تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:دانا
دسته:()
کد خبر:17555957
۱۳۹۷/۰۴/۲۰ ۱۵:۰۸

مانورهای تبلیغاتی در یزد دیگر حرفی برای گفتن وجود ندارد

وقتی از عملکرد مسئولان در ارتباط با جهانی شدن یزد پرسیده می‌شود یا ترجیح داده‌اند در این رابطه سکوت کنند و یا به بیان مطالب کلی اکتفا کرده‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از یزدرسا، 18 تیرماه سال گذشته بالاخره شهر یزد به عنوان میراث جهانی در فهرست یونسکو ثبت شد. حالا یک سال از این رخداد می‌گذرد و طبیعتا انتظار این است که در این مدت، اقداماتی در همین راستا انجام گرفته باشد و متناسب با مدت زمانی که از جهانی شدن یزد گذشته، تحولاتی نیز در شهر اتفاق افتاده باشد.

اما واقعیت این است که در این مدت شاهد اقدام خاصی در ارتباط با جهانی شدن یزد نبوده‌ایم و این مسئله به قدری واضح است که موجب شده مسئولانی که سال گذشته و بعد از ثبت یزد به عنوان شهر جهانی، مانورهای زیادی روی آن دادند و سعی کردند تا این واقعه را به نام خود ثبت کنند، حالا بعد از گذشت یکسال، در رابطه با اقداماتی که در این مدت انجام نداده‌اند حرفی برای گفتن نداشته باشند. وقتی از عملکرد مسئولان در ارتباط با جهانی شدن یزد پرسیده می‌شود یا ترجیح داده‌اند در این رابطه سکوت کنند و یا به بیان مطالب کلی اکتفا کرده‌اند.

با جهانی شدن گردشگری یزد رونق گرفته است

در همین ارتباط رئیس شورای شهر یزد می‌گوید: جهانی شدن یزد در بحث میراث فرهنگی و گردشگری نتیجه عمده خواهد داشت، بستگی دارد که ما چقدر از آن استفاده کنیم. یک فرصتی برای یزد فراهم شده است ما باید از این فرصت استفاده کنیم و ببینیم چقدر تاکنون از آن بهره برده‌ایم. این فرصتی است که دنیا برای ما فراهم کرده در حالی که همه ما را تحریم می‌کنند و مشکل برای ما به وجود می‌آورند باید آن را گرامی بداریم و استفاده کنیم.

غلامعلی سفید می‌افزاید: همین الان نیز با جهانی شدن یزد، گردشگری یزد رونق گرفته است. بناهای تاریخی ما چاه نفت است و باید برای آن هزینه کنیم و از آن استخراج کنیم. یزد را باید به‌خوبی عرضه کنیم و در دنیا و کشور مطرح کنیم. افراد کم‌فهم و آن‌ها که درک درستی ندارند نباید در این زمینه حرفی بزنند که مردم را ناامید کند.(بیشتر بخوانید)

انتخاب یزد به عنوان پایلوت شهر گردشگری از دستاوردهایی ثبت جهانی است

همچنین شهردار یزد در این رابطه می‌گوید: ثبت جهانی یک اثر در ابعاد گسترده‌ می‌تواند مزایا و فرصت‌هایی به ارمغان بیاورد. شهرداری یزد تاکنون با همکاری کارشناسان پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد، سعی در تدوین برنامه‌ای جامع برای به فعلیت رساندن فرصت‌ها داشته که به نتایج مناسبی هم دست یافته‌ است.

مهدی جمالی‌نژاد اعلام می‌کند: ثبت جهانی فرصت مناسبی است تا بتوان ساز و کاری برای تحقق درآمد پایدار شهری ایجاد کرد. انتخاب یزد به عنوان پایلوت شهر گردشگری کشور نیز از دستاوردهایی بود که ثبت جهانی شهر تاریخی یزد در این انتخاب تأثیر بسیاری داشت.

