تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:اقتصادی-سیاسی()
کد خبر:17562357
۱۳۹۷/۰۴/۲۰ ۱۹:۵۴

بانک مرکزی آخرین اخطار را سال 93 به موسسه ثامن الحجج داد

هفتمین جلسه دادگاه متهمان پرونده شرکت تعاونی مالی- اعتباری ثامن الحجج امروز برگزار شد و نماینده بانک مرکزی گفت که آخرین اخطار را مرداد 93 به این موسسه اعلام کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، این دادگاه با حضور جمعی از سپرده گذاران و شاکیان، نمایندگان بانک مرکزی، نماینده دادستان و متهم ردیف اول در دادگاه کیفری یک تهران به ریاست قاضی باقری و با حضور دو مستشار برگزار شد تا شاید صدها سپرده گذار به دریافت سپرده خود امیدوارتر شوند.

مروری بر شش جلسه گذشته این دادگاه برای کسانی که در جریان جلسات دادگاه نبودند از آن جهت مفید است که بدانند به دنبال شکایت بانک مرکزی در دادسرای امور اقتصادی تهران علیه شرکت تعاونی مالی- اعتباری ثامن الحجج پرونده ای تشکیل شد و پس از انجام تحقیقات در 16 اسفند سال 96 قرار جلب به دادرسی (کیفرخواست) برای سه نفر از مسئولان این موسسه به اتهام اخلال در امور اقتصادی صادر شد.

در جلسه اول دادگاه که در 26 خرداد 97 برگزار شد، پس از قرائت کیفرخواست توسط نماینده دادستان توضیحاتی ارائه شد، از جمله اینکه تعاونی مالی اعتباری ثامن‌الحجج دانش آموختگان سبزوار با نام اختصاری موسسه اعتباری ثامن الحجج با فعالیت غیرقانونی در جذب سرمایه اشخاص موجب تضییع شدن میلیارد‌ها تومان از سرمایه افراد حقیقی و حقوقی در سراسر کشور شد، در حالی که بدون مجوز بانک مرکزی شروع به فعالیت کرده است.

موضوع از آنجا آغاز شد که وزارت تعاون از سال 1374 در برخی استان‌ها برای موسساتی مانند ثامن الائمه، ثامن الحجج و مانند آنها، مجوزهایی در سراسر کشور صادر کرد و این موسسات بدون هیچ محدودیتی شروع به عضوگیری کردند و نبود نظارت و آشفتگی بازار پول باعث توسعه بی حد و حصر این تعاونی‌ها شد.

در جلسه دوم ادامه کیفرخواست قرائت شد و در جلسه سوم نیز برخی شاکیان همچون بانک مرکزی و تعدادی از سپرده گذاران به طرح مسائلی پرداختند.

در جلسه چهارم متهم ردیف اول یعنی مدیرعامل موسسه ثامن الحجج در جایگاه حاضر شد و سپس وکیل او به دفاع از موکلش پرداخت. 
موسسه ثامن الحجج بیش از 12 هزار و 800 میلیارد تومان را به عنوان سپرده از مردم دریافت کرده ولی نتوانسته امانت مردم و سود موردنظر را برگرداند.

در جلسات پنجم و ششم مطالبی درباره وضعیت حقوقی موسسه ثامن الحجج و مکاتبات بانک مرکزی برای نظارت بر این موسسه مطرح شد و وکلای متهم در این دو جلسه به دفاع از موکل خود پرداختند و نماینده داستان نیز نکاتی را بیان کرد.

حالا این پرونده بالغ بر20 جلد و هزاران برگ است. 

در هفتمین جلسه رسیدگی به پرونده موسسه ثامن الحجج یکی از وکلای متهم بیش از 40 دقیقه به دفاع از مدیرعامل این موسسه پرداخت و گفت: اگر چه چند توافق میان بانک مرکزی و وزارت اطلاعات امضاء شد ولی بانک مرکزی به تعهدات خود عمل نکرد و موکل من از 27 اسفند 94 هیچ اختیاری نداشته و تمام اختیارات با بانک مرکزی بوده است.

