تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:17565806
۱۳۹۷/۰۴/۲۱ ۰۰:۰۵

دعوای متحدان غربی در ناتو

گروه بین‌الملل: مناقشه بر سر میزان بودجه نظامی اعضای ناتو بر نشست رهبران این ائتلاف که از دیروز در بروکسل آغاز می‌شود، سایه انداخته و انتظار می‌رود دونالد ترامپ بار دیگر صراحتا از هم‌پیمانانش در این بلوک بخواهد تا بودجه نظامی خود را تقویت کنند. بنا به نظر کارشناسان،بسیاری از سیاستمداران و کارشناسان آن را «دشوارترین» اجلاس این سال‌ها توصیف کرده‌اند. روز سه‌شنبه، در آستانه آغاز این اجلاس، دونالد ترامپ در یک پیام توئیتری بار دیگر بر موضوعی پای فشرد که در دو سال گذشته بارها تکرار کرده است: «هزینه دفاعی ناتو برای آمریکا.»
انتقاد شدید او از اتحادیه اروپا، بزرگ‌ترین متحد راهبردی ایالات متحده، و یادآوری اجلاس «تلخ» گروه هفت که ماه گذشته میلادی در کانادا برگزار شد نشان می‌دهد که اجلاس روز چهارشنبه ناتو بدون تنش و جدل پایان نخواهد یافت. یک نشانه این تنش و جدایی پاسخی است که رئیس شورای اروپا روز سه‌شنبه به توئیت سرزنش‌آمیز ترامپ پاسخ داد؛ دونالد توسک در پیامی تند گفت: «آمریکای عزیز، قدر متحدانت را بدان، مخصوصاً این که متحدان زیادی هم نداری.»
طبق اساس‌نامه این سازمان، هر عضو موظف است دو درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به بودجه ناتو اختصاص دهد، امری که تنها پنج عضو از ۲۹ عضو آن را برآورده کرده‌اند.نکته حائز اهمیت این است که رئیس جمهوری آمریکا بعد از نشست ناتو با «ولادیمیر پوتین» همتای روسی خود در هلسینکی، پایتخت فنلاند ملاقات خواهد کرد.
چانه زنی سخت
دیروز(چهارشنبه) رئیس جمهوری آمریکا برای شرکت در نشست سران و رهبران کشورهای عضو ناتو وارد بروکسل، پایتخت بلژیک و مقر سازمان اتلانتیک شمالی (ناتو) شد و با ینس استولتنبرگ، دبیرکل این سازمان ملاقات کرد. پس از این دیدار، آقای ترامپ در نشست خبری مشترک با دبیرکل ناتو دولت آلمان را به خاطر کوتاهی در افزایش بودجه دفاعی آن کشور و همزمان، حمایت مالی از طرح احداث خط لوله انتقال گاز روسیه از طریق کشورهای حوزه بالتیک و کوتاهی مورد انتقاد قرار داد و گفت که کاملا نامناسب است که آلمان به عنوان عضو ناتو به تعهد مالی در قبال این سازمان عمل نکند و به جای آن، از روسیه حمایت مالی به عمل آورد. صدراعظم آلمان نیز روز گذشته (چهارشنبه) در واکنش به اظهارات ترامپ که مدعی شد برلین کاملا در کنترل روسیه قرار دارد، خاطراتش جوانی‌اش در آلمان شرقی تحت سلطه شوروی را یادآوری کرد و گفت: من شخصا تجربه کرده‌ام که چطور یک بخش از آلمان در کنترل اتحاد جماهیر شوروی بود.
مرکل تاکید کرده است که ما سیاست‌های مستقلی داریم و تصمیمات مستقلی اتخاذ می‌کنیم. این بسیار خوب است خصوصا برای مردم شرق آلمان. صدراعظم آلمان همچنین از میزان مشارکت کشورش در ائتلاف نظامی ناتو دفاع کرد؛ ائتلافی که ترامپ می‌گوید بار سنگینی را روی شانه مالیات دهندگان آمریکایی گذاشته است. مرکل گفت: آلمان کار زیادی برای ناتو می‌کند.
