تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:الف
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:17567809
۱۳۹۷/۰۴/۲۱ ۰۷:۴۲

ناتو و باج‌خواهی ترامپ از اروپا

1-نشست دو روزه 29 عضو ناتو در بروکسل در حالی روز گذشته آغاز شد که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا با ژست طلبکارانه و با چمدانی از مطالبات مالی در اجلاس پیمان آتلانتیک شمالی شرکت کرد. ترامپ از بدو ورودش به کاخ سفید، ساز مخالف با ناتو را کوک کرد، آن را سازمانی «کهنه و قدیمی» توصیف نمود و با ادعای عدم پایبندی کشورهای اروپایی به تعهداتشان در خصوص افزایش هزینه‌های دفاعی – نظامی، تلویحاً تهدید کرد که از این پیمان خارج خواهد شد.

حدود 10 روز پیش هم در آستانه برگزاری نشست اخیر طی نامه‌ای هشدارگونه به سران اروپا، لیستی از بایدها را  فاکتور کرد که در صدر آن‌ها، عمل به مفاد اجلاس سال 2014 برای تامین بودجه ناتو به میزان دو درصد از درآمد تولید ناخالص ملی کشورهای عضو بود و اعتراف کرد که با این کار، از بار مسئولیت آمریکا خواهند کاست، چراکه در حال حاضر آمریکا 4 درصد از تولید ناخالص ملی خود را در ناتو هزینه می‌کند. وی همچنین بارها آلمانی‌ها را برای پرداخت پول بیشتر به این پیمان تحت‌فشار قرار داده و افزون بر آلمان، فرانسه و اسپانیا را هم به سیاهه بدهکارانی که باید سهم مضاعفی پرداخت کنند، اضافه کرده است. بااین‌حال، رئیس‌جمهور آمریکا در صبحانه کاری دیروز خود با دبیر کل ناتو، بدون پرده‌پوشی در امور داخلی آلمان دخالت کرد، این کشور را به دلیل انعقاد قرارداد گازی با مسکو «اسیر روسیه» خواند و به‌این‌ترتیب، از عزم خود برای باج‌خواهی از اروپا پرده برداشت.

2- آنچه در خصوص موضع ترامپ درباره ناتو مشاهده می‌شود، حاکی از یک سلسله واقعیت‌هاست. آمریکایی‌ها ازنظر بودجه و نیرو، بیشترین سهم در پیمان آتلانتیک شمالی را دارند و به دلیل مشکلات اقتصادی و بدهی‌هایشان که هرسال سر به فلک می‌گذارد، طبیعتاً نمی‌توانند به روال کنونی ادامه دهند؛ همان‌گونه که کلیددار کاخ سفید در نامه‌اش به اروپایی‌ها به آن اذعان کرده بود. اگر کمی از معرکه اروپا و آمریکا بر سر پرداخت هزینه‌های نظامی ناتو فاصله بگیریم، می‌بینیم که مشابه همین طلبکاری در جنگ تعرفه‌ای ترامپ با متحدان خود در قاره سبز نیز در جریان است و رئیس‌جمهور آمریکا تلاش می‌کند به هر ترتیب ممکن، بخشی از فلاکت اقتصادی خود را از جیب اروپایی‌ها مرتفع سازد. با این اوصاف، نمی‌توان و نباید خواسته‌های ترامپ از ناتو را از سر قدرت دانست بلکه دقیقاً اذعانی است غیرمستقیم به ضعف آمریکا در تامین بودجه‌های سازمانی که حضور راهبردی در آن دارد.

3- تهدیدات و هشدارهای شدیداللحن ترامپ به اعضای ناتو و امر و نهی کردن به آن‌ها در شرایطی صورت گرفته که آمریکا بیش از اروپا به ابزار و اهرم ناتو نیازمند است و بیشترین منافع را به جهت عضویت در آن برده است. بسیاری از کشورهای اروپایی هیچ استفاده‌ای از ناتو نمی‌کنند و حتی اعضای مهم آن نیز از سود مشارکت در آن بی‌نصیب‌اند، چراکه باید با سوت آمریکا به خط شوند و در زمین واشنگتن بازی کنند. در زمان جنگ سرد، ناتو حافظ کشورهای اروپایی در برابر بلوک شرق بود و اروپایی‌ها از ترس حمله شوروی سابق، عضویت در این پیمان نظامی را پذیرفتند؛ آمریکا هم با وعده دفاع در برابر حملات هسته‌ای مسکو، آنان را متقاعد کرد که به سمت تولید تسلیحات هسته‌ای نروند. اکنون نه پیمان ورشو پابرجاست و نه خطری که ناتو ضرورت مقابله با آن را حس کند. 

