تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:افکار
دسته:سیاسی-اقتصادی()
کد خبر:17566345
۱۳۹۷/۰۴/۲۱ ۰۰:۴۹

«خاموشی‌های تابستانه»؛ چراغی برای ذهن تاریک مخالفان صنعت هسته‌ای؟

مسئله‌ی هسته‌ای، نیاز کشور است؛ این را من بارها گفته‌ام؛ ما تا چند سال دیگر احتیاج داریم بیست هزار مگاوات برق هسته‌ای داشته باشیم؛ این محاسبه‌ی مسئولان ذی‌ربطِ کشور است؛ نیاز به این داریم.
به گزارش افکارنیوز،

 در یکی دو دهه اخیر که عزم مسئولان نظام جمهوری اسلامی برای پیشبرد صنعت هسته‌ای کشور جزم شده و در این مسیر مجاهدت‌های زیادی به عمل آمده است و چند تن از بهترین فرزندان این آب و خاک نیز به فیض شهادت نائل شده‌اند، به موازات فشار‌های سیاسی و اقتصادی ناجوانمردانه دشمنان ملت ایران به این واسطه، همواره یکی از دستورکار‌های تبلیغاتی رسانه‌های معاند و ضدانقلاب، تخطئه حرکت کشور به سمت دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای بوده است. از انتشار اکاذیب و گزافه‌گویی درخصوص هزینه صرف شده در صنعت هسته‌ای کشور تا همنوایی با دشمنان در پخش دروغ‌های شاخدار پیرامون انحراف برنامه هسته‌ای.

سهم بالای انرژی اتمی در تولید برق کشورهای پیشرفته
یکی از هزاران مزایای صنعت اتمی، تولید برق هسته‌ای است. امروزه کشور‌های پیشرفته عمده برق تولیدی خود را از مدار هسته‌ای بدست می‌آورند. هم اکنون فرانسه با داشتن سهم ۷۵ درصدی برق هسته‌ای از کل تولید برق خود در صدر کشور‌های جهان قرار دارد.

مواجه با خاموشی و ارزش تولید برق هسته‌ای
اخیرا نیز که برخی از شهروندان تهرانی به سبب افزایش بار مصرف برق در فصل گرم سال، با قطعی برق در ساعات معینی از روز مواجه شده‌اند، بیشتر از هرزمان دیگری ارزش صنعت هسته‌ای و نقش آن در تولید برق هسته‌ای نمایان می‌شود.

پیش از انقلاب اسلامی در زمان رژیم طاغوت، آمریکایی‌ها بر آن شدند تا در راستای منافع خود، برق هسته‌ای در ایران تولید کنند؛ بر همین اساس انستیتو استنفورد آمریکا با محاسبه میانگین مصرف برق در ایران و قیمت جهانی نفت اعلام کرد که تا سال ۱۳۷۰، سهم برق هسته‌ای ایران در مدار تولید برق باید به ۱۲ هزار مگاوات برسد.

نقش ایذایی غربی‌ها 
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، علاوه بر اینکه آمریکایی‌ها و همپیمانان غربی این کشور، عهد‌های هسته‌ای خود با ایران را از جمله در بحث تولید برق هسته‌ای به فراموشی سپردند تمام عزم خود را جزم کردند تا مانع از پاگیری انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای در داخل ایران اسلامی شوند که البته در مجموع با عنایات خداوند و همت جوانان ایرانی ناکام ماندند، اما به هر حال اقدامات ایذایی و تخریبی آن‌ها آثار خود را داشت؛ از جمله آنکه هدف‌گذاری‌های هسته‌ای کشورمان از جمله در بحث تولید برق اتمی، از برنامه تنظیم شده، عقب افتاد.

