تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:نسیم
دسته:بین الملل()
کد خبر:17566953
۱۳۹۷/۰۴/۲۱ ۰۲:۰۲

قطع مکرر برق شیوه زندگی افغانها را تغییر داده است

کابل - ایرنا - شهروندان شهرها و مناطق مختلف افغانستان از جمله کابل، علاوه بر مواجه با چالش‌های امنیتی متعدد، هر روز با قطعی مداوم چندین ساعت برق شهری نیز روبرو هستند که این موضوع بر تغییر شیوه زندگی افغان‌ها و روی آوردن به تامین انرژی از روشهای دیگر تاثیر داشته است.
به گزارش ایرنا ، کمبود برق بر شیوه زندگی افغان ها اثر گذاشته است و برخی این کاستی را با بهره برداری از انرژی های نو و شماری هم با کاهش توقع جبران کرده اند.
چالش کمبود انرژی برق تنها در کابل مشکل ساز نیست بلکه سراسر افغانستان به شکلی حادتر از کابل با آن روبرو هستند و در کابل اگر چه در فصل سرما زمان قطع برق بین 8 تا 11 ساعت است اما در فصول گرم سال این زمان کاهش می یابد ولی این کاهش نسبت به مناطق مختلف شهرها بسیار متفاوت و متنوع است.
بسیاری از شهروندان متمول با تهیه موتورهای برق یا سلول های خورشیدی تلاش دارند که نیاز خانواده یا شغل خود را به برق تامین کنند اما بیشتر مردم که اکثریت هستند خود را با این کمبود سازگارمی کنند و سبک زندگی را با آن تغییر داده اند.
استان ها و روستاهای افغانستان بجز چند شهر بزرگ از جمله کابل، قندهار، مزارشریف و هرات، دیگر استان ها و روستاها از انرژی برق مداوم و شبکه های سراسری محروم هستند اما کابل پایتخت نیز در هر 24 ساعت در تابستان بین 4 تا 8 ساعت قطع برق را از بابت کمبود 200 مگاوات قرق موجود تحمل می کند.
قطعی این میزان ساعت برق در هر 24 ساعت باعث شده است که شماری از خانواده ها چیزی به نام فریزر نداشته باشند و برخی منازل کمی حادتر است و استفاده از یخچال متداول نیست و اغلب خریدهای مورد نیاز روزانه انجام می شود تا نیازی به این لوازم نباشد.
همچنین اکثر خانواده در گرمای تابستان یا مجبور هستند آن را بدون وسایل سرمایشی تحمل کنند و یا آنها که از توان مالی بهتری برخوردار هستند کولرهای جدید آبی که در شهرهای افغانستان از جمله کابل به تازگی وارد بازار شده و با انرژی برآمده از سلول های خورشیدی کارمی کنند تا آفتاب هست برای خود خنکی ایجاد می کنند.
«محمد رامین آریا» ساکن منطقه دهم شهر کابل است او به خبرنگار ایرنا گفت که با گرم شدن هوا قطع برق در منطقه آنها بیشتر شده و در 15 روز گذشته در هر 24 ساعت بین 8 تا 2 ساعت برق آن ها قطع شده است و خانواده او با شدید شدن گرما مشکلات زیادی را تحمل می کنند.
«محمد نذیر» نیز ساکن منطقه پانزدهم خیر خانه در شمال شهر کابل است و او نیز از قطع برق شاکی است ، و به گفته او شب گذشته از ساعت 17 برق خانه آنها قطع شده و تا ساعت 22 و 15 دقیقه ادامه داشته است.
وی افزود که مشکلات قطع برق در این روزها بیشتر شده است و آنها هر روز نیمی از پیش از ظهر یا نیمی از بعد از ظهر را برق ندارند.
«حسین محمدی» ساکن منطقه سیزدهم در غرب شهر کابل به خبرنگار ایرنا گفت که بجز روزهای جمعه که وضعیت برق در ساعات روز کمی بهتر است در باقی روزها بین 6 تا 4 ساعت برق منطقه آنها قطع می شود و آنها با مشکلات زیادی مواجه اند به این دلیل که گرمای هوا زیاد شده و نیاز به وسایل سرمایشی دارند و همچنین برای پر کردن منبع آب در بام منازل و برای جریان آب در داخل خانه توسط پمپ نیاز به برق است.
