تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:بین الملل()
کد خبر:17561841
۱۳۹۷/۰۴/۲۰ ۱۹:۲۵

قطع مکرر برق شیوه زندگی افغانها را تغییر داده است

شهروندان شهرها و مناطق مختلف افغانستان از جمله کابل، علاوه بر مواجه با چالش‌های امنیتی متعدد، هر روز با قطعی مداوم چندین ساعت برق شهری نیز روبرو هستند که این موضوع بر تغییر شیوه زندگی افغان‌ها و روی آوردن به تامین انرژی از روشهای دیگر تاثیر داشته است.
ایران اکونومیست -
به گزارش ایران اکونومیست؛ کمبود برق بر شیوه زندگی افغان ها اثر گذاشته است و برخی این کاستی را با بهره برداری از انرژی های نو و شماری هم با کاهش توقع جبران کرده اند.

چالش کمبود انرژی برق تنها در کابل مشکل ساز نیست بلکه سراسر افغانستان به شکلی حادتر از کابل با آن روبرو هستند و در کابل اگر چه در فصل سرما زمان قطع برق بین 8 تا 11 ساعت است اما در فصول گرم سال این زمان کاهش می یابد ولی این کاهش نسبت به مناطق مختلف شهرها بسیار متفاوت و متنوع است.

بسیاری از شهروندان متمول با تهیه موتورهای برق یا سلول های خورشیدی تلاش دارند که نیاز خانواده یا شغل خود را به برق تامین کنند اما بیشتر مردم که اکثریت هستند خود را با این کمبود سازگارمی کنند و سبک زندگی را با آن تغییر داده اند.

استان ها و روستاهای افغانستان بجز چند شهر بزرگ از جمله کابل، قندهار، مزارشریف و هرات، دیگر استان ها و روستاها از انرژی برق مداوم و شبکه های سراسری محروم هستند اما کابل پایتخت نیز در هر 24 ساعت در تابستان بین 4 تا 8 ساعت قطع برق را از بابت کمبود 200 مگاوات قرق موجود تحمل می کند.

قطعی این میزان ساعت برق در هر 24 ساعت باعث شده است که شماری از خانواده ها چیزی به نام فریزر نداشته باشند و برخی منازل کمی حادتر است و استفاده از یخچال متداول نیست و اغلب خریدهای مورد نیاز روزانه انجام می شود تا نیازی به این لوازم نباشد.

همچنین اکثر خانواده در گرمای تابستان یا مجبور هستند آن را بدون وسایل سرمایشی تحمل کنند و یا آنها که از توان مالی بهتری برخوردار هستند کولرهای جدید آبی که در شهرهای افغانستان از جمله کابل به تازگی وارد بازار شده و با انرژی برآمده از سلول های خورشیدی کارمی کنند تا آفتاب هست برای خود خنکی ایجاد می کنند.

«محمد رامین آریا» ساکن منطقه دهم شهر کابل است او به خبرنگار ایرنا گفت که با گرم شدن هوا قطع برق در منطقه آنها بیشتر شده و در 15 روز گذشته در هر 24 ساعت بین 8 تا 2 ساعت برق آن ها قطع شده است و خانواده او با شدید شدن گرما مشکلات زیادی را تحمل می کنند.

«محمد نذیر» نیز ساکن منطقه پانزدهم خیر خانه در شمال شهر کابل است و او نیز از قطع برق شاکی است ، و به گفته او شب گذشته از ساعت 17 برق خانه آنها قطع شده و تا ساعت 22 و 15 دقیقه ادامه داشته است.

وی افزود که مشکلات قطع برق در این روزها بیشتر شده است و آنها هر روز نیمی از پیش از ظهر یا نیمی از بعد از ظهر را برق ندارند.

«حسین محمدی» ساکن منطقه سیزدهم در غرب شهر کابل، گفت که بجز روزهای جمعه که وضعیت برق در ساعات روز کمی بهتر است در باقی روزها بین 6 تا 4 ساعت برق منطقه آنها قطع می شود و آنها با مشکلات زیادی مواجه اند به این دلیل که گرمای هوا زیاد شده و نیاز به وسایل سرمایشی دارند و همچنین برای پر کردن منبع آب در بام منازل و برای جریان آب در داخل خانه توسط پمپ نیاز به برق است.