آنگلا مرکل همچنین تاکید کرد: آلمان دومین تامین کننده بزرگ نیرو است و بزرگترین بخش از قابلیت ارتش ما در اختیار ناتو قرار دارد و تا به امروز ما مشارکت گسترده‌ای در رابطه با افغانستان داشتیم. در این راستا ما همچنین از منافع ایالات متحده دفاع کردیم. رئیس جمهوری آمریکا پیش از ترک واشنگتن به مقصد بروکسل نیز در گفتگو با خبرنگاران ناکافی بودن بودجه نظامی اعضای سازمان پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - را مورد انتقاد شدید قرار داد وگفت که «ناتو با ما خوب رفتار نکرده، ما بیش از اندازه پول می‌دهیم و سایرین کمتر از میزان لازم.» وی گفت که ایالات متحده بیش از ۷۵ درصد از منابع مورد نیاز برای پوشش دفاعی ناتو را تامین می‌کند در حالیکه اکثر اعضای دیگر به تعهد خود برای اختصاص دست کم ۲ درصد تولید ناخالص ملی به بودجه دفاعی خود عمل نکرده‌اند. انتظار می‌رود او در نشست رهبران ناتو بر افزایش بودجه دفاعی کشورهای عضو ناتو پافشاری ورزد. دونالد ترامپ همچنین از عدم توازن تجاری بین ایالات متحده و کشورهای اتحادیه اروپا انتقاد کرد و گفت که در سال گذشته، آمریکا در تجارت با اروپا «۱۵۰ میلیارد دلار زیان کرد.» او افزود که «علاوه بر آن، ما ۷۵ درصد خرج ناتو را هم می‌دهیم و صراحتا بگویم، به آنها نفع بیشتری می‌رسد تا به ما.» رئیس جمهوری آمریکا در عین حال نسبت به رفع اختلاف نظر با ناتو و اتحادیه اروپا ابراز اطمینان کرد و گفت: «ما این مساله را حل می‌کنیم و همه راضی خواهیم بود.»
مسئله بودجه ناتو
ترامپ دوشنبه مدعی شد آمریکا 90 درصد بودجه ناتو را پرداخت می‌کند اما مشخص نکرده که چطور به این رقم رسیده است. بر طبق آمارها آمریکا با 686 میلیارد دلار بودجه نظامی، حدود 72 درصد کل بودجه اعضای ناتو در سال 2017 را به خود اختصاص داده بود. مجموع بودجه نظامی 29 عضو ناتو 957 میلیارد دلار در این سال بوده است. بعد از آمریکا، بریتانیا دومین بودجه بالای نظامی ناتو را با اختصاص 55 میلیارد دلار در سال 2017 داشت و بعد از آن فرانسه با 46 میلیارد و آلمان با 45 میلیارد در رده‌های بعدی قرار داشتند. آمارهای مربوط به هزینه‌ها اندازه اقتصاد هر یک از این کشورها را در نظر نمی‌گیرد و کشورهای عضو ناتو تعهداتشان در زمینه بودجه دفاعی را براساس تولید ناخالص داخلی خود عملی می‌کنند. در سال 2006 وزرای دفاع ناتو بر سر این خط مشی توافق کردند که دست‌کم دو درصد تولید ناخالص داخلی خود را برای بودجه دفاعی صرف کنند اما با شدت گرفتن بحران مالی بسیاری از این کشورها مجبور شدند بودجه‌های نظامی خود را کاهش دهند. اعضای ناتو در جریان اجلاس سال 2014 خود در ولز در حالی که نگران افول بودجه‌های نظامی در این ائتلاف با بالا گرفتن بحران در اوکراین بودند بار دیگر متعهد شدند که به سمت عملی کردن خط مشی دو درصدی در عرض یک دهه حرکت کنند. ترامپ بارها به بهانه این وعده گفته آن دسته از کشورهای ناتو که هنوز وعده اختصاص دو درصد برای بودجه دفاعی را عملی نکرده‌اند زیر قولشان زده‌اند اما دیپلمات‌ها می‌گویند در این توافق به شکلی سفت و سخت گفته نشده که چه اقداماتی مورد توافق است و تقریبا همه توافق کردند که نیاز است برای این منظور بودجه بیشتری صرف کنند.
ریز آمار حامیان مالی ناتو
آمریکا با اختلاف خیلی زیادی بزرگترین بودجه نظامی در میان کشورهای عضو ناتو در مقایسه با تولید ناخالص داخلی خود را دارد و در سال 2017 طبق آمار ناتو 3.57 درصد تولید ناخالص داخلی خود را صرف بودجه دفاعی کرده است. در مقام مقایسه یونان در جایگاه دوم با اختصاص 2.36 درصد تولید ناخالص داخلی است هرچند که اقتصادش از آمریکا خیلی کوچکتر است.بعد از یونان، بریتانیا با 2.12 درصد و استونی با 2.08 درصد قرار دارند.
