تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:شفقنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:17556444
۱۳۹۷/۰۴/۲۰ ۱۵:۲۲

وظیفه ذاتی رسانه ملی یا سقوط آزاد آن

شفقنا رسانه– اخیراً پخش مستندی با عنوان «بیراهه» از شبکه اول صداوسیما با همکاری معاونت اجتماعی نیروی انتظامی ،واکنش های زیادی را از فعالان سیاسی و روزنامه نگاران تا چهره های هنری و فرهنگی در برداشته است. پخش این مستند فارغ از هدف صدا وسیما و وظیفه ای که خود عنوان کرده این سوالات را برای هر مخاطبی ایجاد کرده که آیا واقعا این کار صداوسیما از منظر رسانه ای حرفه ای است؟آیا از نظر حقوقی این کلیپ باعث نقض حریم خصوصی افراد نمی شود؟در گزارش زیر برخی از واکنش چهره های سیاسی و رسانه ای را مرور می کنیم.

از کارکرد نظارت بر صداوسیما تا سقوط آزاد سیاست رسمی رسانه ای

به گزارش شفقنا رسانه، عباس عبدی، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل اجتماعی و سیاسی از جمله منتقدانی بود که به پخش این برنامه در صداوسیما واکنش نشان داد و در توییتر نوشت: «هنگامی ‌که فیلم اعترافات دختری را که رقصش منتشر شده، پخش کردند، چرا فکر نکردند این اعتراف صداوسیما علیه خودش است، چون رفتار آن دختر چیز پنهانی نداشت. این اقدام نشان داد آنان درکی از نتایج اخلاقی و حتی عملی رفتارشان ندارند. سقوط آزاد سیاست رسمی رسانه‌ای در ایران مدت‌هاست آغاز شده»

بعد از موج انتقادات سلبریتی ها و تعدادی از مسئولین نسبت به پخش این اعترافات از صداوسیما، حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس جمهور و عضو شورای نظارت بر صداوسیما در صفحه توییتر خود بر اهمیت جایگاه  شورای نظارت بر عملکرد صدا وسیما اشاره کرد و نوشت: « در موارد پخش تصاویر مربوط به افراد در حالات غیرعادی، از جمله در بیمارستان، کلانتری یا بازداشتگاه، نیاز به هماهنگی میان قوه قضاییه، سازمان صداوسیما و رضایت فردی است که از او تصویربرداری می‌شود. شورای نظارت بر صداوسیما این امکان را فراهم می‌کند تا به هر شکایتی از طرف افراد در مورد عدم رضایت‌شان نسبت به پخش تصاویر آنان در تلویزیون رسیدگی کند.»

واکنش‌ها به حدی زیاد بود که  حتی مسئولان صداوسیما را نیز درگیر کرد. شهاب اسفندیاری، رئیس دانشکده صداوسیما هم در توییتر خود نوشت «من هیچ مسئولیتی در «صدا» و «سیما» ندارم. در «دانشگاه صداوسیما» کار می‌کنم. دیروز با دیدن این کلیپ منتشرشده، متأسف و ناراحت شدم. نه اخلاقی بود، نه حرفه‌ای و رسانه ملی بابت پخش این قبیل مصاحبه‌ها در گذشته هزینه سنگینی داده است. جالب اینکه هنوز چند روز از سخنان رهبر انقلاب خطاب به مسئولان قوه قضائیه نگذشته. توصیه رهبری به زبان ساده این بود که مراقب آبرو و حیثیت نظام در رسانه‌ها باشید. به نظر من پخش این برنامه هم یک آبروریزی بود. پیگیر شدم ببینم برنامه کجا تولید شده است. معلوم شد اصلا تولید صداوسیما نبود. نیروی انتظامی یک برنامه ثابت هفتگی دارد در شبکه یک به نام بیراهه. خودشان می‌سازند و برای پخش تحویل می‌دهند. بخش‌های قبلی برنامه هم درباره سارقان اینترنتی و سایر جرائم سایبری بوده. البته بازبین پخش شبکه طبعا وظیفه دارد همه برنامه‌ها را بازبینی کند. ولی طبعا کمتر ناظر پخشی به برنامه‌ای که به صورت روتین و هفتگی از طرف نیروی انتظامی تهیه و ارسال می‌شود اشکال پخش می‌گیرد. همین واقعه البته نشان می‌دهد باید در این رویه تجدید‌نظر شود.»

