تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:بین الملل-سیاسی()
کد خبر:17565108
۱۳۹۷/۰۴/۲۰ ۲۳:۰۶

جنگ حق‌السهم در ناتو

ترامپ در نشستی با دبیرکل ناتو گفته که اروپایی‌ها باید با افزایش بودجه‌های دفاعی خود بار مالی را از دوش امریکا بردارند. ترامپ در انتقاد از عملکرد متناقض آلمان در ناتو، گفت که این کشور «اسیر روسیه» شده است.
۲۹ کشور عضو ناتو در حالی در بروکسل گردهم آمده‌اند که هشدار دونالد ترامپ به اعضای سازمان برای افزایش سهم بودجه دفاعی آنها، این گردهمایی را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. ترامپ در نشستی با دبیرکل ناتو گفته که اروپایی‌ها باید با افزایش بودجه‌های دفاعی خود بار مالی را از دوش امریکا بردارند. ترامپ در انتقاد از عملکرد متناقض آلمان در ناتو، گفت که این کشور «اسیر روسیه» شده است.
سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در هفتاد‌ویکمین سال تأسیس خود دچار شکاف‌های عمیقی شده و اختلافات امریکا و اروپا بر این سازمان سایه افکنده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا که از زمان ورود به کاخ سفید بر سر مسائل اقتصادی با کشور‌های اروپایی دچار تنش شده، این بار اروپایی‌ها را تحت فشار قرار داده تا بودجه‌های دفاعی و سهم خود را در ناتو افزایش دهند تا بار مالی از دوش امریکا کاسته شود. نشست دو روزه ناتو که از دیروز در بروکسل، پایتخت بلژیک شروع شد و تا امروز (پنج‌شنبه) ادامه دارد، چالشی‌ترین نشستی است که در مدت عمر این سازمان برگزار می‌شود و رئیس‌جمهور امریکا پیش از برگزاری نشست جنگ لفظی علیه متحدان اروپایی اش را تشدید کرده است. به گزارش شبکه سی‌ان‌ان، رئیس‌جمهور امریکا دیروز پیش از برگزاری نشست در صبحانه کاری با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، از سیاست‌های کشور‌های اروپایی انتقاد کرد و گفت: «باید بگویم که این واقعاً ناراحت‌کننده است که آلمان توافق بزرگ گازی و نفتی با روسیه می‌بندد؛ همان روسیه‌ای که شما (ناتو) قرار است در برابر آن دفاع کنید و آلمان میلیارد‌ها دلار به روسیه می‌پردازد. ما در حال حفاظت از آلمان، فرانسه و همه این کشور‌ها هستیم و تعداد زیادی از این کشور‌ها توافق انتقال خطوط انرژی می‌بندند و در آن میلیارد‌ها دلار به روسیه می‌پردازند. فرض بر این بوده که ما از شما در برابر روسیه حفاظت کنیم، اما آن‌ها میلیارد‌ها دلار به روسیه می‌دهند و به نظر من این مناسب نیست و صدراعظم پیشین آلمان، رئیس شرکت خط لوله‌ای است که گاز روسیه را به آلمان منتقل می‌کند». رئیس‌جمهور امریکا با تکرار اظهارنظرش درباره وابستگی انرژی آلمان به روسیه گفت: «آلمان اسیر روسیه است چرا که آن‌ها تولید زغال سنگ و انرژی اتمی را ر‌ها کردند و به نفت و گاز روسیه رو کردند. به نظر من این چیزی است که ناتو باید به آن نگاه بکند. قطعاً منطقی به نظر نمی‌رسد که آن‌ها میلیارد‌ها دلار به روسیه بپردازند و ما از آن‌ها در برابر روسیه دفاع کنیم». این اظهارات ترامپ واکنش برلین را در پی داشته است. به گزارش رویترز، اورسولا وان درلین، وزیر دفاع آلمان در واکنش به اظهارات ترامپ گفت: «بدون شک ما اختلافات بسیار عمیق و گسترده‌ای با روس‌ها داریم و هرگز اسیر و زندانی سیاست‌های این کشور نبوده‌ایم، با این حال تلاش کرده‌ایم کانال‌های ارتباطی خود را با دیگران حفظ کرده و با برخی دیگر از کشورها، اتحاد خود را حفظ کنیم.» در ادامه گفت‌وگوی ترامپ و دبیرکل ناتو، استولتنبرگ در واکنش به سخنان ترامپ که اروپایی‌ها را به کم کاری متهم می‌کرد، گفت که «نقطه قوت متحدان ناتو در این است که به‌رغم اختلاف نظر‌ها درباره برخی موضوعات از قبیل: گاز و نفت، ما همیشه قادر بوده‌ایم که حول ارزش‌های کلیدی و ریشه‌ای ناتو متحد و یکپارچه شده و از همدیگر دفاع کنیم چرا که ما متوجه هستیم که دسته جمعی قوی‌تر از این هستیم که در خانه تنها باشیم». ترامپ با پریدن در حرف‌های استولتنبرگ گفت: «چطور ما با هم می‌توانیم قدرتمندتر باشیم وقتی یک کشور انرژی خود را از کسی وارد می‌کند که شما باید از او در برابر آن دفاع کنید؟»