واشنگتن زمانی می‌تواند ناتو را تهدید کند که این سازمان فاقد کارایی برای آمریکا باشد و یا حداقل استفاده از آن را ببرد؛ درحالی‌که هم‌اکنون ناتو در افغانستان زیر پرچم فرماندهی آمریکا فعالیت می‌کند، در آخرین ماموریتش در لیبی، نقش مکمل پنتاگون را بازی کرد و آمریکا با برگ برنده حضورش در ناتو، نیروهای ائتلاف به‌اصطلاح مبارزه با تروریسم در عراق و سوریه را از میان اعضای این سازمان یارگیری کرد. ازاین‌رو، اروپا انگیزه‌ای برای افزایش هزینه‌های نظامی ندارد؛ همچنان که فرانسه و انگلیس و برخی دیگر از کشورهای این قاره دلیلی بر ادامه حضور در اتحادیه اروپا نمی‌بینند؛ ضمن اینکه برخی از اعضا، نیروهای خود را به جهت سوءاستفاده آمریکا از ناتو کاهش داده‌اند. 

4- چنانچه ترامپ از ناتو خارج شود – که نمی‌شود- بازوی کمکی مهمی را در معادلات و تحولات جهانی از دست  می‌دهد، چون بخش مهمی از پرستیژ پوشالی ابرقدرتی آمریکا از ناحیه رهبری ناتو شکل‌گرفته و برای انجام عملیات‌های مختلف نظامی، همواره از همراهی شاکله اصلی ناتو یا اعضای کلیدی آن بهره برده است. آمریکایی‌ها تحت پوشش عضویت در ناتو و با این استدلال پوچ که جامعه بین‌المللی بر تهاجم نظامی اجماع کرده‌اند، دست‌اندازی‌های خود را در اقصی نقاط جهان طی دو دهه گذشته توجیه کرده‌اند و متاسفانه این حربه نیز موثر بوده و موجب شده تا روسای جمهور جنایتکار آمریکا طی این سال‌ها واکنش‌های بین‌المللی را به هیچ‌انگارند و اعتراضات داخلی به جنگ‌افروزی سران کاخ سفید را نادیده بگیرند. علاوه بر این، خشم افکار و محافل آمریکایی از هزینه‌های سرسام‌آور لشکرکشی به نقاط مختلف دنیا از جیب مالیات‌دهندگان را با طرح این دروغ که مخارج آن بر عهده ناتو قرار دارد، کاهش داده‌اند و از زیر بار پاسخگویی به آن طفره رفته‌اند.

5- از سوی دیگر، مقامات آمریکایی و رهبران پیشین ناتو نیز بر نیاز واشنگتن به این پیمان نظامی تاکید کرده‌اند که همین امر، نشانگر بلوف سیاسی ترامپ برای کسب امتیاز بیشتر از اروپاست، همچنان که همین رویه را در قبال جمهوری اسلامی و چین از سوی کاخ سفید شاهد بودیم. «آندرس فوگ راسموسن»، دبیر کل اسبق ناتو در مقاله‌ای به همراه «الیوت ال‌.انگل»، قانون‌گذار دموکرات آمریکا تاکید کرده‌اند که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اکنون بیشتر از هر زمان به ناتو احتیاج دارد و نتیجه‌گیری کرده‌اند که «باید به خاطر داشته باشیم که پذیرش رهبری جهانی آمریکا از سوی هم‌پیمانان ناتو از پیش مقررشده نیست و آمریکا منفعت پرسود حاصله از نظم جهانی که ایجاد کرده و 70 سال برای حفظش جنگیده را با خروج از ناتو از دست می‌دهد و ترامپ این نظام را به قیمت به خطر انداختن آمریکا، شرکا و هم‌پیمانانش برمی‌چیند.»

حضور نظامی فرانسه در مالی و افزایش فعالیت نظامی انگلیس در بحرین پس از 4 دهه نشان می‌دهد که قطب‌های قدرتمند اروپا دیگر مایل نیستند که زیر بلیت آمریکا قرار داشته باشند و چنانچه ترامپ اقدام به خروج از آن کند، هژمونی تضعیف‌شده آمریکا را به خطر انداخته است؛ لذا به نظر می‌رسد که تشدید فشار کاخ سفید بر ناتو، تنها با هدف ترمیم اقتصاد ناکارآمد و کسب امتیازات کلان‌تر از متحدین راهبردی خود باشد.