 

ضروت سواد رسانه ای و مصاحبه با قربانیان آزار جنسی

اسفندیاری با مهم دانستن سواد رسانه ای برای جوانان توضیح داد «اینکه سواد رسانه و آگاهی نوجوانان نسبت به مخاطرات اجتماعی و قوانین و مقررات موجود درباره انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی را بالا ببریم قطعا کار لازم و مفیدی است. در بسیاری از کشورها هم انجام می‌شود. اما راه آن پخش اعترافات این‌گونه نیست. در برخی کشورها کودکان و نوجوانان تصاویر برهنه خود و یا دوستان خود را در فضای مجازی منتشر می‌کنند که می‌تواند مشمول جرم پورنوگرافی کودکان شود و مجازات سنگینی دارد. در مدارس و رسانه‌ها به آنها دراین‌باره شدیدا هشدار می‌دهند. لذا این تصور که گویی در بقیه کشورها کودکان و نوجوانان آزاد هستند هر تصویری از خودشان خواستند در فضای مجازی منتشر کنند و این محدودیت‌ها فقط مربوط به جمهوری اسلامی است، از همان توهمات غرب‌پرستانِ غرب‌ندیده‌ است. صداوسیما ده‌ها شبکه تلویزیونی ملی، استانی و برون‌مرزی دارد که در شبانه‌روز حدود ۱۰‌ هزار دقیقه برنامه پخش می‌کنند. در پخش چنین حجم عظیمی از برنامه زنده و تولیدی قطعا خطاهایی هم رخ خواهد داد. اما با یک کلیپ یک‌دقیقه‌ای درباره کل تولید چنین رسانه‌ای نمی‌توان قضاوت کرد. مشمئزکننده‌ترین واکنش‌ها در این میان، واکنش نرینه‌های سیبیل‌کلفتی بود که با دیدن کلیپ رقص آن دختر ۱۷ ساله سخت به هیجان آمده و مشعوف شده بودند که «به‌به چه رقصی!» و نعره می‌زدند «وای بر این رژیم که نمی‌گذارد ما لذت خودمان را ببریم».

حجت‌الاسلام محمدرضا زائری روحانی و کارشناس فرهنگی اجتماعی هم در صفحه اینستاگرامش نقد خود را به این شیوه بیان کرد و نوشت: « قرن‌ها ادبیات اباحی و جنسی آیا چیزی از اقتدار و صلابت فکر دینی کاست؟ غالب شعرا هزلیات دارند و غالب تصویرگران نقش‌هایی که قابل نشر نیست! قرن‌ها مردم رقصیدند و برهنه شدند و رفتند و آمدند، اما دین آسیبی ندید! چرا بزرگان مدعی، این نکته ساده و کوچک را نمی‌فهمند؟ آنچه دین و ایمان را متلاشی و نظام را نابود می‌کند لرزش کمر دختری نوجوان نیست، لغزش قلم قاضی کهنسال است!»

محمود صادقی، نماینده مجلس نیز با اشاره به دیگر وظایف صداوسیما درباره آسیب های اجتماعی در توییترش نوشت:« به رییس صدا‌و‌سیما توصیه می‌کنم دستور دهد یک مصاحبه هم با قربانیان آزار‌های جنسی انجام شود.»