نماینده دادستان نیز بانک مرکزی را به عنوان یکی از مقصران پرونده ثامن الحجج دانست و گفت: بسیاری از سپرده ها بعد از دهم دی 93 جذب شده است. مثلا 522 فقره تا 27 دی 93 در 25 شعبه از 27 شعبه این موسسه در تهران کشف شده که بعد از این تاریخ سپرده های مردم را جذب کرده است. 

نماینده دادستان از عبارت «گستاخی موسسه در عدم اجرای قانون» استفاده کرد و گفت: این موسسه در سال 88 دارای 49 شعبه بود و در سال 89 با مدیرعاملی متهم این تعداد به 173 شعبه رسیده است و در سال 90 با 348 شعبه درحدود 282 درصد افزایش منابع داشته است.

در سال 91 تعداد شعبه ها به 425 با 126درصد افزایش منابع می رسد و در سال 92 بیش از 479 شعبه با 100درصد افزایش منابع داشته و در سال 93 نیز بانک مرکزی اعلام کرده که با 480 شعبه حدود 55 درصد افزایش منابع داشته است.

نماینده دادستان از دستورهای شفاهی مدیرعامل این موسسه به عنوان یکی از اتهامات یاد کرد و گفت: سه تن از روسای این موسسه تسهیلاتی را با دستور شفاهی ا. م. به برخی اشخاص می داد و سودهای نامتعارف نیز بنا به اظهارات روسای شعب به برخی پرداخت می کرده است.

وی حتی از سود تا 77 درصد به عنوان سودهای نامتعارف در این موسسه یاد کرد که به شخصی به نام ف. ا. پرداخت شده است و در شعبه هایی از تهران، اصفهان و فارس نیز سپرده های بالایی را به برخی افراد پرداخت کرده اند.

وضعیت اموال و املاک موسسه از جمله خرید شرکت آب و برق کیش و ملک آبشار اصفهان از دیگر مواردی بود که از سوی نماینده دادستان مطرح شد.

نماینده دادستان از متهم خواست که مدرک تحصیلی خود را اعلام کند و دیگر اینکه آیا کسی همنام او در موسسه حق امضاء داشته است.

متهم در پاسخ «دیپلم» را مدرک خود اعلام کرد و گفت که کسی همنام او در موسسه ثامن الحجج وجود ندارد که حق امضاء داشته باشد.

نماینده دادستان از قرارداد هدایا نام برد که میان موسسه و یکی از تهیه کنندگان یک برنامه معروف تلویزیونی به مبلغ 180 میلیون و 400 میلیون تومان به امضاء رسیده و مدیرعامل موسسه به عنوان دکتر این قرارداد را امضاء کرده است.

قاضی دادگاه در ادامه از نماینده دادستان خواست تا دلایل قانونی خود را مبنی بر موارد اتهامی اعلام کند. نماینده دادستان نیز مطالبی را بیان کرد اما هنگامی که سخن از پرداخت سودهای کلان شد، قاضی از نماینده دادستان خواست تا مصادیقی از حقوق نجومی را اعلام کند ولی پس از اعلام اسامی برخی افراد و میزان پرداختی آنان که از 45 میلیون تا 99 میلیون ریال بود، قاضی باقری اعلام کرد که «اینها نجومی نیست».

قاضی از نماینده دادستان خواست تا مصادیق حیف و میل سپرده سپرده گذاران را برای جلسه بعد آماده کند و بعد از اعلام تنفس امیر مظلوم شایان، به عنوان نماینده بانک مرکزی مطالبی را بیان کرد.

نماینده بانک مرکزی گفت که این موسسه از سال 87 آغاز به کار کرد و ما سال 89 از موسسه خواستیم تا با ارائه مدارک خواسته شده همچون اطلاعات مالی سال های 87 و 88در بانک حاضر شود وی پس از 40 روز حضور یافت ولی اطلاعاتی را ارائه نکرد.

وی افزود: در سال 89 به پلیس اطلاعات امنیت ناجا اعلام کردیم که این موسسه فاقد مجوز بوده و گسترش شعبه های آن قانونی نیست و از پلیس خواستیم تا از گسترش شعبه های آن جلوگیری کند. 