#اروپا #اقتصاد آمریکا #دونالد ترامپ #ناتو
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


برادرم! هرگز مگذار سلاحم از ماندن زنگ بزند و بپوسد گفت‌وگوی وزیران خارجه آمریکا و کویت درباره ایران کاهش همزمان صادرات نفت ایران و لیبی جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد اعلام آمادگی ثبت‌احوال تهران برای صدور رایگان کارت ملی برای دختران شین آبادی دولت پیشنهاد دو نرخی‌شدن قیمت بنزین را به مجلس ارائه کرد نامگذاری یک خیابان در شهر مشهد به نام دانشجوی پزشکی فداکار فغانی مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا را قضاوت می‌کند گردشگران کیش کارت هدیه ریالی دریافت می‌نمایند/ سفر به کیش حمایت از کالا و خدمات گردشگری ایران است دولت پیشنهاد دو نرخی‌شدن قیمت بنزین را به مجلس ارائه کرد کرمان| پشتیبانی از نظام مهم‌ترین نکته حضور مردم در نماز جمعه است پایان بلاتکلیفی سپیدرود؛ مالکیت از تن‌زاده خلع شد/ شاگردان خداداد در لیگ برتر + متن حکم همدان| میوه‌های شیرینی که به کام مردم تلخ شد؛ قیمت‌های لاکچری برای افراد خاص //بماند //میررضوی مرکزی| کار تکمیل خطوط انتقال آب شرب 60 روستای خمین و تفرش انجام می‌شود عکس/ جلد جنجالی مجله تایم برای ترامپ و پوتین اصلاح طلبان همچنان حامی دولت روحانی هستند پیشنهاد دولت برای دو نرخی‌شدن قیمت بنزین رسانه انگلیسی با دستگاه تبلیغاتی آل سعود همکاری میکند 20 درصد به نرخ کرایه نفت‌کش‌ها افزوده شده است/ نفت‌کش‌ها از میزان عوارض دریافتی گله‌مندند شهادت 11 نفر در درگیری مسلحانه در مرزهای مریوان عکس/ سایه کم آبی بر شالیزارهای گلستان 5 بازیکن کلیدی که تیم برانکو را ترک کردند استعلام آخرین وضعیت خدمتی مشمولان با سامانه پیامکی مسئولان نباید زیر بار برجام مالی "faft" بروند/ پیشرفت نظامی عامل اقتدار ایران اسلامی در منطقه است «خاطرات زندگی صبحی و تاریخ بابیگری و بهائیگری» به چاپ سوم رسید توسعه کشور نیازمند مشارکت همه مردم است بررسی آثار شاعر فارسی زبان تاجیکستانی در شهر کتاب مهین فرهادی زاد؛ نماینده سرپرست کاروان ایران در بازی‌ها آسیایی شد دیدار وزیر امور خارجه، سفیران و مسئولان نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور با رهبر انقلاب «الشباب» یک پایگاه نظامی را در سومالی اشغال کرد مخالفت قاطع لبنان با آپارتاید رژیم صهیونیستی رای مجمع تشخیص به بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد امضای پروتکل ارزیابی فرامرزی تاثیرات زیست‌محیطی بر خزر برگزاری اجتماع کاتبان حدیث اردو جهادی دانشجویان شریف در خراسان «لاستیک حواله‌ای» برای مصرف‌کنندگان واقعی جابجایی فرمانده سپاه «شایعه» است تحلیلگر انگلیسی: با شیادی که به دنبال تغییر حکومت ایران است، آشنا شوید عرضه «حقوق بشر و نظام اجتماعی در اسلام» به بازار نشر سیف فهرست کامل دریافت‌کنندگان ارز را ارسال کرد سردار میریان: سپاه از فعالیت اقتصادی سود نمی‌برد ترفندهای آرایشی برای خانم‌های مسن هیوندایی ولستر n معرفی شد (+عکس) فناوری fcae id به آیپد می‌آید روحانی، تنهاست امیدواری شرکت tsmc برای فروش بالای تراشه‌های تلفن هوشمند در چهارماهه انتهایی سال دیدار «سفرا و مسئولان وزارت امور خارجه» با «رهبر معظم انقلاب» 3 زنی که ادعا دارند ترامپ به آن‌ها تجاوز کرده است