آذر منصوری، قائم‌مقام حزب اتحاد ملت در واکنش به پخش این اعترافات از صداوسیما گفت: «مدیران و سیاستگذاران رسانه ملی اگر قائل به پاسخگویی هستند به این سوال پاسخ دهند برنامه‌هایی مانند اعتراف‌گیری از دختری که اتهامش نمایش رقص خود در اینستاگرام است، با تکیه بر کدامیک از مبانی اخلاقی ، انسانی و دینی ما تولید و از فراگیرترین رسانه رسمی کشور پخش می‌شود؟ فاین تذهبون؟»

دیگر واکنش مربوط به عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت اصلاحات بود. رمضان‌زاده هم در توییتر خود نوشت: «فقط بگویید به کدام اتهام این دختران را بازداشت کرده‌اید و با کدام اجازه قانونی آنان را به اعتراف تلویزیونی وادار کرده‌اید؟ اولویت کار فرهنگی همین بود؟ واقعا به نتیجه کار خود اندیشیده‌اید؟»

مصطفی تاجزاده هم نسبت به پخش اعترافات تلویزیونی مائده هژبری واکنش نشان داد و با انتشار توییتی ضمن اعلام آنکه اقداماتی از این دست موجب وهن نظام می‌شود، نوشت: «اعترافات تلویزیونی چند دختر نوجوان همچنان که انتظار می‌رفت با محکومیت قاطع افکار عمومی مواجه شد.»

محسن بیات زنجانی هم در این باره نوشته است: «واقعا خروجی پخش کردن این‌گونه اعترافات چیست؟ کدام مخاطبی اقناع می‌شود؟ برای چه کسی درس عبرت است اصلا؟ من واقعا مبهوت مانده‌ام از اینکه #صداوسیما واقعا نمی‌فهمد یا تعمداً دنبال تحریک عواطف بخش‌های زیادی از جامعه است.»

حکم وظیفه ذاتی رسانه ملی
با توجه به موج انتقادات در فضای مجازی و واکنش روزنامه ها در صفحات نخست آن محمد حسین رنجبران مدیر کل روابط عمومی صدا و سیما با دفاع از پخش مستند «بیراهه» گفت: صدا وسیما باید در حوزه آسیب شناسی معضلات فرهنگی فعال عمل کند و این خواسته بسیاری از مخاطبان است. مردم و به ویژه خانواده ها در تماس با واحد ۱۶۲ خواهان برنامه های آگاهی بخش در حوزه آسیب های فضای مجازی هستند و بر مبنای این درخواست ها و وظیفه ذاتی رسانه برنامه ها و مستند های فراوانی در این زمینه در آینده روی آنتن خواهد رفت.

مدیر کل روابط عمومی صداوسیما  ادامه داد: این وظیفه ذاتی رسانه ملی و خواست مردم بویژه خانواده هاست که اطلاعات بیشتری درخصوص آسیب های فضای مجازی داشته باشند و نمی شود وقتی مسئولان مربوط در حوزه فضای مجازی به وظایف خود در ساماندهی فضای مجازی عمل نمی کنند ما هم بنشینیم و دست روی دست بگذاریم و برنامه های آگاهی بخش به خانواده ها ارائه نکنیم.

او گفت : ریشه اصلی این معضل در بی قاعده و قانون بودن فضای مجازی کشور است. بارها بر این مسئله تاکید شده است که نباید فضای مجازی افسارگسیخته باشد و مثل همه‌جای دنیا باید قواعد و قانون مشخصی داشته باشد و منتشر کنندگان محتواهای نامناسب در این فضا بدانند که چه هزینه هایی در انتظارشان است اما گویی اراده ای در این زمینه بین مسئولان مربوط وجود ندارد و این جای تاسف است. این برنامه محصول معاونت اجتماعی نیروی انتظامی بود. یکی از مهم ترین مسئولیت های مشترک ما و ناجا حرکت در مسیر پیشگیری است و همان طور که گفتم بسیاری از خانواده ها با ما تماس می گیرند و مطالبه جدی در زمینه برنامه های آگاهی بخش در حوزه فضای مجازی دارند.

