تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:اقتصاد
دسته:اقتصادی()
کد خبر:17568446
۱۳۹۷/۰۴/۲۱ ۰۸:۵۶

هر خانه یک نیروگاه برق

برق خانه‌تان را رایگان کنید! حالا قطع مکرر برق نارضایتی تعداد زیادی از شهروندان ایرانی را به دنبال داشته است. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که نه‌تنها می‌توانید برق خانه‌تان را رایگان کنید که حتی درآمد جانبی داشته باشید.

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شهروند، کافی است مانند بسیاری از شهروندان اروپایی برق خانه‌تان را از انرژی خورشید تامین کنید، برای این کار نیاز است تجهیزاتی با عنوان «سلول خورشیدی» در پشت‌بام یا دیواره‌های خانه‌تان به کار بگیرید تا انرژی خورشید را به برق تبدیل کرده و این برق را برای مصارف شخصی به خانه‌هایتان تزریق کند. البته برای خرید این تجهیزات ناچارید چند‌میلیون تومان هزینه کنید که این هزینه به متراژ خانه‌تان بستگی دارد، اما این سرمایه‌گذاری خیلی زود به جیب‌تان برمی‌گردد و نه‌تنها برقتان رایگان می‌شود که مازاد برق تولیدشده‌تان را وزارت نیرو خریداری می‌کند. در این گزارش به چند و چون ماجرا بیشتر پرداخته‌ایم.

چگونه برقمان را رایگان کنیم؟

بسیاری از روستاهای ایران برقشان رایگان است، زیرا آنها برق مورد نیازشان را از خورشید تهیه می‌کنند، البته هزینه راه‌اندازی تجهیزات برق خورشیدی برای روستاییان را وزارت نیرو پرداخته است. با این حال خانه‌های شهری هم می‌توانند صاحب برق خورشیدی شوند. تنها نکته این است که شهری‌ها باید خودشان هزینه خرید و نصب تجهیزات خورشیدی را بپردازند و در انتها پس از چند ‌سال که هزینه نصب تجهیزات خورشیدی به‌عنوان سرمایه اولیه به جیبتان برگشت،  برق خانه‌تان کاملا رایگان می‌شود.

«ایرانی‌ها باید با سرعت بیشتری انرژی‌های تجدیدپذیر مانند خورشید را جدی بگیرند.» این نکته‌ای است که غالب کارشناسان به آن تاکید می‌کنند، زیرا ایران از نظر انرژی خورشیدی صاحب مزیت است. طبق اطلاعات مندرج در وب‌سایت سازمان‌ انرژی‌های تجدیدپذیر، ایران با داشتن ۳۰۰ روز آفتابی در بیش از دوسوم کشور و متوسط تابش ۴/۵ تا ۵/۵ کیلووات ساعت بر مترمربع در روز ازجمله کشورهایی است که پتانسیل بالایی در زمینه انرژی خورشیدی دارد. این درحالی است که به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی‌‌های تجدیدپذیر معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، در سبد کلی انرژی هنوز تجدیدپذیرها سهم نمایانی ندارند و سهم آنها به کمتر از یک‌درصد و حتی شاید کمتر از نیم‌درصد می‌رسد. سیروس وطن‌خواه می‌گوید: ظرفیت برق تولیدی کشور حدود ۷۰‌هزار مگاوات (هر مگاوات یک‌میلیون وات) نیروگاهی است و کل ظرفیت نصب‌شده تجدیدپذیرها به ۳۵۰مگاوات نمی‌رسد.

اما حالا ایران قصد دارد تا‌ سال ۲۰۳۰ میلادی، ۷۵۰۰ مگاوات برق از انرژی خورشیدی تولید کند که این میزان بیش از ٧ برابر برق تولیدی از نیروگاه اتمی بوشهر خواهد بود. هدف‌گذاری که دستیابی به آن چندان هم دشوار به نظر نمی‌رسد. بررسی‌ها نشان می‌دهد هر مترمربع، هر ساعت به‌طور متوسط ۲۲۰ کیلووات ساعت انرژی تابشی خورشید دریافت می‌کند؛ به عبارت دیگر اختصاص یک‌درصد از کل مساحت کشور با کارآمدی ۱۰‌درصد به انرژی خورشیدی منجر به تولید حدود ۹‌میلیون مگاوات ساعت روزانه انرژی می‌شود.

