تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایرنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:17564125
۱۳۹۷/۰۴/۲۰ ۲۲:۰۰

رویکرد ترامپ به ناتو نادرست است

تهران – ایرنا – کارشناسان سیاست خارجی درباره رویکرد رئیس جمهوری آمریکا به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کردند: تمرکز یکجانبه دونالد ترامپ درباره ناکافی بودن هزینه نظامی اعضای این سازمان، نشانگر درک نادرستش از این پیمان دفاعی است.

به گزارش چهارشنبه شب ایرنا؛ تارنمای کارنگی یوروپ که نظر شماری از کارشناسان برگزیده را در خصوص رویکرد ترامپ به ناتو منتشر کرده است، به نقل از آدام بالسر مدیر پروژه سیاست خارجی در موسسه وایزاروپا، افزود: با توجه به شخصی بودن نظرها و تصمیم های رئیس جمهوری آمریکا و نتیجه نشست سنگاپور میان وی و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، به آسانی می توان تصور کرد که ترامپ در نشست روز دوشنبه هلسینکی با پوتین که بلافاصله پس از اجلاس ناتو برگزار می شود، به وی اجازه دهد در باره اقداماتی برای حذف این نهاد نظامی سخن بگوید.
به گفته سوفیا بش پژوهشگر مرکز اصلاحات اروپا، قضاوت درباره نظر ترامپ در باره ناتو به همپیمانان اروپایی وی بستگی دارد، هر چند بیشتر آنان با نظر ترامپ در باره اهمیت هزینه کردن 2 درصد تولید ناخالص داخلی برای ناتو، موافق هستند، اما تمرکز یکجانبه ترامپ بر این موضوع که اروپائیان باید هزینه تضمین امنیتی ایالات متحده را بپردازند، نشانگر درک نادرست وی از مفهوم ناتو به عنوان پیمان دفاع گروهی می باشد.
وی افزود: اشاره آشکار ترامپ به کشورها و سران اروپا، یکپارچگی وانسجام ناتو را تضعیف می کند که نیرومندترین دارایی آنها به شمار می رود. خطر این است که سران قاره سبز خود را تحت فشار احساس می کنند و مردم این کشورها چنین سوء برداشت می کنند که هزینه های دفاعی، به جای سرمایه گذاری مهمی در راستای امنیت اروپا، سرفرودآوردن در برابر واشنگتن و امتیازدهی به ایالات متحده به شمار می رود.
به گفته وی، سران اروپا باید مالکیت، الزامات و دستاوردهای ناتو را در اختیار خود بگیرند. اما در صورتی که سران این قاره اجازه دهند که دیدگاه ترامپ، این اجلاس و نشست های بعدی را شکل دهد، صحت و درستی نظر وی را اثبات خواهند کرد و ناتو به ابزاری حفاظتی تبدیل خواهد شد که اروپائیان عضو آن، برای جلب توجه ایالات متحده تلاش می کنند.
کارل بیلت عضو هیات رئیسه شورای روابط خارجی اروپا نیز در این مورد گفت: پاسخ به این پرسش در صورتی آسان تر خواهد بود که از طرز فکر ترامپ در باره ناتو آگاهی داشته باشیم. اما با هر حال، ترامپ از ناتو همانند دیگر سازمان های چندجانبه نفرت دارد، به گونه ای که به نقل از وی گفته شده است که ناتو مانند نفتا بد است و نفتا از بدترین توافقنامه های جهان به شمار می رود.
وی افزود: البته این باور ترامپ که کشورهای عضو ناتو به ایالات متحده بدهی دارند و همه آنها باید فورا 2 درصد تولید ناخالص داخلی خود را به این سازمان بپردازند، نادرست و بعید است که وی علاقه بیشتری به دانستن چگونگی کارکرد واقعی ناتو داشته باشد.
به گفته بیلت، هر چند در باره مشارکت در دفاع از اروپا، کارهای بیشتری باید بشود، اما باید به این موضوع توجه داشت که بیشتر هزینه های دفاعی ایالات متحده به صورت مستقیم به اروپا بستگی ندارد. این وضع اکنون در حال تغییر است به گونه ای که انگلیس، کانادا و آلمان، فرماندهی گروه های رزمی در کشورهای حوزه بالتیک را خود بر عهده دارند.