این در حالی است که آلمان با وجود آنکه بزرگترین اقتصاد اروپا است تنها 1.24 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را برای بودجه نظامی اختصاص داده و مورد انتقادهای شدید ترامپ قرار داشته است. ماه گذشته میلادی با این حال جیمز ماتیس،‌ وزیر دفاع آمریکا تلاش‌های برلین برای تقویت بودجه نظامی خود را تحسین کرد.
این در حالی است که حجم اقتصاد آلمان در سال 2017، چهار تریلیون دلار بوده در حالی که در مقام مقایسه حجم اقتصاد یونان تنها 250 میلیارد دلار بوده و این کار را برای آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان برای آنکه سریعا دو درصد تولید ناخالص داخلی را با بودجه دفاعی تطبیق دهد، دشوار می‌کند. مشارکت‌های مستقیم در ناتو برای پرداخت به اصطلاح بودجه غیرنظامی این سازمان استفاده می‌شود. بودجه‌ای که در سال 2018، 248 میلیون یورو بوده و تنها هزینه‌های اداره مقر بروکسل را پوشش می‌دهد و بودجه نظامی این نهاد درسال 2018،یک میلیارد و 325 میلیون یورو بوده که ساختار فرماندهی نظامی ناتو را تامین می‌کند. تمامی 29 عضو ناتو طبق یک فرمول شراکتی مورد توافق اقدام به این مشارکت در تامین بودجه ناتو می‌کنند. فرمولی که براساس اندازه اقتصادهایشان است. آمریکا به عنوان بزرگترین اقتصاد ناتو 22 درصد از کل آن را پرداخت می‌کند و پس از آمریکا، آلمان با 14 درصد و فرانسه و بریتانیا با 10.5 درصد قرار دارند.
برنامه سفر ترامپ
قرار است دونالد ترامپ پس از شرکت در نشست رهبران کشورهای عضو ناتو و مذاکره با مقامات اتحادیه اروپا در بروکسل، به بریتانیا سفر کند. از زمان پایان جنگ دوم، تقریبا همه رئیسان جمهوری آمریکا پس از آغاز دوره خدمت خود در اولین فرصت به بریتانیا سفر کرده و در اکثر موارد، این سفر رسمی با تشریفات کامل، شامل شرکت در ضیافت ملکه همراه بوده است.
کوتاه مدتی پس از آغاز به کار آقای ترامپ، نخست وزیر بریتانیا در سفر به آمریکا از او برای سفر به کشورش دعوت کرد. برخی اظهارات آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی و پس از آن با انتقاداتی از سوی بعضی رسانه‌ها و فعالان سیاسی و اجتماعی و حتی برخی سیاستمداران بریتانیایی مواجه بوده و مخالفان سفر او به بریتانیا تظاهراتی علیه این سفر تدارک دیده‌اند. در این سفر مذاکراتی بین رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر و سایر مقامات بریتانیایی صورت خواهد گرفت که محور اصلی آن را روابط تازه تجاری دو طرف پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تشکیل خواهد داد. طبق برنامه اعلام شده دفتر رئیس جمهوری آمریکا، او بخش بزرگی از سفر خود را در اسکاتلند استراحت خواهد کرد. رئیس جمهوری آمریکا هفته آینده در هلسینکی، پایتخت فنلاند، با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ملاقات و گفتگو خواهد کرد. او در آستانه سفر به اروپا گفت: «من ناتو را در پیش دارم، بریتانیا را در پیش دارم که دستخوش آشوب است و من ملاقات با [ولادیمیر] پوتین را در پیش دارم» و افزود: «فکر می‌کنم پوتین از همه راحت‌تر است؛ 
چه کسی فکرش را می‌کرد؟»

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