یک متر پنل خورشیدی چقدر کارایی دارد؟

همانطور که اشاره شد در ٩٠‌درصد خاک ایران، بیش از ٣٠٠ روز آفتابی وجود دارد که میزان تابش خورشیدی در این روزها حدود ١٨٠٠ تا ٢٢٠٠ کیلووات ساعت بر مترمربع است. در بیشتر مناطق ایران به ازای هر مترمربع بیش از ٥ کیلووات ساعت انرژی رایگان از خورشید دریافت می‌شود. یک لامپ ٢٠ واتی برای این‌که ١٠ ساعت در روز روشن باشد، به ٢٠٠ وات ساعت انرژی نیاز دارد. به این ترتیب، با درنظرگرفتن این‌که در هر مترمربع ٥‌هزار ساعت انرژی خورشیدی رایگان دریافت می‌شود، می‌توان با انرژی دریافتی از یک مترمربع از سطح ٢٥ لامپ ٢٠ واتی را به مدت ١٠ ساعت در روز روشن نگه داشت. بر این اساس، با اندک توجهی به انرژی خورشیدی می‌توان بدون نیاز به نیروگاه‌های دیگر برای تولید برق و انرژی در کشور از نیروگاه‌های خورشیدی استفاده کرد.

هر پنل خورشیدی چند؟

قیمت پنل‌های خورشیدی بین ٦ تا ٣٠‌میلیون تومان متغیر است و براساس استفاده و نوع مصرف نیز قیمت آن متفاوت است. آنگونه که معاون توسعه بخش غیردولتی ساتبا می‌گوید: هر کیلو وات پنل خورشیدی حدود ٦‌میلیون تومان هزینه دارد، البته ممکن است نوسانات نرخ ارز در ماه‌های گذشته قیمت این نیروگاه‌های کوچک خانگی را کمی بالاتر برده، اما با وجود گرانی  ماه‌های اخیر باز هم نصب پنل‌های خورشیدی صرفه اقتصادی بالایی دارد. اما یک نوع آن هم هست که ارزان و قابل حمل بوده و قیمت آن زیر یک‌میلیون است، این پنل می‌تواند تا ۸ ساعت یک لامپ را روشن نگه دارد و بیشتر کوهنوردها از آن استفاده می‌کنند. درواقع برای استفاده از هر کدام از این پنل‌ها باید مشخصات جا و مکانتان را در موقع خرید ارایه کنید تا براساس نیاز و استفاده پنل مورد نیاز به شما ارایه شود.

چقدر هزینه کنیم؟

پنل‌های خورشیدی با قابلیت تولید یک کیلووات برق چیزی حدود ٦ تا ٣٠میلیون تومان هزینه دارد که این رقم با توجه به کیفیت برندهای پنل خورشیدی تعیین می‌شود. یک خانه ٩٠متری معمولا ماهانه ٥,٥ کیلووات برق در روز مصرف می‌کند و به این ترتیب اگر بخواهید برای این خانه پنل‌های خورشیدی بخرید نیاز دارید حداقل ٣٣میلیون تومان هزینه کنید تا تجهیزات مربوط به برق خورشیدی را بخرید.

برای محاسبه توان مورد نیاز ابتدا باید میزان مصرف انرژی خانه را به دست آورید. این میزان بر روی قبوض برق درج شده است و هر کاربر می‌تواند از طریق قبض برق خود میانگین مصرف ماهانه خود را به دست آورد. اما به طور میانگین برای یک خانه ٩٠متری این مقدار به طور متوسط سالانه در حدود ١٦٥کیلووات ساعت در ماه یا به عبارتی در حدود ٥/٥ کیلووات ساعت در روز است. البته در روزهای تابستان که کولر روشن است این مقدار بیشتر می‌شود و نوع کولر آبی یا گازی توان متفاوتی را مصرف می‌کنند. حال اگر کاربری بخواهد از نیروی خورشیدی برای خانه خود استفاده کند با توجه به لوازم برقی باید توان مصرفی روزانه خود را به دست آورد. در ادامه جدول توان مصرفی وسایل برقی معمول در یک خانه ٩٠ متری آورده شده است.