علی‌رغم تمام کارشکنی‌ها و دسائس بیگانگان، جوانان ایران اسلامی مسیر توسعه در صنعت هسته‌ای و تولید برق اتمی را پیش گرفته‌اند؛ آنطور که بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی به خبرنگار سیاسی خبرگزاری میزان گفته است، برنامه‌ریزی‌ها برای اینکه ۸ الی ۱۲ درصد برق تولیدی در کشور از مدار هسته‌ای باشد، صورت گرفته است.

بیشتر بخوانید:
تولید بیش از ۳ هزار مگاوات برق هسته‌ای تا ۱۰ سال آینده/ بهره‌برداری از راکتور جدید آب سنگین خنداب تا سه سال دیگر/ راه‌اندازی دبیرستان هسته‌ای دخترانه/ آخرین وضعیت یونی‌تراپی/ از صادارت «رادیو دارو» تا ورود به حوزه «کوانتوم»

تولید برق هسته‌ای؛ یکی از هزاران دلایلی که اصرار به پیشبرد صنعت هسته‌ای را توجیه می‌کند/ پروژه‌ای که «خاموشی‌ها» را به صفر می‌رساند

تلاش برای دستیابی به  ۶ هزار مگاوات برق هسته‌ای
به گفته کمالوندی اگر ظرفیت اسمی مصرف برق کشور در حالت اوج را ۷۰ هزار مگاوات در نظر بگیریم ۸ درصد آن تقریباً حدود ۶ هزار مگاوات می‌شود. به عبارت دیگر باید ظرفیت تولید برق اتمی کشور به ۶ هزار مگاوات برسد؛ و این در حالی است که هم اکنون تنها هزار مگاوات از برق تولیدی در کشور از طریق صنعت هسته‌ای به مدار می‌آید؛ یعنی حداقل ۵ هزار مگاوات کم داریم که اگر حاصل شود قطعا در کاهش مشکل قطعی برقی در فصل گرم سال که بار مصرف افزایش می‌یابد، موثر خواهد بود.

دستیابی به سه هزار ۱۵۰ مگاوات برق هسته‌ای تا ۸ الی ۱۰ سال آینده
برای حصول ۶ هزار مگاوات برق هسته‌ای، نیاز به ۴ نیروگاه هسته‌ای مشابه نیروگاه بوشهر است؛ در حال حاضر هزار مگاوات برق اتمی کشور از نیروگاه بوشهر تامین می‌شود و در صورت احداث فاز‌های دو و سه نیروگاه بوشهر، میزان برق هسته‌ای تولید شده در کشور به سه هزار و ۱۵۰ مگاوات خواهد رسید.

آنطور که کمالوندی به میزان گفته است، فاز‌های ۲ و ۳ نیروگاه بوشهر ظرف ۸ الی ۱۰ سال آینده به بهره‌برداری خواهند رسید. امری که ظرفیت تولید برق هسته‌ای کشور را دو هزار مگاوات افزایش خواهد داد و به عدد سه هزار و ۱۵۰ مگاوات خواهد رساند. این امر بدان معناست که حداقل ظرف ۱۰ سال آینده نیز آن هدف‌گذاری اولیه ناظر بر تولید ۶ هزار مگاوات برق هسته‌ای، محقق نخواهد شد.

مزیت اقتصادی برق اتمی
اما چرا تاکید می‌شود که برق حاصل از نیروگاه اتمی به صرفه‌تر و اقتصادی‌تر از برق حاصل از نیروگاه فسیلی است؟ پاسخ به این سوال بسیار واضح و مبرهن است؛ نخست آنکه سوخت‌های فسیلی از جمله نفت جزو منابع تجدیدناپذیر انرژی محسوب می‌شوند که به هر حال روزی به پایان خواهند رسید و منابع لایزال نیستند. در ثانی باید تاکید شود که برای تولید هزار مگاوات برق از مدار نیروگاه فسیلی، نیاز به صرف ۴۰۰ میلیون دلار نفت است حال آنکه در نیروگاه هسته‌ای، هزینه‌ای که باید برای همین یکهزار مگاوات صرف شود، معادل ۶۰ میلیون دلار خواهد بود؛ بنابراین برقی که از نیروگاه هسته‌ای تولید می‌شود سالانه چندصد میلیون دلار صرفه‌جویی به همراه دارد.