فیلم | واکنش عجیب همسر ترامپ بعد از روبوسی با پوتین سوژه رسانه‌ها شد سقوط مرگبار از طبقه ششم سینما آزادی تصویری ناگوار از خودکشی یک جوان در سینما آزادی پسر جوان ازطبقه ششم سینما آزادی سقوط کرد/ظاهرا علت فوت خودکشی بوده است سقوط جوان 21 ساله از طبقه ششم سینما آزادی مراسم خاکسپاری «کامیار شاپور» وداع باشکوه با فرزند فروغ نزاع دسته جمعی در نهاوند یک کشته بر جای گذاشت/ دستگیری 12 نفر+ تصاویر رهبران کلیسای ارتدوکس بلغارستان در راه ایران حضور وزنه‌برداری در المپیک 2024 همچنان غیرقطعی تصویری ناگوار از خودکشی یک جوان در سینما آزادی کاهش 20 درصدی تولید تخم مرغ فغانی: توانایی فنی داور آرژانتینی موجب قضاوت در فینال نشد/ رونالدو فوق العاده مغرور است سوژه: بدون حجاب در سلف اساتید دانشگاه بهشتی ستاره پرسپولیس با ترابزون توافق قطعی کرد چه کسانی از تحریم نفت ایران برد می‌کنند؟ چرا بانک مرکزی به دنبال انتشار گزارش علیه بنده بود؟ /آقای سیف در بانک مرکزی چه خبر است؟ تیراندازی مرگبار به سمت آمبولانس هلال احمر سقوط جوان 21 ساله از طبقه ششم سینما آزادی سقوط جوان 21 ساله از طبقه ششم سینما آزادی فغانی: هازارد بسیار بااخلاق و به همان اندازه رونالدو مغرور بود؛ اینفانتینو گفت که شما استحقاق بیشتری داشتید آتش سوزی در یک شرکت صنعتی در خمین/ 2 کارگر جان خود را ازدست دادند علم‌الهدی: اگر جواب من فحش است، چرا به فرزندان من فحش می‌دهید؟ / خوب است مسئولان، آستان قدس را الگوی خود قرار دهند؛ اگر مانند آستان قدس در اقتصاد، دست به حرکات بزرگ بزنند، مردم مشکلی نخواهند داشت تصاویر: نماز جمعه تهران / 29 تیر 97 مستند «جام زهر» بی‌بی‌سی و سه نکته‌ی کمتر گفته شده مرکل: آمریکا دیگر قابل اتکا نیست پیش بینی شرایط بازار مسکن در ماههای آتی تشییع بی فروغ فرزند «فروغ» (+عکس) آیت‌الله مرتضی تهرانی دار فانی را وداع گفت پیروزی استقلال مقابل نماینده ترکمنستان/ کریمی بازی کرد، صیادمنش گل زد براثر آتش سوزی و انفجار در شرکت صنعتی پویا خمین دو نفر جان باختند همه چیز درباره دو خرید فوق العاده سرخپوشان؛ تبریز در قرق بریتانیایی‌ها (فیلم) اگر جواب من فحش است آن فحش را به فرزندان من ندهید/دل آدم کباب می‌شود، وقتی یک زن ضعیفه پریشان می‌گوید … ماشین‌سازی تبریز لیگ برتری شد استقلال با حضور کریمی نبیتچی بالکان را شکست داد اسامی 7 شرکت تولید داروی کنترل فشارخون غیر قابل مصرف تجمع کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی مقابل مجمع تشخیص مصلحت/ فرصت بدهند از خودمان دفاع کنیم مسئولین نظام و مردم گوش به فرمان مقام معظم رهبری باشند/ دولت و قوه قضائیه به گونه‌ای عمل کنند که مردم امیدوار شوند زمانبندی قطع برق امروز شنبه 30 تیرماه در استان یزد+جدول آتش سوزی در یک شرکت صنعتی در خمین آیت‌الله مکارم شیرازی: جلوی گرانی لجام‌گسیخته گرفته شود برنامه قطعی برق تهران در 30 تیر اعلام شد اجرای 2 طرح ترافیکی ویژه از فردا در پایتخت سقوط جوان 21 ساله از طبقه ششم سینما آزادی زمان و مکان مراسم ختم پدر وحید حقانیان لیبرمن، غزه را به حمله همه‌جانبه تهدید کرد حمله با چاقو در اتوبوسی در آلمان انفجار مهیب در شهرک صنعتی خمین/حریق مهار شد/علت آتش سوزی در دست بررسی + عکس و اسامی کشته شدگان نماینده‌ای که سپرده 40 میلیاردی در یک مؤسسه مالی دارد کیست؟ همسر «ابوعمر الشیشانی» در ترکیه بازداشت شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me