عجیب‌ترین خریدهای سرخابی با مبدأ یکسان! قیمت تخم مرغ نیازمند افزایش است/نمی‌توان تخم مرغ را به قیمت سال گذشته عرضه کرد تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای 59 درصد از شهرضایی‌ها فیتیله‌ای‌ها به تلویزیون بازگشتند اولین پیروزی تیم ملی بسکتبال در تورنمنت اطلس لزوم استفاده از همفکری دانشجویان در ایجاد نشاط در دانشگاه‌ها ارتباط تغییرات آب‌وهوایی با اختلال در ارتباطات جهانی نامه آیت‌الله شاهرودی درباره‌ لایحه جنجالی پالرمو به شورای نگهبان پیروزی تیم ملی بسکتبال در اولین دیدار تورنمنت اطلس اسپورت وزیر اطلاعات: سیاه نمایی از تریبون‌های مختلف به حوادث دی ماه 96 منجر شد شرایط فرزندخواندگی برای دختران مجرد بالای 30 آیا کاهش وزن می‌تواند مشکل خروپف را حل کند؟ اجرای طرح جانشین‌پروری پرستار در 11 استان/ تحمیل فشار روانی بزرگ‌ترین چالش پرستاران بازار رایانه‌های شخصی رونق گرفت تنها اختلاف استقلال برای تمدید باستاره‌اش شانزدهمین جشنواره بین‌المللی رضوی در اردبیل به کار خود پایان داد مراکز "مراقبت داخل منزل" در گیلان افزایش می‌یابد عکس/ علیرضا جهانبخش با ظاهری جدید آخرین خبر از جزئیات قتل "وحید مرادی" + عکس شهبازی ترجمه‌هایش از رابرت کوهن را می‌خواند ادعای یک روزنامه بلژیکی: پیشنهاد 225 میلیون یورویی رئال مادرید برای جذب هازارد و کورتوا عوارض خروجی 440 هزار تومانی کجا هزینه شد؟ دریاچه مخرگه، بزرگ‌ترین آینه طبیعی ایران پ‌ک‌ک مدعی کشته شدن 8 سرباز ترکیه در عراق شد آخرین قیمت محصولات کیا موتورز در بازار + جدول اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران درخواست باشگاه پرسپولیس از رضا نوروزی بارش باران و وزش باد در برخی از استان‌ها توسک: خطر واقعی برای اقتصاد جنگ تعرفه‌ای و پیش‌بینی ناپذیری است، نه تجارت آزاد همایش اساتید بسیجی حوزه‌های علمیه اعزام دانش‌آموزان طرح استعدادهای برتر قرآنی فارس به اردوی پایانی محکومیت 258 نفر از عوامل آشوب‌های اسفندماه کار بازار مبل مشهد از رکود گذشته است/چین وترکیه بازارهای صادراتی مبل مشهد را گرفتند/نمایشگاهها بلای جان تولید کننده شده‌اند مجرمین خطرناک و خشن از قاعده مجازات جایگزین حبس مستثنی هستند دانشگاه صنعتی اراک دانشجو می‌پذیرد فیلم/ خط و نشان سردار غیب پرور برای ترامپ صندوق بین‌المللی پول نرخ رشد اقتصادی ترکیه را کاهش داد پروازهای خرم‌آباد - مشهد برقرار می‌شود ظرفیت‌های گردشگری استان مرکزی بررسی و شناسایی شد هکرهای هندی آیفون را هک کردند! استخدام کارشناس حسابداری در تهران تقدیم به دوست هکر کلاه سفیدم بلاتکلیفی در شورای آموزش پزشکی عمادملت اروپا به دنبال فعال‌سازی حساب‌های بانک مرکزی ایران است شمار شهدا به 140 نفر رسید واکنش مدیر شبکه سه به نامه جعلی منتسب به عادل فردوسی‌پور +عکس 5 کشته در سانحه سقوط بالگرد در کره جنوبی محکومیت 258 نفر از عوامل آشوب‌های اسفندماه محکومیت 258 نفر از عوامل آشوب‌های اسفندماه/ آغاز تحقیقات گسترده در پرونده خودروهای وارداتی و سکه
فغانی داور فوتبال و همسرش اعتراف تکان دهنده قاتل مریم فرجی+جزئیات پاسخ مهم سپاه پاسداران به دونالد ترامپ تشکیل شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان‌ها/ انتصاب رؤسای دانشگاه‌های بزرگ به عنوان مدیران شبکه‌های استانی دستگیری اعضای باند کلاهبرداری در پوشش اعزام دانشجو به خارج از کشور در یاسوج عجیب‌ترین اتفاقات جام جهانی 2018 بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و چین درباره برجام مدیرعامل موسسه اعتباری ثامن الحجج بازداشت شد/او وثیقه 4000 میلیاردی را تامین نکرد بیانیه سازمان پدافند غیرعامل کشور درباره اظهارات وزیر ارتباطات: سازمان پدافند غیرعامل از برگزاری شوهای رسانه‌ای تخریبی نمی‌هراسد/منافع ملی را پای اهداف سیاسی ذبح نکنیم بازدید خبرنگاران از طبقه نهم ساختمان مخابرات تهران "مائده هژبری" حتی یک شب هم بازداشت نبود اما باید بازداشت می‌شد/ چرا به فحاشی "این دختر" اعتراضی نمی‌کنند؟ واکنش کی‌روش به خداحافظی آزمون از تیم ملی پرسپولیس به عنوان قهرمان سوپر جام معرفی شد دولت پاکستان باید با تروریست‌ها جدی‌تر برخورد کند برنامه مدیریت اضطراری برق شهرستان‌های آذربایجان غربی / 26 تیرماه واکنش عادل فردوسی‌پور به شایعه منتشرشده در فضای مجازی دانلود؛ اولین روز حضور رونالدو در باشگاه یوونتوس دکتر ظریف در جمع فعالان اقتصادی: مشروعیت، پیشرفت وقدرت ایران از مردم نشات می‌گیرد /اراده سیاسی در جهان برای ادامه حضور فعال در ایران علیرغم … پدر داماد روحانی 3 میلیون یورو ارز دولتی گرفته است اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 26 تیرماه+جدول کولیندا کیتاروویچ؛ قهرمان جام دل‌ها مستند «دخترها باید بدانند» چگونه «عفاف و حجاب» شد؟ فرزند علم الهدی دستگیر شده است؟! /ماجرای شایعه ارتباط پسر علم الهدی با سلطان سکه گزارش تصویری مراسم ترحیم جانباختگان حادثه تصادف اتوبوس سنندج برگزیدگان آزمون دستیاری تقدیر شدند انگلیس از جنگنده نسل ششم خود و رقیب «اف-35» رونمایی کرد + تصویر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان منصوب شد جای خالی مدافع سرسخت توسعه پایدار سقوط آزاد جوان 20 ساله از روی پل طبیعت در اتوبان مدرس حسام‌الدین آشنا: زمان آن است که با آمریکای ضدترامپ گفت‌وگو کنیم/ ترامپ به پوتین که می‌رسد پاهایش شل می‌شود برنامه قطع برق تهران در 26 تیر اعلام شد (تصاویر) طرح جمع آوری 238 نفر از اوباش تهران سفر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شهرستانهای آوج و بویین زهرا جزئیاتی از بازداشت و آزادی "کارآموز کمک خلبانی" | شکایت از رشیدپور اروپا آمادگی همکاری بازرگانی و ترانزیت با ایران دارد/ زیان 10 میلیارد دلاری اروپا از قطع صادرات به ایران غواص «در دری» پایان سریال آنام هوشمندانه و تاثیر گذار بود پایان تنهاییِ یک عابر خاموش برنامه‌های دولت در حمایت از بخش خصوصی تغییر نکرده است/ دستگاه‌های اجرایی باید اداره کشور در شرایط تحریم را دستور کار قرار دهند سلطانی‌فر: مقام معظم رهبری فرمودند تیم اقتصادی دولت مثل تیم ملی فوتبال تلاش کند/ برخی فکر می‌کردند در جام جهانی زنگ تفریح می‌شویم نشست خبری پوتین و ترامپ درباره ایران فیلم: مردی که با چاقو جواب درخواست طلاق همسرش را داد! برگزاری هفتمین جلسه ستاد مرکزی اربعین/ تصویب برنامه 2 کمیته فرهنگی آموزشی و اطلاع رسانی و مستندسازی جزئیات قتل مریم فرجی دانشجوی بازداشتی حوادث دی ماه+ اعترافات نامزدش اختتامیه ششمین جشنواره باروت خیس/ تصاویر پایان ماجرای طبقه نهم ساختمان شرکت ارتباطات زیرساخت/ اثری از سرورهای هاتگرام و تلگرام نبود اختصاصی تسنیم/مدیرعامل موسسه ثامن‌الحجج بازداشت شد آخرین وضعیت تخصیص ارز مسافرتی واکنش سازمان پدافند غیرعامل به اظهارات وزیر ارتباطات بازداشت دو هوادار خونخواه وحید مرادی

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me