تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:17566568
۱۳۹۷/۰۴/۲۱ ۰۱:۲۱

حمله دوبارهبه متحدان

 

 ميثم   سليماني
 

از هفته‌ها پيش حضور دونالد ترامپ، رييس‌جمهور ايالات متحده در بروكسل براي شركت در نشست سران ناتو براي كشورهاي اروپايي به يك كابوس مرگبار تبديل شده بود. همه آنها نگران آن بودند كه رويكرد و صحبت‌هاي ترامپ به نحوي باشد كه نگراني متحدان امريكا بيش از گذشته شود و اكنون اين كابوس با حضور دونالد ترامپ در بروكسل به واقعيت تبديل شده است. او از همان ساعت‌هاي ابتدايي ورود خود به پايتخت بلژيك حملات و سخنان جنجالي خود را آغاز كرد. ترامپ در همان ابتداي امر در نشست مشترك خود با ينس استولتنبرگ، دبيركل ناتو به‌شدت عليه آلمان سخن گفت و تاكيد كرد كه واردات گاز طبيعي روسيه از آلمان تبديل به يك نگراني امنيتي شده است. وي افزود: آلمان كاملا تحت كنترل روسيه قرار گرفته كه اين براي ناتو بسيار بد است.

به گزارش بي‌بي‌سي، ترامپ در سخنان خود تاكيد كرد كه آلمان بيش از 70 درصد گاز خود را از روسيه وارد مي‌كند اما اين رقم در آخرين آمار منتشر شده نزديك به 51 درصد است. ترامپ همچنين در ادامه حملات خود اروپايي‌ها را به عدم پرداخت حق عضويت كامل خود در ناتو متهم كرد. ترامپ در حالي روزهاي سه‌شنبه و چهارشنبه را براي حضور در نشست سران ناتو در بروكسل به سر برد كه دوشنبه هفته آينده در هلسينكي با ولاديمير پوتين، رييس‌جمهور روسيه ديدار مي‌كند و اين اتفاق تبديل به يكي از بزرگ‌ترين نگراني‌هاي متحدان امريكا بدل شده است كه شايد نزديكي امريكا با روسيه موجب تضعيف كشورهاي اروپايي دربرابر روسيه شود و عملا امريكا متحدان خود را در برابر اروپا تنها بگذارد. برخي از اعضا پيش از اين نشست به‌شدت نگران آن بودند كه شايد ترامپ اين نشست را مانند نشست گروه هفت در كبك كانادا به نحوي با چالش جدي مواجه كند؛ البته كه در آستانه نشست نيز ترامپ با سخنان خود همه را شگفت‌زده كرد. دونالد ترامپ پيش از حضور خود در بروكسل عنوان كرد شركت در نشست سران ناتو و روبه‌رو شدن با متحدان بسيار سخت‌تر از اجلاس دوشنبه آينده با پوتين است. با اين حال دونالد تاسك، رييس شوراي اروپا دونالد ترامپ را متهم كرد كه تقريبا روزانه اروپا را نقد مي‌كند. او در توييتر خود نوشت: امريكاي عزيز، ما متحد شما هستيم، اما پس از ما متحد ديگري وجود ندارد. وي اظهار داشت كه اتحاديه اروپا بيش از روسيه و چين براي دفاع از خود هزينه مي‌پردازد. تاسك همچنين با اشاره به نشست ترامپ و پوتين گفت: اين بسيار مهم است كه شما درك كنيد دوست استراتژيك و مشكل استراتژيك شما چه كسي است.