«وحید الله توحیدی» سخنگوی اداره برق افغانستان که به «اداره برشنا» شناخته می شود روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد که کابل با کمبود 200 مگاوات برق روزانه مواجه است و به همین دلیل با قطعی برق در هر روز دست و پنجه نرم می کند.

به گفته توحیدی در حال حاضر افغانستان روزانه ، 300 مگاوات برق از کشورهای تاجیکستان و ترکمنستان برای کابل وارد می کند در حال که نیاز به بیش از 600 مگاوات برق در این شهر وجود دارد.

وی گفت که این اداره 77 مگاوات برق را از محل سد «نغلو» و 24 مگاوات دیگر را نیز از سد «سروبی» در شرق کابل که بر روی رودخانه پنجشیر ساخته شده است برای مصرف شبانه تامین می کند و در کنار آنها 50 مگاوات برق حرارتی را نیز با مصرف هزینه ای سنگین برای حل مشکل شهروندان کابل تولید می کند.

به گفته وی هر کیلووات برق حرارتی برای اداره برشنا افغانستان ، 32 افغانی هزینه در بردارد که با توجه به نرخ هر دلار امروز که بیش از 72 افغانی است چیزی حدود 40 سنت می شود.

وی گفت که برق افغانستان از کشورهای ایران، ترکمنستان و تاجیکستان وارد می شود که بطور متوسط قیمت تمام شد برق وارداتی برای اداره برشنا 9.50 سنت است.

سخنگوی اداره برق افغانستان اظهار داشت که برق استان هرات و پارک های صنعتی آن از جمهوری اسلامی ایران وارد می شود و در روزهای اخیر به دلیل مشکلات فنی جریان این برق به دفعات قطع شد که شهروندان و صنعت کاران هرات را با مشکلات زیادی مواجه کرد.

وی گفت که این اداره با طرف ایرانی در تماس است و از آنها خواسته است که هر چه سریعتر مشکلات فنی برق را حل و جریان انرژی به افغانستان را وصل کنند که از دیروز این اتفاق افتاده است.

توحیدی در رفع مشکلات کاهش برق در افغانستان از جمله کابل پایتخت گفت که در حال ساخت خط انتقال برق با ظرفیت دو هزار مگاوات از ترکمنستان هستیم که تا سال 2019 به کابل خواهد رسید و با رسیدن این خط دیگر مشکل قطع برق در پایتخت نخواهیم داشت.

اداره برق افغانستان همچنین در تلاش است تا سطح بهره برداری از انرژی های تجدید پذیر را مانند سلول های خورشیدی با ساخت نیروگاههای آفتابی افزایش دهد که در برخی از استان ها از جمله «قندهار» کار برای تولید 10 مگاوات برق خورشیدی آغاز شده است.

در منطقه نغلو در شرق کابل پایتخت افغانستان نیز کار ساخت نیروگاهی 20 مگاواتی برای برق خورشیدی آغاز شده که با کمک 44.76 میلیون دلاری بانک توسعه آسیایی تکمیل می شود و قرار است بعد از آن کار ساخت بخش دوم آن که ظرفیت تولیدی آن به 30 تا 40 مگاوات افزایش خواهد یافت نیز در دست گرفته شود.

«امان الله غالب» رئیس اداره برق افغانستان پیش از این گفته بود که طرحی را در دستور کار دارند که با کمک بانک توسعه آسیای بر بام منازل شهروندان کابل سلول های خورشیدی نصب کنند تا 50 درصد هزینه آن را بانک آسیایی و 50 درصد دیگررا صاحبان منازل پرداخت کنند.

افغانستان از جمله کشورهای است که بر اساس یک تحقیق ؛ سالانه 300 روز آفتابی دارد و به همین دلیل فرصت خوبی برای استفاده از انرژی خورشیدی در اختیار دارد.