ما تا چند سال دیگر احتیاج داریم بیست هزار مگاوات برق هسته‌ای داشته باشیم
در همین رابطه مقام معظم رهبری در تاریخ ۱۹ اردیبهشت سال جاری در دانشگاه فرهنگیان، فرمودند: آن وقتی که مسئله‌ی هسته‌ای و تحریم‌ها شروع شده بود، بودند کسانی از معاریف این کشور و مسئولان سطح بالا که به بنده مراجعه می‌کردند و می‌گفتند «شما چه اصراری دارید که روی این مسئله‌ی هسته‌ای می‌ایستید؟ چه اصراری دارید؟ خب آمریکایی‌ها بهانه‌گیری می‌کنند، بدجنسی می‌کنند، خباثت می‌کنند؛ بگذارید کنار، خودمان را راحت کنیم»؛ این را به من می‌گفتند. البتّه این حرف غلط بود، چون مسئله‌ی هسته‌ای، نیاز کشور است؛ این را من بار‌ها گفته‌ام؛ ما تا چند سال دیگر احتیاج داریم بیست هزار مگاوات برق هسته‌ای داشته باشیم؛ این محاسبه‌ی مسئولان ذی‌ربطِ کشور است؛ نیاز به این داریم؛ خب از کجا [بیاوریم]؟ آن روزی که ما نیاز پیدا کردیم، می‌گویند شما امروز نفت دارید؛ خب این نفت ابدی که نیست؛ آن روزی که این نفت در اختیار این کشور نبود یا با این شدّت و فراوانی نبود، آن‌وقت ما باید تازه شروع کنیم به دنباله‌ی انرژی هسته‌ای و امکانات هسته‌ای؟ آن روز باید شروع کنیم؟ نسل‌های آن روز، ما را لعنت نخواهند کرد که آن وقتی که شما باید شروع می‌کردید، شروع نکردید؟ این حرف غلط بود که «ما چه احتیاجی داریم»؛ چرا، احتیاج داریم.

به هر ترتیب علی‌رغم همه سنگ اندازی‌ها و بدخواهی‌های دشمنان مردم ایران، دانشمندان جوان این مرز و بوم در حال حرکت به سمت توسعه صنعت هسته‌ای صلح آمیز کشورمان از جمله بالابردن ظرفیت تولید برق اتمی در کشور هستند و به گفته علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشور، برنامه این سازمان برای میان‌مدت تولید ۸ هزار مگاوات و در بلندمدت ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای است. این مهم قطعا برای دانشمندان مومنی که در نهایت حیرت غربی‌ها ظرف چند سال کشور را به غنی سازی ۲۰ درصد رساندند، با عنایات الهی به راحتی قابل حصول است.

معدود افرادی هستند که همیشه عَلَم مخالفت با صنعت هسته‌ای در دست دارند و معتقدند چه نیازی به صنعت هسته‌ای داریم و از هزینه سنگین این صنعت سخن می‌گویند در حالی که به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی اگر به تمام پول‌هایی که به سازمان انرژی اتمی پرداخت شده است، نظری بیندازیم و همه موارد را به قیمت دلار روز در نظر بگیریم، این هزینه رقمی بیش از  ۵ تا ۶ میلیارد نخواهد شد.

حال امید می‌رود زنگ هشدار «خاموشی‌های تابستانه» برق، چراغی برای ذهن تاریک مخالفان صنعت هسته‌ای باشد؛ البته شاید.