شهردار درباره برنامه‌های شهرداری برای حفاظت از بافت تاریخی و حفظ این میراث ارزشمند می‌گوید: نگاه شهرداری نگاهی حفاظت‌محور است و با اعتقاد به اینکه بافت تاریخی یزد، سرمایه‌ای تکرارنشدنی برای این شهر است، رویکرد توسعه حفاظت‌محور را در پیش گرفته است.

وی می‌افزاید: بازگرداندن زندگی و رونق به کوچه‌های شهر تاریخی یزد از اولویت‌های مهم شهرداری است و باید با یاری ساکنان بافت تاریخی محقق شود که سرمایه اجتماعی موجود در عرصه میراث جهانی، بسیار راهگشا خواهد بود.

جمالی‌نژاد اظهار می‌کند: برخی اقدامات کالبدی چون بهسازی معابر و فضاها، بازآفرینی و احیای فضاهای شهری، ایجاد خدمات مورد نیاز مردم و گردشگران و نیز در نظر گرفتن مشوق‌هایی برای سرمایه‌گذاران در بافت تاریخی و کسانی که به احیای یک فضا یا بنا اقدام ‌کنند را می‌توان از برنامه‌های اجرایی در این زمینه دانست.

وی اعلام می‌کند: برگزاری رویدادهای تخصصی از جمله «کنفرانس بین‌المللی شهر خشتی؛ آموزه‌ها، الزامات و پیامدها» و میزبانی گردهمایی شهرداران شهرهای میراث جهانی برای معرفی یزد و ظرفیت‌های آن و بهره‌گیری از ظرفیت‌های فنی و تخصصی دیگر کشورها نیز در دستور کار قرار دارد.

فضاها و بازارچه‌ها متروکه یزد رونق یافته است

اما مدیر پایگاه پژوهشی شهر تاریخی یزد درباره تفاوت یزد در یک‌سال گذشته می‌گوید: آنچه مشهود است توجه گسترده مردم و به‌ویژه جوانان به حضور در فضاهای شهری بافت تاریخی و استفاده از بناهای تاریخی است. رونق دوباره بسیاری از فضاها و بازارچه‌ها که مدت‌ها متروکه مانده بودند، از  اثرات توجه مردم به این فرایند بود.

مجتبی فرهمند می‌افزاید: این تفاوت را می‌توان در میزان احساس تعلق ساکنان بافت تاریخی به محل زندگی خود نیز مشاهده کرد؛ چنا‌ن‌که امروزه بسیاری از مردم در پی حفاظت و مرمت بناهای تاریخی تحت تملک خود برآمده‌اند تا برای سکونت یا فعالیت‌های فرهنگی و اقتصادی جانی دوباره به آن ببخشند.

وی اضافه می‌کند: هرچند همچنان راه بلندی در پیش داریم و تا تحقق کامل اهداف ثبت جهانی، گام‌های بسیاری باید برداریم؛ چراکه درباره پیامدهای مثبت ثبت جهانی، انتظاری بسیار بیش از آنچه تا‌کنون شاهد آن بوده‌ایم، داریم.

مدیر پایگاه پژوهشی شهر جهانی یزد درباره مزایای کسب این برند می‌گوید: جذب گردشگر و جذب بهتر سرمایه‌گذار به بافت تاریخی که می‌تواند افزایش رونق اقتصادی را به همراه داشته باشد، از مهم‌ترین پیامدهای اقتصادی ثبت جهانی است.

فرهمند می‌افزاید: حضور هنرمندان، دانشجویان و پژوهشگران در بافت تاریخی از پیامدهای اجتماعی است که می‌تواند در بلندمدت شهر تاریخی یزد را به کانون تعاملات علمی ‌و فرهنگی در جهان تبدیل کند.

وی ادامه می‌دهد: همچنین می‌توان به تبادل فرهنگی اشاره کرد که در قالب گردشگری انجام می‌شود که اگر درست هدایت شود، زمینه‌ساز رشد و توسعه فرهنگی جوامع خواهد بود.