او افزود :برخی خانواده ها با ما تماس می گیرند و به صراحت می گویند ما خانواده ای مذهبی نیستیم اما به خانواده و حفظ حیا و حرمت خانواده اعتقاد داریم و همکاران ما را قسم می دهند که برنامه هایی بسازید تا جلوی این عرصه افسارگسیخته فضای مجازی را بگیرد و به خانواده ها آگاهی دهد. بر اساس صحبتی که امروز با مسئولان ناجا داشتم برای این افراد حکم قضایی صادر شده بوده و حتی مقام قضایی درخواست کرده بوده است تا موضوع این افراد حتما رسانه ای شود.

محمد حسین رنجبران ادامه داد: از حملات غرض ورزانه برخی در داخل و خارج کشور اصلا متعجب نشدم. تقریبا برای مردم عادی هم مشخص شده است که این موج رسانه ای علیه رسانه ملی عادی نیست و با نقد و انتقاد سازنده فاصله بسیار دارد و ای کاش برخی دوستان دلسوز هم به اندازه همین مردم عادی تحلیل داشتند یا اینکه منافع شخصی و گروهی خود را اینقدر پررنگ و حیاتی نمی دیدند.

مدیرکل روابط عمومی صدا و سیما اظهار داشت: متاسفانه در این فضای آلوده رسانه ای صدای نقدهای دلسوزانه وکارشناسی شنیده نمی شود.  در میان تخریب های فراوانی که این روزها دیدم برخی به روش ساخت برنامه انتقاد رسانه ای داشتند و معتقد بودند که می شد از راههای دیگری برای انتقال درست پیام استفاده کرد که باید این یک بحث کارشناسی است و ممکن است خود من هم در جایگاه یک برنامه ساز حرف هایی در این حوزه داشته باشم.

محمدرضا جوادی یگانه استاد و هیئت علمی دانشگاه به سخنان رنجبران واکنش نشان داد و در حساب توییتر خود نوشت: «جوابیه صداو سیما هرچند قانع کننده نیست، ولی نفس جواب دادن آن مثبت است و نشانه اثربخش بودن اعتراضات در فضای مجازی. ولی ای کاش «وظیفه ذاتی رسانه ملی و خواست مردم» ایجاب می کرد که «برنامه‌های  آگاهی بخش» در مورد نحوه تخصیص ارز و رانت گیرندگان هم پخش می شد. ».

سید عباس صالحی هم در توییترش نوشت: «پخش اعترافات در تلویزیون نیازمند مقررات تقنینی است. سلیقه یک قاضی و یا مجری پخش نباید معیار باشد. اتفاقات مکرر، نیاز به قانون را جدی تر می کند.»

 

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام
#اینستاگرام #صداوسیما #واکنش ها
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