ترامپ در مورد آلمان چه مي‌گويد؟

آلمان داراي بزرگ‌ترين اقتصاد اتحاديه اروپا است و مدت‌ها است از سوي ايالات متحده متهم شده نتوانسته سهمي منصفانه از هزينه‌هاي ناتو را بپردازد، از همين رو اين اتفاق موجب اصطكاك ميان ترامپ و آلمان شده است. ترامپ تاكيد دارد كه آلمان تقريبا 70 درصد گاز خود را در كنترل روسيه قرار داده است و اين سوال را مطرح مي‌كند كه آيا اين اقدام مناسب است؟ اين سوالي است كه ترامپ در صبحانه كاري روز چهارشنبه با استولتنبرگ مطرح كرد. وي افزود: آلمان روي خط لوله جديد انتقال گاز روسيه به اروپا سرمايه‌گذاري كرده كه به نظر من نبايد اين كار را انجام مي‌داد و من فكر مي‌كنم اين اتفاق بسيار بد است. گفتني است، آلمان حمايتي سياسي از خط لوله نورد استريم2 كه خط لوله‌اي جديد براي انتقال گاز از روسيه از طريق درياي بالتيك محسوب مي‌شود، انجام داده است كه جريان انتقال گاز روسيه به كشورهاي اتحاديه اروپا افزايش پيدا مي‌كند. ترامپ معتقد است آلمان تنها كمي بيش از يك درصد از توليد ناخالص داخلي خود در زمينه دفاع هزينه مي‌كند و اين در حالي است كه ترامپ معتقد است كه اين در مقايسه با 2/4 درصد امريكا قابل مقايسه نيست. طبق آخرين برآوردهاي ناتو آلمان 24/1 درصد از توليد ناخالص ملي خود را براي ناتو هزينه مي‌كند كه اين رقم براي ايالات متحده 5/3 درصد است.

پاسخ آلمان و ناتو

خبرگزاري رويترز گزارش داد كه اورسولا فوندرلاين، وزيردفاع آلمان در پاسخ به اظهارات دونالد ترامپ در خصوص اينكه آلمان تحت كنترل روسيه است آن را رد كرد. وي افزود: ما هيچ مشكلي با روسيه نداريم. وي همچنين افزود كه شما بايد بدون هيچ‌گونه سوالي خط ارتباطي بين كشورها و اتحادها و مخالفان باشيد و از آن محافظت كنيد. استولتنبرگ نيز در پاسخ به سخنان ترامپ عنوان كرد كه انتظار مي‌رود رهبران ناتو بر اين عقيده باشند كه با يكديگر قوي‌تر هستند تا اينكه جدا از هم باشند.

نگراني از خدشه‌دار شدن اتحاد

همواره روساي جمهور ايالات متحده با اين موضوع دچار چالش بودند كه اعضاي ناتو بايد سهميه بيشتري از بودجه اين اتحاد را تامين كنند و هرچند از اين شرايط انتقاد مي‌كردند، اما انسجام داخلي ناتو از اولويت بالاتري براي آنها برخوردار بود. اما به نظر مي‌رسد اولويت دونالد ترامپ كمتر هزينه كردن و بيشتر پول درآوردن است و انسجام دروني ناتو براي او چندان مهم نيست. اعتراض اصلي دونالد ترامپ هم به اين موضوع است كه چرا كشورها تلاشي براي رساندن سهم خود بر مبناي 2درصد از توليد ناخالص داخلي خود نمي‌كنند؟از 29 عضو ناتو تنها 5 كشور به اين هدف دست پيدا كرده‌اند. ايالات متحده، يونان، استوني، انگلستان به سقف 2 درصد خود رسيده‌اند و چندين كشور مانند لهستان و فرانسه نيز به اين هدف‌گذاري نزديك شده‌اند. اما واقعيت آن است هنگامي كه سران ناتو در سال 2014 اين توافق را انجام دادند بنا بوده است كه اين بودجه تا سال 2024 رخ دهد و كشورها نيز به تدريج در حال افزايش بودجه خود هستند و به نظر مي‌رسد تا سال 2024 اين هدف محقق شود و حتي نماينده امريكا در ناتو نيز معتقدند كه همه اعضا در اين مسير حركت مي‌كنند، اما دونالد ترامپ اصرار دارد كه هرچه سريع‌تر اين اتفاق رخ دهد و دايما در حال پرداختن به اين موضوع است و دقيقا مشخص نيست كه رييس‌جمهور ايالات متحده چه مي‌خواهد. از طرفي بازي بي‌هدف امريكا از انتقاد نسبت به آلمان در موضوع گاز روسيه اين نگراني را به وجود آورده كه اروپا هرچه بيشتر از امريكا جدا شود و آنگلا مركل نيز نشانه‌هايي از اين امر را به نمايش گذاشته است.