مظلوم شایان با اشاره به دیگر مکاتبات و پیگیری های بانک مرکزی گفت: در سال 91 با حکم بانک مرکزی به بررسی وضعیت این تعاونی پرداختیم و در گزارش نهایی اعلام شد که این تعاونی در سه مرحله همکاری نداشته و به پلیس ناجا اعلام کردیم که افتتاح شعب این موسسه ممنوع است و از فعالیت آن جلوگیری کند.

وی افزود: البته در 22 مرداد سال 93 به عنوان آخرین اخطار به این موسسه در شرف تاسیس اعلام کردیم که پیرو مکاتبات متعدد پیشین در خصوص لزوم رعایت مقررات فورا این بانک را از نتایج اقدامات آگاه کنند. در غیر این صورت به دادسرا اعلام می کنیم تا از فعالیت موسسه جلوگیری شود.

در این زمان همهمه شاکیان در دادگاه بلند شد و هر یک به عملکرد بانک اعتراض کردند و قاضی باقری با تایید اعتراض سپرده گذاران گفت باید ببینیم چرا روند پیگیری بانک اجرایی نمی شده و تا این اندازه به طول کشیده است.

یکی از شاکیان نیز مطالبی را در انتقاد به طولانی شدن رسیدگی به این پرونده مطرح کرد و رئیس دادگاه گفت: در کمیته ساماندهی قرار بود، اقداماتی صورت بگیرد ولی کار خاصی انجام نمی شد. سوال اساسی این است که نباید تعیین وضعیت چنین موسسه ای تا این مقدار طولانی می شد و اگر مدیران موسسه همکاری نمی کردند، نشانگر آن است که نمی خواستند زیر چتر قانون قرار بگیرند.

شاکیان و سپرده گذاران مطالب قاضی باقری را با تشویق خود تایید کردند و باقری در ادامه گفت: اگر در سال 91 اقدامی صورت می گرفت تعدادی از سپرده گذاران متضرر می شدند ولی پس از چند سال شاهد ضرر و زیان بسیاری از افراد هستیم.

به گزارش ایرنا، هفتمین جلسه دادگاه رسیدگی به موسسه ثامن الحجج ساعت به پایان رسید و رئیس دادگاه با اعلام تنفس، جلسه بعدی این دادگاه را یکشنبه 24 تیر در ساعت هشت و 30 دقیقه اعلام کرد. /

پایان پیام

#اجتماعي #بانك مركزي #موسسه ثامن الحجج #دادگاه كيفري #ایران اکونومیست #بانک مرکزی #موسسه
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image