ما هیچ استفاده‌ای از ثبت جهانی یزد نکردیم

همچنین یک عضو شورای شهر یزد در گفت وگو با یزدرسا در پاسخ به اینکه ثبت جهانی یزد تاکنون چه عوایدی برای مردم یزد داشته است، می‌گوید: اگر روی این موضوع کار شده بود و در دنیا تبلیغ می‌شد، گردشگران یزد را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کردند اما ما هیچ استفاده‌ای از ثبت جهانی یزد نکردیم.

سیدحسین آزادی می‌افزاید: ثبت یزد به عنوان میراث جهانی موضوع مهمی است و مردم جهان نسبت به یزد تعلق دارند اما ما خیلی روی این موضوع کار نکردیم. امیدواریم که در ادامه به آن بها داده شود چرا که اقتصاد شهر با گردشگری بهبود پیدا می‌کند و گردشگران ما نیز که بیشتر گردشگران فرهنگی هستند سازه‌های خشتی و همچینی آداب و رسوم ما را می‌توانند ببینند و سفیر فرهنگی ما باشند.(بیشتر بخوانید)

کاهش مسافر خارجی بعد از جهانی شدن یزد

اما نکته قابل توجه آمار مسئولان فرودگاه شهید صدوقی است که نشان می‌دهد مسافران خارجی به یزد بعد از ثبت جهانی کاهش داشته است!

محمدباقر دهقانی معاون عملیات هوانوردی فرودگاه شهید صدوقی یزد در گفت وگو با خبرنگار یزدرسا گفت: تعداد پروازها داخلی و خارجی در سال گذشته شش هزار و 291 مورد بوده است که در مقایسه با تعداد شش هزار و 303 پرواز در سال 95 تغییر چندانی نداشته است.

وی گفت: اما تعداد مسافران خارجی در سال گذشته نسبت به سال 95 با 33 درصد کاهش همراه بوده است. همچنین تعداد مسافران به مقاصد داخلی در این فرودگاه در سال گذشته نسبت به سال 95 با 11 درصد افزایش روبرو بود.(بیشتر بخوانید)

به مردم بگویید دستاورد این یکسال ثبت جهانی چی بوده است؟

عملکرد ضعیف مسئولان یکسال بعد از جهانی شدن یزد و عدم دستاورد در این مدت انتقاداتی را نیز به همراه داشته است. آیت‌الله سید کاظم مدرسی امام جمعه بخش مرکزی یزد در سخنانی در این رابطه گفت: یک سال از ثبت جهانی یزد گذشت دست شما درد نکند ما سال قبل هم تبریک گفتیم و تشکر هم کردیم الان هم می‌گوییم دست شما درد نکند. اما دستاورد این یکسال ثبت جهانی چی بود؟ چی کار کردید؟ بیایید به مردم گزارش بدهید اگر کار انجام دادید.(بیشتر بخوانید)