«وحید الله توحیدی» سخنگوی اداره برق افغانستان که به «اداره برشنا» شناخته می شود روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد که کابل با کمبود 200 مگاوات برق روزانه مواجه است و به همین دلیل با قطعی برق در هر روز دست و پنجه نرم می کند.
به گفته توحیدی در حال حاضر افغانستان روزانه ، 300 مگاوات برق از کشورهای تاجیکستان و ترکمنستان برای کابل وارد می کند در حال که نیاز به بیش از 600 مگاوات برق در این شهر وجود دارد.
وی گفت که این اداره 77 مگاوات برق را از محل سد «نغلو» و 24 مگاوات دیگر را نیز از سد «سروبی» در شرق کابل که بر روی رودخانه پنجشیر ساخته شده است برای مصرف شبانه تامین می کند و در کنار آنها 50 مگاوات برق حرارتی را نیز با مصرف هزینه ای سنگین برای حل مشکل شهروندان کابل تولید می کند.
به گفته وی هر کیلووات برق حرارتی برای اداره برشنا افغانستان ، 32 افغانی هزینه در بردارد که با توجه به نرخ هر دلار امروز که بیش از 72 افغانی است چیزی حدود 40 سنت می شود.
وی گفت که برق افغانستان از کشورهای ایران، ترکمنستان و تاجیکستان وارد می شود که بطور متوسط قیمت تمام شد برق وارداتی برای اداره برشنا 9.50 سنت است.
سخنگوی اداره برق افغانستان اظهار داشت که برق استان هرات و پارک های صنعتی آن از جمهوری اسلامی ایران وارد می شود و در روزهای اخیر به دلیل مشکلات فنی جریان این برق به دفعات قطع شد که شهروندان و صنعت کاران هرات را با مشکلات زیادی مواجه کرد.
وی گفت که این اداره با طرف ایرانی در تماس است و از آنها خواسته است که هر چه سریعتر مشکلات فنی برق را حل و جریان انرژی به افغانستان را وصل کنند که از دیروز این اتفاق افتاده است.
توحیدی در رفع مشکلات کاهش برق در افغانستان از جمله کابل پایتخت گفت که در حال ساخت خط انتقال برق با ظرفیت دو هزار مگاوات از ترکمنستان هستیم که تا سال 2019 به کابل خواهد رسید و با رسیدن این خط دیگر مشکل قطع برق در پایتخت نخواهیم داشت.
اداره برق افغانستان همچنین در تلاش است تا سطح بهره برداری از انرژی های تجدید پذیر را مانند سلول های خورشیدی با ساخت نیروگاههای آفتابی افزایش دهد که در برخی از استان ها از جمله «قندهار» کار برای تولید 10 مگاوات برق خورشیدی آغاز شده است.
در منطقه نغلو در شرق کابل پایتخت افغانستان نیز کار ساخت نیروگاهی 20 مگاواتی برای برق خورشیدی آغاز شده که با کمک 44.76 میلیون دلاری بانک توسعه آسیایی تکمیل می شود و قرار است بعد از آن کار ساخت بخش دوم آن که ظرفیت تولیدی آن به 30 تا 40 مگاوات افزایش خواهد یافت نیز در دست گرفته شود.
«امان الله غالب» رئیس اداره برق افغانستان پیش از این گفته بود که طرحی را در دستور کار دارند که با کمک بانک توسعه آسیای بر بام منازل شهروندان کابل سلول های خورشیدی نصب کنند تا 50 درصد هزینه آن را بانک آسیایی و 50 درصد دیگررا صاحبان منازل پرداخت کنند.
افغانستان از جمله کشورهای است که بر اساس یک تحقیق ؛ سالانه 300 روز آفتابی دارد و به همین دلیل فرصت خوبی برای استفاده از انرژی خورشیدی در اختیار دارد.
الگوهای منطقه ای و تجارب علمی و عملی همسایگان و دیگر کشورهای جهان می تواند برای کشوری مانند ایران به عنوان راهکاری آزموده شده برای مقابله با بحران هایی برآمده از پدیده های طبیعی مانند خشکسالی و گرمایش هوا مورد استفاده قرار گیرد یا شهروندان با سبک های نوین بهره وری و استفاده از فناوری های تازه آشنا شوند.