الگوهای منطقه ای و تجارب علمی و عملی همسایگان و دیگر کشورهای جهان می تواند برای کشوری مانند ایران به عنوان راهکاری آزموده شده برای مقابله با بحران هایی برآمده از پدیده های طبیعی مانند خشکسالی و گرمایش هوا مورد استفاده قرار گیرد یا شهروندان با سبک های نوین بهره وری و استفاده از فناوری های تازه آشنا شوند.
#اقتصاد #افغانستان #برق #چالش ها #ایران اکونومیست #قطع #نسیم آنلاین
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


پیروزی سایپا مقابل مس رفسنجان بغض افتخاری ترکید! /حلالیت مدیرعامل سابق از خبرنگاران 7 تیرانداز اهداف پروازی فردا راهی ایتالیا می‌شوند تمدید مجدد مهلت ثبت‌سفارش بدون انتقال ارز خانه مستوفی الممالک مرکز توانمندسازی کسب وکارهای نوپا می‌شود دادستان انتظامی مالیاتی سازمان مالیات: آخرین اخطار به بانک‌ها / اطلاعات ندهید اعلام جرم می‌کنیم گرجستان: هدف نهایی ما عضویت در ناتو است آخرین وضعیت مطالبات رانندگان و کامیون داران فتحی یکی از مدیران کاربلد و توانمند ورزش ایران است/ استقلال به روزهای خوب خودش بازخواهد گشت کلاهبردار پیامکی میلیاردی دستگیر شد ماجرای فیلمبرداری از حضور زنان در استادیوم‌ها چیست؟ 27 پناهجو در سواحل موریتانی مفقود شدند اجاق گاز مناسب کوهنوردی چه ویژگی هایی دارد؟ سقوط رتبه تلگرام در ایران و جهان سلطانی‌فر: جامعه ورزش باعث شد یک ملت بخندد تجمع هواداران خشمگین مقابل باشگاه استقلال +عکس احتمال تعمیم جنگ تعرفه‌ای آمریکا به «اورانیوم» قوت گرفت عملیات موفق پهپادی یمنی‌ها پالایشگاه ریاض هدف حمله پهپادهای یمنی قرار گرفت روایتی از آخرین وضعیت پرونده مشایی استقلال حریف ترک خود را شش‌تایی کرد بانک‌ها برای تعیین تکلیف تسهیلات یک ماه مهلت دارند وزیر نیرو به سیستان وبلوچستان می‌رود/اجرای فاز 4 آب شیرین کن زاهدان مفتی قدس: حمله به مسجد الاقصی وارد مرحله خطرناکی شده است فتحی انتخاب بسیار خوبی بود/ هواداران به آینده استقلال امیدوار باشند آغاز تمرینات ایرانجوان از پنج شنبه در ورزشگاه شهید مهدوی خسارت 70 تا 100 میلیارد تومانی کم آبی به کشت و صنعت نیشکر در خوزستان جامعه ورزش باعث شد یک ملت بخندد خودروی رهام در شیراز رونمایی شد ناراحتی‌هایی که زعفران به طور قطعی درمان خواهد کرد تمدید مجدد مهلت ثبت‌سفارش بدون انتقال ارز فتحی: هر کاری بتوانم برای جذب تیام و جپاروف انجام می‌دهم چرا در خواب حرف می‌زنیم؟ آزادسازی بلندترین نقطه درعا افتخاری از هیئت مدیره استقلال هم استعفا کرد وزیر بهداشت خواستار جلوگیری از تاسیس کارخانه اقلام دخانی شد موج اظهارات نژاد پرستانه در لهستان در پی قهرمانی فرانسه در جام جهانی سوژه مردمی؛ افشاگری دیرهنگام مدیرعامل استقلال؛ / اشکهای افتخاری؛ به خاطر پدرم می‌روم! مورینیو به دنبال sms؛ پوگبا همبازی رونالدو؟ ماهینی تا 1400 در پرسپولیس ماندنی شد رئیس فراکسیون امید درگذشت پدر محمدجواد حق‌شناس را تسلیت گفت دبیرکل جدید سازمان d8 با ظریف دیدار کرد کلنگ ساخت بیمارستان 64 تختخوابی در جاسک به زمین زده شد درخواست کارگران برای بازنگری دستمزد در شورای عالی کار