اروپا باید فوراً عمل کند
درحالی که دبیرکل ناتو و هیئت امریکایی از این سخنان ترامپ بهت‌زده شده بودند، ترامپ با انتقاد از کوتاهی اروپایی‌ها در افزایش بودجه‌های دفاعی و با بیان اینکه این مسئله باید هر چه زودتر عملی شود، گفت: «از نظر من این کشور‌ها باید فوراً قدم جلو بگذارند. آلمان یک کشور ثروتمند است و آن‌ها درباره افزایش خیلی محدود هزینه‌های نظامی و دفاعی تا سال ۲۰۳۰ صحبت می‌کنند، اما آن‌ها می‌توانند فوراً همین فردا هزینه‌های دفاعی و نظامی را افزایش دهند و مشکلی در این باره ندارند. به نظرم این برای امریکا، غیرمنصفانه است. ما باید کاری بکنیم چرا که ما نمی‌توانیم این وضع را تحمل کنیم». ترامپ افزود: «آلمان فقط کمی بیشتر از یک درصد از تولید ناخالص داخلی را برای هزینه‌های نظامی ناتو می‌پردازد، اما رقم واقعی هزینه‌های امریکا بیش از ۴ درصد از تولید ناخالص داخلی است. فکر می‌کنم این موضوع نامناسبی است. ما داریم از آلمان، فرانسه و همه حفاظت می‌کنیم و پول بسیاری برای این کار می‌پردازیم و این برای دهه‌ها است که انجام می‌شود. این موضوع توسط دیگر رؤسای جمهور امریکا هم مطرح شد، اما آن‌ها هیچ کاری برای حل آن نکردند، اما من باید این موضوع را مطرح کنم چرا که خیلی برای مردم امریکا و مالیات‌دهندگان ما غیرمنصفانه است». سخنان جنجالی ترامپ با دبیرکل ناتو تا جایی ادامه پیدا کرد که از خبرنگاران خواستند نشست را ترک کنند. به گزارش یورونیوز، هرچند از سال ۲۰۱۴ و پس از بحران اوکراین، بودجه دفاعی کشور‌های ناتو به غیر از امریکا به میزان ۹۰ میلیارد دلار افزایش یافته است، اما واشنگتن همچنان اصرار دارد که این سهم باز هم افزایش یابد.
رئیس‌جمهور امریکا دو هفته پیش هم با ارسال نامه‌ای هشدارآمیز به متحدان اروپایی عضو ناتو، آن‌ها را در خصوص عمل نکردن به تعهدات‌شان مورد انتقاد قرار داد. ترامپ پیش از تکیه زدن بر کرسی ریاست جمهوری امریکا، در مبارزات انتخاباتی بر کاهش هزینه‌های امریکا در ناتو تأکید می‌کرد و پس از پیروزی در انتخابات نیز خواستار تعادل در اختصاص هزینه‌های ناتو میان اعضا شد. ترامپ در نشست جنجالی گروه ۷ در ماه ژوئن که در کانادا برگزار شد به‌رغم امضای بیانیه نهایی آن، بلافاصله پس از ترک کانادا امضای خود را پس گرفت و بی‌اعتنایی خود را به تصمیمات متحدانش ابراز کرد و باتوجه به شروع جنگ لفظی ترامپ علیه اروپایی‌ها، احتمال دارد در نشست ناتو نیز چنین اتفاقی رخ دهد. ناتو که در سال ۱۹۴۹ و برای مقابله با تهدید شوروی تشکیل شد، بر مبنای همکاری‌های عمیق با امریکا فعالیت می‌کند که با زرادخانه‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای خود به امنیت اروپا کمک می‌کند، اما ورود ترامپ به کاخ سفید وضعیت متحدان غربی را تغییر داده است و شکاف‌ها در درون این سازمان عمیق‌تر شده است. اکنون روابط دو سوی اقیانوس اطلس تحت تأثیر اختلافات گسترده بر سر مسائل مختلف از جمله توافق هسته‌ای ایران و نیز آغاز جنگ تجاری امریکا علیه اروپا و واکنش متقابل اروپایی‌ها در قبال آن، قرار گرفته است. سران اروپایی از یکجانبه‌گرایی و اقدامات خودمحورانه ترامپ به شدت خشمگین هستند و ادامه این وضع را برنمی‌تابند، اما ترامپ که خود را عملگرا می‌داند، گفته است که به همه وعده‌های انتخاباتی خود عمل خواهد کرد. برخی ناظران بر این باورند که در صورتی که اروپایی‌ها با خواسته ترامپ مبنی بر افزایش سهم بودجه دفاعی خود در ناتو موافقت نکنند، ممکن است امریکا از این پیمان نظامی خارج شود؛ چیزی که در دو سال ریاست جمهوری ترامپ شاهد آن بودیم و امریکا به راحتی از پیمان تغییرات آب و هوایی، برجام و ترانس پاسیفیک خارج شد.