آساق*291*1104*1663**

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

#اقتصاد #افغانستان #برق #چالش ها #ایران اکونومیست #قطع #نسیم آنلاین
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


طرح نمایندگان برای بازگرداندن ایرانیان خارج از کشور سلطان سکه و نوچه‌هایش در اختیار پلیس آگاهی رجزخوانی هافبک ناپولی برای رونالدو عکس | کشف داروی قاچاق در مرز ایران و افغانستان 8 درصد جمعیت استان، عضو کتابخانه‌های عمومی هستند جدول خاموشی‌های تهران مجددا منتشر شد رهبر انقلاب: به کوری چشم دولتمردان امریکا قضیه فلسطین از یادها نخواهد رفت ابهام در کاشف محموله قاچاق گازوئیل به هند در بندر شهید رجایی داستان‌های ممنوعه 3 نسل که دیگر ممنوع نیست! حق change فدراسیون! صفحه شهرونگ نه به خشونت علیه کودکان سردار جلالی: سرورهای هات‌گرام و طلاگرام در طبقه نهم ساختمان مرکز امام (ره) وزارت ارتباطات قرار دارند شیک هندوانه، نوشیدنی خنک تابستانی 7 نوع غذا که نباید برای ناهار مصرف کنید کسب عنوان قهرمانی بدست تیم اسکواش پالایش نفت آبادان گرمای شدید روی تفکر چه تاثیری می‌گذارد! آغاز مرمت و احیاء بناهای تاریخی حوزه جنوب کرمان استفاده از نیمکت‌های چوبی به عنوان میز غذاخوری فینالیست‌های لیگ دسته یک کشتی فرنگی مشخص شدند توزیع غذای متبرک حضرت رضا (ع) در دهه کرامت افزایش یافت طنز | ظریف را هم فیلتر کنند بد نیست گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا برای دفاع از جهانگیری: شهرت برای جهانگیری بی‌دردسر نبود/ اتاق فکر گروه‌های دلواپسِ محبوبیت جهانگیری، برای تخریب چهره او و به حاشیه راندنش از دولت، فعال شدند/رقبا پیراهن عثمان را علیه مرد شماره دو کابینه دوازدهم بر دست گرفتند/برای معاون اول شدن قالیباف تلاش هایی شده بود خبر فوری: انفجار تروریستی در پارک شهر فاریاب جزئیاتی جدید از دستگیری کمک خلبان جنجالی سپهران جلسه فوق العاده نوبخت و آخوندی/ اتصال بنادر به خطوط ریلی بررسی می‌شود خانه‌های خالی در 10 سال اخیر 4 برابر شد خلیج فارس مواج می‌شود سیاست‌های احتیاطی کلان کارشناسان محیط زیست نیجریه از شرق اصفهان دیدن کردند خاموشی‌های برق در اردبیل بر اساس برنامه باشد دوئل ایرانی در جشنواره دوربان ارتباطات فرهنگی و اقتصادی با کشورهای منطقه در اولویت است روزانه 10 هزار زائر خارجی در جشنهای دهه کرامت شرکت می‌کنند عربستان نفت بیشتری در بازار آسیا می‌فروشد حمایت ویژه؛ انتظار ایران از شریک استراتژیک فروشنده مواد هنگام دستبندزدن با چاقو به پلیس حمله کرد و متواری شد/ شلیک گلوله، او را از پای درآورد کیوسک؛ واکنش روزنامه‌های اروپا به قهرمانی فرانسه آلابا: گواردیولا بیشتر از هر مربی دیگری روی من تاثیر گذاشت و باعث پیشرفتم شد امضای تفاهم‌نامه بین تأمین اجتماعی و معاونت علمی و فن آوری هشدار صندوق بین‌المللی پول به آمریکا حقایق پنهان یک برنامه غذایی سالم که خیلی‌ها نمی‌دانند وزارت صنعت نحوه تخصیص ارز واردات را تغییر داد برجام با بیانیه دادن نمی‌ماند افزایش ترافیک هوایی در فرودگاه شارجه بازداشت یک زن پیش از انجام عملیات انتحاری
اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! +عکس انتشار عکس نماینده مجلس با دختران بی‌حجابش! +عکس لحظه‌ای از جام جهانی که صداوسیما سانسور نکرد + عکس ● مواضع رئیس جمهور در اروپا مقتدرانه بود با مفاسد اقتصادی هم مقتدرانه برخورد کنید داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ +عکس حاشیه‌های اهدای جام جهانی؛ اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد! عکسی تاریخی از شادی مکرون بعد گل فرانسه سلطان سکه؛ "حمید مظلومین" است/ او سال 91 هم دستگیر شد ولی … نمایی تاریخی از لحظه شادی مکرون و ناراحتی کیتاروویچ پس از گل اول فرانسه به کرواسی (عکس) خلاصه بازی فینال جام جهانی 2018 روسیه؛ فرانسه 4 کرواسی 2 + فیلم دختری که جیمی جامپ فینال جام جهانی بود + عکس مراسم اهدای جام قهرمانی 2018 روسیه فیلم/ خلاصه بازی فرانسه و کرواسی در فینال جام جهانی 2018/ تاج گذاری خروس‌ها بعد از دو دهه رییس جمهور کرواسی، پیراهن تیم ملی کشورش را به ولادیمیر پوتین هدیه کرد برنامه روزانه قطع برق در البرز منتشر شد (24 تیرماه) + جدول جشن پایانی جام جهانی فوتبال 2018 روسیه فینال جام جهانی 2018-دیدار تیم‌های فوتبال فرانسه و کرواسی تصاویر و حاشیه‌های فینال جام جهانی 2018 تلویزیون در دوراهی سانسور کردن یا نکردن مراسم اهدای جام/پافشاری مطهری بر مواضع‌اش درباره دورگه‌های تیم ملی فرانسه/دستور رئیس‌جمهور برای ادامه حضور زنان در ورزشگاه‌ها رد دروغی دیگر از کریمی‌قدوسی مراسم اهدای کاپ قهرمانی جام جهانی بدون سانسور صداوسیما پخش شد/فردوسی پور: رئیس جمهور کرواسی همه را بغل کرد، مردم هم دیدند و اتفاقی هم نیفتاد قتل در ساری؛ مردی همسر و دختر خود را به قتل رساند جسد کوهنورد گمشده تنگستانی پیدا شد پاسخ روحانی به وزیر ورزش درباره حضور زنان در استادیوم 11 مدیر دولتی که پاداش نجومی گرفتند +جزئیات کنایه فوتبالی عادل فردوسی پور به علی مطهری ویدئو / اهداء مدال و جام قهرمانی 2018 روسیه زندگی دوگانه «لاکچری»‌های انقلابی؛ روایتی تاسف بر انگیز از حزب‌اللهی‌های «برندپوش» چهره ویژه دیدار فینال؛ خانم رئیس جمهور! خلاصه فینال جام جهانی 2018 و اختتامیه گزارش زنده فینال جام جهانی؛ فرانسه - کرواسی، ترکیب دو تیم مشخص شد تصویری خاص از دو رییس جمهوری کرواسی و فرانسه در جام جهانی رفتن برق در هر روز ثابت شد؛ جدول قطع برق منتشر شد جدول ثابت قطعی برق در تهران منتشر شد/ جزئیات قطعی‌های برق از ساعت 9 تا 19 هر روز + جدول زمان مسابقات تیم ملی در جام ملت‌ها اعلام شد دانلود؛ شادی بازیکنان فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی بعد از بازی با کرواسی خلاصه فینال جام جهانی 2018 و مراسم اهدای جام خوشحالی ویژه رئیس جمهور فرانسه پس از قهرمانی در جام جهانی سلطان سکه؛ "حمید مظلومین" است سرقت مدال طلا در مراسم اهدای جام جهانی 2018 + عکس دزدی در فینال جام جهانی؟! / زنی که مدال را در جیبش گذاشت +فیلم چهره ویژه کرواسی در روسیه 2018؛ / رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت! رییس جمهور کرواسی پیراهن شماره 9 تیم ملی را به پوتین اهدا کرد رییس جمهور کرواسی پیراهن شماره 9 تیم ملی را به پوتین اهدا کرد دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت با رهبری/تشریح شرایط و الزامات مقابله با نقشه‌های کنونی دشمن عکس/ هدیه رئیس جمهور کرواسی به پوتین مراسم اهدا جام جهانی 2018 روسیه اعلام جدول خاموشی روز دوشنبه در استان سمنان + عکس گزارش تصویری/ حاشیه‌های دیدار فرانسه و کرواسی در فینال جام‌جهانی

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me