انتهای پیام/

#یزد #جهانی #یونسکو
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


یک نماینده مجلس: حضور زنان، علت برکناری مدیرعامل ورزشگاه آزادی نیست حمایت گسترده بانوان دامغانی از مواضع امام جمعه درباره حجاب+تصاویر توقف پرسپولیس مقابل گل گهر سیرجان پرداخت 111 میلیارد ریال غرامت به کشاورزان خسارت دیده توسط بانک کشاورزی استان بوشهر پرداخت 117 میلیارد و 700 میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج توسط بانک کشاورزی استان همدان صدور بیش از 30 میلیارد ریال ضمانتنامه برای مشتریان بانک کشاورزی استان همدان کره شمالی گزارش‌ها درباره وجود تاسیسات هسته‌ای مخفی را تکذیب کرد موگرینی: باید از ترامپ پرسید از نظرش چه کسی "دوست" است توئیت معاون رئیس جمهور برای مسجد جامع ساری آغاز رایزنی فعالان اقتصادی با حضور جهانگیری و ظریف 3200 خانواده پشت نوبت فرزندخواندگی دانشجویان برتر دانشگاه آزاد به عنوان هیأت علمی اتخاب می‌شوند جوابیه انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی به خبر تابناک پشت صحنه فیلم سینمایی ولورین تساوی پرسپولیس مقابل گل‌گهر سیرجان در دیداری دوستانه جزئیات دستور رهبری برای سنجش پارازیت‌ها آیت الله جوادی آملی: مسلمانان چین الهی فکرکردن را تبلیغ کنند قطع برق شیرین شهر و 11 روستای مجاور به‌مدت 18 روز جمع‌آوری داروی «والزارتان» در 22 کشور می‌خواهیم از ادامه صادرات نفت ایران اطمینان یابیم پایان ماجرای طبقه نهم ساختمان شرکت ارتباطات زیرساخت/ اثری از سرورهای هاتگرام و تلگرام نبود ممنوع الخروجی و بازجویی از برخی مسئولان وزارت صنعت و معدن بیشترین قاچاق چوب در کدام مناطق است؟ ایران و هند بر اهمیت حفظ برجام تاکید کردند بازدید سلطانی‌فر و صالحی امیری از اردوی تیم ملی واترپلو فرار شاهزاده اماراتی به قطر بسته‌های ضدتحریم بازبینی شد نوبخت اعلام کرد؛ تصمیمات جدید ستاد اقتصاد مقاومتی/ بسته‌های ضدتحریم بازبینی شد از روشی فوق العاده برای شارژ تلفن همراه تا گجتی که خواب شما را تنظیم می‌کند واکنش رسانه‌های انگلیسی به چتر «پوتین» در مراسم اهدای مدال جام جهانی 2018 آمریکا برای جنگ یمن، رهبران سعودی را به کاخ سفید فراخواند حضور خبرنگاران در طبقه نهم ساختمان دیتاسنتر مرکز امام خمینی (ره) +فیلم مسکو: متهم‌کردن روسیه به دخالت در برگزیت کذب است تمدید قرار داد «خلعتبری» با تیم فوتبال پدیده قطع برق صنایع تیر خلاص به تولید است فرسودگی 35 درصدی شبکه توزیع آب شهری استان مکان یابی 26 نقطه در شهرستان سربیشه برای ایستگاههای دیجیتال صلح و سازش اختلاف 9 ساله در باوی گلایه مندی مردم از خاموشی‌های مکرر و خارج از برنامه اعلام شده برق شعله‌های آتش برز خاموش شد هایکو ماس: اروپا نباید بیش از این به آمریکا تکیه کند سخنگوی دولت: بسته‌های ضدتحریم بازبینی شد/جلسه فوق‌العاده برای اتصال خطوط ریلی بنادر جنوب به شبکه سراسری موگرینی: هیچ اقدام جدیدی برای حفظ توافق هسته‌ای در کار نیست مرگ فجیع دختر نوجوان در شهرک غرب دیدار تدارکاتی؛ پرسپولیس 2-2 گل گهر سیرجان؛ شاگردان برانکو به تساوی رضایت دادند انگلستان 2018 در برابر انگلستان 1990؛ کدام بازیکنان در این دو جام جهانی، عملکرد بهتری داشتند؟ بازپس‌گیری ارتفاعات راهبردی و 4 روستا در جنوب سوریه حمله هوایی مجدد رژیم صهیونیستی به اهدافی در نوار غزه خبر معاون رئیس جمهور در مورد مسجد جامع ساری حفظ سهمیه فوتسال بانوان خراسان رضوی در لیگ برتر
اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! +عکس انتشار عکس نماینده مجلس با دختران بی‌حجابش! +عکس لحظه‌ای از جام جهانی که صداوسیما سانسور نکرد + عکس ● مواضع رئیس جمهور در اروپا مقتدرانه بود با مفاسد اقتصادی هم مقتدرانه برخورد کنید داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس حاشیه‌های اهدای جام جهانی؛ اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! عکسی تاریخی از شادی مکرون بعد گل فرانسه خلاصه فینال جام جهانی 2018 و اختتامیه جنجال بزرگ در مراسم اهدای مدال به اعضای فرانسه/ سرقت یک مدال با هماهنگی پوتین؟ + عکس خلاصه بازی فینال جام جهانی 2018 روسیه؛ فرانسه 4 کرواسی 2 + فیلم تصاویر و حاشیه‌های فینال جام جهانی 2018 چهره ویژه دیدار فینال؛ خانم رئیس جمهور! نمایی تاریخی از لحظه شادی مکرون و ناراحتی کیتاروویچ پس از گل اول فرانسه به کرواسی (عکس) فیلم/ خلاصه بازی فرانسه و کرواسی در فینال جام جهانی 2018/ تاج گذاری خروس‌ها بعد از دو دهه جشن پایانی جام جهانی فوتبال 2018 روسیه مراسم اهدای جام قهرمانی 2018 روسیه اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 25 تیر دختری که جیمی جامپ فینال جام جهانی بود + عکس اینجا همه چیز برای سیر معنوی آماده است/ خوشنویسی را مدیون امام رضا (ع) هستم چهره ویژه کرواسی در روسیه 2018؛ / رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! قاب‌های مشترک رئیس جمهور کرواسی و مکرون / تصاویر تصویری خاص از دو رییس جمهوری کرواسی و فرانسه در جام جهانی فینال جام جهانی 2018-دیدار تیم‌های فوتبال فرانسه و کرواسی رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! + عکس تلویزیون در دوراهی سانسور کردن یا نکردن مراسم اهدای جام/پافشاری مطهری بر مواضع‌اش درباره دورگه‌های تیم ملی فرانسه/دستور رئیس‌جمهور برای ادامه حضور زنان در ورزشگاه‌ها داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ/ خوب شد فغانی داور نشد! /عکس خلاصه فینال جام جهانی 2018 و مراسم اهدای جام پاسخ روحانی به وزیر ورزش درباره حضور زنان در استادیوم مراسم اهدای کاپ قهرمانی جام جهانی بدون سانسور صداوسیما پخش شد/فردوسی پور: رئیس جمهور کرواسی همه را بغل کرد، مردم هم دیدند و اتفاقی هم نیفتاد پاسخ مهم سپاه پاسداران به دونالد ترامپ کنایه فوتبالی عادل فردوسی پور به علی مطهری خوشحالی ویژه رئیس جمهور فرانسه پس از قهرمانی در جام جهانی ویدئو / اهداء مدال و جام قهرمانی 2018 روسیه دستگیری دو تن از اراذل و اوباش هوادار زندانی معروف اسرائیل به حلب حمله کرد سرقت مدال طلا در مراسم اهدای جام جهانی 2018 + عکس "فرانسه" فاتح جام جهانی 2018 شد + فیلم و تصاویر چهار جیمی جامپ در فینال جام جهانی +فیلم دزدی در مراسم اهدای جام جهانی 2018 +فیلم همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی (عکس) «کامیار شاپور» فرزند فروغ درگذشت رئیس جمهور کرواسی: به هر حال ما بر قله فوتبال جهان ایستادیم دانلود؛ شادی بازیکنان فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی بعد از بازی با کرواسی همسر و فرزندان رئیس جمهور کرواسی پاسخ صدا و سیما به حاشیه‌های پویول و استیلی مدالی که در فینال جام جهانی از سوی این فرد به سرقت رفت! (عکس) مراسم اهداء جام جهانی 2018 روسیه اعلام برنامه قطع برق شهر تهران برای امروز 25 تیر +فایل دانلود

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me