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


عجیب‌ترین خریدهای سرخابی با مبدأ یکسان! قیمت تخم مرغ نیازمند افزایش است/نمی‌توان تخم مرغ را به قیمت سال گذشته عرضه کرد تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای 59 درصد از شهرضایی‌ها فیتیله‌ای‌ها به تلویزیون بازگشتند اولین پیروزی تیم ملی بسکتبال در تورنمنت اطلس لزوم استفاده از همفکری دانشجویان در ایجاد نشاط در دانشگاه‌ها ارتباط تغییرات آب‌وهوایی با اختلال در ارتباطات جهانی نامه آیت‌الله شاهرودی درباره‌ لایحه جنجالی پالرمو به شورای نگهبان پیروزی تیم ملی بسکتبال در اولین دیدار تورنمنت اطلس اسپورت وزیر اطلاعات: سیاه نمایی از تریبون‌های مختلف به حوادث دی ماه 96 منجر شد شرایط فرزندخواندگی برای دختران مجرد بالای 30 آیا کاهش وزن می‌تواند مشکل خروپف را حل کند؟ اجرای طرح جانشین‌پروری پرستار در 11 استان/ تحمیل فشار روانی بزرگ‌ترین چالش پرستاران بازار رایانه‌های شخصی رونق گرفت تنها اختلاف استقلال برای تمدید باستاره‌اش شانزدهمین جشنواره بین‌المللی رضوی در اردبیل به کار خود پایان داد مراکز "مراقبت داخل منزل" در گیلان افزایش می‌یابد عکس/ علیرضا جهانبخش با ظاهری جدید آخرین خبر از جزئیات قتل "وحید مرادی" + عکس شهبازی ترجمه‌هایش از رابرت کوهن را می‌خواند ادعای یک روزنامه بلژیکی: پیشنهاد 225 میلیون یورویی رئال مادرید برای جذب هازارد و کورتوا عوارض خروجی 440 هزار تومانی کجا هزینه شد؟ دریاچه مخرگه، بزرگ‌ترین آینه طبیعی ایران پ‌ک‌ک مدعی کشته شدن 8 سرباز ترکیه در عراق شد آخرین قیمت محصولات کیا موتورز در بازار + جدول اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران درخواست باشگاه پرسپولیس از رضا نوروزی بارش باران و وزش باد در برخی از استان‌ها توسک: خطر واقعی برای اقتصاد جنگ تعرفه‌ای و پیش‌بینی ناپذیری است، نه تجارت آزاد همایش اساتید بسیجی حوزه‌های علمیه اعزام دانش‌آموزان طرح استعدادهای برتر قرآنی فارس به اردوی پایانی محکومیت 258 نفر از عوامل آشوب‌های اسفندماه کار بازار مبل مشهد از رکود گذشته است/چین وترکیه بازارهای صادراتی مبل مشهد را گرفتند/نمایشگاهها بلای جان تولید کننده شده‌اند مجرمین خطرناک و خشن از قاعده مجازات جایگزین حبس مستثنی هستند دانشگاه صنعتی اراک دانشجو می‌پذیرد فیلم/ خط و نشان سردار غیب پرور برای ترامپ صندوق بین‌المللی پول نرخ رشد اقتصادی ترکیه را کاهش داد پروازهای خرم‌آباد - مشهد برقرار می‌شود ظرفیت‌های گردشگری استان مرکزی بررسی و شناسایی شد هکرهای هندی آیفون را هک کردند! استخدام کارشناس حسابداری در تهران تقدیم به دوست هکر کلاه سفیدم بلاتکلیفی در شورای آموزش پزشکی عمادملت اروپا به دنبال فعال‌سازی حساب‌های بانک مرکزی ایران است شمار شهدا به 140 نفر رسید واکنش مدیر شبکه سه به نامه جعلی منتسب به عادل فردوسی‌پور +عکس 5 کشته در سانحه سقوط بالگرد در کره جنوبی محکومیت 258 نفر از عوامل آشوب‌های اسفندماه محکومیت 258 نفر از عوامل آشوب‌های اسفندماه/ آغاز تحقیقات گسترده در پرونده خودروهای وارداتی و سکه