یانن برمز رئیس و بنیانگذار گروه اوراسیا نیز نظر ترامپ را که مشارکت بیشتر کشورهای عضو ناتو در این نهاد نظامی، به میزان قابل توجهی کمتر از حد انتظار است و در صورتی که پیامدهایی برای آنان وجود نداشته باشد، به همین وضع ادامه خواهند داد، درست دانست.
برمر افزود: ترامپ به چند جانبه گرایی حتی اگر توسط خود ایالات متحده ایجاد و رهبری شود، اعتماد ندارد و به همین علت نظر وی در باره ناتو درست نیست.
پرفسور جان آر دنی استاد پژوهش مطالعات امنیتی موسسه بررسی های راهبردی دانشکده جنگ نیروی زمینی ایالات متحده، نظر ترامپ را در باره ناتو به طرز غم انگیز و حتی شاید فاجعه باری، نادرست دانست.
اولریکه فرانک عضو شورای روابط خارجی اروپا نیز در این مورد افزود: اثبات نادرستی سخنان ستمگرانه هفته های گذشته ترامپ درباره ناتو، آسان است و نظر ترامپ در این خصوص که متحدان اروپایی با ناتو، آمریکا رانابود می کنند و کشورهایی مانند آلمان به ناتو، بدهکاری مالی دارند، درست نیست، زیرا ناتو باشگاه گلف نیست.
مارکوس کایم عضو ارشد موسسه اموربین المللی و امنیتی آلمان نیز گفت: به صورت اصولی نظر و سخن رئیس جمهوری آمریکا درباره تقسیم نامساوی هزینه های ناتو، درست است، همانگونه که بسیاری از رئیسان جمهوری دیگر آمریکا نیز پیش از این چنین مطالبی گفته اند. اما درک بنیادین وی از ناتو نادرست است، زیرا نهادی نیست که با سرمایه گذاری ایالات متحده در آن، نتیجه مادی داشته باشد، بلکه این سازمان گذشته از همه چیز، ابزار اجرای سیاست آمریکا در اروپا بوده و هست.
وی اضافه کرد: به صورت دقیق تر می توان گفت که وجود ناتو به صورت مستقیم برای ادامه رهبری آمریکا در اروپا و به صورت غیرمستقیم برای حفظ امنیت و رفاه مردم این کشور لازم و ضروری است، هر چند سیاست بسیاری از هم پیمانان اروپایی در به تاخیر انداختن افزایش هزینه دفاع ملی، نادرست است.
کارل هینز کمپ رئیس آکادمی فدرال سیاست امنیتی برلین نیز تصریح کرد: بیشتر اعضا ناتو مانند آلمان، به اندازه کافی برای امنیت و دفاع خود خرج نمی کنند و هنوز بر دریافت حمایت نظامی اصلی از کشورهای دیگر (ایالات متحده) سرمایه گذاری می کنند، که ناعادلانه است.
نشست جنجالی سران ناتو روز چهارشنبه با حضور ترامپ در بروکسل مرکز این پیمان نظامی آغاز شده است.