دستورالعمل فعالیت امدادخودروها به وزارت صنعت ارسال شد پرتاب 3 امتیازیِ نیمار معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی قائم‌شهر رئیس مجمع عالی بسیج مازندران شد پاسپورتی پر از مُهر سوریه حمایت 100 درصدی ترامپ از ناآرامی‌های ایران! بررسی تاثیر عناصر برنامه درسی موجود فیزیک 1 و آزمایشگاه در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان اثربخشی مهارت‌های فراشناختی بر توانایی‌های شناختی و سبک‌های یادگیری دانش آموزان نارساخوان محصولات آدیداس از پلاستیک بازیافتی تولید می‌شوند کشتار یک کفتار با شلیک گلوله در کرمانشاه + فیلم هدایت هاشمی به دنیا می‌آید/حضور دوباره بازیگر سریال پایتخت در عرصه سینما پایان لایحه پالرمو /واکنش صفر به 53 اخطار /هراس ارتش صهیونیستی از بادبادک‌ها هر پیشنهادی به بیرانوند دادیم، پذیرفت تا استقلالی شود تاملی بر دیدار ترامپ و پوتین آژیر خطر در جولان اشغالی به صدا درآمد یک ایستگاه مترو به نام «دشان» نامگذاری شد کلنگ‌زنی بزرگترین گلخانه هیدروپونیک ایران با سرمایه‌گذاری 500 میلیون یورو/ اشتغال‌زایی برای 2500 نفر خبر خوب برای همسر "قذافی" حمل گاو با پراید! / عکس شاهزاده‌های سخت پسند که مجرد مانده‌اند+عکس یک جنگنده ناشناس در شمال سوریه سقوط کرد حمایت کاکا از ادامه حضور تیته در تیم ملی واکنش محمدرضا پهلوی از انتقاد اشرف هیچکس نمی‌تونه پای ابراهیم رو از روی زمین بلند کنه جزئیات شکایت جدید چین از آمریکا به سازمان تجارت جهانی توپ‌های لاستیکی برای کاهش تبخیر آب سدها، آری یا نه؟ پیش بینی واشنگتن از رابطه نفتی ایران و چین قرارداد مشارکت عمومی خصوصی؛ برنامه‌ای برای مقابله با تحریم دیدار خصوصی ترامپ با پوتین اقدامی «شرم آور» و «اشتباه» بود پاداش پایان خدمت فرهنگیان آخر تیرماه پرداخت می‌شود آشنایی با مواد خوراکی حاوی منیزیم یک ایستگاه مترو در فرانسه به نام دشان نامگذاری شد شخصیت رجالی سَماعةبن مِهران حضرمی تبیین کارکرد مقاربه «خواستن» به‌عنوان معادلی گویا برای فعل مقاربه «کاد» در ترجمه فارسی قرآن‌کریم معمای خودکشی دختر 20 ساله در آسانسور پیچیده‌تر شد! جزئیات استخدام در یک گروه صنعتی+ جدول به صدا درآمدن آژیر هشدار حملات راکتی در جولان اشغالی ستاره ثابت استقلال؛ منجیِ شماره هشت چرا ویترین لباس فروشی‌ها تغییر نمی‌کند؟ 8 توصیه متخصصان پوست برای استفاده صحیح و مؤثر از کرم مرطوب کننده بهروان: بهتر بود کمیته انضباطی رأی سوپرجام را اعلام می‌کرد تولد بازیگر زن سینما با حضور هنرمندان برگزار شد+عکس 1800 تومانِ هر دلار دولتی به جیب چه کسی می‌رود؟! یک زن، افراطی‌تر از نتانیاهو؛ گزینه‌ای برای نخست‌وزیری/عکس یک زن، افراطی‌تر از نتانیاهو؛ گزینه‌ای برای نخست‌وزیری/عکس پشیمانی متین ستوده از تمسخر بیرانوند بنیامین هنریکس از بایر لورکوزن، جدیدترین گزینه اینتر برای تقویت سمت راست خط دفاعی پیروزی نیروهای سوریه در قنیطره 95 درصد شهرستان‌های خراسان رضوی در شرایط خشکسالی قرار دارند نسل به نسل در برابر متجاوزان ایستادگی می‌کنیم/ سعودی‌ها از جنگ با یمن پشیمان می‌شوند
