذ تصمیم کرده اند.

نماینده مردم تبریز ، اسکو و آذر شهر در مجلس بیان کرد: حدود 8 ماه پیش طرح سوال از رییس جمهور در مجلس کلید خورد و از همان زمان دولت با توسل به امکاناتی که در اختیار داشت توانست تعدادی از نمایندگان امضا کننده را از طرح سوال از رییس جمهور منصرف کند.اگر این اتفاق در مجلس رخ داده بود و ما توانسته بودیم رییس جمهور را درخصوص سیاست های غلط اقتصادی مورد سؤال قرار دهیم، به طور قطع بسیاری از مشکلات کنونی کشور بوجود نمی آمد.

وی تصریح کرد: دولت در حل مشکلات اقتصادی دچار نوعی بلاتکلیفی و سردرگمی است و ناهماهنگی تیم اقتصادی دولت باعث شده تا مجلس هم نتواند کمک شایانی برای حل این معضلات به دولت نماید.

وی اظهار امیدواری کرد دولت بتواند هماهنگی لازم را درون خود ایجاد نماید تا براساس آن هماهنگی و داشتن برنامه ریزی مناسب بخشی از مشکلات اقتصادی حل شود.
 
مصاحبه از شهرام درویش
#احمد علیرضا بیگی #محمدجواد ظریف #حسن روحانی #وزیر اقتصاد #مشکلات اقتصادی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