هزینه اولیه این پنل‌ها حداقل حدود ٦میلیون تومان به ازای هر کیلووات است. پنل‌های خورشیدی قابلیت نصب بر روی پشت‌بام تمامی ساختمان‌ها را دارند. این مولدها طوری طراحی شده‌اند که با اتصال به پشت کنتور برق خانه‌ها در ابتدا از برق تولیدی مولد خورشیدی استفاده و در صورت مصرف بیشتر، از برق شبکه سراسری استفاده می‌کنند. پنل‌های خورشیدی هزینه نگهداری خاصی ندارند و انرژی‌های خورشیدی حاصل از آنها تا دو روز ذخیره سازی می‌شوند و می توان از آنها استفاده کرد.

گفتنی است؛ شرکت‌های خاصی وجود دارند که این تجهیزات را برای شما تهیه و نصب می‌کنند.

برق اضافه‌تان را بفروشید

پس از این‌که هزینه تجهیزات و نصب پنل‌های خورشیدی یا همان سلول‌های خورشیدی با برق رایگان خانه‌تان درآمد، می‌توانید برق مازادتان را به وزارت نیرو بفروشید.  آن‌گونه که محمدتقی زعفران‌چی‌زاده، معاون توسعه بخش غیردولتی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر  می‌گوید هر کیلو وات نیروگاه خورشیدی کوچک، سالانه چیزی حدود ١٨٠٠ کیلو وات ساعت برق به شبکه تزریق می‌کند، برقی که شرکت توزیع برق هر کیلو وات ساعت آن را به قیمت ٨٠٠ تومان از سرمایه‌گذاران در این بخش خریداری  می‌کند. یک حساب‌کتاب سرانگشتی به خوبی نشان می‌دهد که اگر یک نیروگاه ٥ کیلو واتی روی پشت‌بام منزلتان نصب کنید، ماهانه چیزی حدود ٦٠٠‌هزار تومان می‌توانید درآمد کسب کنید. این رقم معادل یارانه ماهانه ١٣ نفر است، به عبارت دیگر اگر هزینه نصب یک نیروگاه ٥کیلو واتی حدود ٣٠‌میلیون تومان برای شما آب بخورد بعد از حدود

 ٥٠ ماه می‌توانید از سرمایه‌گذاری خود سود کسب کنید  و تا ٢٠‌سال (با فرض ثابت‌بودن قیمت‌ها)  ١١٥‌میلیون درآمد کسب کنید.

هر کیلو وات برق خورشیدی چند؟

به منظور ترویج استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر وزارت نیرو حاضر به خرید برق تولیدی پنل‌های خورشیدی نصب‌شده روی ساختمان‌هاست. آنگونه که در اطلاعیه ساتبا آمده، نرخ پایه هر کیلو وات ساعت برق حاصل از انرژی‌های خورشیدی با ظرفیت ١٠٠ کیلو وات و کمتر ٧٠٠ تومان  و با ظرفیت ٢٠ کیلو وات  و کمتر ٨٠٠ تومان خریداری می‌شود.

نرخ برق در آلمان ١٠ برابر ایران

در حالی دولت  هر کیلووات برق را به قیمت ۶۶ تومان می‌فروشد  که متوسط قیمت خرید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر بیش از ۴۰۰ تومان است. به گفته فلاحتیان، معاون وزیر نیرو، در آلمان که بیش از ۷۰‌هزار مگاوات نیروگاه‌های تجدیدپذیر دارد، نرخ برق به ازای هر کیلووات ساعت حداقل حدود ۱۰ برابر ایران است، یعنی یک شهروند آلمانی هر کیلووات ساعت برق را به قیمت ۲۰سنت یورو معادل ۸۰۰ تومان می‌خرد، درحالی‌که این مقدار برق در ایران حدود ۶۰ تومان فروخته می‌شود. او می‌افزاید: وقتی شهروند آلمانی برق دولتی را ۱۵ برابر یک ایرانی می‌خرد، طبیعی است که استفاده از سلول فتوولتائیک که برق آن ۱۰ سنت یورو و معادل نصف قیمت برق دولتی است، مقرون به صرفه باشد. در ایران اما به دلیل این‌که قیمت حامل‌های انرژی بشدت یارانه‌ای است، متاسفانه در طول سال‌های گذشته در سبد تولید برق کشور سهم قابل توجهی به انرژی‌های تجدیدپذیر اختصاص نیافته است. یک راهنمایی کاربردی برای اینکه برق خانه‌تان را از خورشید تامین کنید