 

#برق #صنعت هسته‌ای #هسته ای #انرژی اتمی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


تباس، رئیس لالیگا: پرداخت مالیات در تصمیم رونالدو نقش اساسی داشت؛ او کشور بهتر را انتخاب کرد و به یوونتوس پیوست هشدار: بدافزار اندرویدی پیام شما را می‌خواند تولید 4 سواری متوقف شد آمادگی صندوق بین‌المللی پول برای از سر گیری همکاری با کره شمالی ثبت رکورد جدید در گینس با پرواز همزمان 2018 پهپاد سبک وزن تقویت روابط ایران با سایر کشورها موجب کاهش مشکلات می‌شود محورهای سخنان امامان جمعه شهرهای مختلف استان کرمان 122 متهم در گچساران دستگیر شدند رانندگان کامیون هیچ اعتصابی در ابتدای مرداد ماه ندارند سرود و تئاتر باید ابزاری برای تحول و دگرگونی جامعه باشد برپایی جشنواره سرود فاطمی دردستور کار قرار گیرد 435 نفر از چهارمحال و بختیاری عازم حج می‌شوند اتحاد راهکار اصلی مقابله با تحریم دشمنان است ریشه کنی فقر و فساد اولویت اول جامعه است مخزن نفت خمین منفجر شد پرونده‌ام طبق روال در حال پیگیری است و مختومه نشده! جزئیات توافق عمر البشیر و السیسی در راستای پیشبرد روابط همه جانبه مفسدان اقتصادی به مردم معرفی شوند شنیدن اخبار فساد و تبعیض مردم را ناراحت می‌کند تعصبات سیاسی مناسب جامعه اسلامی نیست همت مسئولان برای رفع مشکلات اقتصادی کردستان بزرگترین تولیدکننده طلای کشور می‌شود ویرانی خانه‌های فلسطینی‌ها ریزش ساختمان دو طبقه در پیشوا درگیری مسلحانه مرزداران هنگ تایباد با قاچاقچیان مسلح فروش «دارکوب» شتاب گرفت/ «هزارپا» از «تگزاس» عبور می‌کند؟ ترابزون اسپور: با امیری به توافق نهایی رسیدیم همایش بزرگداشت علی‌بن مهزیار اهوازی نجات مرد لایروب گرفتار در چاه عبادی: عده‌ای هستند که برای سوار شدن بر موج اعتراضات در عراق تلاش می‌کنند دیدار بشار اسد و همسرش با فرزندان شهدا و جانبازان+تصاویر دیدار کارکنان حفظ آثار دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد از جانباز جنگ تحمیلی عکس/ اختلاف طبقاتی در تهران قطع برق 147 ارگان و سازمان بدمصرف و پرمصرف وحید امیری در ترکیه/ هافبک پرسپولیس با ترابزون توافق کرد مأموریت اصلی ما توانمندسازی مناطق محروم است اظهارات بشار اسد در بازدید از اردوگاه آوارگان غرب باید رعایت حقوق اقلیت‌ها را از ایران بیاموزد اطفای آتش‌سوزی هورالعظیم در خاک عراق ادامه دارد رئیس‌جمهور اسبق کره‌جنوبی به هشت سال حبس محکوم شد حرف‌های افتخاری او را تبرئه می‌کند یا متهم؟ علم الهدی: مسئولان، آستان قدس را الگوی خود قرار دهند حمایت آستان قدس رضوی از 900 بیمار نیازمند سمنانی/159 زوج جوان این استان راهی خانه بخت شدند بالن‌ها برای کنیا اینترنت فراهم می‌کنند تغییر کارگردان فصل دوم «سارق روح» آیت‌الله خاتمی: دست اندازی به بیت‌المال بدترین نوع فساد است چه کسانی از تحریم نفت ایران برد می‌کنند؟ تصاویر / بازی هنرمند فرانسوی با نور در میدان آزادی