لرستان لرزید؛ خسارتی گزارش نشده است ویزای کار مربی استقلال دردسرساز شد زلزله کرمانشاه چند مصدوم در ثلاث باباجانی بجا گذاشت اعزام تیم‌های ارزیاب به منطقه احساس زلزله در استان‌های همجوار توضیحات وزیر کشور درباره مشکلات مربوط به امنیت داخلی و خارجی کشور چرا رئال به جذب هازارد اصرار دارد؟ مرگ دو جوان در رودخانه‌های ارمند و دوپلان معارفه مدیر کل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی همدان لرزید حضور لاریجانی در نشست کمیسیون اجتماعی درخشش رزمی کار زنجانی در مسابقات قهرمانی کشور جوجیتسو زخمی شدن یک نامزد انتخابات پاکستان در حمله انتحاری مواضع مزدوران سعودی در ضالع یمن هدف قرار گرفت لرزش کوهدشت از زمین لرزه همسایه تونی بلر حقوق‌بگیر ولیعهد عربستان شد معاونان آخوندی از مسکن مهر بازدید کرد ترامپ نسخه دوم شیطان است پشت پرده افزایش قیمت دو خارجی استقلال یادمان شهدای همدان در قراویز احداث شود توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در مناطق حاشیه‌نشین استان گلستان‌ 2800 شغل از ابتدای امسال در استان گلستان ایجاد شده است بنای یادبود 70 سال تاریخچه پورشه؛ جذاب‌ترین نماد گودوود 2018 گرمای هوا تغییر ساعت کاری ادارات مازندران را ماندگار کرد بارشهای رگباری نیمه شمالی خراسان رضوی را فرا می‌گیرد بازرسی از مجتمع‌های آبی مشهد آغاز شد 51 پروانه استاندارد در خراسان رضوی باطل شد مشکلات اقتصادی کشور متأثر از جنگ روانی دشمنان است فروپاشی صفوف گروه‌های تروریستی و پیشروی سریع ارتش در جنوب جهانبخش رکورد هلندی‌ها را جا به جا می‌کند خواص شگفت انگیز هلو در درمان بیماری‌ها شکایت مادر از فرزندان طمعکار برای مطالبه مهریه! کاهش 99 درصدی کشفیات قاچاق لوازم آرایشی اروپا باید برای تنها ماندن آماده شود مشکلات کامیون‌داران برخوار زیر ذره‌بین مسئولان/ لزوم همکاری شبکه بهداشت برای صدور کارت هوشمند رانندگان آیت‌الله حسینی‌بوشهری: کمیته امداد زمینه اشتغال روستاییان در روستاها را فراهم کند سرقت‌های به عنف و خشن در گلستان کاهش یافت دومین شماره نشریه "اقرأ" منتشر شد 10 تا 12 درصد محوطه بنادر دراشغال کالاهای متروکه است درباره آقای نخست‌وزیر چه بخوانیم دشمنی ترامپ با رسانه‌ها فرصتی برای دیپلماسی ایرانی ساعت کاری ادارات مازندران یکماه تغییر کرد شکارچیان قوچ وحشی در منطقه سالوک دستگیر شدند پایان ماجرای کودک ربایی پسربچه 5 ساله مصدومیت 12 نفردر پی زلزله تازه‌آباد/اعزام تیم‌های امدادی به منطقه انگیزه‌مند کردن مردم برای پرداخت «مالیات بر ارزش افزوده» مهم است نگاهی که به «کلاته نظر» افتاد/ راه اندازی پویش نذر آب توسط خیران صحن علنی مجلس شورای اسلامی - 31 تیر 97 سرمربی کرواسی پیشنهاد خیره‌کننده ایران را رد کرد/ دالیچ: پیشنهادهای اینچنینی اهمیتی برایم ندارند رئیس fatf مامور اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد تعطیلات جالب بیرانوند و فرزندش
کودک‌ربایی در تهران برای 10 میلیون تومان! تعقیب قضایی عاملان شهادت 11 رزمنده سپاه تصاویر/ تشییع پیکرهای 11 شهید عملیات تروریستی در مریوان زلزله 5.7 ریشتری رویدر در هرمزگان را لرزاند اطلاعیه وزارت اطلاعات درباره فعالیت دوتابعیتی‌ها در دولت امروز سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم ندارد؛ آقای ترامپ! با دُم شیر بازی نکن/ صلح با ایران مادر صلح‌ها و جنگ با ایران مادر جنگ‌هاست مسیح مهاجری: اول نمایندگان ناباب را از مجلس بیرون بریزید، بعدا بروید سراغ عوض کردن وزیران روحانی خطاب به ترامپ: با دم شیر بازی نکن! حسن روحانی خطاب به دونالد ترامپ: با دم شیر بازی نکن، پشیمان‌کننده است/ تنگه‌های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنهاست وزیر ارتباطات: خبری از فیلترینگ اینستاگرام نیست/ منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم در سازمان خصوصی سازی فساد نداریم/دولتی‌ها در برابر خصوصی سازی مقاومت می‌کنند وزش باد شدید در شمال شرق و نوار شرقی کشور روحانی خطاب به ترامپ: با دم شیر بازی نکن روحانی: برجام تصمیم نظام بود! / ترامپ هم تهدید است هم فرصت! پاسخ وزارت اطلاعات درباره فعالیت مدیران دوتابعیتی در کشور فساد در سازمان خصوصی سازی نیست روایت حامی پروپاقرص روحانی از بده بستان‌های مفسده‌انگیز سازمان خصوصی سازی دچار فساد نیست/مقاومت‌ها زیاد است آذری جهرمی: خبری از فیلترینگ اینستاگرام نیست/ منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم بدنبال اصلاح روابط عربستان، امارات و بحرین با ایران هستیم/ تنگه‌های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنهاست روحانی: امروز سخن گفتن با آمریکا معنایی جز «تسلیم» ندارد مسیح مهاجری: اول نمایندگان ناباب را از مجلس بیرون بریزید، بعدا بروید سراغ عوض کردن وزیران اینستاگرام فیلتر نمی‌شود؛ توئیتر آزاد می‌شود؟! آقای ترامپ! با دُم شیر بازی نکن پشیمان کننده است مجلس از عناصر نایاب پاکسازی شود/ خانه تکانی باید از مجلس شروع شود/ مردم تحمل ادامه این وضعیت را ندارند روحانی: آقای ترامپ با دُم شیر بازی نکن، پشیمان خواهی شد جهرمی: خبری از فیلترینگ اینستاگرام نیست ملت ایران اهل تعامل است اما عزت خود را حراج نمی‌کند سرنوشت کودک ربایی 10 میلیونی از امشب دریاهای کشور مواج می‌شود تعقیب قضایی عاملان شهادت 11 رزمنده سپاه رییس جمهور: آقای ترامپ! با دُم شیر بازی نکن/ تجلیل از از نقش سپاه در پاسداری از ایران در سازمان خصوصی سازی فساد نداریم/دولتی‌ها در برابر خصوصی سازی مقاومت می‌کنند پوری‌حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‌سازی نداریم دو سال از برنامه احیای دریاچه ارومیه عقب هستیم/ لزوم تامین حق آبه دریاچه تا پایان سال 98 انتقال و فروش خاک به خارج از کشور ممنوع شد/تعیین مجازات برای خاطیان کدام گوشی‌ها ارز 4200 تومانی می‌گیرند؟ پوری‌حسینی: فساد در سازمان خصوصی‌سازی نداریم از امشب دریاهای کشور مواج می‌شود سرنوشت کودک ربایی 10 میلیون تومانی تعقیب قضایی عاملان شهادت 11 رزمنده سپاه برجام، شکست توطئه 12 ساله علیه فناوری هسته‌ای ایران بود پوری‌حسینی: فساد در سازمان خصوصی‌سازی نداریم سازمان خصوصی سازی دچار فساد نیست/مقاومت‌ها زیاد است مسیح مهاجری: نمایندگان ناباب را از مجلس بیرون بریزید! تعقیب قضایی عاملان شهادت 11 رزمنده سپاه برجام تصمیم یکپارچه تمام ارکان نظام بود/ تنگه‌های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنهاست تعقیب قضایی عاملان شهادت 11 رزمنده سپاه فوت 19 نفر بر اثر غرق شدگی طی هفته گذشته/ در مناطق پرخطر به افراد آموزش شنا ندهید وزارت اطلاعات فعالیت مدیران دوتابعیتی در پست‌های حساس و مدیریتی کشور را رد کرد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me