#نیروگاه برق #پنل خورشیدی #انرژی تجدیدپذیر #انرژی خورشیدی #وزارت نیرو #مصرف برق #تولید برق
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


آغاز تمرینات ایرانجوان از پنج شنبه در ورزشگاه شهید مهدوی خسارت 70 تا 100 میلیارد تومانی کم آبی به کشت و صنعت نیشکر در خوزستان جامعه ورزش باعث شد یک ملت بخندد خودروی رهام در شیراز رونمایی شد ناراحتی‌هایی که زعفران به طور قطعی درمان خواهد کرد تمدید مجدد مهلت ثبت‌سفارش بدون انتقال ارز فتحی: هر کاری بتوانم برای جذب تیام و جپاروف انجام می‌دهم چرا در خواب حرف می‌زنیم؟ آزادسازی بلندترین نقطه درعا افتخاری از هیئت مدیره استقلال هم استعفا کرد وزیر بهداشت خواستار جلوگیری از تاسیس کارخانه اقلام دخانی شد موج اظهارات نژاد پرستانه در لهستان در پی قهرمانی فرانسه در جام جهانی سوژه مردمی؛ افشاگری دیرهنگام مدیرعامل استقلال؛ / اشکهای افتخاری؛ به خاطر پدرم می‌روم! مورینیو به دنبال sms؛ پوگبا همبازی رونالدو؟ ماهینی تا 1400 در پرسپولیس ماندنی شد رئیس فراکسیون امید درگذشت پدر محمدجواد حق‌شناس را تسلیت گفت دبیرکل جدید سازمان d8 با ظریف دیدار کرد کلنگ ساخت بیمارستان 64 تختخوابی در جاسک به زمین زده شد درخواست کارگران برای بازنگری دستمزد در شورای عالی کار آخرین وضعیت مطالبات رانندگان وکامیون‌داران/ تأمین قطعات مصرفی با ارز دولتی آیت الله نجفی تأسی به سیره حضرت عباس را خواستار شد تیم منتخب جام‌جهانی توسط دید فیفا+ کاریکاتور سرمربی فجرسپاسی شیراز معرفی شد حضور هواداران معترض مقابل باشگاه استقلال +عکس تبدیل ابلاغ سرپرست روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی اسدآباد برگزاری اولین جلسه ستاد فعالیتهای جهادی دانشکده در معاونت آموزشی بازداشت علاءالدین بروجردی تکذیب شد جشن بزرگ "دختر ماه" با حضور خدام رضوی در کرمان برگزار شد قوانین بهداشتی که آقایان حتما باید رعایت کنند رئیس هیات مدیره استقلال انتخاب شد پیام معنادار یونکر به ترامپ در آستانه سفر به واشنگتن لرستان به مقصد «قطارهای گردشگری» تبدیل می‌شود سوء قصد به جان معاون رئیس جمهور مستعفی یمن وزیر اقتصاد: کار بانک ارائه خدمات است نه خرید و فروش ملک آخرین اخطار به بانک‌ها برای ارائه اطلاعات حساب بانکی/ اعلام جرم می‌کنیم عملیات پهپادی یمن، تحولی بنیادین در نبرد بازدارندگی است توقف قطع گوشی‌های مسافری ثبت نشده پس از اجرای یک روزه پیامدهای دو سال وضعیت فوق العاده در ترکیه طرح احیای خلیج گرگان اجرا می‌شود بیمه سلامت سالانه 140 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد میوه‌ها یی برای پوست صورت شما
مهران مدیری وام 3 میلیاردی از ثامن الحجج دریافت کرده است؟! عناوین روزنامه‌های ورزشی 27 تیر 97/ از قهرمانی پرسپولیس تا یک پایان باز! +تصاویر شایعه تخلف مالی دو مجری مشهور تلویزیون تاکید برتقویت امادگی بیمه‌ها برای مقابله با تحریم برنامه مدیریت اضطراری برق شهرستان‌های آذربایجان غربی / 27 تیرماه برنامه قطعی برق امروز 27 تیر تهران اعلام شد انتقادات تند دالیچ، از دولت کرواسی جلسه شبانه شفر با جپاروف و تیام آیین تودیع و معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برگزار شد فرزند علم الهدی چند شغل دارد؟ خواننده پاپ ایران به جرم تجاوز دستگیر شد! ماجرای هشت بار درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی آیت‌الله حسین حق‌شناس تنگستانی درگذشت مهران مدیری وام 3 میلیاردی از ثامن الحجج دریافت کرده است؟! 93 دختر مجرد، مادر شدند هفدهمین نمایشگاه بین المللی خودرو شیراز چرخش 180 درجه‌ای وزیر علوم و تائید بازرسی آژانس از دانشگاه‌ها/ حرکت قطار بازرسان به سوی دانشگاه شهید بهشتی صالحی خبر داد؛ تکمیل کارخانه روتورسازی برای تحقق 190 هزار سو/ طرح پیشران هسته‌ای، جلوتر از زمان‌بندی در حال انجام است بازداشت خواننده مطرح به جرم تجاوز مربیان بزرگ وقتی شرایط بازی تغییر می‌کند، ارنج تیم را تغییر می‌دهند/ نمی‌دانم چرا دولت نمی‌تواند برای مشکلات تصمیم‌گیری کند اولین نشست از سلسله نشست‌های "رسانه، افکار عمومی و بازنمایی رویداد با حضور صادق زیباکلام، شمس مستوفی و منصور مظفری برگزار خواهد شد دریافت‌های میلیاردی دو مجری از موسسه ثامن الحجج پیشرفته‌ترین دستگاه لیزر چشم دنیا در بیمارستان لبافی‌نژاد راه اندازی شد دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن الحجج رومینا را به انبار بردم؛ بهنام هم آمد، از کجا معلوم من این کار را کرده باشم! اسراییل برای جنگ جدید غزهآماده می‌شود پست جدید برای سردارسلامی در سپاه اسماعیل کوثری: مشکلات کشور به دولت بر می‌گردد/ همه مسئولیت‌ها بر عهده قوه‌مجریه است / رئیس جمهور و وزرا باید به مسائل اقتصادی رسیدگی کنند یادداشتی بر مجموعه مستند "غوغای بی هیاهو" تجلیل از برترین‌های آزمون دستیاری تجاوز یک مربی ورزشی به یکی از نوآموزان در شیراز/متهم دستگیر شد سردار سلامی با حفظ سمت «معاون هماهنگ‌کننده سپاه» شد افتخاری از استقلال کناره گیری کرد خبر مربی ورزشی متجاوز در شیراز بازداشت شد ولایتی: یمن اگر بخواهد کمکش می‌کنیم برنامه امروز قطع برق در تهران +فایل دانلود مدیریت جهادی و انقلابی اولویت سازمان عقیدتی سیاسی ارتش است افزایش 14 درصدی دریافتی مددجویان مقصر بدحجابی آموزش‌وپرورش، دانشگاه‌ها و روحانیت هستند/ فضای مجازی منشاء بسیاری از پرونده‌های منافی عفت خطر سقوط جرثقیل در چهارراه طالقانی کرج/خیابان مسدود شد هدیه و تسهیلات میلیاردی موسسه ثامن الحجج به دو مجری نامدار تلویزیون حضور سرزده روحانی در منزل جانباز 70 درصد دریافت‌های میلیاردی مهران مدیری و احسان علیخانی دو مجری مشهور تلویزیون از موسسه ثامن الحجج! / واردات برنج و خرید و فروش بازیکن هندبال سردار آبرومند از معاونت هماهنگ کننده سپاه رفت واکنش ظریف به دیدار پوتین و ترامپ ● مراسم چهلمین روز درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی در دانشگاه تهران برگزار شد پرونده مربی ورزشی متجاوز در شیراز در سریع‌ترین زمان با صدور کیفرخواست به محاکم کیفری یک استان ارسال شد جزئیات پرونده تجاوز شیراز از زبان دادستان بنر جنجالی در بوشهر و ممنوعیت پوشیدن آستین کوتاه در قزوین!

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me