تصاویر | اجرای ارکستر سمفونیک تهران با رهبری یک نوازنده جوان من از ویکی شیعه خبر نداشتم/شبهه حالت تخریبی دارد قاتل دختر 10 ساله دشتستانی دستگیر شد / مادر مرتکب قتل شده یا ناپدری؟ استاندار خراسان شمالی در آیین اختتامیه سومین جشنواره موسیقی مقامی مطرح کرد: لزوم توجه وسعت در مفاهیم ارزشمند موسیقی مقامی خراسان شمالی «ملک عبداللَّه» اولین پادشاه اردن هاشمی ترور شد بیمارستان 350 تخت‌خوابی شهید مفتح ورامین افتتاح می‌شود. رسمی؛ آنتونیو استوکس، مهاجم ایرلندی به تراکتورسازی تبریز پیوست روغن گران نمی‌شود پرداخت تسهیلات 200 میلیون ریالی اشتغال به مددجویان کمیته امداد تحصیل دانشجویان 85 کشور دنیا در دانشگاه‌های ایران با حضور 82/49 درصد سهامداران صورت‌های مالی بیمه آسیا به تصویب رسید سیاست موازنه مثبت یا منفی؟ معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد: ضرورت برنامه ریزی برای شناساندن جایگاه موسیقی مقامی خراسان شمالی دمای هوای تهران 40 درجه می‌شود 5 مصدوم در پی تصادف 2 موتور سیکلت نجات کودک 4 ساله پس از غرق شدگی از کام مرگ پایان 6 سال رابطه عاشقانه زوج معروف هالیوود جزئیات کشف 5 تن مواد افیونی در استان البرز مشارکت و همکاری 25 هزار تشکل غیر دولتی با سازمان بهزیستی در سطح کشور لیست کالاهای ممنوعه برای حجاج اعلام شد ورود 10 دستگاه اتوبوس به حومه قنیطره برای انتقال تروریست‌های مسلح آغاز طرح پیشگیری از معلولیت در خانواده‌های دارای دو فرزند معلول در میبد پای دلار 7500 تومانی به نیما باز شد حمله پهپادهای یمنی به نشست فرماندهان مزدوران سعودی در مارب درخواست 13 میلیاردی تیام از استقلال فعالیت 9 کمپ ترک اعتیاد در اردبیل واریز 1800 تومان از هر دلار دولتی در جیب عده‌ای خاص! آغاز عملیات اجرایی آبشیرینکن 35000 متر مکعبی بوشهر در هفته دولت افتخارآفرینی بانوان فارس در مسابقات قهرمانی هندبال امیدهای کشور سیل در «رمشک» 2 میلیارد تومان خسارت وارد کرده است طی سه ماهه اول 97 تماشاخانه هودی پر از خوابگرد شد برنده جایزه ادبی «آرتور سی. کلارک» معرفی شد «ملک عبداللَّه» اولین پادشاه اردن هاشمی ترور شد تعریف جدیدی از اقتدار توزیع ارز مسافری متوقف شد برنامه قطعی برق در شیراز + جدول همایش تکریم امامزادگان استان مرکزی - شازند توضیح احسان علیخانی در باره پولهای دریافتی از موسسه جنجالی ثامن الحجج قاتل دختر 10 ساله دشتستانی دستگیر شد / مادر مرتکب قتل شده یا ناپدری؟ خُنک‌ترین و گرمترین منطقه امروز کشور کجاست؟ همایش پزشکان بافتی مقیم سراسر ایران جزئیات پرونده تجاوز خواننده پاپ اختتامیه جشنواره جلوه‌های فرهنگ رضوی رسانه‌های کشور در رشت + تصاویر سایت مصری؛ کی‌روش به دنبال توافق با تیم ملی! واکنش مهران مدیری به خبر دریافت وام میلیاردی از موسسه ثامن الحجج: شکایت می‌کنم واعظی: سفر ولایتی به مسکو تصمیم دولت بود/ درباره برجام، لازم دیدیم تا سیاست‌های خود را به کشورهای جهان اعلام کنیم آخرین جزئیات پرونده تعرض و اخاذی خواننده پاپ به دختران + عکس فغانی: هازارد بسیار بااخلاق و به همان اندازه رونالدو مغرور بود؛ اینفانتینو گفت که شما استحقاق بیشتری داشتید سردار حقانیان سوگوار شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me