فغانی داور فوتبال و همسرش اعتراف تکان دهنده قاتل مریم فرجی+جزئیات پاسخ مهم سپاه پاسداران به دونالد ترامپ تشکیل شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان‌ها/ انتصاب رؤسای دانشگاه‌های بزرگ به عنوان مدیران شبکه‌های استانی دستگیری اعضای باند کلاهبرداری در پوشش اعزام دانشجو به خارج از کشور در یاسوج عجیب‌ترین اتفاقات جام جهانی 2018 بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و چین درباره برجام مدیرعامل موسسه اعتباری ثامن الحجج بازداشت شد/او وثیقه 4000 میلیاردی را تامین نکرد بیانیه سازمان پدافند غیرعامل کشور درباره اظهارات وزیر ارتباطات: سازمان پدافند غیرعامل از برگزاری شوهای رسانه‌ای تخریبی نمی‌هراسد/منافع ملی را پای اهداف سیاسی ذبح نکنیم بازدید خبرنگاران از طبقه نهم ساختمان مخابرات تهران "مائده هژبری" حتی یک شب هم بازداشت نبود اما باید بازداشت می‌شد/ چرا به فحاشی "این دختر" اعتراضی نمی‌کنند؟ واکنش کی‌روش به خداحافظی آزمون از تیم ملی پرسپولیس به عنوان قهرمان سوپر جام معرفی شد دولت پاکستان باید با تروریست‌ها جدی‌تر برخورد کند برنامه مدیریت اضطراری برق شهرستان‌های آذربایجان غربی / 26 تیرماه واکنش عادل فردوسی‌پور به شایعه منتشرشده در فضای مجازی دانلود؛ اولین روز حضور رونالدو در باشگاه یوونتوس دکتر ظریف در جمع فعالان اقتصادی: مشروعیت، پیشرفت وقدرت ایران از مردم نشات می‌گیرد /اراده سیاسی در جهان برای ادامه حضور فعال در ایران علیرغم … پدر داماد روحانی 3 میلیون یورو ارز دولتی گرفته است اعلام برنامه قطع احتمالی برق شهر تهران برای روز 26 تیرماه+جدول کولیندا کیتاروویچ؛ قهرمان جام دل‌ها مستند «دخترها باید بدانند» چگونه «عفاف و حجاب» شد؟ فرزند علم الهدی دستگیر شده است؟! /ماجرای شایعه ارتباط پسر علم الهدی با سلطان سکه گزارش تصویری مراسم ترحیم جانباختگان حادثه تصادف اتوبوس سنندج برگزیدگان آزمون دستیاری تقدیر شدند انگلیس از جنگنده نسل ششم خود و رقیب «اف-35» رونمایی کرد + تصویر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان منصوب شد جای خالی مدافع سرسخت توسعه پایدار سقوط آزاد جوان 20 ساله از روی پل طبیعت در اتوبان مدرس حسام‌الدین آشنا: زمان آن است که با آمریکای ضدترامپ گفت‌وگو کنیم/ ترامپ به پوتین که می‌رسد پاهایش شل می‌شود برنامه قطع برق تهران در 26 تیر اعلام شد (تصاویر) طرح جمع آوری 238 نفر از اوباش تهران سفر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شهرستانهای آوج و بویین زهرا جزئیاتی از بازداشت و آزادی "کارآموز کمک خلبانی" | شکایت از رشیدپور اروپا آمادگی همکاری بازرگانی و ترانزیت با ایران دارد/ زیان 10 میلیارد دلاری اروپا از قطع صادرات به ایران غواص «در دری» پایان سریال آنام هوشمندانه و تاثیر گذار بود پایان تنهاییِ یک عابر خاموش برنامه‌های دولت در حمایت از بخش خصوصی تغییر نکرده است/ دستگاه‌های اجرایی باید اداره کشور در شرایط تحریم را دستور کار قرار دهند سلطانی‌فر: مقام معظم رهبری فرمودند تیم اقتصادی دولت مثل تیم ملی فوتبال تلاش کند/ برخی فکر می‌کردند در جام جهانی زنگ تفریح می‌شویم نشست خبری پوتین و ترامپ درباره ایران فیلم: مردی که با چاقو جواب درخواست طلاق همسرش را داد! برگزاری هفتمین جلسه ستاد مرکزی اربعین/ تصویب برنامه 2 کمیته فرهنگی آموزشی و اطلاع رسانی و مستندسازی جزئیات قتل مریم فرجی دانشجوی بازداشتی حوادث دی ماه+ اعترافات نامزدش اختتامیه ششمین جشنواره باروت خیس/ تصاویر پایان ماجرای طبقه نهم ساختمان شرکت ارتباطات زیرساخت/ اثری از سرورهای هاتگرام و تلگرام نبود اختصاصی تسنیم/مدیرعامل موسسه ثامن‌الحجج بازداشت شد آخرین وضعیت تخصیص ارز مسافرتی واکنش سازمان پدافند غیرعامل به اظهارات وزیر ارتباطات بازداشت دو هوادار خونخواه وحید مرادی

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me