صفحه شهرونگ وریا غفوری یاغی می‌شود؟ برانکو اجازه ماندن را به هافبک تیمش نداد/ بلاتکلیفی ستاره پرسپولیس برای نیم فصل اول! واکنش حداد عادل به سخنان پمپئو تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضرورتی ندارد/ یک وزیر بهتر می‌تواند امور این وزارتخانه را اداره کند توضیحات مجید انصاری در مورد تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی­های سرمایه‌ای در مجمع لاوروف به سرزمین‌های اشغالی سفر می‌کند استفاده از مصالح بوم آورد اولویت مرمت پل‌های تاریخی اردبیل سرمایه‌گذاری 225 میلیاردی بخش خصوصی در حوزه گردشگری اردبیل واکنش محسن رضایی به تهدید ترامپ میزبانی مسابقات بین المللی در استان‌ها با وجود سالن‌های استاندارد میسر می‌شود دهدار: برزگرزاده به اعضای شورا تهمت می‌زند توسلی: تغییر نام فرودگاه بوشهر، حرکت فرهنگی جالبی نبود حاکمیت شایسته سالاری در آموزش و پرورش مازندران در انعقاد تسهیلات طرح‌های اشتغال روستایی در میان 5 استان برتر کشور قرار گرفت درخشش گروه موسیقی عربی میسان در جشنواره آواها و نواهای رضوی این روزها در هورالعظیم چه می‌گذرد آخرین جزئیات از روند اطفای حریق با پای دل گام در طریق الرضا کاروان حامل پرچم متبرک حرم رضوی وارد اندیمشک شد کشاورزان دزفول 320 هزار تن چغندرقند تولید کردند مجمع سلامت در محلات آذربایجان شرقی تشکیل می‌شود گلیم چهل ماشوله کرمان ثبت ملی شد طرح ملی توان افزایی زنان بارویکردکار آفرینی در گیلان آغاز شد کاراته کاران گیلانی چهار مدال دانشجویان جهان را کسب کردند خشکسالی نفس سه تالاب بین المللی گنبد را به شماره انداخت پیوست فرهنگی قوانین مکمل اقدامات قضایی است وزیر اطلاعات: رسانه‌ها مروج امید باشند روش‌های سنتی آبیاری مشکل کمبود آب را بیشتر می‌کند واحدهای صنعتی لرستان با مشکلات بانکی جدی مواجه هستند کاشت کنجد و ذرت در حاجی آباد آغاز شد معاون استاندار: به دنبال افزایش نشاط دانشجویان قم هستیم مراسم تودیع و معارفه مدیرکل کمیته امداد استان تهران برگزار شد انتقاد از جایگاه ضعیف سفارت‌خانه‌های ایران در سایر کشورها/ سفرا باید بُعد اقتصادی و ارتباطی را ارتقاء دهند دانشجویان پیرو خط امام درباره امیرانتظام هیچ‌گاه در مقام قاضی قرار نگرفتند مهلت ترخیص خودرو از 3 به 6 ماه افزایش یافت واکنش کاربران فضای مجازی به تهدید ایران از سوی ترامپ متوسط نرخ رشد اقتصادی ایران 2 برابر شد چمران: به جای بگو مگوها به دنبال تهیه واگن باشید گزینه‌های متعددی برای مواجهه با تحریم نفتی داریم عیادت فرمانده ناجا از مجروحان درگیری دیشب +عکس مصرف سوخت در ایران 5 برابر سرانه جهانی است مدیرکل کمیته امداد استان تهران منصوب شد حذف یکی از آلاینده‌های خروجی از دودکش‌ها در صنایع بزرگ پارک ملی توران امسال از دام اهلی خالی می‌ماند 2 نرخی شدن بنزین در دولت تصویب نشده است شفاف‌سازی درخصوص روند روبه‌رشد بانک صادرات و برگزاری مجمع سالیانه انتقال 850 آواره سوری از لبنان به خاک سوریه اینترنت پرسرعت در راه آسیای مرکزی زلزله 4.6 ریشتری مرز قرقیزستان و قزاقستان را لرزاند سازمان صنعت قم با تشکیل میز خدمت پاسخگوی صنعتگران است بورس در کانال 108 هزار واحدی آرام گرفت با میمند در حد جهانی رفتار نکردیم