شبد**1486**9122

رویکرد ترامپ به ناتو نادرست است #سياسي #ناتو #ترامپ #كارنگي يوروپ
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


جدال نفسگیر آمریکایی‌ها در روز دعوت از پوتین به کاخ سفید وزارت امور خارجه پیگیر حقآبه سیستان است مخالفت صنعت خودروسازی آمریکا با سیاست ترامپ در اعمال تعرفه بر خودروهای وارداتی عوارض کمبود منیزیم را جدی بگیرید شیعیانی که با شفاعت فاطمه معصومه (ع) بهشتی می‌شوند پیش بینی ریسک ابتلا به آلزایمر در زنان بر اساس تعداد بارداری افزایش میزان قندخون موجب بهبود حافظه سالمندان می‌شود تشدید تحرکات اندیشکده «اف‌دی‌دی» آمریکا برای تحریم صدا و سیما 315 بازنشسته بالای 75 سال قزوین کارت منزلت دریافت کردند آموزش و پرورش رسانه 'سینا تی وی' راه اندازی می‌کند آمریکا از ابتکار نماینده ویژه سازمان ملل در یمن استقبال کرد آیت‌الله مکارم: دولتمردان از مردم عذرخواهی کنند شاهکار جدید ایرباس در ساختن پهپاد پرقدرت+ تصاویر و نقشه‌ها مقام‌های کهنسال جمهوری اسلامی کی قرار است به جوانان میدان دهند غوغای رونالدو در اینستاگرام+ تصویر ارتباط کلسترول بالا و کاهش نرخ باروری در زنان اختلالات خواب پیش نشانه ریسک ابتلا به‌ام اس جاعل دسته چک در البرزدستگیر شد تصویری تاریخی از سفر رییس جمهور چین به امارات وسیله‌ای که آرام آرام مغز کودکانتان را می‌کشد هنوز وامی برای اشتغال روستایی پرداخت نشده است/ هشدار نسبت به انحراف منابع و فساد+جدول ارتباط نیترات موجود در گوشت و اختلال روانی افراد مبتلا به hiv دو برابر بیشتر در معرض ریسک بیماری قلبی هستند کشف سنگ قبر 5500 ساله در ایرلند شهیدی که در مرقد امام حسین (ع) جواز شهادت گرفت اعتبار واردات مواد اولیه و واسطه‌ای سه درصد کاهش یافت معاون وزیر ارشاد: بازشناسی آثار هنری ضرورت است حال سدهای پایتخت خوب نیست پیش‌بینی سوروس درباره کنار رفتن «ترامپ» از قدرت نتانیاهو: ایران بزرگترین تهدید برای همه ماست ادعاهای ضد ایرانی سفیر امارات و خاطره مقام سابق آمریکایی درباره تماس‌ها با «ظریف» رهبر دموکرات‌های سنا: ترامپ نباید یک بار دیگر با پوتین دیدار کند حماس طرح پیشنهادی مصر را برای آشتی گروه‌های فلسطینی پذیرفت پامپئو در سخنرانی ضدایرانی خود روز یکشنبه چه خواهد گفت؟ 24 مظنون داعشی در استانبول ترکیه دستگیر شدند از دستور رئیس‌جمهور برای رسیدگی به تخلف در واردات خودرو تا تعیین زمان رونمایی از دستاورد نیروی هوایی ماجرای زیارت قاچاقی و توسل به امام رضا (ع) هیئتی از جامعه الزهرا (س) پاکستان به حرم امیرالمؤمنین (ع) مشرف شد+تصاویر شناسنامه‌ای برای تراریخته‌ها احتمال کشف گنجینه طلا در کشتی روسی که یک قرن پیش غرق شد ساموئل ال جکسون با ظاهری متفاوت به هالیوود آمد +عکس مدعی دروغین علیه شفر فراری است؟ چه مواقعی آب سرد، چه مواقعی آب گرم بنوشیم؟ بوسه داریوش ارجمند بردستان جمشیدمشایخی/عکس دارمیان در آستانه حضور در یوونتوس دختری که «ملکه جوشکاری» نام گرفت مخالفت با دیدار دوباره ترامپ با پوتین اروپایی‌ها با طناب موساد به چاه منافقین رفتند سنای آمریکا به اتفاق آرا پیشنهاد «باورنکردنی» پوتین به ترامپ را رد کرد عقب‌نشینی نتانیاهو از سخنانش درباره مجاب کردن ترامپ به خروج از برجام