فغانی داور فوتبال و همسرش اعتراف تکان دهنده قاتل مریم فرجی+جزئیات تشکیل شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان‌ها/ انتصاب رؤسای دانشگاه‌های بزرگ به عنوان مدیران شبکه‌های استانی واکنش عادل فردوسی‌پور به شایعه منتشرشده در فضای مجازی دستگیری اعضای باند کلاهبرداری در پوشش اعزام دانشجو به خارج از کشور در یاسوج واکنش کی‌روش به خداحافظی آزمون از تیم ملی مستمری و مابه التفاوت افزایش سه ماه مستمری مددجویان امشب پرداخت می‌شود ایمن‌سازی تاور کج شده در محدوده چهارراه طالقانی کرج؛ ساختمان مجاور تخلیه شد تشییع مادر شهیدان ردانی پور پرسپولیس به عنوان قهرمان سوپر جام معرفی شد فروش پیتزای 38 میلیون تومانی در میدان ونک فرزند علم الهدی دستگیر شده است؟! /ماجرای شایعه ارتباط پسر علم الهدی با سلطان سکه بیانیه سازمان پدافند غیرعامل کشور درباره اظهارات وزیر ارتباطات: سازمان پدافند غیرعامل از برگزاری شوهای رسانه‌ای تخریبی نمی‌هراسد/منافع ملی را پای اهداف سیاسی ذبح نکنیم وزیر نیرو عذرخواهی کرد برگزیدگان آزمون دستیاری تقدیر شدند پیشنهاد مضحک اروپایی‌ها برای خرید نفت از ایران برنامه مدیریت اضطراری برق شهرستان‌های آذربایجان غربی / 27 تیرماه احتمال قطعی آب تبریز عکس/ مار کبرا شعبده بازی ایرانی را گزید برنامه قطع برق تهران در 26 تیر اعلام شد حسام‌الدین آشنا: زمان آن است که با آمریکای ضدترامپ گفت‌وگو کنیم/ ترامپ به پوتین که می‌رسد پاهایش شل می‌شود فیلم: مردی که با چاقو جواب درخواست طلاق همسرش را داد! پوتین برنده دیدار با ترامپ بود؛ او یک توپ فوتبال هدیه داد و معلوم نیست چه هدیه بزرگتری گرفت که مدام لبخند می‌زد / ترامپ به قواعد پیش از دوران هیتلر بازگشته برنامه قطعی برق امروز 26 تیرماه تهران اعلام شد+جدول ابراهیم فیاض: دورهمی کثیف‌ترین برنامه از لحاظ اخلاقی است/ مهران مدیری روابط جنسی خارج از خانواده را ترویج می‌کند/ او در حضور فردوسی پور تبلغ همجنس بازی کرد (+فیلم) اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 26 تیرماه+جدول واکنش سازمان پدافند غیرعامل به اظهارات وزیر ارتباطات سلطانی‌فر: مقام معظم رهبری فرمودند تیم اقتصادی دولت مثل تیم ملی فوتبال تلاش کند/ برخی فکر می‌کردند در جام جهانی زنگ تفریح می‌شویم راهکارهای گسترش و ترویج فر هنگ مطالعه و کتابخوانی و رفع مشکلات صنعت چاپ بررسی شد/ تاکید بر مشوق‌های مادی و معنوی و ایجاد فضای رقابتی و جذاب برای ترویج فرهنگ کتابخوانی جزئیات قتل مریم فرجی دانشجوی بازداشتی حوادث دی ماه+ اعترافات نامزدش آخرین وضعیت تخصیص ارز مسافرتی مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی امشب واریز می‌شود واکنش رسول جعفریان به رزومه عجیب خالق ایده «تکه‌تکه کردن کره زمین» آتش سوزی مجتمع کامپیوتر در خیابان ولیعصر (عج) / سوختگی دو تن در حادثه تشییع و خاکسپاری مادر شهید حجت الاسلام ردّانی پور استقلال انصراف داد، پرسپولیس برنده سوپرجام اعلام شد مستمری و یارانه مددجویان کمیته امداد به همراه افزایش 14 درصدی امشب واریز می‌شود جان کری: ترامپ کاملا از پوتین فریب خورد نقل قول وزیر از رهبر انقلاب: تیم اقتصادی مانند تیم ملی فوتبال باشد فیلم/ هکر صفحه اینستا گرام مریم رجوی و سلطنت طلبان از اهدافش می‌گوید زلزله 4.9 دهم ریشتری سنخواست را لرزاند/2 تیم فوریت‌های پزشکی برای ارزیابی به مناطق زلزله زده اعزام شدند/ برخی از خانه‌های روستایی خسارت دیدند دانلود؛ استقبال پرشور مردم کرواسی از تیم ملی کشورشان رئیس کمیته امداد: مستمری مددجویان به همراه یارانه امشب واریز می‌شود پرسپولیس 3 بر 0 برنده بازی مقابل استقلال و قهرمان سوپرجام شد تجلیل از برترین‌های آزمون دستیاری وزارت اطلاعات: دروغ زاکانی بی شرمانه بود! فروریختن ورزشگاه میزبان جام جهانی 2018 به دلیل بارندگی + فیلم کارت معامله‌ای به نام «ایران» برای طرف‌های مذاکراتی/ زمان تجدید نظر در رابطه با فرانسه نرسیده است؟ راه آهن گیلان پیچیده‌ترین مسیر ریلی کشور است استقلال: از سوپرجام انصراف نداده‌ایم +عکس

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me