عروسی لاکچری پسر آقای سفیر و ادعای بی خبری پدر! / عروس خانم مشغول تبدیل چادر به پوشش راحت‌تر! / فرزند سفیر باش و هر چه خواهی کن! + تصاویر ماجرای عروسی پسر سفیر ایران در دانمارک عکس/ مراسم ختم پدر "وحید حقانیان" میهمانان مراسم ختم پدر «وحید حقانیان» مراسم ترحیم پدر وحید حقانیان یا حضور مسئولان کشوری و لشکری برگزار شد + تصاویر (تصاویر) آتش‌سوزی در برج پارامیس منطقه 22 تهران آتش سوزی مجتمع پارامیس در شهرک راه آهن + فیلم پیکر مطهر شهدای شهرستان قروه تشییع شد+ تصاویر پسر حسن خمینی در مراسم ختم پدر وحید حقانیان+عکس مراسم ترحیم پدر «سید وحید حقانیان» آغاز شد + چه کسانی حضور دارند؟ + عکس عناصر بوکوحرام 18 مرد را سر بریده و 10 زن را ربودند جزئیات حمله تروریستی به پایگاه بسیج «دری روی» مریوان مراسم ترحیم پدر سید وحید حقانیان با حضور اهالی ورزش اورژانس: هفته گذشته 19 نفر غرق شدند غرق شدن 19 نفر طی هفته گذشته آتش سوزی گسترده در برج 20 طبقه آرامیس چیتگر 9 ترانسفر گرانقیمت‌ترین یووه از فصل 2011 تاکنون +تصاویر تعطیلی 70 شرکت حمل و نقلی در رابطه با مشکل رانندگان دنزل واشنگتن با فیلم «اکولایزر 2» به سینما آمد «جنگ جهانی غذا» |ژن‌های خوب «راکفلر» ی فاجعه مدیریتی ادامه دارد / سکه باز هم گران شد؛ 3 میلیون و 181 هزار تومان قیمت طلا و سکه امروز 1 مرداد 97 +جدول تغییر ساعت کاری ادارات آذربایجان غربی تا 15 مرداد ماه ادامه خواهد داشت افزایش مصدومان زلزله تازه‌آباد به 287 نفر اعتراض باشگاه استقلال به مذاکره حسینی با باشگاه ترابوزن ترکیه 3 هشدار اقتصادی که در سرخوشی تورم پایین جدی گرفته نشد آزادکاران جوان ایران با 9 مدال طلا و برنز قهرمان شدند ارائه 8 راهکار برای کامیون‌داران شهادت 2 دانشمند فلسطینی در الجزایر شناسایی 2500 فراری مالیاتی و 3000 شرکت صوری اعتراض باشگاه استقلال به مذاکره حسینی باباشگاه ترابزون ترکیه 70 شرکت متخلف مرتبط با مشکل کامیون‌داران تعطیل شد برای حمایت از محصولات بومی استان 11 استاندارد بومی تدوین و اجرا شده است قیمت مسکن 104 برابر شد مهم‌ترین رویدادهای امروز دنیای it و تکنولوژی؛ از سیستم نظارت بر قلب هوشمند نقشه گوگل ویژه موتورسوارها جهانبخش با 23 میلیون یورو به برایتون می‌رود تصادف اتوبوس مسافربری خرم آباد- تهران در محور اراک -قم/ 28 سرنشین به مراکز درمانی منتقل شدند فشار سناتورهای جمهوریخواه برای تحریم روسیه پایان ماجرای کودک ربایی پسربچه 5 ساله شکایت مادر از فرزندان طمعکار برای مطالبه مهریه! 20 مصدوم در تصادف اتوبوس با کامیون در محور قم - اراک محرومان فصل 98-97 لیگ برتر و دسته یک فوتبال انتخاب 26 اثر به عنوان آثار برگزیده یازدهمین جشنواره بین‌المللی کتاب سال رضوی غرق شدن پسر 16 ساله در رودخانه بشار افزایش 16 هزار تومانی قیمت طلا در بازار کرمانشاه روی نوار زلزله؛ تازه‌آباد 15 بار دیگر لرزید/ یک بالگرد و 4 تیم امداد و نجات اعزام شدند کشته شدن 8 نیروی امنیتی در مرکز افغانستان اطلاعات متقنی از تهدید نظامی آمریکا علیه ایران وجود دارد زلزله 3.2 ریشتری فاریاب کرمان را لرزاند زلزله 5/9 ریشتری در تازه آباد کرمانشاه/ حادثه 16 مصدوم بر جای گذاشت

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me