من از ویکی شیعه خبر نداشتم/شبهه حالت تخریبی دارد خودروی جدید شرکت سایپا رونمایی شد خواننده پاپ به یک دختر تجاوز و از او اخاذی کرد شرکت‌های تسیا نخ نوین و رضا نخ مورد بازدید استاندار خراسان رضوی قرار گرفت. سیگار، عمر را کوتاه می‌کند همراه اول تنها روابط عمومی 8 ستاره سرآمدی ایران قاتل دختر 10 ساله دشتستانی دستگیر شد / مادر مرتکب قتل شده یا ناپدری؟ روغن گران نمی‌شود واکنش م. م و ح. ص به وام گرفتن از ثامن الحجج استاندار خراسان شمالی در آیین اختتامیه سومین جشنواره موسیقی مقامی مطرح کرد: لزوم توجه وسعت در مفاهیم ارزشمند موسیقی مقامی خراسان شمالی بیمارستان 350 تخت‌خوابی شهید مفتح ورامین افتتاح می‌شود. «ملک عبداللَّه» اولین پادشاه اردن هاشمی ترور شد رسمی؛ آنتونیو استوکس، مهاجم ایرلندی به تراکتورسازی تبریز پیوست پرداخت تسهیلات 200 میلیون ریالی اشتغال به مددجویان کمیته امداد تحصیل دانشجویان 85 کشور دنیا در دانشگاه‌های ایران تماشاخانه هودی پر از خوابگرد شد با حضور 82/49 درصد سهامداران صورت‌های مالی بیمه آسیا به تصویب رسید سیاست موازنه مثبت یا منفی؟ افتخارآفرینی بانوان فارس در مسابقات قهرمانی هندبال امیدهای کشور مشارکت و همکاری 25 هزار تشکل غیر دولتی با سازمان بهزیستی در سطح کشور پزشکان سرشناس تمایلی به بیمه‌شدن ویزیت ندارند استقبال از 41 اتوبوس حامل شهروندان محاصره‌شده الفوعه و کفریا در حومه حلب/پهپادهای ایرانی مسئولیت حفاظت و تأمین امنیت اتوبوس‌ها را دارند+تصا معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد: ضرورت برنامه ریزی برای شناساندن جایگاه موسیقی مقامی خراسان شمالی دمای هوای تهران 40 درجه می‌شود 5 مصدوم در پی تصادف 2 موتور سیکلت جزئیات کشف 5 تن مواد افیونی در استان البرز همراه اول تنها روابط عمومی 8 ستاره سرآمدی ایران پای دلار 7500 تومانی به نیما باز شد حمله پهپادهای یمنی به نشست فرماندهان مزدوران سعودی در مارب نجات کودک 4 ساله پس از غرق شدگی از کام مرگ لیست کالاهای ممنوعه برای حجاج اعلام شد یک فروند هواپیمای f14 در پایگاه شهید بابایی بازآماد شد کشف بیش از 170 هزار نخ سیگار قاچاق در قزوین پایان 6 سال رابطه عاشقانه زوج معروف هالیوود فعالیت 9 کمپ ترک اعتیاد در اردبیل درخواست 13 میلیاردی تیام از استقلال واریز 1800 تومان از هر دلار دولتی در جیب عده‌ای خاص! آغاز طرح پیشگیری از معلولیت در خانواده‌های دارای دو فرزند معلول در میبد آغاز عملیات اجرایی آبشیرینکن 35000 متر مکعبی بوشهر در هفته دولت ورود 10 دستگاه اتوبوس به حومه قنیطره برای انتقال تروریست‌های مسلح طی سه ماهه اول 97 سیل در «رمشک» 2 میلیارد تومان خسارت وارد کرده است زندگی 7 هزار معلول تهرانی با مشکلات معیشتی/ وجود 2841 نفر مجهول‌الهویه بوئینگ 18 میلیارد دلار تیتانیوم از روسیه خریداری می‌کند نود و سومین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان زنجان/ سفر قریب الوقوع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان زنجان تاکید نماینده سبزوار درمجلس و تکذیب مدیرعامل شرکت غله منطقه 5 کشور برنده جایزه ادبی «آرتور سی. کلارک» معرفی شد برنامه قطع برق تهران در روزهای پنجشنبه و شنبه «ملک عبداللَّه» اولین پادشاه اردن هاشمی ترور شد ‌برنامه امروز قطع برق تبریز در 5 منطقه منتشر شد +جدول قطعی

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me