این خبر را به اشتراک بگذارید


ترامپ: تلاش‌ها برای دیدار دوم با پوتین در جریان است وقوع 27 تندباد ویرانگر در ایالت آیووای آمریکا دلیل هجرت احمد بن موسی (ع) به ایران چه بود؟ دستگیری مسافر فحاش مترو جزئیات درگیری طایفه‌ای در نهاوند/ 12 نفر دستگیر شدند اروپا می‌خواهد ایران را با ایجاد فضای فرسایشی در تنگنا قرار دهد سد کوکبیه شازند قربانی گرفت جشنواره ممتازین تحصیلی و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان برگزار می‌شود موتور جستجوگرهای داخلی مورد حمایت بیشتری قرار می‌گیرند مسئولان به تخلفات بازار سکه و ارز رسیدگی کنند تمام بخش‌ها به کمک تولید داخلی بیایند امام جمعه شیراز: راه‌های دسترسی به شاهچراغ (ع) آسان شود اظهارات مدیرعامل فیسبوک در مورد منکران هولوکاست دردسرساز شد سرانجام سه جریان داخلی معارض با انقلاب اسلامی تیام و جباروف زیاد منتظر استقلال نمی‌مانند/ حضور 2 بازیکن خارجی در اردو بدون تمرین کردن طلا جهانی 2.5 دلار بالا رفت تباس، رئیس لالیگا: پرداخت مالیات در تصمیم رونالدو نقش اساسی داشت؛ او کشور بهتر را انتخاب کرد و به یوونتوس پیوست هشدار: بدافزار اندرویدی پیام شما را می‌خواند تولید 4 سواری متوقف شد آمادگی صندوق بین‌المللی پول برای از سر گیری همکاری با کره شمالی ثبت رکورد جدید در گینس با پرواز همزمان 2018 پهپاد سبک وزن تقویت روابط ایران با سایر کشورها موجب کاهش مشکلات می‌شود محورهای سخنان امامان جمعه شهرهای مختلف استان کرمان 122 متهم در گچساران دستگیر شدند رانندگان کامیون هیچ اعتصابی در ابتدای مرداد ماه ندارند سرود و تئاتر باید ابزاری برای تحول و دگرگونی جامعه باشد برپایی جشنواره سرود فاطمی دردستور کار قرار گیرد 435 نفر از چهارمحال و بختیاری عازم حج می‌شوند اتحاد راهکار اصلی مقابله با تحریم دشمنان است ریشه کنی فقر و فساد اولویت اول جامعه است مخزن نفت خمین منفجر شد پرونده‌ام طبق روال در حال پیگیری است و مختومه نشده! جزئیات توافق عمر البشیر و السیسی در راستای پیشبرد روابط همه جانبه مفسدان اقتصادی به مردم معرفی شوند شنیدن اخبار فساد و تبعیض مردم را ناراحت می‌کند تعصبات سیاسی مناسب جامعه اسلامی نیست همت مسئولان برای رفع مشکلات اقتصادی کردستان بزرگترین تولیدکننده طلای کشور می‌شود ویرانی خانه‌های فلسطینی‌ها ریزش ساختمان دو طبقه در پیشوا درگیری مسلحانه مرزداران هنگ تایباد با قاچاقچیان مسلح فروش «دارکوب» شتاب گرفت/ «هزارپا» از «تگزاس» عبور می‌کند؟ ترابزون اسپور: با امیری به توافق نهایی رسیدیم همایش بزرگداشت علی‌بن مهزیار اهوازی نجات مرد لایروب گرفتار در چاه عبادی: عده‌ای هستند که برای سوار شدن بر موج اعتراضات در عراق تلاش می‌کنند دیدار بشار اسد و همسرش با فرزندان شهدا و جانبازان+تصاویر دیدار کارکنان حفظ آثار دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد از جانباز جنگ تحمیلی عکس/ اختلاف طبقاتی در تهران قطع برق 147 ارگان و سازمان بدمصرف و پرمصرف