مهران مدیری وام 3 میلیاردی از ثامن الحجج دریافت کرده است؟! عناوین روزنامه‌های ورزشی 27 تیر 97/ از قهرمانی پرسپولیس تا یک پایان باز! +تصاویر شایعه تخلف مالی دو مجری مشهور تلویزیون تاکید برتقویت امادگی بیمه‌ها برای مقابله با تحریم برنامه مدیریت اضطراری برق شهرستان‌های آذربایجان غربی / 27 تیرماه برنامه قطعی برق امروز 27 تیر تهران اعلام شد انتقادات تند دالیچ، از دولت کرواسی جلسه شبانه شفر با جپاروف و تیام آیین تودیع و معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برگزار شد فرزند علم الهدی چند شغل دارد؟ خواننده پاپ ایران به جرم تجاوز دستگیر شد! ماجرای هشت بار درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی آیت‌الله حسین حق‌شناس تنگستانی درگذشت مهران مدیری وام 3 میلیاردی از ثامن الحجج دریافت کرده است؟! 93 دختر مجرد، مادر شدند هفدهمین نمایشگاه بین المللی خودرو شیراز چرخش 180 درجه‌ای وزیر علوم و تائید بازرسی آژانس از دانشگاه‌ها/ حرکت قطار بازرسان به سوی دانشگاه شهید بهشتی صالحی خبر داد؛ تکمیل کارخانه روتورسازی برای تحقق 190 هزار سو/ طرح پیشران هسته‌ای، جلوتر از زمان‌بندی در حال انجام است بازداشت خواننده مطرح به جرم تجاوز مربیان بزرگ وقتی شرایط بازی تغییر می‌کند، ارنج تیم را تغییر می‌دهند/ نمی‌دانم چرا دولت نمی‌تواند برای مشکلات تصمیم‌گیری کند اولین نشست از سلسله نشست‌های "رسانه، افکار عمومی و بازنمایی رویداد با حضور صادق زیباکلام، شمس مستوفی و منصور مظفری برگزار خواهد شد دریافت‌های میلیاردی دو مجری از موسسه ثامن الحجج پیشرفته‌ترین دستگاه لیزر چشم دنیا در بیمارستان لبافی‌نژاد راه اندازی شد دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن الحجج رومینا را به انبار بردم؛ بهنام هم آمد، از کجا معلوم من این کار را کرده باشم! اسراییل برای جنگ جدید غزهآماده می‌شود پست جدید برای سردارسلامی در سپاه اسماعیل کوثری: مشکلات کشور به دولت بر می‌گردد/ همه مسئولیت‌ها بر عهده قوه‌مجریه است / رئیس جمهور و وزرا باید به مسائل اقتصادی رسیدگی کنند یادداشتی بر مجموعه مستند "غوغای بی هیاهو" تجلیل از برترین‌های آزمون دستیاری تجاوز یک مربی ورزشی به یکی از نوآموزان در شیراز/متهم دستگیر شد سردار سلامی با حفظ سمت «معاون هماهنگ‌کننده سپاه» شد افتخاری از استقلال کناره گیری کرد خبر مربی ورزشی متجاوز در شیراز بازداشت شد ولایتی: یمن اگر بخواهد کمکش می‌کنیم برنامه امروز قطع برق در تهران +فایل دانلود مدیریت جهادی و انقلابی اولویت سازمان عقیدتی سیاسی ارتش است افزایش 14 درصدی دریافتی مددجویان مقصر بدحجابی آموزش‌وپرورش، دانشگاه‌ها و روحانیت هستند/ فضای مجازی منشاء بسیاری از پرونده‌های منافی عفت خطر سقوط جرثقیل در چهارراه طالقانی کرج/خیابان مسدود شد هدیه و تسهیلات میلیاردی موسسه ثامن الحجج به دو مجری نامدار تلویزیون حضور سرزده روحانی در منزل جانباز 70 درصد دریافت‌های میلیاردی مهران مدیری و احسان علیخانی دو مجری مشهور تلویزیون از موسسه ثامن الحجج! / واردات برنج و خرید و فروش بازیکن هندبال سردار آبرومند از معاونت هماهنگ کننده سپاه رفت واکنش ظریف به دیدار پوتین و ترامپ ● مراسم چهلمین روز درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی در دانشگاه تهران برگزار شد پرونده مربی ورزشی متجاوز در شیراز در سریع‌ترین زمان با صدور کیفرخواست به محاکم کیفری یک استان ارسال شد جزئیات پرونده تجاوز شیراز از زبان دادستان بنر جنجالی در بوشهر و ممنوعیت پوشیدن آستین کوتاه در قزوین!

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me