تصاویر | اجرای ارکستر سمفونیک تهران با رهبری یک نوازنده جوان من از ویکی شیعه خبر نداشتم/شبهه حالت تخریبی دارد قاتل دختر 10 ساله دشتستانی دستگیر شد / مادر مرتکب قتل شده یا ناپدری؟ استاندار خراسان شمالی در آیین اختتامیه سومین جشنواره موسیقی مقامی مطرح کرد: لزوم توجه وسعت در مفاهیم ارزشمند موسیقی مقامی خراسان شمالی «ملک عبداللَّه» اولین پادشاه اردن هاشمی ترور شد بیمارستان 350 تخت‌خوابی شهید مفتح ورامین افتتاح می‌شود. رسمی؛ آنتونیو استوکس، مهاجم ایرلندی به تراکتورسازی تبریز پیوست روغن گران نمی‌شود پرداخت تسهیلات 200 میلیون ریالی اشتغال به مددجویان کمیته امداد تحصیل دانشجویان 85 کشور دنیا در دانشگاه‌های ایران با حضور 82/49 درصد سهامداران صورت‌های مالی بیمه آسیا به تصویب رسید سیاست موازنه مثبت یا منفی؟ معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد: ضرورت برنامه ریزی برای شناساندن جایگاه موسیقی مقامی خراسان شمالی دمای هوای تهران 40 درجه می‌شود 5 مصدوم در پی تصادف 2 موتور سیکلت نجات کودک 4 ساله پس از غرق شدگی از کام مرگ پایان 6 سال رابطه عاشقانه زوج معروف هالیوود جزئیات کشف 5 تن مواد افیونی در استان البرز مشارکت و همکاری 25 هزار تشکل غیر دولتی با سازمان بهزیستی در سطح کشور لیست کالاهای ممنوعه برای حجاج اعلام شد ورود 10 دستگاه اتوبوس به حومه قنیطره برای انتقال تروریست‌های مسلح آغاز طرح پیشگیری از معلولیت در خانواده‌های دارای دو فرزند معلول در میبد پای دلار 7500 تومانی به نیما باز شد حمله پهپادهای یمنی به نشست فرماندهان مزدوران سعودی در مارب درخواست 13 میلیاردی تیام از استقلال فعالیت 9 کمپ ترک اعتیاد در اردبیل واریز 1800 تومان از هر دلار دولتی در جیب عده‌ای خاص! آغاز عملیات اجرایی آبشیرینکن 35000 متر مکعبی بوشهر در هفته دولت افتخارآفرینی بانوان فارس در مسابقات قهرمانی هندبال امیدهای کشور سیل در «رمشک» 2 میلیارد تومان خسارت وارد کرده است طی سه ماهه اول 97 تماشاخانه هودی پر از خوابگرد شد برنده جایزه ادبی «آرتور سی. کلارک» معرفی شد «ملک عبداللَّه» اولین پادشاه اردن هاشمی ترور شد تعریف جدیدی از اقتدار توزیع ارز مسافری متوقف شد برنامه قطعی برق در شیراز + جدول همایش تکریم امامزادگان استان مرکزی - شازند توضیح احسان علیخانی در باره پولهای دریافتی از موسسه جنجالی ثامن الحجج قاتل دختر 10 ساله دشتستانی دستگیر شد / مادر مرتکب قتل شده یا ناپدری؟ خُنک‌ترین و گرمترین منطقه امروز کشور کجاست؟ همایش پزشکان بافتی مقیم سراسر ایران جزئیات پرونده تجاوز خواننده پاپ اختتامیه جشنواره جلوه‌های فرهنگ رضوی رسانه‌های کشور در رشت + تصاویر سایت مصری؛ کی‌روش به دنبال توافق با تیم ملی! واکنش مهران مدیری به خبر دریافت وام میلیاردی از موسسه ثامن الحجج: شکایت می‌کنم واعظی: سفر ولایتی به مسکو تصمیم دولت بود/ درباره برجام، لازم دیدیم تا سیاست‌های خود را به کشورهای جهان اعلام کنیم آخرین جزئیات پرونده تعرض و اخاذی خواننده پاپ به دختران + عکس فغانی: هازارد بسیار بااخلاق و به همان اندازه رونالدو مغرور بود؛ اینفانتینو گفت که شما استحقاق بیشتری داشتید سردار حقانیان سوگوار شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me